صفحه 11 از 42 نخستنخست ... 78910111213141521 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 417

موضوع: پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Question پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

سلام دوستان

وجود این تاپیک هم لازم بود چون در تالار ابزارهای نجومی و دیگه تالار ها سوالات و مباحثی مطرح می شود که ممکنه در مکان مناسب پرسیده نشده باشه و از این رو در این تاپیک این جور مسائل و سوالات رو مطرح می کنیم. فقط سوالات و مباحث در مورد موضوعات تلار ابزارهای نجومی (یعنی تلسکوپ ها،دوچشمی ها،رادیوتلسکوپ ها،ابزارهای جدید و قدیمی و ....) قرار بدید که نظم محتوای تالار ها رعایت بشود. از همکاری تون ممنون
    ویرایش توسط Sunrise : 08-13-2011 در ساعت 12:29 PM

2. Top | #101
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2044
    تشکر شده 1,314 بار در 87 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud farahbakhsh نمایش پست ها
    دوستان و اساتید گرامی لطفا سوال من رو هم دریابید
    بعلاوه یک سوال دیگه :اینکه رابطه سرعت تلسکوپ با نسبت کانونی اون و مزایا و معایب و کاربرد تلسکوپ های سریع رو می خواستم.
    ممنون میشم اگه راهنمائیم کنید.
    در مورد بزرگنمايي كاربردي در هردو نوع تلسكوپ شكستي و بازتابي يكي هست البته اگه بخواهيم دقيق تر نگاه كنيم به نوع تلسكوپ، تراش و قدرت تفكيكش
    و به طور كلي دقت اپتيكيش بستگي داره كه بايد در هر دو تلسكوپ يكي باشه

در مورد فاصله كانوني هم ميتونين از خورشيد به عنوان نور بي نهايت استفاده كنين و فاصله لنز يا آينه رو تا نقطه كانوني با سانتيمتر اندازه گيري كنين البته همون طور كه ميدونيد فاصله كانوني به فاصله شي تا اپتيك مورد نظر بستگي داره(نسبت به فاصله، فاصله كانوني متغيير هست) ولي مبنا همون نور بينهايت در نظر گرفته ميشه

در مورد نسبت كانوني هم و اينكه چرا به تلسكوپي با نسبت كانوني كم، تلسكوپ سريع گفته ميشه بهتره اينطور بگم:
    شما دو تا تلسكوپ با گشودگي دهانه ي يكسان ولي نسبت كانوني متفاوت رو در نظر بگيرين. در فاصله زماني مشخص تلسكوپي كه نسبت كانوني كمتري داره بيشتر از تلسكوپي كه نسبت كانوني بيشتري داره ميتونه نور جمع كنه به خاطر همين به اين نوع تلسكوپ ها سريع گفته ميشه و اين برا عكاسي خيلي مهم تره چون تو تلسكوپ سريع شما مدت زمان كمتري و صرف نوردهي ميكنين نسبت به تلسكوپ هاي يكسان ولي با نسبت كانوني زياد...
    اما در مورد معايب و مزايا
    تلسكوپي با نسبت كانوني كم حد فكوس كمتري نسبت به تلسكوپ هاي با نسبت كانوني زياد داره به خاطر همين موضوع هست كه بهتره ما از تلسكوپ هايي با فاصله كانوني زياد به رصد سيارات بپردازيم...
    در مورد درك بهتر نسبت كانوني ميتونين اينو امتحان كنين دو تا عدسي هم قطر با فاصله كانوني متفاوت تهيه كنين جلوي نور خورشيد بگيرين و رو دستتون كانوني كنين خواهيد ديد كه عدسي با فاصله كانوني كم ( نسبت كانوني كم) زود تر از اون يكي عدسي دستتون رو مي سوزونه علتشم اين هست هر چقدر نسبت كانوني بزرگتر بشه نقطه اي كه نور كانوني ميشه بزرگتر و بزرگتر ميشه و به خاطر همين از تمركز نور كاسته ميشه
    دوستان در صورتي كه اشتباهي در مطالب بالا ديدين لطفا ذكر كنين تا مطالب موجب كج فهمي نشه...
    موفق باشيد.
    ویرایش توسط Omid Scope : 01-19-2012 در ساعت 11:55 PM

