صفحه 19 از 42 نخستنخست ... 915161718192021222329 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 181 تا 190 , از مجموع 417

موضوع: پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Question پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

سلام دوستان

وجود این تاپیک هم لازم بود چون در تالار ابزارهای نجومی و دیگه تالار ها سوالات و مباحثی مطرح می شود که ممکنه در مکان مناسب پرسیده نشده باشه و از این رو در این تاپیک این جور مسائل و سوالات رو مطرح می کنیم. فقط سوالات و مباحث در مورد موضوعات تلار ابزارهای نجومی (یعنی تلسکوپ ها،دوچشمی ها،رادیوتلسکوپ ها،ابزارهای جدید و قدیمی و ....) قرار بدید که نظم محتوای تالار ها رعایت بشود. از همکاری تون ممنون
    ویرایش توسط Sunrise : 08-13-2011 در ساعت 12:29 PM

2. Top | #181
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693
    تشکر شده 2,158 بار در 242 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط A.rahimi نمایش پست ها
    سلام.

تلسکوپ شکستیه و ساخت اسکاواچر. واسه عکاسی از ماه می خواستمش. نوعش آکروماتیکه.
    سلام . تلسکوپ با مشخصاتی که فرمودین مدل لوله کوتاهش هست که برای اجرام اعماق آسمان مناسبتره . بهتره مدل لوله بلندش رو انتخاب کنید.
    امضای ایشان
    حافظ از مشرب قسمت گله بی انصافیست
    طبع چون آب و غزل های روان ما را بس ...

3. 4 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #182
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

عدسی های درون چشمی ها (مخصوصا اون با کیفیت تر ها که از چندین عدسی تشکیل شدن) رو با چی به هم میچسبونن؟

میشه از فشار خلاء استفاده کرد یا چسب مخصوص داره؟

5. 7 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #183
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3361
    تشکر شده 293 بار در 57 ارسال

سلام دوستان.من هر چی توی اینترنت جستوجو میکنم آثاری از دوربین 60*20 برای خریدن پیدا نمی کنم.اگه شما جایی رو سراغ دارید به من معرفی کنید(البته اگه معتبر باشه و جنس قلابی نفروشه).
    فقط خواهش میکنم زود جواب بدین خیلی لازمه.
    امضای ایشان
    ای مرغ سحر عشق ز پروانه بیاموز
    کان سوخته را جان شد و آواز نیامد

این مدعیان در طلبش بی خبران اند
    آن را که خبر شد خبری باز نیامد

7. 4 کاربر مقابل از صادق مقامی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #184
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط sky sajad نمایش پست ها
    سلام دوستان.من هر چی توی اینترنت جستوجو میکنم آثاری از دوربین 60*20 برای خریدن پیدا نمی کنم.اگه شما جایی رو سراغ دارید به من معرفی کنید(البته اگه معتبر باشه و جنس قلابی نفروشه).
    فقط خواهش میکنم زود جواب بدین خیلی لازمه.
    سلام دوست گرامي

احتمال اينكه توي اينترنت دوربين 60*20 پيدا كنيد خيلي كمه

به اين دليل كه اكثر اين دوربين ها قديمي و ساخت روسيه بودند كه الآن هم خيلي كم ياب هستند

اما اگر حوصله گشتن داريد ، پيشنهاد ميكنم سري به فروشگاه هاي خيابان ناصر خسرو بزنيد ( اگر تهران هستيد ) . احتمال اينكه آنجا پيدا كنيد كم نيست

( در حقيقت اگر در ناصر خسرو پيدا نكرديد ، با تقريب خوبي جاي ديگر هم پيدا نخواهيد كرد ! )

موفق باشيد

9. 11 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #185
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4662
    تشکر شده 191 بار در 35 ارسال

سلام دوستان
    من قبلا هیچ اطلاعی راجع به نحوه انتخاب دوربین دوچشمی نداشتم و یه بار یه جایی یه دوربین دو چشمی دیدم و با ذوق اونو خریدم بدون اینکه هیچ توجهی به مولفه هایی که وقت خرید باید بهش توجه میکردم حالا میخواستم بدونم این دوربین من که 15*35 هست برای رصد آسمون خیلی پرته؟ اصلا به درد آسمون میخوره؟ منظورم اینه که خیلی کوچیکه؟ چیا رو میشه باهاش ببینم؟چون فکر میکنم دوربینم کوچیکه به درد آسمون نمیخوره

11. 2 کاربر مقابل از newastronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #186
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

با همین دوربین هم میتونید از زیبائیهای آسمان لذت ببرید.

البته هر دوربین یا تلسکوپی ضعف و نقاط قوتی دارد.به هر حال برای استفاده هر چه بهتر از دوربینتان میتوانید از مباحث تالار رصدی استفاده نمائید.

