صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 40

موضوع: رصد بدون گواهینامه!

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

Post رصد بدون گواهینامه!

برای خیلی ها این موضوع تا به حال پیش امده که چرا منجمان می گویند که نباید رصد با تلسکوپ را در ابتدای کار شروع کرد!!!
    خب منجمان دلایل خود را دارند، اما معمولاً این دلایل خیلی منسجم نیستند. لذا در این تاپیک قصد داریم ببینیم که چرا نباید برای شروع از تلسکوپ استفاده کرد (آیا اصلاً این حرف درست است؟!) و این که چه زمانی برای شروع کار رصدی مناسب است.
    در این راه ما را یاری رسانید.

2. Top | #31
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2742
    تشکر شده 512 بار در 81 ارسال

سلام
    من با خوندن اين مطالبي كه گفته بوديد يك سوال برايم پيش امد :
    اينكه اطلاعاتي درباره ي رصد با چشم غير مسلح داشته باشيم ولي ممكنه بعضي از ستارگان يا صور فلكي قابل مشاهده نباشند در اين صورت باز هم خيلي خوب مكان اجرام يا ستارگان را نميدانيم و خريد تلسكوپ باعث مشكل ميشود بايد چكار كرد؟

3. 3 کاربر مقابل از fateme.kokabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط comet نمایش پست ها
    سلام
    من با خوندن اين مطالبي كه گفته بوديد يك سوال برايم پيش امد :
    اينكه اطلاعاتي درباره ي رصد با چشم غير مسلح داشته باشيم ولي ممكنه بعضي از ستارگان يا صور فلكي قابل مشاهده نباشند در اين صورت باز هم خيلي خوب مكان اجرام يا ستارگان را نميدانيم و خريد تلسكوپ باعث مشكل ميشود بايد چكار كرد؟
    ببینید خلاصه بحث این تاپیک اینه که برای رصد با تلسکوپ، لازم هست که اول با بیشتر صورتهای فلکی آشنا بشویم و بعد با تلسکوپ به گشت و گذار در آنها بپردازیم. مثل این میمونه که شما برای رفت و آمد در شهر، اول باید بزرگراه ها را بشناسید و بعد، بدونید که هر بزرگراه به کدام محله میرسه و بعد که به اون محله رسیدید، آدرس دقیق را از روی نقشه پیدا کنید.

در آسمان هم ما باید با محلات آسمان آشنا باشیم، بعد در داخل محلات با استفاده از نقشه و پرسش از این و اون، مقصد نهایی را پیدا کنیم.

5. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693
    تشکر شده 2,158 بار در 242 ارسال

با سلام خدمت همه دوستان. درسته از نجوم و رصد زیاد نمیدونم اما من تصورم اینه که الان دیگه مثل سابق نیست که کسی نتونه در زمینه ایی اطلاع کسب نکنه . بیمن اینترنت الان در هر موردی شما در سریعترین زمان اطلاعات مفیدی کسب میکنید پس نباید نگرانی در زمینه نشناختن صورتهای فلکی داشته باشیم چون منابع بسیاری در زمینه فراگیری در اختیارمون هست.
    اما تصورم اینه که اگر همراه با بدست آوردن اطلاعات علمی یک وسیله هم باشه که کار عملی هم همراه اون انجام بشه باعث میشه که هم علاقه بیشتری کسب بشه و هم باعث این میشه که بهتر در ذهن بمونه و داشتن یک تلسکوپ یا دوربین برای یک تازه وارد خطرناک و بمب ساعتی نیست که در تمامی فرومها برحذر میکنید.
    اما در مورد دوربین یا تلسکوپ : من اولین وسیله رصدیم رو که یک دوربین 80*20 هست خریدم و از این خریدم پشیمانم چون فکر میکنم اونچیزی نیست که من ازش انتظار داشتم و احساس میکنم این مطلب که همه اولین وسیله رصدی رو دوربین بخرند مطلبی هست که همه طبق یک گفته قدیمی به هم سفارش میکنند و متاسفانه توجه نمیکنیم که الان دیگه مثل 10 یا 20 سال قبل نیست که برای آشنایی با این علم باید زمانی صرف آشنایی با مطلب ابتدایی این علم کنیم و باید در نوع طرز فکر تغییر داد چون همونطوری که در بالا گفتم الان زمانه فرق کرده .
    بنظرم اگربجای دوربین تلسکوپهای شکستی 70 یا 80 میلیمتری خریداری بشه خیلی بهتره چون هم میدان دید بیشتریی از تلسکوپ دارند و هم تصاویری بهتر و بیشتر از دوربین در اختیارمون قرار میدن و اقلا میتونیم اجرام بیشتری رو با اونها مشاهده کنیم و دردسر دروبین دوچشمی که دوبینی هست رو نداریم.
    امیدوارم نظرم باعث نشه که شمشیرهاتون رو از رو ببندین
    امضای ایشان
    حافظ از مشرب قسمت گله بی انصافیست
    طبع چون آب و غزل های روان ما را بس ...