3. 5 کاربر مقابل از Omid Scope عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #102
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Omid Scope نمایش پست ها
    در مورد فاصله كانوني هم ميتونين از خورشيد به عنوان نور بي نهايت استفاده كنين و فاصله لنز يا آينه رو تا نقطه كانوني با سانتيمتر اندازه گيري كنين البته همون طور كه ميدونيد فاصله كانوني به فاصله شي تا اپتيك مورد نظر بستگي داره(نسبت به فاصله، فاصله كانوني متغيير هست) ولي مبنا همون نور بينهايت در نظر گرفته ميشه
    .
    اگه میشه در مورد اندازه گیری فاصله کانونی کمی بیشتر توضیح بدین، من متوجه نشدم که دقیقا چه جوری باید اندازه بگیرمش.ممنون

5. 2 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #103
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2044
    تشکر شده 1,314 بار در 87 ارسال

فكر كنم اين عكسها بتونه كمكتون كنه

http://www.victoria.ac.nz/physics-re...al%20Point.JPG

البته ميتونيد به جاي نور لامپ از نور خورشيد به جاي منبع نور استفاده كنين.

7. 6 کاربر مقابل از Omid Scope عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #104
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400

خیلی ممنون بابت راهنمائیتون.
    فقط الان یک سوال برام پیش اومده
    بعضی از تلسکوپ های نیوتنی فاصله کانونی شون از طول لوله تلسکوپ بیشتره.این مسئله باعث چه مشکلاتی میشه؟

9. 3 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #105
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال
    درود بر شما

چند تا سوال دارم در مورد تنظیمات اولیه تلسکوپ astromaster 90 با پایه استوایی CG3
    اول اینکه بالانس وزنه ها دقیقا به چه صورتی انجام میشه؟ البته سرچ های زیادی کردم و لی مطلب مفیدی که به درد من مبتدی بخوره پیدا نکردم...کاتالوگ هم متاسفانه برام گنگ بود توضیحاتش.
    دوم اینکه آیا قطبی کردن و استقرار رو به شمال اولیه سه پایه برای پایه های بدون موتور هم لازمه؟ یعنی برای استفاده از اعداد محور های بعد و میل و پیدا کردن یک جرم باید اول تلسکوپ بره رو به شمال؟ ( این چه سوالیه ؟! حتما آره دیگه )

دیگه اینکه یه توضیح مختصر کلی میخوام که چجوری باید یه جرم رو پیدا کنم با استفاده از اعداد روی پایه ؟

کلا صفر تا صد استفاده از این پایه عجیب غریب رو بگید دیگه لطفا"

درود و سپاس

11. 2 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #106
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    درود بر شما

چند تا سوال دارم در مورد تنظیمات اولیه تلسکوپ astromaster 90 با پایه استوایی CG3
    اول اینکه بالانس وزنه ها دقیقا به چه صورتی انجام میشه؟ البته سرچ های زیادی کردم و لی مطلب مفیدی که به درد من مبتدی بخوره پیدا نکردم...کاتالوگ هم متاسفانه برام گنگ بود توضیحاتش.
    دوم اینکه آیا قطبی کردن و استقرار رو به شمال اولیه سه پایه برای پایه های بدون موتور هم لازمه؟ یعنی برای استفاده از اعداد محور های بعد و میل و پیدا کردن یک جرم باید اول تلسکوپ بره رو به شمال؟ ( این چه سوالیه ؟! حتما آره دیگه )

دیگه اینکه یه توضیح مختصر کلی میخوام که چجوری باید یه جرم رو پیدا کنم با استفاده از اعداد روی پایه ؟

درود و سپاس
    فرشاد گرامي
    Cg3هم يه مقر استوايي هست عين بقيه مقرهاي استوايي و اصلا هم عجيب و غريب نيست
    كلا بالانس وزنه ها در تمام اپتيكهايي كه مقر سمت ارتفاعي دارن يه روش ساده داره
    تلسكوپ رو روي مقر سوار كنيد و پيچ ميل مقر رو شل كنيد(همون محوري كه وزنه روي اون قرار داره) انقد وزنه مقر رو بالا پايين كنيد تا كاملا تلسكوپ روي مقر به تعادل برسه، يعني تلسكوپ رو در هر وضعيتي بدين در همون وضعيت بمونه
    شايد زياد علمي نباشه ولي عمليه
    در مورد يافتن اجرام با اعداد روي مقر هم بعد از اينكه مقرتون رو دقيق قطبي كردين ميتونيد با داشتن بعد و ميل جرم بهش برسين كه البته اصلا من اين روش رو دوست ندارم روشهاي معمول خودمون كه كم و بيش در تاپيك " روش هاي رصد اعماق آسمان" به آنها ميپردازين رو خيلي بيشتر ميپسندم 
    ویرایش توسط رضا طامهری : 01-24-2012 در ساعت 11:12 PM
    امضای ایشان

13. 5 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #107
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

