صفحه 3 از 11 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 102

موضوع: گذر زهره در سال 1391

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842
    تشکر شده 5,392 بار در 472 ارسال

گذر زهره در سال 1391

همانطور که دوستان اطلاع دارند سیاره ی ناهید یا زهره در 17خرداد سال 1391(2012) از مقابل خورشید عبور می کند . تنها سیارات عطارد و زهره می توانند چنین پدیده ای را ایجاد کنند در نتیجه این پدیده بسیار کمیاب است . در صورتی که در 17 خرداد موفق به رصد پدیده گذر زهره نشوید باید تا سال 2117 میلادی منتظر بمانید !!

همان طور که در بالا اشاره شد این پدیده بسیار نادر است در نتیجه باید نهایت استفاده را از این گذر کرد . با توجه به اینکه کمتر از یکسال به این گذر مانده در این تاپیک قصد داریم این پدیده را از همه لحاظ (وضیعت مناسب ، عکاسی ، رصد ،محاسبات و ...) بررسی کنیم تا دوستان بهترین استفاده را از این پدیده بکنند.
    ویرایش توسط mahdad_haghighi : 08-25-2011 در ساعت 10:23 PM

2. Top | #21
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133
    تشکر شده 1,300 بار در 216 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Benyamin نمایش پست ها
    سلام.
    اولا ممنون بابت پست های خیلی خوبی که در مورد گذر زهره ارسال می کنید.
    راستش برام خیلی جالب بود که اینجا بیان شده بود که از اولین رصدهای مربوط به گذر زهره میشه به فعالیت دانشمند مسلمان، ابوعلی سینا اشاره کرد.
    من یک موضوعی رو نتیجه گیری کردم که البته هنوز کاملا مطمئن نیستم پس اگر اشتباه می گم حتما تصحیح کنید.
    گذر رصد شده برمی گرده به 24 می 1032 که می شه پنجشنبه 3 خرداد 432 هجری شمسی. اما من نوی ویکی پدیا متوجه شده ابوعلی سینا 2 تیرماه 416 فوت کرده ! لطفا پیگیری کنید تا اگر اشتباهی رخ داده توی نگاشته شما یا حرف های من حتما تصحیح بشه.
    ممنون

دوست عزیز من تاریخ حفظم نیست که بگم چه تاریخی و حافظه م هم اینروزا یاری نمیکنه به هیچ وجه !
    ولی از اینکه اولین گذر زهره رو بوعلی دیده مطمئن باشین !
    حالا شاید اشتباه ویکی پدیا باشه چون براحتی میشه اطلاعات رو توش ویرایش کرد.
    ایشاا... در اسرع وقت بعد از بررسی نتیجه رو خدمتتون عرض میکنم !
    امضای ایشان
    کوه استوار نیست ، پایی برای فرار ندارد ...

3. 3 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842
    تشکر شده 5,392 بار در 472 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Benyamin نمایش پست ها
    سلام.
    اولا ممنون بابت پست های خیلی خوبی که در مورد گذر زهره ارسال می کنید.
    راستش برام خیلی جالب بود که اینجا بیان شده بود که از اولین رصدهای مربوط به گذر زهره میشه به فعالیت دانشمند مسلمان، ابوعلی سینا اشاره کرد.
    من یک موضوعی رو نتیجه گیری کردم که البته هنوز کاملا مطمئن نیستم پس اگر اشتباه می گم حتما تصحیح کنید.
    گذر رصد شده برمی گرده به 24 می 1032 که می شه پنجشنبه 3 خرداد 432 هجری شمسی. اما من نوی ویکی پدیا متوجه شده ابوعلی سینا 2 تیرماه 416 فوت کرده ! لطفا پیگیری کنید تا اگر اشتباهی رخ داده توی نگاشته شما یا حرف های من حتما تصحیح بشه.
    ممنون
    سلام

خواهش می کنم

بله اتفاقا قصد داشتم مقاله ای هم در این رابطه قرار بدم که هنوز فرصت کامل کردنش پیش نیومده ان شاءالله در آینده ای نزدیک قرار می دم .

