صفحه 30 از 74 نخستنخست ... 2026272829303132333440 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 291 تا 300 , از مجموع 740

موضوع: مکانی برای کتاب خوان ها

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61
    تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

Post مکانی برای کتاب خوان ها

با تمام پیشرفت های دنیای مجازی باز هم کتاب بهترین دوست ما به حساب می آید!

دور و بر ما کتاب هایی وجود دارند که هربار می خوانیمشان لذت خاصی به ما دست می دهد و اغلب علاقه خود به کائنات را از آن ها به ارث برده ایم!
    منظورم کتاب های آموزشی مانند نجوم به زبان ساده، نجوم دینامیکی، شناخت ستارگان و ... نیست. منظورم کتاب هایی است که به ظاهر جنبه آموزشی ندارند اما خواندن آنها دنیاهای جدیدی را به روی ما باز می کند. مثل کتاب " تاریخچه تقریبا همه چیز!!" یا " تاریخ پیدایش علم جدید" که هر دوتایشان به نحوی به نجوم مربوط می شوند.
    اینجا محلیست که قرار است شما دوستان این نوع کتاب ها را به ما معرفی کنید تا با هم قرار بگذاریم و ظرف مدت مشخصی به اتفاق یکدیگر شروع به خوانش آن ها کنیم و بعد هم درباره یشان کمی گپ بزنیم!

پس روند این تاپیک به شرح زیر است:

1- بحث درباره انتخاب یک کتاب
    2- تعیین زمان برای خواندن آن کتاب
    3- خواندن کتاب
    4- گپ زدن درباره کتاب! ( همان نقد و رفع اشکال خودمانی)
    5- بازگشت به مورد شماره یک
    .
    .فکر می کنم بهتر است کمی از وبگردی هایمان کم کنیم و همچون گذشته به سراغ کتاب خوانی برویم تا شاید سرانه مطالعه کتاب در کشور را هم افزایش دهیم!

لیست کتاب‌های خوانده شده تا کنون(برای دریافت خلاصه کتاب روی آن کلیک کنید):

1- کمدی‌های کیهانی
    2-
    ناوی که نامرئی شد
    3-
    تاریخچه زمان
    4-
    کیهان در پوست گردو

5- پتک آسمان
    6- صفر
    7- انفجار بزرگ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    این تاپیک با تاپیک معرفی کتاب ها و نرم افزارهای نجومی تفاوت دارد. برای معرفی و آشنایی با کتاب های آموزشی نجومی به آن تاپیک سر بزنید.
    ویرایش توسط sara shahabi : 11-17-2014 در ساعت 06:56 PM

2. 124 کاربر مقابل از م.ح.اربابی فر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

-sky-, ...!, A.sarajoon, af.skylover, Ahmad, Amin-Mehraji, Amir Ali Sobati, Amirhossein69, amirvedadian, amlakgama, andromeda.s, annahita kazemi, arahimi, aramis, arashgmn, Arta.kh, asal.m, aseman zibast, Asteroid, Astronomer, Astronomy, Astronomy*, Astro_M111, ᗩᖇ☂ᗰᓰᔕᔕ, bahare akbarie, barsavosh, BigBang, celestial boy, doostesetareha, Ehsan, elman, estardast, fairytale, fampersi, farimah sh, fatemeh.book, Flare star, Fowad, galaxies, gissoo, golaftab, GR_mahdi, Helix, hermes, Hesaby, Hojjat Zafarkhah, hopefullstar, Hossein Moafi, Immortal star, javadstar76, jozaa, kamyar, m.aryayi, m.m.e.w, mahdad_haghighi, Mahdieh. GH, Mahtabe kavir, Mehri Mohammadi, melika bidabadi, mh.noori, mhbiamand, milad77, Misha mohamady, mobi, mohsen moazen, Mojtaba.M, Mostafa, My style A&F, nakhodaye aseman, narcissus flower, nassershamsaiy, Navid MMM, nazi, neda vardast, Negar Najafi, Night*, parvin, planetstruck, rezash, rojin, roset, SaBa Ho0shmanD, Sadrieh fatoorchi, Saeed Jafari, sara shahabi, sasan20oo20, Setare KOchOlO, setareh sadeghi, shahrzad.bmq, shazde, skynight, space, stargazer, subaro, Sunrise, Tahereh Ramezani, tahoo, toraj1358, فائزه معتضدیان, محمد فتحی, محمد مهدی محمدی, مسعود فرح بخش, نازنین زهرا, هانیه امیری, کیمیا.م, Viola, violet20, yasiii, yperseusy, zahra H, zahra moayedi, zeinab.pr, آسمون, حسین زارعی, رخساره روشنی, رضا طامهری, سوسن, سیاره ی ناهید, ستاره بنیادی, شهلا ناصریان, شادي شهراييني, شبنم مختاری, شعری

