صفحه 11 از 53 نخستنخست ... 78910111213141521 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 530

موضوع: فیزیک ِ محض!

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

Post فیزیک ِ محض!

ماهم با اقتدار این تاپیک رو دوباره ایجاد می کنیم تا جایی باشد برای بحثهای فیزیکی که ربطی به نجوم ندارد!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

2. Top | #101
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomer نمایش پست ها
    مسئله اي كه شما بهش اشاره كرديد پراش نور هست..
    طبق اين تحليل اگر ما از زواياي متفاوت به حباب بنگريم بايد تمامي رنگ هاي موجود در نور را ببينيم در حالي كه اينطور نيست...

لطفا كساني كه تجربه شخصي دارند بيايند و بگويند چه رنگ هايي ميبينند.
    قديما كه ما با مايع ظرفشويي حباب درست ميكرديم كلا دوتا رنگ بيشتر نميديدم!! كدوم رنگ ها بود..
    درسته ، دلیش می تونه طول موجی باشه که هنگام بر خورد به لایه حباب بر می گرده و نمی تونه وارد محیط بعدی بشه . یعنی یک لایه حباب دارای یک ضخامت هستش(هر چند خیلی نازک) یعنی نور زمانی که به حباب بر خورد میکنه به خاطر اختلاف در ضریب شکست و چگالی و نحوه زاویه تابش مقداری از اون به محیط اول بر می گرده و ما بقی وارد محیط دوم میشه ، محیط دوم همون لایه نازک آب و صابون هستش،زمانیکه می خواد از محیط دوم خارج بشه باز هم یک بخشی از اون بازتاب میشه و بر می گرده و ما بقی وارد محیط بعدی میشه،حالا این دو تا طول موجی که بر گشتن به خاطر اینکه از فاصله متفاوتی دارن میان(یکیشون از سطح بیرونی حباب و اون یکی هم با چند نانو متر اختلاف یا شایدم کمتر از سطح داخلی حباب) رنگشون با هم فرق می کنه که دلیل اون هم اختلاف فاز بین دو تا نور هستش.منتها رنگی که ما می بینیم فکر می کنم تو هر بار دیدن متغیر هستش

3. 10 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #102
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    آبی میشه ، اگه یادم مونده باشه !!(البته رنگ صابون هم آبی بوده !!)، احتمالا سبز هم میبینی !
    من تقریبا همه ی ِ طیفهای ِ رنگی رو دیدم!!!

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud farahbakhsh نمایش پست ها
    درسته ، دلیش می تونه طول موجی باشه که هنگام بر خورد به لایه حباب بر می گرده و نمی تونه وارد محیط بعدی بشه . یعنی یک لایه حباب دارای یک ضخامت هستش(هر چند خیلی نازک) یعنی نور زمانی که به حباب بر خورد میکنه به خاطر اختلاف در ضریب شکست و چگالی و نحوه زاویه تابش مقداری از اون به محیط اول بر می گرده و ما بقی وارد محیط دوم میشه ، محیط دوم همون لایه نازک آب و صابون هستش،زمانیکه می خواد از محیط دوم خارج بشه باز هم یک بخشی از اون بازتاب میشه و بر می گرده و ما بقی وارد محیط بعدی میشه،حالا این دو تا طول موجی که بر گشتن به خاطر اینکه از فاصله متفاوتی دارن میان(یکیشون از سطح بیرونی حباب و اون یکی هم با چند نانو متر اختلاف یا شایدم کمتر از سطح داخلی حباب) رنگشون با هم فرق می کنه که دلیل اون هم اختلاف فاز بین دو تا نور هستش.منتها رنگی که ما می بینیم فکر می کنم تو هر بار دیدن متغیر هستش
    تا آخرش درست رفتید! آخرش رو نابود کردید! وقتی دو تا موج با یک اختلاف ِ از مرتبه ی ِ طول ِ موج (برای ِ نور: دهم ِ میکرومتر) دارند کنار ِ هم میایند پدیده ِ تداخل رخ میده. توضیح ِ بیشتر رو به دوستان وا می گذارم!
    امضای ایشان

5. 9 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #103
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    من تقریبا همه ی ِ طیفهای ِ رنگی رو دیدم!!!

