صفحه 1 از 26 1234511 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 258

موضوع: سفر در زمان

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

سفر در زمان

سلام خدمت همه ی دوستان عزیزم
    این تاپیک رو ایجاد کردم تا همه ی ما بیشتر با مباحث كلي نسبيت و ارتباط آن با جهان هاي موازي و بحث سفر در زمان آشنا شویم و بتوانیم این موضوع واقعا غیر قابل درک رو بهتر و بیشتر درک کنیم.
    كمك دوستان عزيز باعث پيشرفت اين بحث خواهد شد .
    ویرایش توسط mehrjoo : 05-11-2012 در ساعت 05:36 PM

2. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80

فيزيکدانان کوانتمي دانشگاه کاليفرنيا کشف عجيبي کرده اند که به گونه اي نشان مي دهد جسمي که در مقابل يک فرد قرار گرفته و ديده مي شود مي تواند به صورت همزمان در جهاني موازي نيز وجود داشته باشد.

اين کشف به واسطه ذره اي کوچک و فلزي انجام گرفته است ، براده اي به قطر يک تار مو ، جسمي که بسيار ريز است اما در عين حال مي توان آن را با چشم غير مسلح نيز مشاهده کرد.

دانشمندان اين ذره را در کاسه اي مخروطي و تاريک سرد کرده و تمامي هواي اطراف آن را به منظور حذف ارتعاش خارج کردند. سپس محققان ذره را مانند يک دياپازون حرکت داده و مشاهده کردند ذره در زماني واحد حرکت کرده و متوقف مي شود.

چگونه اين پديده را درک کنيم؟

براي درک اين پديده که کاملا غيرممکن به نظر مي رسد ، بايد بسيار بسيار کوچک انديشيد حتي کوچکتر از اتمها، الکترونهايي که به دور هسته اتم در گردشند ، در آن واحد در حالت هاي چند گانه حرکت مي کنند که ثابت کردن آنها تقريبا غير ممکن است. به بيان ساده تر مي توان گفت زماني که فردي در شهر اکلاهاما به ديدن مادر خود مي رود در جهان موازي که ذرات اتمي وي در آن حضور دارند همان فرد در خانه مشغول تماشاي تلويزيون است.

به گفته دانشمندان شايد اين پديده کاملا غير واقعي به نظر آيد اما بر پايه علم حقيقي رخ مي دهد. بر اساس يکي از نظريه هاي فيزيکي زماني که پديده اي در يک حالت مشاهده مي شود اين پديده جهان را به دو بخش تقسيم مي کند. نظريه چند حالتي بر اين پايه استوار است که جهان فعلي طي مشاهده انسان متوقف شده و انسان تنها يکي از واقعيات در حال وقوع را مشاهده مي کند. براي مثال مي تواند توپ فوتبال را ببيند که در هوا در پرواز است، اما شايد در جهان موازي اين توپ در همان لحظه سقوط کرده باشد و يا شايد اصلا فردي در آن لحظه مشغول بازي فوتبال نباشد.

بسياري از فيزيکدانان بزرگ پايه هاي علمي جهان چند حالتي را حتي اگر نتوان آن را به اثبات رساند قبول دارند. «شان کرول» از موسسه تکنولوژي کاليفرنيا يکي از اين فيزيکدانان بوده و معتقد است تا زماني که نتوان تمدنهاي فوق پيشرفته بيگانه را تصور کرد که پي به واقعيت اين نظريه برده اند، انسانها تحت تاثير امکان وجود جهانهاي ديگر قرار نخواهند گرفت. وي در عين حال معتقد است هرگز فردي قادر به ابداع دستگاهي نخواهد بود که با استفاده از آن بتوان ميان اين جهانها ارتباط برقرار کرد.

درک واقعيت جهان موازي بستگي شديدي به درک انسان از زمان دارد. به گفته «کرول» ما زمان را به صورت واقعي احساس نمي کنيم، تنها شاهد گذشت آن هستيم. براي مثال گذشت زمان در هنگام يک مسابقه هيجان انگيز بسيار سريع و در سر کلاس يک درس کسل کننده کاملا کند است. يا هنگامي که فردي تلاش دارد با تاخير در دفتر کارش حاضر نشود، دقايق براي وي با سرعتي باور نکردني مي گذرند اما چند دقيقه باقي مانده از ساعت کار به راحتي با چندين ساعت برابري مي کنند.

بازگشت به آينده

«فرد آلن ولف» از دانشمندان فيزيک کوانتم نيز معتقد است زمان به شکل يک خيابان يک طرفه به نظر مي آيد که از گذشته به سوي حال در حرکت است اما با در نظر گرفتن نظريه هاي قابل ملاحظه اي که در سطح کوانتمي ارائه شده اند، ذرات در آن واحد به سمت عقب و جلو در حرکتند. در صورتي که بتوانيم از بخش «جلو و عقب رفتن در آن واحد» صرف نظر کنيم، شانس درک بخشي از فيزيک را از خود گرفته ايم.

به گفته «ولف» زمان در ماشين هاي کوانتمي به صورت مستقيم حرکت نمي کند بلکه حرکتي زيگزاگ داشته و به همين دليل وي معتقد است امکان ساختن ماشيني که بتواند زمان را منحرف کند ، وجود دارد.

به گفته «ريچارد گات» فيزيکدان دانشگاه پرينستون «سرگئي کريکالو» فضانورد روسي که در 6 ماموريت فضايي حضور داشته است نسبت به بقيه انسانهاي روي زمين 1.48 ثانيه جوانتر است زيرا وي در سرعتي بسيار بالا در مدار حرکت کرده است و کم سن تر بودن نسبت به بقيه به معني جهش به آينده و تجربه نکردن زمان حال مشابه با ديگران است. به گفته وي از جهتي مي توان گفت اين فضانورد به سوي آينده سفر کرده و دوباره بازگشته است.

