صفحه 12 از 18 نخستنخست ... 28910111213141516 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 180

موضوع: اشتباهات علمي رايج بين مردم

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

Exclamation اشتباهات علمي رايج بين مردم

سلام

اين تاپيك رو ايجاد كردم تا اشتباهات علمي ( مخصوصآ نجومي ) كه غالبآ در بين مردم مي بينيم را مطرح كنيم .

اين موضوع از دو ديدگاه قابل بررسي و مهم است .

يكي اينكه با بيان اشتباهات مردم ، اشتباهات رايج و عمومي ، شناسايي ميشوند و مثلآ ميتوانيم يك آمار حدودي از طرز فكر مردم به دست بياوريم .

و ديگر اينكه ميتوانيم راهكاري براي اصلاح اين موضوع پيدا كنيم و ببينيم چه مواردي در اولويت قرار دارد .

( خصوصآ اينكه از اكثر نقاط ايران اعضايي در فروم هستند كه ميتوانند از تصورات علمي غلط مردم در شهر و استان خودشان بگويند )

فكر ميكنم يكي از بهترين فضا ها براي سنجش اين اشتباهات رايج ، برنامه هاي عمومي و ترويجي نجوم هستند .

انشاا... در ادامه دوستان از تجربيات خود درباره اشتباهات رايج در بين مردم بگويند ...

2. Top | #111
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479
    تشکر شده 11,960 بار در 1,080 ارسال

من هم با آقاي اكبرنيا موافقم... فرض كنيد در مورد يه علمي هيچ اطلاعاتي نداريد و با ظاهر قضيه يا تصورات خودتون دلايلي رو بيان مي كنيد كه اين دلايل هم براي افراد متخصص در اين علم خنده دار و يا بديهي خواهد بود. اين وظيفه ماست كه اين اشتباهات رايج بين اطرافيانمون رو از بين ببريم حتي يك نفر....
    امضای ایشان
    وقتی خدا را دیدم که مشکلم را حل می کرد، من به توانایی او ایمان می آوردم

و وقتی حل نمی کرد

می فهمیدم او به توانایی من ایمان دارد...

3. 13 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #112
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2742
    تشکر شده 512 بار در 81 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mehrzad-jupiter نمایش پست ها
    امین جان باید به این سوال ها حتی به این کنجکاوی ها عادت کنی لذت بخش اون لحظه ایه که با راهنمایی درست پی به واقعیت ببرن. تازه خیلیا هستن که هنوز که هنوزه فک میکنن خورشید بزرگترین شی عالمه!!!!!!!!
    سلام !!!
    من فكر ميكنم اينكه هنوز بعضي ها فكر ميكنن خورشيد بزرگترين شي عالمه به خاطر اينه كه هميشه در مدارس مي گويند بزرگترين چشمه ي نور خورشيد است.
    امضای ایشان
    اگر شب تا صبح به خاطر از دست دادن خورشيد اشك بريزي،لذت ديدن ستاره ها رو از دست ميدي.

5. 8 کاربر مقابل از fateme.kokabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #113
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomy نمایش پست ها
    در تایید حرف دوستمون بگم که یکی از افراد بزرگ نجوم ایران که احتمالا همه میشناسن و من اسم نمی برم (فقط میگم استاد تمام هستن) چند اشتباه فجیع در یک شب رصدی در حالی که برای مردم توضیح میدادن داشتن
    یکی در مورد ابعاد جهان که میگفت فاصله ی دور ترین اجرامی که تا به حال کشف شده حدود 2 میلیارد سال نوری هست
    ایشون به احتمال زیاد کتاب هایی مربوط به قبل از دهه 60 میلادی رو مطالعه کردن.

چند بار هم سال نوری رو در صحبت هاشون واحد زمانی گفتن
    این گفته ی ایشون صحیحه و از واحد سال نوری (واحد اندازه گیری فاصله) میشه برای عنوان زمان هم استفاده کرد. برای مثال وقتی میگیم فلان جرم 4 سال نوری با ما فاصله داره یعنی تصویری که ازش میبینیم مربوط به 4 سال گذشته است. از لحاظ نظریه نسبیت هم زمان و مکان با هم رابطه دارن. البته این نوع کاربرد از واحد سال نوری عمومیت نداره و درست نیست اونو در سطوح پایین آموزشی عنوان کنیم.

