صفحه 25 از 42 نخستنخست ... 1521222324252627282935 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 241 تا 250 , از مجموع 417

موضوع: پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Question پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

سلام دوستان

وجود این تاپیک هم لازم بود چون در تالار ابزارهای نجومی و دیگه تالار ها سوالات و مباحثی مطرح می شود که ممکنه در مکان مناسب پرسیده نشده باشه و از این رو در این تاپیک این جور مسائل و سوالات رو مطرح می کنیم. فقط سوالات و مباحث در مورد موضوعات تلار ابزارهای نجومی (یعنی تلسکوپ ها،دوچشمی ها،رادیوتلسکوپ ها،ابزارهای جدید و قدیمی و ....) قرار بدید که نظم محتوای تالار ها رعایت بشود. از همکاری تون ممنون
    ویرایش توسط Sunrise : 08-13-2011 در ساعت 12:29 PM

2. Top | #241
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783
    تشکر شده 1,158 بار در 208 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mmh1 نمایش پست ها
    سلام ببخشید
    من یه تازه کار هستم
    می خواستم دو چشمی بگیرم
    الان نمی دونم باید 20/60 بهتر هست یا 70*15
    لطفا راهنمایی کنید
    بّا سلام این عدد که توی یک 60 و توی دیگری 70 هست قطر دهانه هست که هرچه بیشتر باشه بهتره
    البته بزرگنمایی هم مهمه ولی نه به اندازه قطر دهانه
    زیرا قطر دهانه باعث میشه نور بیش تری جمع بشه
    به هر حال اگه من بودم 15*70 می خریدم
    امضای ایشان
    من برگشتم

3. 5 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #242
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط my-sky نمایش پست ها
    با سلام
    ببخشید این که میگن تلسکوپ های دابسونی در رفتن به سر سو مشکل دارن چه جوریه ؟
    سلام به شما

راستش نمیشه اسمش را گذاشت مشکل فقط وقتی نزدیک به سمت الراس رصد می کنید تکان دادن تلسکوپ در راستای سمتی کمی سختتر می شود چون تلسکوپهای دابسونی پیچ میکرو ندارند و با یک تکان کوچک میدان دید زیاد جا به جا می شود ولی اگر به شیوه کار با تلسکوپ عادت کنید فکر نکنم مشکلی باشه

5. 5 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #243
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7212
    تشکر شده 31 بار در 6 ارسال

خب با توجه به این موضوع که برای 70*15 میشه یه پایه ارزون گرفت اما برای 80*20 نمیشه
    این سوال مطرح میشه که
    من اگر برم سراغ 80*20 بهتره یا همین 70*15
    اون فروشنده صاایران می گفت دوربین های 80*20 دو دسته اند یکی از نظر مکانیکی ضعیف تر از دومی هست ولی قیمت ضعیف تر با قیمت 70*15 تقریبا برابری می کنه (وزنش هم همینطور)
    با این حال من 80*20 ضعیف تر رو بگیرم یا 70*15 قوی تر؟؟؟؟اصلا روی 60*20 فکر نکنم(قیمتش خیلی ارزونه هاااا180 تومانه)
    خواهشا جواب رو مختصر ندید و مطلب رو کاملا شرح بدید
    یا علی

7. 3 کاربر مقابل از mmh1 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #244
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

خب با توجه به این موضوع که برای 70*15 میشه یه پایه ارزون گرفت اما برای 80*20 نمیشه
    این سوال مطرح میشه که
    اون فروشنده صاایران می گفت دوربین های 80*20 دو دسته اند یکی از نظر مکانیکی ضعیف تر از دومی هست ولی قیمت ضعیف تر با قیمت 70*15 تقریبا برابری می کنه (وزنش هم همینطور)
    با این حال من 80*20 ضعیف تر رو بگیرم یا 70*15 قوی تر؟؟؟؟اصلا روی 60*20 فکر نکنم(قیمتش خیلی ارزونه هاااا180 تومانه)
    یا علی
    سلام دوست گرامی
    برای شروع نجوم دوربینهای 80*20 نسبت به 70*15 ارجحیت دارند به دلایل زیر:
    1- جمع اوری نور 1.5 برابر بیشتر از 70*15
    2- بزرگنمایی 5 برابر بیشتر(همین 5 برابر لااقل 20 جرم مسیه تفاوت میکنه)
    و.............

