صفحه 26 از 42 نخستنخست ... 1622232425262728293036 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 251 تا 260 , از مجموع 417

موضوع: پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Question پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

سلام دوستان

وجود این تاپیک هم لازم بود چون در تالار ابزارهای نجومی و دیگه تالار ها سوالات و مباحثی مطرح می شود که ممکنه در مکان مناسب پرسیده نشده باشه و از این رو در این تاپیک این جور مسائل و سوالات رو مطرح می کنیم. فقط سوالات و مباحث در مورد موضوعات تلار ابزارهای نجومی (یعنی تلسکوپ ها،دوچشمی ها،رادیوتلسکوپ ها،ابزارهای جدید و قدیمی و ....) قرار بدید که نظم محتوای تالار ها رعایت بشود. از همکاری تون ممنون
    ویرایش توسط Sunrise : 08-13-2011 در ساعت 12:29 PM

2. Top | #251
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7212
    تشکر شده 31 بار در 6 ارسال

اما من یه سوال دیگه دارم
    چرا حالا اینقدر همه به دو چشمی علاقه دارند
    دوربین های تک چشمی چطور اند؟؟؟؟؟ فکر کنم به صرفه تر اند و البته اقتصادی تر و نصف وزن اون دوربین ها و ......
    تازه از هم خطی هم خارج نمی شند
    حالا من دو چشمی بگیرم یا تک چشمی

3. 3 کاربر مقابل از mmh1 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #252
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mmh1 نمایش پست ها
    اما من یه سوال دیگه دارم
    چرا حالا اینقدر همه به دو چشمی علاقه دارند
    دوربین های تک چشمی چطور اند؟؟؟؟؟ فکر کنم به صرفه تر اند و البته اقتصادی تر و نصف وزن اون دوربین ها و ......
    تازه از هم خطی هم خارج نمی شند
    حالا من دو چشمی بگیرم یا تک چشمی
    سلام دوست گرامی
    همه دوچشمی ها رو دوست دارند چون هم براحتی حمل میشن و هم به سرعت برای رصد حاضر میشند نه باید مقر سوار کنی نه قطبی کنی نه سه ساعت با تلسکوپ سروکله بزنی... اگرم در کنار تلسکوپ استفاده بشه دیگه نور علی نوره چون خیلی جاها کاراییش از تلسکوپ بیشتره..البته کارایی یک دوچشمی رو ابزار مشخص نمیکنه بلکه رصدگر مشخص میکنه چه بسا با یه 80*20 یه نفر 110تا جرم مسیه میگیره و یکی با یه 16 اینچ حتی ماه هم به زور میگیره

واما دوربینهای تک چشمی!!! اصلا کسی از تک چشمیها تاحالا در نجوم شنیده؟ به واقع چرا؟
    دوربینهای تک چشمی برای طبیعت و شکار هستند کما اینکه در شکارهم از اونها استفاده نمیشه!
    اما در نجوم هم از اونها استفاده میشه؟ بله! چرا که نه!
    تلسکوپ!

تلسکوپ خود یک دوربین تک چشمی است! ما از تک چشمیها در نجوم استفاده میکنیم نه به نام تک چشمی بلکه با نام تلسکوپ!(اگه از یک چشمی دوربین دوچشمی هم نگاه کنید انگار از یک تک چشمی به آسمان خیره شدید

در ضمن فایندرهای تلسکوپ و دوربینهای قطبی کننده مقر هم دوربین تک چشمی هستند...

حالا چرا از انواع مرسوم تک چشمی برای رصد استفاده نمیشه یه دلیلش اینه که تک چشمیهای دیدانداز (طبیعت گردی) کوچیکند و لوله های بلندی دارند پس هم بزرگنماییشون کمه و هم گرفتنشون روی دست فوق العاده سخته چون یک دست تعادل زیادی برای رصد نداره...

در ضمن به علت اینکه از این اپتیکها برای نجوم استفاده نمیشه کوتینگ یا پوشش عدسیها برای روز هست و برای شب مناسب نیست چون بسیاری از نورها رو فیلتر میکنه و تصویر شب اونها شفاف نیست!