بزرگترین ستاره کشف شده رو هم گفتن حدود 100 خورشید توش جا میشه
    این گفتشون کاملاً غلطه

همچنین مرز منظومه شمسی رو گفتن تا مدار پلوتو هست
    واقعا من خیلی تعجب کردم
    در تعریف مرز منظومه شمسی استاندارد های مختلفی وجود داره که یکیشون دورترین جرمیه که بدور خورشید میگرده (در گذشته پلوتو). البته تعاریف بهتر دیگه ای هم براش هست مثل حداکثر برد باد خورشیدی و ... . ولی با رعایت حال استاد و در نظر گرفتن کتاب های قدیمی که ایشون خوندن میشه گفت که حرف ایشون درست هست.

==================
    یکی از مدیران سایت منو بخاطر این پست دعوا کرد!
    خواستم به دوستان بگم که بابت این پست مخصوصاً خط اول جوابم هیچ منظوری نداشتم. اگه گفتم کتابای دهه قبل از 60 چون واقعاً اون موقع دورترین جرم شناخته شده فاصلش 2 میلیارد سال نوری بوده نه اینکه قصد مسخره کردن داشته باشم. این توضیح رو گذاشتم تا بقیه دوستان هم یه وقت بد برداشت نکنن.
    ویرایش توسط mohsen4465 : 07-05-2012 در ساعت 07:59 PM
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 12 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #114
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5407
    تشکر شده 308 بار در 42 ارسال

یکی از اشتباهات مردم این است که احساس میکنند با تلسکوپ میتوانند سطح ستاره را ببینند مانند سیارات..من خود به چشم خود دیده ام...
    چندباز ازمن درخواست کردند که با لنز 10 روی ستاره زوم کنم و به گفته خودشون بهتر ببینند سطح ستاره ها را...بعد ازدیدن مردم...
    مردم:این که مثه اوله ..فرقی نکرد..
    من:
    دوستان منجم:

یکی دیگر ازاشتباهات معلمین این بو که همیشه rرا er تلفظ میکنن..من خود به چشم خود دیدم..یکی ازمعلمین فیزیک همین طور بود وهمچنین یکی ازاستادان نجوم هم همینطورتلفظ میکرد...به نظرشما این اشتباه نیست؟
    امضای ایشان
    بادمی وزد..
    می توانی درمقابلش هم دیواربسازی.هم اسیــــاب بادی...
    تصـــمیـــــــــــــــم با تــــــــــــــــــــوســـــــــــــــــت...!!!

9. 11 کاربر مقابل از raha_mousavi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #115
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5218
    تشکر شده 2,377 بار در 289 ارسال

يكي از اشتباهات ديگر مردم اينه كه به اخترشناس ميگن منجم شناس اين ديگه اخر اشتباه بود
    امضای ایشان
    آخرین سنگر سکوت،حق ما گرفتنی نیست

11. 3 کاربر مقابل از Soroush Samadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #116
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1677
    تشکر شده 397 بار در 82 ارسال

روز جهانی نجوم رفتم توچال برنامه بود
    یکی از کسایی که با تلسکوپ به مردم زحل و زهره رو نشون میداد به یه عده ای میگفت خوب اینم زهره بیاین ببینین
    مردم هم که رفتند دیدند بعد گفتند که این که ماهه (اون روز هلال زهره تقریبا مثل ماه بود)

بعد اون آقای صاحب تلسکوپ گفت نه این زهره است که شکل هلال دارد حالا هر چی این آقا می گفت مردم باور نمی کردند می گفتند این ماهه !!!!1

بیچاره اون آقا که آخر هم نتونست مردم رو متقاعد کنه
    ولی اون مردم هم یه خرده فکر می کردند نمی گفتند چرا ماه توی تلسکوپ از حالت عادیش کوچیک تره!!!!!

من اون موقع فقط داشتم افسوس می خوردم
    امضای ایشان
    ترجیح می دهم در کاری که از آن لذت می برم شکست بخورم
    تا در کاری پیروز شوم که از آن متنفرم

13. 12 کاربر مقابل از soroosh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #117
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3138
    تشکر شده 201 بار در 29 ارسال

با مدير يه مؤسسه اي رفته بوديم مركز نجوم يه كشوري كه اسمشو نگم. اقا اونجا يه كره گذاشته بودن كه به دو نيم تقسيم شده بود . نصف كره ، كره زمين بود و نصف ديگه اون يه كره خاكي. به اين كره كه دست ميزديم سمت اون كره خاكي گرم تر از نيمه كره ي زمين بود . چشم تون روز بد نبينه من خودمو كشتم تا به مدير مؤسسه مون بگم و كمك كنم به درك شون كه اين نيمه ي خاكي و گرم يا عطاردِ يا زهره ، ايشون پاشونو كرده بودن تو يه كفش و ميگفتن مريخِ!!!! هر چي ميگفتم اينور گرمتره ، مريخ دورترِ به خورشيد پس سردتر از كره زمينه، ميگفتن نه مريخِ!!!!!
    امضای ایشان
    اگر تنها ترين تنها شوم،
    باز هم خدا هست...