تا آخرش درست رفتید! آخرش رو نابود کردید! وقتی دو تا موج با یک اختلاف ِ از مرتبه ی ِ طول ِ موج (برای ِ نور: دهم ِ میکرومتر) دارند کنار ِ هم میایند پدیده ِ تداخل رخ میده. توضیح ِ بیشتر رو به دوستان وا می گذارم!
    بله ، منم منظورم از اختلاف فاز همون بود در واقع اختلاف فاز معلول همین تداخل دو موج هستش که بسته به تداخل میتونه یا همدیگر رو کلا خنثی کنند یا تقویت کنند و یا چیزی بین این 2 تا و همین اختلاف فاز باعث تغییر در طول موج و در نتیجه دیدن طیف رنگی میشه منتها به نظر من چون زاویه تابش به خاطر کروی بودن حباب در هر نقطه از اون متفاوت هست ، از هر نقطه که به حباب نگاه کنیم یه طیف رنگی بینیم !!!

7. 9 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #104
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

خوب ميشه گفت بحث تموم شد چون تقريبا به جواب رسيديم!

براي متوجه شدن داستان و محاسبه طول موج هاي با تداخل سازنده كه همون رنگهاي رؤيت پذيرند به اينجا برويد.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Gg...p_bubble_1.jpg
    http://en.wikipedia.org/wiki/Thin-film_interference
    و در آخر اينكه ضخامت حباب ميتونه به فشار محيط و جنس ماده تركيبي با آب باشه.

9. 12 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #105
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1569
    تشکر شده 1,033 بار در 152 ارسال

سلام دوستان
    یه سوال مهم اگه بخواهیم توی یه محفظه شیشه ای مثل اکواریوم اما سر بسته خلا ایجاد کنیم تا بعدش خودمون توش و با یه چیزی پرکنیم مثل بخار اب چه طور میشه این کار و کرد .
    البته برام خیلی مهم برای یه طرح لازمش دارم .
    ممنون میشم اگه بهم توضیح بدید
    روزاتون پروانه ای
    امضای ایشان
    زیباترین قول تو این است که هرگز باز نخواهی آمد ...

احمدرضا احمدی

11. 3 کاربر مقابل از *artemis عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #106
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط *artemis نمایش پست ها
    سلام دوستان
    یه سوال مهم اگه بخواهیم توی یه محفظه شیشه ای مثل اکواریوم اما سر بسته خلا ایجاد کنیم تا بعدش خودمون توش و با یه چیزی پرکنیم مثل بخار اب چه طور میشه این کار و کرد .
    البته برام خیلی مهم برای یه طرح لازمش دارم .
    ممنون میشم اگه بهم توضیح بدید
    روزاتون پروانه ای
    شما باید دو دریچه توش ایحاد کنید
    یکی رو باید به پمپ تخلیه و یکی رو به پمپ مثلا بخار آب وصل کنید
    جلوی هر کدوم یک در باشه تا بتونید اونو باز و بسته کنید
    اول دریچه پمپ بخار آب رو می بندید و دریچه پمپ تخلیه رو باز می کنید
    بعد از خالی کردن و ایجاد خلاء دریچه پمپ بخار آب رو بسته و سپس دریچه دیگر رو باز می کنید
    به اندازه کافی بخار آب وارد کرده و سپس آن را نیز می بندید!!

13. 6 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #107
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

پارادکس نردبان

آنچه من از مطرح کردن ِ این پست قصد داشتم بهش اشاره کنم، پارادکس ِ نردبان بود! (آخر ِ پست گفتم اینها رو داشته باشید کار دارم! منظورم همین بود!!)

این متناقض نما یکی از جالبترین و البته دست ِ کم به نظر ِ خودم مشکل ترین متناقضنمای ِ نسبیت ِ خاص هستش که الان یه کم بیشتر از یک هفته است که دارم فکر میکنم شاید راهی براش پیدا کنم گفتم اینجا هم بگم شاید با هم یه کاری تونستیم بکنیم. قضیه از چه قراره؟ عرض می کنم خدمتتون (البته شیوه ی ِ بیان ِ این پارادکس به کمک ِ نردبان و کشاورز و انبار و .... است اما من به بیان ِ خودم شرحش میدم!!!)

فرض کنید که شما یک گاراژ دارید که طولش مثلا 6 متر هستش. از طرفی هم شما یک ماشین از شرکت ِ رویزرویز خریدید که می تونه به سرعت ِ نور برسه اما طولش 10 متر هست! پس این ماشین داخل ِ گاراژ جا نخواهد شد.

