صفحه 4 از 42 نخستنخست 1234567814 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 417

موضوع: پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Question پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

سلام دوستان

وجود این تاپیک هم لازم بود چون در تالار ابزارهای نجومی و دیگه تالار ها سوالات و مباحثی مطرح می شود که ممکنه در مکان مناسب پرسیده نشده باشه و از این رو در این تاپیک این جور مسائل و سوالات رو مطرح می کنیم. فقط سوالات و مباحث در مورد موضوعات تلار ابزارهای نجومی (یعنی تلسکوپ ها،دوچشمی ها،رادیوتلسکوپ ها،ابزارهای جدید و قدیمی و ....) قرار بدید که نظم محتوای تالار ها رعایت بشود. از همکاری تون ممنون
    ویرایش توسط Sunrise : 08-13-2011 در ساعت 12:29 PM

2. Top | #31
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133
    تشکر شده 1,300 بار در 216 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط m.m.e.w نمایش پست ها
    دوستان من یه دوربین دو چشمی دارم که فعلابا هیچ تلسکوِپی عوضش نمی کنم و از اونجایی که ماه رمضان نزدیکه و من رصد هام تو ماه رمضان به اوج خودش می رسه می خواستم ببینم میشه ما یک ماه رمضان رو بدون گردن درد سپری کنیم؟راستی دوربینم هم 20 در 60 است.می خواستم بدونم می تونم واسش پایه پیدا کنم؟

دوست من حرفتون کژتابی داره. اگه منظورتون از گردن درد گردن درد معمولی خودمون باشه که بهتره تو قسمت مخصوص به خودش - توصیه های پزشکی برای یک شب رصدی - بحث بشه ولی اگه منظورتون زحمت کاره که بستگی به موقعیت خودتون و افق و خیلی عوامل دیگه و حتی امکاناتتون داره.
    و اما سوال سومتون. بهترین توصیه ای که میکنم اینه که به عکاسیای شهرتون برین. مغازه هایی که دوربین عکاسی میفروشن حتما پایه اش رو هم دارن. تو انتخاب پایه هم تا حد امکان دقت داشته باشین. من خودم یکیشو از تهران روبروی مدرسه دارالفنون گرفتم ولی یه سال بیشتر برام کار نکرد.
    امضای ایشان
    کوه استوار نیست ، پایی برای فرار ندارد ...

3. 4 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    771
    تشکر شده 194 بار در 44 ارسال

خیلی ممنون از شما.و امیدوارم منو بخاطر کژتابی جمله ببخشید ولی این مشکل فقط با یک پایه خوب حل میشه.در مورد پیشنهادی که دادید من همه ی شهرمون رو گشتم ولی اونا پایه ی دوربین دوچشمی رو ندارند البته ابن رو هم باید بگم که شهر ما زیاد بزرگ نیست.اگه آدرس دقیق از جایی توی تهران رو دارید ممنون میشم.راستی نظرتون در مورد دوربینم چیه منظورم اینه که برای رصد مناسب است یا نه؟

5. 4 کاربر مقابل از m.m.e.w عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

خیلی ممنون از شما.و امیدوارم منو بخاطر کژتابی جمله ببخشید ولی این مشکل فقط با یک پایه خوب حل میشه.در مورد پیشنهادی که دادید من همه ی شهرمون رو گشتم ولی اونا پایه ی دوربین دوچشمی رو ندارند البته ابن رو هم باید بگم که شهر ما زیاد بزرگ نیست.اگه آدرس دقیق از جایی توی تهران رو دارید ممنون میشم.راستی نظرتون در مورد دوربینم چیه منظورم اینه که برای رصد مناسب است یا نه؟
    دوست عزیز به راحتی میشه دوربین دوچشمی رو رو پایه های عکاسی سوار کرد فقط شما نیاز به واسطه ی نصب روی پایه دارید که خیلی ارزون و قابل دسترسیه
    سه پایه ی شما باید حتی الامکان استیل یا الومینیوم باشه! مارک اوریون خیلی عالیه! فکر کنم خرید اینترنتی فکر کنم خوب باشه
    در مورد دوربینتونم بهترین کسی که میتونه نظر بده خودتونید چون دارید از اون ابزار استفاده میکنید
    البته من به شخصه دوربین نجومی ۲۰*۶۰ ندیدم ولی تو دوربینهای اکروماتیک نجومی خیلی مهمه که لنزها دارای پوشش باشه(coated) چون با داشتن پوشش خطای رنگی کم میشه!
    امضای ایشان

