صفحه 8 از 10 نخستنخست ... 45678910 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 80 , از مجموع 92

موضوع: بررسی و نقد اخبار نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

Post بررسی و نقد اخبار نجومی

سلام خدمت همه ستارگان زمینی آوا استار

این تاپیک رو زدم واسه اینکه بیایم اخبار نجومی رو بررسی و نقد کنیم اخبار خارجی و مخصوصا داخلی رو، و اینکه کدوم خبر چقدر صحت داره یا موردی توش هست که می تونه مورد بررسی بیشتر قرار بگیره یا نقد بشه. و می تونیم اگه موردی زیاد بحث داشت یه تاپیک جداگانه واسش باز کنیم و بیشتر اون مورد رو موشکافی کنیم

نکته دوم هم اینکه اگه نکات آموزشی در خبر مد نظر وجود داشت با هم دیگه ریز به ریز بررسی کرده و یاد بگیریم باهم. که این کار رو با عکسهای نجومی هم می تونیم انجام بدیم.

مثلا هر کسی می تونه بگه از فلان خبر (یا عکس خبری) چه نکته ای رو یاد گرفته چون ممکنه چیزی رو که اون دیده من نوعی ندیده باشم و بهش توجه نکرده باشم. یا اساتید محترم بگن که اون خبر یا عکس چه نکته ای رو توش داره که من مبتدی نمیدونم.
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

2. Top | #71
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

یک سوال:
    قدر دنباله دارها رو چطور بدست میارن؟ فقط مربوط به هسته ی اونه یا کل دنباله دار رو بهمراه دمش رو شامل میشه. اگه منابعی که 16- رو اعلام کردن قدر مجموع دم و هسته رو عنوان کرده باشن در اینصورت اصلاً عجیب نیست که بگیم 15 برابر نور ماه میشه چون این دنباله دار در طلوع 29 نوامبر دمی بسیار بلند و عظیم در آسمان به نمایش میگذاره. البته بسیار نزدیک به خورشیده و نمیدونم لحظات قبل از طلوع بخوبی دیده میشه یا نه.

==============================================
    حیف شد!
    الان رفتم استاری نایت رو چک کردم؛ تاریخ 3 نوامبر یک کسوف کامل داریم (البته تو ایران نه). اگه این کسوف همش یک ماه دیرتر اتفاق میافتاد اونوقت ساکنان زمین شاهد منظره ای بدیع بودن. تصورش رو بکنین در کنار حلقه ی الماس یک دنباله دار عظیم و زیبا در نزدیکی سمت الرأس آسمان ظاهر بشه. واقعاً حیف شد. اگه این اتفاق میافتاد مطمئن باشین من از همین الان رفته بودم آفریقا.
    البته الان هم این اتفاق میافته ها، اما دنباله داره کوچولوهه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #72
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    یک سوال:
    قدر دنباله دارها رو چطور بدست میارن؟ فقط مربوط به هسته ی اونه یا کل دنباله دار رو بهمراه دمش رو شامل میشه. اگه منابعی که 16- رو اعلام کردن قدر مجموع دم و هسته رو عنوان کرده باشن در اینصورت اصلاً عجیب نیست که بگیم 15 برابر نوره ماه میشه چون این دنباله دار در طلوع 29 نوامبر دمی بسیار بلند و عظیم در آسمان به نمایش میگذاره. البته بسیار نزدیک به خورشیده و نمیدونم لحظات قبل از طلوع بخوبی دیده میشه یا نه.
    قدر دنباله دارها با قدر ستاره ها متفاوته.به این دلیل که دنباله دارها منبع نوری غیر نقطه ای هستند و همیشه نسبت به قدر ستارگان و دیگر اجرام از لحاظ قدر ظاهری متفاوت هستند.

مثلا اگر با تلسکوپ خود بتونیم ستاره ای با حداکثر درخشندگی 14+ را ببینیم با همین تلسکوپ میتونیم دنباله داری با قدر حدود 12+ را ببینیم که این هم بستگی به تجربه رصدگر دارد.

به عبارتی اگر اجرامی را که مشاهده میکنید و قدر آنرا تشخیص میدهید برای رصد دنباله دار 1/5 تا 2 قدر پرنورتر را رصد میکنید.

