صفحه 9 از 24 نخستنخست ... 567891011121319 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 232

موضوع: ریاضی محض!

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

Post ریاضی محض!

اصولا تقارن در طبیعت زیاد رخ میده!
    به همین دلیل تصمیم گرفتم همزاد ِ فیزیک ِ محض رو ایجاد کنم: ریاضی محض!
    اگر مبحث ِ ریاضی خاصی دارید که هیچ ربطی به نجوم و فیزیک نداره اون رو اینجا قرار بدید!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

2. Top | #81
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط sina asadi نمایش پست ها
    کل حرف اینه که میگیم معادله ریشه حقیقی ندارد و دارای ریشه ی موهومی است.اون دوستمون هم گفت که ریشه ی موهومی داره و یشه ی حقیقی نداره.[اینقدر نگویید مغالطه،این غلط است نه مغالطه وکاملاً متفاوته!]
    اگر a به توان x رسیده پس باید گفت که تنها این پرسش را از خود می پرسیم که کدام عدد به توان عدد دیگری صفر می شود و باید گفت که a است و x هم می تواند اعداد حقیقی مثبت بزرگتر از صفر باشد.شما چه طور به توان دو رسوند و اون نتیجه رو گرفتی نمی دونم!
    ببین دوست عزیز، شما بحث را از اول مطالعه کن. کل بحث از یک مغالطه ریاضی شروع شد. اصلا بحث سر اعداد موهومی که نبوده.
    حرف من این است که وقتی ما با یک فرض غلط مسئله ای را حل کنیم به نتایج غلط هم میرسیم و این اساس بسیاری از مغالطه های ریاضی است.
    در مورد مثالی هم که زدم همین قصد را داشتم. (فقط بخاطر محدودیت فرمول نویسی در تایپیک از حرف a استفاده کردم شما یک عدد ثابت فرض کنید مثلا 5
    فرض می کنیم 5 بتوان x مساوی است با صفر
    حال اگر دو طرف تساوی را به توان دو برسانیم می شود 5 بتوان 2x مساوی است با صفر
    پس x=2x و در نتیجه x=0
    که این نتیجه کاملا غلط است چرا؟ چون فرض ما از اول غلط بود (5 بتوان هیچ عدد حقیقی صفر نمی شود)
    امیدوارم متوجه شده باشید.

3. Top | #82
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1512
    تشکر شده 53 بار در 14 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    ببین دوست عزیز، شما بحث را از اول مطالعه کن. کل بحث از یک مغالطه ریاضی شروع شد. اصلا بحث سر اعداد موهومی که نبوده.
    حرف من این است که وقتی ما با یک فرض غلط مسئله ای را حل کنیم به نتایج غلط هم میرسیم و این اساس بسیاری از مغالطه های ریاضی است.
    در مورد مثالی هم که زدم همین قصد را داشتم. (فقط بخاطر محدودیت فرمول نویسی در تایپیک از حرف a استفاده کردم شما یک عدد ثابت فرض کنید مثلا 5
    فرض می کنیم 5 بتوان x مساوی است با صفر
    حال اگر دو طرف تساوی را به توان دو برسانیم می شود 5 بتوان 2x مساوی است با صفر
    پس x=2x و در نتیجه x=0
    که این نتیجه کاملا غلط است چرا؟ چون فرض ما از اول غلط بود (5 بتوان هیچ عدد حقیقی صفر نمی شود)
    امیدوارم متوجه شده باشید.
    آقا من مطالعه کردم و می دونم.هی شما نگو بروبخون وبپیچون!اول بحث سر یه یک معادله بوده و بعد یه روش ارائه شد و بعد اون دوستمون گفت که ریشه موهومی داره و بعد او پرسیدند که مختلط چیه و من یکم توضیح دادم.مثالت خودش غلطه،چرا؟چون داری میگی a و گفتی عدد حقیقی است و ننداز گردن امکانات سایت.صفر هم یک عدد حقیقی است و هر وقت به توان یک عدد عضو مجموعه اعداد طبیعی رسید اونوقت حاصل صفره!و اون نتیجه گیری به معنای واقعی کتمه مغالطه است.اسم مغالطه رو دقیقاً یادم نیست،یه چیزی تو مایه های «مغالطهِ بازی با صفر» بود.ببینیید چون بعد از توان دو هم حاصل تغییر نمی کند و صفره نباید بیایید و اینکار رو انجام بدید.مثال بارز این مغالط رو نگاه کنید؛
    3-3=0
    1-1=0
    0=0
    =>
    1-1=3(1-1)
    =>
    3=1 ---->#
    دیدی به تناقض رسیدی.از لحاظ جبری هیچ کاری نکری ولی به مشکل برخودی!ذات عمل مغالطه است.
    نکته:شما خیلی دارید اسم مغالطه رو بی پایه و اساس میارید.این که قستی از بحث منحرف شده،اسمش مغالطه نیست!مغالطه توی علم منطق تعریف میشه و توی ذات ریاضی غلط گیری میکنه!