اینکه چقدر قیمت و هزینه نسبت به کیفیت و کارایی اهمیت بیشتری داشته باشه بحثیه جدا اما باید اپتیکی داشت که مناسب باشه و نه صرفا ارزون...

در مورد دوربینهای صاایران اطلاعات زیادی ندارم اما سابقا از یه 50*7 این شرکت به عنوان دوربین طبیعت گردی ساده استفاده میکردم که کیفیتش بد نبود ولی دربرابر ضربه خیلی شعیف بود و سریع دوبین میشد

دوربین 60*20 هم دوربین بدی نیست ولی جمع اوری نور پایینی داره و خیلی قرار نیست اجرام رو روشن و شفاف بهتون نشون بده

9. 5 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #245
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط my-sky نمایش پست ها
    با سلام
    ببخشید این که میگن تلسکوپ های دابسونی در رفتن به سر سو مشکل دارن چه جوریه ؟
    تو سرسو گاهی اوقات برای کوچکترین جابجایی باید به میزان زیادی چرخش حول محور سمت انجام بدید. همونطور که آقای اکبرنیا گفتند در مورد دابسونی دستی بخاطر نداشتن پیچ میکرو فکر کنم دنبال کردن جرم رو در سرسو سخت کنه اما خب من با دابسونی موتوردار گوتو زیاد مشکل ندارم (خودش براتون ردگیری میکنه - حرکت میکرو هم داره). این مشکل تو مقرهای سمتی-ارتفاعی هم هست ولی خب بخاطر اندازه کوچیک تلسکوپهایی که رو این مقرها سوار هستن میشه اونها رو سریعتر چرخوند. فقط مقرهای استوایی هستن که همچین ایرادی ندارن.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

11. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #246
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    تو سرسو گاهی اوقات برای کوچکترین جابجایی باید به میزان زیادی چرخش حول محور سمت انجام بدید. همونطور که آقای اکبرنیا گفتند در مورد دابسونی دستی بخاطر نداشتن پیچ میکرو فکر کنم دنبال کردن جرم رو در سرسو سخت کنه اما خب من با دابسونی موتوردار گوتو زیاد مشکل ندارم (خودش براتون ردگیری میکنه - حرکت میکرو هم داره). این مشکل تو مقرهای سمتی-ارتفاعی هم هست ولی خب بخاطر اندازه کوچیک تلسکوپهایی که رو این مقرها سوار هستن میشه اونها رو سریعتر چرخوند. فقط مقرهای استوایی هستن که همچین ایرادی ندارن.
    یه نکته اینه که مشکل دنبال کردن اجرام در سرسو اصلا به مقرهای سمت ارتفاعی ختم نمیشه و در مقرهای استوایی هم به چشم میخوره...

تازه در برخی مقرهای سمت ارتفاعی مثل مقرهای تک بازو که اصلا نمیشه جرم رو تو سرسو گرفت و تو برخی از مقرهای استوایی هم تلسکوپ تو سرسرو به مقر گیر میکنه و مقر دیگه نمیتونه جرم رو دنبال کنه...

تازه دابسونی ها لااقل تو اجرام سرسو یه کم ارتفاع چشمیشون بالا میاد و جرم راحت تر رصد میشه اگه یه شکستی باشه که باید خوابیدو رصد کرد
    --------------------------------------
    پ.ن: من جای شماها بودم یه ساعت صبر میکردم جرم ارتفاعش کمتر بشه با خیال اسوده رصد میکردم

13. 7 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #247
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783
    تشکر شده 1,158 بار در 208 ارسال

این سوال مطرح میشه که
    یا علی
    بّا سلام مجدد
    دوربین 20*80 وزنش فکر کنم زیاد باشه و حتما به پایه احتیاج داره
    اصولا کیفیت در اپتیک مهمه و شما به سراغ دوربین دوچشمی برید که کیفیت بالایی داشته باشه و همون طور که می دونید هرچی بیشتر پول بدید ،بیشتر گیرتون می آد .
    در مورد 20*60 هم باز به خودتون بستگی داره که می خواین باهاش اجرام کم نور رو بهتر ببینید یا نه البته تفاوت زیادی بین 60 و 70 نیست و اگه قدرت بیشتری خواستید به سراغ 20*80 برید (البته از نوع با کیفیتش و ترجیحا مارک سلسترون)
    اگه راهنمایی بیشتری خواستید بگید
    علی یارتان
    امضای ایشان
    من برگشتم