اما شما یه کمی نسبیت ِ خاص خوندید! بنا به فرمولهایی که تو این پست مطرح شد می دونید که اگر ماشین با سرعت ِ بیشتر از چهار پنجم ِ سرعت ِ نور حرکت بکنه طولش کمتر از 6 متر خواهد شد و می تونه در گاراژ جا بشه. بنا بر این شما از دوستتون خواهش می کنید که بشینه پشت ِ ماشین و با سرعت ِ بیشتر از چهارپنجم ِ نور به سمت ِ گاراژ حرکت کنه. وقتی شما میبینید که ماشین تماماً درون ِ گاراژ جا گرفت، در ِ گاراژ رو می بندید.

شما این قضیه رو با دوستتون مطرح می کنید اما دوستتون از شما باهوشتره! و به شما میگه که اگر با سرعت ِ بیشتر از چهار پنجم حرکت بکنه، از دید ِ اون (دوستتون که داره تو ماشین میره)، طول ِ گاراژ میشه 3.6 متر! اما طول ِ ماشین (که نسبت به دوستتون ساکنه) هنوز ده متر هستش و وقتی به گاراژ میرسه و نوک ِ ماشین به ته ِ گاراژ برخورد می کنه، هنوز ته ِ ماشین از در ِ گاراژ رد نشده! پس این رویداد (جا شدن ِ ماشین تو گاراژ) از دید ِ دوستتون امکان نداره!

خوب! قضیه از چه قراره؟ بالاخره ماشین تو گاراژ جا میشه یا نه!؟ ( از اثرات ِ تخریبی ِ برخورد صرف ِ نظر کنید!)

هشدار برای ِ کسانی که هی دوست دارند یه گیری از فیزیک پیدا کنند:
    این پارادکس جواب داره! پس هرگز به دید ِ یک مشکل برای نسبیت بهش نگاه نکنید! به خدا اگر این کار رو بکنید خودم............. بماند!
    امضای ایشان

15. 15 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #108
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

چقدر جالبه این پارادوکس. من یک چیزی بگم: از دید این دو ناظر، زمان هم متفاوت میگذره و برای ناظر ساکن طولانیتر میگذره. شاید کلید حل معما در این تفاوت زمانی باشه. آیا در این دو دستگاه زمانهای اتفاقات یکسانه؟ (من کلا نسبیت را در حد مقدماتی بلدم. صرفا حدس زدم شاید به زمان مربوط باشه)

17. 11 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #109
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    چقدر جالبه این پارادوکس. من یک چیزی بگم: از دید این دو ناظر، زمان هم متفاوت میگذره و برای ناظر ساکن طولانیتر میگذره. شاید کلید حل معما در این تفاوت زمانی باشه. آیا در این دو دستگاه زمانهای اتفاقات یکسانه؟ (من کلا نسبیت را در حد مقدماتی بلدم. صرفا حدس زدم شاید به زمان مربوط باشه)
    همین الان یهو به ذهنم رسید که فکر نکنم اتساع زمان(همون طولانی تر شدن) و انقباض فضا بتونن با هم اتفاق بیفتند.
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

19. 8 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #110
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400

فیزیک ِ محض!         
    فکر کنم نکته اینجاست که داریم از دو دید متفاوت به یک قضیه نگاه می کنیم
    یکی دید راننده و دیگری دید شخصی که در گاراژ ثابت ایستاده ، برای پیدا کردن جواب این سوال باید یک دید واحد و مرجع رو لحاظ کرد و مرجع باید جایی باشه که نسبت به انبار ثابت باشه و تغییری در مکانش رخ نده پس مرجع باید همون شخصی باشه که در گاراژ ایستاده و اون شخص می تونه تعیین کنه که آیا ماشین در گاراژ جا میشه یا نه و راننده چون نسبت به گاراژ یک دید ثابتی نداره نمی تونه اینو تعیین کنه
    پس اگه اون دوستمون که در کنار گاراژ وایستاده هر جا دید که ماشین طولش به اندازه ای شده که تو گاراژ جا میشه می تونه به اون یکی دوستمون اشاره کنه که ماشین رو پارک کنه.چون این شخص و گاراژ در یک مکان واحدی وایستادن.

21. 4 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 11 از 53 نخستنخست ... 78910111213141521 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)