5. 14 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #253
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

با سلام
    روی مقر eq1 که از معمولی ترین مقر های استوایی می خوام یه موتور محور بعد Economy-EQ1 نصب کنم . میشه نصبش کرد بعد برای شروع خوبه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

7. 5 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #254
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط SAEED560 نمایش پست ها
    با سلام
    روی مقر eq1 که از معمولی ترین مقر های استوایی می خوام یه موتور محور بعد Economy-EQ1 نصب کنم . میشه نصبش کرد بعد برای شروع خوبه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    سلام دوست عزیز Saeed560
    موتوری که شما اشاره کردین مشابه موتورهای سری astromaster و powerseekerهست اما خب مقر ًeq1 از این مقرها پایین تره
    موتور ساده ای هست و درصورتی که مقرتون رو ورست قطبی کرده باشین به شما کمک میکن تا اجرام رو تو اسمون دنبال کنین
    البته سرعت موتورهم متغیره و میتونین سرعت رو خودتون تنظیم کنین
    سرجمع موتور مفیدیه به ویژه برای چشمیهایی که میدان دید و فاصله اسودگی چشم کوچیکی دارند و اجرام به سرعت از میدان دید اونها خارج میشه خیلی مفیده

9. 11 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #255
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

یک سوال !

میدان دید چشمی ، دقیقا چی تعریف میشه ؟ منظروزم اون عددیه که روی چشمی ها می نویسن ...
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

11. 5 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #256
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط arashgmn نمایش پست ها
    یک سوال !

میدان دید چشمی ، دقیقا چی تعریف میشه ؟ منظروزم اون عددیه که روی چشمی ها می نویسن ...
    من اطلاعات دقیق ندارم اما فکر میکنم وقتی میدان دید چشمی پشت تلسکوپ از رابطه ی میدان دید ظاهری تقسیم بر بزرگنمایی بدست میاد، این یعنی در بزرگنمایی 1 برابر (تصویر عادی که با چشم میبینیم) میدان دید واقعی و ظاهری یکی میشه

پس اون میدان دید ظاهری که روی چشمی نوشته میشه همون میدان دیدی هست که وقتی مستقیم از پشت چشمی به یک منظره نگاه میکنیم اون میدان دید رو داریم!

پس تعریفش باید بشه: "میدان دیدی که وقتی با چشم نگاه میکنیم از پشت چشمی، (بدون هیچ ابزار اپتیکی دیگری) خواهیم داشت!"

13. 5 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #257
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط arashgmn نمایش پست ها
    یک سوال !

سلام بر مدیر دوست داشتنی تالار اموزش
    میدان دیدی که روی چشمی ها نشان داده شده است همان میدان دید ظاهری است.
    همونطور که میدونی ما دوتا میدان دید داریم اولی میدان دید ظاهری و دومی میدان دید واقعی است. که فرمولش هم برای همه مشخصه(میدان دید واقعی= میدان دید ظاهری چشمی تقسیم بر بزرگنمایی)
    اما اینکه این میدان دید ظاهری از کجا میاد و چرا روی بعضی از اونها نوشته 50 و بعضیها حتی تا 110 درجه مه نوشته چیه!
    فکر کنم سوال تو این باشه!
    عددی که روی چشمی نوشته شده به عنوان میدان دید در اصل وسعت آسمان بر مبنای درجه است که شما میتونید با خود چشمی اون رو ببنید؛ نه روی تلسکوپ، چشمی به تنهایی..
    تاحالا با چشمی به آسمان نگاه کردید؟ اگر نکردید چیزی زیادی رو از دست ندادید چون تصویر کاملا مات و نامفهومه (چون برای چشمیها تصویر باید در فاصله کانونی تشکیل بشه ولی تصویر آسمان در بینهایته پس تصویر در چشمی تشکیل نمیشه) میدان دیدی که شما در ورای چشمی از آسمان یا منظره روبرو میبینید همان عددی است که روی چشمی نوشته شده یعنی اگر روی چشمی نوشته شده 50 درجه یعنی شما با خود چشمی میتونید 50 درجه وسعت دید داشته باشید
    بیشترین بزرگنمایی ها فعلا مربوط به چشمیهای شکرت تلویو با میدان دید ظاهری 110 درجه است.

البته این مقدار نمیتونه از 180 بیشتر بشه چون میدان دید چشم انسان ها 180 درجه است
    -------------------------------------------------------------------
    پ.ن: یه کم کلی نوشتم که همه خوانندگان کاملا متوجه بشن ممنون

15. 7 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #258
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7212

سلام
    ببخشید این سوال رو می پرسم
    من هنوز خیلی تردید دارم که تلسکوپ بگیرم یا نه
    اصلا اگر من تلسکوپ داشته باشم سرگرم می شم یانه و مثلا به غیر از سیارات می تونم چیزای دیگه رو هم ببینم
    ضمنا من خیلی آسمون رو بلد نیستم اما کتاب گرفتم تا شروع کنم
    الان چند تا صورت فلکی رو یاد گرفتم
    با توجه به قیمت روز افزون تلسکوپ (به صورت نجومی ) من چه کار کنم
    اصلا اگه من تلسکوپ بگیرم در آینده پشیمون نمی شم و از انجام رصد تکراری خسته نمی شم
    دوسستان تجربیات خودتون رو بگید
    خواهشا مختصر جواب ندید و کاملا توضیح بدبد

