صفحه 7 از 18 نخستنخست ... 3456789101117 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 180

موضوع: اشتباهات علمي رايج بين مردم

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

Exclamation اشتباهات علمي رايج بين مردم

سلام

اين تاپيك رو ايجاد كردم تا اشتباهات علمي ( مخصوصآ نجومي ) كه غالبآ در بين مردم مي بينيم را مطرح كنيم .

اين موضوع از دو ديدگاه قابل بررسي و مهم است .

يكي اينكه با بيان اشتباهات مردم ، اشتباهات رايج و عمومي ، شناسايي ميشوند و مثلآ ميتوانيم يك آمار حدودي از طرز فكر مردم به دست بياوريم .

و ديگر اينكه ميتوانيم راهكاري براي اصلاح اين موضوع پيدا كنيم و ببينيم چه مواردي در اولويت قرار دارد .

( خصوصآ اينكه از اكثر نقاط ايران اعضايي در فروم هستند كه ميتوانند از تصورات علمي غلط مردم در شهر و استان خودشان بگويند )

فكر ميكنم يكي از بهترين فضا ها براي سنجش اين اشتباهات رايج ، برنامه هاي عمومي و ترويجي نجوم هستند .

انشاا... در ادامه دوستان از تجربيات خود درباره اشتباهات رايج در بين مردم بگويند ...

2. Top | #61
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط hasti نمایش پست ها
    با سلام

اگر دوستان دیده باشند در یکی از صحن های حرم امام رضا یک ساعت آفتابی است ، شبی در سفری که به مشهد رفته بودیم ، دیدم که مردم دور ساعت آفتابی جمع می شوند و فاتحه می خواندند و واقعا تأسف خوردم که حتی به نوشته های آن هم توجه نمی کنند تا شاید براشون چیزی غیر از سنگ قبر به نظر آید ؛ این باعث شد تا من در مورد چیستی و کاربرد آن توضیح بدهم ولی با کمال تعجب دیدم که به من چپ چپ نگاه شد و با حالت ناراحتی رفتند !
    آخ آخ! این پست رو کاش زودتر میدیدم!
    دو سال پیش با یکی از دوستان غیر نجومی رفته بودم مشهد، به صورت اتفاقی آقای وحید کوهزاد که از منجمان جوان و با تجربه و دوست داشتنی هستند را دیدم. تصمیم گرفتیم بریم ساعت آفتابی رو ببینیم، دیدیم روی ساعت آفتابی آشغال ریختن، گفتیم تمیز کنیم.
    وقتی تمیز کردیم یهو مردم هجوم آوردن برای فاتحه خوندن! اینقدر بعضیا چسبیده بودن بهش که ساعت آفتابی بنده خدا جوگیر شده بود و شفا میداد!!!!
    فقط یه سوال داشتم از اون مردم!
    واستون سوال نشده که یه چیزی که زده بیرون از قبر این ساعت آفتابی چیه؟ نکنه کوسه دفن کردن اون هم اون باله هست که از آب زده بیرون!!!!
    عکس فاتحه خوندن رو داشتم اما پیدا نکردم آپلود کنم. حیف
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

3. 11 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #62
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

نجوم در حرم رضوي

نقل قول نوشته اصلی توسط hasti نمایش پست ها
    با سلام

اگر دوستان دیده باشند در یکی از صحن های حرم امام رضا یک ساعت آفتابی است ، شبی در سفری که به مشهد رفته بودیم ، دیدم که مردم دور ساعت آفتابی جمع می شوند و فاتحه می خواندند و واقعا تأسف خوردم که حتی به نوشته های آن هم توجه نمی کنند تا شاید براشون چیزی غیر از سنگ قبر به نظر آید ؛ این باعث شد تا من در مورد چیستی و کاربرد آن توضیح بدهم ولی با کمال تعجب دیدم که به من چپ چپ نگاه شد و با حالت ناراحتی رفتند !
    نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
    آخ آخ! این پست رو کاش زودتر میدیدم!
    دو سال پیش با یکی از دوستان غیر نجومی رفته بودم مشهد، به صورت اتفاقی آقای وحید کوهزاد که از منجمان جوان و با تجربه و دوست داشتنی هستند را دیدم. تصمیم گرفتیم بریم ساعت آفتابی رو ببینیم، دیدیم روی ساعت آفتابی آشغال ریختن، گفتیم تمیز کنیم.
    وقتی تمیز کردیم یهو مردم هجوم آوردن برای فاتحه خوندن! اینقدر بعضیا چسبیده بودن بهش که ساعت آفتابی بنده خدا جوگیر شده بود و شفا میداد!!!!
    فقط یه سوال داشتم از اون مردم!
    واستون سوال نشده که یه چیزی که زده بیرون از قبر این ساعت آفتابی چیه؟ نکنه کوسه دفن کردن اون هم اون باله هست که از آب زده بیرون!!!!
    عکس فاتحه خوندن رو داشتم اما پیدا نکردم آپلود کنم. حیف
    سلام! خوب نمي دونم كاربر hasti اين اتفاق براي چه تاريخي هست ولي از فهواي كلام بر مي ياد كه برا گذشته باشه. پيام عزيز هم كه گفتند 2سال پيش با وحيد عزيز رفته بودند مشهد.

