صفحه 8 از 9 نخستنخست ... 456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 80 , از مجموع 88

موضوع: پردازش عکس های نجومی

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    891
    تشکر شده 62 بار در 3 ارسال

پردازش عکس های نجومی

از افرادی که در زمینه ی عکاسی نجومی سررشته دارند خواهش می کنم در مورد پردازش تصاویر نجومی به خصوص موضوعاتی که می گم اطلاعات بدهند :
    من چندتاشو که الآن به ذهنم می رسه رو می گم
    پردازش نور
    پردازش رنگ حذف نویز و بازیابی اطلاعات (topaz deniose, ...)
    تنظیم لِوِل و کنتراست تصویر
    نرم افزارها و پلاگین های پردازش تصویر و کار با آن ها
    انطباق چند عکس روی یکدیگر برای رد های نقطه ای یا عکس های ثابت ولی پرنور
    ...
    اگر سرفصل دیگری هم می شناختید اضافه کنید.

2. Top | #71
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257
    تشکر شده 1,066 بار در 151 ارسال

ضمن عرض سلام خدمت همه دوستان
    نکته ای که بسیار توجه بنده رو به خودش جلب کرده اینه که بحث تاپیک درباره پردازش هست اما دارید روی فتوشاپ صحبت می کنید!!!
    این رو تاکید دارم که فتوشاپ یک نرم افزار ویرایش عکس هست نه پردازش! شک نداشته باشید چون تست کردم در چند باز کردن و ذخیره کردن عکس با فتوشاپ، مکان ستاره ها نصبت به هم مقدار جزیی جا به جا شده!!! با این نرم افزار قصد انجام کار نجومی دارید؟؟؟
    به سراغ نرم افزار مادر تمامی رصدخانه های بزرگ جهان می رویم : MAXIM DL
    نرم افزار رایگان نیست اما من کرکش رو دارم
    خوب من برای شروع از 7 تصویر jepg از آندرومدا استفاده می کنم چون فایل RAW اونها رو ندارم. تصاویر روی توی ماکسیم باز کنید . این توضیح اجمالی هست بخاطر همین من از کالیبراسیون عکس می گذرم.

از منوی Process گزینه Combine رو انتخاب کنید و تمام عکسهاتون رو بی سمت راست انتقال بدید.
    حالا در این پنجره جدید با روشهای مختلف ترکیب تصاویر آشنا می شوید. گزینه Auto star matching را انتخاب نمایید.

درضمن در قسمت پایین سمت راست یک منوی بازشونده دارید که مربوط به الگوریتم و سبک ترکیب پیکسلهای هم
    مکان در عکس می باشد
    برای ترکیب های معمول از Median در حالت Normalize استفاده می کنیم. البته Avarege نیز مناسب است.
    پس از پردازشی چند دقیقه ای تصاویر به خوبی با هم ترکیب می شود. ضمن اینکه از پیکسل های هم مکان در تصویر یا معدل گیری شده یا میان گین گیری. واقعا" نمیتونم بفهمم Oposity این وسط چه متودی به حساب میاد

تا حد زیادی نویزهای تصویر کاهش پیدا کرده است. از اینجا به بعد با ذخیره عکس بصورت TIF وارد نرم افزار Iris می شویم.
    ابتدا از سربرگ Geometry گزینه Binning را انتخب و عدد پیش فرض 2 را انتخاب نمایید تا پیکسلها بصورت 2 در 2 تا خورده و باعث کاهش دوباره نویز شود.

ازسربرگ view گزینه Logaritm را انتخاب نمایید. سپس بر روی تاریک ترین قسمت عکس با نگه داشن و کشیدن قسمت کوچکی را انتخاب نمایید.

از علامتهای بالا خط فرمان را باز کرده و دستور Black را تایپ کرده و Enter را بزنید. حلال همین کار را با سفیدترین دقت کنید روشن ترین نه ، سفید ترین قمت عکس انجام داده و کلمه White را تایپ و تایید کنید. وایت بالانس انجام شد!!!
    حالا از سربرگ Processing گزینه Gaussian را انتخاب نموده و عدد 1 را وارد نمایید.

