صفحه 37 از 44 نخستنخست ... 27333435363738394041 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 361 تا 370 , از مجموع 439

موضوع: راهنمای خرید تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

smile راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید و انتخاب تلسکوپ

یکی از پرمخاطب ترین، پربازدیدترین و پر سوال ترین موضوعات در دنیای نجوم عمومی بحث خرید و راهنمایی در خرید تلسکوپ است. در ایران هم این بحث خیلی پر رونق شده و سوال های زیادی در این مورد پرسیده می شود. مشکلی که در راهنمایی و انتخاب تلسکوپ برای افراد نااشنا مشخصه، دادن یه سری مشخصات خاص و متنوع است که بر این اساس باید راهنمایی کرد.

در این تاپیک می تونید همه سوالاتتون درباره خرید تلسکوپ رو مطرح کنید

اما قبل از هر چیز پیشنهاد می کنیم مقاله زیر رو که با وسواس زیادی درباره معرفی انواع تلسکوپ ها و راهنمای خرید تلسکوپ هست رو مطالعه کنید.

برای مطالعه مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

راهنمای خرید تلسکوپ

ویرایش توسط 169 : 07-13-2011 در ساعت 12:53 AM

2. Top | #361
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط gimme5 نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من از نجوم وکار کردن با هیچ تلسکوپی آشنایی ندارم یعنی درحد صفر ولی علاقه زیادی دارم تا سیاراتو رصد کنم ببینمشون در حدی که بتونم حلقه های دور سیاره زحل ببینم یا سیارات دیگه ستارگان
    میخواستم یه تلسکوپ معرفی کنید ممنونم
    سلام دوست گرامی...

سوال شما مشابه نود درصد از سوالاتی است که علاقه مندان به نجوم در همین فروم نیز حتی پرسیده اند...
    و متعاقبا جواب ما نیز مشابه همان نود درصد هست

در وهله اول شما نیاز به اموزش دارید وگرنه نمیتوانید با تلسکوپ کار کنید البته بجز اینکه بخواهید تلسکوپ یک قسمت از دکوراسیون اتاقتان باشد و هرز گاهی با ان به ماه نگاه کنید

وگرنه محل سیارات پر نور نیز در آسمان خیلی راحت پیدا نمیشود مخصوصا اینکه سیارات در آسمان همواره در حال حرکتند و برای یافتن آنها باید محل آنها را به وسیله صورتهای فلکی بیابید.
    امضای ایشان

3. 5 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #362
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11410
    تشکر شده 32 بار در 7 ارسال

سلام
    من قصد خرید تلسکوپ داشتم برای رصد و عکاسی عمق آسمان به گزینه‌های نیوتونی ۶ و ۸ اینچی رسیدم و مقرهای گرون eq5 به بالا و... دیدم که فعلا بودجم نمی‌رسه!
    بعد دیدم چون تازه کارم بهتره قبلش با تلسکوپ ارزان تری شروع کنم بهتره
    حالا می‌خواستم راهنماییم کنید تا بدونم چه تلسکوپی مناسبه که بتونم باهاش هم رصد و هم عکاسی رو شروع/تمرین کنم
    با دیدن این سایت و این عکسها، فکر کردم که این مدل تلسکوپ meade etx 90 میتونه مناسب باشه.چون هم گوتو داره هم برای سیارات و ماه مناسب به نظر میاد و هم میشه با مقرش عکسای نمای باز آسمان و استارترکینگ داشت، خوشحال می‌شوم نظر شما دوستان با تجربه رو بدونم.
    خیلی ممنون