خوب بنده ماه گذشته مشهد مقدس بودم كمي ذوق زده شدم از چيزي كه در كنار ساعت آفتابي ها ديدم!
    اول اينكه يه ساعت آفتابي هست تو صحن مسجد گوهرشاد و به اين دليل كه اطرافش ديوارهاي بلندي هست اون رو مرتفع ساختند به صورتي كه در حالت عادي نميشه صفحه اون رو ديد ولي ميشه روي شاخص رو خوند كه نوشته رو به ستاره جدي... غالبا از اين ستون به عنوان جامهري استفاده ميشه كه خوب واقعا نميشه خورده گرفت. چون ملت چيزي نمي بينند.

ساعت آفتابي دوم هم در صحن جمهوري اسلامي است كه باز هم به طوري ساخته شده كه غلط انداز است. ملت فكر ميكنن قبره! خوب واقعا هم شبيه قبر درست شده! اون مدت 10 روزي كه من در مشهد بودم فقط دومورد ديدم كه دارن فاتحه ميخونن و اون هم از اون پيرمردهاي كهن سال بودند درحالي چندين و چند نفر ديگه از نوجوون تا ميانسال داشتند بر سر شيوه خوندن ساعت از ساعت آفتابي بحث ميكردند. البته زياد صحبت هاشون دقيق نبود ولي خوب بود و تا جاهايي درست پيش رفته بودند. حتي درمورد انواع ساعت آفتابي هم چندتاييشون حرف هايي براي گفتن داشتند كه برام خيلي جالب بود.

يه مشكل ديگه هم درمورد ظاهر اين ساعت آفتابي دوم اينه كه بزرگ روش نوشته قبله و جهت قبله رو نشون داده! عده اي فكر ميكردند اين قبله نماست. خوب واقعا هم قبله نماست اما نه با اون مفهومي كه از اين واژه به ذهن مياد.

دركل اينكه جاي بسي خوشحالي و مسرت بود برام كه عده ي بسيار كمي فكر ميكردند قبره و فاتحه ميخوندند. اونهايي هم كه نميدونستند ميپرسيدند كه اين چيه و عده اي كه ميدونستند توضيحاتي ميدادند.
    اي كاش ميشد يكي از اين خادمهاي حرم نجوم بلد بود و به بقيه هم ياد ميداد تا شيفت هركس كه تو صحن جمهوري بود بره كنارش وايسه و ملت رو هدايت كنه و كمي هم از نجوم و اسلام بگه تا ملت بيشتر در اين جو نجومي هم بشن...

5. 14 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #63
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    784
    تشکر شده 473 بار در 74 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Rezatamehri نمایش پست ها
    پس همون! من از نوشتشون برداشت اشتباه كردم
    مرسي دوست عزيز
    بله.همانطورکه عرض کردم "هنگام گرفت کامل خورشيد"

7. 6 کاربر مقابل از noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #64
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    947
    تشکر شده 423 بار در 51 ارسال

قشر تحصیل کرده دیگه چرا؟

اشتباهات علمي رايج بين مردم-jpg

یکی از تبلیغاتی که در سطح کشور دیده شد و هنوز هم در خیابانهای تهران خصوصا میدان ولیعصر هست ؛تبلیغات ثبت نام یکی از کلاس کنکورهای کارشناسی ارشد است.که در آن باور نادرست نسبت به اهله ماه موج میزند!!!!!(لطفا به ستاره های درون هلال توجه کنید)
    امیدوارم دانشجو تربیت کردنشون شبیه تبلیغاتشون نباشه
    امضای ایشان
    همین !

