صفحه 13 از 18 نخستنخست ... 391011121314151617 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 121 تا 130 , از مجموع 180

موضوع: اشتباهات علمي رايج بين مردم

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

Exclamation اشتباهات علمي رايج بين مردم

سلام

اين تاپيك رو ايجاد كردم تا اشتباهات علمي ( مخصوصآ نجومي ) كه غالبآ در بين مردم مي بينيم را مطرح كنيم .

اين موضوع از دو ديدگاه قابل بررسي و مهم است .

يكي اينكه با بيان اشتباهات مردم ، اشتباهات رايج و عمومي ، شناسايي ميشوند و مثلآ ميتوانيم يك آمار حدودي از طرز فكر مردم به دست بياوريم .

و ديگر اينكه ميتوانيم راهكاري براي اصلاح اين موضوع پيدا كنيم و ببينيم چه مواردي در اولويت قرار دارد .

( خصوصآ اينكه از اكثر نقاط ايران اعضايي در فروم هستند كه ميتوانند از تصورات علمي غلط مردم در شهر و استان خودشان بگويند )

فكر ميكنم يكي از بهترين فضا ها براي سنجش اين اشتباهات رايج ، برنامه هاي عمومي و ترويجي نجوم هستند .

انشاا... در ادامه دوستان از تجربيات خود درباره اشتباهات رايج در بين مردم بگويند ...

2. Top | #121
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

برای اینکه روند پستها در تایپیکهای مربوط به نابودی زمین که داغ هم هست به هم نریزه این پست رو دز اینجا قرار دادم.اگر میران مربوط تایپیک بهتری را مناسب میدانند بگن که انتقال بدیم.

قسمت اول

من پس از مطالعه پیشگوئیهای تمدنهای قدیمی که نابودی زمین را پیش بینی کردند به نتایج جالبی رسیده ام که البته بزودی برایتان تشریح میکنم.

این تمدنها عبارتند از قوم مایا-سرخپوستان هوپی-مصریان باستان-ادیان مختلف از قبیل اسلام (که بارها به صراحت در مورد نابودی زمین و البته بدون ذکر تاریخ گفته شده است)

انجیل عهد عتیق-نوسترآداموس و غیره..

ولی ابتدا راههای نجومی نابودی زمین چه چیزهائی هستند؟!!

رویدادهای نجومی که احتمالا باعث نابودی کره زمین شوند را میتوان شمارش کرد.

از برخورد سنگهای آسمانی و دنباله دارها تا انفجارهای عظیم ستاره ای چتهای گسیل شده اشعه گاما و حتی سونامیهای گرانشی که در نظریه انیشتین پیش بینی شده است.وغیره..

1.انفجارهای ستاره ای بویژه ابر نواختران . تا جائیکه دانشمندان بررسی کرده اند در نزدیکی منظومه شمسی ستاره بالقوه خطرناکی در حال حاضر وجود ندارد.و چند تائی هم که به نسبت به ما نزدیک هستند خطر سریعی ندارند.

مثلا ستاره ی ابط الجوزا در صورت فلکی شکارچی یا جبار ستاره ای پیر و رو به افول است که تپش آن نشان دهنده فروریختن و انفجار آن میباشد.لیکن فاصله آن حدود 400 تا 450 سال نوری است.

دانشمندان انفجار این ستاره را حدود 50000 سال دیگر پیش بینی کرده اند که البته در نسبتهای نجومی زمان کمی است.

2.گسیل چتهای اشعه گاما توسط نوع خاصی از ستارگان که نمونه بارز و مشهور آن ستاره "ولف رایت 104" در صورت فلکی قوس می باشد.

این ستاره در صورت انفجار از دو جهت بالا و پائین خود اشعه گاما را به شدت پرتاب خواهد کرد که در صورت برخورد به زمین میدان مغناطیسی و جو و سپس خود زمین را از بین خواهد برد.

متاسفانه به مانند یک تفنگ, لوله آن تقریبا به سمت ماست.ولی زمان دقیق انفجار مشخص نیست.

3.وجود سیاه چاله ای در نزدیکی زمین.

اگر سیاهچاله ای در نزدیکی زمین باشد و یا به ما نزدیک شود کل منظومه شمسی مورد تهدید واقع خواهد شد.

وجود اینگونه اجرام در نزدیکی ما تایید نشده است.حتی با وجود غیرقابل رویت بودن این اجرام باز هم اثرات آن را میتوان بر دیگر اجرام و نورها شناسائی کرد.