3. Top | #291
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

Lightbulb

خلاصه فصل سوم کتاب " تاریخچه زمان "

فریدمان دو فرض بسیار ساده درباره ی عالم مطرح نمود : 1 ) به هر سوی جهان که نظر بیندازیم ، با دیگر بخش های آن تفاوتی ندارد ، 2 ) از هر نقطه ی دیگری نیز جهان را مورد بررسی قرار دهیم ، فرض اول همچنان صادق است . با استفاده از همین دو فرض ، فریدمان نشان داد که نباید انتظار داشته باشیم جهان ساکن و ایستا باشد . در واقع سالها پیش از کشف ادوین هابل ، فریدمان دقیقا کشفیات او را پیش بینی کرده بود !
    هر چند فریدمان تنها یک مدل ارائه داده بود ، اما سه نوع مدل مختلف وجود دارد که بر دو فرض اساسی فریدمان مبتنی اند . در نوع اول ( که فریدمان ارائه داد ) جهان با سرعت نسبتاً کمی در حال گسترش است و جاذبه گرانشی بین کهکشان های مختلف باعث کندی گسترش شده و سرانجام آن را متوقف می سازد . آنگاه کهکشان ها به سوی یکدیگر شروع به حرکت می کنند و جهان انقباض می یابد . در دومین مدل ، جهان چنان با آهنگ تند گسترش می یابد که جاذبه ی گرانشی هرگز قادر به بازداشتن آن از انبساط نیست ، هر چند اندکی از سرعت آن می کاهد . راه سومی نیز وجود دارد که در آن ، سرعت گسترش جهان به اندازه ای است که گیتی از فروپاشی بپرهیزد .
    اگر چگالی از مقدار بحرانی معینی که به وسیله ی نرخ انبساط تعیین می شود ، کمتر باشد ، جاذبه ی گرانشی ضعیف تر از آن است که بتواند گسترش عالم را متوقف کند . اگر چگالی از آن مقدار بحرانی بیشتر باشد ، روزی گرانش جهان را از گسترش باز خواهد داشت و باعث فروپاشی آن خواهد گردید . با اندازه گیری سرعت دور شدن دیگر کهکشان ها از ما به کمک اثر دوپلر ، می توان نرخ کنونی گسترش جهان را به دقت تعیین کرد . با این همه ، فاصله ما از دیگر کهکشان ها به خوبی بر ما معلوم نیست چرا که تنها به طور غیر مستقیم می توانیم آن ها را اندازه بگیریم .

4. 12 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #292
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16

smile مطالعه فصل چهارم کتاب " تاریخچه زمان "

همراهان ، خوبان و گرامیان سلام .......

قبل از هر چیز تشکر بسیار بسیار ویژه و فراوان دارم از تک تک مدیران بزرگوار و دوستان عزیز که به کتاب و فرهنگ کتاب خوانی اهمیت میدن و توجه می کنن ........

گرامیان از امروز ( 26 / 4 / 91 ) تا تاریخ 31 / 4 / 91 فصل چهارم کتاب " تاریخچه زمان " رو با هم می خونیم .

( از اونجایی که فصل چهارم فقط 10 صفحه هست ولی به این دلیل مدت 5 روز براش در نظر گرفتم که دوستانی که کمی عقب هستن ؛ بخونن ، و برسن ؛ و همین طور هم منتظر بیان نظراتشون هستیم ......... )

پیروز باشید ..........

6. 10 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #293
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16

smile خلاصه ی فصل چهارم کتاب " تاریخچه زمان "

سلام بر دوستان عزیز ........

دوستان خوبم از امروز ( 31 / 4 / 91 ) تا تاریخ 2 / 5 / 91 ، منتظر بیان خلاصه ، نظرات و بررسی های شما بزرگواران از فصل چهارم کتاب " تاریخچه زمان " هستیم .........

بفرمایید .........

8. 10 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #294
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16

Exclamation تاپیک انفرادی !!!!

دیگه بهتر از این نمیشه !!!! برای خودم زمان بندی برای مطالعه و خلاصه ی کتاب تعیین می کنم !!!! و تاپیک انحصاری برای خودم هست !!!!

