صفحه 5 از 18 نخستنخست 12345678915 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 180

موضوع: اشتباهات علمي رايج بين مردم

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

Exclamation اشتباهات علمي رايج بين مردم

سلام

اين تاپيك رو ايجاد كردم تا اشتباهات علمي ( مخصوصآ نجومي ) كه غالبآ در بين مردم مي بينيم را مطرح كنيم .

اين موضوع از دو ديدگاه قابل بررسي و مهم است .

يكي اينكه با بيان اشتباهات مردم ، اشتباهات رايج و عمومي ، شناسايي ميشوند و مثلآ ميتوانيم يك آمار حدودي از طرز فكر مردم به دست بياوريم .

و ديگر اينكه ميتوانيم راهكاري براي اصلاح اين موضوع پيدا كنيم و ببينيم چه مواردي در اولويت قرار دارد .

( خصوصآ اينكه از اكثر نقاط ايران اعضايي در فروم هستند كه ميتوانند از تصورات علمي غلط مردم در شهر و استان خودشان بگويند )

فكر ميكنم يكي از بهترين فضا ها براي سنجش اين اشتباهات رايج ، برنامه هاي عمومي و ترويجي نجوم هستند .

انشاا... در ادامه دوستان از تجربيات خود درباره اشتباهات رايج در بين مردم بگويند ...

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال نقره جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    476
    تشکر شده 1,198 بار در 220 ارسال

اون مطلبي رو كه گفتم جدي گفتما.تجربه خيلي بهشون كمك كرده.مثلا مادر بزرگم چندين سال پيش كه توي باغ هاشون زندگي مي كردن شب ها زياد نمي خوابيدن.تقريبا مثل منجما.اونقدر هم به آسمون نگاه مي كردن كه يه جورايي از منجمم اون طرف تر رفته بودن.مامانم مي گفت:شب ها با نگاه كردن به ماه و موقعيتش وقت اذان صبح رو معلوم مي كردن.نمي دونم اين مطلب درسته يا نه.به نظر خودم اين نادر ترين كار نجوميه كه تا حالا شنيدم.حتي منجماي پيشين هم اين كارو نمي تونستن بكنن.حالا هرچي بوده وقت اذان رو معلوم مي كردن حالا با چي نميدونم.ولي مطمئنم با شفق اين كار رو نمي كردن.چون تو باغ ها افق تا بيست درجه اصلا ديده نمي شه.فقط ممكنه كه با تجربه اين كارو كرده باشن.
    اين چيزي بود كه شنيدم.شايد اين هم يه اشتباهه.
    امضای ایشان
    آن كه به يافتن آب اطمينان دارد هرگز از تشنگي هلاك نمي شود.امام علي (ع)

3. 8 کاربر مقابل از celestial boy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

به نظر من بزرگترين اشتباه منجمان عزيز اين است كه فكر ميكنند مردم بايد از غيب اطلاعات نجومي به دست بياورند، n سالشون كه شد خود به خود بايد در خواب ذهنشون پر اطلاعات بشه!. به جاي گذاشتن علامت تعجب بايد علامت سوال گذاشت .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

5. 6 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    به نظر من بزرگترين اشتباه منجمان عزيز اين است كه فكر ميكنند مردم بايد از غيب اطلاعات نجومي به دست بياورند، n سالشون كه شد خود به خود بايد در خواب ذهنشون پر اطلاعات بشه!. به جاي گذاشتن علامت تعجب بايد علامت سوال گذاشت .
    دوست گرامی solh
    با عرض احترام
    یه اطلاعاتی وجود داره بنام اطلاعات عمومی
    این اطلاعات شامل پرکاربردترین و همچنین پرتکرارترین سوالات ذهن انسانه
    شاید بنظر شما خیلی سخته که مردم ابتدایی ترین اطلاعات علمی و نجومی داشته باشن
    ولی بیاین یه کم دیدمون رو وسیع تر کنیم؛ ایرانیا همیشه کباده فرهیختگی میکشیدن و البته ثابت کردن ادعاشونو و حالا ما چی!!!!!
    یادم نمیره تو یه رصد یه پسر بچه ۸ ساله ایتالیایی از یه خانواده کاملا عادی ازم در مورد این پرسید که چطور میشه سیاه چاله ها رو در فضا تشخیص داد!! مگه نه اینه که اونا قابل روئت با چشم ما نیستن!!!!سرم سوت کشید

