صفحه 9 از 18 نخستنخست ... 5678910111213 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 180

موضوع: اشتباهات علمي رايج بين مردم

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

Exclamation اشتباهات علمي رايج بين مردم

سلام

اين تاپيك رو ايجاد كردم تا اشتباهات علمي ( مخصوصآ نجومي ) كه غالبآ در بين مردم مي بينيم را مطرح كنيم .

اين موضوع از دو ديدگاه قابل بررسي و مهم است .

يكي اينكه با بيان اشتباهات مردم ، اشتباهات رايج و عمومي ، شناسايي ميشوند و مثلآ ميتوانيم يك آمار حدودي از طرز فكر مردم به دست بياوريم .

و ديگر اينكه ميتوانيم راهكاري براي اصلاح اين موضوع پيدا كنيم و ببينيم چه مواردي در اولويت قرار دارد .

( خصوصآ اينكه از اكثر نقاط ايران اعضايي در فروم هستند كه ميتوانند از تصورات علمي غلط مردم در شهر و استان خودشان بگويند )

فكر ميكنم يكي از بهترين فضا ها براي سنجش اين اشتباهات رايج ، برنامه هاي عمومي و ترويجي نجوم هستند .

انشاا... در ادامه دوستان از تجربيات خود درباره اشتباهات رايج در بين مردم بگويند ...

2. Top | #81
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

یکی از اشتباهات فجیع مردم اینه که فکر می کنن ماه فقط تو شب هست و وقتی تو روز نشونشون میدم همش میگن یا خطای دیده یا ابر شبیه ماهه
    یکی دیگه اینکه موقع خورشید گرفتگی جزئی انتظار دارن آسمون کامل تاریک بشه
    همچنین اینکه تو رصد های عمومی از یه تلسکوپ 400 هزار تومنی انتظار تصویر هابل یا تلسکوپ های چند متری رو دارن که تو تلویزیون یا مجلات دیدن
    یکی دیگه اینه که همش فکر میکنن سال نوری واحد زمانه
    همچنین درک فاصله های نجومی یا دمای ستارگان یا اندازشون یا جرمشون و کلا اعداد نجومی براشون سخته
    اون دفعه یه نفر به من گفته بود اگه میشه رد پای نیل آرمسترانگ رو رو ماه به من نشون بده
    آخ که چی بگم

3. 6 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #82
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    485
    تشکر شده 1,470 بار در 205 ارسال

.....

رد پای نیل آرمسترانگ؟؟؟این دیگه نوبر!!!
    متاسفانه هنوز تو کشور ما علم نجوم یه علم ناشناخته ست!!هنوز درک نشده و هرکس در باره این علم نظر میده!به بعضیا که میگی نجوم میخندن!!
    خیلی ها هم چون یکم نجوم رو دوست دارن هر چی که دلشون میخواد میگن,در باره هر چیز نظر میدن!!اطلاعات غلط به ملت میدن!!شاید یکی هم به این بنده خدا گفته میشه دید!!
    امضای ایشان
    آبی باش مثل آسمان تا عمری به هوای تو "سر به هوا" باشم

5. 2 کاربر مقابل از mobi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #83
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1590

یک بار رفته بودم کتاب فروشی گفتم نقشه آسمون رو داری؟
    گفت تو هر وقت نقشه شهر خودتو یاد گرفتی من هم بهت اونو میدم
    بعد 3-4 نفری که بودن همه به من خندیدن و من از اونجا رفتم
    ویرایش توسط آسمون : 12-07-2011 در ساعت 03:12 PM دلیل: ویرایش ادبی

7. 5 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #84
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

یک بار تو یکی از رصدهای عمومی ،علی فهیم نیا داشت با گرین لییزر زحل رو نشون مردم میداد،که یکی از حاضران با قیافه ای کاملا جدی بهش گفت: آقا میشه با همین لیزر زحل بکشی جلو بهتر ببینیم؟؟؟
    دیگه واقعا نمیدونست چی بهش بگه،فکر کنم کلی بهش توضیح داد ولی مطمئنم که اصلا قانع نشد!!