نمی دونم منبع شما دقیقا کجاست ولی اطلاعات ویکی پدیا به شرح زیره که کاملا مشخصه :

سوالی بود در خدمتم

5. 4 کاربر مقابل از mahdad_haghighi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2418
    تشکر شده 128 بار در 14 ارسال

ممنون از پیگیری شما دوستان عزیز حق با شماست. منبعی که استفاده کردم ویکی پدیا فارسی بوده که تاریخ رو به هر دلیل اشتباه زده بود.
    من خودم هم دیشب کلی تحقیق کردم که خلاصش رو توی یک بند می گم ( مبنی بر صحت رصد ابوعلی سینا ):
    این متن نگاشته خودم هست.
    " ابوعلی سینا، دانشمند مسلمان ایرانی، ( 980 1036 میلادی ) در یکی از کتاب های خود صراحتا نوشته است: " اقول اني رايت الزهره كخال شامه في صفحه الشمس" در این عبارت ابوعلی سینا، شیخ الرئیس، اشاره می کند که من زهره را به صورت خالی شامه بر صورت خورشید دیدم. این مطلب مبین آن است که ابن سینا 539 سال پیش از تولد کپلر توانسته گذر زهره را پیش بینی و 586 سال پیش از Jeremiah Horrocks گذر زهره را مشاهد کند و از آنجائیکه گذر 24 می 1032 میلادی ( 3 خرداد ماه 424 هجری شمسی ) در ایران قابل رؤیت بوده و در آن زمان ابن سینا هم در سن 52 سالگی در همدان وزارت شمس الدوله دیلمی را بر عهده داشته، ابن سینا می توانسته شاهد این پدیده باشد و او را باید و می توان نخستین پیش بینی کننده و شاهد گذر زهره دانست. "
    ویرایش توسط *sh : 12-16-2011 در ساعت 01:11 AM دلیل: ادبی

7. 11 کاربر مقابل از Benyamin عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    784
    تشکر شده 473 بار در 74 ارسال

دوست گرامي mahdad_haghighi
    در گذر قبلي از طرف مجله نجوم کارگاه 3 روزه ي گذر زهره برگذار شد که من در آن شرکت کردم. در ضمن در روز گذر هم در رصدخانه زعفرانيه برنامه رصد (هم رصد عمومي وهم فعاليت گروهي اعضا)برقرار بود.
    هر زمان لازم بود(با توجه به پيشرفت بحث) اطلاع دهيد تامطالب و چند عکسي که دارم را قرار دهم.

9. 4 کاربر مقابل از noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1465
    تشکر شده 1,178 بار در 114 ارسال

مهمترین رویداد سالهای اخیر در راه است

حتما شما هم چیزهایی درباره گذر سیاره زهره در ۱۷ خرداد سال ۹۱ از مقابل خورشید شنیده اید. گذری که شاید یکی از مهمترین رویدادهای نجومی عمرمان باشد. در ادامه به بررسی این پدیده و سایتی که در این خصوص از طرف جمعی از منجمان کشور بازگشایی شده خواهیم پرداخت.

۱۹ خرداد سال ۸۳ را که به خاطر دارید؟ تاریخی به یادماندنی برای علاقه مندان و منجمان با سابقه. گذر زهره از مقابل خورشید ، پدیده ای نادر در ۱۲۰ سال گذشته که عمر منجمان بسیاری اجازه ثبت و رصد آن را به آنها نداده. آن سال شاید بسیاری از من و همسن و سالانم هنوز به صورت جدی وارد عالم نجوم نشده بودیم و حتی شاید بسیاری به واسطه این پدیده بود که درِ دنیای جدیدی به روی ما باز شد. شخصا به خاطر دارم که تا آن زمان علاقه ام به نجوم و ستاره شناسی محدود به مستند های علمی شبکه چهار بود. آن روز تلویزیون ویژه برنامه ای را برای بازتاب این پدیده تدارک دیده بود. دکتر عجب شیری زاده مهمان ویژه آن برنامه بود و به صورت زنده، این گذر را از تلویزیون پخش می کردند. خاطره ای هیجان انگیز و سرنوشت ساز برای بسیاری از نوجوانان کشور، که بی شک افراد زیادی را شیفته آسمان بالای سر خود کرد.

و اما بعد از گذشت ۸ سال، خرداد ماه ۹۱ بار دیگر شاهد گذر خواهر زمین از مقابل خورشید خواهیم بود. هرچند این گذر مانند سال ۸۳ در بهترین موقعیت زمانی برای رصد از ایران نیست، اما نمی توان از مشاهده حتی ساعاتی از آن چشم پوشید؛ چرا که گذر بعدی ۸ سال دیگر نخواهد بود، بلکه ۱۰۵ سال بعد و در سال ۲۱۱۷ اتفاق می افتد! با مشاهده لیست گذرهای سالیان گذشته متوجه می شویم که از زمان اختراع تلسکوپ (۱۶۱۰ میلادی) فقط ۷ گذر اتفاق افتاده که در سال میلادی جاری هشتمین آنها رخ خواهد داد. پس بدون شک ما یکی از خوش شانس ترین منجمان و شیفتگان آسمانیم چرا که شاهد ۲ گذر زهره در طول عمر خود هستیم. گذر زهره در واقع در فواصل ۸ ، ۱۰۵٫۵ ، ۸ ، و ۱۲۱٫۵ سال از مقابل خورشید صورت می پذیرد.

