صفحه 3 از 44 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 439

موضوع: راهنمای خرید تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

smile راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید و انتخاب تلسکوپ

یکی از پرمخاطب ترین، پربازدیدترین و پر سوال ترین موضوعات در دنیای نجوم عمومی بحث خرید و راهنمایی در خرید تلسکوپ است. در ایران هم این بحث خیلی پر رونق شده و سوال های زیادی در این مورد پرسیده می شود. مشکلی که در راهنمایی و انتخاب تلسکوپ برای افراد نااشنا مشخصه، دادن یه سری مشخصات خاص و متنوع است که بر این اساس باید راهنمایی کرد.

در این تاپیک می تونید همه سوالاتتون درباره خرید تلسکوپ رو مطرح کنید

اما قبل از هر چیز پیشنهاد می کنیم مقاله زیر رو که با وسواس زیادی درباره معرفی انواع تلسکوپ ها و راهنمای خرید تلسکوپ هست رو مطالعه کنید.

برای مطالعه مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

راهنمای خرید تلسکوپ

ویرایش توسط 169 : 07-13-2011 در ساعت 12:53 AM

2. Top | #21
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1510
    تشکر شده 22 بار در 5 ارسال

1-واسه رصد دیگه
    2- 300تا400تومان
    3-نجوم
    4-اره
    5- هر چی بشه
    6-چند بار دیدم تو تلسکوپ یادم نیست
    7-خیلی
    8-نه
    9-زیاد نه
    10-یه کلاس مقدماتی ویه چند ماه پیشرفته_آشنایی ام باهاش بد نیست.
    ویرایش توسط *sh : 09-14-2011 در ساعت 07:25 PM

3. 2 کاربر مقابل از امیر حسین عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط saeedmozah نمایش پست ها
    1. چونکه راستش 3-4 ساله که برای دنبال کردن نجوم فقط کتاب خوندم(البته اینی که میگم معنیش این نیست که خیلی مخم) حالا میخوام نجوم رو از نوع رصدی جدی تر دنبال کنم چون قبلا هم دنبال میکردم ولی کاملا جدی نبود.
    2. معلوم نیست باید پول تو جیبی هامو جمع کنم ببینم چقدر میشه (البته 3-4 ماه دیگه دقیقا برای خرید اقدام میکنم ولی میخوام زودتر تحقیق کنم ببینم کدوم رو بخرم بهتره)
    3. فقط نجوم
    4. الآن فقط روی رصد میخوام کار کنم چون به نظرم برای عکاسی یکم زوده
    5. من با تلسکوپی که دارم به دلیل شرایط جوی تونستم سیارات رو ببینم، چند تا خوشه خیلی نورانی رو و همچنین ماه و اینا رو. ولی در کل به همه نوع جرمی علاقه مندم چه نقطه ای چه گسترده
    6. با تلسکوپ کار کردم. فقط یه مشکل بزرگ داشتم و اون اینه که هیچ عددی روی این تلسکوپ نوشته نشده:
    بارها فکر کردم شاید واقعا تلسکوپ نباشه ولی وقتی با تلسکوپ های شکستی دیگه مقایسه کردم دیدم چیزی جز مشخصات تلسکوپ و لنز های کم نداره. ولی در کل چیزی که فهمیدم اینه که تلسکوپم از دوربین دو چشمی چند تا دوستام که بزرگنمایی معمولی داشتند بهتر بوده.
    7. به اندازه ای که خرج زیادی نداشته باشه (چون فقط میخوام شروع کنم، نمیخوام خرج زیادی کنم ، چیزی که قطعیه اینه که میخوام با این تلسکوپ تجربه کسب کنم و شاید هر بلایی سرش بیارم)
    8. نمیدونم اینو میذارم به عهده خودتون من تا حالا با همچین تلسکوپی کار نکردم ولی اگر این ویژگی رو نداشته باشه واسه من مشکلی نیست تو پیدا کردن اجرام ماهرم ولی موتور و پایه سنگین باید داشته باشه که از باد متنفرم
    9. من گفتم تا 2-3 ماه دیگه عجله ای ندارم ولی قطعی میخوام
    10. ار دوم دبستان نجوم خوندم، الان میرم اول دبیرستان، از چهارم دبستان با این تلسکوپ مذکور کار کردم.
    خودم روی یه تلسکوپ بازتابی نیوتنی فکر میکردم، چون احساس میکنم با این شرایط انتخاب خوبیه
    ولی یه مشکل داشتم که دوست داشتم ضمن راهنمایی ام به این سوالم هم جواب بدید:
    همون طور که میدونید این تلسکوپ تنها خطای مهمی که داره خطای کروی هستش میخواستم بدونم ابزاری که این خطرا رو رفع میکنه چیه؟
    کاش قیمت رو هم تعیین می کردید که بهتر راهنمایی کنیم ولی درهر صورت ...
    با این توضیحات شما برای رصد می خواهید استفاده کنید و مناسبترین گزینه هم تلسکوپ دابسونی 8 یا 10اینچ یا شکستی اکروماتیک 100 یا 120 میلی متر است! قیمت ها هم زیر 700-800 هزار تومان است! اگه مشکل حمل و نقل ندارید می تونید از 10اینچ استفاده کنید و اگه مشکل حمل نقل دارید می تونید از شکستی اکروماتیک 120 میی متر با مقر سمتی-ارتفاعی استفاده کند.
    و اینکه دوست عزیز تلسکوپ های بازتابی نیوتنی دوخطا اصلی دارند : 1- کما یا گیسو 2- کروی -
    خطای کروی باعث ملموس شدن خطای کما میشه وبا کاش خطا کروی، خطای کما هم سطحش پایین میاد(مقدار خطا همونه ولی مقدار سطحش پایین اومده) مثلا شما یک شکل بیضی رو از دو متری تون بیضی می بینید ولی اگه این بیضی 2-3 میلی متر قطر میانگینش باشه تشخیصش سختره! دقیقا همن حالت هم برای خای گیسو وجود داره! ایینه های بازتابی نیتونی ها یک دو ساله که سهموی ساخته می شوند و از این رو خطای کروی از بین رفته و برای تصحیح خطای گیسو یا کما تلسکوپ های بازتابی نیوتنی هم از تصحیح کننده های خاص استفاده می شود که به اصطلاح Coma Corrector میشناسند!
    پس خطای کروی توسط اینه سهموی کامل حذف شده وخطای کما هم توسط coma corrector ها تا حدی برطرف میشود!
    امضای ایشان
    .

