صفحه 3 از 28 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 271

موضوع: اطلاعات کلی در مورد منظومه شمسی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

Post اطلاعات کلی در مورد منظومه شمسی

سلاااااام به همه دوستان
    این تاپیک رو ایجاد میکنم که مکانی باشد جهت تبادل اطلاعات در مورد اجزای منظومه شمسی از جمله سیارات،قمر ها و ....
    از اونجایی که خودم اطلاعات زیادی در موردش ندارم،لطفا دوستان کمک کنند و اطلاعات خودشون رو بذارند،فقط اگر امکان داره،از اولین سیاره نزدیک به خورشید شروع کنین تا این تاپیک سیر تکاملی درستی رو طی کنه.

با تشکرات فراوان
    ویرایش توسط آسمون : 06-27-2011 در ساعت 06:05 PM
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

آقای طامهری:

جواب دادن به سوالاتی مثل این از طریق کتب نجومی موجود فکر میکنم زیاد درست نباشه چون این مباحث همواره در حال بروزشدنه
    به همین علت من به یه مقاله جنجالی که پارسال منتشر شد برای پاسخ رجوع میکنم:
    وجود آب بر سطح تنها قمر زمین همواره یکی از سوالات مهم بشر بوده است. اینکه آیا ممکن است در این قمر خشک آب وجود داشته باشد، تا این اواخر تنها یک رویا برای منجمان بود
    در ۲۲ جولای سال ۲۰۱۰ با مطالعه بر سنگهای معدنی که از ماه طی ماموریت های آپولو آورده شده بود، وجود آب در برخی مناطق ماه به اثبات رسید
    این واقعیت که ما توانسته ایم مقادیر قابل توجهی آب را در سنگهای معدنی ماه کشف کنیم بسیار غافگیراکننده بود. تیم مطالعاتی این پروژه آب را در میان کلسیوم فسفات آمیخته با بازالتهایی که در طی ماموریت آپولو ۱۴ از سطح ماه آورده شده بود کشف کردند.

منبع: sciencedaily.com

asemankavir :

توی پارس اسکای خبری خورده بود که در ته گودال هریت در قطب شمال ماه که نور خورشید نمیتابه.شواهدی از یخ اب دیده شده.کاوشهای بعدی وجود آب زیر لایه های دورنی ماه را تایید کرد.اونجا هم آب یخ زده است.آب مایع نداریم.

stargazer:

من تو کتاب نجوم دینامیکی اینو دیدم:
    "ماه بدلیل فقدان جو نمی تواند آب مایع را در سطح خود نگه دارد. با تجزیه نمونه هایی از سنگهای ماه که سفینۀ آپولو به زمین آورده، اثری از آب در کانیهای آنها دیده نشده."
    خب حالا با توجه به گفته های جناب طامهری، راجع به تیکه اول این جمله شاید بشه گفت آبی هم که پیدا شده شاید به شکل مایع نبوده. میشه همچین برداشتی کرد؟؟؟
    و راجع به تیکه دوم این جمله، آخرش توی این کانیها آب پیدا کردن یا نکردن؟
    نکته دوم هم اینه که نوشته ماه جو نداره.
    آسمون جان منم میخام بدونم بالاخره جو داره یا نه. و کدوم گفته درسته.
    ممنون از دوستان پاسخگو

rezash:

یکی دو سال پیش ناسا موشکی رو در کره ماه منفجر کرد و از بازتاب نور از مواد پرتاب شده به اطراف به این نتیجه رسید که در بعضی از سطوح زیرین ماه آب وجود داره.ولی به نظر هنوز به یقین نرسیده اند .چون اظهارات متناقضی می کنند.

در کل هم اگر آبی وجود داشته باشه بعید میدونم بتونه در سطح ماه دوام بیاره و تجزیه خواهد شد و به فضا خواهد رفت.