5. 3 کاربر مقابل از kooshax عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #363
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5510
    تشکر شده 927 بار در 142 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط kooshax نمایش پست ها
    سلام
    من قصد خرید تلسکوپ داشتم برای رصد و عکاسی عمق آسمان به گزینه‌های نیوتونی ۶ و ۸ اینچی رسیدم و مقرهای گرون eq5 به بالا و... دیدم که فعلا بودجم نمی‌رسه!
    بعد دیدم چون تازه کارم بهتره قبلش با تلسکوپ ارزان تری شروع کنم بهتره
    حالا می‌خواستم راهنماییم کنید تا بدونم چه تلسکوپی مناسبه که بتونم باهاش هم رصد و هم عکاسی رو شروع/تمرین کنم
    با دیدن این سایت و این عکسها، فکر کردم که این مدل تلسکوپ meade etx 90 میتونه مناسب باشه.چون هم گوتو داره هم برای سیارات و ماه مناسب به نظر میاد و هم میشه با مقرش عکسای نمای باز آسمان و استارترکینگ داشت، خوشحال می‌شوم نظر شما دوستان با تجربه رو بدونم.
    خیلی ممنون
    سلام
    دوست گرامی و باعرض تبریک ورودتون به فروم آوا
    بهتر بود سقف بودجه تون رو هم میگفتید تا دوستان بهتر بتونن راهنمایی کنن.
    به نظر حقیر برای رصد و عکاسی همون نیوتنی 8 اینچی که فرمودین مناسب تر هست البته نوعی که نسبت کانونی 4 داره بهتره.و البته آپوها از نیوتنی ها هم بهترن ولی رصد با 8 اینچ نیوتنی به مراتب از آپو 80 میلیمتری جزئیات بیشتری رو میتونین رصد کنین و متاسفانه قیمت آپو 80 اسکای واچر حدود 3.5 میلیون هست.
    در مورد ماکستوف ها بدلیل نسبت کانونی بالایی که دارن اصلا مناسب عکاسی از اعماق نیستند . f بالای اونا فقط بدرد عکاسی از ماه و سیارات میخوره و در مورد تلسکوپی که شما اشاره کردین
    فقط برای عکاسی از ماه و سیاره مشتری مناسب هست.
    در مورد مقری که اشاره کردین اطلاعی از دقت ترکینگ و پایداری اون ندارم ولی مقرهای استوایی از سمتی ارتفاعی ها برای عکاسی مناسب ترند
    در عکاسی از اعماق شما نیاز به ترکینگ حداقل 3 دقیقه به بالا دارین که به نظر بنده حتی مقر Eq5 هم ضعیف عمل میکنه.
    در پایان متذکر میشم که عکاسی نجومی به ابزار (اونم از نوع گران قیمتش )شدیدا وابسته است . تا نظر دوستان دیگه چی باشه.
    شما میتونین نمونه عکس با ماکستوف 180 و آپو 80 رو در وب سایت بنده ببینین که آدرسش در امضا موجوده
    امضای ایشان
    در دهـــر، هـر آنـکه نـیـم نانـی دارد - از بـهـر نشــست ، آشــیانی دارد
    نه خادم کس بود، نه مخدوم کس - گو : شاد بزی که خوش جهانی دارد

7. 3 کاربر مقابل از toraj1358 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #364
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11410

سلام
    خیلی ممنونم برای توضیحاتتون
    بله قبلا عکسهای زیبای شما رو دیده بودم و بسیار لذت بردم
    بودجه من حدودا ۲ میلیونه و میتونم کمی بیشترش هم کنم ولی با این بودجه نمیشه مقر مناسبی تهیه کرد، گزینه هام هم ۸ یا ۶ اینچی جی اس او با f4 و سلسترون omni xlt 150 بازتابی بودند، مقرهای cg4 موتور و پولاراسکوپ ندارند، ولی میشه براشون تهیه کرد. ارزون ترین مقری هم که قابلیت اتوگایدینگ داشته باشه هم eq5 sysnscan هست که قیمتش ۳ میلیونه که تازه اونم به سختی اپتیک ۸ اینچی با ملحقاتش رو تحمل میکنه! دوربین ۶۰ دی کنون هم دارم.
    حالا ازونجایی که تازه کارم و شاید سنگ بزرگی برداشتم تصمیم دارم با گزینه ارزان تری خودم و محک بزنم و بعد در صورت قبولی سراغ کارای بزرگ تر برم!