5. 5 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط امیر حسین نمایش پست ها
    1-واسه رصد دیگه
    2- 300تا400تومان
    3-نجوم
    4-اره
    5- هر چی بشه
    6-چند بار دیدم تو تلسکوپ یادم نیست
    7-خیلی
    8-نه
    9-زیاد نه
    10-یه کلاس مقدماتی ویه چند ماه پیشرفته_آشنایی ام باهاش بد نیست.
    سلام دوست عزیز خوش اومدید
    با 300-400 هزار تومان واقعا نمیشه اپتیکی داشت که کیفیت خیلی خوبی داشته باشه ولی چون برای رصد نیاز دارید و مشکل حمل و نقل هم دارید بهترین گزینه تلسکوپ شکستی 90 تا 100 میلی متر اکرو ماتیک بر روی مقر سمتی-ارتفاعی است!
    امضای ایشان
    .

7. 4 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

خوب خوب خوب! بالاخره گذر ِ من هم به این جا افتاد!!!!

فقط محض ِ تکمیل و رعایت ِ قانون ِ تاپیک سوالات رو جواب می دم! آخر ِ کار توضیحات ِ خودم رو هم اضافه می کنم!!!
    0- فکر می کنید به تلسکوپ نیاز دارید؟! حتما اره دیگه!حالا چرا؟ توضیحات حداکثر چندخط باشه!
    حالا تو توضیحات ِ آخر ِ متن می گم!!!!

1- حداقل و حداکثر هزینه ای(تومان) که می توانید پرداخت کنید چقدر است؟
    یک الی دو میلیون!

2- برای چه موضوعاتی می خواهید استفاده کنید؟ ( 1- نجوم،2- طبیعت،3- هردو)
    نجوم (باز هم رجوع کنید به توضیحات ِ آخر متن!!)

3- ار تلسکوپ چه استفاده ای می خواهید بکنید؟ ( 1- فقط رصد،2- فقط عکاسی،3- هر دو)
    هر دو با تمایل ِ بسیار به عکاسی!!! (و باز هم به توضیحات ِ آخر ِ متن........چی؟......؟ رجوع کنید دیگه!!)