7. 4 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133
    تشکر شده 1,300 بار در 216 ارسال

اگه اجازه بدید در مورد مسائل مربوط به رویت هلال و مناسب بودن دوربین من وارد نشم که میدونم به خیلی عوامل دیگه بستگی داره. بهتره دوستان متخصص که بیشتر از من میدونن جوابتونو بدن ولی یه موردی رو عرض میکنم. میدان دید دوربینتون خوبه و در حدی نیس که ماهو اصطلاحا گم کنین. بزرگنماییشم معقوله. ینی اونقدر زیاد نیست که نتونین ماه باریک رو بگیرین - میدونین که اگه بزرگنمایی زیاد باشه میدان دیدتون به همون اندازه محدود میشه و شانس پیدا کردن ماه با این دستگاه میاد پایین . کافیه تو نظرتون مجسمش کنید. بهتر درک میشه اینطوری.-
    و اما در مورد پایه ی دوربین. منم خودم اهل تهران نیستم که آدرس بدم بهتون . اگه دسترسی تون به مغازه هایی که پایه رو میفروشن کمه میتونین از تبلیغات شرکتای مختلف استفاده کنین. تبلیغاتش تو سایتای معتبر نجومی و مجله نجوم هست. اسم نمیارم که تبلیغ نشه. یه مورد دیگه رو هم احساس میکنم لازمه بگم. شما به مغازه دار میگید پایه ی دوربین دوچشمی میخواید ؟؟؟ پایه ی دوربین عکاسی و فیلمبرداری هم همونه دیگه. فقط رو خود دوربین یا پایه یه قسمت مبدل داره. همین. و یه توصیه دیگه ! : سعی کنید پایه تون سنگین و لنگر دار باشه. زیاد توخالی و سبک نباشه که با یه بار رصد خراب بشه زیادم سنگین نباشه که حملش سخت باشه !
    چقد حرف زدم !!
    امضای ایشان
    کوه استوار نیست ، پایی برای فرار ندارد ...

9. 6 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

نیازمندی!نیاز مندی!

دوستان اگه کسی یه تلسکوپ دابسونی داره لطفا عکسشو بذاره البته با اطلاعات!!!!!!!!!!!!
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

11. 3 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط آسمون کویر نمایش پست ها
    نیازمندی!نیاز مندی!

دوستان اگه کسی یه تلسکوپ دابسونی داره لطفا عکسشو بذاره البته با اطلاعات!!!!!!!!!!!!

تلسکوپ‌های دابسونی از محبوب‌ترین ابزارهای رصدی در میان ستاره‌شناسان آماتور دنیا هستند. طراحی اپتیکی این تلسکوپ‌ها، بازتابی نیوتنی است و در این مورد هیچ تفاوتی با تلسکوپ‌های بازتابی نیوتنی دیگر ندارند.
    نام این تلسکوپ‌ها از پایه‌ی ساده، محکم و بسیار کاربردی آن گرفته شده است. این پایه را که جان دابسون، ستاره‌شناس آماتور و سرشناس امریکایی ابداع کرده است، پایه‌ای سمتی - ارتفاعی است که به راحتی می‌توان آن را ساخت و توانایی تحمل وزن تلسکوپ‌های با دهانه‌ی بزرگ را دارد. به همین دلیل مورد استقبال چشمگیر ستاره‌شناسان آماتور رصدگر قرار گرفته است.
    استفاده از پایه‌های دابسونی همچنین امکان تهیه تلسکوپ‌های غول‌پیکر را برای آماتورها فراهم کرده است.
    این تلسکوپ مناسب علاقه‌مندانی است که رصد را جدی‌تر از عکاسی پیگیری می‌کنند. هرچند که تلسکوپ‌های دابسونی با دهانه‌های بالا امکان عکاسی را نیز به میزان قابل توجهی فراهم می‌کنند. امروزه تنوع در طراحی و ساخت تلسکوپ‌های دابسونی بسیار چشمگیر است. در برخی از مدل‌ها برای این تلسکوپ‌ها موتور نیز در نظر گرفته شده و حتا برخی از مدل‌ها امکان یافتن خودکار اجرام را نیز دارند.