9. کاربر مقابل از kooshax عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

10. Top | #365
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5510
    تشکر شده 927 بار در 142 ارسال

سلام
    خیلی ممنونم برای توضیحاتتون
    بله قبلا عکسهای زیبای شما رو دیده بودم و بسیار لذت بردم
    بودجه من حدودا ۲ میلیونه و میتونم کمی بیشترش هم کنم ولی با این بودجه نمیشه مقر مناسبی تهیه کرد، گزینه هام هم ۸ یا ۶ اینچی جی اس او با f4 و سلسترون omni xlt 150 بازتابی بودند، مقرهای cg4 موتور و پولاراسکوپ ندارند، ولی میشه براشون تهیه کرد. ارزون ترین مقری هم که قابلیت اتوگایدینگ داشته باشه هم eq5 sysnscan هست که قیمتش ۳ میلیونه که تازه اونم به سختی اپتیک ۸ اینچی با ملحقاتش رو تحمل میکنه! دوربین ۶۰ دی کنون هم دارم.
    حالا ازونجایی که تازه کارم و شاید سنگ بزرگی برداشتم تصمیم دارم با گزینه ارزان تری خودم و محک بزنم و بعد در صورت قبولی سراغ کارای بزرگ تر برم!
    سلام
    به نظر بنده هزینه کردن برای ابزار ضعیف و ارزون تر پول دور ریختن است و اضافه بر اینکه ابزار هم بعدا رو دست تون میمونه و بودجه تون رو هم کمتر میکنه.
    شما بهتره فعلا با همون ۶۰ دی کنون شروع به عکاسی نما باز از آسمان شب کنین باتوجه باینکه موقعیت راه شیری داره بهتر میشه و عکاسی از صور فلکی به همراه سوژه زمینی و دور قطبی و ... .
    زمانیکه دستتون باز تر شد ( از نظر مالی رو میگم )
    حداقل لوازم عکاسی ، که میشه گفت مقر eq5 و همون ۸ اینچی gso با نسبت کانونی ۴ تقریبا چند سالی نیازتون رو بر طرف میکنه .
    اضافه کنم در این مدت میتونین اطلاعاتتون رو نسبت به ابزار ها و تکنیک های عکاسی عمق آسمان افزایش بدین
    عکاسی عمق آسمان با ابزارهای ضعیف ( مثل همین مقر eq5 ) واقعا درد سر ساز هست .
    امید وارم تونسته باشم منظورم رو رسونده باشم
    در پناه حق.
    امضای ایشان
    در دهـــر، هـر آنـکه نـیـم نانـی دارد - از بـهـر نشــست ، آشــیانی دارد
    نه خادم کس بود، نه مخدوم کس - گو : شاد بزی که خوش جهانی دارد

11. کاربر مقابل از toraj1358 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

12. Top | #366
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11410

با سلام و تشکر برای راهنمایی خوبتون
    به نظر خودمم بهترین کار همین صبر کردنه فعلا تاهمون مجموعه رو بتونم بگیرم.
    اما داشتم به محصولات دست دوم هم فکر میکردم مثلا نظرتون درباره این نمونه اشمیت کاسگرین سلسترون چیه؟ آیا مناسبه به نسبت قیمتش؟(تقریبا هم قیمت اپتیک ۸ اینچی جی اس او) هم برای رصد و هم عکاسی با توجه به اینکه این اولین تلسکوپم قراره باشه و منم تازه کارم!
    بازم ممنونم

13. کاربر مقابل از kooshax عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

14. Top | #367
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102
    تشکر شده 838 بار در 229 ارسال

با سلام و تشکر برای راهنمایی خوبتون
    به نظر خودمم بهترین کار همین صبر کردنه فعلا تاهمون مجموعه رو بتونم بگیرم.
    اما داشتم به محصولات دست دوم هم فکر میکردم مثلا نظرتون درباره این نمونه اشمیت کاسگرین سلسترون چیه؟ آیا مناسبه به نسبت قیمتش؟(تقریبا هم قیمت اپتیک ۸ اینچی جی اس او) هم برای رصد و هم عکاسی با توجه به اینکه این اولین تلسکوپم قراره باشه و منم تازه کارم!
    بازم ممنونم
    سلام.
    من یک نکته در مورد وسایل دست دوم بگم و اون هم اینکه خرید وسایل دست دوم نیاز به دقت زیادی داره.اون هم به خاطر اینکه ممکنه مشکلاتی توی ابزار وجود داشته باشه که موقع خریدن مشخص نباشه اما بعدا مشخص میشه که فلان مشکل را داره.
    اینه که اگر می خواهید تلسکوپ دست دوم انتخاب کنید، باید با یک نفر که شناخت خوبی روی ابزار نجومی داره اقدام به خرید کنید تا دچار مشکل نشید.
    امضای ایشان
    همیشه شروع سخت ترین مرحله‌ است...

15. Top | #368
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11410

تشکر از همه

با سلام خدمت همه دوستان و تشکر فراوان برای توصیه های خوبتون
    بعد از کلی مشورت و بالا و پایین برای تصمیم گیری، با لطف آقای امام بلاخره قسمت شد ما هم تلسکوپ دار شدیم:

Celestron Omni XLT 102

دوربین canon 50D لنز 18-55
    مدت زمان نوردهی ۴ ثانیه

(راستی قمر در عقرب به همین میگن؟)

اینم اولین عکسایی که گرفتم باهاش:

۱. ماه

آفوکال
    دوربین گوشی SONY Xperia Zr

۲. مشتری

آفوکال
    دوربین Canon 50D
    استک ۵ فریم با فتوشاپ cs5

۳. زحل

آفوکال
    دوربین Canon 50D
    استک ۵ فریم با فتوشاپ cs5

اینجا هم می‌تونید عکس‌هایی که آقای Carlos A. Archila با همین تلسکوپ گرفتند را ببینید. دیدنش خالی از لطف نیست، به آدم دلگرمی میده