خلاصه فصل چهارم

هر چقدر بکوشیم وضعیت ذره را دقیق تر اندازه گیری کنیم ، دقت اندازه گیری سرعت آن کمتر می شود و برعکس . هایزنبرگ نشان داد که عدم قطعیت در تعیین وضعیت ذره ضربدر عدم قطعیت در سرعت آن ضربدر جرم ذره هرگز نمی تواند از کمیت معینی که به نام ثابت پلانک معروف است ، کمتر شود . همچنین این حد به راه و روش اندازه گیری وضعیت و سرعت ذره بستگی ندارد و مستقل از نوع ذره می باشد : اصل عدم قطعیت هایزنبرگ خاصیت بنیادین و گریز ناپذیر جهان است .

به طور کلی ، مکانیک کوانتومی ، برای یک مشاهده ، نتیجه ای یگانه و معین پیش بینی نمی کند ، بلکه چند پیآمد مختلف احتمالی را مطرح می سازد و درجه احتمال هر یک را مشخص می کند .

10. 15 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #295
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

بله بله حق با شماست، من معذرت میخوام که کمتر مشارکت میکنم.

البته شاید این بار مشارکت برای این کمتر بود که به نظر من این فصل کمی گنگ بود، من خودم اگر فیزیک نخونده بودم، با روشی که توی کتاب توضیح داده اصلا معنای اصل عدم قطعیت رو نمیفهمیدم...هر چند با خوندن کتاب چیزایی که بلد بودم هم از ذهنم پرید

به هر حال از نظر من هر چقدر فصل قبل جذاب و ساده توضیح داده بود، این فصل گنگ و نا مفهوم بود.
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

12. 9 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #296
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    771
    تشکر شده 194 بار در 44 ارسال

ما هنوزم هستیم

اول سلام.
    دوم اینکه من نتونستم تو وقت تعین شده فصل چهارم رو بخونم که از این بابت عذر می خوام.
    سوم اینکه با نظر خانم آسمون کاملا موافقم چون می خواستم توی 2 روز آخر بخونم که دیدم این فصل خیلی گنگ تر از فصل قبله و برای کسی که توی فیزیک مطالعه نداشته باشه(البته من مطالعه دارم!!) خیلی سخت میشه.
    ولی در کل خانم hasti. شما تنها نیستید!!! ایشالا فصل های آینده جبران میکنیم!

14. 7 کاربر مقابل از m.m.e.w عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #297
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

خوب بنده هم بالاخره بعد چند روز خودخوری که چرا نخوندی و کار هایی که داشتم از امروز صبح کتاب رو در دست گرفتم و اون رو مطالعه کردم .

فکر میکنم کسانی که تا به حال کتاب را خوانده اند تقریبا متوجه شدید که کتابی خاص و شاید کمی متفاوت به لحاظ توضیح های خاص و پیچیده رو دارین مطالعه میکنید و شاید از این بابت کمی سختی بکشید .

و دیگر این که در فصل پنجم چون کلا بنده هیچی نفهمیدم (البته فقط این فصل یه کم سخت بود با این 10 صفحه بیشتر نبوده)از خلاصه نویسی کتاب میگذرم .

ولی یک خواهش دارم :

از همه ی دوستان تقاضا دارم اگر وقتش رو دارید این کتاب رو بخونید . این دفعه ی دومی هست که دارم تاریخچه ی زمان رو میخونم ولی با این حال باز هم احساس میکنم مطالب برای من تازگی دارد .

و یک توصیه به خانم hasti

هر چیزی که اولش همه گیر نمیشه یه کم طاقت داشته باشید مطمئن باشید دوستان و از جمله بنده این تاپیک ارزشمند رو حمایت میکنیم .

با تشکر
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

16. 9 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #298
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16

Lightbulb مطالعه فصل پنجم کتاب " تاریخچه زمان "

دیگه داشتم میرفتم در گوشه ای و عزلت نشین و افسرده میشدم .......

اگر همین چند نفر از دوستان هم نبودن دیگه هیچی !!!

( کجایند آن هایی که می گفتند تابستان هستیم ؟؟!! ؛ فصل امتحانات میگن امتحان داریم ، تابستون حتما کتاب می خونیم ، حالا هم که تابستون شده ، دیگه باز هم وقتشون کلا پر هست !! )

چقدر کتاب نزد ما مظلوم هست !! که حتی گاهی یک بار اونو به دست هم نمی گیریم تا ورق بزنیم تا مگر خدای نکرده ما رو جذب خودش کنه و دقایقی از وقتمونو بگیره و باعث بشه هزاران بار بلا به دور !! یکم از محیط مجازی به محیط حقیقی ( کتاب ) ، همونی که قبلا خدا بیامرز بهش می گفتیم یار مهربان !! بگذرونیم !!

