صفحه 3 از 10 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 98

موضوع: تحول انواع ستاره ها

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

تحول انواع ستاره ها

شاید یکی از اصلی ترین مسائل ِاختر فیزیک بررسیِ تحول ِ یک ستاره در طول ِعمرش باشد. یعنی یکی از مسائلی که اختر فیزیک دانها از آغاز ِ به وجود آمدن ِاین علم، بسیار به آن علاقه مند بودند همین مسئله ی تحول بود.

در این تاپیک قرار است تحول ِانواع ستاره ها با جرمهای ِمختلف بررسی شود.

این بررسی از تولد و شکلگیری ِ ستاره ها آغاز می شود. سپس به بررسی ِانواع ِستاره ها در رشته ی اصلی می پردازیم و نهایتا به نحوه ی پایان ِ عمر ِیک ستاره خواهیم رسید.

بررسی هایمان بر اساس ِجرم طبقه بندی می شوند.

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط fairytale نمایش پست ها
    در مورد محدودیت جرمی من تو جزوم نوشتم حداقل جرم لازم برای شروع همجوشی هسته ای 0.08جرم خورشیده! اگه جرم پیش ستاره کمتر از این باشه تبدیل به کوتوله قهوه ای می شه!حداکثر جرم هم چیزی حدود صد برابر جرم خورشیده! اگه جرم یه پیش ستاره از این بیشتر باشه، تبدیل به دوتا ستاره می شه.
    من نمی دونستم که درخشندگی پیش ستاره ها از مرتبه غول سرخه!!!! خیلی جالبه! من همیشه فکر می کردم جاشون تو نمودار h-r پایین و راسته! نمی دونم چرا انقدر کم پیش ستاره دیده می شه بی صبرانه منتظرم دلیلشو بفهمم!!
    بیشتر درخشندگی پیش ستاره در نور مرئی نیست! به همین دلیل با وجودی که درخشندگی زیادی داره ولی در نور مرئی کم نوره. بیشتر در فروسرخ میدرخشه.

3. 8 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

من هم نمی دونستم پیش ستاره ها می تونند این قدر درخشنده باشند ولی فکر می کنم این که ما این قدر کم می بینیمشون به خاطر این باشه که عمر ستاره در این مرحله کوتاهه مخصوصا در مورد ستاره های پر جرم تر.در مورد ستاره های کم جرم تر فکر کنم می تونه طولا نی باشه ولی تا اون جایی که من میدونم این ستاره ها در خشندگی شون خیلی زیاد نیست.توضیح بیشتر اینکه وقتی یک ستاره مدت بیشتری رو در یک مرحله بگذرونه احتمال اینکه ما هر ستاره ای رو در اون مرحله ببینیم بیشتره از مرحله های دیگه ست(رشته ی اصلی در مورد نمودار اچ ار)البته من کاملا مطمئن نیستم.اشتباه می کنم بگید لطفا!!

5. 11 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

استدلالات ِ مطرح شده بابت این موضوع که چرا کم پیش ستاره دیده میشه رو یه جمعبندی میکنم:
    همون طور که خانم شهابی گفتند پیشستاره ها عمر کوتاهی دارند بنا بر این خیلی کم دیده میشوند ولی نکته اینه که تعداد ِ پیش ستاره ها هم خیلییییییییییی زیاده و باید بیشتر از این دیده بشه.
    ولی دو تا دلیل عمده تر داره:
    1.همون طور که آقای اکبر نیا گفتند پیش ستاره بخش اعظم انرژیش رو در طول موج ِ فرو سرخ تابش می کنه و این تابش به راحتی قابل آشکار سازی نیست.
    2. به خاطر سرشت نوجوانشون هنوز خیلی خیلی زیاد گرد و غبار اطراف ِ پیش ستاره ها وجود داره که مانع از دیدنشون میشه.
    اینا دو دلیل ِ عمده ی کم پیدا بودن پیش ستاره هان.

