صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 23

موضوع: پروژه های نجومی پیشنهادی

1. Top | #1

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

Post پروژه های نجومی پیشنهادی

سلام دوستان

در این تاپیک قصد داریم در مورد پروژه های علم گرای نجومی بحث و تبادل نظر کنیم....

به نظر شما چه پروژه هایی را میتوان در محدوده ی نجوم آماتوری مورد بررسی قرار داد ؟

این تاپیک جهت معرفی و ارائه انواع پروژه های نجومی ایجاد شده است

این پروژه ها میتواند از پروژه های دانش آموزی با حداقل امکانات گرفته تا پروژه های دانشجویی و پیشرفته تر باشد

منتظر ارائه پروژه های خوب دوستان هستیم

نمونه ای از این پروژه ها در مقاله ی فروردین ماه فروم مورد بحث قرار گرفت.....
    ویرایش توسط Sunrise : 10-30-2011 در ساعت 07:12 PM

2. Top | #11
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1916
    تشکر شده 36 بار در 5 ارسال

سلام

در سايت زير پروژه هاي آماتوري خوبي مطرح شده كه اگر يكي از دوستان بتونه ترجمه كنه فكر كنم به درد خيلي از نجومي ها بخوره

http://www.astro-tom.com/projects/projects.htm

3. 8 کاربر مقابل از مهبانگ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

1_من به این سایت یه نگاهی انداختم.بیشتر پروژه هاش مربوط به ساخت تلسکوپ یا پیشرفته تر کردنش بود...
    ولی یکی از پروژه هاش که عامتر از بقیه بود ثبت لکه ها ی خورشیدی در یک دوره ی سه ماهه(البته فکر می کنم چون حدود یک ماه چرخش خورشید به دور خودش زمان میبره یک ماه هم کافی باشه)بود(البته هدف مشاهده ی تغییرات مکان لکه ها و... هم هست)

توضیحات و تذکر هایی که داده شده:
    بعد و میل لکه ها باید ثبت شوند+روز و زمان رصد

برای مشخص کردن محل دقیق لکه ها یک کره ی درجه بندی شده(که در خود لینک هم هست)ترسیم می کنیم.برای هر لکه(یا گروهی از لکه ها ی نزدیک به هم) می شود یک رنگ خاص رو به کار برد که بتونیم اون ها رو دنبال کنیم تا نرخ چرخش خورشید رو به دست بیاریم(همون طور که می دونید چون خورشید صلب نیست سرعت چرخش هر لکه بسته به میل(زاویه ش با استوا)لکه دارد/هر چه به استوا نزدیک تر باشند سریع تر می چرخند)

تحلیل هایی که می شود انجام داد:
    تخمین زدن سرعت هر گروه از لکه ها(با توجه به ثبت زمان و ثبت بعد و میل)_به دست آوردن سرعت متوسط لایه های خورشید

فرم های ثبت رصدش هم که در لینک موجوده!

2_ولی به شخصه یک پروژه ای که من خیییلی دوست داشتم انجامش بدم:رسم نمودار h-r برای خوشه ها!

به صورت خلاصه این که از روی عکس های دیجیتال و با استفاده از نرم افزار مربوطه رنگ و روشنایی هر ستاره به دست می آید.بعد داده های مربوط به رنگ و روشنایی را در نمودار رنگ قدر رسم می کنیم/که از این نمودار اطلاعات خیلی مفید دیگر رو هم می تونیم به دست بیاوریم.
    (البته شرح مبسوط این پروژه در مجله نجوم شماره ی 206 آورده شده)

3_
    پروژه ی کشف سیارات فرا خورشیدی که بسی معروفه/در ایران متاسفانه(حداقل تا اون جا که من می دونم)حرفه ای بهش پرداخته نمی شه در صورتی که فکر نمی کنم خیلی تجهیزات پیچیده ای بخواد احتمالاً سی سی دی و..

4_یه سری از پروژه ها مثل اختفا گروهی و...انجام می شه/یه سری پروژه ها هم که امکانات می خواد/ولی فکر می کنم یه سری پروژه های ساده تر رو مثل مورد 1 و 2 یا مورد آلودگی نوری که در صفحه ی پیش گفته شد رو میشه به صورت شخصی انجام داد(ولی همه) و داده ها رو مثلاً در این جا ثبت کرد.می شود آیا؟؟
    ویرایش توسط sara shahabi : 11-04-2011 در ساعت 08:54 PM

5. 13 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

خیلی از موارد هستند که میتونیم به عنوان پروژه در فروم اجرا کنیم.البته باید دسته بندی کنیم که افراد مختلف با امکانات مختلف بتونن اون رو اجرا کنن.