17. 6 کاربر مقابل از mmh1 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #259
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط mmh1 نمایش پست ها
    سلام
    ببخشید این سوال رو می پرسم
    من هنوز خیلی تردید دارم که تلسکوپ بگیرم یا نه
    اصلا اگر من تلسکوپ داشته باشم سرگرم می شم یانه و مثلا به غیر از سیارات می تونم چیزای دیگه رو هم ببینم
    ضمنا من خیلی آسمون رو بلد نیستم اما کتاب گرفتم تا شروع کنم
    الان چند تا صورت فلکی رو یاد گرفتم
    با توجه به قیمت روز افزون تلسکوپ (به صورت نجومی ) من چه کار کنم
    اصلا اگه من تلسکوپ بگیرم در آینده پشیمون نمی شم و از انجام رصد تکراری خسته نمی شم
    دوسستان تجربیات خودتون رو بگید
    خواهشا مختصر جواب ندید و کاملا توضیح بدبد
    سلام دوست گرامی

راستش اینجا قرار نیست کسی بگه نه نخر پیشمون میشی و خسته میشی و اینا... اخه هرکسی که اینجاست یه جورایی دل مشغول آسمونه

والا این قضیه رو باید از چند منظر بررسی کرد:

1- اقتصادی: راستش هیشکی از فردای قیمت دلار و ارز و تحریم خبردار نیست. مثلا یهو دیدی فردا به تلسکوپ ارز مرجع دادن و تلسکوپ شد یک سوم قیمت کنونی(شتر در خواب بیند پنبه دانه ) یهو هم دیدی فردا گفتن تحریم تلسکوپ شدیمو تلسکوپ با کیفیت و خوب به خاطره ها پیوست

2-نجومی: شما در حقیقت الان توانایی استفاده درست از تلسکوپ رو ندارین.. قصد جسارت ندارما... ولی به علت اینکه زیاد اسمان و اجرام رو نمیشناسین هم کار با تلسکوپ شما رو خسته میکنه و هم اجرام کمی قابل رصد توسط شماست(برای شروع یک دوربین دوچشمی و یا یک تلسکوپ با مقر ساده سمت ارتفاعی بهترین گزینه است)

3-دلزدگی نجومی: والا بعضی از منجما یه دفعه کلیییییییی فعال میشن درحدی که به خودت میگی این خود میچو کاکو میشه ولی بعد از مدتی به کلی از نجوم محو میشن اون هم به علت صرف انرژی بیش از حده که خیلی زود ادم رو دل زده میکنه...

تمام افرادی که در این فروم فعال هستند و علم نجومشون خوب و عالیه تماما افراد فعال در جامعه هستند یا هنوز محصل و دانشجو هستند یا در محیط کارشون که 95% کاری کاملا متفاوت با نجومه فعال هستند اما نجوم هم عشقشونه و بهش بها میدهند و هیچوقت هم ازش دل زده نمیشن چون اسمون هرگز انتها نداره
    اسمون دلت پرستاره

19. 14 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #260
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7212

پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی         
    سلام اونقدر خوب جواب دادید که آدم می مونه چی بگه
    اما با توجه به این که من به آسمان شب علاقه دارم و قبلا هم از یه تلسکوپ دست ساز استفاده می کردم وهنوزم گاهی نصف شب برای رصد برخی از اجرام بلند می شم و رصد می کنم
    گفتم شاید خیلی خوب باشه یه تلسکوپ بگیرم
    اما این موضوع که من اگه الان تلسکوپ بگیرم باهاش چیکار کنم و این که مثل کسایی که تلسکوپ دسته دومشون رو برای فروش گذاشتن نشم داره منو دیونه می کنه
    دوربین دو چشمی هم که الان قیمتش علمی تخیلی هست فکر کنم باید تمام پولم رو بدم تا بتونم یه دونه بگیرم که زومش از موبایلم هم کمتره ()
    من الان حدود یک میلیون جمع کردم برا دابسونی 8 اینچ اما .....
    بفرمایید من برای شروع چیکار کنم که مفید باشه و و اگر مطالعه رو توصیه می کنید نام و نشان کتاب رو هم بدید
    امیدوارم که تلسکوپ دیگه گرون نشه ( برا جمع کردن همین پول بیست سال زندان رفتم شلاق خوردم مجازات شدم و تا چند ماه دیگه هم نوبت اعداممه)

21. 7 کاربر مقابل از mmh1 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 26 از 42 نخستنخست ... 1622232425262728293036 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)