Setare KOchOlO :

در کل هم اگر آبی وجود داشته باشه بعید میدونم بتونه در سطح ماه دوام بیاره و تجزیه خواهد شد و به فضا خواهد رفت.
    بله درسته ... سال 88 ... دهانه ي كابئوس قطب جنوب ماه ... چون دهانه اي است كه كاملا در تاريكي است ...

Rezatamehri:

ماه جو هم داره!!!!!!!
    همواره تصور بر این بود که قمرهای منظومه شمسی از جمله ماه زمین، جو ندارد چون سرعت فرار از این قمرها کم است و نمیتواند مولکولهای اتمسفر را در دام خود نگه دارد
    اما....
    هم اکنون میدانیم که این قمرها به مقدار بسیار اندکی جو دارند
    این مقدار جو بسیار کم است بسیار
    در مورد ماه زمین نیز این غلظت فوق العاده پایین جو،صادق است. غلظت جو ماه یکصد تریلیونیوم جو زمین است
    دانشمندان مقدار جو ماه را در کل ۱۰ هزار کیلوگرم براورد میکنند یعنی کل جو ماه کمتر از یه کامیون وزن دارد
    حال باید بدانیم که این جو اندک از کجاست؟؟؟؟
    دانشمندان منشا جو ماه را دو چیز میدانن:
    ۱- بیرون امدن گاز از پوسته وجبه ماه بر اثر فعل و انفعالات شیمیای ماه
    ۲- گازهایی که در اثر خورده های موجود شهابسنگها بوجود می ایند یعنی خروج گاز از خود خورده های شهاب سنگ

منبع: universetoday و Wikipedia

Rezatamehri:

حرکت گهواره ای ماه رو توضیح بدین لطفا!!!!

Ehsan :

همون رخگرد (Libration) ماهه. عاملی که باعث می شه ما 9 در صد بیشتر از اون چیزی که حقمونه از ماه ببینیم. بهش حرکت گهواره ای هم می گند چون شبیه ِ تکون دادن گهواره ی یه بچه است. عاملش هم بیضی بودن مدار ِ ماه به دور زمینه.

asemankavir و Rezatamehri :