__________________________________________________ _________________________

15. 4 کاربر مقابل از shazde عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #118
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

یه موردی رو هم من در مورد جهت یابی مردم عادی و حتی فجیع تر از اون همین اشتباه رو در مورد مهندسین عمران بگم. البته اگه اینجا کسی عمران خونده شرمنده ناراحت نشه. منظورم بعضی از مهندسین عمرانه.

خب قضیه اینه که دریای خزر بطور کلی در جهت شمال ایران قرار گرفته. اما جالبه بدونین مردم اینجا و بقیه که میان اینجا و کلاً از همه وقتی بپرسین که جهت جغرافیایی شمال کدوم وره همه یه نگاه به کوه و خط ساحلی میندازن و بعد با اطمینان 100 درصد سمتی عمود بر خط ساحلی رو نشون میدن! این درحالیه که اصلاً دقت نمیکنن لبه ساحل دریا در جاهای مختلف زاویه متفاوتی داره. آخه خط کش نیستش که دقیقاً خط راست باشه. اوضاع وقتی فجیع تر میشه که به زاویه بندی ساختمان ها و رعایت ضلع شمالی و جنوبی اونها دقت میکنین. کافیه که یکی مثل ما منجم ها جهت دقیق شمال رو بدونه تا به این مهندس های کله پوک بخنده. سر این موضوع ضلع شمالی و جنوبی ساختمون با همکارم کلی بحثم شده بود ولی بدون اینکه قبول کنه که شمال حقیقی در کنج آپارتمانشون قرار گرفته نه در ضلع مقابلش و همچنان از بارون گیر بودن پنجره جنوبیش شکایت میکرد در حالی که نمیدونست این پنجره رو به جنوب غربیه نه جنوب! البته من بیشتر بجای اینکه به همکارم بخندم تو دلم داشتم به اون مهندس ساختمون میخندیدم. البته تک و توک بین ساختمون ها بعضی ها رو میشه پیدا کرد که انگاری مهندسش واقعاً مهندس بوده (شایدم منجم بوده!) و ضلع بندی ساختمون رو دقیقاً رعایت کرده. اما بیچاره اون مهندسی که واقعاً کارش رو بلده. همه بعد از نگاه کردن به ساختمونش میگن نگاه کن، کـجـه! اینجاست که آدم نمیدونه بحال این ملت باید بخنده یا گریه کنه.شایدم بره معتاد بشه!
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

17. 10 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #119
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

دوستان حالا من یک بار هم قبلا در این تاپیک گفتم درسته که اطلاعات نجومی عموم مردم کمه ولی این فقط در نجوم نیست انقدر حرص و تاسف نخورید ما در تمام علوم همین مشکل را داریم شاید بشه گفت در دوره ای از تاریخ هستیم که وظیفه سنگینی به دوش ماست و اون هم تشویق مردم به مطالعه، تفکر و تحقیق هست و نباید نا امید بشیم. همواره همه را راهنمایی کنید و بهشون منبع معرفی کنید و سعی کنید که عصبانی نشوید خود ما هم شاید اگر درباره سایر علوم اظهار نظر کنیم دانشمندان آن علوم از ما عصبانی شوند ولی با مطالعه فراوان میشه به همه چیز رسید و نه تنها خود، بلکه سایرین را آگاه کرد و این آگاهی را گسترش داد.

وضعیت اطلاعات نجومی مردم با توجه به برنامه های تلویزیونی، کتابها، مجلات و سایتها بسیار بهتر از گذشته است و این کمی مایه ی امیدواری است. در ضمن این را هم بدونید در بسیاری از کشورهای دنیا هم همین وضع هست و فقط ما با این مشکل مواجه نیستیم پس نا امید نشوید

19. 16 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #120
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5868
    تشکر شده 331 بار در 36 ارسال

Unhappy

اشتباهات علمي رايج بين مردم         
    یک اشتباه بسیار رایج که خد من بار ها با اون مواجه شدم اینه که عام مردم فکر میکنن سیاهچاله یه چاله ی خیلی بزرگ تو فضاست که مردم اگه برن کنارش وایسن میفتن توش و میمیرن
    یا این که می تونن سیاه چاله ها رو ببینن
    یا این که اگه بپرسیم بی وزنی در کجا به وجود می آید می گویند جایی که هوا نباشه یعنی خلأ

21. 8 کاربر مقابل از moonlight13 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 12 از 18 نخستنخست ... 28910111213141516 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)