4- مشکلی در حمل و نقل ابزاری که می خواهید تهیه کنید دارید یا نه؟ (1- اره، 2- نه )
    تا حدودی!

5- به طور کلی علاقه مند به رصد چه موضوعاتی هستنید؟( 1- اجرام نقطه ی مثله خوشه ها،دوتایی ها،سیارات و ... 2- اجرام گسترده مثله سحابی ها،کهکشان ها و ... 3- همه اجرام)
    اجرام ِ گسترده

6- سابقه ی رصد از پشت تلسکوپ و دوچشمی را داشته اید؟( 1- اره خیلی، 2- چندباری دیدم ، 3- تا حالا رصد نکردم) ( اگه از پشت وسیله ای رصد کردید مشخصات اپتیکی که با اون رصد کردید رو حدودا بگید.قطر و نوع طراحی شکستی یا بازتابی)
    این چه پرسش باشد؟!!! (کارمه!)

7- کیفیت اپتیک و رصد چقدر برایتان مهم است؟ ( 1- خیلی، 2- متوسط 3- زیاد نه)
    متوسط! (باز هم به توضیحات ِ ..... همون!!!)

8- دوست دارید که تلسکوپ قابلیت گوتو(ردیابی خودکار اجرام آسمان) داشته باشد یا نه؟! ( 1-اره، 2- نه )
    ننننننننه!(هزینه ی ِ اضافیه به نظرم!!!)

9- چقدر برای خریدن عجله دارید؟(1- خیلی، 2- زیاد نه، 3- عجله ای ندارم)
    عجله کار ِ شیطونه!
    10- چند سال سابقه ی فعالیت در نجوم و چه مقدار به نجوم آشنایی دارید؟ توضیحات کوتاه باشه لطفا!
    (شبیه ِ جواب سوال ِ شش!!!)

توضیحات ِ آخر ِ متن:

بگذارید از اول توضیح بدم ماجرا چی بوده!!!
    بنده قصد داشتم یکی از این دو تا کار رو بکنم:1.یه اپتیک ِ خفن و گنده بگیرم واسه رصد ِ صرف با چشم (قطعا دابسونی اولین انتخابه!)! 2. یه اپتیک ِ کوچیک و خوب بگیرم با یه دوربین تا به همون حد ِ قدر ِ اپتیک ِ گنده برسه! نتیجه ی ِ مذاکرات نهایتا به گزینه ی 2 منجر شد!!!! حالا می خواهم یک اپتیک بگیرم موندم چی بگیرم! (دوربین رو گرفتم: کانن 350 دی ) بین چند گزینه موندم: یه omni شکستی 150 میلی یا یه آپو ی ِ کوچولو موچولو با یه پایه ی خوب!!! دوستان راهنمایی بفرمایید!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

9. 3 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1566
    تشکر شده 117 بار در 34 ارسال

1-بله.چون اجرام بیشتری رو ببینم
    2-یک ملیوووووووون
    3-1
    4-3
    5-مهم نیست زیاد
    6-3
    7-3
    8-2
    9-بله صد در صد
    10-خیلی متاسفانه
    11-2 سالی هست درمورد نجوم کتاب میخونم اطلاعاتم از یه اماتور بیشتره

11. 2 کاربر مقابل از amir adib عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط amir adib نمایش پست ها
    1-بله.چون اجرام بیشتری رو ببینم
    2-یک ملیوووووووون
    3-1
    4-3
    5-مهم نیست زیاد
    6-3
    7-3
    8-2
    9-بله صد در صد
    10-خیلی متاسفانه
    11-2 سالی هست درمورد نجوم کتاب میخونم اطلاعاتم از یه اماتور بیشتره
    ابتدا من يه نكته رو عرض كنم جسارتا
    فكر ميكنم دونستنش براي خيلي از ماها لازم باشه تا اشتباه نكنيم
    منجم اماتور به معني تازه كار نيست!!!!!
    بقول اقاي امين تفرشي منجم امتور يعني منجم علاقه مند نه تازه كار!! ماها تا اخر نجومم بريم طبق تعاريف موجود به ماها اماتور اطلاق ميشه چون برحسب علاقه دل مشغول اسمان شديم! ماها منجم حرفه اي نيستيم چون نه دكتراي نجوم و گرانش داريم(مثلا) و نه دريك رصدخانه سمت منجم رو برعهده داريم پس ماها"اماتوريم"

