صفحه 3 از 18 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 180

موضوع: اشتباهات علمي رايج بين مردم

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

Exclamation اشتباهات علمي رايج بين مردم

سلام

اين تاپيك رو ايجاد كردم تا اشتباهات علمي ( مخصوصآ نجومي ) كه غالبآ در بين مردم مي بينيم را مطرح كنيم .

اين موضوع از دو ديدگاه قابل بررسي و مهم است .

يكي اينكه با بيان اشتباهات مردم ، اشتباهات رايج و عمومي ، شناسايي ميشوند و مثلآ ميتوانيم يك آمار حدودي از طرز فكر مردم به دست بياوريم .

و ديگر اينكه ميتوانيم راهكاري براي اصلاح اين موضوع پيدا كنيم و ببينيم چه مواردي در اولويت قرار دارد .

( خصوصآ اينكه از اكثر نقاط ايران اعضايي در فروم هستند كه ميتوانند از تصورات علمي غلط مردم در شهر و استان خودشان بگويند )

فكر ميكنم يكي از بهترين فضا ها براي سنجش اين اشتباهات رايج ، برنامه هاي عمومي و ترويجي نجوم هستند .

انشاا... در ادامه دوستان از تجربيات خود درباره اشتباهات رايج در بين مردم بگويند ...

2. Top | #21
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

من هم با آقای امام موافقم.

شما اصلا به سمت الرئس بگید "شفتآلوی زرد جیگیلی"! وقتی در متن ِ علمی با شنیدن ِ این کلمه مفهوم ِ نقطه ای که ارتفاع ِ آن نود درجه است به ذهنتان می آید به نظر من کافیست! مهم نیست که سر سو باشد یا سمت الرئس یا شفتآلوی زرد جیگیلی!
    من منکر اهمیت تلفظ نیستم ولی
    مهمتر از این ها واقعا کجفهمی هایست که مثلا فکر می کنند ماه از پنیر ِ فرانسویست! این مهم تر است!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

3. 14 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1272
    تشکر شده 432 بار در 44 ارسال

اشتباه کردن برای همه یه امر طبیعیه ! .. اشتباه به دلیل وجود نداشتن اطلاعات هستش و هیچ فردی را نباید سر ندانستن چیزی ملامت کرد !
    خدا رو شکر که شما میرین این برنامه ها رو تو پارک ها برگزار میکنید 4 نفر میان 4 تا سوال خیلی مسخره میپرسن ! دلیل نمیشه که شما هر کدوم چند سال کار کردین طرفی که شاید اولین بار هستش که دست به تلسکوپ میزنه طرز فکر شما را داشته باشه !

همین که سوال میکنن خیلیه !

شاید ما نجوم رو خوب گسترش نمیدیم که ملت میان از این سوالات میپرسن !؟ .....

به هر حال خیلی هم خوبه سوال کردن ... حتی مسخره باشه ! .. حتی ....

علاقه مندان به نجوم باید طوری این ماجرا رو گسترش بدن که دیگه کسی از این تریپ سوالات نکنه !! همین !

5. 8 کاربر مقابل از N3PTUN3 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

سلام دوست عزیز

ببینین این تاپیک ایجاد شده تا به اشتباهات رایج مردم رسیدگی بشه و ببینیم راه حل رفعش چیه. کسی اینحا قصد بسخره گرفتن نداره فقط داریم بررسی میکنیم سوالات و اشتباهات رایجی که هست و واسمون عجیب بوده. همین

ما هیچ کدوممون نمیگیم علامه دهریم، خیر، هممون یه روزی هیچی از نجوم نمیدونستیم. و کم کم یاد گرفتیم. خیلیامون هنوزم مبتدی هستیم و اول راه مثل خود من. ماهم داریم یاد میگیریم. اینجا هیچ کس قصد ملامت نداره. هممون از سوال پرسیدن مردم و دیگران استقبال می کنیم و تا جایی که خودم دیدم و شاهد بودم ما نجومیا خوشبختانه این خصلت رو داریم که دوست داریم دانسته هامون رو از آسمون و نجوم هرچند اندک، با دیگران شریک بشیم تا مردم هم از آسمون مثل ما لذت ببرن. مصداقش هم همین برگزاری رصدهای عمومیست که رایگان و در اکثر شهرها برگزار میشه. اگه نمیخاستیم کسی سوال کنه و بدونه که این برنامه ها رو هم نمیزاشتیم.

هیچ کس هم اینجا کسی رو ملامت نمیکنه بابت اشتباهش. سوالات هرچند هم ساده باشه واسمون مسخره نیست. اما گاهی واقعا بعضی سوالات عجیب به نظر میرسن، مثل تفاوت ستاره یا سیاره، این مسئله توی کتابهای مدارس هم نوشته شده، تو عصر اطلاعات این سوال خیلی عجیبه. یا فرق صورت فلکی با ستاره، اینو دیگه از قدیم الایام هم میدونستن اون فرد عامی و بیسواد هم میدونسته چه برسه به الان.