16. 6 کاربر مقابل از kooshax عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #369
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11662
    تشکر شده 2 بار در 1 ارسال

سلام
    من تازه عضو شدم و ممنون میشم در زمینه خرید تلسکوپ راهنماییم کنید.
    لطفا یه مدل بگید که رومیزی نباشه و مخصوص تازه کارها باشه.
    اینم جواب به سوالاتون:
    0-فکر می کنید به تلسکوپ نیاز دارید؟! حتما اره دیگه!حالا چرا؟ توضیحات حداکثر چندخط باشه!
    چند ساله میخوام بخرم. هروقت به جاهای تاریک میرم و آسمونو نگاه میکنم حسرت میخورم کاش داشتم و چند تا چیز میدیدم باهاش
    1- حداقل و حداکثر هزینه ای(تومان) که می توانید پرداخت کنید چقدر است؟
    برای شروع یه ارزون حدود 200- 300 تومن میخوام بخرم و اگه علاقم تثبیت شد برای سال های آتی تا 2 میلیون هم حاضرم هزینه کنم.
    2-برای چه موضوعاتی می خواهید استفاده کنید؟ ( 1- نجوم،2- طبیعت،3- هردو)
    فقط نجوم و فعلا برای دیدن سیارات مثل مشتری و زحل
    3-از تلسکوپ چه استفاده ای می خواهید بکنید؟ ( 1- فقط رصد،2- فقط عکاسی،3- هر دو)
    فقط رصد
    4- مشکلی در حمل و نقل ابزاری که می خواهید تهیه کنید دارید یا نه؟ (1- اره، 2- نه )
    حتما میخوام سبک باشه – تا 5 کیلوگرم
    5- به طور کلی علاقه مند به رصد چه موضوعاتی هستنید؟( 1- اجرام نقطه ی مثله خوشه ها،دوتایی ها،سیارات و ... 2- اجرام گسترده مثله سحابی ها،کهکشان ها و ... 3- همه اجرام)
    برای دیدن سیارات مثل مشتری و زحل یا ماه
    6-سابقه ی رصد از پشت تلسکوپ و دوچشمی را داشته اید؟( 1- اره خیلی، 2- چندباری دیدم ، 3- تا حالا رصد نکردم) ( اگه از پشت وسیله ای رصد کردید مشخصات اپتیکی که با اون رصد کردید رو حدودا بگید.قطر و نوع طراحی شکستی یا بازتابی)
    سابقه که دارم ولی تلسکوپ مال خودم نبوده. هم تلسکوپ هم دوربین دو چشمی. تلسکوپه اسکای واچر 4 اینچی بود
    7-کیفیت اپتیک و رصد چقدر برایتان مهم است؟ ( 1- خیلی، 2- متوسط 3- زیاد نه )
    در حدی که بشه سیارات مثل زحل، مشتری و قمر هاش رو واضح دید.
    8- دوست دارید که تلسکوپ قابلیت گوتو(ردیابی خودکار اجرام آسمان) داشته باشد یا نه؟! ( 1-اره، 2- نه )
    خیر از روی نرم افزاهای روی تبلتم به راحتی پیدا میکنم سمت ها رو
    9- چقدر برای خریدن عجله دارید؟(1- خیلی، 2- زیاد نه، 3- عجله ای ندارم)
    خیلی عجله ای نیست
    10- چند سال سابقه ی فعالیت در نجوم و چه مقدار به نجوم آشنایی دارید؟ توضیحات کوتاه باشه لطفا!
    از بچگی علاقه داشتم الانم با نرم افزارهای تو تبلتم تو جاهای تاریک بعضی صور رو تماشا میکنم.
    این دو مدل هم پیدا کردم. نظرتون چیه در موردشون؟ چیزی میشه از توشون دید؟

http://www.chare.ir/index.php?dispat...oduct_id=62649

http://www.telescope.ir/%D8%AA%D9%84...DB%8C-NightSky

18. 2 کاربر مقابل از sdsab22 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #370
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