البته این هم به درجه تراکم دنیاله دار بستگی دارد که در ستاره شناسی با علامت dc مشخص میشود.اگر دنباله دار ستاره مانند باشد و در هنگام رصد گیسو یا هاله آن مشخص نباشد درجه تراکم در حدود 9 است یا dc=9 میباشد.

و هرچه گیسو مشخص تر باشد این درجه کمتر میشود تا اینکه هسته ای مشخص نباشد و هاله ای محو و ابر مانند دیده شود که درجه تراکم به صفر میرسد.

مکنات 2009 از نظر من درجه تراکمش در حدود 9 بود چون هیچ گیسو یا هاله ای در اطرافش مشخص نبود وبسیار شبیه به یک ستاره بود.غالبا هر چه اندازه توده کمتر باشد تراکم بیشتری دارد.

در کل که تخمین قدر دنباله دارهائی با درجه تراکم پائین کار مشکلی است وخیلی از منجمین نیز در این رابطه اشتباه میکنند.

در مورد این دنباله دار هم باید ببینیم از چه جنسی تشکیل شده و درجه تراکم آن چیست که در درخشندگی آن تاثیر مستقیم دارد.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

5. 10 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #73
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

ممنون آقا رضا
    راستش همین الان رفتم دوباره استاری نایت رو دقیقتر چک کردم. مثل اینکه تو ایران و یا بهتر بگیم شهرما حداکثر قدرش 9- میشه و تو بعضی جاها مثل قاره آمریکا حتی به 13- هم میرسه. دلیل دیده نشدن قدر بالای اون تو ایران به سرعت بالای حرکت دنباله دار مربوط میشه که باعث میشه ساعت به ساعت جهتش تغییر کنه. در زمانی که به قدر 13- میرسه دمش تقریباً به سمت زمینه و به همین خاطر تمام نور دمش در یک محدوده کوچکتری قرار میگیره و به همین دلیل پرنور تره. البته در این حالت دنباله دار برای ایرانی ها زیر خط افق قرار گرفته.

یک سوال دیگه داشتم؟
    آیا با این سرعت حرکت بسیار بالایی که دنباله دار داره آیا این احتمال وجود داره که دم غبار اون کاملاً برگرده و بشکل قوس دار در جهت مخالف قرار بگیره و دم دوم اون (دم گازی) در سمت دیگه؟ تو مستند The Universe همین قسمت های آخرش در این مورد گفت که بعضی دنباله دارها در طول تاریخ به این شکل دراومدن و دوتا دومشون در دو جهت مخالف قرار گرفتن.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #74
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

دم دنباله دار دقیقا زمانی تشکیل میشه که نزدیک به خورشید میشه و فشار تابش نور خورشید باعث فوران این دنباله در جهت عکس یا در حالت مقابله با خورشید است.

حتی زمانیکه دنباله دار از خورشید دور میشه دمش پیشاپیش به حرکت ادامه میده و اینطور نیست که دم در پشت سر دنباله به حرکت دربیاد.

فشار تابش نور خورشید بر کشش گرانشی هسته غلبه میکنه و در اصل دم دنباله دار معلول تابش نور خورشید است.

ولی در بعضی دنباله دارها یک ضد دنباله به وجود میاد که در ابتدا به نظر عجیب بوده است لیکن مشخص شده که منشا آن دفع غبار از هسته دنباله دار میباشد در این هنگام به نظر میاد که دنباله دار دو تا دم در دو جهت مخالف داره.

این به غیر از دنباله یونی است که به دلیل تابش فرابنفش خورشید ایجاد میشه.

حالا همه این بحثها زمانی مهم میشه که این دنباله دار از جنس یخ و سنگ باشه که بتونه همچین نمایشی برای ما ایجاد کنه و اگر این دنباله دار هسته ای سنگی داشته باشه شاید نتونیم حتی هاله ی آنرا مشاهده کنیم!

من خودم دو ماه تموم مکنات 2009 رو رصد کردم بدون اینکه با یک ستاره تفاوتی داشته باشه.فقط کمی در برخی مواقع طیفهائی رنگی بر سطحش مشاهده میکردم.

در تایپیک خاطرات نجومی پست شماره 59 خاطره ای در این زمینه دارم که خیلی جالبه!

http://forum.avastarco.com/forum/sho...ull=1#post5570
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

9. 9 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #75
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6374
    تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

فکر کنم نزدیک ترین تاپیک به سوال بنده همین باشه!
    اگه نیست .
    مدیران محترم لطفا حذفش کنند!