نقل قول نوشته اصلی توسط andromeda-s نمایش پست ها
    یه چیزی هست که خیلی ذهن منو مشغول کرده تو مختصات سه بعدی برای کره مثلثاتی(داریم دیگه؟)به جز محور سینوس و کسینوس محور سومیم هست؟باید باشه دیگه!اگه هست اسمش چیه؟به جز تانژانت و کتانژانت چی؟
    من اسم چنین محوری رو نشنیدم.ولی هست!و از ضرب خارجی سینوس در کسینوس حاصل میشه.
    ویرایش توسط آسمون : 03-18-2012 در ساعت 06:40 PM دلیل: ترکیب پست ها
    امضای ایشان
    نمرده ام ، نمی میرم و نخواهم مرد ، اما فرصت تا همین فرداست! -سینا اسدی

4. 2 کاربر مقابل از sina asadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #83
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003

نقل قول نوشته اصلی توسط sina asadi نمایش پست ها
    آقا من مطالعه کردم و می دونم.هی شما نگو بروبخون وبپیچون!اول بحث سر یه یک معادله بوده و بعد یه روش ارائه شد و بعد اون دوستمون گفت که ریشه موهومی داره و بعد او پرسیدند که مختلط چیه و من یکم توضیح دادم.مثالت خودش غلطه،چرا؟چون داری میگی a و گفتی عدد حقیقی است و ننداز گردن امکانات سایت.صفر هم یک عدد حقیقی است و هر وقت به توان یک عدد عضو مجموعه اعداد طبیعی رسید اونوقت حاصل صفره!و اون نتیجه گیری به معنای واقعی کتمه مغالطه است.اسم مغالطه رو دقیقاً یادم نیست،یه چیزی تو مایه های «مغالطهِ بازی با صفر» بود.ببینیید چون بعد از توان دو هم حاصل تغییر نمی کند و صفره نباید بیایید و اینکار رو انجام بدید.مثال بارز این مغالط رو نگاه کنید؛
    3-3=0
    1-1=0
    0=0
    =>
    1-1=3(1-1)
    =>
    3=1 ---->#
    دیدی به تناقض رسیدی.از لحاظ جبری هیچ کاری نکری ولی به مشکل برخودی!ذات عمل مغالطه است.
    نکته:شما خیلی دارید اسم مغالطه رو بی پایه و اساس میارید.این که قستی از بحث منحرف شده،اسمش مغالطه نیست!مغالطه توی علم منطق تعریف میشه و توی ذات ریاضی غلط گیری میکنه!
    1. راستش ما اون وقتها که تو مدرسه بودیم به این چیزها می گفتیم مغالطه. حالا اگر جدیدا اسمش عوض شده بنده بی اطلاعم شما بگید ما یاد بگیریم.

2. اینکه که گفتم تایپیک محدودیت فرمول نویسی داره واقعا راست گفتم حالا اگر شما فکر می کنید بنده دارم دروغ میگم یا فریبکاری می کنم دیگه قضاوت با خودتان و بقیه دوستان.

3. سعی کنید لحن گفتارتان زیاد خشن و پرخاشگرانه نباشه.

4. حالا گذشته از همه این حرفها به نظر شما اشکال اصلی مسئله چیه؟

6. Top | #84
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1512

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    1. راستش ما اون وقتها که تو مدرسه بودیم به این چیزها می گفتیم مغالطه. حالا اگر جدیدا اسمش عوض شده بنده بی اطلاعم شما بگید ما یاد بگیریم.

2. اینکه که گفتم تایپیک محدودیت فرمول نویسی داره واقعا راست گفتم حالا اگر شما فکر می کنید بنده دارم دروغ میگم یا فریبکاری می کنم دیگه قضاوت با خودتان و بقیه دوستان.

3. سعی کنید لحن گفتارتان زیاد خشن و پرخاشگرانه نباشه.