4.سنگهای آسمانی و دنباله دارها

سنگهای آسمانی و دنباله دارها حتی المقدور شناسائی و ردیابی شده اند.پس خطر این اجرام شاید در حال حاضر آنچنان نباشد.شاید!؟

دانشمندان حتی مدار بعضی از این اجرام را در دراز مدت حساب کرده اند که نمونه بارز آن سیارک آپوفیس است که در سال 2029 از نزدیکی زمین گذر خواهد کرد.

5.فعالیتهای نزدیکترین ستاره به ما یعنی خورشید

خورشید با اینکه نزدیکترین ستاره به ماست و در مورد آن خیلی میدانیم با اینحال هنوز هم برای ما از ناشناخته ترینهاست.

به نظر شخصی من اگر قرار باشد زمین آسیبی ببیند از این جهت خواهد بود.به این دلیل که تاثیر مستقیم بر حیات روی زمین دارد.

افسانه ها و داستانهای زیادی در رابطه با خورشید بوده و هست.وقایع زیادی رو میتوان بر شمرد که خورشید بر آنها تاثیر گذار بوده.حتی عصر یخبندان نیز به دلیل عدم تابش نور خورشید به وجود آمده است.

پایان قسمت اول
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

3. 19 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #122
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

الان در تلویزیون یک بحث سیاسی در مورد شرایط مصر صورت گرفت.که البته به ما چه؟!

ولی مجری پرسید شما نظرتون در مورد آینده رویدادهای مصر چیه؟

مهمان برنامه هم با کمال تعجب گفت:من که منجم یا پیشگو نیستم که بدونم در آینده چه اتفاقی میفته!!!!!!
    امضای ایشان

5. 21 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #123
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6290
    تشکر شده 703 بار در 62 ارسال

سلام .
    امروز صبح رفتم واسه صبحانه نون تازه بگیرم (جاتون خالی) ،
    توی نانوایی منتظر بودم نوبتم بشه دیدم روی دیوار یه عالمه کاغذ با عنوان "ایا میدانید؟" چسبوندن .
    در همون حال که مطالعه میکردم رسیدم به مطلب زیر :
    پیش خودم گفتم بنده خدا کار به این قشنگی انجام داده بذار لااقل درستش کنم ،
    وقتی داشتم واسش توضیح میدادم دست کرد 2 تا نون بدون نوبت بهم داد و گفت به سلامت .
    فهمیدم هنوز خیلی چیزا مونده که ما باید بدونیم و بخونیم !!!!!!
    ببخشید اگه عکسش خوب نشده .

7. 22 کاربر مقابل از Arian Soltani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #124
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Arian Soltani نمایش پست ها
    سلام .
    امروز صبح رفتم واسه صبحانه نون تازه بگیرم (جاتون خالی) ،
    توی نانوایی منتظر بودم نوبتم بشه دیدم روی دیوار یه عالمه کاغذ با عنوان "ایا میدانید؟" چسبوندن .
    در همون حال که مطالعه میکردم رسیدم به مطلب زیر :
    پیش خودم گفتم بنده خدا کار به این قشنگی انجام داده بذار لااقل درستش کنم ،
    وقتی داشتم واسش توضیح میدادم دست کرد 2 تا نون بدون نوبت بهم داد و گفت به سلامت .
    فهمیدم هنوز خیلی چیزا مونده که ما باید بدونیم و بخونیم !!!!!!
    ببخشید اگه عکسش خوب نشده .
    ای جانم....
    عجب سیستم باحالی دارین واسه نون بی نوبتا!!!!
    ببین این نشون میده چققققد این بنده خدا به علمت احترام گذاشته! دیده علمشو داری گفته با دوتا نون بی نوبت از زحماتت قدر دانی کنه!
    امضای ایشان

9. 22 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #125
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6290
    تشکر شده 703 بار در 62 ارسال

سلام
    جاتون خالی دیشب رفتم واسه رصد ، 40 نفری با هم بودیم (باشه اقای طامهری چرا میزنی؟ گزارش رصد رو میزارم توی تاپیک مربوط تا ببینین) ،
    یکی از مهمونا که اطلاعات خوبی داشت ، بعد یه سری توضیحات واسه بقیه اومد پیش من پرسید :
    اگه میشه سال نوری رو به ساعت بگین تا اعدادتون کوچکتر بشه .
    من متوجه نشدم واسه چی این سوال پیشنهادو به من داد ، ولی ایکاش چنین اشخاصی تلاش بیشتری برای دونستن اطلاعات پایه انجام میدادن .

11. 8 کاربر مقابل از Arian Soltani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #126
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

امروز با دوستی در مورد نابودی زمین و شایعات پیرامونی صحبت میکردیم.