مهم ترین مشکل اینه که اصلا قانع نمیشن،از هرکجا دلیل و منطق بیاری و براشون فلسفه بگی،باز حرف حرف خودشونه!!

حتی برای ادم ایراد هایی میگیرن مثلا در نحوه کار با تلسکوپ،مثلا چرا اینجوری باهاش نگاه میکنی یا کلا اساس کار رو زیر سوال میبرن!!!

یعنی راه حلی برای رفع این مشکل وجود نداره؟؟؟
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

9. 7 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #85
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1909
    تشکر شده 635 بار در 132 ارسال

نمیدونم چرا هرکی از فامیلام تلسکوپ میخره دلشو میزنه. بهشون میگم برای چی نمیرید سراغ سحابی ها و سیارات و...
    میگن بابا این تلسکوپ که چیزی رو نشون نمیده. ازشون توضیح خواستم که بفهمم چرا این حرفو میزنن. آخر سر میفهمم طرف میخواد سیارات رو رصد کنه ، برای پیدا کردنش بدون دونستن موقعیتش ، بارلو رو میزاره سر تلسکوپ و قویترین چشمی رو میزاره سر بارلو و در جهتی که هیچ سیاره ای وجود نداره(مثلا شمال) چهار پنج ساعت دنبال سیارات میگرده.
    هرکی که بین آشنا هامون تلسکوپ خرید همین کارو میکرد و من خون دل میخوردم تا به اونا بگم چه خبره.
    من همیشه بشهون میگم اولا شما باید یه نرم افزار نجومی یا یه نقشه داشته باشید و موقعیت مثلا اورانوس رو پیدا کنید. بعدش موقعیت اونو تو آسمون به طور تقریبی پیدا کنید و بعدش با تلسکوپ از بزرگنمایی کم شروع کنید و اونو پیدا کنید و بعدش با بزرگ نمایی بالا ببینیدش. نه اینکه هنوز نه نقشه دیده اید و نه چهار جهت اصلی رو بلدید .دست به تلسکوپ بزنید.
    این همه توضیح بهشون میدادم و دوباره میدیدم فردا شبش دوباره به کار قبلیشون ادامه میدن.
    امضای ایشان
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    LIVE the way you LOVE ... OR ... LOVE the way you LIVE
    That's The way you feel HAPPY

11. 3 کاربر مقابل از Sky_Watcher عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #86
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1459
    تشکر شده 2,315 بار در 256 ارسال

کاملا درسته .بعضیا که واقعا فکر میکند فقط خودشون میدونن تازه اگر بگی اشتباه میکنن تا بهت ثابت نکن که تو خودت اشتباه میگی ول کن نیستند.
    اتفاقا توی یه برنامه عمومی رصدی که برگزار شده بود یه آقایی خودش بدون اجازه داشت جهت تلسکوپ را عوض میکرد وطوری نشان میداد که انگار صاحب تلسکوپ البته از نوع تنظیم کردنش میشد فهمیدکه.......
    البته نباید این را هم نادیده بگیریم که خیلی ها هم اصلا این جوری نیستند.وبرای خودمم سوال که چرا اصولا جوان تر ها در موارد علمی کم حوصله تر چون معمولا تو بر نامه های رصدی افراد ی که سنشون بیشتره با علاقه ودقت بسیار به حرف آدم توجه دارند واصلا به این توجه ندارند که فردی که داره براشون یک چیزی را توضیح میده از خودشون کم سن وسال تره.مثلا تویکی از همین برنامه ها با پدر بزرگی مهربون مواجه شدم که از اینکه تونسته بود دنباله دار هالی را به همراه نوش ببین انقدرخوشحال بود که حد نداشت.ای کاش یه روزی برسه که حداقل تعداد افراد که دنبال علم میرن واز اون لذت میبرن بیشتر از اینی که الان هست با شه.
    ویرایش توسط آسمون : 12-07-2011 در ساعت 03:16 PM دلیل: ویرایش ادبی
    امضای ایشان

Somewhere
    Something
    Incredible
    Is waiting
    To be known

'Carl Sagan'

13. 5 کاربر مقابل از melika bidabadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #87
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