4. حالا گذشته از همه این حرفها به نظر شما اشکال اصلی مسئله چیه؟
    همونطور که قبلاً گفتم؛عملی مغالطه است که از ظاهر درست و از باطن غلط باشد.مثل اون مثالی که زدم،مثالی هم از مغالطه های گفتاری که بخواهیم بیاوریم به این اشاره می کنیم که شما یک حرفی به من می زنی و بعد من ردِش می کنم و بعد یکم تغییرش می دی تا درسته به نظر برسه از رد شدن نجات پیدا کنه.به این میگن مغالطه ی اسکاتلندی واقعی.شما که میگی توی دبیرستان بهتون گفتن یا معلم بی سواد خواسته کلاس بذاره و یا اینکه شما درست نفهمیدی چون از لفظ «مَغلَطه» باید استفاده کرد.که کمی با مغالطه متفاوته.بله حدودیت فرمول نویسی داره!ولی من حرفم چیزه دیگه ایست که میگم شما مثالت اشکال داره.چرا؟چون شما گفتی متغیر a و گفتی از اعداد حقیقی است و بعد گفتی که نه یه عددی مثل 5 میذاری.[وجود مغالطه ی اسکاتلندی رو حس نمی کنی؟!]خب من می ذارم به جای a صفر که از اعداد حقیقی است.اونوقت x جز صفر هر عددی رو میگیره.اینکه به توان دو رسوندی و بعد دیدی حاصل تغییر نکرد دلیل نمیشه که توان قبل از به توان رساندن و بعد از به توان رساندن با هم برابر باشند.[در مورد صفر صادق نیست ولی بذار یک اونوقت بهت جواب میده.]
    معادله این بود:x^2+x+1=0
    دلتا منفی است؛پس معادله ریشه ی «حقیقی» ندارد.چون دلتای منفی در زیر رادیکال قرار میگیره و نمیشه از اون جذر گرفت ولی میشه با اعداد مختلط جواب خارج کرد.وقتی میشه از x فاکتور گرفت که همه ی جملات دارای متغیری که داریم ازش فاکتور گیری می کنیم باشند.می بینی که دچار اشکال شدیم با انجام این کار!پس اشکالهم باید همین جا باشه.کم قصد نداشتم که پرخاشگرانه حرف بزنم ولی دیدم شما اصلاً اونجور که باید به حرف من توجه نمی کنید.پس تصمیم گرفتم که تند حرف بزنم و می بینید که خیلی بهتر به گفته های من رو خوندید.
    ارادتمند.
    /'1 '4'D
    امضای ایشان

7. Top | #85
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003

1. "چون از لفظ «مَغلَطه» باید استفاده کرد.که کمی با مغالطه متفاوته"
    من آخرش نفهمیدم فرق مغلطه با مغالطه چیه؟ میشه یکم بیشتر توضیح دهید. شما تو نوشته هاتون از واژه های «غلط» ، «مغالطه» و هم «مغلطه» استفاده کردید. یکبار گفتید کاملا باهم متفاوته یکبار هم می گید کمی متفاوته. ما که راستش گیچ شدیم چی درسته چی درست نیست.!

2. "چون شما گفتی متغیر a و گفتی از اعداد حقیقی است و بعد گفتی که نه یه عددی مثل 5 میذاری"
    من هیچوقت لفظ متغیر را بکار نبردم!! منظورم از a یک عدد ثابت حقیقی و مثبت بود. در مثالی که زدم متغیر ما x است و ما بدنبال جواب برای x هستیم. تو نوشتن هم وقتی خواستم یک عدد تایپ کنم دیدم کلا فرمت معادله بهم میریزه این بود که مجبور شدم از حرف a استفاده کنم. همین.

3. "وقتی میشه از x فاکتور گرفت که همه ی جملات دارای متغیری که داریم ازش فاکتور گیری می کنیم باشند.می بینی که دچار اشکال شدیم با انجام این کار!پس اشکالهم باید همین جا باشه"
    من که متوجه استدلال شما نشدم . لطفا اگه میشه واضح تر بگویید. (شاید هم اشکال از کند ذهنی بنده است.)

4. "... پس تصمیم گرفتم که تند حرف بزنم و می بینید که خیلی بهتر به گفته های من رو خوندید."
    راستش شما از همون اول حرفاتون تند بود بنده هم همونطوری که سایر مطالب را خوندم مطلب شما را هم خوندم. پس تند گفتن تأثیری در خوندن نداره و شاید هم بعضی وقتها برعکس بشه (یعنی نتونیم درست بخونیم).
    با تشکر.
    ویرایش توسط smhm : 03-19-2012 در ساعت 01:54 PM