حالا ایناش به کنار، میدونین چی واسه ماها سخت تموم میشه، و بدتر از همس و واسمون مسخره ست؟ اینکه یکی با داشتن مدرک و یا حتی فرهنگی بودنش ادعای دانسته های زیادی رو داره و وقتی میخاد به دیگران یاد بده با این اشتباهات ساده و پیش پا افتاده یاد میده. این واقعا مسخرست واسه کسی که ادعای دانستن نجوم رو داره ولی ساده ترین مفاهیمش رو بلد نیست. و تازه با همون غرور و ادعا به دیگران هم میخاد یاد بده. (البته این مسئله مختص نجوم نیست خیلی جاهای دیگه هم دیده میشه). اینا واسمون مسخره ست.

گاهی هم تو رصدهای عمومی میبینیم که کلا طرف میاد واسه اینکه کار شما رو به تمسخر بگیره (اینو خودم شاهد بودم) توی تمسخرش سوالاتی هم مطرح میکنه که واقعا یا باید بهش پوزخند بزنی و جوابشو ندی یا اینکه اگه سرت درد میکنه واسه جدل، از همه مردمی که به آسمون علاقه داشتن و دورتو گرفتن که سوال بپرسن چشم بپوشی و بشینی با اون یه نفر بحث و جدل کنی (که آخرش هم به جایی نمیرسی چون هدف اون شخص چیزی جز یادگیری بوده ) که فکر نمی کنم جمع ما نجومیا سرمون درد کنه واسش و بهتر میبینیم که به خیل علاقه مندان بپردازیم و به سوالاتشون جواب بدیم.

اینا واسمون مسخرست. وگرنه حتی از سوالات خیلی ساده و پیش پا افتاده مردم هم استقبال خواهیم کرد.

حرف شما راجع به کار بیشتر و اطلاع رسانی بیشتر هم متین.
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

7. 11 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842
    تشکر شده 5,392 بار در 472 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    ...
    ( كاش مرجع يا روشي براي آمار گيري دقيق تر در اين زمينه داشتيم ! )
    چرا آخه نباید یه همچین مرجعی باشه ؟ تازه یعنی هیچ گروهی از منجما تا حالا این کارو نکردن ؟ یعنی ما یه آمار درست و حسابی از سطح نجوم تو کشورمون اصلا نه تو همین تهران نداریم ؟

9. 10 کاربر مقابل از mahdad_haghighi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

من هم سوالی در این زمینه(سرسو) برام پیدا شده؟

اگر ما بگوئیم مریخ در سر سو بود اشتباه گفته ایم؟به این دلیل که سیاره ی مریخ واقعا" هیچ گاه دقیقا" در نقطه ی مماس بالای سرمان نمیاید.

یا اینکه کلا" سرسو به منطقه ی بالای سر گفته میشود شاید به قطر 20 یا 30 درجه؟
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

11. 8 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    من هم سوالی در این زمینه(سرسو) برام پیدا شده؟

اگر ما بگوئیم مریخ در سر سو بود اشتباه گفته ایم؟به این دلیل که سیاره ی مریخ واقعا" هیچ گاه دقیقا" در نقطه ی مماس بالای سرمان نمیاید.

یا اینکه کلا" سرسو به منطقه ی بالای سر گفته میشود شاید به قطر 20 یا 30 درجه؟
    سلام بر آقای رضاش عزیز!
    باید عرض کنم که سرسو دقیقاً به ارتفاع نود درجه گفته می شود.
    و تمام نقاط دیگر دارای سمت و ارتفاع مشخص می باشند (جز پاسو)
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