حالا یک نکته ی دیگه. دلیل ِ این که چرا پیش ستاره برای ستاره شدن حد پایین ِ جرم داره بیان شد حالا یک جوانمردی بگه چرا حد ِ بالای جرم دارند؟
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

7. 11 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    دلیل ِ این که چرا پیش ستاره برای ستاره شدن حد پایین ِ جرم داره بیان شد حالا یک جوانمردی بگه چرا حد ِ بالای جرم دارند؟
    به نظرم حد بالاش به اين دليله كه اگر جرم بسيار زياد باشه استارت همجوشي خيلي سريع ميخوره و به صورت انفجاري پيش ميره و قبل از انسجام كامل ستاره گازها رو فشار تابشي و موج انفجار هسته اي دوباره در فضا پراكنده ميكنه.

در ضمن براي شروع انقباض يك سحابي براي پيش ستاره شدن نياز به جرمي برابر جرم جينز داريم كه اون عدد از جرم يك ستاره بسيار بيشتر هست و به همين دليل غالبا در حين تراكم و ستاره سازي تكه تكه شده و يك خوشه ستاره اي رو به وجود ميارن. يعني غالبا جرم سحابي ها زياده ولي تبديل به چندين ستاره ميشن و ستاره سنگين بسيار كم پيش مياد كه ايجاد بشه و اون حد بالا ميتونه از اينجا هم بياد. يعني اجرام بالاي گاز پيش از ستاره شدن به دليل عدم تقارن هاي داخلي يا اعوجاج خارجي تكه تكه ميشن و ستاره هاي كوچكتر رو ميسازند.

البته اينا نظر من بودند...

9. 10 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

من جوان مرد نیستم ولی فکر می کنم اگر ستاره جرمش از یه مقداری بیشتر باشه به خاطر فشار منفجر میشه(نمیدونم استفاده از این کلمه دقیق هست یا نه)در تشکیل ستاره ها همیشه دو عامل جاذبه و فشار اهمیت دارند.یعنی هر چه جاذبه بیشتر شود به این معنی که فاصله ی اتم ها کمتر می شود و در نتیجه فشار بیشتر!پس اگه جرم(جاذبه)خیلی زیاد بشه فشار خیلی زیاد می شه وفکر می کنم ستاره نمی تونه به تعادل برسه مقدار زیادی از جرمش رو از دست می ده...

پ.ن:ببخشید من پست اقای استرونومر رو بعد از قرار دادن پست دیدم!تکراری شده عذر خواهی می کنم!!

11. 10 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

كوتوله قهوه ای
    شاید بهترین جا برای مطرح نمودن بحث کوتوله های قهوه ای ، مرحله پیش ستاره در سیر تحول ستارگان باشد

کوتوله های قهوه ای اجرامی. زیر-ستاره  ای هستند که جرمشان  برای ایجاد فشارو دمای لازم برای همجوشی هسته ای در مرکز بسیار کم است و ازاینرو این ستارگان هرگز به ستارگان رشته اصلی در نمودار هرستوپرانگ راسل نمیرسند
    مواد در سطح و درون این ستارگان نارس همواره در حال جابجا شدن هستند و به همین خاطر بین ترکیبات شیمیایی مواد داخل و سطح آنها دیده نمیشود. وزن این پیش ستارگان که البته هرگز تبدیل به یک ستاره نمیشوند، بین وزن سیارات غول گازی و کم جرم ترین ستارگان(که حدود ۷۵ تا ۸۰ برابر مشتری جرم دارند) قرار دارد
    البته هم اکنون بمنظور تعیین معیار برای تمایز یک کوتوله قهوه ای کم جرم با سیارات غول پیکر مناقشه وجود دارد بسیاری معتقدند که کوتوله های قهوه ای باید لااقل در نقطه ای از حیات خود فعالیتهای همجوشی را انجام داده باشند
    ازاینرو تنها اجرامی کوتوله قهوه ای معرفی میشوند که پیش ۱۳ برابر جرم مشتری، جرم داشته باشند. البته با این حساب خود مشتری هم خود کوتوله قهوه ای محسوب نمیشود