بسیاری گفته ها در مورد تاثیر ماه بر متافیزیک زندگی انسان وجود دارد که در اینجابه برخی از آنها رسیدگی خواهیم نمود.
    1- قمر در عقرب: پدیده ای که ماهی یک بار، بعلت قرارگرفتن ماه در کنار ستاره قلب العقرب(ستاره آلفای صورت فلکی عقرب یا کژدم) که به این ستاره در لاتین"رقیب ماه" گفته میشود، اتفاق می افتد. این پدیده در اسلام نیز مورد تایید قرارگفته است و پیشنهاداتی در مورد این روز نیز داده شده است: ترجیحا 1-ازدواج در این روز انجام نشود 2-تجارت یا آغاز کار مهم در این روز انجام نپذیرد و... . این پدیده از نظر علمی نیز مورد بررسی قرار گفته است و در بسیاری موارد به تایید رسیده است(برخی این پدیده را در کنار هم قرارگفته دو چشمه منفی انرژی قلمداد میکنند که هنگامی که در کنار هم قرار میگیرند هم فاز شده و انرژی منفی یکدیگر را تشدید میکنند.)
    2- جزر و مد(کشند): جزر و مد بزرگترین و ملموس ترین تاثیر ماه بر روی کره خاکی ماست ماه به همراه خورشید عامل شکل گیری جزر و مد در اقیانوس ها(که سهم خورشید روی جزر و مد به علت فاصله بسیار دور از ما فقط 7 درصد است) به شمار می روند و تاثیر این پدیده بر روی زمین به حدی است که پوسته زمین تحت تاثیر آن روزانه دچار کشش می شود. اما جزر و مد پدیده ای است که در مقیاسی بسیار بزرگ و به دلیل تفاوت گرانشی 2 جرم(خورشید و ماه) در کنار یکدیگر صورت می گیرد و ماه تفاوت گرانشی قابل اندازه گیری نسبت به بدن انسان ندارد. حتی تاثیر جزر و مد بر روی بزرگترین دریاچه های زمین نیز بسیار کوچک تخمین و اندازه گیری شده است. بنابراین پدیده جزر و مد نمی تواند کوچکترین تاثیری در مقیاس های کوچکی مانند بدن انسان داشته باشد. محققان محاسبه کرده اند زمانیکه مادری فرزندش را در آغوش می گیرد، فشاری که به بدن کودک وارد می شود 12میلیون بار از فشاری که ماه برای ایجاد جزر و مد می تواند به بدن کودک وارد کند بیشتر است. همچنین در صورتی که ماه کوچکترین تاثیر گرانشی بر روی بدن انسان داشت یکی از نتایج عینی آن از دست رفتن تعادل انسان ها بر روی زمین برای دوبار در روز بود.
    3- صرع: گزارش سال 2004 نشریه Epilepsy & Behavior نشان می دهد با وجود اینکه برخی از بیماران معتقدند صرع تحت تاثیر طلوع ماه کامل به وجود می آید، هیچ ارتباطی میان حملات صرعی و ماه کامل وجود ندارد. محققان اعلام کردند صرع از بیماری هایی است که ابتلا به آن به جادوگران و شیاطین نسبت داده می شود که این ساختار فکری با گرایش دیرین انسان برای یافتن دلایل افسانه ای به جای یافتن توضیحات علمی برای توضیح پدیده ها در ارتباط است.
    4- ملاقات با روانپزشک: مطالعه ای که در سال 2005 توسط محققان کلینیک مایو صورت گرفت تعداد بیمارانی را که طی چندین سال در محدوده زمانی 6 عصر تا 6 بامداد به روانپزشک مراجعه می کنند را تعیین کرده و تفاوت میان مراجعه افراد در شبهای مهتابی نسبت به شبهای عادی را آشکار کرد.این بررسی نشان دهنده فزایش 3.6درصدی مراجعه کنندگان در شبهای ماه مهتاب کامل را نشان میداد.
    5- آسم و نقرس: طبق مطالعات صورت گرفته توسط موسسه پیشگیری و دارویی اسلواک در براتسلاوا،حملات آسم و نقرس در شبهای اول ماه ونیمه ماه(که ماه کامل است) ماکزیمم میشود. این نتیجه، ثمره مونیتورینگ 25ساله مشاهدات است.
    6- قتل: مطالعه ای که روی قاتلان در فلوریدای امریکا انجام شد،نشان میدهد بسیاری از جرائم منجر به قتل یا جرح شدید در ماه کامل صورت میپذیرد. مطالعه ی دومی در سه محدوده عملیاتی پلیس فلوریدا آشکار ساخت که جرائم در روزهایی که ماه کامل است بسیار بالاتر از دیگر روزهاست. همچنین یک پژوهش چهارساله در تصادفات رانندگی نشان داد که کمترین تعداد تصادف در روزهای ماه کامل صورت میگیرد، این در حالی است که بیشترین تعداد متعلق به دو روز بعد از ماه کامل است.
    7- دکتر ادسون جی. اندرو از سازمان درمانی فلوریدا اظهار میکند که 82درصد از خونریزی های پس از عمل جراحی در ماه کامل صورت میگیرد. همچنین دکتر کورتیس جکسون، بازرس بیمارستان متدست کالیفرنیا میگوید: آغار بارداری در نیمه اول ماه بیشتر از نیمه دوم ماه است. یک محقق المانی به نامه بوهلر اظهارات جالبی دارد،‌برطبق گفته های وی تعداد متولدین پسر در ماه کامل بسیار بیشتر از متولدین دختر است.