نقل قول نوشته اصلی توسط Rezatamehri نمایش پست ها
    فرشاد گرامي
    Cg3هم يه مقر استوايي هست عين بقيه مقرهاي استوايي و اصلا هم عجيب و غريب نيست
    كلا بالانس وزنه ها در تمام اپتيكهايي كه مقر سمت ارتفاعي دارن يه روش ساده داره
    تلسكوپ رو روي مقر سوار كنيد و پيچ ميل مقر رو شل كنيد(همون محوري كه وزنه روي اون قرار داره) انقد وزنه مقر رو بالا پايين كنيد تا كاملا تلسكوپ روي مقر به تعادل برسه، يعني تلسكوپ رو در هر وضعيتي بدين در همون وضعيت بمونه
    شايد زياد علمي نباشه ولي عمليه
    در مورد يافتن اجرام با اعداد روي مقر هم بعد از اينكه مقرتون رو دقيق قطبي كردين ميتونيد با داشتن بعد و ميل جرم بهش برسين كه البته اصلا من اين روش رو دوست ندارم روشهاي معمول خودمون كه كم و بيش در تاپيك " روش هاي رصد اعماق آسمان" به آنها ميپردازين رو خيلي بيشتر ميپسندم 
    مرسی دوست عزیز...فکر کنم یه چیزایی دارم ازش سر در میارم.ولی قطعا" بازم مزاحمتون میشم
    راستش امشب دیگه داشتم نا امید میشدم و میخواستم از روی پشت بوم پرتش کنم پائین که بالاخره تونستم مشتری و قمرهاش رو ببینم ( البته خیلی اتفاقی رفتم روش نه علمی ) و منصرف شدم

15. کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #108
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    درود بر شما

درود و سپاس
    سلام بر شما آقاي فرشاد گرامي

ضمن تشكر از آقاي طامهري عزيز بابت پاسخ خوبي كه دادند

به اطلاع شما مي رسونم كه آقاي كويلاكايف ( مدير تالار ابزار ) در حال آماده سازي مطالب خوب و مصوري از روش سوار كردن و استفاده از ابزار ها هستند كه انشاا... به محض اينكه تمام شد ، اونها رو براي استفاده در فروم قرار ميدن تا دوستاني كه در اين مورد سوالي دارند ، سوالاتشون بر طرف بشه

موفق باشيد
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

17. 9 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #109
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

نقل قول نوشته اصلی توسط mostafa نمایش پست ها
    سلام بر شما آقاي فرشاد گرامي

ضمن تشكر از آقاي طامهري عزيز بابت پاسخ خوبي كه دادند

به اطلاع شما مي رسونم كه آقاي كويلاكايف ( مدير تالار ابزار ) در حال آماده سازي مطالب خوب و مصوري از روش سوار كردن و استفاده از ابزار ها هستند كه انشاا... به محض اينكه تمام شد ، اونها رو براي استفاده در فروم قرار ميدن تا دوستاني كه در اين مورد سوالي دارند ، سوالاتشون بر طرف بشه

موفق باشيد
    درود بر شما...
    و تشکر برای راهنمایی...راستش تقصیر پایه استوایی نیست...تقصیره منه که بی تجربه ام
    فقط امیدوارم وقتی روی پشت بوم خودم و تلسکوپ به هم گره خورده بودیم کسی ندیده باشه
    بی صبرانه منتظر مقاله ای که فرمودید هستم چون فکر میکنم اگه یاد بگیرم دیگه از روی پشت بوم پائین نیام...امشب که با دیدن مشتری و قمرهاش کلی هیجان زده شدم البته یه چیز دیگه ام دیدم که فکر کنم m42 بود !؟
    امیدوارم از نزدیک شمارو ملاقات کنم و از راهنمائی هاتون استفاده کنم.
    پاینده باشید دوست عزیز

19. 7 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #110
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400

پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی         
    سلام دوستان بنده سوالی داشتم
    در بازار یکسری تلسکوپ ها هستند که دارای مقر قطبی هستند ولی به سیستم ردیاب و یا goto مجهز نیستن
    حالا سوال من اینه که یه تلسکوپ با مقر قطبی و بدون این چیزها نسبت به همون تلسکوپ با مقر سمتی ارتفاعی چه فرقی می کنه(منظورم از لحاظ کار برای اپراتور هستش)
    و سوال دوم اینکه برای مقاصد رصدی اونهم نه از نوع علمی و صرفا برای سرگرمی و لذت بردن از آسمون بین دو تلسکوپ یکی با استقرار قطبی و دیگری همان تلسکوپ با مقر سمتی ارتفاعی،کدومش رو ارجحیت داره؟
    با تشکر

21. 2 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 11 از 42 نخستنخست ... 78910111213141521 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)