چند ساعت پیش در حین مشاهده ی اخبار شبانگاهی ....
    متوجه شدم که گوینده ی محترم اخبار دارد صحبت از مقارنه ماه و سیاره زهره در بامداد پنج شنبه میکند!
    همچنین امروز در سایت های خبری هم مطلبی با مضمون زیر مشاهده کردم:
    ملاقات ماه و زهره در بامداد فردا بامداد فردا پنجشنبه آسمان شاهد پدیده مقارنه ماه و سیاره زهره خواهد بود که در آن این دو جرم آسمانی به نزدیکترین فاصله خود با یکدیگر می‌رسند. به گزارش خبرنگار مهر در آسمان صبحگاهی فردا پنجشنبه 21 دی ماه شاهد مقارنه ماه و سیاره زهره (ونو س) خواهد بود. در این پدیده این دو جرم آسمانی به نزدیکترین فاصله خود با یکدیگر می‌رسند.
    این مقارنه در هنگام طلوع آفتاب ساعت 6:36 دقیقه فردا پنج شنبه در صورت فلکی قوس اتفاق می‌افتد.

سیاره زهره دومین سیاره منظومه شمسی بعد از تیر و پس از ماه و خورشید پرنورترین جسم آسمانی است. این سیاره نزدیکترین سیاره به زمین است که به هنگام شب از زمین رویت می‌شود. این سیاره داغ‌ترین سیاره منظومه خورشیدی نیز محسوب می‌شود.

در این پدیده نجومی قدر(درخشندگی) ماه منهای 9.42 و قدر زهره منهای 3.9 است.
    سوالی که هم اکنون ذهنم را مشغول کرده این است که رسانه های تصویری و نوشتاری ما :
    چرا به تعدادی از رویداد های نجومی حساسیت نشان میدهند.؟
    چرا اخبار پر مخاطبی مانند اخبار شبانگاهی فقط این رویداد را پوشش داد.؟!
    چرا صحبتی از مقارنه ماه و زحل نکرد؟!(البته این مورد را صد در صد مطمئن نیستم)
    چرا صحبتی از مقارنه ماه و مشتری نکرد؟!
    ویرایش توسط |Alireza| : 01-10-2013 در ساعت 01:24 AM

11. 16 کاربر مقابل از |Alireza| عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #76
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

خوب حتما همگی تیتر موضوعات خبری نجومی رو در انواع سایت ها مشاهده و آن ها را مطالعه میکنید .

ولی فرض کنیم انسانی علاقه مند به دیدن همه تیتر های خبر هاست و علاقه ای به خواندن آن هم ندارد و به کلیت ماجرا اکتفا میکند.

سایت خبری خبرآنلاین هم چندی پیش در خبر درباه مریخ نورد کنجکاوی به شرح ماموریت فعلی این مریخ نورد پرداخت ولی این بار با تیتری جدید : عکس عجیب مریخ نورد کیوریاسیتی از مار مریخی

خوب خواننده تیتر وار خبر ها خبر رو خوانده و درابتدا میگه : خوب حتما توی مریخ ماری پیدا شده که صفت عجیب هم داره دیگه ؟ ! نه ؟آره دیگه ؟

ولی اگر شخص علاقه مند به خبر باشد دنبال آن میره و اون رو مطاله خواهد کرد ولی خوب چرا ؟ چرا ما یه کاری کنیم که اگر طرف علاقه پیدا کرد بره و به نجوم علاقه پیدا کنه ؟

به نظرم ما قادر نیستیم رفتار فرد رو در مقابل تیتر خبر ها تغییر بدیم ولی انصافا قادر هستیم که حداقل همچین تیتری رو ننویسیم که موجب گمراهی خواهد شد .درسته کار ما از این حرف ها گذشته ولی خوب کمی هم ملاحظه بد نیست چندان که مشابه همین موضوع رو در موضوعات 2012 و نابودی جهان دیدم .
    متاسفانه ما به وسیله دست خود هم شایعه ها را ایجاد میکنیم بعد در تکذیب خبر ها بر میاییم کار بسیار جالبیست
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

13. 10 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #77
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

سلام دوستان.
    چند روز پیش ابری در آسمان مسکو که شباهت به DNA دارد تشکیل شده که مردم نظرهای متفاوتی مثل گازهای خروجی از اگزوز هواپیما، سوخت موشك و حتی پیامی از موجودات فرازمینی دارند .
    نظر شما چیه؟