اگر هم دوست دارید میتونید ابزار دیگری تهیه کنید.همکنون در آدرس زیر مسابقه ای برگزار میشود که به برندگان دوربین دوچشمی اهدا میشود:

http://forum.avastarco.com/forum/sho...8C%D8%AA/page3
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

13. 9 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #187
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5841
    تشکر شده 1,000 بار در 112 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomy نمایش پست ها
    بیشترین بزرگ نمایی کاربردی برای یک تلسکوپ به چه چیز هایی وابسته هست؟

آیا فرمولی برای محاسبه اون وجود داره؟ و اگر هست اون چیه؟
    __________________________________________________ _____________________________________
    پ ن: این 1000 اُمین پست این تاپیک هست!! ماشالا به این همه ذهن خلاق و کنجکاو و همچنین اساتید جوابگو!
    دوست عزیر
    برای پاسخ شما، عین مطلب کتاب «درآمدی بر نجوم و کیهان‌شناسی» را قرار میدهم. (صفحه 211 و 212):
    شاید فکر کنید که با افزایش بزرگ‌نمایی جزئیات بیشتری دیده می‌شود. الزاماً اینگونه نیست و بسیار به ندرت پیش می‌آید که بزرگ‌نمایی بیش از 200× مفید باشد. در اینجا هم خود چشم و هم جو نقش دارند. جزئیات تصویری که با چشم مشاهده می‌شود به دو چیز محدود می‌گردد: اثرات پراش به دلیل روزنۀ محدود چشم، و تراکم میله‌ها و مخروط‌ها در شبکیه. تفکیک‌پذیری دست یافتنی به روزنۀ مردمک محدود می‌شود، مثلاًبرای قطر 3 میلیمتر، اندازۀ قرص اِیری، θ∆ ، برابر است با

بدین ترتیب تفکیک‌پذیری نظری چشم حدود یک دقیقه قوسی است . این تصویر بر روی شبکیه می‌افتد و در آنجا به وسیلۀ میله‌ها و مخروط‌ها نمونه‌گیری می‌شود. اگر تعداد اینها کافی نبود، تفکیک‌پذیری به نوعی تعدیل می‌شود، هر چند که تکامل اطمینان داده که این عاملی محدود کننده نیست! چنانچه تلسکوپی با بزرگ‌نمایی 60× داشته باشیم، می‌توانیم جزئیاتی را تا یک ثانیه قوسی ببینیم. به ندرت جو اجازه دیدن جزئیاتی دقیق‌تر از این را می‌دهد، لذا ممکن است گفته شود که 60× کافی است. با این وجود پهن شدن تصویر روی شبکیه کمک می‌کند، از اینرو با بزرگ‌نمایی 120× تا 200× معمولاً جزئیات بیشتری می‌بینیم.

15. 5 کاربر مقابل از gshahali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #188
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط gshahali نمایش پست ها
    دوست عزیر
    برای پاسخ شما، عین مطلب کتاب «درآمدی بر نجوم و کیهان‌شناسی» را قرار میدهم. (صفحه 211 و 212):
    شاید فکر کنید که با افزایش بزرگ‌نمایی جزئیات بیشتری دیده می‌شود. الزاماً اینگونه نیست و بسیار به ندرت پیش می‌آید که بزرگ‌نمایی بیش از 200× مفید باشد. در اینجا هم خود چشم و هم جو نقش دارند. جزئیات تصویری که با چشم مشاهده می‌شود به دو چیز محدود می‌گردد: اثرات پراش به دلیل روزنۀ محدود چشم، و تراکم میله‌ها و مخروط‌ها در شبکیه. تفکیک‌پذیری دست یافتنی به روزنۀ مردمک محدود می‌شود، مثلاًبرای قطر 3 میلیمتر، اندازۀ قرص اِیری، θ∆ ، برابر است با

