صفحه 19 از 44 نخستنخست ... 915161718192021222329 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 181 تا 190 , از مجموع 439

موضوع: راهنمای خرید تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

smile راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید و انتخاب تلسکوپ

یکی از پرمخاطب ترین، پربازدیدترین و پر سوال ترین موضوعات در دنیای نجوم عمومی بحث خرید و راهنمایی در خرید تلسکوپ است. در ایران هم این بحث خیلی پر رونق شده و سوال های زیادی در این مورد پرسیده می شود. مشکلی که در راهنمایی و انتخاب تلسکوپ برای افراد نااشنا مشخصه، دادن یه سری مشخصات خاص و متنوع است که بر این اساس باید راهنمایی کرد.

در این تاپیک می تونید همه سوالاتتون درباره خرید تلسکوپ رو مطرح کنید

اما قبل از هر چیز پیشنهاد می کنیم مقاله زیر رو که با وسواس زیادی درباره معرفی انواع تلسکوپ ها و راهنمای خرید تلسکوپ هست رو مطالعه کنید.

برای مطالعه مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

راهنمای خرید تلسکوپ

ویرایش توسط 169 : 07-13-2011 در ساعت 12:53 AM

2. Top | #181
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584
    تشکر شده 6,307 بار در 413 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    پیدا کردن جرمی که مختصات موقعیت اون رو میدونیم با مقر استوایی ( بدون موتور ) که امکان جستجوی مختصاتی خاص از فضا رو داره راحت تره و یا با یک مقر سمتی ارتفاعی !؟
    در مورد جرمی مثل ماه بله حق با شماست چون با چشم غیر مسلح دیده میشه ولی در مورد اجرامی که با چشم غیر مسلح دیده نمیشن در تلسکوپ هایی با بزرگ نمایی زیاد چطور میشه مقر سمتی ارتفاعی راحت تر از استوایی باشه!؟
    در حالت کلی بله!
    اما برای شرایط تازه کارها که ابتدا باید بر روی رصد و پیدا کردن مکان اجرام تمرین کنن؛ 100% سمتی ارتفاعی کاربردی تره. تجربه شخصی خودم و اطرافیانم برای شروع نجوم همین بوده. البته خوب همه که قرار نیست مثل هم باشن. اما کلا اگز کسی توی مکان یابی اجرام ضعیف باشه به صلاحه که سمتی ارتفاعی استفاده کنه.

افراد زیادی رو دیدم که برای شروع با استوایی آغاز کرده بودند و بعد از مدتی از هرچی نجوم و رصد زده شده بودند. و اینکه جستجوی کنجکاوانه برای تازه کارها با سمتی ارتفاعی خیلی ساده تره...
    امضای ایشان
    یه چیزایی بعدا معلوم خواهد شد؛ صبر باید و همت!

3. 12 کاربر مقابل از kh.maroufi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #182
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210
    تشکر شده 1,220 بار در 140 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    پیدا کردن جرمی که مختصات موقعیت اون رو میدونیم با مقر استوایی ( بدون موتور ) که امکان جستجوی مختصاتی خاص از فضا رو داره راحت تره و یا با یک مقر سمتی ارتفاعی !؟
    در مورد جرمی مثل ماه بله حق با شماست چون با چشم غیر مسلح دیده میشه ولی در مورد اجرامی که با چشم غیر مسلح دیده نمیشن در تلسکوپ هایی با بزرگ نمایی زیاد چطور میشه مقر سمتی ارتفاعی راحت تر از استوایی باشه!؟
    در سمتی ارتفاعی ها فقط کافیه از فایندر مناسب بهره بگیریم به همراه یه نقشه آسمان مناسب، مطمئنا برای شخصی که تازه از تلسکوپ می خواد استفاده کنه و بنا به دلایلی تلسکوپ رو به دوربین دوچشمی ترجیح داده، مواجه با ابزاری به پیچیدگی مقرهای استوایی فقط سردرگمش می کنه، همونطور که دوستان اشاره کردن، قطبی کردن مناسب، دادن مختصات صحیح اجرام به ابزار ( حتی خود صفحه های مدرج روی دستگاه که یکی برای تاریخه و ساعت و دیگری برای مختصات اجرامه سردرگم کننده است) و همچنین کار با محورهای بعد و میل مقر واقعا نیاز به تجربه و صبر و حوصله داره که امکانش هست رصدگر مایوس بشه.
    این مشکلات برای کار با سمتی ارتفاعی ها به حداقل میر سه و رصدگر بسیار زود با این ابزار سازگار میشه. البته استثناهاتی هم وجود داره.
    امضای ایشان
    هر لحظهُ آسمان جایی برای شگفتی است