7. 5 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mojiran نمایش پست ها
    با سلام خدمت همه دوستان. درسته از نجوم و رصد زیاد نمیدونم اما من تصورم اینه که الان دیگه مثل سابق نیست که کسی نتونه در زمینه ایی اطلاع کسب نکنه . بیمن اینترنت الان در هر موردی شما در سریعترین زمان اطلاعات مفیدی کسب میکنید پس نباید نگرانی در زمینه نشناختن صورتهای فلکی داشته باشیم چون منابع بسیاری در زمینه فراگیری در اختیارمون هست.
    اما تصورم اینه که اگر همراه با بدست آوردن اطلاعات علمی یک وسیله هم باشه که کار عملی هم همراه اون انجام بشه باعث میشه که هم علاقه بیشتری کسب بشه و هم باعث این میشه که بهتر در ذهن بمونه و داشتن یک تلسکوپ یا دوربین برای یک تازه وارد خطرناک و بمب ساعتی نیست که در تمامی فرومها برحذر میکنید.
    اما در مورد دوربین یا تلسکوپ : من اولین وسیله رصدیم رو که یک دوربین 80*20 هست خریدم و از این خریدم پشیمانم چون فکر میکنم اونچیزی نیست که من ازش انتظار داشتم و احساس میکنم این مطلب که همه اولین وسیله رصدی رو دوربین بخرند مطلبی هست که همه طبق یک گفته قدیمی به هم سفارش میکنند و متاسفانه توجه نمیکنیم که الان دیگه مثل 10 یا 20 سال قبل نیست که برای آشنایی با این علم باید زمانی صرف آشنایی با مطلب ابتدایی این علم کنیم و باید در نوع طرز فکر تغییر داد چون همونطوری که در بالا گفتم الان زمانه فرق کرده .
    بنظرم اگربجای دوربین تلسکوپهای شکستی 70 یا 80 میلیمتری خریداری بشه خیلی بهتره چون هم میدان دید بیشتریی از تلسکوپ دارند و هم تصاویری بهتر و بیشتر از دوربین در اختیارمون قرار میدن و اقلا میتونیم اجرام بیشتری رو با اونها مشاهده کنیم و دردسر دروبین دوچشمی که دوبینی هست رو نداریم.
    در مورد اطلاعات نجومی درست میفرمایید اما مساله مهارت است. پیدا کردن صورتهای فلکی و اجرام داخل آنها یک مهارت است و نمی توان آن را با مطالعه کسب کرد. تقریبا همه قبول دارند که کار کردن با دوربین دو چشمی بسیار راحت از کار با تلسکوپ است که دلیل آن هم میدان دید باز، استفاده از هر دو چشم و استقرار ساده آن است.

اما یک تلسکوپ شکستی 80 میلیمتر، همان توان جمع آوری نور را دارد و فقط بزرگنمایی آن متغییر است. ولی دقت کنید که با یک تلسکوپ 80 میلیمتر، اصلا نمی توان بزرگنماییهای بیش از 25 تا 30 برابر گرفت چون خروجی نور برای مردمک چشم خیلی کوچک میشه. میدان دید دوچشمی و تلسکوپ 80 میلی متری هم فکر نکنم فرقی داشته باشه مگر این که اون تلسکوپ مخصوص کار عکاسی و با نسبت کانونی کم باشه.