گرچه بسیاری از این فرضیه ها و پژوهشهایی شبیه به آنها از نظر علمی رد شده اند اما معمای رابطه ماه کامل با زمین و تاثیرات متافیزیکی آن برحیات این کره خاکی هنوز پابرچاست و گمان میرود ماه کامل تاثیز قابل ملاحضه ای بر ذهن و احساسات و بدن ارگانیسم های زنده داشته باشد.
    رفع یک اشکال چاپی :
    Antares یا قلب العقرب به معنی رقیب مارس هست یعنی رقیب مریخ.چون رنگش مثل مارس خدای جنگ بسیار قرمزه
    ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 06-28-2011 در ساعت 01:28 AM دلیل: ادغام پست ها
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

3. 3 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

حالا میریم به سراغ زمین

زمین

زَمین سومین سیاره در منظومهٔ خورشیدی است که در فاصلهٔ حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتری از ستاره‌ی خورشید قرار دارد. فاصلهٔ زمین تا خورشید به گونه‌ای است که شرایط محیطی آن قابلیت زیستن را به موجودات زندهٔ کربنی می‌دهد. تاکنون زمین تنها سیاره‌ای بوده‌است که وجود زیست در آن ثابت شده‌است. زمین سیاره‌ای است سنگی با مقدار قابل توجه‌ای آب سطحی. جو زمین ترکیبی است از نیتروژن (حدود هشتاد درصد)، اکسیژن (حدود بیست درصد) و چندین گاز دیگر.

تاریخچه زمین:

زمین در بدو پیدایش بصورت کره‌ای از مواد داغ و نیمه مذاب بود. بتدریج عناصر سنگینتر ته‌نشین شده و هسته فلزی را بوجود آوردند و در عین حال عناصر سبکتر به سطوح فوقانی آمده و جبه و پوسته را تشکیل دادند. پس از گذشت چند میلیارد سال ، زمین سرد شد، سطح زمین جامد گشت ، جو زمین شکل گرفت و اقیانوس بوجود آمدند. تکامل زمین هنوز هم ادامه دارد.
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

5. 4 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

دوستان عزیز مطالب مربوط به میدان مغناطیسی زمین رو متاسفانه نتونستم پیدا کنم،اگر امکان داره دوباره در اون مورد مطلب بنویسید.

و هر وقت مطلب مربوط به زمین تمام شد،به سراغ سیاره بعدی میریم.

همین جا از تمام کسانی که مطلبشون حذف یا ویرایش شده معذت میخوام.

با تشکر فراوان از همکاری دوستان
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

7. 6 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    902
    تشکر شده 5,824 بار در 808 ارسال

دوستان عزیز خیلی مباحث خوب و جالبی رو به پیش می کشن . ( خودم هم همین طور !!! ، پررویی در حد المپیک)
    ولی به نظر من 70-60% مطالبی که در موردش بحث میکنیم ، موضوعاتی اند که متداول و چیزهلی خیلی تابلویی هستن که میشه از طریق مطالعه ی کتابهای مختلف در این زمینه ها بدست شون آورد . به نظر من بریم سراغ مطالب آپ تو دیت و همچین بروز و نیو خیلی بهتر باشه . اینطور نیس ؟

9. 4 کاربر مقابل از Amin-Mehraji عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

نقل قول نوشته اصلی توسط komeyl-tajallayi نمایش پست ها
    دوستان عزیز خیلی مباحث خوب و جالبی رو به پیش می کشن . ( خودم هم همین طور !!! ، پررویی در حد المپیک)
    ولی به نظر من 70-60% مطالبی که در موردش بحث میکنیم ، موضوعاتی اند که متداول و چیزهلی خیلی تابلویی هستن که میشه از طریق مطالعه ی کتابهای مختلف در این زمینه ها بدست شون آورد . به نظر من بریم سراغ مطالب آپ تو دیت و همچین بروز و نیو خیلی بهتر باشه . اینطور نیس ؟
    نظر لطفتونه
    بله درست میفرمایید،بحثی که در مورد جابجایی قطب های مغناطیسی زمین پیش اومده بود خیلی جالب بود،من منتظرم که دوستان دوباره مطرح کنند،چون نتونستم پیداشون کنم.
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

