صفحه 8 از 9 نخستنخست ... 456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 80 , از مجموع 87

موضوع: فیزیک جو زمین

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

Post فیزیک جو زمین

فیزیک جو زمین

یکی از تفاوت های سیاره ما ، زمین با دیگر سیارات منظمومه خورشیدی وجود جوی هست که عامل مهمی در ایجاد حیات شده.
    حالا خوبه که این جو عزیز رو بهتر و بیشتر بشناسیم .

------------
    پ .ن : در تمام نوشته ها منظور از جو همان جو زمین است.

عکس از : دانشنامه رشد

2. Top | #71
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5005
    تشکر شده 300 بار در 18 ارسال

تورنادو وابسته به جبهه سرد است و..... و در صورتی که هوا نیز به شدت ناپایدار باشد تشکیل میشود. ما با مطالعه در باره آب و هوای ایران خواهیم فهمید که سیستم غالب در فصل سرد در ایران سیستم فرابار سیبری است.

در زمستان بادهای غربی کسترش پیدا کرده وتمام ایران رافرا می گیرد. بطوری که الگوهای فرود وفراز بصور کامل برفراز ایران مستقر می گردند و ناپایداری را به وجود می آورند ،اما بدلیل وجود پرفشار فرابارسیبری این نوع پایداری ضعیف خواهد بود.

برای بوجودآمدن تورنادو علاوه براینکه هوا باید بشدت ناپایدار باشد ناهمواریهای زمین نقش موثری درتشکیل آن دارد. بطوری که درآمریکا دیده می شود بیشتر این ناپایداریها (تورنادو)دردشتهای مرکزی می سی سی پی رخ میدهد. میزان ناپایداری درزمستان در سواحل خزر وجنوب ایران بسیار زیاد است ،اما به دلیل شکل توپوگرافی ناهمواریهای ایران ؛ناهمواریها مانع از ورود این ناپایداریها به داخل ایران می شود.در صورتی که تمام شرایط برای به وجود آمدن گردباد فراهم باشد عامل ناهمواری مانع از آن میشود که گرد بادی مانند گردبادهایی که در آمریکا میاید به وجود بیاید و اینکه ناهمواری ها مانند سدی مانع از گسترش این گردبادها میشود.
    باید ببینم اون روزی که این اتفاق در تنکابن افتاده وضعیت جوی چه طور بوده من فکر می کنم شاید همین ناهمواری های شهر که 20 متر از سطح دریا پایین تر هست و از جنوب به رشته کوه البرز می رسه عامل بوجود آورنده این گردباد خیلی کوچک بوده باشه ولی در حالت کلی گردباد یا تورنادو به خاطر ناهمواری ها ی مختلف خیلی در ایران اتفاق نمی افته !!
    امضای ایشان
    اگر انسانی با عقیده شما مخالف است ..... بگذار زنده بماند در صد ها میلیارد کهکشان انسان دیگری نخواهی یافت .
    " کارل ساگان "

3. 8 کاربر مقابل از یوسف روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #72
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط یوسف روشنی نمایش پست ها
    تورنادو وابسته به جبهه سرد است و..... و در صورتی که هوا نیز به شدت ناپایدار باشد تشکیل میشود. ما با مطالعه در باره آب و هوای ایران خواهیم فهمید که سیستم غالب در فصل سرد در ایران سیستم فرابار سیبری است.

در زمستان بادهای غربی کسترش پیدا کرده وتمام ایران رافرا می گیرد. بطوری که الگوهای فرود وفراز بصور کامل برفراز ایران مستقر می گردند و ناپایداری را به وجود می آورند ،اما بدلیل وجود پرفشار فرابارسیبری این نوع پایداری ضعیف خواهد بود.