در نهایت با کمی تغییر در رنگ و کنتراست تصویر زیر حاصل می شود.

موفق باشید.
    ویرایش توسط عباس احمدیان : 08-24-2013 در ساعت 10:43 AM

3. Top | #72
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

سلام به همه

از دوستان دست به اديت يك سوال داشتم :

چگونه مي توانيم 1 نوع اديت خاص كه بر روي 1 عكس ايجاد كرده ايم را بر روي تعداد زيادي عكس اعمال كنيم ؟

( فكر ميكنم اين موضوع در تايم لپس كاربرد زيادي دارد كه 1 عكس را اديت مي كنند و بعد روي همه فريم ها اعمال مي كنند )

و سوال بعد اينكه آيا با اين روش تغيير سايز عكس ( Re size ) هم قابليت اعمال روي چندين فريم را دارد ؟ يعني با اين روش مي توانيم تعداد زيادي عكس ( مثلا 400 تا ) را يكجا ريسايز كنيم ؟

ممنون

4. 9 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #73
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mostafa نمایش پست ها
    سلام به همه

چگونه مي توانيم 1 نوع اديت خاص كه بر روي 1 عكس ايجاد كرده ايم را بر روي تعداد زيادي عكس اعمال كنيم ؟

( فكر ميكنم اين موضوع در تايم لپس كاربرد زيادي دارد كه 1 عكس را اديت مي كنند و بعد روي همه فريم ها اعمال مي كنند )

و سوال بعد اينكه آيا با اين روش تغيير سايز عكس ( re size ) هم قابليت اعمال روي چندين فريم را دارد ؟ يعني با اين روش مي توانيم تعداد زيادي عكس ( مثلا 400تا ) را يكجا ريسايز كنيم ؟

ممنون
    درود بر مدیر عزیز

تقریبا در تمام نرم افزار های ویرایش ( نجومی هارو نمیدونم ) این امکان وجود داره...مثل لایت روم٬ dpp ... و خیلی های دیگه.اگه دقیقا بفرمائید عکسهاتون چه فرمتی هستند و چه ویرایشی مد نظرتون هست عرض می کنم با چه نرم افزار و از چه راهی انجام بدید.
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

6. 8 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #74
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    درود بر مدیر عزیز

تقریبا در تمام نرم افزار های ویرایش ( نجومی هارو نمیدونم ) این امکان وجود داره...مثل لایت روم٬ dpp ... و خیلی های دیگه.اگه دقیقا بفرمائید عکسهاتون چه فرمتی هستند و چه ویرایشی مد نظرتون هست عرض می کنم با چه نرم افزار و از چه راهی انجام بدید.
    سلام به استاد فرشاد گرامي

دقيقآ موضوع از اين قراره كه حدود 400 فريم با فرمت Jpg كه لازم است همه اينها Auto Contrast و Auto Level بشوند و بعد هم ريسايز شوند ( همه در يك سايز مشخص كوچك شوند )

حالا اون اتو كنتراست و اينها زياد هم مهم نيست ( اگر شد كه چه بهتر )

اما قسمت مهم كار كوچك كردن همه 400 عكس با هم است ، چون به صورت تك تك عذابي است اليم !!!

8. 7 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #75
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    سلام به استاد فرشاد گرامي

دقيقآ موضوع از اين قراره كه حدود 400 فريم با فرمت Jpg كه لازم است همه اينها Auto Contrast و Auto Level بشوند و بعد هم ريسايز شوند ( همه در يك سايز مشخص كوچك شوند )

حالا اون اتو كنتراست و اينها زياد هم مهم نيست ( اگر شد كه چه بهتر )