نمیگیم لیست اجرام ic و Ngc حفظ باشن مردم ولی نه در این حد دیگه!! تو نصف رصدها ازم سوال میشه اقا رو فلان ستاره که داری توضیح میدی ادمم زندگی میکنه!! کلاهمونو قاضی کنیم یه کم واقع بینانه تر ببینیم
    امضای ایشان

7. 7 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    949
    تشکر شده 1,855 بار در 238 ارسال

یکی دیگر از چیزهایی که مردم باور دارنند اینه که ماهو فقط میشه تو شب دید.
    در ذهن مردم عادی همیشه این هک شده که همیشه ماه تو شب وجود داره و خورشید تو روز.

در صورتی که بعضی روزها میشه ماهو تو ساعات اولیه صبح دید.شاید بعضی مردم حتی اونو ببینند ولی توجهی به اون نمیکنند.

9. 5 کاربر مقابل از subaro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737

نقل قول نوشته اصلی توسط Rezatamehri نمایش پست ها
    دوست گرامی solh
    با عرض احترام
    یه اطلاعاتی وجود داره بنام اطلاعات عمومی
    این اطلاعات شامل پرکاربردترین و همچنین پرتکرارترین سوالات ذهن انسانه
    شاید بنظر شما خیلی سخته که مردم ابتدایی ترین اطلاعات علمی و نجومی داشته باشن
    ولی بیاین یه کم دیدمون رو وسیع تر کنیم؛ ایرانیا همیشه کباده فرهیختگی میکشیدن و البته ثابت کردن ادعاشونو و حالا ما چی!!!!!
    یادم نمیره تو یه رصد یه پسر بچه ۸ ساله ایتالیایی از یه خانواده کاملا عادی ازم در مورد این پرسید که چطور میشه سیاه چاله ها رو در فضا تشخیص داد!! مگه نه اینه که اونا قابل روئت با چشم ما نیستن!!!!سرم سوت کشید