و اما درمورد تلسكوپي كه شما نياز داريد اقاي اديب عزيز
    اقا اين ليست ١٠ تا سوال بيشتر نداره ها!
    ضمنا شماره هاتون كاملا برعكس شده تو پست!! پستتون رو اصلاح كنيد لطفا بعد از اون جوابتون رو انشالله به بهترين نحو ميديم
    امضای ایشان

13. 5 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1566
    تشکر شده 117 بار در 34 ارسال

0- فکر می کنید به تلسکوپ نیاز دارید؟! حتما اره دیگه!حالا چرا؟ توضیحات حداکثر چندخط باشه!
    بله چون احساس می کنم اسمان از توی تلسکوپ زباتره!
    یک ملیییییییون
    نجوم
    هر دو
    4- مشکلی در حمل و نقل ابزاری که می خواهید تهیه کنید دارید یا نه؟ (1- اره، 2- نه )
    زیاد مهم نیست
    5- به طور کلی علاقه مند به رصد چه موضوعاتی هستنید؟( 1- اجرام نقطه ی مثله خوشه ها،دوتایی ها،سیارات و ... 2- اجرام گسترده مثله سحابی ها،کهکشان ها و ... 3- همه اجرام)همه ی اجرام

6- سابقه ی رصد از پشت تلسکوپ و دوچشمی را داشته اید؟( 1- اره خیلی، 2- چندباری دیدم ، 3- تا حالا رصد نکردم) ( اگه از پشت وسیله ای رصد کردید مشخصات اپتیکی که با اون رصد کردید رو حدودا بگید.قطر و نوع طراحی شکستی یا بازتابی)
    3متاسفانه
    2
    8- دوست دارید که تلسکوپ قابلیت گوتو(ردیابی خودکار اجرام آسمان) داشته باشد یا نه؟! ( 1-اره، 2- نه )
    بله صد در صد
    خیلی
    10- چند سال سابقه ی فعالیت در نجوم و چه مقدار به نجوم آشنایی دارید؟ توضیحات کوتاه باشه لطفا!
    2 ساله در باره ی نجوم کتاب می خونم. اطلاعاتم بالاست

15. 6 کاربر مقابل از amir adib عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط amir adib نمایش پست ها
    بله چون احساس می کنم اسمان از توی تلسکوپ زباتره!
    یک ملیییییییون
    نجوم
    هر دو
    زیاد مهم نیست
    5- به طور کلی علاقه مند به رصد چه موضوعاتی هستنید؟( 1- اجرام نقطه ی مثله خوشه ها،دوتایی ها،سیارات و ... 2- اجرام گسترده مثله سحابی ها،کهکشان ها و ... 3- همه اجرام)همه ی اجرام

3متاسفانه
    2
    بله صد در صد
    خیلی
    2 ساله در باره ی نجوم کتاب می خونم. اطلاعاتم بالاست
    آقاي پيام بهرام پور يه تاپيك گذاشتن بنام رصد بدون گواهينامه بد نيست يه نگاهي بهش بندازين
    براي افرادي مانند شما دوست عزيز همواره يه دوربين دوچشمي مثل٢٠ *٨٠ يا١٠٠*٢٠ سلسترون رو توصيه ميكنيم
    اما انگار اطلاعاتتون بد نيست
    من از سري تلسكوپهاي بازتابي رو بهتون پيشنهاد ميدم كه درحال حاضر بهترين برند ارائه دهنده اونها سلسترون هست.
    اگر قابليت گوتو برتون مهم نيست(كه گوتو براي كسي كه دست به تلسكوپش قوي نيست، گوتو سم هست واقعا) يه Omni XLT 150 بارتابی تهيه كنيد كه چون مشكلي با حمل و نقل نداريد يه اپتيك انصافا محشره
    ولي اگه مصرانه مقر گوتو ميخايد به نظرم یکی از مدل‌های skyprodigy یا Advanced سلسترون رو تهیه کنید.
    در کل توجه کنید که بهترین برند تلسکوپ همون سلسترون هست که در مقایسه با سایر ابزارها مناسب تره .
    امضای ایشان