برای بوجودآمدن تورنادو علاوه براینکه هوا باید بشدت ناپایدار باشد ناهمواریهای زمین نقش موثری درتشکیل آن دارد. بطوری که درآمریکا دیده می شود بیشتر این ناپایداریها (تورنادو)دردشتهای مرکزی می سی سی پی رخ میدهد. میزان ناپایداری درزمستان در سواحل خزر وجنوب ایران بسیار زیاد است ،اما به دلیل شکل توپوگرافی ناهمواریهای ایران ؛ناهمواریها مانع از ورود این ناپایداریها به داخل ایران می شود.در صورتی که تمام شرایط برای به وجود آمدن گردباد فراهم باشد عامل ناهمواری مانع از آن میشود که گرد بادی مانند گردبادهایی که در آمریکا میاید به وجود بیاید و اینکه ناهمواری ها مانند سدی مانع از گسترش این گردبادها میشود.
    باید ببینم اون روزی که این اتفاق در تنکابن افتاده وضعیت جوی چه طور بوده من فکر می کنم شاید همین ناهمواری های شهر که 20 متر از سطح دریا پایین تر هست و از جنوب به رشته کوه البرز می رسه عامل بوجود آورنده این گردباد خیلی کوچک بوده باشه ولی در حالت کلی گردباد یا تورنادو به خاطر ناهمواری ها ی مختلف خیلی در ایران اتفاق نمی افته !!
    بابت توضیحات خوبتون خیلی ممنون آقای روشنی. از تو ویکی پدیا یه عکس در مورد مناطق تورنادو خیز پیدا کردم. تو این عکس ایران فاصله زیادی با این مناطق داره. واقعاً عجیبه که چطور تو تنکابن چنین پدیده ای رخ داده و بایستی خیلی خیلی نادر باشه. چون تابحال از کسی نشنیدم که چنین چیزی نه فقط تو تنکابن بلکه جای دیگه ای از ایران دیده باشه.

در مورد هوای اون روز شاید اگه یکم توضیح بیشتر بدم بد نباشه؛ صبح هوا ابری بود اما نه اونقدر که بنظر بخواد بارون بیاد. بخاطر همین خیلی از همکارام با خودشون چتر نیاورده بودن. ولی من طبق معمول با خودم چتر برده بودم. نزدیک ساعت 2 بعد از ظهر که دیگه داشتیم تعطیل میشدیم یهو هوا منقلب شد و ابر سیاه بسیار ضخیمی آسمون رو پر کرد و بارون گرفت. البته در نگاه اول هوا راکد بود ولی با دقت بیشتر میشد متوجه وجود نسیمی ملایم بسمت دریا شد (همون سمت گردباد). بعد از رسیدن به خونه (فقط من خشک رسیدم) بود که اون گردباد رو دیدم. ولی فکر کنم خیلی وقت بود که شکل گرفته بود و ما بی خبر بودیم چون همش یک دیقه نگذشت که گردباد محو شد و فرصت نکردم به ساحل دریا برم و ازش بیشتر عکس بگیرم. بعد از اون به ابرها زیاد نگاه کردم. زیر ابر بسیار قطور سیاه رنگ بالایی تکه ابرهای خاکستری محوی بسرعت زیاد داشتن حرکت میکردن که این خودش نشون دهنده شدت باد در طبقات فوقانی جو بوده. جالب اینکه اون ابرها بجای حرکت در جهت نسیم سطح زمین و بسمت گردباد، در عوض داشتن بموازات ساحل حرکت میکردن! نمیدونم این یعنی چی ولی شاید یکجور حرکت مارپیچ رو از فاصله ای دور، دور گردباد داشتن انجام میدادن. اگه این استنباط من واقعیت داشته باشه پس باید بگم که هوا بالای سر ما مثل آب داخل یک قیف داشته دور گردباد میچرخیده. گردباد بسمت شرق در حال حرکت بود و اگه اونو بهمراه ابرهای در حال چرخش یک سیکلون اتمسفری تصور کنیم اونوقت کل این سیکلون داشته بسمت شرق حرکت میکرده. جهت چرخشش این سیکلون هم طبق حرکت ابرها بایستی راستگرد بوده باشه.

آقای روشنی اگه اشتباه نکنم شما زمین شناس هستید. اگه در مورد این پدیده و تعداد موارد روئیت شده اون در ایران یکم توضیح برامون بدین خیلی ممنون میشیم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #73
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5005

خیلی ممنون از اینکه اطلاعاتی در مورد وضعیت جوی اون روز شرح دادید ؛ من حدس میزنم که این یک آشفتگی جوی خیلی ساده بوده چون در واقع هیچ نوع گزارش دقیقی هم از وقوع چنین توفان هایی ثبت نشده ( با توجه با اینکه سری به سایت های مختلف هواشتاسی زدم ) ممکن هست که به علت نزدیک شدن فصل سرما هوا ناپایدار شده باشد و به دلیل نزدیکی به دریای خزر بین رصد رطوبت هوا و درجه حرارت اختلاف موجود بوده و یا ممکن است فشار هوا کاهش داشته و باعث بوجود امدن این پدیده شده
    از روی اطلاعاتی که داده اید دقیقا می توان پی برد که این یک گردباد خیلی خیلی کوچک بوده است چون از نشانه های پیدایش گردباد : شکل گیری لایه ضخیمی از ابرهای تیره در سرتاسر آسمان و همچنین زمان بوجود آمدن آن که در بیشتر موارد در نیمه دوم روز ( اغلب سر ظهر از 3 بعد ظهر و گاهی در نمیه شب ) می باشد .