سلام جناب اریون و خانوم بیدابادی عزیز

این مواردی که گفتین ما هم تو رصدامون دیدیم باید بگم اینا دیگه شامل کسانی نیستن که یه چیزی رو بد فهمیدن یا اشتباه یاد گرفتن. این موارد از اون دست آدمایین که تا می بینن

یه عده ای جمع هستن و با شورو شوق کار می کنن میان وسط که به تمسخر بگیرن و بگن کار شما بدرد نمیخوره یا کلا و اساس کار نجوم رو ببرن زیر سوال، حالا یا جوونن که

میخان با این کاراشون یه چیزی پیدا کرده باشن واسه خندیدن (که دیدیم هممون با سر و صدا میان تا مسخره بازی دربیارنو برن) یا اگه میانسالم هستن باز میخان عرض اندام

کنن و بگن هیچ کس جز اونا چیزی بلد نیست.

به شخصه فکر می کنم یا باید اینقدر سعه صدر و فن بیان داشته باشین که بتونین خلع سلاحشون کنین و در کمال احترام بهشون بفهمونین که کارشون درست نیست و کاری کنین

که از موضعی که دارن یه خورده پایین بیان و قبول کنن، یا اینکه کلا بیخیالشون بشین و توجهی نکنین بهشون و بکارتون برای کسانی که اشتیاق نشون میدن و به حرفتون و

تدریستون گوش میدن، ادامه بدین (چون بحث بیهوده باهاشون انرژی بیخودی هدر دادنه). اونام یا وقتی توجهی بهشون نشد راهشونو میگیرنو میرن یا اینکه افراد دیگه ای که

علاقه دارن و دارن یاد می گیرن از شما پشتیبانی می کنن و باعث میشن که اونا بیخیال بشنو برن دنبال کارشون.
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

15. 8 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #88
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1569
    تشکر شده 1,033 بار در 152 ارسال

یعنی امیدی هستتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت

اولین بار بود که تو مراسم رصد شرکت می کردم استرس شدیدی داشتم. مدام به مهمونا نگاه میکردم و می ترسیدم سوالی بپرسن که نتونم جواب بدم .خدا خدا میکردم وقت جواب دادن هل نشم و حواسم به دو تا دوستام بود که اگه خراب کردم کمکم کنن.
    خلاصه مردم به توضیحات ما گوش مبدادن و به فیلم هایی که پخش می کردیم نگاه میکردن. یه خانواده ای وارد مراسم شد که با پرستیژ تمام و قیافه اومدن نشستن ردیف اول و عمیق نگاه می کردن به فیلم ها . رفتم گفتم اگر سوالی دارین میتونین از کسی که پشت تریبونه یا مسئولین تلسکوپ ها بپرسین. من هم در خدمتم. بعد از مکسی آقای خانوده پرسید : این فیلمی که پخش میشه مربوط به کجاست.
    گفتم : فیلم مربوط به راه رفتن فضانوردی روی ماه که هم اکنون داره پخش میشه
    خانم خانواده پرسید: این که صافه؟!
    ماه گردِ. چطور ممکنه تو همایشی به این بزرگی فیلم اشتباه برای مردم پخش کنید !!!
    بهش گفتم : خب زمین هم گردِ. ولی شما اونو کاملا صاف میبینید زیر پاتون. دلیلش اینه که اونقد زمین بزرگ هست که هر چقد شما روش حرکت کنید باز هم متوجه گردی آن نمیشید.
    دوباره سوال کردن: ببخشید چرا خاک های ماه رو زمین نمیریزه .
    گفتم: در مورد جاذبه که شنیدید. چون زمین جاذبه داره حتی ما آدما و خیلی وسایل بزرگتر و .... روی زمین برقرارن . اما ماه چون جاذبه کمتری نسبت به زمین داره میبینید که فضانورد موقع راه رفتن باید بپره. و....
    آقای خانواده بلند شد و پرید و بعد چند قدم راه رفت و گفت: من که نمیافتم
    اون چرا می پره؟
    گفتم خب ایشون فضانورد هستن و روی ماه که بدون جاذبه ست حرکت می کنند.
    و....
    این سوالا ادامه داشت تا چندتای دیگه
    اما جالب تر اینکه تو این مابین مدام بچه خانوداه به دست و پام می پیچید و میگفت موبایلتو بده من باهاش بازی کنم.و هیچ کدوم از والدینشون هم بهش نمیگفت بچه زشته!!!!
    بع ازشون پرسیدم که شما مهمان دعوتی هستین ؟
    خانمشون گفت نه دیدیم در بازه و شلوغه دارن کیک میدن اومدیم تووووو
    و بعد با کمال ارامش رفتن سراغ تلسکوپ ها (فکر کن )
    ویرایش توسط *artemis : 12-10-2011 در ساعت 06:18 PM دلیل: علمی
    امضای ایشان
    زیباترین قول تو این است که هرگز باز نخواهی آمد ...