مثلا میتونیم ماه به ماه یک صورت فلکی خاص رو مد نظر قرار بدیم و به بررسی ستارگان این صورت فلکی بپردازیم.در هر صورت فلکی تعداد زیادی ستاره (نسبت به قدر آسمون محل زندگی)وجود دارد که بر اساس رنگ -دوگانگی یا چند گانگی- متغیر بودن و غیره ... میتونیم به بررسیشون بپردازیم که در شناخت و کسب اطلاعات شخصی نیز بسیار حائز اهمیته.

خیلی از اطلاعات و پروژه ها رو میتوان با دوربین عکاسی, بعضی با تلسکوپ و دوربین, و بعضی را با چشم غیر مسلح میتوان بدست آورد.

در خلال این بررسیهاست که میتوان به رصد و کشف ابر نواخترها و دنباله دارها پرداخت.با عکاسی یا رصد و ثبت تغییرات.

حتی میشه به رصد اقمار مشتری نیز به عنوان یک پروژه اولیه نگاه کرد.اینگونه عملیات باعث کار گروهی برای پروژ ه های سنگین تر میشه.

رصد سیارکها و یا اختفا ستاره ها توسط این اجرام و دسته بندی اطلاعات رصدی و با راهنمائی اساتید متخصص که با فروم همکاری میکنند هم میتونه اولویت باشه.

این گونه پروژه ها کمک میکنه در موقع لزوم گروهی وجود داشته باشه که سابقه کار گروهی و هماهنگ داشته باشند.

بالاخره باید از یه جا شروع کرد تا به یک سرانجام و انسجامی برسه.ماشاا... دوستان رصدگر و علاقه مند کم نداریم.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

7. 10 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2920
    تشکر شده 128 بار در 18 ارسال

با سلام.
    در وبلاگ زیر چند پروژه ی نجو می مناسب قرار داره که شامل دوره تناوب چرخش خورشید ، اندازه گیری فاصله پالزار ها ، ساخت تاریکی سنج ، اندازه گیری سرعت مداری عطارد و محاسبه ارتفاع کوه های ماه می باشد.
    http://boap.blogfa.com/
    امضای ایشان
    *** و به تحقیق قرار دادیم در آسمان برج هایی و زینت کردیم آنرا برای تماشا گران *** (سوره حجر _ آیه16)

9. 9 کاربر مقابل از Hydra عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783
    تشکر شده 1,158 بار در 208 ارسال

Post پروژه های رصدی،برای شب های رصدی

با سلام
    من قبلا هم این تاپیک رو ایجاد کردم ولی نمی دونم چرا حذف شد
    با کمک شما قراره این تاپیک مرجعی برای پروژه هایی برای رصد با چشم مسلح (تلسکوپ یا دوچشمی)و چشم غیر مسلح باشه
    از تمامی دوستان خواهش دارم که کمک کنند.خودم هم الان چند مقاله آماده تهیه کردم که فقط باید تایپ کنم وقتی تایپ شد اون ها رو قرار میدم
    پروژه های پیشنهادی
    رصد بارش شهابی
    رصد اختفا
    رصد ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی
    و...
    امضای ایشان
    من برگشتم

11. 9 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783

با سلام این هم پروژه ای در مورد بارش شهابی
    مواد میان سیاره ای و شهابواره ها
    در منظومه شمسی اجسامی وجود دارند که به مراتب کوچکتر از سیلرک ها هستند و فضای بین سیارات را پر کرده اند. اندازه این اجرام میتواند کمی بزرگتر از چند اتم تا به بزرگی 10 متر و یا حتی بیشتر باشد.از تاثیرات این اجرام می توان به نور منطقه البروجی (فجر کاذب)اشاره کرد.
    شهاب واره ها اجسام در حال حرکت در فضای بین سیاره ای هستند که قطر آن ها از چند دهم میلی متر تا 10 متر است و احتمالا مبدا بیشتر آن ها دنباله دار ها هستند
    جاذبه گرانشی این ذرات آن قدر ضعیف است که نمی توانند انسجام و پیوستگی لازم را به یکدیگر داشته باشند.در ابتدا پس از عبور دنباله دار اجتما به هم فشرده ای را تشکیل می دهند که به آن کوپه یا توده می گویند.اما در اثر فشار باد های خورشیدی به مرور زمان پراکنده می شوند که در حالت پراکندگی به آن ها نهر شهاب میگوییم.بارش شهابی نتیجه برخورد زمین با این نهر شهاب هاست البته در صورتی که این نهر شهاب در مسیر مدار زمین باشد.
    پدیده نوری که از ورود شهابواره ها به جو زمین دیده می شود را شهاب می نامیم. ابعاد اکثر آن ها کمتر از یک سانتی متر است.
    اما اگر شهاب واره ها ابعاد بزرگی داشته باشند به طور کامل نمی سوزند و مقدلری از آن ها به زمین می رسد که به آن ها شهاب سنگ می گویند.
    سرعت شهاب ها نزدیک به چند ده کیلومتر بر ثانیه و بیش از 5 برابر سرعت گلوله است
    امضای ایشان
    من برگشتم