اما قسمت مهم كار كوچك كردن همه 400 عكس با هم است ، چون به صورت تك تك عذابي است اليم !!!
    با اجازه آقا فرشاد من یک مورد از این نرم افزارها رو خدمت مدیر محترم اعلام کنم.
    نرم افزار SangIt شرکت TechSmith در این خصوص نرم افزار کار راه انداز خوبی هست. عکس‌ها رو انتخاب کنید و بعد از منوی راست کلیک گزینه Sangit و بعد Batch Convert Image رو انتخاب کنید. در مرحله Conversion Filter تنظیمات دلخواه نور و رنگ، تغییر ابعاد و ... رو انجام بدید. البته نسخه 11 این نرم افزار که بنده دارم Auto Level و Auto Contrast نداره و باید دستی تنظیم کنید. در آخر کار فرمت ذخیره و روش نامگذاری عکس‌ها رو انتخاب می‌کنید و با فشرن دکمه Next همه عکس‌ها طبق تنظیماتی که دادید Edit و Convert میشن. نرم افزار BatchPhoto Pro هم هست که زیاد باهاش کار نکردم ولی یکبار که باهاش کار کردم عالی بود (از لحاظ قابلیت‌های Edit دسته جمعی).
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

10. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #76
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

البته در موردِ ریسایز کردن خودِ فوتوشاپ هم می‌تونه (دستِ کم مالِ من می‌تونه )

این مسیر رو برید
    file>scripts>Image processor

که از شما می‌خواد عکسها رو بهش تحویل بدید، بعد یه مسیرِ ذخیره سازی واسه عکسها و نهایتا سایزِ عکسها، که متاسفانه این هم auto level و auto contrast نداره!

حالا باس نظرِ دقیقتر رو آقا فرشاد بدن
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

12. 10 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #77
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918
    تشکر شده 5,275 بار در 411 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    سلام به همه

و سوال بعد اينكه آيا با اين روش تغيير سايز عكس ( Re size ) هم قابليت اعمال روي چندين فريم را دارد ؟ يعني با اين روش مي توانيم تعداد زيادي عكس ( مثلا 400 تا ) را يكجا ريسايز كنيم ؟

ممنون
    سلام

اول از قسمت action که تو شکل زیر مشخص شده یه new action درست کنید و بعدش دکمه record رو بزنید (ممکنه اکشن اونجا نباشه،اگه نبود از منو window انتخابش کنید)
    حالا هر کاری که تو فتوشاپ انجام بدید اینجا ضبط میشه، ادیتتون که تموم شد stop recording بزنید.

حالا از منو file به automate و بعدش batch مراجعه کنید
    یه پنجره باز میشه که تو قسمت اولش تمام اکشن های save شده تو فتوشاپ رو نشون میده
    اون اکشنی رو که درست کردین انتخاب کنید
    حالا اینجا ادرس عکسا رو میدین و محل ذخیره رو هم مشخص میکنین و ok
    امضای ایشان
    Though my soul may set in darkness, it will rise in perfect light;
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night
    Follow me on 1X

14. 9 کاربر مقابل از Amirali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #78
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

درود

دوستان توضیحات لازم رو دادند.

برای تکمیل:

بهترین راه ایجاد یک اکشن در فتوشاپ هست

یک عکس رو باز کنید و برید به زیر شاخه action از سربرگ window
    در پنجره باز شده برای اکشن new action رو انتخاب کنید و گزینه record ( یه دکمه قرمز رنگ ) رو بزنید
    حالا هر کاری میخواید روی عکستون انجام بدید و در نهایت save کنید.
    دکمه stop ( دکمه مربع شکل ) رو بزنید

الان شما یه اکشن درست کردید که تمام کارهایی رو که میخواید روی عکستون انجام میده ( هر چی روی این یک عکس انجام دادید ) مثل ریسایز و تنظیم کنتراست و ...

حالا برید به مسیر: file ----> automate ----> batch

در پنجره ای که باز میشه در قسمت action نام اکشن خودتون رو پیدا کنید و انتخاب کنید.در قسمت source فولدر عکسهایی که میخواید تنظیمات روشون اعمال بشه.و در قسمت destination گزینه save and close رو انتخاب کنید.

اوکی کنید و تمام

اگر مفهوم نبود بفرمائید تا اموزش تصویری براش تهیه کنم.