ولی اطلاعات خیلی دقیقی از مشاهده گردباد و توفان هایی این چنین در ایران ندارم و بیشترین پدیده مشابه همان توفان های شنی در مناطق کویری ایران هستند
    البته من زمین شناس نیستم ولی چون رشته اصلی ام علوم تجربی بوده ( که بعدا فیزیک خوانده ام ) با زمین شناسی هم سر و کار داشته کمی تدریس کرده ام
    ویرایش توسط یوسف روشنی : 11-22-2012 در ساعت 06:56 PM
    امضای ایشان
    اگر انسانی با عقیده شما مخالف است ..... بگذار زنده بماند در صد ها میلیارد کهکشان انسان دیگری نخواهی یافت .
    " کارل ساگان "

7. 5 کاربر مقابل از یوسف روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #74
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط یوسف روشنی نمایش پست ها
    از روی اطلاعاتی که داده اید دقیقا می توان پی برد که این یک گردباد خیلی خیلی کوچک بوده است چون از نشانه های پیدایش گردباد : [B]شکل گیری لایه ضخیمی از ابرهای تیره در سرتاسر آسمان و همچنین زمان بوجود آمدن آن که در بیشتر موارد در نیمه دوم روز ( اغلب سر ظهر از 3 بعد ظهر و گاهی در نمیه شب ) می باشد .
    خب این دو موردی که گفتید که دقیقاً با گردباد اینجا مطابقت داره!
    هم ابر تیره ضخیم تشکیل شد و هم اینکه ساعت وقوع اون 14:20 دقیقه بوده.
    من بعید میدونم گردبادی که یکسرش به ابر و سر دیگرش به سطح زمین متصل شده اندازه کوچیکی داشته باشه. حداقل یک کیلومتر باید ارتفاع داشته باشه.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

9. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #75
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5005

خوب بله مطابقت داره و من گفتم اون چیزی که شما دیدید هم نوعی گردباد بوده اما نه از نوع شدیدش ؛
    از جمله نشانه های یک گردباد (سیاه باد) درست و حسابی سرعتی حداقل 50 کیلومتر در ساعت است و افت فشار شدیده
    و رد مورد ارتفاع هم تا اونجایی که بنده خبر دارم ارتفاع گردباد ها خیلی مورد بررسی قرار نمی گیره و بیشتر عرض گردباد هست که مورد توجه هست
    حالا اگر فرض بشه که این گردباد سرعتی در حد 50 کیلومتر (مقدار مینیمم سرعت گردباد ها هست ) داشته قطعا صدماتی هم به همراه می آورده
    ولی خوب بنا بر اطلاعاتی که دادید که گردباد بعد از مدتی محو شده من حدس میزنم که شاید این گردباد دریایی بوده باشه و ممکنه از دیگر بخش های دریای خزر د رکشور های دیگه شکل گرفته باشه و وقتی به شهر شما رسیده سرعت چرخش و حرکتش کم شده و کم کم هم متوقف شده
    امضای ایشان
    " کارل ساگان "

11. 4 کاربر مقابل از یوسف روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #76
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

با سلام
    جو زمین دارای لایه فوقانی نیست که کاملا مشخص و مجزا باشد . مطالعات نشان داده است که در حدود 160 کیلومتری زمین دارای هوا می باشد . در مطالعات شفق های قطبی وجود هوا تا دست کم 700 کیلومتر از سطح دریا مشخص شده است .
    جو زمین را می توان به 5 لایه تقسیم کرد
    1)گشت گره
    2)پوش کره
    3)میان کره
    4)گرما کره
    5)بیرون کره
    در ارسال بعدی توضیحات این 5 لایه را خواهم داد

13. کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

14. Top | #77
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

مشخصات گردباد دریایی تنکابن

خب بلاخره بعد از دو روز محاسبه و اندازه گیری نهایتاً تونستم از روی اختلاف منظر عکس خودم و عکس همکارم فاصله و اندازه گربادی که تو شهرمون زده بود رو با دقت نسبتاً خوبی بدست بیارم. فکرشو بکنین فقط سه تا عکس خودم گرفته بودم و یه فیلم کوتاه همکارم و نه زاویه سنجی ای انجام شده بود نه چیزی، تازه عکس من و همکارم با هم اختلاف زمانی هم داشت. ولی گفتم هرجوری هست باید مشخصات گردباد رو بدست بیارم. از روی دوتا از عکس های خودم سرعت زاویه ای حرکت گردباد رو بدست آوردم. این دوتای پایینی؛ البته اینجا دیگه نفس های آخر گردباد بود و داشت محو میشد:

(همه تصاویر رو بصورت HDR غلیظ در آوردم تا ابرها و گردباد بهتر دیده بشن.)

بعد با همین سرعت حرکت زاویه ای انقدر زاویه سمتش رو کم کردم (البته باید تانژانتی حرکت میکردم ولی چون زاویه خیلی کم بود بیخیال شدم - 8.4 درجه) تا به به زمانی برسم که همکارم آخرین فریم ویدئوی خودش رو ضبط کرده بود (106 ثانیه قبل). اینجا شد نقطه تلاقی خیالی! از تو گوگل ارث و با کمک گرفتن از عوارض پشت بوم خونه های مردم و تطبیق اون با عکس هایی که داشتم زاویه سمت گردباد رو در هر دو نقطه (خونه خودمون و خونه همکارم) بدست آوردم.مثلث رو تشکیل دادم و اینطوری گردباد بدام افتاد.

فاصلش از خونه همکارم (سمت چپ) 4015 متر و از خونه خودمون (سمت راست) 3740 متر بدست آورم. میزان عدم قطعیت این نتایج هم به اندازه اون بیضی قرمز رنگ هست. (1+ و 1- درجه اختلاف زاویه سنجی برای هر دو نقطه).

البته تو این عکس پایین که خودم گرفتم مکان گردباد رو در 106 ثانیه بعد نشون میده. (مکان محاسبه شده بالایی مربوط میشه به فیلم همکارم - پست 70).

گردباد تو این مدت 8.4 درجه جابجا شده. نمیشه گفت دورتر شده یا نزدیکتر اما اگه میانگین رو در نظر بگیریم (حرکت در امتداد خط ساحلی) اونوقت گردباد تو این مدت 550 متر جابجا شده و به فاصله 3630 متری من رسیده. سرعت حرکتش باید 18.7 کیلومتر بر ساعت بوده باشه. قطرش در کلفت ترین قسمتش که به زیر ابر متصله بایستی چیزی حدود 71 متر و ارتفاعش تا زیر ابر بایستی حدود 445 متر بوده باشه.

تصورش رو بکنید کنار ستونی چرخنده از ابر به ارتفاعی حدود برج میلاد وایستادین که انتهاش بداخل ابر کومولوسی تیره و عظیم فرو رفته. بپای تورنادوهای آمریکایی نمیرسه اما باز هم ترسناکه. یادمه اون اول که دیدمش بدجوری ترسیده بودم تا حدی که تو جیبم نمیتونستم موبایلمو پیدا کنم. گفتم نکنه یهو بزرگ و بزرگتر بشه و بیاد طرف ما. تورنادو هم اولش همینطوری کوچولوهه دیگه؛ خوشبختانه بخیر گذشت. ولی اون نسیم ملایم مرموز و یکم ترسناکش بسمت دریا رو یادم نمیره.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 11 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #78
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    کاربر برگزیده زمستان 91
    شماره عضویت
    1461
    تشکر شده 2,676 بار در 337 ارسال

سلام دوستان
    برای راحتی و دسترسی سریع دوستان به تاپیک های مربوطه انشا الله از این به بعد در تاپیک ها خلاصه ای از کل تاپیک قرار خواهد گرفت. برای شروع از این تاپیک آغاز میکنیم امیدوارم که بدرد بخور باشه .
    از اینجا دانلود کنید
    فعلا تالارعلوم سیاره ای و فناوری فضایی
    همین دیگه
    ویرایش توسط nakhodaye aseman : 02-03-2013 در ساعت 09:28 AM دلیل: با عرض معذرت فایل ها درست شد :)ل
    امضای ایشان