نمیگیم لیست اجرام ic و Ngc حفظ باشن مردم ولی نه در این حد دیگه!! تو نصف رصدها ازم سوال میشه اقا رو فلان ستاره که داری توضیح میدی ادمم زندگی میکنه!! کلاهمونو قاضی کنیم یه کم واقع بینانه تر ببینیم
    من هم ميگم كه چرا اين جوريه ، دليلش چيه ؟ خوب اگه شما به وضعيت فرهنگي نگاه كنيد و همين طور به وضعيت اهميت دهي متوجه ميشويد كه چرا پسري كم سن و سال چنين سوالي ذهنش رو مشغول كرده و مردم ما چه سوالاتي !!اين يك مسئله ي فرهنگي است هرچند كه به نظر شخص بنده اطلاع رساني ضعيف و اوضاع اقتصادي نيز از چنين سوالات مشوشي همايت ميكنند . اگر بررسي كنيم همه چيز را در دوران كودكي بايد جستجو كنيم ، در كشور ما اگر سوالي از طرف فرزندان پرسيده ميشه دو حالت داره يا اينكه جواب سوال ان چيزي است كه پدران ميگويند يا اينكه ان سوال سوال منحرف كننده ايست!! و كلا در كشور ما مشكل تمام اين نا اگاهي ها به نظر من يك رسم قديمي ايراني به نام پسر كشي است . وقتي كه ما حس خلاقيت را درون فرزندانمان با حس اطاعت از بزرگان عوض ميكنيم پيشرفت هرگز حاصل نميشود ، در اين زمان حس كنجكاوي فرزندان كور ميشود ، چرا كه فرزندان در مييابند انچه كه پدران انجام ميدهند همانا حقيقت است و سوال پرسيدن در خارج از اين حيطه امريست دروغين . ما به جاي اين كه فرزندان خود را گرامي بداريم و انها را به گستردن و تفكر كردن بكشانيم انها را هدايت ميكنيم كه فرزندان خود را بكشند . اما در مورد ان ايتاليايي ، او دريافته است كه تفكر كند خودسش بيانديشد و به دنبال جواب هاي سوالات خود بگردد و حتي پدر خود را (انديشه هاي او را ) همچون تاريخ خودشان در روم ، به قتل برساند و اين موضوع باعث شكل گيري يك انديشه ميشود و نه همچون ما باعث شكل گيري يك سايه كه بايد از ان فرار كرد. با داشتن نظام امو زشي كه ما داريم اين روند رو تضعيف حس خلاقيت همچنان ادامه مييابد تا انجا كه معناي ان نيز به فراموشي سپرده ميشود . اميدوارم كه فكر نكنيد اين موضوع بي ربط است چراكه به نظر من تمامي حقيقت در همين موضوع نهفته است . خوب كساني كه در جامعه ي ما چنين سوالاتي ميپرسند سرفا بر اي اين است كه حرفي زده باشند و نه اينكه سوالي داشته باشند بي پاسخ . مورد ديگر همانطور كه گفتم دسترسي به اطلاعات است ، براي مثال من ميخواهم در مورد فلان موضوع اطلاع كسب كنم ، كه اگر كودك باشم در صورتي كه دسترسي سريع به موضوع نيابم هم موضوع برايم روشن نخواهد شد و هم اينكه بار ديگر جرات سوال پرسيدن و ابتكار داشتن را نخواهم د اشت . و اين كار در مملكت ما به دو صورت انجام ميشود ، از يك طرف جامعه كه به موضوع اهميت نميده و نياز به درك شدن رو در انسان ارضا نميكنه ، پس سوال در جامعه مطرح نميشه ، از طرفي دسترسي به امكانات هم بسيار محدود و دشواره كه يك كودك حس خلاقيت و سوال خودش رو ارضا كنه (كودكي در اطلاعات ).ولي به نظر من مهترين موضوع در تفكرات مردم ، اهميت دادن هست و موضوع فرهنگي .
    امضای ایشان

11. 5 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    من هم ميگم كه چرا اين جوريه ، دليلش چيه ؟ خوب اگه شما به وضعيت فرهنگي نگاه كنيد و همين طور به وضعيت اهميت دهي متوجه ميشويد كه چرا پسري كم سن و سال چنين سوالي ذهنش رو مشغول كرده و مردم ما چه سوالاتي !!اين يك مسئله ي فرهنگي است هرچند كه به نظر شخص بنده اطلاع رساني ضعيف و اوضاع اقتصادي نيز از چنين سوالات مشوشي همايت ميكنند . اگر بررسي كنيم همه چيز را در دوران كودكي بايد جستجو كنيم ، در كشور ما اگر سوالي از طرف فرزندان پرسيده ميشه دو حالت داره يا اينكه جواب سوال ان چيزي است كه پدران ميگويند يا اينكه ان سوال سوال منحرف كننده ايست!! و كلا در كشور ما مشكل تمام اين نا اگاهي ها به نظر من يك رسم قديمي ايراني به نام پسر كشي است . وقتي كه ما حس خلاقيت را درون فرزندانمان با حس اطاعت از بزرگان عوض ميكنيم پيشرفت هرگز حاصل نميشود ، در اين زمان حس كنجكاوي فرزندان كور ميشود ، چرا كه فرزندان در مييابند انچه كه پدران انجام ميدهند همانا حقيقت است و سوال پرسيدن در خارج از اين حيطه امريست دروغين . ما به جاي اين كه فرزندان خود را گرامي بداريم و انها را به گستردن و تفكر كردن بكشانيم انها را هدايت ميكنيم كه فرزندان خود را بكشند . اما در مورد ان ايتاليايي ، او دريافته است كه تفكر كند خودسش بيانديشد و به دنبال جواب هاي سوالات خود بگردد و حتي پدر خود را (انديشه هاي او را ) همچون تاريخ خودشان در روم ، به قتل برساند و اين موضوع باعث شكل گيري يك انديشه ميشود و نه همچون ما باعث شكل گيري يك سايه كه بايد از ان فرار كرد. با داشتن نظام امو زشي كه ما داريم اين روند رو تضعيف حس خلاقيت همچنان ادامه مييابد تا انجا كه معناي ان نيز به فراموشي سپرده ميشود . اميدوارم كه فكر نكنيد اين موضوع بي ربط است چراكه به نظر من تمامي حقيقت در همين موضوع نهفته است . خوب كساني كه در جامعه ي ما چنين سوالاتي ميپرسند سرفا بر اي اين است كه حرفي زده باشند و نه اينكه سوالي داشته باشند بي پاسخ . مورد ديگر همانطور كه گفتم دسترسي به اطلاعات است ، براي مثال من ميخواهم در مورد فلان موضوع اطلاع كسب كنم ، كه اگر كودك باشم در صورتي كه دسترسي سريع به موضوع نيابم هم موضوع برايم روشن نخواهد شد و هم اينكه بار ديگر جرات سوال پرسيدن و ابتكار داشتن را نخواهم د اشت . و اين كار در مملكت ما به دو صورت انجام ميشود ، از يك طرف جامعه كه به موضوع اهميت نميده و نياز به درك شدن رو در انسان ارضا نميكنه ، پس سوال در جامعه مطرح نميشه ، از طرفي دسترسي به امكانات هم بسيار محدود و دشواره كه يك كودك حس خلاقيت و سوال خودش رو ارضا كنه (كودكي در اطلاعات ).ولي به نظر من مهترين موضوع در تفكرات مردم ، اهميت دادن هست و موضوع فرهنگي .
    ممنون از توجهي كه به خرج داديد و دردمندي كه داريد!