8. Top | #86
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1512

نمی دونم که چطور باید توضیح بدم.واضح گفتم.من مثال زدم زدم.مغلطه یعنی غلط آشکار و مغالطه یعنی یک غلط ذاتی که در ظاهر درست به نظر می رسه.
    ببین رفیق مغالطه ی اسکاتلندی رو متوجه نشدی ها! الان توی نقل قول دومت ببین چی نوشتی،گشتم و دیدم بهتره قبلش مغالطه ی اسکاتلندی رو از لینک زیر بخونی[چون خوب توضیح داده]و ببینی خودت در مورد گفته هات و توضیحاتت در مورد a از اول چه بوده و حالا چه شده. [http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%...2%D8%B9%DB%8C]
    وقتی معادله ای رو حل میکنیم جواب ها باید صدق کنند.حل یک چنین معادله ای معمولاً نیاز داره که جواب ها رو امتحان کنیم.میبینی که صفر صدق نمیکنه.حالا این تیکه رو داری:
    x+1+1/x=0
    x^2+1/x)+1=0)
    x^2+x+1/x=0
    چون کسر مساوی صفر پس صورت مساوی صفر است،یعنی:
    x^2+x+1=0
    سر جای اول برگشتی.پس فاکتورگیری بی فایده است.
    امضای ایشان

9. Top | #87
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

دوستان گرامی

لطفآ بحث ها رو به حاشیه نبرید

به نظرم اگر اجازه بدید بحث بر سر مسائل جدی تری پیش برود بهتر است

در همه این موارد که مثلآ اثبات تناقضات در ریاضیات است ، اشتباهات ظریفی صورت می گیرد که باید به آنها دقت کنید

مثلآ در این مثال شما

3-3=0
    1-1=0
    0=0
    =>
    1-1=3(1-1)
    =>
    3=1 ---->#
    در جمله ای که قرمز کرده ام شما نمی توانید (1-1) را از طرفین حذف کنید چرا که برای حذف از طرفین در حقیقت باید طرفین را بر 1-1 تقسیم کنید که چون مقدار آن برابر 0 است شما حق چنین کاری را ندارید

لذا در اصل ماجرا مرتکب یک اشتباه اصلی شده اید که کل موضوع را از بین می برد .

در سایر موارد هم همین طور است .

لذا لطفآ این بحث را خاتمه داده و اجازه دهید موضوعات بهتری در این تاپیک مطرح گردد .

با تشکر از توجه شما
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

10. 5 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #88
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    165
    تشکر شده 1,410 بار در 89 ارسال

عدد ۱۳ سعد یا نحس؟
    ۱.سنت مسیح از این عدد نفرت دارد چون یاد آور ۱۳امین روز ماهیست که روز جمعه بوده و روز وفات مسیح است که ۱۳ امین نفر بر سر میز شام آخر مسیح را لو داده است.
    ۲.در شرق به این دلیل که خورشید هیچگاه کنار ۱۲ برج قرار نمیگیرد تا ۱۳ حاصل شود بلکه جلوی یکی از انها قرار می گیرد به همین دلیل در اساطیر قهرمانان در ۱۳ ام را باز نمی کردند.
    ۳.در مکزیک باستان ماههای قمری را به ۱۳ روز محاق و ۱۳ روز بدر و ۱۳ روز هلال تقسیم می کردند به عبارت دیگر هر ۲ دوره کوچک و بزرگ شدن ماه را ۱۳ روز می شمردند.
    ۴. در فرهنگ مایا ها جایگاه مقدسی برای ۱۳ قایل بودندو انرا عددی سعد به معنای سعادت بخش میشمردند.زیرا ارزش عددی آن در عبری مانند عربی برابر واژه احد که یکی از صفات خداست میدانستند.
    ۵. ۱۳ رو به خوشی بدر کنید سالی سعادتمند برایتان آرزو میکنم.
    امضای ایشان
    ساقی به دست باش که این مست می پرست. چون خم ز پا نشست و هنوزش خمار توست

12. 6 کاربر مقابل از shadi.porooshani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #89
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

بغیر از 13 هم اعداد دیگری هستند که در نوبه ی خود جالبن ، کسی میدونه تاریخچه ی خاصی براشون نوشته شده یا نه ؟ مثلا اعدا 3 ،7 و 40

این هم ریاضی محض !!
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

14. 3 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #90
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    165
    تشکر شده 1,410 بار در 89 ارسال

ریاضی محض!         
    بله من همه ی اعداد رو میدونم اگر مجالی باشه و دوستان حوصله داشته باشند براتون به اشتراک میزارم
    امضای ایشان
    ساقی به دست باش که این مست می پرست. چون خم ز پا نشست و هنوزش خمار توست

16. 4 کاربر مقابل از shadi.porooshani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 9 از 24 نخستنخست ... 567891011121319 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)