اهمیت این رخداد زمانی دو چندان می شود که علاوه بر نادر بودن آن، می توان پروژه های علمی بسیاری را با رصد و ثبت دقیق این پدیده پی گیری کرد. از پروژه های علمی قابل انجام می توان به محاسبه یکی از مهمترین ارقام در علم نجوم، یعنی فاصله زمین تا خورشید (یکای کیهانی یا AU) اشاره کرد. اندازه گیری شعاع زمین و شعاع مدار زهره نیز از دیگر محاسبات قابل انجام با استفاده از ثبت دقیق این گذر خواهد بود.
    این گذر حدود شش ساعت و چهل دقیقه به طول خواهد انجامید اما به خاطر موقعیت ایران، ما کمی بیش از ۳ ساعت از این گذر را بعد از طلوع خورشید روز ۱۷ خرداد ۹۱ نظارگر خواهیم بود.

تماس های گذر برای تهران و بر اساس ساعت جهانی

سایت های اینترنتی در گذر سال ۸۳ از لحاظ بازتاب و اطلاع رسانی این پدیده بسیار حائز اهمیت بود. که از آن میان آقای خسرو جعفری زاده (مدیر سایت آسمان شب – www.nightsky.ir) و آقای محمد رحیمی (مدیر سایت آسمان پارس – www.parssky.ir) به همراه بسیار دیگری از منجمان کشور نقش به سزایی در اطلاع رسانی ، بازتاب و حتی نمایش زنده این پدیده در ایران داشتند. اینبار نیز وب سایت اختصاصی گذر سیاره زهره – www.vt2012.ir توسط آقای جعفری زاده و با هدف اطلاع رسانی و ارائه پروژه های عمومی و علمی برای علاقه مندان کشور راه اندازی شده است.

نویسنده: سید عماد الدین قاضی طباطبایی
    منبع ارقام: سایت گرفتگی های ناسا
    AyazAstro.com
    امضای ایشان
    رئیس خانه نجوم تبریز | عضو هیات موسس انجمن نجوم آیاز | www.AyazAstro.com

11. 15 کاربر مقابل از Emad Tabatabai عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

یک سری اسلاید به صورت پاورپوینت در مورد گذر زهره 1391 که بسیار آموزنده هست
    پیشنهاد می کنم حتما ببینید تا بدونید دقیقا چه چیزی رو و چگونه باید رصد کنید
    دانلود با حجم 2.54 مگابایت

13. 11 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    869
    تشکر شده 54 بار در 5 ارسال

خب گويا دوستان هيچكدوم قصد وارد شدن به بحث علمي رو ندارن!
    شايدم ميخوان كه تا 17 خرداد درباره بهترين مكان رصد توي ايران بحث كنن.اون هم در شرايطي كه اين ور و اون ور ايران كلا بيشتر از چند دقيقه با هم اختلاف ندارن.
    مهمترين كارهايي كه ميشه در مورد گذر انجام داد دو دسته بيشتر نيست.
    يكي از اونها محاسبه مقدار واحد نجوميه كه البته اين رو هم نميشه به عنوان يه كار خيلي مهم به حساب اورد چون هيچ نتيجه مشخصي رو علم نداره و بيشتر يه كار تفننيه
    و دوم مطالعات جويه.اين دسته ديگه خيلي مهمه كه شامل تعيين غلظت جو زهره.تركيبش.سرعت حركت بادهاي سطحيش.اثر عبور بر امواج راديويي مورد استفاده در زمين و امور مشابهش ميشه.
    فكر كنم اين موضوعات به اندازه كافي بتونه دوستان رو كمي به كارهايي كه در اين باره ميشه انجام داد جذب كنه.
    ضمنا به سايت ما هم يه سري بزنيد و اگه خواستيد در پروژه هاي علمي اين پديده شركت كنيد اونجا اعلام آمادگي كنيد:
    پايگاه پروژه گذر زهره ايران www.VT2012.ir