فكر كنم قرار بود در اينجا فقط اشتباهات رايج گفته بشه كه بشه جمع و جورش كرد! حالا به ريشه يابي هم رسيده! به نظر من بد نيست ولي بايد ديد نظر باني هم همين بود؟؟؟

و اما در ادامه ميخوام خاطراتي بگم از حضورم در غرفه نجوم(آوا استار) در نمايشگاه بين المللي كتاب...
    در نماييشگاه كتاب بنده با تعداد بسيار زيادي كودك و نوجوان صحبت كردم! تمامي اونها چيزايي خوب درمورد نجوم ميپرسيدند و سؤال هاي بسيار زيادي مي پرسيدند. چندتا از اون ها هم بسيار سؤالات خوب و زيادي داشتند كه باعث مي شد تا مدت ها در حال جواب دادن به اونها باشم... حتي چندبار كه نميتونستم به سؤال هاشون جواب بدم به خاطر شلوغي غرفه از نجومي هايي كه بودن ميخواستم اين كار رو بكنند مثلا عكس زير آقاي عزيززاده (kaaz)رو نشون ميده:
    اشتباهات علمي رايج بين مردم-p1030350-jpg

اما بايد بگم اين سؤالات بزرگسالان بود كه بچه گانه تر از كودكان بود!!! بايد قبول كنيم كه نسل جديد داره همون امر والدين كشي رو راه ميندازه و خودش پيش ميره! ما در اون مدت 10روز رصد خورشيد داشتيم به صورت عمومي كه در اونجا هم سؤالات خوب و هم سؤالات بچه گانه را جواب ميداديم اما بايد گفت كه سؤالات بچه ها بسيار پيشرفته تر پدر و مادر ها بود...

در كل پيشنهاد ميدم در چنين گردهمآيي هاي بزرگي هم نجوم خودش رو وارد كنه حالا به هر نامي كه شد و به مردم آموزش عمومي و رايگان بده تا حداقل اون قسمت اقتصادي كه فرموديد باعث عدم دانايي جامعه نمونه!

از طرفي من رسانه هامون رو هم خيلي بدرفتار ميدونم در اين زمينه، به طور مثال در روز پيش از روز نجوم از راديو جوان اومدن براي مصاحبه تلفني و زنده با غرفه داران نجوم! كلا افتضاح بزرگي بود و نميخوام جزئياتش رو بيشتر بشكافم! در اين حد كه مجري راديو خيال ميكرد كه نجوم يه هنره! همين رو داشته باشيد ديگه...
    بايد برنامه هاي علمي زياد بشه و از شبكه محترم و فخيم4 (همين4 هم مشكلاتي داره ها...)به شبكه هاي عمومي و سراسري راه پيدا كنه! مخصوصا به شبكه كودك و نوجوان2...