به هر حال از همین اندک دوستانی که کتاب به دست می گیرن ، متشکرم و امیدوارم که همراهیشون با کتاب ادامه داشته باشه ........

دوستان از امروز ( 2 / 5 / 91 ) تا تاریخ 6 / 5 / 91 ، فصل پنجم کتاب " تاریخچه زمان " رو با هم می خونیم .

با یاریتان کتاب خوانی را یاری کنید .........

18. 13 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #299
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1200
    تشکر شده 487 بار در 70 ارسال

سلام
    اول یک معذرت خواهی به دلیل دیر شروع کردن از همه دوستان
    دوم این که این کتاب.کتاب سختی بود و خلاصه کردنش هم سخت تر این فصل هم(فصل4) چند بخشی بود که هر بخش توضیح خودش رو میخواست
    سوم هم این که کتاب خوندن کار هر کسی نیست وهنر میخواد پس به خودتون افتخار کنید که این جور کتاب هارو میخونید

فصل 4
    خلاصه: بخش 1:جبرعلمی
    این فصل ابتدا با توضیح این که جهان بنا به نظر مارکی دولاپلاس به طور دربست از جبر علمی پیروی میکند شروع میشود (جبر علمی: اگر ما بتوانیم در لحظه معینی از وضعیت جهان اگاه باشیم میتوانیم اتفاقات اینده را در هر لحظه دیگر پیش بینی کنیم) و همین فرضیه در ادامه با مخالفت افراد زیادی که بنا به نظر انها جبر علمی به ازادی خدا در امور جهان خدشه وارد میکرد روبرو شد. با این وجود این فرضیه تا اوایل این قرن مورد قبول اهل علم واقع شد

بخش 2: عدم قطعیت هایزنبرگ
    طبق نظر هایزنبرگ برای بدست اوردن وضعیت وسرعت بعدی ذره باید بتوانیم وضعیت و سرعت فعلی ذره را بدست اوریم که این عمل(بدست اوردن سرعت و وضعیت فعلی) فقط با بررسی پرتو نور ذره بدست می اید.
    نکته: 1)دقت اندازه گیری وضعیت یک ذره < طول موج (فاصله بین تاج های متوالی نور)
    2)طبق فرضیه کوانتوم پلانک نمیشود هر مقدار دلخواهی نور اختیار کنیم .
    کوانتوم: به طور مثال ما چند بسته (کوانتوم) انرژی در اختیار داریم که در هر بسته(کوانتوم) مقدار معینی انرژی وجود دارد وما مقدار این انرژی معین را میدانیم اما هیچ وقت نمیتوانیم بگوییم مقداری از ذرات درون این بسته(کوانتوم) چه مقدار انرژی در خود دارد

در نتیجه با توجه به نکات بالا میتوان فهمید برای اندازه گیری وضعیت یک ذره باید حداقل یک کوانتوم نور مصرف کرد این کوانتوم به دلیل وجود انرژی مشخصی. بر ذره تاثیر میگذارد وسرعت ان را تغییر میدهد
    و مورد بعدی این که برای هرچه دقیق تر شدن اندازه گیری وضعیت ذره باید از نوری با طول موج کوتاهتر وانرژی بیشتر استفاده شود (که بنا به تعریف کوانتوم که بیان میکرد هر بسته :انرژِی مشخص و کاملی دارد ونمیتواند مقدار نسبی مانند 1.3 باشد)سرعت ذره بیشتر دستخوش تغییر میشود و به بیان دیگر این که هر چقدر بکوشیم وضعیت ذره را دقیق تر اندازه گیری کنیم دقت اندازه گیری سرعت ان کمتر میشود

نتیجه کلی: هایزنبرگ به وسیله اصل عدم قطعیت جبر علمی دولاپلاس را رد کرد

ممنون
    امضای ایشان
    در زمین عشقی نیست!!!
    آسمان را دریاب
    ....

20. 14 کاربر مقابل از Astro_M111 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

21. Top | #300
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16

smile خلاصه ی فصل پنجم کتاب " تاریخچه زمان "

مکانی برای کتاب خوان ها         
    سلام بر دوستان خوبم ........

دوستان از امروز ( 6 / 5 / 91 ) تا تاریخ 8 / 5 / 91 ، منتظر بیان خلاصه ، نظرات و بررسی های شما عزیزان از فصل پنجم کتاب " تاریخچه زمان " هستیم .........

بفرمایید ..........

22. 11 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 30 از 74 نخستنخست ... 2026272829303132333440 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)