15. 7 کاربر مقابل از ahmad fotoohi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428
    تشکر شده 1,974 بار در 166 ارسال

مقاله فسيل شده از گذر زهره- بخش اول

راستش اين مقاله‌اي است كه در سال 1383 براي گذر زهره تنظيم كردم و دوستاني كه لطف كردند مقاله را منتشر كردند نامي از ما نبردند! البته نقصيري هم ندارند مقاله را شخص معلوم الحالي منتشر كرده و نامي از نويسنده را نيز در پايين آن قرار نداده است. این مقاله برای آن دسته از دوستانی که علاقه به یافتن چرخه در گذر زهره هستند بسیار مفید است و لذا توصیه می کنم حتماً بخوانید. ضمناً مقاله کمی ویرایش و تصحیح شده است.

با توجه به نزديكي واقعه هيجاني گذر زهره در 19 خرداد 1383، در اين مقاله سعي نمودم تا با شكلي ديگر آن را مورد بررسي قرار دهم تا در هنگام گذر با تفكري بسيار عميق تر از يك عبور ساده آن را با تمام وجود لمس كنيم.
    در ضمن مقاله فوق حاصل مطالعات، محاسبات و تفكرات اينجانب از گذر زهره مي باشد. تنها منبع مورد استفاده من دو مقاله به همراه يك ليست شش هزار ساله در سايتwww.mreclipse.com است. من با استناد به اين سه منبع شيرازه مقاله فوق را بنا نهادم كه اميدوارم مورد توجه شما قرار گيرد.
    چرخه رشته اي
    زهره الهه زيبايي دومين سياره نزديك به خورشيد و نزديك ترين همسايه به زمين پس از ماه است. مدت حركت انتقالي اين سياره 224.701 شبانه روز است. مدار زهره نسبت به بقيه سيارات منظومه شمسي به دايره نزديك تر است به طوريك ه نزديك ترين فاصله آن از خورشيد برابر 107.480.000 كيلومتر و دورترين فاصله آن از خورشيد برابر 108.940.000 كيلومتر مي باشد كه اختلافي معادل 1.460.000 كيلومتر را دارد.
    زمين يگانه سياره منظومه شمسي سومين سياره نزديك به خورشيد است. مدت حركت انتقالي آن برابر 365.256 شبانه روز مي باشد. نزديك ترين فاصله آن از خورشيد برابر 147.090.000 كيلومتر و دورترين فاصله آن برابر 152.100.000است كه اختلافي معادل 5.010.000 كيلومتر را دارا است.
    زمين و زهره هر 583.92 روز به يك حالت خاص مداری با يكديگر مي رسند. ضمن اين كه زهره در هر 5 دوره مقارنه اي كه مدت آن برابر 8 سال مي باشد تقريباً در مكان قبلي خود در آسمان زمين قرار مي گيرد. سياره زهره 3.39 درجه نسبت به صفحه مداري زمين (دايره البروج) انحراف دارد. با توجه به اين كه قطر ظاهري خورشيد در آسمان زمين حدود نيم درجه است و انحراف مداري زهره نسبت به قطر ظاهري خورشيد زياد مي باشد لذا در هر باري كه اين دو سياره به مقارنه دروني با يكديگر مي رسند گذر رخ نمي دهد و زهره معمولاً يا از بالا و يا از پايين خورشيد عبور مي كند. به دليل همين انحراف است كه گذرهاي زهره به ندرت اتفاق مي افتد. در حال حاظر گره هاي مداري زهره در دو ماه ژوئن و دسامبر قرار دارند. در هر قرن حداقل صفر و حداكثر 2 بار گذر زهره اتفاق مي افتد. در هر هزاره نيز به طور متوسط حدود 13 گذر زهره رخ مي دهد.
    مدار اين دو سياره چندان كشيده و بيضي شكل نيست بنابراين چرخه هندسي اين دو سياره به شكل منظم و قابل قبولي تكرار مي شود. اين چرخه شامل دو دوره رشته اي و ساروسي مي باشد كه البته دوره ساروسي با نظم بسيار دقيقي اتفاق مي افتد. چرخه رشته اي زهره بسيار جالب توجه و در عين حال پيچيده تر از چرخه ساروسي رخ مي دهد. چرخه رشته اي داراي 5 دوره 8 ، 105.5 ، 113.5 ، 121.5 و 129.5 و یک چرخه ی بزرگتر 243 ساله (دوره ساروسی) مي باشد. در جدول زير نظم حاصل از حركت انتقالي زمين و زهره را در اين چرخه ها مشاهده مي كنيد.
    مقدار اختلاف زهره زمين نام دوره نوع دوره