«گات» مي گويد نيوتن باور داشت زمان پديده اي جهاني است و تمامي ساعتهاي جهان به صورت يکسان حرکت مي کنند. اکنون با توجه به نظريه نسبيت خصوصي اينشتين مي توان گفت سفر به آينده امکان پذير است. با در نظر گرفتن نظريه گرانش اينشتين ، قوانين فيزيک از منظري که امروز آنها را درک مي کنيم نشان مي دهند حتي سفر در زمان به سوي گذشته نيز امکانپذير است اما براي مشاهده امکان اين سفر بايد قوانين جديد فيزيکي در سطح کوانتمي فراگرفته شوند.

درک اين قوانين نيز با استفاده از ذره اي فلزي و بسيار کوچک و کاسه اي مخروطي شکل آغاز شده است. در واقع فيزيکدانان دانشگاه کاليفرنيا با ابداع خود مقياس ماشين هاي کوانتمي را به ابعاد بزرگتري تغيير دادند.

بر اساس گزارش فاکس نيوز ، مسئله بعدي فراگرفتن چگونگي کنترل ماشين هاي کوانتمي و استفاده از آنها براي اجسام بزرگتر است. در اين صورت شايد بتوان با دستکاري تنها چند الکترون کوچک به جهان موازي دست پيدا کرد.

3. 17 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80

به نظر من باور کردن این موضوع که در یک جهان دیگر انسان هایی شبیه خودمان زندگی می کنند از همه سخت تر است.

5. 4 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    172
    تشکر شده 554 بار در 85 ارسال

چه مسئله گیج کننده ای!
    من نفهمیدم. توی دنیای موازی, انسان ها, یا کلا موجودات, از چه جنسی هستند؟ انرژی؟
    من یه جا خوندم ممکنه اصلا زمان وجود نداشته باشه! می دونم چیز غیر ممکنه ایه

7. 5 کاربر مقابل از Lilac عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80

برای خودم هم این سوال پیش اومده بود که او نجا آدماش از چه جنسی هستند.
    ممنون که مطرحش کردی.

9. 3 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #6
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    189
    تشکر شده 9 بار در 2 ارسال

خوب بعله موضوع بسیار جالبی است اما باید این فرض رو هم داشت که هنوز در حد نظری است و اگر عملی باشد راه درازی در پیش داریم بعلاوه اینکه در اینجا ما پارادوکس های زیادی داریم مثل گربه ی شرودینگر:
    لینکش رو از ویکی فارسی میذارم:
    http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%...86%DA%AF%D8%B1

11. 4 کاربر مقابل از لیتیوم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80

نقل قول نوشته اصلی توسط لیتیوم نمایش پست ها
    خوب بعله موضوع بسیار جالبی است اما باید این فرض رو هم داشت که هنوز در حد نظری است و اگر عملی باشد راه درازی در پیش داریم بعلاوه اینکه در اینجا ما پارادوکس های زیادی داریم مثل گربه ی شرودینگر:
    لینکش رو از ویکی فارسی میذارم:
    http://fa.wikipedia.org/wiki/%da%af%...86%da%af%d8%b1
    قابل توجه لیتیوم این موضوع توسط دانشمندان ثابت شده.

13. 2 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #8
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط javadstar76 نمایش پست ها
    قابل توجه لیتیوم این موضوع توسط دانشمندان ثابت شده.
    من فکر نکنم اقا جواد ،
    از کجا میگی!؟

حدس من اینه که فقط یک فرضیه است!
    امضای ایشان
    گيرند همه روزه و من گيسويت / جويند همه هلال و من ابرويت
    از جمله ي اين دوازده ماهِ تمام / يك ماه مباركست و آن هم رويت

15. 3 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80

نقل قول نوشته اصلی توسط شايان سليم شهشهانى نمایش پست ها
    من فکر نکنم اقا جواد ،
    از کجا میگی!؟

حدس من اینه که فقط یک فرضیه است!
    شایان جان نظریه های متعدد دانشمندان کافی نیست؟

17. 2 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #10
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال
    سفر در زمان         
    نقل قول نوشته اصلی توسط javadstar76 نمایش پست ها
    شایان جان نظریه های متعدد دانشمندان کافی نیست؟
    نظریه با اونی که مثلا انیشتین اثبات کرد خیلی فرق داره ، دلیل معروف شدن انیشتین اثبات نظریه اش بود ، و قدرت ارایه اش ، و بزرگ بودن نظریه ای که اثبات کرد

دلیل معروف شدن استیون هاوکینگ اینه که نظریه های متعددی داده و فکر کنم بعضی از اونا را هم اثبات کرده ،

حالا اگر یک چنین چیزی اثبات شده باشه ، مطمعنا دیگه مردمی که انقدر راحت با زندگی برخورد می کنند ، انگونه نخواهند بود ،و دید انها به زندگی عوض خواهد شد ،

در هر صورت ، اثبات کردن نظریه ای با دادن نظریه خیلی فرق داره ، از نظر راحتی ارایش ،

مثلا من خیلی راحت می تونم بگم که زمین گرد نیست ، حالا کی میتونه خلافش را اثبات کنه!؟
    امضای ایشان
    گيرند همه روزه و من گيسويت / جويند همه هلال و من ابرويت
    از جمله ي اين دوازده ماهِ تمام / يك ماه مباركست و آن هم رويت

19. 6 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 26 1234511 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع