صفحه 3 از 9 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 87

موضوع: فیزیک جو زمین

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

Post فیزیک جو زمین

فیزیک جو زمین

یکی از تفاوت های سیاره ما ، زمین با دیگر سیارات منظمومه خورشیدی وجود جوی هست که عامل مهمی در ایجاد حیات شده.
    حالا خوبه که این جو عزیز رو بهتر و بیشتر بشناسیم .

------------
    پ .ن : در تمام نوشته ها منظور از جو همان جو زمین است.

عکس از : دانشنامه رشد

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

تاثیر جو بر تابش زمین :
    برای تابش زمین نیز جذب ، پراکندگی و بازتاب را بررسی میکنیم.
    پراکندگی و بازتاب تابش زمین ناچیز است و بیشترتابش زمین توسط گاز های جو (گاز های گلخانه ای*)جذب میشود و مابقی آن از جو خارج می شود .

• گاز های جو ،جاذب خوبی برای تابش خورشیدی نیستند،اما جاذب های خوبی برای تابش زمین هستند.
    توضیح : اینکه به این گاز های موجود در جو که میتوانند انتخاب کنند در چه محدوده ای از امواج الکترومغناطیس جذب داشته باشند را جذبنده های گزینشی (selective absorbers) می گویند.

*این گازها ،که مهم ترین آنها بخار آب و کربن دی اکسید هستند، بخش فروسرخ (کم انرژی)تابش زمین را جذب میکنند،انرژی جنبشی کسب می کنند،به مولکول های همسایه برخورد کرده واین انرژی جنبشی وگرما را منتقل میکنند و بدین صورت جو پایین را گرم نگه می دارند پس بخار آب و کربن دی اکسید موجود در جو مانند یک لایه عایق از انتشار اشعه فروسرخ تابش زمین به فضای خارج جو جلوگیری می کنند و باعث بوجود آمدن دمای مناسب برای ادامه حیات بر روی زمین می شوند. به این اتفاق که باعث گرم ماندن زمین می شود،اثر گلخانه ای می گویند. اگر این گاز ها وجود نداشتند دمای زمین به 180- درجه سانتی گراد می رسید.
    گاز های گلخانه ای به خودی خود برای زمین و ادامه حیات در آن مفیدند اما وقتی میزان این گازها در جو زیاد شود،خطر گرم شدن بیش از حد زمین وجود دارد(همانگونه که اکنون شاهد آن هستیم) .در مقابل اثر گلخانه ای برای ترازمندی انرژی های موجود در جو،دریچه جوی یا سوپاپ اطمینان وجود دارد که اجازه خارج شدن طیف پر انرژی تر تابش زمین را از جو می دهد.

سایر گاز های گلخانه ای عبارتند از : متان،نیتروس اکسید ، مولکول اکسیژن و ازن
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

3. 9 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1292
    تشکر شده 814 بار در 96 ارسال

سلام

جزئیات دقیق راجع به cfc ها رو می تونین از سایتwww.niazemarkazi.com › مطالعه کنید. مطالب مفید و جامعی درج شده.
    ویرایش توسط *sh : 08-27-2011 در ساعت 08:16 AM
    امضای ایشان
    NEVER NEVER NEVER GIVEUP

5. 6 کاربر مقابل از hermes عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

در ادامه بحث تابش زمین....

تقریبا هممون میدونیم که بر اساس زاویه ای که خورشید در طول روز با خط عمود بر سطح زمین داره بیشترین جذب انرژی توسط زمین در زمانی هست که خورشید بیشترین زاویه (حدود 90 درجه)رو داره که حدود ساعت 12 ظهر میشه ،اما طبق بررسی های انجام شده بیشترین دمای طول روز ساعت 15 اتفاق میفته دلیل چیست؟
    برای اینکه به این سوال جواب بدیم،قبلش در مورد راه های انتقال گرما میگم،گرما از 3 روش منتقل میشه:

- تابش : که نیاز به محیط مادی نداره(از طریق امواج)
    - همرفت :نیاز به محیط مادی دارد(از طریق مولکول ها و این نوع انتقال را در سیال ها داریم : مایع و گاز)
    - رسانش (هدایت) : نیاز به محیط مادی دارد(از طریق مولکول ها و در جامد ها داریم)

حالا بررسی میکنیم در انتقال انرژی خورشید به زمین تا تشعشع زمین کدوم از این راه ها وجود دارند .
    در ابتدا که از طریق تابش،انرژی خورشیدی به جو زمین میرسه،بعد از گذشتن از لایه های مختلف جو و اتفاقاتی که براش میفته ، توسط زمین جذب میشه و زمین از طریق رسانش گرم میشه ، در مرحله بعد که وقت تشعشع زمینه ، ابتدا از طریق رسانش(هدایت) لایه های نزدیک به سطح زمین گرم میشوند و چون جو زمین از گاز تشکیل شده در مرحله بعد گرمای سطح زمین از روش همرفت منتقل میشه . فکر میکنم الان دیگه تونستین جواب سوال بالا رو حدس بزنید..... چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

حالا که بحث تابش زمین و خورشید تموم شد یه عکس از فرایند کلی میذارم،دوستان اگر سوالی هست در خدمتم.

فیزیک جو زمین-picture5-jpg

-----------
    برنامه :پست بعد در مورد شکل گیری قطره آب
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

7. 9 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

تشکیل قطره آب (ابر) در جو :

به ازای هر یک کیلومتر افزایش ارتفاع از سطح زمین(در لایه اول جو) دمای هوا 6.5 درجه سانتی گراد کاهش می یابد که به آن لاپسریت (Lapserate) ،با افزایش ارتفاع و کاهش دما، بخار آب موجود در جو کاهش می یابد و از طرفی وقتی دما کاهش یابد ، ظرفیت هوا برای پذیرش بخار آب نیز کاهش می یابد،پس اشباع صورت می گیرد و ابر تشکیل می شود اما فقط همین شرایط برای تشکیل قطره آب کافی نیست بلکه مورد مهم و ضروری تر وجود ذرات معلق در جو(آیروسل ، هواویز) است .
    به هواویز ها در جو هسته های میعان نیز می گویند....هسته میعان یعنی چی ؟
    اگر هواویز ها در جو وجود نداشتند،حتی اگر هوا کاملا اشباع بود و رطوبت نسبی هم صد در صد بود،باز هم قطره آب شکل نمی گرفت . فشار بر روی سطوح کروی بیشتر است و هواویز های سطوح کروی موجود در جو هستند،رطوبت موجود در جو بر روی این هواویز ها فرود می آید و باعث شکل گیری قطره آبی می شود که شعاع آن بسیار کم است(در حدود 0.1 میکرومتر) این اثر را اثر محلول می گویند،اما این قطره بسیار کوچک آب باید درشت تر شود تا شعاع آن به 0.6 میکرو متر برسد که به این بزرگ شدن اثر انحنا می گویند.

نکته : قطره آب با قطره باران تفاوت دارد .
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

9. 10 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

من منتظر بودم که یکی بپرسه خوب قطره بارون چطوری تشکیل میشه ؟؟؟؟؟ کسی نظری نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

11. 5 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

تا اون جایی که بنده می دونم قطراتی که گفتید سرد می شوند(فکر کنم حالت یخ)و بعد وقتی سنگین می شون به خاطر وزنشون سقوط می کنند و بعد دوباره به خاطر تغییر دما در لایه های پایین تر جو ذوب می شوند و به صورت قطره های باران فرو می ریزند.اگر هم دمای لایه های پایینی جو اون قدر نباشه که بتونه ذوب کنه برف میاد

13. 6 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

سارا جان بابت توجهت خیلی خیلی ممنون جوابت در مورد برف و اینها درست بود....