2921.113=13*224.701و 2292.048 =8*365.256 :رشته8ساله

0.935 روز اختلاف

38536.2215=171.5*224.701و38534.508=105.5*365.265 :رشته 105.5ساله

1.7135 روز اختلاف

41457.3345=184.5*224.701و 41456.556=113.5*365.265 :رشته 113.5ساله

0.7775 روز اختلاف

44378.4475=197.5*224.701و 44378.604=121.5*365.256 :رشته 121.5ساله

0.1565 روز اختلاف

47299.5605=210.5*224.701و 47300.652=129.5*365.265:رشته 129.5ساله

1.0915 روز اختلاف

88756.895=395*224.701و 88757.208=243*365.256:رشته 243 ساله

0.313 روز اختلاف
    ویرایش توسط علی ابراهیمی سراجی : 01-10-2012 در ساعت 04:35 PM دلیل: اصلاح مميزها

17. 12 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428
    تشکر شده 1,974 بار در 166 ارسال

مقاله فسيل شده از گذر زهره- بخش دوم

با بررسي جدول فوق به اين نتيجه مي رسيم كه بهترين دوره رشته اي همان دوره ساروسي 243 ساله است. چون كمترين اختلاف ممكن در كسر شبانه روز را دارد. چرخه رشته اي گذرهاي زهره به شكل هاي مختلفي ظاهر مي شود. اگر گذرها در حال تعادل باشند رشته به صورت جفت هاي دوتايي ظاهر مي شود. در اين گونه رشته ها، گذر معمولاً در لبه هاي خورشيد مي باشد. با حركت ساروسي گذرها در هر دوره تكرار، يكي از گذرها به لبه هاي خورشيد نزديك تر در عين حال گذر ديگر به مركز خورشيد نزديك تر مي شود و در اواخر آن ما شاهد گذرهاي خراشان زهره هستيم. ضمن اين كه در اين حالت در هر دوره 243 ساله 4 گذر روي مي دهد. دوره ساروسي يكي از گذرها به پايان مي رسد و بعد از آن به حالتي مي رسيم كه يك جفت دوتايي و يك تك گذر روي مي دهد.
    در اين حالت در هر دوره ساروسي 243 ساله 3 گذر روي مي دهد. بعد از مدتي جفت دوتايي نيز به پايان مي رسد و به دوره اي مي رسيم كه گذرها به صورت تكي روي مي دهد. در اين دوره گذرها به اوج خود نزديك مي شوند به طوري كه در بهترين حالت، گذر در حدود 8 ساعت به طول مي انجامد. در اين حالت در هر دوره ساروسي 243 ساله 2 گذر روي مي دهد. در اين دوره ساروس هاي قديمي به پايان رسيده و ساروس هاي جديد در شرف آغاز خود قرار دارند. بعد از اين دوره عكس حالت هاي گفته شده تكرار مي شوند و گذر مانند يك دوره پريوديك دوباره تكرار مي شود.

