صفحه 17 از 44 نخستنخست ... 713141516171819202127 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 161 تا 170 , از مجموع 439

موضوع: راهنمای خرید تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

smile راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید و انتخاب تلسکوپ

یکی از پرمخاطب ترین، پربازدیدترین و پر سوال ترین موضوعات در دنیای نجوم عمومی بحث خرید و راهنمایی در خرید تلسکوپ است. در ایران هم این بحث خیلی پر رونق شده و سوال های زیادی در این مورد پرسیده می شود. مشکلی که در راهنمایی و انتخاب تلسکوپ برای افراد نااشنا مشخصه، دادن یه سری مشخصات خاص و متنوع است که بر این اساس باید راهنمایی کرد.

در این تاپیک می تونید همه سوالاتتون درباره خرید تلسکوپ رو مطرح کنید

اما قبل از هر چیز پیشنهاد می کنیم مقاله زیر رو که با وسواس زیادی درباره معرفی انواع تلسکوپ ها و راهنمای خرید تلسکوپ هست رو مطالعه کنید.

برای مطالعه مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

راهنمای خرید تلسکوپ

ویرایش توسط 169 : 07-13-2011 در ساعت 12:53 AM

2. Top | #161
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط hadi669 نمایش پست ها
    با عرض سلام و خسته نباشید
    من میخواستم بدونم که با تلسکوپی که عدسی شیی 60mm داره چه چیزهایی رو میشه دید؟
    سلام دوست گرامی

البته فقط قطر شیئی مهم نیست. کیفیت اپتیک هم خیلی مهمه. با فرض این که تلسکوپ شما کیفیت خوبی داشته باشه شما میتونید باهاش ماه، سیاره مشتری و قمرها، سیاره زحل و شکل کلی حلقه ها، هلال زهره و فهرستی از حدود 100 جرم غیر ستاره ای مثل کهکشان، خوشه ستاره ای و سحابی ببینید (البته تصویری که از این اجرام می بینید مسلما قابل مقایسه با تصاویر تلسکوپ های بزرگتر نیست ولی در هر صورت دیده می شوند)

اما اگر تلسکوپ کیفیت مناسبی نداشته باشه خب شاید بسیاری از موارد بالا را نتوانید ببینید

3. 10 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #162
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3353
    تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط SSgumS نمایش پست ها
    دوست عزیز شما قبل از همه چیز باید بفهمید توی تلسکوپ چی میتونید میبینید!!!!!!! توی هیچ تلسکوپ آماتوری ای سطح سیارات به شکلی که شما تصور میکنید رو نمیشه دید. (اما مثلا مشتری رو (توی بزرگنمایی 130) یه دایره تقریبا 1 سانتی میبینید که خطوط قرمز رویش نیز معلوم است) اولا غیر از سیارات همه اجرام دیگه رو سیاه و سفید میبینید (البته بعضی ستاره ها رو هم اگه مثلا قرمز باشند میتونید قرمزیشون رو تشخیص بدید). دوما همه ستارات مانند یک نقطه پرنوراند. سوما تمام سحابی ها و کهکشان هایی که میبینید به هیچ وجه مانند عکس ها نیست و مثلا سحابی جبار رو مثل یک دایره ای پرنور میبینید که حالت مه مانند و ابر دارد و همچنین سیاه و سفید. (البته میتوان با عکاسی خوب از همین جبار چیزی مانند عکس ها دیگه ثبت کرد)
    دیگه انتخاب با خودتونه از طریق رصد معمولی اجسام رو این جوری میبینید. من نمیخوام شما رو از نجوم زده کنم اما اگر شما کمی اطلاعاتتون رو افزایش بدید و در رصد با چشم غیر مسلح تمرین کنید (میتونید با یه دوربین دوچشمی شروع کنید تا ببینید علاقتون در چه حده) وقتی یک تلسکوپ میگیرید از همینایی که گفتم هم لذت میبرید (البته عکاسی بسیار جالب تر و جذاب تر است)
    از آقای اکبرنیا عذر میخوام که خط رو خط شد
    سلام . خسته نباشید . دوست عزیز در مورد اون قسمت از صحبت هاتون که بولدش کردم چند تا سوال داشتم :

تا چه رنج قیمتی و یا اینکه با چه مشخصاتی تلسکوپ آماتوری محسوب میشه ؟
    فقط توی تلسکوپ های آماتوری سیاه سفید دیده میشن ؟
    امکانش هست عکس هائی مانند عکس های لینک زیر رو بتونیم با تلسکوپ ببینیم ( با رنج قیمت حدود 2 میلیون و البته در تهران )؟
    http://www.celestronimages.com/categ...5e6473869d5a4a

و اینکه اگه ازشون عکس بگیریم این شکلی دیده میشن یا اینکه با خود تلسکوپ هم اینجوری دیده میشه ؟

ممنونم .