این تلسکوپ‌ها در اندازههای 6، 8 و 10 و 12 و 16 و... ارایه می‌شوند. تنها تفاوت قابل توجه این تلسکوپ‌ها در قطر دهانه‌ی آنها است. برخی از این تلسکوپ‌ها آینه‌ای از جنس پیرکس دارند و آینه‌ی آنها سهموی تراشیده شده است.
    امکان استفاده از چشمی میدان دید باز 2 اینچ در این تلسکوپها وجود دارد. این تلسکوپ‌ها جزو محبوب‌ترین تلسکوپ‌های آماتوری مورد استفاده در ایرانند. ستار‌ه‌شناسان با تجربه و بیشتر برندگان رقابت ماراتن مسیه ایران (مهم‌ترین رقابت رصدی حال حاضر در ایران) دارندگان مدل‌های 8 و 10 اینچ آن بوده‌اند.
    بهای این تلسکوپ‌ها در مقایسه با تلسکوپ‌های دیگر با این قطر دهانه بسیار استثنایی است. کیفیت تصویر این تلسکوپ‌ها نیز قابل توجه بوده و چون قطر دهانه‌ی مناسبی دارند، از توان گردآوری نور بالایی برخورداند که در رصدهای داخل شهر نیز امکان دیدن جزییات قابل توجه را به کاربران می‌دهند.
    این تلسکوپ‌ها مناسب علاقه‌مندان جدی رصد آسمان، رصدگران درون شهری، به ویژه دوست‌داران برگزاری رصدهای خیابانی، شرکت‌کنندگان در رقابت‌های رصدی و علاقه‌مندان به طراحی‌ با جزییات زیاد از اجرام آسمان است.
    علاقه‌مندان به عکاسی نیز می‌توانند با استفاده از این تلسکوپ‌ها از اجرام پرنور آسمان، ماه و سیارات و برخی خوشه‌های ستاره‌ای به خوبی عکاسی کنند.
    همچنین این تلسکوپ‌های دابسونی به دلیل مقاومت بالا و ساختار بسیار ساده‌‌شان در بیشتر رصدخانه‌هایی که بازدیدکنندگان عمومی دارند، به عنوان تلسکوپی همراه تلسکوپ اصلی که در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود.

ساختار اپتيكي: بازتابی نیوتنی با آینه مقعر سهموی
    مقر/پايه: دابسونی
    قطر دهانه: ٨ اینچ
    فاصله كانوني: ١٢٠٠ میلی‌متر
    نسبت كانوني: f/6
    بيشترين بزرگنمايي كاربردي: ٤٠٠ برابر
    چشمي ها: ۲۵ و ۱٠ میلی‌متر (برای بزرگنمایی ٤٨ و ١٢٠ برابر)
    چپقي: -
    حداكثر قدر قابل مشاهده: ١٤
    توان تفكيك نظري: ٨/٠ ثانیه قوس
    توان گردآوري نور: ١١١٢ برابر چشم انسان
    جوينده: جوینده‌‌ی ٩ در ٥٠
    پيچ حركت ريز: -
    موتور: -
    لوازم جانبي:
    وزن خالص:
    وزن كلي: ٢١ کیوگرم