ایشون میگفت همه این حرفا چرنده و بهیچ و جه دنیا نابود نخواهد شد.

من هم خیلی به هیجان اومده بودم و با تعجب نگاه میکردم.که گفت:

اگر اتفاقی قراره بیفته بدین صورت خواهد بود که کره زمین چرخش خود را برعکس انجام میدهد و خورشید چند روزی را از مغرب طلوع خواهد کرد.و دوباره به حالت اول باز میگردد.

من تعجبم بیشتر شده بود!!

گفت از لحاظ علمی این شدنیه!!

قسمت دوم

آیا میشود زمین به ناگهان بایستاد و برعکس بچرخد؟

دانشمندان سیاره شناس پس از بررسی حرکات و فرم سیارات منظومه شمسی به خاص بودن زمین اذعان دارند.

هیچ یک از سیارات منظومه شمسی تا این حد دارای ثبات نیست.

اصلا این ثبات در چرخش و محور باعث ثبات در حیات کره زمین نیز گردیده است.

سیاره ای همچون اورانوس کاملا از حالت طبیعی خارج شده و خوابیده به نظر میرسد.

این بی نظمی میتواند بر اثر برخورد جسمی بزرگ به وجود آمده باشد.

طبق پیش بینی دانشمندان سیاره مریخ نیز که در حال حاضر تقریبا هر 24 ساعت یکبار به دور خود میچرخد بارها دچار تغییرات شدید در محور و چرخش خود شده است.

سیاره زهره نیز بر خلاف دیگر سیارات برعکس(به دور محور خود) میچرخد که این نیز میتواند ناشی از برخورد یا عاملی ناشناخته باشد.

اما زمین به گفته دانشمندان کمتیرین تغییرات را در حرکت وضعی و تغیر در محور خود را داشته است.

این امر را به وجود ماه مدیون است.

زمین به نسبت اندازه خود به قمرش بزرگترین قمر را در سیارات منظومه شمسی دارد که همین موضوع باعث شده سیاره زمین کمترین تغییرات را از این لحاظ داشته باشد.

سیاره زمین و ماه به مانند دو نفر که دستان خود را به هم داده اند و با سرعت میچرخند میماند.گرانش این دو جرم به مانند دستها عمل میکند و باعث شده این دو جرم سالهای سال تغییر بارزی نداشته باشند

اگر ماه نبود امکان اینکه انحراف محور زمین از 23 درجه بیشتر شود بسیار زیاد بود و همین امر(ماه) نیز در عدم تغییر زمان چرخش زمین به دور خود نقش آفرین بوده است.

پس نقش ماه در ثبات حرکات کره زمین بسیار حائز اهمیت است.

حتی جذر و مد ایجاد شده در کره زمین که دلیل اصلی آن وجود ماه میباشد در ایجاد حیات و تولد موجودات دوزیست قابل درک و مهم بوده است.

پس بدون توجه به حضور قمر زمین نمیتوان در مورد تغییرات مهم در چرخش زمین صحبت کرد.

ثانیا مجموعه سیاره زمین که شامل آب و هوا نیز هست با هم در حال گردش میباشند.

اگر زمین روزی قرار باشد که توقف کند دقیقا به مانند ماشینی است که ترمز میکند.

مسافرین اتومبیل با ترمز شدید به شدت به جلو پرتاب خواهند شد.

همچنین با توقف زمین جو پیرامونی آن با شدت تمام به حرکت خود ادامه خواهند داد و طوفانهای بسیار عظیم را سبب خواهند شد.طوفانهائی که از شدت اصطکاک با زمین حرارتی بسیار زیادی را سبب خواهند شد بطوریکه ساختمانها را آنا" ویران و آتشین خواهند کرد

آب موجود بر سطح زمین با چنان شدتی به بالا میرود که سونامیهای چند کیلومتری را خواهیم دید!!

تازه اگر خودمان تکان نخوریم و بتوانیم این پدیده را ببینیم!!

اگر کسی از فضای نزدیک به زمین به این پدیده نگاه کند به نظرش خواهد رسید که سیاره زمین سطحش مشابه با سطح سیاره مشتری است.

مشابه لکه سرخ مشتری در زمین بسیار خواهد دید.

به نظر در روی زمین کسی دیگر وجود نخواهد داشت تا به طلوع خورشید از غرب نظاره کند!!

پایان قسمت دوم

با این اوصاف تغییر در چرخش وضعی زمین غیر ممکن است و دارای تبعاتی ویرانگر و عجیب خواهد بود.
    امضای ایشان

13. 14 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #127
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    امروز با دوستی در مورد نابودی زمین و شایعات پیرامونی صحبت میکردیم.