طي سال هاي 2000- تا 4000 ميلادي گذرها به صورت دوره هاي رشته اي زير تكرار شده و خواهند شد.
    دوره اول ساله 105.5- 8- 121.5- 8
    دوره دوم ساله 121.5-113.5-8
    دوره سوم ساله 121.5- 121.5
    دوره چهارم ساله 121.5-113.5-8
    دوره پنجم ساله 121.5-8- 105.5-8
    دوره ششم ساله 129.5-105.5-8
    دوره هفتم ساله 121.5-121.5
    چهار چوب اصلي گذر به همين شكل است فقط ممكن است در بعضي از رشته هاي شبيه به هم تفاوتي را مشاهده كنيد. براي مثال دوره اول با رشته 105.5- 8- 121.5- 8 سال و دوره پنجم كه رشته 121.5-8- 105.5-8 را دارد با يك جابه جايي تغيير كرده است. دوره دوم و ششم نيز مانند هم هستند اما با يك سري تغييرات. در دوره دوم، از گذرهاي دوتايي، گذر اول به پايان رسيده و در دوره ششم، از گذرهاي دوتايي، گذر دوم به پايان رسيده است. در دوره هاي رشته اي اگر اعداد كامل بود گذر بعدي در رشته موافق و اگر اعداد داراي اعشار بود گذر در گره مخالف اتفاق مي افتد.
    چرخه ساروسي
    اصولاً واژه ساروس براي يك نظم بسيار دقيق به كار مي رود مانند گرفت هاي ماه و خورشيد.
    لذا واژه ساروس براي گذر زهره نيز صادق است. چرا كه بدون اندكي جابه جايي كاملاً منظم در چرخه اي 243 ساله تكرار مي شود. در چرخه ساروسي زمين 88757.208روز را حول محورش به دور خورشيد چرخيده اين در حالي است كه زهره 88756.895روز را به دور خورشيد چرخيده است. اختلاف اين دو عدد فقط 0.313 روز يا به عبارتي حدود 19 ساعت است كه اين اختلاف نسبت به تمام چرخه هاي رشته اي اين دو سياره كمتر مي باشد. اگر چه اختلاف فوق باعث مي شود تا گذر زهره نيز مانند گرفت هاي ماه و خورشيد داراي يك عمر مشخص باشد. همچنين اين اختلاف باعث جابجايي گره‌هاي مداري زهره و در نتيجه پيشروي روزانه گذر در تقويم مي شود. چون زهره در هر دوره ساروسي مقداري از زمين عقب مي ماند به وقت بيشتري احتياج دارد تا دوباره به زمين برسد. گذرهاي قبلي زهره در ماه هاي ارديبهشت و آبان بوده اند. در حال حاظر نيز گذرها در ماه خرداد و آذر رخ مي دهند. در آينده نيز گذرها در ماه هاي تير و دي اتفاق خواهد افتاد.
    همين جابه جايي باعث تغيير اوج و حضيض دو سياره نيز مي شود.چرا كه زمان اوج گذر در ايران مصادف با ظهر (منظور گذر سال 1383) مي باشد. ضمن اين كه در ماه خرداد احتمال صاف بودن هوا در اكثر مناطق ايران بسيار بالا است.
    اگر نگاهي به گذشته بياندازيم آخرين گذري كه به طور كامل در ايران ديده شده مربوط به 6 ژوئن 1761 ميلادي ( 243 سال قبل ) مي باشد. اگر چه شروع آن گذر هم مصادف با لحظه طلوع آفتاب در ايران بود. بعد از گذر امسال اولين گذري كه به طور كامل در ايران ديده مي شود در تاريخ 11 ژوئن 2247 ( 243 سال بعد) ساست. ضمن اين كه گذر امسال اولين گذر هزاره جديد مي باشد. تمام اين مسائل اهميت اين گذر را براي كشورمان دو چندان مي كند.
    البته اين آخرين فرصت ما براي ديدار با گذر زهره نیست. نيمي از گذر بعدي در 5 ژوئن 2012 در ايران ديده مي شود و زيبايي اين پديده با طلوع خورشيد و افزايش قطر ظاهري خورشيد و زهره دو چندان خواهد شد ولي هرگز به زيبايي گذر امسال نمي رسد. اما نگاهي هم به آخرين گذرهاي زهره در ايران بياندازيم. آخرين گذر زهره در ايران مربوط به چهارشنبه 15 آذر 1261 هجري شمسي ( 6 دسامبر 1882 ) مي باشد. البته اين گذر بسيار كم و تا حدود برخورد دوم در ايران قابل رويت بوده است. ولي گذر قبل از آن كه در تاريخ چهارشنبه 18آذر 1253 هجري شمسي (9 دسامبر 1874) روي داد از برخورد دوم به بعد در ايران قابل روئيت بوده. جالب است كه هر دوي اين گذرها در عهد ناصرالدين شاه قاجار رخ داده است.

19. 20 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537
    تشکر شده 3,013 بار در 352 ارسال

گذر زهره در سال 1391         
    تشکیل کارگروه ویژه گذر زهره در IOTA/ME

هفدهم خرداد ماه 91 مهمترین رویداد سال رخ خواهد داد. گذر ها یکی از موضوعات مورد توجه در منشور علمی IOTA/ME می باشد و این نهاد علمی قصد دارد در حوزه های نجوم عملگرا فعالیت هایی را با کمک گروه ها و مراکز نجومی در این خصوص برنامه ریزی و سازمان دهی کند.
    براین اساس جناب آقای آیدین محمد ولی پور تا پایان مردادماه 1391 مسئول این کارگروه خواهند بود.
    اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه همکاری با گروه ها، مراکز نجومی و نحوه فعالیت پروژه محور در این خصوص برای همه علاقمندان پس از کارگاه اصفهان منتشر می شود.

هیات امناء IOTA/ME
    14 اسفندماه 1390
    www.iota-me.com
    امضای ایشان

21. 8 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 11 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)