بدین ترتیب تفکیک‌پذیری نظری چشم حدود یک دقیقه قوسی است . این تصویر بر روی شبکیه می‌افتد و در آنجا به وسیلۀ میله‌ها و مخروط‌ها نمونه‌گیری می‌شود. اگر تعداد اینها کافی نبود، تفکیک‌پذیری به نوعی تعدیل می‌شود، هر چند که تکامل اطمینان داده که این عاملی محدود کننده نیست! چنانچه تلسکوپی با بزرگ‌نمایی 60× داشته باشیم، می‌توانیم جزئیاتی را تا یک ثانیه قوسی ببینیم. به ندرت جو اجازه دیدن جزئیاتی دقیق‌تر از این را می‌دهد، لذا ممکن است گفته شود که 60× کافی است. با این وجود پهن شدن تصویر روی شبکیه کمک می‌کند، از اینرو با بزرگ‌نمایی 120× تا 200× معمولاً جزئیات بیشتری می‌بینیم.
    مطلب جالبی بود اما بزرگنمایی بشرط داشتن تلسکوپی با دهانه گشاد میتونه بسیار فراتر از 200 برابر برای دیدن جزئیات بیشتر انتخاب بشه. درسته که جو زمین تصویر رو آشفته میکنه اما این آشفتگی همیشگی نیست و ممکنه برای چند صدم ثانیه تصویر واقعی و بدون آشفتگی تشکیل بشه و مغز ما با نگاه طولانی و با حوصله میتونه از میان لحظات آشفتگی لحظه هرچند کوتاه تصویر واقعی رو مجزا کنه. من خودم عموماً برای رصد جدی سیارات از بزرگنمایی 600 برابر استفاده میکنم که به مراتب بیشتر از 200 برابر پیشنهادی در متن بالاست و در این بزرگنمایی جزئیاتی رو میبینم که در بزرگنمایی های عادی دیده نمیشن. برای مثال سوسو زدن تریتون، قمر نپتون، رو در این بزرگنمایی بخوبی دیدم در حالی که در بزرگنمایی پایین تر دیده نمیشد. البته دهانه تلسکوپ من بقدر کافی زیاد هست که این مقدار بزرگنمایی هنوز در حد تعریف شده برای اون قرار بگیره (12 اینچ). بهرحال از دیدگاه تجربی 60 برابر رو میشه گفت اصلاً احساس نمیشه و حتی اون حداکثر 200 برابر پیشنهادی هنوز کمه. در کل این بزرگنمایی ها بدرد اجرام خارج از منظومه شمسی میخورن. برای رصد سیارات و اجرام منظومه شمسی خود من بشخصه کمترین انتخابم 300 برابره و اگه بخوام دقیقتر ببینم 600 برابر. چه بسا گاهی اوقات به کمی بیشتر هم فکر کردم (چیزی حدود 700 برابر!!! ) ولی چشمی مناسب نداشتم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

17. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #189
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5841
    تشکر شده 1,000 بار در 112 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    مطلب جالبی بود اما بزرگنمایی بشرط داشتن تلسکوپی با دهانه گشاد میتونه بسیار فراتر از 200 برابر برای دیدن جزئیات بیشتر انتخاب بشه. درسته که جو زمین تصویر رو آشفته میکنه اما این آشفتگی همیشگی نیست و ممکنه برای چند صدم ثانیه تصویر واقعی و بدون آشفتگی تشکیل بشه و مغز ما با نگاه طولانی و با حوصله میتونه از میان لحظات آشفتگی لحظه هرچند کوتاه تصویر واقعی رو مجزا کنه. من خودم عموماً برای رصد جدی سیارات از بزرگنمایی 600 برابر استفاده میکنم که به مراتب بیشتر از 200 برابر پیشنهادی در متن بالاست و در این بزرگنمایی جزئیاتی رو میبینم که در بزرگنمایی های عادی دیده نمیشن. برای مثال سوسو زدن تریتون، قمر نپتون، رو در این بزرگنمایی بخوبی دیدم در حالی که در بزرگنمایی پایین تر دیده نمیشد. البته دهانه تلسکوپ من بقدر کافی زیاد هست که این مقدار بزرگنمایی هنوز در حد تعریف شده برای اون قرار بگیره (12 اینچ). بهرحال از دیدگاه تجربی 60 برابر رو میشه گفت اصلاً احساس نمیشه و حتی اون حداکثر 200 برابر پیشنهادی هنوز کمه. در کل این بزرگنمایی ها بدرد اجرام خارج از منظومه شمسی میخورن. برای رصد سیارات و اجرام منظومه شمسی خود من بشخصه کمترین انتخابم 300 برابره و اگه بخوام دقیقتر ببینم 600 برابر. چه بسا گاهی اوقات به کمی بیشتر هم فکر کردم (چیزی حدود 700 برابر!!! ) ولی چشمی مناسب نداشتم.
    سلام دوست عزیز
    مطلب زیر را عیناً از کتاب مبانی ستاره‌شناسی، ترجمه کتاب Fundamental Astronomy، قرار می‌دهم (صفحه 64):

... در عمل، تفکیک پذیری در مشاهدات چشمی، به وسیله‌ی توانایی چشم در دیدن جزئیات تعیین می‌شود. در شب، هنگامی که چشم انسان به خوبی به تاریکی عادت کرده است، قدرت تفکیک چشم انسان حدود 2 دقیقه قوسی است.
    بزرگ‌نمایی بیشینه عبارت است از بزرگ‌ترین بزرگ‌نمایی که در هنگام مشاهده با تلسکوپ، ارزش استفاده را دارد. مقدار این بزرگ‌نمایی از تقسیم توانایی تفکیک چشم بر توان تفکیک تلسکوپ به‌دست می‌آید:

برای مثال، اگر از یک عدسی شیئی با قطر 100 میلیمتر استفاده کنیم، بزرگ‌نمایی بیشینه حدود 100 خواهد بود. بزرگ‌نمایی بیش از این برای چشم فایده‌ای ندارد.