ایشون میگفت همه این حرفا چرنده و بهیچ و جه دنیا نابود نخواهد شد.

من هم خیلی به هیجان اومده بودم و با تعجب نگاه میکردم.که گفت:

اگر اتفاقی قراره بیفته بدین صورت خواهد بود که کره زمین چرخش خود را برعکس انجام میدهد و خورشید چند روزی را از مغرب طلوع خواهد کرد.و دوباره به حالت اول باز میگردد.

من تعجبم بیشتر شده بود!!

گفت از لحاظ علمی این شدنیه!!

قسمت دوم

آیا میشود زمین به ناگهان بایستاد و برعکس بچرخد؟

دانشمندان سیاره شناس پس از بررسی حرکات و فرم سیارات منظومه شمسی به خاص بودن زمین اذعان دارند.

هیچ یک از سیارات منظومه شمسی تا این حد دارای ثبات نیست.

اصلا این ثبات در چرخش و محور باعث ثبات در حیات کره زمین نیز گردیده است.

سیاره ای همچون اورانوس کاملا از حالت طبیعی خارج شده و خوابیده به نظر میرسد.

این بی نظمی میتواند بر اثر برخورد جسمی بزرگ به وجود آمده باشد.

طبق پیش بینی دانشمندان سیاره مریخ نیز که در حال حاضر تقریبا هر 24 ساعت یکبار به دور خود میچرخد بارها دچار تغییرات شدید در محور و چرخش خود شده است.

سیاره زهره نیز بر خلاف دیگر سیارات برعکس(به دور محور خود) میچرخد که این نیز میتواند ناشی از برخورد یا عاملی ناشناخته باشد.

اما زمین به گفته دانشمندان کمتیرین تغییرات را در حرکت وضعی و تغیر در محور خود را داشته است.

این امر را به وجود ماه مدیون است.

زمین به نسبت اندازه خود به قمرش بزرگترین قمر را در سیارات منظومه شمسی دارد که همین موضوع باعث شده سیاره زمین کمترین تغییرات را از این لحاظ داشته باشد.

سیاره زمین و ماه به مانند دو نفر که دستان خود را به هم داده اند و با سرعت میچرخند میماند.گرانش این دو جرم به مانند دستها عمل میکند و باعث شده این دو جرم سالهای سال تغییر بارزی نداشته باشند

اگر ماه نبود امکان اینکه انحراف محور زمین از 23 درجه بیشتر شود بسیار زیاد بود و همین امر(ماه) نیز در عدم تغییر زمان چرخش زمین به دور خود نقش آفرین بوده است.

پس نقش ماه در ثبات حرکات کره زمین بسیار حائز اهمیت است.

حتی جذر و مد ایجاد شده در کره زمین که دلیل اصلی آن وجود ماه میباشد در ایجاد حیات و تولد موجودات دوزیست قابل درک و مهم بوده است.

پس بدون توجه به حضور قمر زمین نمیتوان در مورد تغییرات مهم در چرخش زمین صحبت کرد.

ثانیا مجموعه سیاره زمین که شامل آب و هوا نیز هست با هم در حال گردش میباشند.

اگر زمین روزی قرار باشد که توقف کند دقیقا به مانند ماشینی است که ترمز میکند.

مسافرین اتومبیل با ترمز شدید به شدت به جلو پرتاب خواهند شد.

همچنین با توقف زمین جو پیرامونی آن با شدت تمام به حرکت خود ادامه خواهند داد و طوفانهای بسیار عظیم را سبب خواهند شد.طوفانهائی که از شدت اصطکاک با زمین حرارتی بسیار زیادی را سبب خواهند شد بطوریکه ساختمانها را آنا" ویران و آتشین خواهند کرد

آب موجود بر سطح زمین با چنان شدتی به بالا میرود که سونامیهای چند کیلومتری را خواهیم دید!!

تازه اگر خودمان تکان نخوریم و بتوانیم این پدیده را ببینیم!!

اگر کسی از فضای نزدیک به زمین به این پدیده نگاه کند به نظرش خواهد رسید که سیاره زمین سطحش مشابه با سطح سیاره مشتری است.

مشابه لکه سرخ مشتری در زمین بسیار خواهد دید.

به نظر در روی زمین کسی دیگر وجود نخواهد داشت تا به طلوع خورشید از غرب نظاره کند!!