15. 8 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #248
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7212
    تشکر شده 31 بار در 6 ارسال

باز هم سلام
    منو بخاطر پر حرفیم ببخشید که اینقدر سوال می پرسم (وقت کم دارم)
    تو قسمت ها مختلف سایت ها می خوندم که کاربرانی که دوچشمی داشتن خیلی ازش راضی هستن و کمتر تلسکوپ رو بیرون میارن و ازش استفاده می کنن
    من دارم یه دابسونی 10 یا 8 اینچ می گیرم
    می خوام یه دو چشمی هم داشته باشم تا راحت تر کار کنم
    حالا با توجه به این که من قرار یه تلسکوپ بگیرم و یه دو چشمی هم می خوام بگیرم و با توجه به این که خیلیا دو چشمی رو بیشتر از تلسکوپ دوست دارند
    من بهتر برای تلسکوپ بیشتر خرج کنم(با همین پول دو چشمی بارلو و همخط کننده و ...بگیرم) یا برای دو چشمی ؟؟؟؟اصلا دوچشمی بگیرم؟؟؟؟
    راستی نگفتید که من یه دو چشمی 70*15 بگیرم بهتره یا یه دو چشمی 80*20 با همان وزن و قیمت ولی با مکانیک ضعیف تر (نمی شه خیلی در نگه داری ازش دقت کنم )

17. 8 کاربر مقابل از mmh1 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #249
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

باز هم سلام
    تو قسمت ها مختلف سایت ها می خوندم که کاربرانی که دوچشمی داشتن خیلی ازش راضی هستن و کمتر تلسکوپ رو بیرون میارن و ازش استفاده می کنن
    حالا با توجه به این که من قرار یه تلسکوپ بگیرم و یه دو چشمی هم می خوام بگیرم و با توجه به این که خیلیا دو چشمی رو بیشتر از تلسکوپ دوست دارند
    من بهتر برای تلسکوپ بیشتر خرج کنم(با همین پول دو چشمی بارلو و همخط کننده و ...بگیرم) یا برای دو چشمی ؟؟؟؟اصلا دوچشمی بگیرم؟؟؟؟
    راستی نگفتید که من یه دو چشمی 70*15 بگیرم بهتره یا یه دو چشمی 80*20 با همان وزن و قیمت ولی با مکانیک ضعیف تر (نمی شه خیلی در نگه داری ازش دقت کنم )
    ببینید چون شما دارید تلسکوپ دابسونی 10 اینچ می گیرید بهتره که از اون برای دیدن اجرام کم‌نور و نیازمند به بزرگنمایی بالا استفاده کنید. در کنارش میتونید یک دو چشمی 70*15 بگیرید که میدان دید بازی داره و میتونید بدون استفاده از پایه و روی دست باهاش آسمان را ببینید. با توجه به این که تلسکوپ دارید من 80*20 را توصیه نمی کنم چون سنگینه و پایه هم لازم داره و وقتی تلسکوپ دارید دیگه نیازی به بزرگنمایی 20 برابر دو چشمی ندارید همون بزرگنمایی 15 برابر که میدان دید بسیار بازی داره بهتره

19. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #250
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی         
    باز هم سلام
    همونطور که آقای اکبرنیا گفتند چون تلسکوپ دارید یه دوربین با بزرگنمایی کم و دهانه گشاد بگیرید. وزنش هم خیلی مهمه و کوچک و سبک باشه خیلی بهتره وگرنه بازم باید اینهو تلسکوپ وصلش کنید به پایه. البته شما میتونید برای صرفه جویی بیشتر اصلاً دو چشمی نخرید و در عوض از جوینده تلسکوپتون بعنوان دوربین استفاده کنید (بشرط اینکه از نوع اپتیکی باشه). من خودم بعضی مواقع جوینده تلسکوپم رو باز میکنم و ازش مثل یک دوربین تک چشمی 50×9 استفاده میکنم. به پای دوچشمی نمیرسه اما خب بجاش با پولش لوازم ضروری تر میتونم بخرم (مثلاً یه چشمی مرغوب، بارلو، فیلتر خورشید و ...).
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

21. 10 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 25 از 42 نخستنخست ... 1521222324252627282935 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)