13. 12 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737

نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomer نمایش پست ها
    ممنون از توجهي كه به خرج داديد و دردمندي كه داريد!

فكر كنم قرار بود در اينجا فقط اشتباهات رايج گفته بشه كه بشه جمع و جورش كرد! حالا به ريشه يابي هم رسيده! به نظر من بد نيست ولي بايد ديد نظر باني هم همين بود؟؟؟

و اما در ادامه ميخوام خاطراتي بگم از حضورم در غرفه نجوم(آوا استار) در نمايشگاه بين المللي كتاب...
    در نماييشگاه كتاب بنده با تعداد بسيار زيادي كودك و نوجوان صحبت كردم! تمامي اونها چيزايي خوب درمورد نجوم ميپرسيدند و سؤال هاي بسيار زيادي مي پرسيدند. چندتا از اون ها هم بسيار سؤالات خوب و زيادي داشتند كه باعث مي شد تا مدت ها در حال جواب دادن به اونها باشم... حتي چندبار كه نميتونستم به سؤال هاشون جواب بدم به خاطر شلوغي غرفه از نجومي هايي كه بودن ميخواستم اين كار رو بكنند مثلا عكس زير آقاي عزيززاده (kaaz)رو نشون ميده:
    اشتباهات علمي رايج بين مردم-p1030350-jpg

اما بايد بگم اين سؤالات بزرگسالان بود كه بچه گانه تر از كودكان بود!!! بايد قبول كنيم كه نسل جديد داره همون امر والدين كشي رو راه ميندازه و خودش پيش ميره! ما در اون مدت 10روز رصد خورشيد داشتيم به صورت عمومي كه در اونجا هم سؤالات خوب و هم سؤالات بچه گانه را جواب ميداديم اما بايد گفت كه سؤالات بچه ها بسيار پيشرفته تر پدر و مادر ها بود...

در كل پيشنهاد ميدم در چنين گردهمآيي هاي بزرگي هم نجوم خودش رو وارد كنه حالا به هر نامي كه شد و به مردم آموزش عمومي و رايگان بده تا حداقل اون قسمت اقتصادي كه فرموديد باعث عدم دانايي جامعه نمونه!

از طرفي من رسانه هامون رو هم خيلي بدرفتار ميدونم در اين زمينه، به طور مثال در روز پيش از روز نجوم از راديو جوان اومدن براي مصاحبه تلفني و زنده با غرفه داران نجوم! كلا افتضاح بزرگي بود و نميخوام جزئياتش رو بيشتر بشكافم! در اين حد كه مجري راديو خيال ميكرد كه نجوم يه هنره! همين رو داشته باشيد ديگه...
    بايد برنامه هاي علمي زياد بشه و از شبكه محترم و فخيم4 (همين4 هم مشكلاتي داره ها...)به شبكه هاي عمومي و سراسري راه پيدا كنه! مخصوصا به شبكه كودك و نوجوان2...
    من هم هميشه همين رو ميگم ، وقتي بچه ها ي ما در كودكي چنين سوالاتي ميپرسند چرا وقتي بزرگ ميشن سوالاتشون به طرز فاجعه باري تغيير ماهيت ميده . ميبخشيد ولي من وظيفه خودم ميدانم تفكراتم را بروز دهم . در مورد همايش هايي كه برگذار ميكننين بايد بگم كه ايبن همايش ها به چنتا شهر بزرگ محدود ميشه كه مسلما همه ي مردم را شامل نمي شود . مشكل اينه كه مردم درك نميكنند نجوم چه اهميتي داره (و يا حتي برخي منجمان چرا كه انها تنها براي داشتن يك حس خوب به اسمان نگاه ميكنند و نه براي تحقق يك انديشه ). همونطور كه گفتم كسي كه اين جور سوالاتي ميپرسه عموما اين سوال براي اون يك حرف وقت پر كنه و بر اي اين كه چيزي گفته باشه و گر نه اهميت خاصي براش نداره و ذهنش رو مشغول نكرده (كه متا سفانه در مملكت ما اگر هم مشغول كرده باشه چه بسا بتونه جوابي علمي براش پيدا كنه ).
    امضای ایشان

15. 3 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

دوستان عزيز من لازمه كه يك نكته را توضيحآ عرض كنم

هدف اصلي من از ايجاد اين تاپيك اين بود ( و هست ) كه پس از شناسايي تفكرات غلط و رايج در جامعه تا حد توانمون در رفع اونها كوشش كنيم .

