صفحه 3 از 42 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 417

موضوع: پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Question پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

سلام دوستان

وجود این تاپیک هم لازم بود چون در تالار ابزارهای نجومی و دیگه تالار ها سوالات و مباحثی مطرح می شود که ممکنه در مکان مناسب پرسیده نشده باشه و از این رو در این تاپیک این جور مسائل و سوالات رو مطرح می کنیم. فقط سوالات و مباحث در مورد موضوعات تلار ابزارهای نجومی (یعنی تلسکوپ ها،دوچشمی ها،رادیوتلسکوپ ها،ابزارهای جدید و قدیمی و ....) قرار بدید که نظم محتوای تالار ها رعایت بشود. از همکاری تون ممنون
    ویرایش توسط Sunrise : 08-13-2011 در ساعت 12:29 PM

2. Top | #21
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    576
    تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

عالی بود!!
    چپقی45 و 90 یا چپی 90 درجه یعنی چه!؟
    ویرایش توسط 169 : 03-07-2011 در ساعت 04:24 PM دلیل: یه اشتباهی صورت گرفت!
    امضای ایشان
    امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

امام باقر عليه السلام
    : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
    . اين سخن امروزه ثابت‏شده است

3. 4 کاربر مقابل از حسين رازبري عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

ممنون جناب رازبری

اگه پشت تلسکوپ های شکستی رصد کنی(بدون چپقی) میفهمی چپقی چقدر خوب و لازمه برای تلسکوپ های شکستی!!!
    وقت تلسکوپ رو به سمت الراس(نقطه ای بالای سر) مجبوری سرتو 9 درجه خم کنی و بری زیر تلسکوپ!!! دقیقا همین اتفاق برای رصد با دوچشمی ها می افته ولی دوچشمی ها پایه های بلند تری دارند و قابل تنظیم هستند ولی در مورد تلسکوپ های شکستی باید رفت زیر تلسکوپ شکستی و رصد کرد!!! این خیلی خیلی خیلی عذاب آوره!دوچشمیش عذاب آوره حالا چه برسه به تلسکوپ!!
    برای این مشکل از چپقی استفاده می کنند! این چپقی یا از اینه استفاده میشه یا از منشور قائم الزاویه(در چپقی 90 درجه ای) استفاده می کنند!! البته من اون طوری که رصد کردم آینه تصویر بهتری تولید میکنه!
    شکل آخری رو نگاه کن!

اینا چپقی 90 درجه ای هستند که نور رو 90 درجه منحرف میکنند!ولی در اون آینه به صورت 45 درجه قرار داره!(البته تابلو!!)

اینم 45 درجه ایش!!!فقط چون با 45 درجه ای رصد نکردم نمی دونم چقدر در تصویر نهایی چرخش داریم!!! ولی در 90 تصویر از بالا-پایین به تصویر مستقیم تبدیل میشه!!
    ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 03-07-2011 در ساعت 08:34 PM دلیل: مرتب سازی
    امضای ایشان
    .

5. 9 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    603
    تشکر شده 6 بار در 1 ارسال

درخواست راهنمايي

با سلام خدمت دوستان خوب - يک تلسکوپ مدل 76mm reflector براي خواهرم خريد کرده ام روش استفاده و نصب آن را مي خواستم -پيشاپيش از کمک شما سپاس گذارم

7. 6 کاربر مقابل از نازنين عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    18
    تشکر شده 486 بار در 51 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط نازنين نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان خوب - يک تلسکوپ مدل 76mm reflector براي خواهرم خريد کرده ام روش استفاده و نصب آن را مي خواستم -پيشاپيش از کمک شما سپاس گذارم

سلام دوست عزیز

لطفا یه عکس از تلسکوپتون یا کاتالوگش رو قرار بدین تا یتونیم راهنماییتون کنیم .

9. 6 کاربر مقابل از شادی حدادی زاده عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

خب من یه سوال مفهومی دارم
    منظور از بزرگنمایی(حالا تلسکوپ،میکروسکوپ و هر وسیله ی اپتیکی!) در یک وسیله اپتیکی چیست؟!

در فیزیک1 دبیرستان بخش اینه ها و عدسی ها، ما بزرگ نمایی رو این طوری میگیم که : طول تصویر شکل گرفته تقسیم بر طول تصویر واقعی!!حالا به فرش این نسبت 3 هستش!!منظورم یعنی سه برابر بزرگنمایی!! حالا این عدد سه چه مفهومی رو میروسه؟!(درسته بزرگنمایی هستش ولی بزرگنمایی یعنی چی؟!)
    دوتا مفهوم رو در ذهن دارم که این تو ذهن خیلی ها هستش : اول اینکه : بزرگنمایی 3 برابر یعنی ما جسم رو ابعادشو سه برابر کنیم و قطر زاویه ای به مراتب بیشتر میشه!! دوم اینکه فاصله ما از جسم رو به 3 تقسیم کنیم و در 1/3 فاصله قرار بگیریم و اون جسم رو نگاه کنیم اینم قطر زاویه ای طبیعتا بزرگ تر میشه!!

حالا اگه سوم و چهارمی هم در ذهن دارید بگید! حالا یکی بگه بزرگ نمایی یعنی چه؟!
    امضای ایشان
    .