در نهایت میتونم بگم اگر قصدتون عکاسی نباشه و فقط قصد رصد اجرام اعماق آسمان را داشته باشید، بین یک تلسکوپ 80 میلیمتر و دو چشمی 80*20، نظر من اینه که دوچشمی واقعا بهتره. مشکل دوبینی دو چشمی شما هم متاسفانه فکر کنم برمیگرده به این که در ایران خیلی از جنسها، با کیفیت نیستند وگرنه در کل با یک بار تنظیم کردن، نباید دو بینی پیدا میکرد.(کاش میشد راه حلی پیدا کرد که دوربینتون درست بشه)

امیدوارم که مشکل دوبینی دوربینتون حل بشه و از رصد آسمان با دوچشمیتون لذت ببرید.

9. 8 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2742
    تشکر شده 512 بار در 81 ارسال

چيز هايي كه گفتيد درسته ولي براي من كه هنوز بلد نيستم صورتهاي فلكي رو تشخيص بدهم تلسكوپ شكستي مناسب نيست چون با اون همه چي 180 درجه ميچرخه

11. 2 کاربر مقابل از fateme.kokabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693
    تشکر شده 2,158 بار در 242 ارسال

نمیدونم کی درست گفته اما خوب اگرم 180 درجه بچرخه . شما که کله آدم نمیخواید ببینید که نگران سروته دیدنش باشید . ماه و سیارات و کهکشانها چه از این ور چه از اونور .اونام که گردن . مهم دیدنه و راحت دیدنه .
    امضای ایشان
    حافظ از مشرب قسمت گله بی انصافیست
    طبع چون آب و غزل های روان ما را بس ...

13. 3 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط comet نمایش پست ها
    چيز هايي كه گفتيد درسته ولي براي من كه هنوز بلد نيستم صورتهاي فلكي رو تشخيص بدهم تلسكوپ شكستي مناسب نيست چون با اون همه چي 180 درجه ميچرخه

در تمام تلسکوپ ها چرخش تصویر رو داریم، حتی تلسکوپ بازتابی هم برای دیدن تصویر چشمی داره که چشمی هم عدسی داره و اونم تصویر رو وارونه میکنه.
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

15. 5 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574
    تشکر شده 2,674 بار در 300 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mojiran نمایش پست ها
    اول ازهمه بگم که فکر نمىکنم اىنجا کسى اهل شمشىر بازى باشه :دى
    پس باخىال راحت نظرتون رو بفرماىىد
    بعدش مىخواستم بگم به نظر من براى خرىد هرگونه ابزار نجومى اول باىد با نجوم اشنا شد
    و فکر نمىکنم کسى با مطالعه بتونى مهارت شناساىى صور فلکى رو بدست بىاره
    شما هر قدر هم که در مورد رانندگى در اىنترنت جستجو کنىد رانندگى نخواهىد اموخت و کسى به شما گواهىنامه نمىده!
    من خودم لذت رصد با چشم رو خىلى بىشتر دوست دارم
    البته رصد با ابزار دوستان هم ىه کىف خاصى داره که نمىشه ازش چشمپوشى کرد
    ولى اگه به اندازه کافى با اسمون رفىق بشىم و بخواىم ابزار تهىه کنىم به نظرم فرقى نمىکنه تلسکوپ. باشه ىا دوربىن شما در نهاىت طرز کار اون رو خواهىد اموخت
    مثل ماشىن اتوماتىک و معمولى
    برا ى شروع بهتره از ىه ماشىن عادى شروع کرد اما اىن دلىل نمىشه که.شما نخواهىد توانست رانندگى رو با ىک ماشىن اتوماىک شروع کنىد
    فقط مدت زمان لازم براى ىادگىرى خودتون رو افزاىش دادىد
    امضای ایشان

Imagination
    is more important than knowledge

17. 6 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4853
    تشکر شده 311 بار در 45 ارسال