اينكه چرا اينگونه است ، بحث مفصل دارد و همانطور كه دوستان نيز اشاره كردند به زير ساخت هاي فرهنگي ، اجتماعي ، اقتصادي و .... بر مي گردد .

ولي بيشتر ما ها تجربه برگزاري حد اقل يك شب رصدي براي عموم مردم را داريم .

بحث من اين است كه پس از شناسايي رايج ترين اشتباهات مردم ، بياييم و قبل از هر چيز در اصلاح آنها كوشش كنيم

فرض كنيم كه مثلآ به اين نتيجه رسيديم كه اكثر مردم فكر ميكنند زمين صاف است ! ( مثلآ )

آنوقت بهتر است به دوستان نجومي مان توصيه كنيم كه در برنامه هاي عمومي به جاي صحبت از تحول ستارگان و سياهچاله ها فقط روي اين نكته تاكيد كنند كه " زمين صاف نيست ! " همين !

شايد اگر فقط يكي از پايه هاي تفكرات غلط را اصلاح كنيم ، بعضي از افراد خود به خود به دنبال يافتن بقيه حقايق بروند ...

در اين مورد ايده اي در ذهنم هست ولي هنوز خيلي خام است . شايد در آينده توانستيم برنامه اي تدوين كنيم تا شايد برخي تصورات علمي غلط در بخشي از جامعه اصلاح شود .

17. 14 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال نقره جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    476
    تشکر شده 1,198 بار در 220 ارسال

يه مشكل اساسي رو ميشه توي آموزش و پرورش پيدا كرد. معلما زياد دنبال اين نمي رن كه نجوم ياد بگيرن.مثلا بعضي معلما غير از دب اكبر صورت فلكي ديگه اي نمي شناسن تازه همونم ناقص بلدن..واقا مي گما.چند نفر هم كه بلدن ازش استفاده نمي كنن.دليلشم اينه كه كسي پولشو تو اين جور راها خرج نمي كنه.معلم هم كه مجاني سر كلاس نمي ياد.پدر و مادرا هم راضي نمي شن هزينه كنن.اين مسئله تا جايي پيش رفته كه دانش آموزان فقط يه چيزي رو يه زماني حفظ كردن امتحانشم دادن خلاص كه شدن ديگه همشو فراموش كردن.

يه خاطره دارم از سال تحصيلي.وقتي شب ها از خوابگاه بيرون مي اومدم يكم قدم بزنم و يه رصد مختصر بكنم هركي منو مي ديد مي گفت يارو ديوونه شده. همين طور مسخره مي كردن.(البته منم از رو نمي رفتم)يه بار تصميم گرفتم يكم درباره نجوم براشون توضيح بدم.به همين خاطر اسطرلابمو بردم مدرسه. هركي اونو مي ديد مي گفت اين ساعته؟منم زياد توجه نمي كردم.بردم به دوستا نشون دادم.گفتم مثل نقشه آسمون مي مونه.همشون پرسيدن كو زمين!!!!چند تاشون كه يكم وضعشون بهتر بود درباره صورت هاي فلكي پرسيدن.يه نقشه بهشون نشون دادم و يهو از دهنم پريد خواستم درباره اسطوره هاش توضيح بدم.يه نيم ساعت حرف زدم.آخراش ديدم دارم داستانيش مي كنم و بقيه خوابشون گرفته گفتم بسه.اون ها هم پاشدن.به جاي تشكر هم بهم گفتن چه چرت و پرتايي سر هم كردي بهتره اين بي عقليا رو ول كني بچسبي به درسات.البته حق داشتن.نه من چيزاي خوبي براشون گفتم نه اونا از لذت نجوم خبري داشتن.
    امضای ایشان
    آن كه به يافتن آب اطمينان دارد هرگز از تشنگي هلاك نمي شود.امام علي (ع)