13. 8 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

اگه شما با شنيدن اين سوالات تعجب ميكنيد پس بايد با سوالاتي كه من با انها مواجه شدم سكته كنيد!!!
    واقعا وضعيت اطلاع رساني در ايران در مورد اطلاع علمي بسيار بسيار ضعيفه اونقدر كه ميتونم وضعيت اطلاع همسايگان خودم را در حد قرون وسطي اروپا بدونم و حتي كمتر از اون . خوب شايد در شهرهاي بزرگ كشور اين چيزي هايي كه من ميگم زياد مشاهده نشه اما در روستا ها و شهر هاي كوچك غوغا ميكنه . خوب انتظاري هم نميره وقتي كسي اطلاع رساني نكنه نميشه انتظار داشت مردم خودشون كشف علمي كنن . نمونه حرف هايي كه زدم را بسيار در ذهن دارم . مثلا يادم است در يك شب مهتابي ، كنار يك رودخانه خشكيده روي نيمكت نشسته بودم كه يكي از خويشاوندانم كه انسان اجتماعي بود و اطلاعات به روزي داشت به نزد من امد و حس كنجكاوي در مورد ماه برايش سوالاتي را پيش اورد و اولين سوالي كه پرسيد در مورد جنس ماه بود و ديگه همون طور كه ميدونيد بدون اينكه صبر كنم شروع كردم به صحبت كردن در مورد جهان و مباحث كيهانشناسي و از اين جور حرف ها اما در اولين فرصت با تعجب بسيار بسيار زياد از من پرسيد : يعني ماه به دور زمين ميچرخد؟ با اين كه چندين مرتبه برايش كمي از سيستم منظومه شمسي توضيح دادم اما بي خيال نسبت به حرف هاي من رفت و من مطمئنم كه حرف هاي من را باور نكرد . تازه اين مورد خوبش بود . يكي ديگر از اين موارد كه زياد هم تعجب اور نيست يكي از خويشاوندانم كه بسيار اهل مطالعه است و شايد بيش از سه ساعت در روز مطالعه ميكند و تقريبا استاد فلسفه است از من پرسيد كه فرق بين ستاره و سياره چيست ؟ و بعد از ان با تعجب بسيار زياد در مقابل مثال من از خورشيد به عنوان يك ستاره از من پرسيد(با حيرت) كه خورشيد هم ستاره هست؟

جا دارد در مورد پست اول اقاي امام بگويم كه سوالي كه ان مرد از ايشان پرسيده بود سوالي بسيار بزرگ است و براي من از اهميت ويژه اي برخوردار است !
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

15. 12 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    947
    تشکر شده 423 بار در 51 ارسال

یکی دیگش که خیلی تابلوه پرچم یکی از کشورهای همسایه اس که ستاره رو گذاشته داخل هلال ماه !!! (یعنی دقیقا در قسمت تاریک ماه )
    البته این خودش یه استارت نجومی داشته که اون هم مقارنه ی زهره و ماهه ولی خوب با انحطاط علمی مسلمونا تبدیل شده به یه چیز مضحک
    یه چیز مضحک تر هلال ماهیه که شبکه 3 این روزا میذاره بالای صفحه ی تلویزیونامون یه هلال تخیلی چپه چول که برآمدگی اش روبه بالاست !!!!
    البته همیشه تلویزیون ما در انیمیشن هاش واسه نقض قوانین فیزیک و نجوم پیشگام بوده و هست
    ویرایش توسط sunriseprime : 08-15-2011 در ساعت 04:22 PM دلیل: کژتابی در مفهوم

17. 9 کاربر مقابل از sunriseprime عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

فکر میکنم دوستان کمی هم به نوعی در این رابطه خوش خیال هستند!

در بحثی که با یکی از نزدیکان خودم داشتم.خودم رو کشتم که بگم هنگام قمر در عقرب اتفاق خاصی نمیفته و مثل همه مواقعی که قمر در دیگر صور فلکی دایره البروج هست روندی عادی و طبیعی در پیش داریم.

ولی به هیچ صراطی مستقیم نبود که نبود.واقعا" باید چه کار کرد؟اینقدر به این مورد باور داشت که یاد ضرب المثل کبک و کلاغه افتادم و نزدیک بود راه رفتن خودم هم یادم بره!!!
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

19. 11 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

اشتباهات علمي رايج بين مردم         
    نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    فکر میکنم دوستان کمی هم به نوعی در این رابطه خوش خیال هستند!

در بحثی که با یکی از نزدیکان خودم داشتم.خودم رو کشتم که بگم هنگام قمر در عقرب اتفاق خاصی نمیفته و مثل همه مواقعی که قمر در دیگر صور فلکی دایره البروج هست روندی عادی و طبیعی در پیش داریم.

ولی به هیچ صراطی مستقیم نبود که نبود.واقعا" باید چه کار کرد؟اینقدر به این مورد باور داشت که یاد ضرب المثل کبک و کلاغه افتادم و نزدیک بود راه رفتن خودم هم یادم بره!!!
    در ادامه صحبت اقای rezash باید عرض کنم:
    در برخی مواقع متاسفانه دانسته های غلط تبدیل به باور مردم شده
    مبارزه با باور خیلی سخته
    مثلا همین ماه های تولد که دوستان اشاره کردن؛ خیلیها باور دارن رو روحیه و خلق و خوی طرف اثر میذاره
    داری حرف میزنی یهو یکی میگه متولد چه ماهی هستی، میگی فروردین! میگه اره میبینم خیلی احساساتی هستیا، نگو فروردینی هستی!!!!
    حالا جالبه که طرف n ساله میشناستت و میدونه احساساتت در حد هویجه
    متاسفانه باورهاحتی برخی اوقات بیشتر از اعتقادات تاثیر میذاره 
    امضای ایشان

21. 9 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 18 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)