به یاد ستار خان یگانه قهرمان آزادی ایران

17. 6 کاربر مقابل از nakhodaye aseman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #79
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5510
    تشکر شده 927 بار در 142 ارسال

سلام به همگی دوستان

چند وقت قبل ظهور سه خورشید در آسمان چین خبر ساز شد عکس های زیر رو ببینید

مشاهده سه خورشید یک پدیده آب و هوایی به نام "پارهلیا" یا "سانداگ" همان پدیده خورشید کاذب است؛ این پدیده هنگامی رخ می‌دهد که خورشید نزدیک به افق بوده و نور آن از ابرهای پراکنده در ارتفاع بالا بتابد و بلورهای یخ موجود در هوا نور آن را بشکنند

امروز صبح مشابه این پدیده رو در نیشابور شاهد بودیم
    بدلیل اینکه من در حال رفتن به محل کارم بودم و دوربین همراهم نبود برادرم از این پدیده عکس گرفته که اینجا اونو اشتراک میزارم تا دوستان نظر خودشونو بدن
    داخل پرانتز اعلام کنم که در شهر ما بدلیل وجود کوهای بینالود در شمال و شمال شرق چند درجه ای از طلوع خورشید گذشته بوده که این عکس گرفته شده و دوستان اطلاع دارن که هر چی خورشید بیشتر بالا بیاد این پدیده بدلیل فاصله گرفتن از افق از وضوح کمتری برخوردار خواهد بود عکس زیر زمانی گرفته شده که 1.5ساعت از طلوع خورشید گذشته بوده

ویرایش توسط toraj1358 : 04-09-2013 در ساعت 11:29 AM
    امضای ایشان
    در دهـــر، هـر آنـکه نـیـم نانـی دارد - از بـهـر نشــست ، آشــیانی دارد
    نه خادم کس بود، نه مخدوم کس - گو : شاد بزی که خوش جهانی دارد

19. 11 کاربر مقابل از toraj1358 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #80
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4379
    تشکر شده 2,609 بار در 166 ارسال

فیزیک جو زمین         
    نقل قول نوشته اصلی توسط toraj1358 نمایش پست ها
    سلام به همگی دوستان
    نمیدونم اینجا این خبر و عکس رو اشتراک بزارم یا جای دیگه
    مدیران گرامی اگه صلاح دونستن پست منو انتقال بدن
    چند وقت قبل ظهور سه خورشید در آسمان چین خبر ساز شد عکس های زیر رو ببینید

مشاهده سه خورشید یک پدیده آب و هوایی به نام "پارهلیا" یا "سانداگ" همان پدیده خورشید کاذب است؛ این پدیده هنگامی رخ می‌دهد که خورشید نزدیک به افق بوده و نور آن از ابرهای پراکنده در ارتفاع بالا بتابد و بلورهای یخ موجود در هوا نور آن را بشکنند

امروز صبح مشابه این پدیده رو در نیشابور شاهد بودیم
    بدلیل اینکه من در حال رفتن به محل کارم بودم و دوربین همراهم نبود برادرم از این پدیده عکس گرفته که اینجا اونو اشتراک میزارم تا دوستان نظر خودشونو بدن
    داخل پرانتز اعلام کنم که در شهر ما بدلیل وجود کوهای بینالود در شمال و شمال شرق چند درجه ای از طلوع خورشید گذشته بوده که این عکس گرفته شده و دوستان اطلاع دارن که هر چی خورشید بیشتر بالا بیاد این پدیده بدلیل فاصله گرفتن از افق از وضوح کمتری برخوردار خواهد بود عکس زیر زمانی گرفته شده که 1.5ساعت از طلوع خورشید گذشته بوده

درود بر دوست گرامی...

اتفاقا بنده در سبزوار تو راه مدرسه این پدیده رو دیدم!!! اول فکرکردم شیشه عینکم کثیفه!!!

اینجا خیلی واضح تر و پرنور تر بود! حیف دوربین نبود! :|

امضای ایشان
    اسمان بار امانت نتوانست کشید

قرعه کار به نام من دیوانه زدند

21. 11 کاربر مقابل از شادي شهراييني عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 8 از 9 نخستنخست ... 456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)