سلام
    این روالی که برای خودم پیش رفته و اگر بخوام که به کسی آموزش بدم حتما ازش استفاده میکنم
    1- باید طرف حسابی مطالعه کنه من که خودم با نجوم به زبان ساده و مخصوصا نجوم دینامیکی شروع کردم که خیلی خوب بود
    2- باید فرد همزمان با مطالعه جهت دیدن چندتا آدم مثل خودش در یک انجمن نجومی عضو بشه حالا چه در اینترنت چه در رصدخانه یا حتی میتونه خودش یه انجمن درست کنه
    3- باید در مورد هر موضوعی در اینترنت جستجو کنه و مطالب چند سایت رو کنار هم قرار بده و در صورت امکان در انجمن یک کنفرانس جهت بالا رفتن اعتماد به نفس برگزار کنه در حین جمع آوری اطلاعات با عکس های هابل مواجه میشه که در جوگیر کردن و وفاداریش به نجوم به شدت مؤثره
    4- رصد را با چشم غیر مسلح شروع کنه و برای پیدا کردن صورت فلکی ها از گردونه استفاده کنه و برای شروع اول یه صورت فلکی رو پیدا کنه و همین طور کم کم با نقشه صورت فلکی های نزدیک اونو ... (البته خودم از کتاب صور فلکی استفاده کردم و برای آسمان زمستان جبار وبرای تابستان دجاجه رو کلید گذاشتم)
    5- کم کم میفهمه که در پیدا کردن بعضی صورت فلکی ها مشکل داره و باید با جمع رصد کنه تا از کسی بخواد که صورت فلکی های ریز را بهش نشون بده و از اون به بعد در رصدهای انجمن شرکت می کنه
    6- در انجمن با چند نفر که مسیه یا صوفی رفتن مواجه میشه و تمام آرزوش میشه اینکه با سرعت اونا جرم بزنهو رصد با تلسکوب را شروع میکنه و اول ماه بعد مشتری و بعد اگه تو آسمون بود جبار و پروین میزنه و بعد سراغ اجرام درست و حسابی میره و احتمالا اینجا حسابی نا امید میشه
    6- اگه اینجا طاقت بیاره که من آوردم روی اجرام مسیه و خیلی از ngcها مسلط میشه و بعد خودش انقدر با تلسکوپ بقیه کار کرده که میدونه چی خوبه میره یکی میخره و بعد میگه این چه کاریه که هی جرم تکراری بزنیم و اینجا دوباره ناامید میشه
    7- اگه باز از این مرحله هم جون سالم به در ببره میره دنبال عکاسی و رصد خورشید و کشف و ...
    ویرایش توسط Setare KOchOlO : 08-02-2012 در ساعت 11:46 PM
    امضای ایشان
    جهان پر از پلیدیست
    نه به خاطر وجود انسان های بد
    بلکه به خاطر سکوت انسان های خوب

19. 11 کاربر مقابل از نجمه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

رصد بدون گواهینامه!         
    با سلام
    در مورد اینکه برای هر کاری اطلاعات کافی باید داشته باشی و بعد انجامش بدی من هم موافق این گفته هستم و قبول دارم . روزهای اولی که هر فرد به اسمان نگاه میکنه در ذهنش تجسمات خاصی از اجرام اسمانی داره . به نظر بنده باید در کنار جمع کردن اطلاعات و شناخت اسمون استفاده کردن از وسایل اپتیکی و یک دوست نجومی باعث ترقیب و بیشتر شدن علاقه میشه .
    دیدن اسمون اول با چشم و شناخت صور فلکی قدم اول برای رصد و کار نجومه بعد از اون که به نظر بنده چند روزی بیشتر برای شناخت اولیه زمان نمیبره باید از یک تلسکوپ یا دوربین دوچشمی بتونه همون چیزی که با چشم غیر مسلح دیده رو با دستگاه ببینه تا براش لذت بخشتر باشه . در کنار رصد ها با تلسکوپ هم اشنا میشه و می تونه کار با دستگاه رو هم یاد بگیره .
    البته نظر بنده اینه

21. 10 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)