19. 5 کاربر مقابل از celestial boy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    947
    تشکر شده 423 بار در 51 ارسال

اشتباهات علمي رايج بين مردم         
    نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    دوستان عزيز من لازمه كه يك نكته را توضيحآ عرض كنم

هدف اصلي من از ايجاد اين تاپيك اين بود ( و هست ) كه پس از شناسايي تفكرات غلط و رايج در جامعه تا حد توانمون در رفع اونها كوشش كنيم .

ولي بيشتر ما ها تجربه برگزاري حد اقل يك شب رصدي براي عموم مردم را داريم .

بحث من اين است كه پس از شناسايي رايج ترين اشتباهات مردم ، بياييم و قبل از هر چيز در اصلاح آنها كوشش كنيم

فرض كنيم كه مثلآ به اين نتيجه رسيديم كه اكثر مردم فكر ميكنند زمين صاف است ! ( مثلآ )

آنوقت بهتر است به دوستان نجومي مان توصيه كنيم كه در برنامه هاي عمومي به جاي صحبت از تحول ستارگان و سياهچاله ها فقط روي اين نكته تاكيد كنند كه " زمين صاف نيست ! " همين !
    در اين مورد ايده اي در ذهنم هست ولي هنوز خيلي خام است . شايد در آينده توانستيم برنامه اي تدوين كنيم تا شايد برخي تصورات علمي غلط در بخشي از جامعه اصلاح شود .
    از اون جایی که من دررصد های عمومی شرکت نمی کنم ومسولیت آموزشی هم ندارم تا حالا به موارد جالبی مثل گفته های دوستان برخورد نکردم امیدوارم این پست مفید باشه :
    چند اشکال رایج علمی (با تلخیص فراوان !از مجله ی دانشمند شماره 547)
    سال نوری: برخی از افراد سال نوری را به عنوان واحدی برای زمان به کار میبرند حال آنکه سال نوری از واحد های مکان است .
    سال نوری مسافتی است که نور درر مدت یک سال طی میکند
    1سال نوری =64/9میلیون میلیون کیلومتر
    بی وزنی :
    در برخی موارد دیده شده که در باور عوام واژه ی بی وزنی با خلا مترادف دانسته می شود
    اگر از آنان بپرسید بیوزنی در کجا رخ میدهد؟ به شما خواهند گفت در خلا !یعنی جایی که هوا نباشد !
    حال آنکه بی وزنی در نبود نیروی وزن رخ میدهد که به دو صورت قابل ایجاد کردن است :
    1- به جایی از فضا برویم که نیروی گرانش (زمین ،خورشید ،مشتری و..) به ما وارد نشود .
    2- نیرویی به اندازه ی نیروی وزن ولی در خلاف جهت به ماوارد شود (مثلا در یک میدان مغناطیسی و...)
    در این صورت حتی در در حضور هوا هم بیوزنی رخ خواهد داد.
    چنان چه خلبان یک هواپیما در شرایط خاصی درون جو زمین موفق به تجربه این حالت میشوند .
    حداقل وحداکثر دما
    شاید این جمله را شنیده باشیم :
    "وقتی دما به هزاران درجه زیر صفر رسید ..."
    این جمله غلط است زیرا هیچ ماده ای را نمی توان بیشتر از 273.15 درجه زیر صفر سرد کرد .
    کمیت دما نشان دهنده ی جنبش ملکول های یک ماده است و هرچه دما کمتر شود انرژی جنبشی آن ماده نیز کمتر میشود و در جایی جنبش ملکول ها به صفر میرسد و آن همای دمای صفر مطلق یا صفر کلوین یا 273.15 –سلسیوس است .
    البته رسیدن به دمای صفرمطلق از نظرتئوری ناممکن است.
    دما حد بالا ندارد .
    ویرایش توسط Sunrise : 09-17-2011 در ساعت 02:15 PM
    امضای ایشان
    همین !

21. 4 کاربر مقابل از sunriseprime عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 18 نخستنخست 12345678915 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)