15. 13 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #78
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط javadstar76 نمایش پست ها
    سلام دوستان.
    چند روز پیش ابری در آسمان مسکو که شباهت به dna دارد تشکیل شده که مردم نظرهای متفاوتی مثل گازهای خروجی از اگزوز هواپیما، سوخت موشك و حتی پیامی از موجودات فرازمینی دارند .
    نظر شما چیه؟

هر چیزی بوده در حال چرخش و حرکت به سمت جلو به صورت همزمان بوده تنها چنین حرکتی میتونه مارپیچ به وجود بیاره. در ضمن دو خروجی بخار یا گاز داشته که مقابل همدیگر بودند چون دو مارپیچ دیده میشه که مانند dna است و همواره دو نقطه نسبت به محور قرینه هستند به نظرم یک موشک کوچک حتی از نوع اسباب بازی میتونه چنین کاری بکنه.

17. 11 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #79
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6374
    تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

Post گفتگو با ایرانی مخترع ماشین زمان!

با انیشتین و نیوتن مشکل شخصی دارم.

عاطفه نامداری، آرش سلیمانی :«سفر به آینده از طریق ماشین زمان ایرانی». این عنوان خبری بود که 17 فروردین‌ خبرگزاری فارس روی خروجی خود گذاشت. در این خبر با فردی گفت‌وگو شده بود که از آن به عنوان «رکورددار ثبت اختراع در کشور با ثبت 179 طرح» یاد شد. فرد گفت‌وگو شونده در این خبر ادعا کرد با صرف 500هزارتومان و ساخت دستگاهی به اندازه کیس یک کامپیوتر، آینده افراد را برای پنج تا هشت سال آینده با 98درصد صحت و اطمینان پیش‌بینی می‌کند. این خبر البته کمی بعد، از روی خروجی این خبرگزاری برداشته شد، اما در همان مدت در شبکه‌های اجتماعی و دیگر رسانه‌ها بازتاب بسیاری پیدا کرد. برای پیگیری جزییات بیشتر از این ماشین زمان 500هزارتومانی، به سراغ مخترعش رفتیم. 27 سال دارد و نامش «علی رازقی» است. او خود را سرپرست «مرکز هدایت راهبردی مخترعان و مبتکران کشور» معرفی می‌کند. این گفت‌وگو هم در دفتر محل کارش انجام شده، دفتر کاری که او می‌گوید هزینه‌اش را با درآمد ناشی از پیش‌بینی‌های همین دستگاه به دست آورده است. او اسم این ماشین زمان را «آریا یک» گذاشته است. البته این ماشین زمان با تصوری که از ماشین زمان داریم، فرق دارد. این دستگاه کوچک شما را به گذشته یا آینده نمی‌برد، بلکه قرار است با پیشگویی، آینده را نزد شما بیاورد؛ البته علی رازقی، مخترع این دستگاه می‌گوید که کار ساخت ماشین زمانی که بشر با آن به آینده سفر کند را هم شروع کرده و پروژه پیشرفت خوبی داشته، اما مشکل اصلی این است که هنوز راهی برای بازگرداندن مسافران زمان، به زمان حال پیدا نکرده است. او می‌گوید که من می‌دانستم این طرح مثل توپ صدا می‌کند و حالت یک بمب خبری است: «من با جاهای مختلف تماس گرفتم و بحث امنیت را مطرح کردم. امنیت جانی ما را چه کسی تامین می‌کند؟ همه مسخره کردند، من هم حرفی نزدم تا الان. اما بعد از عید کم‌کم این اتفاق افتاد و من منتظرم که جاهای دیگر هم سراغم بیایند.»

ادامه خبر رو در روزنامه ی شرق بخوانید!
    ====================================
    اگر اشتباهه به تاپیک مربوطه انتقال پیدا کنه!
    ممنون
    ویرایش توسط |Alireza| : 04-10-2013 در ساعت 03:29 PM
    امضای ایشان

19. 12 کاربر مقابل از |Alireza| عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #80
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

شیادی علمی

بررسی و نقد اخبار نجومی         
    چند روز پیش خبری در خبرگزاری فارس منتشر شد با عنوان «سفر به آینده از طریق ماشین زمان ایرانی». این خبر بعدا از خروجی خبرگزاری حذف شد.