منبع:آسمان شب
    ویرایش توسط 169 : 07-10-2011 در ساعت 12:33 AM دلیل: مرتب کردن
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

13. 5 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها

تلسکوپ‌های دابسونی از محبوب‌ترین ابزارهای رصدی در میان ستاره‌شناسان آماتور دنیا هستند. طراحی اپتیکی این تلسکوپ‌ها، بازتابی نیوتنی است و در این مورد هیچ تفاوتی با تلسکوپ‌های بازتابی نیوتنی دیگر ندارند.
    نام این تلسکوپ‌ها از پایه‌ی ساده، محکم و بسیار کاربردی آن گرفته شده است. این پایه را که جان دابسون، ستاره‌شناس آماتور و سرشناس امریکایی ابداع کرده است، پایه‌ای سمتی - ارتفاعی است که به راحتی می‌توان آن را ساخت و توانایی تحمل وزن تلسکوپ‌های با دهانه‌ی بزرگ را دارد. به همین دلیل مورد استقبال چشمگیر ستاره‌شناسان آماتور رصدگر قرار گرفته است.
    استفاده از پایه‌های دابسونی همچنین امکان تهیه تلسکوپ‌های غول‌پیکر را برای آماتورها فراهم کرده است.
    این تلسکوپ مناسب علاقه‌مندانی است که رصد را جدی‌تر از عکاسی پیگیری می‌کنند. هرچند که تلسکوپ‌های دابسونی با دهانه‌های بالا امکان عکاسی را نیز به میزان قابل توجهی فراهم می‌کنند. امروزه تنوع در طراحی و ساخت تلسکوپ‌های دابسونی بسیار چشمگیر است. در برخی از مدل‌ها برای این تلسکوپ‌ها موتور نیز در نظر گرفته شده و حتا برخی از مدل‌ها امکان یافتن خودکار اجرام را نیز دارند.

این تلسکوپ‌ها در اندازههای 6، 8 و 10 و 12 و 16 و... ارایه می‌شوند. تنها تفاوت قابل توجه این تلسکوپ‌ها در قطر دهانه‌ی آنها است. برخی از این تلسکوپ‌ها آینه‌ای از جنس پیرکس دارند و آینه‌ی آنها سهموی تراشیده شده است.
    امکان استفاده از چشمی میدان دید باز 2 اینچ در این تلسکوپها وجود دارد. این تلسکوپ‌ها جزو محبوب‌ترین تلسکوپ‌های آماتوری مورد استفاده در ایرانند. ستار‌ه‌شناسان با تجربه و بیشتر برندگان رقابت ماراتن مسیه ایران (مهم‌ترین رقابت رصدی حال حاضر در ایران) دارندگان مدل‌های 8 و 10 اینچ آن بوده‌اند.
    بهای این تلسکوپ‌ها در مقایسه با تلسکوپ‌های دیگر با این قطر دهانه بسیار استثنایی است. کیفیت تصویر این تلسکوپ‌ها نیز قابل توجه بوده و چون قطر دهانه‌ی مناسبی دارند، از توان گردآوری نور بالایی برخورداند که در رصدهای داخل شهر نیز امکان دیدن جزییات قابل توجه را به کاربران می‌دهند.
    این تلسکوپ‌ها مناسب علاقه‌مندان جدی رصد آسمان، رصدگران درون شهری، به ویژه دوست‌داران برگزاری رصدهای خیابانی، شرکت‌کنندگان در رقابت‌های رصدی و علاقه‌مندان به طراحی‌ با جزییات زیاد از اجرام آسمان است.
    علاقه‌مندان به عکاسی نیز می‌توانند با استفاده از این تلسکوپ‌ها از اجرام پرنور آسمان، ماه و سیارات و برخی خوشه‌های ستاره‌ای به خوبی عکاسی کنند.
    همچنین این تلسکوپ‌های دابسونی به دلیل مقاومت بالا و ساختار بسیار ساده‌‌شان در بیشتر رصدخانه‌هایی که بازدیدکنندگان عمومی دارند، به عنوان تلسکوپی همراه تلسکوپ اصلی که در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود.