5. Top | #163
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4475
    تشکر شده 658 بار در 85 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط m_dj133 نمایش پست ها
    سلام . خسته نباشید . دوست عزیز در مورد اون قسمت از صحبت هاتون که بولدش کردم چند تا سوال داشتم :

تا چه رنج قیمتی و یا اینکه با چه مشخصاتی تلسکوپ آماتوری محسوب میشه ؟
    فقط توی تلسکوپ های آماتوری سیاه سفید دیده میشن ؟
    امکانش هست عکس هائی مانند عکس های لینک زیر رو بتونیم با تلسکوپ ببینیم ( با رنج قیمت حدود 2 میلیون و البته در تهران )؟
    http://www.celestronimages.com/categ...5e6473869d5a4a

و اینکه اگه ازشون عکس بگیریم این شکلی دیده میشن یا اینکه با خود تلسکوپ هم اینجوری دیده میشه ؟

ممنونم .
    سلام
    به همه تلسکوپ هایی که در بازار اند تلسکوپ آماتوری میگن
    جواب سوال 2 و 3 و 4: این طور نیست که توی تلسکوپ همه چیز سیاه و سفید باشه. شما توی عکس ها یک جرم پر از جزئیات میبینید که از رنگ های مختلف تشکیل شده اما این جرم توی تلسکوپ شما جزئیات کمتری خواهد داشت و از این همه رنگ تشکیل نخواهد شد اما بعضی از اجرام (غیر ستاره ای) هستند که شما رنگ کلیشان را میتونید تشخیص بدید (بدیهیه که هرچه تلسکوپتان قوی تر باشد جزئیات و زیبایی بیشتری از آن را مشاهده میکنید) برای مثال سحابی m57 یا به عبارتی سحابی حلقه (که عکسش رو میتونید از سایتی که خودتون معرفی کردید پیدا کنید که من لینکش رو براتون میزارم: اینجا) را به صورت یک ابرِ حلقه مانند ببینید که رنگش به بنفش خیلی نزدیکه. در کل چیزی که داخل تلسکوپ میبینید فضایی ابر مانند است که به شکل اصلی شباهت دارد و بعضی وقت ها رنگ هم دارد مثل m57 که حالت حلقه مانندش در تلسکوپ معلومه(البته اگر تلسکوپتان خوب باشد که بودجه شما خیلی خوبه) اما شما میتوانید با عکاسی خوب (حتی با تلسکوپی متوسط) عکسی مانند عکس های درون سایت ها بدست بیارید که بسیار زیباست.
    امضای ایشان
    به پدر و مادر خود حتی اف هم نگویید.

وقتی خدا مشکلاتت رو حل می‌کنه، تو به توانایی‌های او ایمان داری
    وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی‌کنه، او به توانایی‌های تو ایمان داره

6. 4 کاربر مقابل از SSgumS عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #164
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3353