17. 6 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1706
    تشکر شده 75 بار در 20 ارسال

0- بله نیاز دارم چون 10 سال پیش آماتوری با دوربین 20 در 50 کار کردم و حالا میخام حرفه ای تر کار کنم
    1-1 میلیون حداکثر
    2-نجوم
    3-هردو
    4-نه ندارم اما خیلی وقت و حوصله این کار رو ندارم پس بهتره که جمع و جور باشه و حمل و نقل آسان
    5-همه اجرام
    6-بله اما دوربین 2 چشمی زیاد ولیکن تلسکوپ کم
    7-زیاد
    8-حتما
    9-خیلی
    10- چند وقتی فاصله گرفتم اما قبلا چند کتابی خوندم و رصد هم با ابزار محدودی که داشتم زیاد کردم
    توضیح اینکه من تلسکوپی می خواهم که برای فقط الانم نباشه بلکه برای نیمه حرفه ای هم که شدم باشه بعد از اون انشالله یک حرفه ای درست و حسابی می خرم
    ممنون

19. 2 کاربر مقابل از ofog2000 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

راهنمای خرید تلسکوپ         
    نقل قول نوشته اصلی توسط ofog2000 نمایش پست ها
    0- بله نیاز دارم چون 10 سال پیش آماتوری با دوربین 20 در 50 کار کردم و حالا میخام حرفه ای تر کار کنم
    1-1 میلیون حداکثر
    2-نجوم
    3-هردو
    4-نه ندارم اما خیلی وقت و حوصله این کار رو ندارم پس بهتره که جمع و جور باشه و حمل و نقل آسان
    5-همه اجرام
    6-بله اما دوربین 2 چشمی زیاد ولیکن تلسکوپ کم
    7-زیاد
    8-حتما
    9-خیلی
    10- چند وقتی فاصله گرفتم اما قبلا چند کتابی خوندم و رصد هم با ابزار محدودی که داشتم زیاد کردم
    توضیح اینکه من تلسکوپی می خواهم که برای فقط الانم نباشه بلکه برای نیمه حرفه ای هم که شدم باشه بعد از اون انشالله یک حرفه ای درست و حسابی می خرم
    ممنون
    با اوصافي كه كردين سخته يه انتخاب مناسب با اين رديف بودجه شما
    ولي.....
    اول تيوب: شما به يه تيوب جمع و جور با كيفيت بالا نياز دارين تو اين مورد من يه آپوكروماتيك٨٠ ميليمتر بهتون پيشنهاد ميدم كه هم يه اپتيك فوق العاده است و هم براي عكاسي نظير نداره

و اما مقر: با بودجه شما اگر بخايد تيوپتون رو مورد بالا انتخاب كنيد براي برند اسكاي واچر و اوريون ٩٥٠ هزارتومان بايد هزينه كنيد كه ديگه چيزي واسه مقر نميمونه! ولي في الحال براي عكاسي شما يه پايه موتوردار نياز دارين كه اگه بخايد قابليت گوتو هم داشته باشه من براي شما مقرEQ3سين اسكن رو پيشنهاد ميدم كه قيمتش ٧٠٠ هزار تومانه
    بودجه كم اومد؛ مديريت بحران :
    تيوب رو تغيير ميدم! بريم سراغ بازتابي ها! دوستان حواستون باشه مقرهاي گوتو و موتوردار هروزني رو نميتونن تحمل كنن بهمين خاطر براي تلسكوپهاي بازتابي من هرگز مقرهاي AZgtرو پيشنهاد نميدم
    اپتيك پيشنهادي من، تلسكوپ بازتابي ٦اينچ از خانواده الماس سياه اسكاي واچره
    شايد دوستان بپرسن با بازتابي هم ميشه عكاسي كرد! بله ميشه كرد! خطاي واضح در بازتابي ها خطاي كماست كه كيفيت تصاوير عكاسي شده رو تحت تاثير قرار ميده
    جديدا قطعه اي وارد بازار شده بنام coma correctorكه اين خطا رو از بين ميبره و اپتيك بازتابي شما رو براي عكاسي محيا
    اسمون دلتون پرستاره
    امضای ایشان

21. 5 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 44 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)