ساختار اپتيكي: بازتابی نیوتنی با آینه مقعر سهموی
    مقر/پايه: دابسونی
    قطر دهانه: ٨ اینچ
    فاصله كانوني: ١٢٠٠ میلی‌متر
    نسبت كانوني: f/6
    بيشترين بزرگنمايي كاربردي: ٤٠٠ برابر
    چشمي ها: ۲۵ و ۱٠ میلی‌متر (برای بزرگنمایی ٤٨ و ١٢٠ برابر)
    چپقي: -
    حداكثر قدر قابل مشاهده: ١٤
    توان تفكيك نظري: ٨/٠ ثانیه قوس
    توان گردآوري نور: ١١١٢ برابر چشم انسان
    جوينده: جوینده‌‌ی ٩ در ٥٠
    پيچ حركت ريز: -
    موتور: -
    لوازم جانبي:
    وزن خالص:
    وزن كلي: ٢١ کیوگرم

منبع:آسمان شب
    سلام با تشکر اطلاعات واقعا عالی بودن .

ولی متشکر میشم قیمت رو ذکر کنید.
    امضای ایشان

15. 3 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

ابتدا سری به محصولات نجومی سایت خودمون آوااستار بزنید انشا... ابزار مورد نظرتون رو پیدا میکنید.

http://www.avastarco.com/index.asp
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

17. 4 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط davoodi نمایش پست ها
    سلام. من اسمون رو تا حدودی می شناسم از دیدنش هم خیلی لذت می برم برای بیشتر لذت بردنم می خوام تلسکوپ بخرم اما نمیدونم چی؟ کمک می خوام.
    سلام خوش امدید به این انجمن
    هیچ وقت برای خرید تلسکوپ عجله نکنید. اگه قراره تلسکوپ بخرید مطمئن باشید که هر وقت بخواهید می تونید می خرید پس عجله ای نباید برای خرید داشته باشیم! اگه کمی اطلاعات در مورد خودتون بدید بهتر میشه کمک کرد! چون اصلا ممکنه نیازی به تلسکوپ نداشته باشید و با گروه های نجومی شهرتون رصد کنید و یا اگه کم سن هستید از پژوهش سراها استفاده کنید! اگه سابقه ی رصد از پشت دوچشمی و تلسکوپ رو هم نداشته باشید پس حتما باید بیشتر مطالعه و تجربه کنید! اگه شهرتون گروه نجومی مجهز به دوچشمی و تلسکوپ هست حتما عضوش بشید و در رصدهای که داخل شهر یا خارج شهر برگزار میشه شرکت کنید و تجربه ی رصد از پشت تلسکوپ رو بدست بیارید! به این دلیل که ممکنه شما دیدی و تصوری که از تصویر اجرام از پشت تلسکوپ دارید نادرست باشه و اگه تلسکوپ رو خریدید، از خریدتون ناراضی بشید و ازهمه بدتر، نجوم زده بشید!

این صحبت ها در صورتیه که شما قبلا رصدی انجام ندادید ولی اگه با گروه های نجویم رصد رفتید و می دونید تلسکوپ چه چیزهایی و رو نشون میده خب موضوع فرق می کنه! اینجا شما می خواید یه تلسکوپ بخرید و انتخابتون قطعیه! حالا منتظریم که شما توضیح بدید
    ________________________________________________-

مهم : نقل و قول بالا از تاپیک " قدم به قدم نجوم رصدی" به این تاپیک منتقل شد.(البته خانم setare kocholo زحمت کشیدند!)
    امضای ایشان
    .

19. 4 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960

پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی         
    یه سوال پایه های دو بازو چه فرقی با پایه ی یه بازو داره؟
    امضای ایشان

صفحه 4 از 42 نخستنخست 1234567814 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)