9. 5 کاربر مقابل از sunriseprime عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #65
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    کاربر برگزیده زمستان 91
    شماره عضویت
    1461
    تشکر شده 2,676 بار در 337 ارسال

سلام
    يكي ديگه از اشتباهاتي كه من هم تو شهر خودم و هم تو بعضي از شهرا ديدم در مورد ماهواره ها مخصوصا اونايي كه قدرشون منفيه مثلا iss
    كه اكثرا فكر ميكنن كه يه شهاب گذشت
    البته يه سوالي هماينجا پيش مياد اونم اينه كه دوست عزيز آقاي بهرام پور پيوست شما در مورد اشتباهات رايج مردم چه طوري به دستشون ميرسه مگه همه حوصله ي خوندن كتاب دارن؟ يا اينكه مگه برا خريد كتابي كه شايد چيزي ازش نميدونن خرج مي كنن؟‌
    امضای ایشان

به یاد ستار خان یگانه قهرمان آزادی ایران

11. 6 کاربر مقابل از nakhodaye aseman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #66
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    447
    تشکر شده 864 بار در 97 ارسال

خاطرم هست یک بار اگر اشتباه نکنم عزیزانی از سمنان از رصدخونه ابن صلاح همدان بازدید داشتن و منم اون روز مرکز بودم و مطابق معمول راهنمایی شون کردم به اتاق آسمان نما و توضیحاتی براشون بدم که در طول روز چندان بی نصیب نمونن! مثل همیشه ازمعرفی اتاق آسمان نما ، کاربرد و تعریف واژه کره سماوی ، ستاره و صورت فلکی نحوه پیدا کردن ستاره قطبی و ... شروع کردم و در آخرم تو ی زمان کوتاه ازشون خواستم اگه سوالی دارن بپرسن همیشه آخر صحبتام بعد از معرفی دایره البروج اساس غیر علمی طالع بینی رو هم مطرح می کنم که غالبا با سکوت دوستان حاضر در افلاک نما مواجه میشم ... این بار هم وقتی که توضیحاتم تموم شد یکی از عزیزان سوال کرد خب حالا با این توضیحاتی که فرمودین پدیده ی قمر در عقرب رو چه طوری میشه توجیه کرد؟!!! برای اولین بار بود که خسته گی رو تو کاری که قلبا بهش علاقه مندم احساس کردم ... با اون همه توضیحات ... کم لطفیه حقیقتا ... امثال من و همه دوستان سر به هوا نهایت تلاشمون اینه که زیبایی های نجوم علمی رو به مردم معرفی کنیم اما وقتی خود مردم مایل نیستن تصور غلطشون رو بازبینی و نه اصلاح! کنن متاسفانه ...
    ویرایش توسط آسمون : 10-26-2011 در ساعت 03:48 PM دلیل: ویرایش ادبی

13. 9 کاربر مقابل از behnum عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #67
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1433
    تشکر شده 838 بار در 92 ارسال

تصور غلط

یکی از تصورات اشتباه بسیاری افراد اینه که نمیدانند تغییر اندازه ی ماه و بزرگ به نظر رسیدنش هنگامی که در افق است و کوچک دیده شدنش زمانی که در بالای سر ما قرار دارد تنها یک خطای دید است...!!

امضای ایشان
    ...

15. 10 کاربر مقابل از Night* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #68
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال
    جایی برای تدریس در مدرسه راهنمایی تیزهوشان رفتم و یکی از دانش آموزان دوم راهنمایی از من پرسید :

چرا ما در خیابان که راه می رویم و از خیابانی به خیابان دیگر می رویم جای ماه عوض می شود و تندتر یا کندتر حرکت می کند ؟

من قبل از پاسخ دادن ، اول کمی با تعجب نگاه کردم که در این زمان با وجود چنین پیشرفت هایی و در مدرسه تیزهوشان هنــــوز دانش آموز دوم راهنمایی چنین سؤالی می پرسد !!!!

17. 7 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #69
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1877
    تشکر شده 4 بار در 2 ارسال

البته بعضی چیز ها هم هستند که به صورت چند اسمی وجود دارند و هیچ کدومشون غلط نیستن و ما نباید کلمه ی دیگری را از همان نوع شنیدیم جزو خطای مردم محسوب کنیم مثل:
    کرم چاله و سوراخ کرم

19. 3 کاربر مقابل از black holds عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #70
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1668
    تشکر شده 689 بار در 92 ارسال

اشتباهات علمي رايج بين مردم         
    یه رصد خارج از شهر بود واسه عموم مردم هرازگاهی که یه شهاب رد میشد همه با هم فریاد میزدن ما شهاب سنگ دیدیم!!!! در حالی نام آن شهابواره است گه گاه که شهابوار بزرگی با جو زمین برخورد می کند و از آن چیزی به جا می ماند چنین باقیمانده ای شهاب سنگ نام دارد... کاش این تلفظ غلط هم در بین مردم اصلاح شود

21. 4 کاربر مقابل از دختر ستاره عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 7 از 18 نخستنخست ... 3456789101117 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)