حال روزنامه شرق مصاحبه‌ای منتشر کرده است با صاحب این اختراع که میتونید در این پست از فروم ببینیدش یا اینجا مستقیما از سایت روزنامه شرق مطالعه کنید.

وقتی این خبر را خوندم به قدری عصبانی شدم که گفتم چیزی بنویسم از این شیادی علمی، از این دروغ در روز روشن و اینکه ما به کجا رسیدیم که فردی یک «مرکز هدایت راهبردی مخترعان و مبتکران کشور» تاسیس کرده و در روز روشن قصد کلاه‌برداری از مردم را داره!

به گفته خودش ایشون دستگاهی ساخته که باهاش میتونید آینده را پیش بینی کنید (اونم با دقت 98 درصد).

ایشون به گفته خودش مدرک دانشگاهی نداره که هیچ، بلکه نگفته که خودم مطالعه‌ کردم بلکه گفته من قدرت اختراع دارم (انگار که ارثی هست) و گفته که خانوادگی اختراع می‌کنند و همشون در کار ثبت اختراع هستند! بله برید مصاحبه را بخونید!

یکی از اختراعات ایشون سامانه شبنم (طرحی برای جلوگیری از قاچاق) بوده که البته ایشون آن را اختراعی میدونه که ازش گرفتند و استفاده کردند بدون اطلاع (حالا بماند که اصلا طرح جلوگیری از قاچاق از طریق دادن کدی به نام کد شبنم به کالاها دقیقا چه اختراعی نیاز داشت که توضیحی ندادند).

به گفته ایشون دستگاهی که ساخته مرگ و تولد و زمان ازدواج و ... را با دقت 98 درصد تعیین میکنه (این درصد از کجا اومده؟ دقیقا چه چیزهایی را پیش بینی کرده تا الان؟ آیا همین فردا را اگر من بهش بگم میتونه برام پیش بینی کنه؟ اصلا اعصاب ندارم ها! )

اختراع را در مرکزی که خودش مدیر عاملش هست ثبت کرده! (چقدر کار سختی کرده)

فناوری دستگاهش را میگه لو نمیدم چون چینی ها کپی میکنه ازش! 500 هزار تومن هم بیشتر هزینه اش نیست!! آمریکاییها میلیاردها دلار خرج کردند و نتونستند (واقعا) و ایشون با 500 هزار تومن موفق شده!

دستگاهش قیمت دلار و وضعیت آینده جهان را هم پیش بینی میکنه و ایشون خودش باهاش آینده کره شمالی را پیش بینی کرده ولی به دلیل مسائل امنیتی قضیه را لو نمیده!

ایشون با نیوتون و انیشتین مشکل شخصی داره (مطمئنم به جز اسمشون چیزی از نظریات این دو دانشمند بزرگ نمیدونه)

یک هفته طول میکشه تا با دستگاهی که میخرید با آینده کانکت بشید و بعدش دیگه شما آینده را خواهید دانست!

یعنی انقدر خبر مسخره است که آدم اصلا دوست نداره که نقدی براش بنویسه و چیزهایی که من در بالا نوشتم هم فقط یک سری مسائل ساده بود. نمی دونم باید بخندم یا گریه کنم!

خلاصه اینکه می‌خواهند به مردم دستگاه پیش‌بینی آینده بفروشند و این رسما یعنی کلاه‌برداری از افراد و این یعنی شیادی به نام علم و من نمی‌دونم چرا در کشور ما کسی برخوردی با این افراد انجام نمیده و طرف برای خودش یک مرکز زده و رسما مشخصه میخواد در آینده کلاه برداری کنه!

به نظر من چنین افرادی باید تحت تعقیب قانونی قرار بگیرند. اینها یا مریضی روانی بسیار شدید دارند یا اینکه کلاه‌برداران حرفه‎ای هستند که در حالت اول باید درمان شوند و در حالت دوم باید زندانی شوند.

هرچی با خودم گفتم ولش کن چیزی ننوسم نشد.

ما باید روی این مسائل حساس باشیم وگرنه واقعا دیگه سنگ روی سنگ بند نمیشه.

من به طور جدی از هفته آینده مبارزه با شیادی‌های علمی از این دست را در فروم آغاز خواهم کرد...

راه زیادی در پیش داریم

21. 17 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 8 از 10 نخستنخست ... 45678910 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)