برگرفته از: en.wikipedia
    امضای ایشان

13. 10 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1244
    تشکر شده 244 بار در 33 ارسال

پرجرمترین ستاره ای که تا حالا دیده شده جرمش 130 برابر جرم خورشید بوده و توی خوشه کمان ها تو صورت فلکی قوس قرار داره!! ولی کلا یه تئوری هست که می گه امکان نداره جرم یه ستاره از 150 برابر جرم خورشید بیشتر بشه!! دلیلشم همونیه که خانم شهابی!! گفت.
    منبع:
    http://www.nasa.gov/home/hqnews/2005...ST_galaxy.html

15. 9 کاربر مقابل از fairytale عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نه سنگین تر از این هم داریم! بالای 200 برابر خورشید. لیستش این پایین هست:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_massive_stars

17. 8 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط sara shahabi نمایش پست ها
    من جوان مرد نیستم ولی فکر می کنم اگر ستاره جرمش از یه مقداری بیشتر باشه به خاطر فشار منفجر میشه(نمیدونم استفاده از این کلمه دقیق هست یا نه)در تشکیل ستاره ها همیشه دو عامل جاذبه و فشار اهمیت دارند.یعنی هر چه جاذبه بیشتر شود به این معنی که فاصله ی اتم ها کمتر می شود و در نتیجه فشار بیشتر!پس اگه جرم(جاذبه)خیلی زیاد بشه فشار خیلی زیاد می شه وفکر می کنم ستاره نمی تونه به تعادل برسه مقدار زیادی از جرمش رو از دست می ده...
    درسته فشار باعث میشه ولی فشاری که از این طریق (گرانش) زیاد میشه نمی تونه ستاره رو از هم بپاشونه چون این فشار در اثر گرانش ایجاد می شه و بیش از این (جلوگیری از فروریزش کامل) نمیتونه عمل بکنه ولی فشاری که در اثر شروع همجوشی هسته ای ایجاد میشه هم می تونه جلوی فروریزش رو بگیره و هم می تونه ستاره رو گرم و منبسط بکنه اگر مقدار جرم از یک مقداری فراتر بره این فرایند همجوشی به قدری قدرتمند میشه که ستاره از هم می پاشه و فشار حاصل از همجوشی کلا همه چیزو در فضا پخش می کنه. (یعنی همونی که آقایAstronomer گفتند)
    ویرایش توسط Ehsan : 08-18-2011 در ساعت 06:07 PM
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

19. 8 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1279
    تشکر شده 78 بار در 19 ارسال

تحول انواع ستاره ها         
    ببخشید من یک سوالی دارم که مدتها است دنبال جوابش میگردم ، چون به بحث اینجا مربوط میشه بااجازه همینجا مطرح کنم
    ببینید مگر نمیگیم سیاهچاله ها ستاره های خیلی پرجرم و با چگالی بالا هستند که بعد از انفجار ستاره های ابر پر جرم به وجود می آیند
    خب به هر حال ستاره اصلی ابرپرجرمی که در نهایت تبدیل به سیاهچاله شده قطعآ جرمش بیشتر از سیاهچاله نهایی است ( البته میدانم که چگالی اش کمتر است )
    پس چرا از همان اول مستقیمآ از سحابی ؛ سیاهچاله متولد نمیشود
    آیا به این موضوع که آقای احسان گفتند که آیا ستاره جد بالای جرم دارد مربوط میشود ؟ ( البته خودم فکر نکنم مربوط به این باشد )
    ولی چرا ستاره های خیلی خیلی پرجرم از همان ابتدا بر اثر گرانش بسیار بالا چگالی شان تا حد سیاهچاله شدن افزایش پیدا نمیکند ؟

اصلآ نمیدانم توانستم سوالم را خوب مطرح کنم یا نه !

21. 7 کاربر مقابل از M42 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 10 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)