13. 7 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783

بارش های شهابی سالیانه
    در برخی شب ها تعداد شهاب های قابل مشاهده چند برابر می شود که این ناشی از عبور زمین از نهر شهاب است(ذراتی که توسط دنباله دار برجا مانده است)به این شب های خاص بارش شهابی گویند.
    عمل سوختن شهاب ها در فاصله 80 تا 120 کیلومتری سطح زمین رخ می دهد که فاصله دوری است و در نتیجه در اثر خطای دید به نظر می رسد که شهاب ها از یک نقطه از آسمان خارج می شوند که به این نقطه مجازی کانون بارش است.
    با توجه به این که این نقطه در کدام صورت فلکی هست ، نام بارش شهابی مشخص می شود.برای مثال بارش شهابی برساووشی
    برای شروع رصد باید کانون بارش حداقل 30 درجه از افق فاصله داشته باشد.همچنین نباید برای رصد بارش شهابی به کانون آن خیره شد ، بهترین نقطه برای نگاه کردن به شهاب ها در ارتفاع 45 درجه نسبت به افق می باشد.
    شهاب های پراکنده
    شهاب هایی که در هر شبی با نرخ 5 عدد در ساعت قابل مشاهده اند را شهاب پراکنده گویند.تعداد این شهاب ها در پاییز به اوج خود می رسد و هرچه به نیمه شب و صبح نزدیک می شویم تعداد آن ها بیشتر می شود.
    کد این بارش برای ثبت در جدول spo می باشد.
    امضای ایشان
    من برگشتم

15. 3 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783

موارد ثبت در جدول

حد قدر آسمان
    این کار را میتوان به وسیله جدول هایی که در بخش حدقدر ارائه شده بدست آورد.

طول رد
    طول ظاهری مسیری که هر شهاب طی می کند برحسب درجه(میتوان به کمک دست این کار را انجام داد،دست را کاملا کشیده در این صورت هر مشت 10 درجه و هر وجب 20 درجه میباشد)

رنگ شهاب
    برخورد شهاب با مولکول های گازی مجاور خود در جو باعث یونیزه شدن آن ها می شود
    رنگ شهاب نشان دهنده عنصری است که بیش از همه در اطراف شهاب وجود داشته باشد.
    قرمز:سیلیسیم نارنجی:سدیم زرد:آهن سبز:نیکل آبی:منیزیم بنفش:کلسیوم

دود
    بعضی از شهاب ها بعد از خاموشی از خود در آسمان رد دود مانندی را به جا میگزارند.دود آذرگوی ها(شهاب های پرنور تر از سیاره زهره بیشتر از بقیه دوام دارد)
    نرخ ساعتی سمت الراسی(zhr)

تعداد شهاب های قابل مشاهده برای یک نفر در مدت یک ساعت و در شرایط آرمانی و مناسب.مهمترین مشخصه بارش شهابی تعداد شهاب های آن است.

فاکتور ممانعت
    شامل اجزایی است که مانع دید می شود شامل درخت ،ابر و ...

تشخیص شهاب پراکنده از شهاب های اصلی

1:اگر مسیر حرکت شهاب را در جهت بر عکس ادامه دهیم و به کانون بارش برسیم آن شهاب جزو شهاب های اصلی است
    2:اگر فاصله شهاب از کانون بارش حد اقل دوبرابر طولش باشد آن شهاب جزو شهاب های اصلی است
    3:قدر شهاب های پراکنده معمولا 3 یا 4 است ولی شهاب اصلی از 3 تا 3- می تواند باشد
    امضای ایشان
    من برگشتم

17. 7 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783

بعد از پايان هر رصد، مي‌بايست تمامي مقادير و اطلاعاتي كه از رصد بارش بدست آمده تحليل كنيد و با رسم نمودار و جدول آنها را دسته بندي كرده و براي سازمانهاي معتبر بفرستيد. معتبرترين سازمان IMO است كه به جمع آوري اطلاعات تمامي بارشهاي شهابي مي‌پردازد. مهمترين كار گروه‌ها بعد از پايان بارش شهابي بدست آوردن ZHR آن بارش است كه مي‌توانيد از رابطه زير آن را بدست آوريد:
    ZHR = Nxr 6.5-lm / T x (1 – c) Sin (θ)

N: تعداد شهابهايي است كه در يك بازده زماني (T) ديده شده است.
    T: بازه زماني موثر در ثبت شهاب‌ها.
    Lm: حد قدر محدوده رصدي كه بايد آن را با تقريب خوبي بدست آوريد.
    R: شاخص جمعتي است كه معمولا عددي بين 1.8 تا 3.4 مي‌باشد
    امضای ایشان
    من برگشتم

19. 7 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

پروژه های نجومی پیشنهادی         
    فرم ثبت بارش های شهابی و راهنمای پرکردنه اون که دوستانمون در مجله نجوم اون رو تهیه کردند

http://www.nojum.ir/files/addon/1208...e8b82f61c7.pdf
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

21. 8 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)