راهنمای خرید تلسکوپ         
    نقل قول نوشته اصلی توسط sdsab22 نمایش پست ها
    سلام
    من تازه عضو شدم و ممنون میشم در زمینه خرید تلسکوپ راهنماییم کنید.
    لطفا یه مدل بگید که رومیزی نباشه و مخصوص تازه کارها باشه.
    اینم جواب به سوالاتون:
    0-فکر می کنید به تلسکوپ نیاز دارید؟! حتما اره دیگه!حالا چرا؟ توضیحات حداکثر چندخط باشه!
    چند ساله میخوام بخرم. هروقت به جاهای تاریک میرم و آسمونو نگاه میکنم حسرت میخورم کاش داشتم و چند تا چیز میدیدم باهاش
    1- حداقل و حداکثر هزینه ای(تومان) که می توانید پرداخت کنید چقدر است؟
    برای شروع یه ارزون حدود 200- 300 تومن میخوام بخرم و اگه علاقم تثبیت شد برای سال های آتی تا 2 میلیون هم حاضرم هزینه کنم.
    2-برای چه موضوعاتی می خواهید استفاده کنید؟ ( 1- نجوم،2- طبیعت،3- هردو)
    فقط نجوم و فعلا برای دیدن سیارات مثل مشتری و زحل
    3-از تلسکوپ چه استفاده ای می خواهید بکنید؟ ( 1- فقط رصد،2- فقط عکاسی،3- هر دو)
    فقط رصد
    4- مشکلی در حمل و نقل ابزاری که می خواهید تهیه کنید دارید یا نه؟ (1- اره، 2- نه )
    حتما میخوام سبک باشه – تا 5 کیلوگرم
    5- به طور کلی علاقه مند به رصد چه موضوعاتی هستنید؟( 1- اجرام نقطه ی مثله خوشه ها،دوتایی ها،سیارات و ... 2- اجرام گسترده مثله سحابی ها،کهکشان ها و ... 3- همه اجرام)
    برای دیدن سیارات مثل مشتری و زحل یا ماه
    6-سابقه ی رصد از پشت تلسکوپ و دوچشمی را داشته اید؟( 1- اره خیلی، 2- چندباری دیدم ، 3- تا حالا رصد نکردم) ( اگه از پشت وسیله ای رصد کردید مشخصات اپتیکی که با اون رصد کردید رو حدودا بگید.قطر و نوع طراحی شکستی یا بازتابی)
    سابقه که دارم ولی تلسکوپ مال خودم نبوده. هم تلسکوپ هم دوربین دو چشمی. تلسکوپه اسکای واچر 4 اینچی بود
    7-کیفیت اپتیک و رصد چقدر برایتان مهم است؟ ( 1- خیلی، 2- متوسط 3- زیاد نه )
    در حدی که بشه سیارات مثل زحل، مشتری و قمر هاش رو واضح دید.
    8- دوست دارید که تلسکوپ قابلیت گوتو(ردیابی خودکار اجرام آسمان) داشته باشد یا نه؟! ( 1-اره، 2- نه )
    خیر از روی نرم افزاهای روی تبلتم به راحتی پیدا میکنم سمت ها رو
    9- چقدر برای خریدن عجله دارید؟(1- خیلی، 2- زیاد نه، 3- عجله ای ندارم)
    خیلی عجله ای نیست
    10- چند سال سابقه ی فعالیت در نجوم و چه مقدار به نجوم آشنایی دارید؟ توضیحات کوتاه باشه لطفا!
    از بچگی علاقه داشتم الانم با نرم افزارهای تو تبلتم تو جاهای تاریک بعضی صور رو تماشا میکنم.
    این دو مدل هم پیدا کردم. نظرتون چیه در موردشون؟ چیزی میشه از توشون دید؟

http://www.chare.ir/index.php?dispat...oduct_id=62649

http://www.telescope.ir/%D8%AA%D9%84...DB%8C-NightSky

سلام دوست عزیز

از اونجایی که متوجه شدم از گفته هاتون شما یک علاقه مند هستید و تجربه نجومی ندارید و البته میزان هزینه ای که میخواید بکنید هم کمه!

با این بودجه هیچ تلسکوپ قابل ملاحظه ای نمیشه خرید حتی دوربینهای دوچشمی مناسب نجومی هم در این حیطه نمیگنجند و لااقل باید 700هزارتومان براشون هزینه صرف کنید

بهترین گزینه برای شما سری UPCLOSE سلسترون هست که این رنج قیمت توش قرار داره

در ضمن اگر خواستید روزی هزینه ی بیشتری صرف بکنید تلسکوپهای شکستی رو انتخاب کنید که مقرهای ساده دارند(سمت ارتفاعی) که اگر واستید بتونید تو طبیعت و روز هم ازشون برای مناظر زمینی استفاده کنید

مثل این تلسکوپ
    امضای ایشان

20. کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 37 از 44 نخستنخست ... 27333435363738394041 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)