موفق باشید
    ویرایش توسط gshahali : 10-20-2012 در ساعت 08:32 AM

19. 6 کاربر مقابل از gshahali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #190
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط gshahali نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز
    مطلب زیر را عیناً از کتاب مبانی ستاره‌شناسی، ترجمه کتاب Fundamental Astronomy، قرار می‌دهم (صفحه 64):

... در عمل، تفکیک پذیری در مشاهدات چشمی، به وسیله‌ی توانایی چشم در دیدن جزئیات تعیین می‌شود. در شب، هنگامی که چشم انسان به خوبی به تاریکی عادت کرده است، قدرت تفکیک چشم انسان حدود 2 دقیقه قوسی است.
    بزرگ‌نمایی بیشینه عبارت است از بزرگ‌ترین بزرگ‌نمایی که در هنگام مشاهده با تلسکوپ، ارزش استفاده را دارد. مقدار این بزرگ‌نمایی از تقسیم توانایی تفکیک چشم بر توان تفکیک تلسکوپ به‌دست می‌آید:

برای مثال، اگر از یک عدسی شیئی با قطر 100 میلیمتر استفاده کنیم، بزرگ‌نمایی بیشینه حدود 100 خواهد بود. بزرگ‌نمایی بیش از این برای چشم فایده‌ای ندارد.

موفق باشید
    واقعاً مطلب جالبی بود. استفاده کردم. شاید کتاب رو دنلود کردم. البته نتایج این محاسبات برای زمانیه که چشم ما همچون یک دوربین عکاسی بخواد عمل کنه ولی در حقیقت چشم ما مثل یک دوربین فیلمبرداری عمل میکنه و در هر ثانیه میتونه حدود 24 فریم متفاوت رو تشخیص بده. بنابراین توان تفکیک چشم میره بالاتر چون هر فریم میتونه جزئیات متفاوتی رو نسبت فریم قبلی نشون بده؛ مغز ما هر دو تصویر رو میتونه با هم ببینه و از ترکیب اونها جزئیات بیشتر رو درک کنه. از این ترفند در بعضی از کدینگ های کمپرس فایل های ویدئویی استفاده میشه. در این نوع ویدئو ها وقتی پخش رو متوقف میکنین نسبت به حالتی که ویدئو در حالت اجرا قرار داره جزئیات کمتری قابل تشخیص هستن. در واقع جزئیات تکمیلی در فریم بعدی ویدئو قرار دارن. طبق محاسباتی که قرار دادین تلسکوپ 12 اینچ من حداکثر بزرگنمایی مفیدی حدود 300 برابر داره؛ یه جورایی منطقی هم هست چون تو این بزرگنمایی بیشتره جزئیات رو میشه دید. اما از دیدگاه تجربی بنظرم هنوز برای دیدن جزئیات کمی بیشتر راه وجود داره و در 600 برابر جزئیات بیشتری رو میشه دید؛ شاید این جزئیات در اندازه کوچکتری در تصویر 300 برابر قبلی هم وجود داشتن و فقط یکم بزرگتر شدن و تشخیصشون بهتر شده. ضمناً از دیدگاه تجربی تو حالت 300 برابر یخورده نور تصویر زیاده و میشه گفت یجورایی سلول های چشم آدم Over-Exposure میشن و رنگ ها رو بسختی میشه تشخیص داد. اما وقتی بزرگنمایی رو به 600 میرسونم نور تصویر رو سلولهای بینایی بیشتری پخش میشه و در نتیجه از Over-Exposure شدن اونها جلوگیری میشه. نتیجش اینه که رنگ ها رو بهتر میشه دید و همینطور جزئیات رو. میشه گفت تو بزرگنمایی بیشتر تعداد سلول های شبکیه بیشتری درگیر میشن و در نتیجه حساسیت و توان دیدن جزئیات میره بالاتر. شاید با بزرگنمایی کمتر به همون میزان جزئیات برسیم اما دیدن اونها با سلول های کم سختتره و بهتره اونو تا جای ممکن روی شبکیه چشممون پخش کنیم. بهرحال اطلاعات خیلی جالبی در اختیارمون قرار دادین هر چند که من هنوز ترجیح میدم از حداکثر توان تلسکوپم و حداکثر توان چشمهام استفاده کنم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

21. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 19 از 42 نخستنخست ... 915161718192021222329 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)