11. 5 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

سلام دوستان گرامی و مخصوصا اسمون محترم
    مطالب مربوط به قطبین مغناطیسی زمین و شفق های قطبی رو تا فردا صبح میذارم چون باید از اول گرداوری و ترجمه کنم
    با عرض معذرت
    امضای ایشان

13. 8 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

حالا که اسمون جان زحمت کشیدند و پستا رو گذاشتند لطفا به سوال من جواب بدید فقط اگه به نظرتون جوابش میتونه مختصر باشه در یک پست بگید ولی اگه این موضوع(نسبت عناصر در سیارات)بیشتر جای بحث داره میتونیم هر سیاره رو جدا جدا بررسی کنیم(تا اینجا مریخ)و سوال:دوستان حالا که اقای تجلایی در مورد پیدایش منظومه شمسی گفتند میشه یه سوال بپرسم؟؟حالا که زمین و همه ی سیارات وخورشید از یک سحابی به وجود امده اند چرا میزان عناصر در شون یکسان نیست مثلا اهن که در زمین زیاده؟؟البته سیارات گازی که خوب اهن و اینا نداره میشه کلا تحلیل کنید...

15. 7 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    902
    تشکر شده 5,824 بار در 808 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط sara shahabi نمایش پست ها
    دوستان حالا که اقای تجلایی در مورد پیدایش منظومه شمسی گفتند میشه یه سوال بپرسم؟؟حالا که زمین و همه ی سیارات وخورشید از یک سحابی به وجود امده اند چرا میزان عناصر در شون یکسان نیست مثلا اهن که در زمین زیاده؟؟البته سیارات گازی که خوب اهن و اینا نداره میشه کلا تحلیل کنیدببخشید پریدم وسط پستا
    تا باشه از این پریدنا ...
    نکته ی اول : توجه کنید که مطالب ارائه شده فرضیه هستن .
    نکته ی دوم : مطلبی که شما فرمودید احتمالا موبوط میشه به مراحل تکوین و شکل گیری هر سیاره . یعنی در طی شکل گیری سیاره اتفافاتی روش رخ داده که برخلاف اونچه که ما انتظارش رو داریم شده .

17. 5 کاربر مقابل از Amin-Mehraji عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط sara shahabi نمایش پست ها
    دوستان حالا که اقای تجلایی در مورد پیدایش منظومه شمسی گفتند میشه یه سوال بپرسم؟؟حالا که زمین و همه ی سیارات وخورشید از یک سحابی به وجود امده اند چرا میزان عناصر در شون یکسان نیست مثلا اهن که در زمین زیاده؟؟البته سیارات گازی که خوب اهن و اینا نداره میشه کلا تحلیل کنیدببخشید پریدم وسط پستا
    سارا جان. این پرسشتون رو که دیدم یاد خبری افتادم که جناب طامهری گذاشته بودن و توش نوشته بود که با یافته های جدید این فرضیه مطرح شده که زمین و سیارات دیگه از سحابی که خورشید از اون متولد شده پیدایش نیافته اند.
    جالبه نه. واسه خودم که جالب بود. یعنی چطوری این اتفاق افتاده؟

این خبر در پست 100اُم خبرهای داغ نجومی قرار داره. می تونین یه نگاه بندازین

http://forum.avastarco.com/forum/sho...5%DB%8C/page10
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

19. 6 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

اطلاعات کلی در مورد منظومه شمسی         
    من این خبر رو ندیده بودم.مرسی,اره واقعا که جالبه پس فکر نکنم بتونیم با قطعیت حرف بزنیم ولی در مورد زمین وعطارد واقعا چرا باید اینقدر اهنشون زیاد باشه؟؟؟که البته اگه ندونیم چه جوری به وجود اومدنه نمیشه چیزی گفت مرسی از پاسخ و همکاریتون
    ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 07-01-2011 در ساعت 05:18 PM دلیل: :D

21. 7 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 28 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)