صفحه 14 از 42 نخستنخست ... 410111213141516171824 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 131 تا 140 , از مجموع 417

موضوع: پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Question پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

سلام دوستان

وجود این تاپیک هم لازم بود چون در تالار ابزارهای نجومی و دیگه تالار ها سوالات و مباحثی مطرح می شود که ممکنه در مکان مناسب پرسیده نشده باشه و از این رو در این تاپیک این جور مسائل و سوالات رو مطرح می کنیم. فقط سوالات و مباحث در مورد موضوعات تلار ابزارهای نجومی (یعنی تلسکوپ ها،دوچشمی ها،رادیوتلسکوپ ها،ابزارهای جدید و قدیمی و ....) قرار بدید که نظم محتوای تالار ها رعایت بشود. از همکاری تون ممنون
    ویرایش توسط Sunrise : 08-13-2011 در ساعت 12:29 PM

2. Top | #131
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693
    تشکر شده 2,158 بار در 242 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mojiran نمایش پست ها
    نظرتون در مورد این نحوه ساخت چیه ؟ جایی سراغ دارین این اتصالات رو داشته باشه ؟

فایل پیوست 3556فایل پیوست 3557فایل پیوست 3558فایل پیوست 3559فایل پیوست 3560فایل پیوست 3561فایل پیوست 3562فایل پیوست 3555
    بنابدلایلی دوباره عکسها رو قرار میدم

امضای ایشان
    حافظ از مشرب قسمت گله بی انصافیست
    طبع چون آب و غزل های روان ما را بس ...

3. 5 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #132
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3461
    تشکر شده 2 بار در 1 ارسال

سلام . نظر شما راجب ساخت تلسکوپ چییه؟ ایا میشه تلسکپوپی شکستی با بزرگ نمایی 200 ساخت؟؟؟ اصلا یه تلسکوپ شکستی {مثلا 200 برابر} رو میشه عدسی هاشو به صورت سواکار خرید؟؟؟

و بگین ایا یه تلسکوپ شکستی {مثلا 200برابرو} عدسی هاشو به صورت سواکار میشه خریداری کرد؟ (از کجا!!؟؟) . اخه اگه خودش بسازه ادم هیجان رصد بیشتر میشه..!!!. و هم اینکه قیمت ها بالا هست.. و میشه گفت نجوم اماتوری برای اقشارپر درامت و مرفح جامعی هست.. . با تشکر.
    ویرایش توسط Sunrise : 03-07-2012 در ساعت 09:12 AM دلیل: تركيب پست ها

5. 2 کاربر مقابل از sun_shine عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #133
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط sun_shine نمایش پست ها
    سلام . نظر شما راجب ساخت تلسکوپ چییه؟ ایا میشه تلسکپوپی شکستی با بزرگ نمایی 200 ساخت؟؟؟ اصلا یه تلسکوپ شکستی {مثلا 200 برابر} رو میشه عدسی هاشو به صورت سواکار خرید؟؟؟

و بگین ایا یه تلسکوپ شکستی {مثلا 200برابرو} عدسی هاشو به صورت سواکار میشه خریداری کرد؟ (از کجا!!؟؟) . اخه اگه خودش بسازه ادم هیجان رصد بیشتر میشه..!!!. و هم اینکه قیمت ها بالا هست.. و میشه گفت نجوم اماتوری برای اقشارپر درامت و مرفح جامعی هست.. . با تشکر.
    سلام
    یه فعالیت نجومی آماتوریه که در خیلی از جاهای دنیا انجام میدن! شما می تونید تلسکوپ با چند هزار برابر بزرگنمایی داشته باشید اما مهم بزرگنمایی نیست بلکه مقدار نوری که دهانه تلسکوپ جمع اوری میکنه! (مقالاتی در مورد شناخت تلسکوپ در نت موجوده اگه بخونید متوجه منظورم میشید) بزرگنمایی طبق فرمول معمول یعنی فاصله کانونی عدسی اصلی تقسیم بر فاصله کانونی چشمی تلسکوپ!! مثلا تلسکوپ شکستی با فاصله کانونی 2000mm و چشمی 20mm بزرگنمایی 100 برابر تولید میکنه! طبیعتا اگه چشمی 10 میلی متر باشه بزرگنمایی 200 برابر تولید میکنه!همونی که میخواید اما کیفیت و کنتراس تصویر نهایی به گشودگی یا قطر ایینه یا عدسی تلسکوپ بستگی داره!
    درمورد خرید عدسی بهتون بگم که بهتره فکرشو نکنید چون خطای رنگی از همه بدتره! البته اگه نیاز دارید که تصویر با کیفیتی داشته باشید!! اما واسه کاردستی میشه از ذره بین های باکیفیت استفاده کرد! در مورد ساخت عدسی بهتون بگم که (خودم تجربه اشو دارم :D) کاری کاری بسیار دشواره!! تقارن دوطرفه!! سطح سهموی وار!! سایش خیلی منظم و دقیق و مراقبت از سطح دیگه ی شیشه که خش نیوفته!! مقدار انرژی که باید صرف کرد که دو طرف رو تراش داد از ریسک هایی تراش عدسی با دسته!!! اگه قصد ساخت تلسکوپ دارید بهترین نوع ساخت، تلسکوپ های بازتابی و طراحی نیوتنی هست! یادتونم باشه که اگه میخواید تلسکوپ با کیفیت و بدون خطا داشته باشید حتما بخرید تا اینکه بخواید بسازید! تلسکوپ 8 اینچ اشمیت کاسگیرین بدون خطا تصویری که تولید می کنند بهتر از 20 اینچ نیتونی با داشتن خطای کما است!!
    بهتره که اطلاعات عمومی در این مورد کسب کنید و سپس خودتون میفهمید که چیکار باید کنید و در اینترنت اگه سرچ کنید می تونید مقالات به نسبت کاملی به زبان فارسی پیدا کنید.
    امضای ایشان
    .