5. 8 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #183
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5492
    تشکر شده 85 بار در 21 ارسال

سلام
    من تا حالا فقط با دوربین دوچشمی و تلسکوب 3 اینچی (که خیلی ابتدایی بود) رصد میکردم .
    الان قصد دارم یه تلسکوپ خوب بخرم بودجم هم 1 میلیونه. میتونم یه چیز خوب بخرم؟ چی بخرم؟
    در ضمن من بیشتر سیارات رو رصد میکنم.

ممنون

7. 2 کاربر مقابل از esi_96 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #184
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط esi_96 نمایش پست ها
    سلام
    من تا حالا فقط با دوربین دوچشمی و تلسکوب 3 اینچی (که خیلی ابتدایی بود) رصد میکردم .
    الان قصد دارم یه تلسکوپ خوب بخرم بودجم هم 1 میلیونه. میتونم یه چیز خوب بخرم؟ چی بخرم؟
    در ضمن من بیشتر سیارات رو رصد میکنم.

ممنون
    سلام به شما

اگر استقرار تلسکوپتون براتون مهم نیست و مشکلی نیست اگر که یک سیستم سمتی ارتفاعی خیلی ساده و ابتدایی باشه، میتونید یک تلسکوپ دابسونی 8 اینچ تهیه کنید.

اما اگر به دنبال یک تلسکوپ با استقرار استوایی خوب و پیچهای ماکرو و میکرو هستید باید برید سواغ تلسکوپهای بین 5 تا 6 اینچ. مثل سری PowerSeeker127EQ و AstroMaster130EQ-MD که قطرشون حدود 130 میلی متر(کمی بیش از 5 اینچ) هست ولی استقرارهای خوبی دارند. البته فاصله کانونی اولی بیشتر هست که برای گرفتن بزرگنمایی بیشتر برای سیارات بهتره اما خب تسلکوپ دومی هم مزایای خوبی داره و گرونتر هم هست.

9. 11 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #185
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5492
    تشکر شده 85 بار در 21 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    سلام به شما

اگر استقرار تلسکوپتون براتون مهم نیست و مشکلی نیست اگر که یک سیستم سمتی ارتفاعی خیلی ساده و ابتدایی باشه، میتونید یک تلسکوپ دابسونی 8 اینچ تهیه کنید.

اما اگر به دنبال یک تلسکوپ با استقرار استوایی خوب و پیچهای ماکرو و میکرو هستید باید برید سواغ تلسکوپهای بین 5 تا 6 اینچ. مثل سری powerseeker127eq و astromaster130eq-md که قطرشون حدود 130 میلی متر(کمی بیش از 5 اینچ) هست ولی استقرارهای خوبی دارند. البته فاصله کانونی اولی بیشتر هست که برای گرفتن بزرگنمایی بیشتر برای سیارات بهتره اما خب تسلکوپ دومی هم مزایای خوبی داره و گرونتر هم هست.
    سلام بابت راهنماییتون ممنون.
    یه سوال دیگه
    چرا با تلسکوپ هایی که بزرگنمایی زیادی دارن و برای رصد سیارات و سیارکها (و کلا اجسام نزدیک) به کار میرن نمیشه اجرام مسیه و ngc ها رو رصد کرد؟ شایدم بشه نمیدونم...!! من شنیدم نمیشه. اگه نمیشه چرا؟ چه مشکلی پیش میاد؟
    بازم ممنون

11. 2 کاربر مقابل از esi_96 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #186
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