-----------

با امیر علی عزیز خط رو خط شد
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

16. 8 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #79
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

جادوی تبدیل فووریه

درسته که تبدیل فووریه همیشه در مهندسی تدریس می‌شده اما به ندرت کسی خیلی با این تبدیل کار می‌کنه چون کاربردهاش در تمامِ مهندسی نیست و حتی بین مهندسین اندک هستند کسانی که مستقیما با این ابزار کار کنند.

یکی از بخشهایی که به طور گسترده از تبدیل فوریه استفاده میشه بحثِ پردازش سیگنال هستش، وقتی ما کلمه ی سیگنال رو میشنویم یادِ یک تابع از زمان می‌افتیم اما واقعیت اینه که ما می‌تونیم به جای زمان، مکانِ پیکسلهای عکس رو در نظر بگیریم و از یک عکس تبدیل فووریه بگیرم! با این ابزار میشه جادوگری‌هایی کرد که نظیر نداره! ببینیم:

این عکس یک عکسِ 30 ثانیه ای از m51 با CCD مرحومِ باشگاهِ دانش‌پژوهان هست که قدیما گرفته بودیم! با تنظیمِ سطحِ نور شده اینی که دیدید. پر از نویز و کثیف. ساده ترین راهی که به ذهنِ هر کسی می‌رسه اینه که بره تو فوتوشاپ و بلارِ گاوسی رو انتخاب کنه و بعد نویز رو کم کنه اما می‌دونید که این کار تصویر رو به شدت فلو می‌کنه، پس چه کنیم؟ بیاید از عکس تبدیل فووریه بگیریم، نتیجه‌اش میشه این (البته به طرزِ اغراق آمیزی با سطوح بازی شده تا بهتر دیده بشه) :

من وارد جزئیات نمیشم اما به همین قدر اکتفا می‌کنم که محتوای تصویر در گوشه های تبدیل فوریه نهفته‌است (چراش بماند، اصطلاحا می‌گن محتوای عکس خیلی نزدیکِ DC هستش) و بقیه ی تصویر (از جمله مرکز) محتوای فرکانس بالا داره که در واقع اینجا پر از نویزه (انکار نمی‌کنم که در محتوای فرکانسِ بالا تصویر هم وجود داره اما نویزش خیلی بیشتره)

بنا بر این اگر من مرکزِ تصویرِ تبدیل فوریه گرفته شده‌ام رو به شدت تضعیف کنم و گوشه ها رو دست‌نخورده باقی بگذارم به تصویرِ اصلیم آسیبِ جدی نمیرسه چون بیشتر ِ محتوای جایی که می‌خوام حذف کنم نویزه و تصویر بیشترِ محتواش جایی هستش که دست بهش نمی‌زنم (یعنی گوشه ها) پس من تبدیل فوریه‌ام رو در عکسِ زیر ضرب می‌کنم تا مرکزِ تصویر صفر بشه و گوشه ها دست‌نخورده باقی بمونه:

حالا از عکسِ فیتلر شده تبدیلِ برعکسِ فووریه می‌گیرم و عکسِ نهایی شده رو تماشا می‌کنم:

(البته عکس به تونِ 0.1 رسیده تا پیکسلهای خیلی روشن، روشنایی‌شون رو از دست بدن و پیکسلهای تاریک روشنتر بشن، در واقع یه نوعی curve زدم اما با ریاضی )

و کلِ این فرایند بیشتر از پنج دقیقه طول نکشید و همه‌اش با نرمافزارِ MATLAB انجام شده

واقعیت اینه که بنده این کار بسیار ساده‌انگارانه و بدونِ کوچکترین دانشی از پردازش تصویرِ انجام دادم اما اگر برید تو نخِ پردازش تصویر با ابزارهای ریاضی خفن می‌تونید پردازشهای فضایی انجام بدید که با فوتوشاپ ممکنه ساعتها وقت بگذارید و هیچ‌وقت به اون سطح نرسید
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

18. 14 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #80
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

پردازش عکس های نجومی         
    من که متوجه نشدم ولی جالب بود
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

20. 5 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 8 از 9 نخستنخست ... 456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)