7. 7 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #134
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693

با سلام .ندونستم که کجا مطرح کنم . اومدم اینجا تقاضا کنم اگه امکان داره یه برنامه رصدی خوب برای دوربین های دوچشمی بنویسید. متاسفانه تو سایت مطلبی در این زمینه ندیدم . برنامه ای که یک شب رصدی خوب بشه باهاش داشت
    امضای ایشان

9. 7 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #135
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

با سلام .ندونستم که کجا مطرح کنم . اومدم اینجا تقاضا کنم اگه امکان داره یه برنامه رصدی خوب برای دوربین های دوچشمی بنویسید. متاسفانه تو سایت مطلبی در این زمینه ندیدم . برنامه ای که یک شب رصدی خوب بشه باهاش داشت
    دوست عزیز mojiran
    با سلام
    دوربین مدنظر شما برای این برنامه رصدی چیست؟
    امضای ایشان

11. کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

12. Top | #136
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3035
    تشکر شده 30 بار در 8 ارسال

سلام من یه فیلم آموزشی کار با تلسکوپ (ترجیحا فارسی باشه ) میخوام خواهشا کمکم کنید آدرس یه فیلم خوب بهم بدین دانلود کنم خیلی مهمه وعجله هم دارم
    خواهشا هرکی فیلم جالبی داره کمکم کنه خیلی لازم دارم
    امضای ایشان
    چیست این سقف بلند ساده بسیار نقش
    زین معما هیچ دانا در جهان آگاه نیست

13. Top | #137
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693

نقل قول نوشته اصلی توسط Rezatamehri نمایش پست ها
    دوست عزیز mojiran
    با سلام
    دوربین مدنظر شما برای این برنامه رصدی چیست؟
    با تشکر از شما. من دوربین 80*20 هست . ولی به هر حال معمولا دوربین هایی که برای نجوم استفاده میشه معمولا از 70*15 هست تا 100*25 . اگر بشه اجرامی که با دوربین میشه اونها رو دید لیست و مکان اونها هم گفته بشه خیلی خوبه . البته اگه شماره اجرام در لیست مسیه هم گفته بشه میشه تو کتاب پیدا کرد . ولی هدف اینه که برنامه رصدی خوب برای دوربین نوشته بشه . چیزی که در این سایت نیست و بنظر من جاش خالیه . زحمت دوستانی که در این زمینه وارد هستند رو مطلبه . همه میگن برای شروع کار دوربین بخرید . اما باهاش باید چیکار کرد ؟ ستاره ها رو دونه دونه شمرد ؟ باید برنامه رصدی خوبی هم براش باشه . ممنون
    امضای ایشان

14. 3 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #138
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

با تشکر از شما. من دوربین 80*20 هست . ولی به هر حال معمولا دوربین هایی که برای نجوم استفاده میشه معمولا از 70*15 هست تا 100*25 . اگر بشه اجرامی که با دوربین میشه اونها رو دید لیست و مکان اونها هم گفته بشه خیلی خوبه . البته اگه شماره اجرام در لیست مسیه هم گفته بشه میشه تو کتاب پیدا کرد . ولی هدف اینه که برنامه رصدی خوب برای دوربین نوشته بشه . چیزی که در این سایت نیست و بنظر من جاش خالیه . زحمت دوستانی که در این زمینه وارد هستند رو مطلبه . همه میگن برای شروع کار دوربین بخرید . اما باهاش باید چیکار کرد ؟ ستاره ها رو دونه دونه شمرد ؟ باید برنامه رصدی خوبی هم براش باشه . ممنون
    خب با یک 80*20 در یک آسمان خوب میشه تمام اجرام مسیه را رصد کرد(البته در صورتی که تجربه کافی نداشته باشید برخی از اجرام واقعا سخته دیدنشون). بسیاری از اجرام ngc را هم می توان رصد کرد. در کتاب اطلس آسمان کارکوشکا به خوبی برای هر قسمت از آسمان، اجرام قابل رصد را توضیح داده و گفته به چه صورت دیده می شوند. کتابش به فارسی هم ترجمه شده فکر کنم.

16. 6 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #139
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693

با تشکر از شما . من اطلس آسمان شب نوشته ویل تیریون رو دارم . اون کتاب با این فرق داره ؟ اگر داره لطفا لینکی از اون رو برای دانلود بذارید.
    امضای ایشان

18. Top | #140
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4033
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی         
    سلام من مبتدی هستم.!
    من یک سوال دارم . در مورد تلسکوپ دقیقا از تلسکوپ های خیلی ارزان تا خیلی گران قیمت .. میخوام بدانم که تلسکوپ دقیقا برای چه کاری . یعنی کاریی تلسکوپ چیست.. ممنون

صفحه 14 از 42 نخستنخست ... 410111213141516171824 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)