در داخل ابر ها حرکات صعودی و نزولی وجود دارد که این حرکات باعث برخورد ذرات به یکدیگر شده و رفته رفته قطرات آب بزرگتر شده تا شعاع آنها به حدود 1-20 میلی متر برسد،در این حالت قطره باران شکل گرفته است.
    گاهی ابر ها در دمای کمتر از صفر درجه تشکیل می شودند که به هسته های تشکیل دهنده آنها دیگر هسته میعان نمی گوییم ، به آنها هسته های یخی می گوییم .
    در حالتی که هسته یخی داریم ، رطوبت موجود در جو بر روی این هسته های یخی نشست می کند و برف شکل می گیرد حالا اگه این برف در حالی که داره پایین میاد به هوای گرم برخورد نکند ، همانگونه به صورت برف بر سطح زمین فرود می آید .... (ما که توی شهرمون تا حالا ندیدیم)

حالا یه سوال : تگرگ چطوری شکل می گیره ؟؟؟
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

15. 9 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

خواهش می کنم!من از شما ممنونم به خاطر مطالب خوبتون!

باز هم تا اون جایی که من میدونم تگرگ در شرایط خاصی که دما کمتر باشه به وجود میاد و در ابرهای خاصی(اسمش رو فراموش کردم الان!)و فکر می کنم در طبقات بالاتری از جو تشکیل می شه!در مجموع با پیوستن ابرها به هم و حرکت ابرها به نواحی فوقانی وسردتر ,بخار اب به این ذرات تبدیل می شه!ببخشید دیگه از جزئیاتش اطلاع ندارم!!

17. 7 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

یه سوال داشتم:
    یادمه یه معلمی داشتیم تو دبیرستان که یه بار ایشون گفتن: "اطراف کره زمین الکترو نگاتیویته است که رعد و برق این الکترو نگاتیوه رو تو زمین تخلیه میکنه"!!!

ایا این حرف درسته؟؟؟
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

19. 4 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

فیزیک جو زمین         
    نقل قول نوشته اصلی توسط sara shahabi نمایش پست ها
    خواهش می کنم!من از شما ممنونم به خاطر مطالب خوبتون!

باز هم تا اون جایی که من میدونم تگرگ در شرایط خاصی که دما کمتر باشه به وجود میاد و در ابرهای خاصی(اسمش رو فراموش کردم الان!)و فکر می کنم در طبقات بالاتری از جو تشکیل می شه!در مجموع با پیوستن ابرها به هم و حرکت ابرها به نواحی فوقانی وسردتر ,بخار اب به این ذرات تبدیل می شه!ببخشید دیگه از جزئیاتش اطلاع ندارم!!

حالا که به ابر ها اشاره کردید،بهتره کمی در مورد ساختارشون توضیح بدم،مثل شکل زیر(البته ببخشید عجله ای همینطوری توی ورد زدم) میبینید که ابر ها از نظر ظاهری دو نوع هستند،یا گسترش طولی زیاد دارند که بهشون میگن ابر های کومولوسی و بعضی از اونها گسترش عرضی زیاد دارند که بهشون میگن ابر های استراتوسی که قطره آب در ابر های کومولوسی بزرگتر است و بارندگی این نوع ابر شدیدتر است،اما بارندگی در ابر های استراتوسی مدت زمان بیشتری رو شامل میشه ولی بارندگی آرومه.

آها حالا یه چیزی،جواب اون تگرگه : اگر ابری که داره تشکیل میشه نصفش توی دمای کمتر از صفر درجه و نصف دیگرش در دمای بالای صفر درجه تشکیل بشه تگرگ بوجود می آید .

فیزیک جو زمین-pic7-jpg
    ویرایش توسط آسمون : 08-29-2011 در ساعت 10:41 PM
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

21. 4 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 9 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)