یه سوال دیگه
    چرا با تلسکوپ هایی که بزرگنمایی زیادی دارن و برای رصد سیارات و سیارکها (و کلا اجسام نزدیک) به کار میرن نمیشه اجرام مسیه و ngc ها رو رصد کرد؟ شایدم بشه نمیدونم...!! من شنیدم نمیشه. اگه نمیشه چرا؟ چه مشکلی پیش میاد؟
    بازم ممنون
    کلا رصد اجرام عمقی آسمان یعنی کهکشان ها و سحابی ها به علت این که گستردگی زاویه ای زیاد دارن در تلسکوپی با میدان دید باز امکان پذیر هست. اما سیارات به علت کوچک بودن به بزرگنمایی بالا نیاز دارن. بهترین حالت اینه که شما یک چشمی میدان دید باز و با فاصله کانونی کم داشته باشید که هم بزرگنمایی بالا داشته باشید و هم میدان دید باز. اما همواره برای رصد سیارات بزرگنمایی لازمه و از یه جایی هم دیگه میدان دید چشمی هر چقدر هم باز باشه باز هم بزگنمایی اجازه نمیده که اجرام اعماق آسمان در اون قرار بگیرن (به علاوه که چشمی های با فاصله کانونی کم و میدان دید باز گران هستند و بسیار ارزشمند، و البته میدان دید هم تا یک حدی قابل افزایش است برای شرکت های سازنده و تا الآن فکر می کنم از این سری چشمی ها در رده ی آماتوری، میدان باز ترین 110 درجه هست). پس شما می تونید با استفاده از یک چشمی فاصله کانونی کم و در نتیجه بزرگنمایی بالا، سیارات رو رصد کنید و با یک چشمی بزگنمایی کم و میدان دید باز به سراغ سحابی ها و کهکشان ها برید. پس این به چشمی بستگی داره و در اپتیک با گذاشتن چشمی های مختلف میشه به میدان دید و بزرگنمایی های متفاوت رسید.
    امضای ایشان
    .

13. 5 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #187
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

یه سوال دیگه
    بازم ممنون
    سلام دوباره

نه اینطور نیست. با تلسکوپ میشه همه اجرام را رصد کرد. البته بعضی تلسکوپها به دلیل فاصله کانونی بیشتر معروف هستند به این که برای رصد سیارات بهتر هستند (به دلیل امکان بزرگنمایی بیشتر). اما با هر تلسکوپی در رده تلسکوپهایی که گفتم، میشه تمامی اجرام مسیه را نیز به راحتی رصد کرد و همچنین تعداد زیادی از اجرام ngc

پی نوشت: جواب همزمان شد با آقای ناصری. همون طور که آقای ناصری گفتند، بزرگنمایی بیشتر به چشمی مورد استفاده بستگی داره و قابل تغییر هست. مهم کیفیت و قطر تلسکوپه و البته کاربرد مورد نیاز

15. 12 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #188
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5176
    تشکر شده 631 بار در 94 ارسال

باضعیفی چشم خیلی پشت فایندراذیت میشم راه بهتری برای کسانی که اینجورین برای پیراکردن جرم موردنظرهست؟
    امضای ایشان
    نقطه سرخط!
    نه...همينجا بسه!
    خدانگهدار!

17. 5 کاربر مقابل از Amir Shayan Nejati عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #189
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Shayan Nejati نمایش پست ها
    باضعیفی چشم خیلی پشت فایندراذیت میشم راه بهتری برای کسانی که اینجورین برای پیراکردن جرم موردنظرهست؟
    بله میتونید به جای فایندرهای تلسکوپی، از فایندر Red dot استفاده کنید که محل رصد را با یک نقطه قرمز رنگ از داخل یک لوله مشخص میکنه(بدون داشتن ساختار عدسی). یک راه هم این هست که از داخل فایندر معمولی از همون جایی که نگاه می کنید، با یک لیزر پوینتر سبز نور بندازید و این کار، جای جسم در آسمون را با راستای لیزر سبز مشخص میکنه

19. 11 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #190
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2569
    تشکر شده 74 بار در 19 ارسال

راهنمای خرید تلسکوپ         
    درود برهمه دوستان من مبلغی حدود 6 تا7 میلیون دارم که میخوام یه تلسکوپ برای این مقاصد تهیه کنم 1-رصد اعماق فضا 2-تهیه عکس از اجرام عمق فضا مثل کهکشان و سحابیها 3-کارایی اسان ونصب سریع چه مدل و چه مارکی را پیشنهاد میکنید:در صورت امکان به صورت کامل و جامع شرح دهید با سپاس

21. 2 کاربر مقابل از payam57 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 19 از 44 نخستنخست ... 915161718192021222329 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)