نقل قول نوشته اصلی توسط SSgumS نمایش پست ها
    سلام
    به همه تلسکوپ هایی که در بازار اند تلسکوپ آماتوری میگن
    جواب سوال 2 و 3 و 4: این طور نیست که توی تلسکوپ همه چیز سیاه و سفید باشه. شما توی عکس ها یک جرم پر از جزئیات میبینید که از رنگ های مختلف تشکیل شده اما این جرم توی تلسکوپ شما جزئیات کمتری خواهد داشت و از این همه رنگ تشکیل نخواهد شد اما بعضی از اجرام (غیر ستاره ای) هستند که شما رنگ کلیشان را میتونید تشخیص بدید (بدیهیه که هرچه تلسکوپتان قوی تر باشد جزئیات و زیبایی بیشتری از آن را مشاهده میکنید) برای مثال سحابی m57 یا به عبارتی سحابی حلقه (که عکسش رو میتونید از سایتی که خودتون معرفی کردید پیدا کنید که من لینکش رو براتون میزارم: اینجا) را به صورت یک ابرِ حلقه مانند ببینید که رنگش به بنفش خیلی نزدیکه. در کل چیزی که داخل تلسکوپ میبینید فضایی ابر مانند است که به شکل اصلی شباهت دارد و بعضی وقت ها رنگ هم دارد مثل m57 که حالت حلقه مانندش در تلسکوپ معلومه(البته اگر تلسکوپتان خوب باشد که بودجه شما خیلی خوبه) اما شما میتوانید با عکاسی خوب (حتی با تلسکوپی متوسط) عکسی مانند عکس های درون سایت ها بدست بیارید که بسیار زیباست.
    از پاسختون ممنونم . دیدم به تصاویری که تلسکوپ نشون میده تقریبا عوض شد .
    راستش قراراه توی 6 الی 8 ماه آینده با همچین مبلغی یه تلسکوپ بخرم . بیشتر دوست دارم سحابی ها و سیارات رو رصد کنم .
    آیا با تلسکوپ های مخصوص رصد میشه عکس های با کیفیت خوب هم گرفت یا تلسکوپش فرق داره ؟

ممنونم .

8. Top | #165
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط m_dj133 نمایش پست ها
    از پاسختون ممنونم . دیدم به تصاویری که تلسکوپ نشون میده تقریبا عوض شد .
    راستش قراراه توی 6 الی 8 ماه آینده با همچین مبلغی یه تلسکوپ بخرم . بیشتر دوست دارم سحابی ها و سیارات رو رصد کنم .
    آیا با تلسکوپ های مخصوص رصد میشه عکس های با کیفیت خوب هم گرفت یا تلسکوپش فرق داره ؟

ممنونم .
    بحث عکاسی عمق آسمان کلا از رصد جداست. یعنی خیلی پیچیده تر هست و ابزار پیچیده تری نیاز داره (+ اینکه قبل از همه شما باید یک دوربین مناسب با قابلیت جدا شدن لنز و قابلیت تنظیم زمان نوردهی داشته باشید، البته به جز عکاسی از ماه و سیارات که با وبکم انجام میشه). در مورد عکاسی به جز خود لوله ی تلسکوپ در مرحله ی اول به یک مقر با قابلیت ردیابی اجرام و آدابتور اتصال نیاز هست. در صورت کم نور بودن جرم آسمانی، اصطلاحا مدت زمان نوردهی شما بالا میره و شما نیاز به ابزار دیگری به نام گایداسکوپ، همراه با یک چشمی مدرج یا یک وسیله به نام اتوگایدر نیاز دارید. در کل ابزار های جانبی زیادی به جز خود لوله برای عکاسی عمق آسمان (دیپ اسکای) نیاز هست.
    اما در مورد خود لوله؛ الزاما خیر، این طور نیست که لوله ی مناسب برای رصد حتما برای عکاسی هم مناسب باشه. برای مثال شما یک تلسکوپ آکروماتیک دارید، با این تلسکوپ رصد های خوبی میشه انجام داد (البته بودجه ی شما بالاتر از یک تلسکوپ آکروماتیک هست)، اما برای عکاسی دور تمام ستاره ها در عکستون هاله ای رنگی ظاهر میشه. به عنوان مثال تصویر زیر که من با یک آکرومات کوچک از سحابی سه تکه و مرداب گرفتم؛ به خاطرخطای رنگی تلسکوپ اطراف ستاره ها هاله وجود داره که شدیدا از ارزش عکس کم کرده:

بحث دوم در عکاسی اعماق آسمان، میدان دید تلسکوپ هست. برای عکسی که یک سحابی در میدان دید اون به طور کامل قرار نگرفته باشه تره هم خورد نمی کنن!!! البته در رده ی تلسکوپ های آپوکرومات ابزاری به نام کاهنده ی فاصله ی کانونی به کمک شما خواهد آمد که فاصله کانونی رو کاهش میده و همین طور نسبت کانونی. نسبت کانونی که یعنی حاصل تقسیم فاصله کانونی بر قطر دهانه که هر چقدر عدد کوچک تری به دست بیاد، تلسکوپ به نوردهی کمتری نیاز داره و در نتیجه جهت عکاسی سریع تر هست.
    تفاوت های دیگری هم بین تلسکوپ مخصوص رصد و مخصوص عکاسی وجود داره که شما رو مجبور به پاسخ به این سوال کنه: هدف شما چیست؟ باید مشخص کنید که قرار بر عکاسی دارید یا رصد. اگر هدفتون رصد باشه می تونید با این بودجه یک تلسکوپ 12 اینچ دابسونی با مجموعه ای چشمی های مناسب تهیه کنید، اما برای عکاسی به جز خود دوربین مناسب، به ابزار آلات جانبی دیگه ای هم نیاز پیدا خواهید کرد که خودش نیاز به هزینه ی جدایی داره.
    ویرایش توسط مهدی ناصری : 08-24-2012 در ساعت 11:12 PM دلیل: غلط املایی
    امضای ایشان
    .

9. 4 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #166
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1909
    تشکر شده 635 بار در 132 ارسال

یه سوال
    حدودا یه سالی میشه که قیمت تلسکوپا 1.5 برابر شده تقریبا.
    میخواستم ببینم ممکنه دوباره بعدا به حالت اول برگرده؟ اگه میشه چه مدت دیگه؟
    امضای ایشان
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    LIVE the way you LOVE ... OR ... LOVE the way you LIVE
    That's The way you feel HAPPY

11. 4 کاربر مقابل از Sky_Watcher عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #167
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Sky_Watcher نمایش پست ها
    یه سوال
    حدودا یه سالی میشه که قیمت تلسکوپا 1.5 برابر شده تقریبا.
    میخواستم ببینم ممکنه دوباره بعدا به حالت اول برگرده؟ اگه میشه چه مدت دیگه؟
    سوال جالبی است دوست عزیز اما متاسفانه جواب جالبی ندارد
    تاکنون دیده اید قیمت کالایی بالا رود و بعد پایین بیاید؟
    البته گران شدن تلسکوپها در وهله اول به قیمت ارز برمیگردد(من این موضوع را صرفا درمورد فروشگاه آواستار ذکر میکنم و از گران شدن دیگر برندها اطلاعی ندارم)
    البته درصد گمرک و اینها هم تماما مزید بر علت است
    به نظر پایین آمدن قیمتها به ویژه بااین سیر صعودی ارز امکان ناپذیر است اما هرقدر که پایین آمدن قیمتها محال است بالارفتن آنها کاملا محتمل به نظر میرسد
    امضای ایشان

13. 5 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #168
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3353

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی ناصری نمایش پست ها
    بحث عکاسی عمق آسمان کلا از رصد جداست. یعنی خیلی پیچیده تر هست و ابزار پیچیده تری نیاز داره (+ اینکه قبل از همه شما باید یک دوربین مناسب با قابلیت جدا شدن لنز و قابلیت تنظیم زمان نوردهی داشته باشید، البته به جز عکاسی از ماه و سیارات که با وبکم انجام میشه). در مورد عکاسی به جز خود لوله ی تلسکوپ در مرحله ی اول به یک مقر با قابلیت ردیابی اجرام و آدابتور اتصال نیاز هست. در صورت کم نور بودن جرم آسمانی، اصطلاحا مدت زمان نوردهی شما بالا میره و شما نیاز به ابزار دیگری به نام گایداسکوپ، همراه با یک چشمی مدرج یا یک وسیله به نام اتوگایدر نیاز دارید. در کل ابزار های جانبی زیادی به جز خود لوله برای عکاسی عمق آسمان (دیپ اسکای) نیاز هست.
    اما در مورد خود لوله؛ الزاما خیر، این طور نیست که لوله ی مناسب برای رصد حتما برای عکاسی هم مناسب باشه. برای مثال شما یک تلسکوپ آکروماتیک دارید، با این تلسکوپ رصد های خوبی میشه انجام داد (البته بودجه ی شما بالاتر از یک تلسکوپ آکروماتیک هست)، اما برای عکاسی دور تمام ستاره ها در عکستون هاله ای رنگی ظاهر میشه. به عنوان مثال تصویر زیر که من با یک آکرومات کوچک از سحابی سه تکه و مرداب گرفتم؛ به خاطرخطای رنگی تلسکوپ اطراف ستاره ها هاله وجود داره که شدیدا از ارزش عکس کم کرده:

بحث دوم در عکاسی اعماق آسمان، میدان دید تلسکوپ هست. برای عکسی که یک سحابی در میدان دید اون به طور کامل قرار نگرفته باشه تره هم خورد نمی کنن!!! البته در رده ی تلسکوپ های آپوکرومات ابزاری به نام کاهنده ی فاصله ی کانونی به کمک شما خواهد آمد که فاصله کانونی رو کاهش میده و همین طور نسبت کانونی. نسبت کانونی که یعنی حاصل تقسیم فاصله کانونی بر قطر دهانه که هر چقدر عدد کوچک تری به دست بیاد، تلسکوپ به نوردهی کمتری نیاز داره و در نتیجه جهت عکاسی سریع تر هست.
    تفاوت های دیگری هم بین تلسکوپ مخصوص رصد و مخصوص عکاسی وجود داره که شما رو مجبور به پاسخ به این سوال کنه: هدف شما چیست؟ باید مشخص کنید که قرار بر عکاسی دارید یا رصد. اگر هدفتون رصد باشه می تونید با این بودجه یک تلسکوپ 12 اینچ دابسونی با مجموعه ای چشمی های مناسب تهیه کنید، اما برای عکاسی به جز خود دوربین مناسب، به ابزار آلات جانبی دیگه ای هم نیاز پیدا خواهید کرد که خودش نیاز به هزینه ی جدایی داره.
    آقای مهدی ناصری ممنونم از جواب کاملتون . و البته تشکر از جناب SSgumS عزیز برای پست قبلی .
    راستش من قصد دارم رصد خوبی داشته باشم و بتونم با کیفیت ببینم و صد البته دوست دارم از چیزائی که خیلی قشنگ هستند عکس بگیرم . ولی اولویت من رصد با کیفیت است .
    راستش قصد دارم قبل از خرید تلسکوپ کلاس های نجوم رو برم (البته اصلا نمیدونم کجا تشکیل میشن و اینکه به چه نوع کلاسی احتیاج دارم ) تا هم با بینش کافی نسبت به نوع رصد و هم علم حدودی در مورد ستاره ها و محل قرارگیریشون و سیارات و استفاده از تلسکوپ داشته باشم .

ولی در کل قصد اولم رصد با کیفیت است و در مرحله بعدی اگه حوصله داشته باشم و بودجم اجازه بده عکاسی هم بکنم .

اگه در مورد کلاس ها و موارد آموزشی راهنمائیم بکنید ممنونتون میشم .

راستی عکس خیلی قشنگیه گرفتید ؛ من که هر بار عکس از فضا میبینم علاقم بیشتر میشه .

توی شب های تهران میشه همچین چیزی رو دید یا عکسی با این کیفیت گرفت ؟

ممنونم .

15. کاربر مقابل از m_dj133 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #169
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2925
    تشکر شده 5,203 بار در 502 ارسال

شما دوست عزیز بهتره از رصدهای خارج شهر شروع کنی
    علتش اینه اکثرا تلسکوپ دارن و در هر رصد شما می تونی با تلسکوپ مختلفی رصد کنی و با اون تلسکوپ اشنا بشید در همین رصدها اموزش درستی هم به شما میدن
    در تهران فکر نکنم بشه رصد کرد به جز موارد خاص مثل روز بعد از باران
    کلا عکسی که شما میبینید با رصد خیلی فرق داره در رصد بهترین حالتش شما هاله ای از نور میبینید و با عکس خیلی فرق داره چون در عکاسی نور زیادی جمع اوری میشه
    ویرایش توسط mohammad_reza : 08-25-2012 در ساعت 12:59 PM
    امضای ایشان

17. 6 کاربر مقابل از mohammad_reza عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #170
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5361
    تشکر شده 52 بار در 20 ارسال

راهنمای خرید تلسکوپ         
    با عرض سلام و خسته نباشید
    توی چه جاهایی میشه بهترین رصد رو کرد؟توی کویر یا کجا؟
    چون من توی شهر به غیر از ماه چیز دیگه ای رو نمیبینم آیا این از تلسکوپ منه یا همه توی شهر نمی تونن رصد کنن؟

19. کاربر مقابل از hadi669 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 17 از 44 نخستنخست ... 713141516171819202127 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)