احمدرضا احمدی

17. 9 کاربر مقابل از *artemis عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #89
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1590

یارو ازم میپرسه ماه رو که از پشت تلسکوپ می بینی چقدر بزرگنمایی داره؟
    میگم برای اینکه کل ماه رو تو تصویر داشته باشم حدود 60 برابر
    میگه چرا چرتو پرت میگی 60 برابر که نمیشه چیزی دید
    یا میپرسه تلسکوپت چند برابر بزرگنمایی داره؟
    میگم بستگی به لنز داره و حداکثر که کیفیت تصویر خوب باشه حدود 300 برابر
    میگه بدرد نمیخوره که اومدی اینهمه پول دادی براش
    بعد که با همون بزرگنمایی 60 برابر نشون میدم باورشون نمیشه و میگن دروغه و این 1000 برابره
    چیز دیگه ای هم بود اینه که یکی از دوستام ازم پرسید با تلسکوپت تا چه فاصله ای رو میتونی ببینی؟
    بهش گفتم بینهایت فیزیکی!!!! هنگ کرد بدبخت
    هی بهم میگه که میگم چه فاصله ای بینهایت رو که هابل هم نمیتونه ببینه
    بهش میگم که اجسامی که می تونی در فاصله های متفاوت ببینیم بستگی به درخشندگی شون داره ولی قبول نمی کرد

19. 7 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #90
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

اشتباهات علمي رايج بين مردم         
    امروز وقتي گرفت ماه كامل شد و توضيحي نمونده بود برا دانش آموزا بديم ، يخرده استراحت كرديم ... درهمين حين يكي از همين مامان بچه ها اومده بود ميگفت:

وقتي اين دخترم بدنيا اومد ماه گرفتگي شده بوده حالا رو بازوش يه گردي دقيقا به شكل ماه در اومده ... اينقد ماه رو زندگي ما تاثير ميذاره و ما خبر نداريم ...
    (در حواشي پي بردن به عظمت هم پرسيدن) شما درماني براش ندارين ؟؟؟؟؟؟()

بعد كه بنده خدا كلي به قدرت ماه پي برده و برا ما هم گفت ، براش توضيح داديم كه :
    اين اثر ماه گرفتگي اون موقع نيس ... اين خال و آثاري كه بعضا موقع تولد دوستان مشاهده ميفرمايين رو تن بچه هاتون ، اينا اثر ماه گرفتگي نيس ... اينا يه سري لختگي خون زير پوست هستش... كه از منابع موثق كه قبلا بدليل مورد مشابه پرسيدم گفتند كه:
    ممكنه رگي رشد طبيعي خودشو نكرده باشه يا موقع تولد و حتي بعد از اون يه سري رنگدانه هاي پوستي باعث چنين لكه و خالي بشه.
    ویرایش توسط Setare KOchOlO : 12-12-2011 در ساعت 01:12 AM
    امضای ایشان
    یه کتاب شعر دیدم با عنوان " صبح از ساعت ۱۰ آغاز می شود".
    من نخونده با هاش موافقم! شما چطور؟
    اصلا به همچین شاعری باید نوبل ادبیات داد. مگه نه؟؟؟؟

21. 5 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 9 از 18 نخستنخست ... 5678910111213 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)