11. 6 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها
    خب من یه سوال مفهومی دارم
    منظور از بزرگنمایی(حالا تلسکوپ،میکروسکوپ و هر وسیله ی اپتیکی!) در یک وسیله اپتیکی چیست؟!

در فیزیک1 دبیرستان بخش اینه ها و عدسی ها، ما بزرگ نمایی رو این طوری میگیم که : طول تصویر شکل گرفته تقسیم بر طول تصویر واقعی!!حالا به فرش این نسبت 3 هستش!!منظورم یعنی سه برابر بزرگنمایی!! حالا این عدد سه چه مفهومی رو میروسه؟!(درسته بزرگنمایی هستش ولی بزرگنمایی یعنی چی؟!)
    دوتا مفهوم رو در ذهن دارم که این تو ذهن خیلی ها هستش : اول اینکه : بزرگنمایی 3 برابر یعنی ما جسم رو ابعادشو سه برابر کنیم و قطر زاویه ای به مراتب بیشتر میشه!! دوم اینکه فاصله ما از جسم رو به 3 تقسیم کنیم و در 1/3 فاصله قرار بگیریم و اون جسم رو نگاه کنیم اینم قطر زاویه ای طبیعتا بزرگ تر میشه!!

حالا اگه سوم و چهارمی هم در ذهن دارید بگید! حالا یکی بگه بزرگ نمایی یعنی چه؟!
    شما مفهومِ بزرگ نماییِ خطی رو با بزرگ نماییِ زاویه ای قاطی کردید!
    اون چیزی که فیزیک یک گفته راجع به بزرگ نماییِ خطیِ نه زاویه ای (چون امتحانِ سختِ ریاضی در پیش دارم وقت ندارم زیاد توضیح بدم!!!)
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

13. 5 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

سلام ببخشید یه سوال.....
    با بودجه ی 600 هزار تومن چه تلسکوپ یا دوربین دو چشمی خوب میشه خرید .البته اگه قیمت پایین تر بودم اشکالی نداره
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

15. 6 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط آسمون کویر نمایش پست ها
    سلام ببخشید یه سوال.....
    با بودجه ی 600 هزار تومن چه تلسکوپ یا دوربین دو چشمی خوب میشه خرید .البته اگه قیمت پایین تر بودم اشکالی نداره
    با عرض معذرت خدمت جناب astronomer169چون قراربود تو این تاپیک سوال نشه و باسلام خدمت اسمون کویر
    دوچشمی رو نمیدونم ولی با هزینه مدنظر شما نمیشه یه تلسکوپ شکستی خوب خرید
    پیشنهاد من به شما یه تلسکوپ بازتابی با قطر ۶ اینچ با یه پایه سمت ارتفاعی مثل az4 یا versago هست، البته یه سری به تلسکوپهای سری astromaster شرکت اوااستار هم بزنید خوبه!!!. با این هزینه اصلا سراغ مقرهای gotoنرید چون تو این رنج قیمت کیفیت موتورها و مقرهای goto خیلی پایین میاد در ضمن اینکه اگر تازه کار با تلسکوپ رو شروع میکنید حتما از یه مقر مکانیکی شروع کنید تا دست به جرم گرفتنتون تقویت بشه. در ضمن با این هزینه میتونید یه تلسکوپ دابسونی ۸ اینچ اوریون یا اسکای واچر بردارید که اصلا توصیه نمیکنم چوناصلا نمیشه تو افق باهاش جرم گرفت چون ارتفاع تلسکوپ خیلی پایین میاد
    امضای ایشان

17. 9 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

اختیار دارید آقای Rezatamehri

در مورد این تاپیک بگم که اره قرار بود سوال مطرح نشه ولی حالا دش(قبلا هم شده بود) ولی مشکلی نیست چون یه سری کارهای مهمی باید روی این تاپیک بشه که این کارا یه مدت دیگه انجام میشه!

یکی از سوال های خیلی خیلی خیلی زیاد خصوصا توی کشورمون همین بحث انتخاب تلسکوپه که روز به روز هم این درخواست راهنمایی ها داره افزایش پیدا می کنه!
    هم خوبه و هم بد! خوب بودنش به این دلیله که خب افراد در پی خرید تلسکوپ هستند و بد بودنش هم به این دلیله که سریع قصد خرید دارند.

اگه یه مدت صبر کنید یه کارهایی برای این تاپیک و تاپیک های تالار ابزار می کنم که خیلی بهتر می تونه شما رو کمک کنه! پس صبر کنید!( هر کسی قصد خرید تلسکوپ داره هر چقدر بیشتر صبر کنه می تونه اپتیک بهتری بگیره!حتی بخواد از کسایی این کاره هم مشورت بگیره!)
    امضای ایشان
    .

19. 7 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    771
    تشکر شده 194 بار در 44 ارسال

پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی         
    دوستان من یه دوربین دو چشمی دارم که فعلابا هیچ تلسکوِپی عوضش نمی کنم و از اونجایی که ماه رمضان نزدیکه و من رصد هام تو ماه رمضان به اوج خودش می رسه می خواستم ببینم میشه ما یک ماه رمضان رو بدون گردن درد سپری کنیم؟راستی دوربینم هم 20 در 60 است.می خواستم بدونم می تونم واسش پایه پیدا کنم؟

21. 6 کاربر مقابل از m.m.e.w عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 42 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)