پایان قسمت دوم

با این اوصاف تغییر در چرخش وضعی زمین غیر ممکن است و دارای تبعاتی ویرانگر و عجیب خواهد بود.
    به لحاظ علمی اصلا در حال حاضر امکان نداره زمین به یک باره متوقف بشه یعنی فقط در صورتی زمین میتونه متوقف بشه که مثلا جسم بسیار بزرگی بهش برخورد کنه که این هم امکان پذیر نیست چون تمام اجسام بزرگ منظومه شمسی را می شناسیم.

در مورد ماه: ماه از طریق نیروهای جزر و مدی از همون پیدایشش تا الان سرعت چرخش زمین به دور خودش را کم کرده و الان هم این کار را می کنه. شبانه روز قبلا خیلی کوتاه تر بود و الان به 24 ساعت رسیده. در آینده نیز به طور مداوم سرعت چرخش زمین به دور خودش کم میشه تا زمانی که با ماه قفل گرانشی بشه. یعنی همیشه یک روی زمین به سمت ماه خواهد بود.

15. 14 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #128
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783
    تشکر شده 1,158 بار در 208 ارسال

یکی از همین اشتباهات بزرگ همین 21 دسامبر بود .
    باور کنید توی کوچه که راه می رفتم هر کس که منو میدید دربارش ازم سوال می کرد.
    من متعجبم که چرا مردم با وجود اینکه تلوزیون هم در بارش توضیح داد بازم میترسن.
    البته از نجوم هم که بگذره اصلا این حرف با دین اسلام مغایرت داره مردم باید این چیزا رو درک کنن
    امضای ایشان
    من برگشتم

17. 9 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #129
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3138
    تشکر شده 201 بار در 29 ارسال

در مورد همين ٢١دسامبر و اين ٣روز تاريكى......
    يه بحث هايى تو مدرسه ميشد كه اگر ميشنيدين .......!!!!!
    يه كى ميگفت : از لحاظ علمى واقعا اتفاق ميفته اين سه روز تاريكى ولى فقط تاريك ميشه ديگه هيچى نميشه!!!!
    اون يكى: هم تاريك ميشه، هم زمين از اون به بعد برعكس ميچرخه!!!!
    اون يكى: به من الهام شده امام زمان(عج) ظهور ميكنه!!!!!
    جالبه ديگران هم به اين آخرى اعتقاد شديدى داشتن!!!!!
    هيچى ديگه من هر چى ميگفتم :اخه خواهران بنده اصلا چى ميگين شما؟ چرا به امام زمان(عج) ربطش دادين؟؟؟ اخه اين همه دارن اعلام ميكنن كه اتفاق نميفته......!
    يهو يكيشون گفت :اگه اتفاق نيوفتاد، تو نجوم دانى ، نه اصلا استاد اختر شناس!!!!! تو همه چى دانى!!!!!! درسا من دارم ميگم اتفاق نميفته ينى اتفاق نميوفته ديگه!
    منم كه از خدا خواسته! همچين با اطمينان گفتم قول؟ اونا هم گفتن قول!!!!
    هيچى ديگه زدن زير قولِشون !!!!!!!!!!!!!
    امضای ایشان
    اگر تنها ترين تنها شوم،
    باز هم خدا هست...

__________________________________________________ _________________________

19. 3 کاربر مقابل از shazde عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #130
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال نقره و طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    5376
    تشکر شده 440 بار در 61 ارسال

Cool

اشتباهات علمي رايج بين مردم         
    جذّاب ترین و مفرّح ترین لحظات عمرم بحث راجع به این قضیه با این "اساتید معاصر علم نجوم" بود!
    خیلی حال میداد که طرف با استناد به یه فیلم(!!!!!!!!!) برات اظهار نظر کنه!
    میگفت:ببین خارجیا فیلم الکی که نمی سازن! حتماً یه واقعیّتی پشتش بوده دیگه!!
    گفتم پس بتمن و اسپایدر من و هری پاترم حتماً راستن دیگه!!!
    گفت: شاید
    من که واقعاً لذّت بردم از این لحظات!
    مشکل بقیه احتمالاً وقتی بوده که با آدمای بی منطق حرف میزدن! ولی من وقتی با این آدما رو به رو می شدم یاد مثل "نرود میخ آهنی بر سنگ" میفتادم و کلّاً بحثو بی خیال می شدم! گوش میکردم تا بخندم!!

پ.ن:لازم به گفتن نیست که منظورم از "اساتید معاصر علم نجوم" صرفاً کنایه بوده و نه تمسخر اساتید واقعی علم!
    امضای ایشان
    This too shall pass

21. 11 کاربر مقابل از A.ALAVI عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 13 از 18 نخستنخست ... 391011121314151617 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)