صفحه 5 از 8 نخستنخست 12345678 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 77

موضوع: خوشه های کروی ِ متقارن! چرا؟

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

Question خوشه های کروی ِ متقارن! چرا؟

در این تاپیک به این نتیجه رسیدیم که خوشه های کروی نسبت به مرکز ِ کهکشان ِ راه ِ شیری متقارن توضیع شدند! شاید فکر کنید این اتفاق فقط برای کهکشان ِ ما رخ داده و بقیه ی کهکشان ها این طوری نیستند ولی واقعیت اینه که همه ی کهکشان ها هاله ای کاملا کروی دارند که از خوشه های کروی تشکیل شده.
    سوال اینه که چرا خوشه های کروی اینجوری اند؟
    ویرایش توسط Ehsan : 01-03-2013 در ساعت 01:32 PM

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    راستش من کمی از ویکیپدیا درباره ی کهکشان های بیضوی خوندم ، اونجا بیشتر تاکیدش بر این بود که کهکشان های بیضوی ناشی از برخورد بین کهکشان ها هستندند و اتفاقا استدلالی هم بر همین مبنا برای نبود گاز داشت . شواهد دیگش هم این بود که عموما کهکشان های بیضوی در مناطف پر جمعیت از نظر کهکشانی (و عموما نزدیک مرکز خوشه ) هستند .

البته اشاره هم کرده بود که در جهان اولیه و قرمز گرایی های بالا کمتر شایعن ، و یه دلیل نسبتا منطقی که ممکنه بگیم از تکامل مارپیچی ها ناشی نیستن ، میشه به تفاوت در نوع ستاره ها ی کهکشان ها اشاره کرد ، که خوب باید توضیح خوبی آورد که از ستاره های یه کهکشان مارپیچی به ستاره های کم جرم و قدیمی (در نظر گرفتن دوتاش کارو سخت میکنه !) بیضوی ها رسید .
    بله کاملاً درسته. من هم قبلاً تو ویکی پدیا خونده بودم که کهکشان های بیضوی ناشی از برخورد دو یا چند کهکشان هستن نه تکامل کهکشان مارپیچی. کلاً از لحاظ فیزیکی بنظر من احتمال تبدیل مارپیچی به بیضوی وجود نداره چون نیروی جانب مرکز مانع از فاصله گرفتن ستارگان برخوردی از دیسک کهکشان میشه. کهکشان های بیضوی بنظر من کهکشان هایی هستن که سرعت چرخش کمی دارن و به همین دلیل بیضوی ان. از اونجایی که سرعت چرخش به این راحتی ها تغییر نمیکنه (و حتی در اثر متراکم تر شدن بیشتر هم میشه) بنابراین کهکشان ها به هم تبدیل نمیشن.

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    2-پخ شدن با دیسک شدن فرق داره، پخ شدن برای ِ یک جسمی رخ می ده که نیرو های ِ بین ذراتش، از نوع نیروهای ِ بین مایعات باشه نه نیروی ِ سستی مثل گاز های ِ بین کهکشانی که بسیار کم چگال هستند و نیروی های بینشون فوق العاده ضعیفه. به همین خاطر این مقایسه، مقایسه ی ِ درستی نیست.
    در این مورد من نظرم کاملاً برعکسه نظر شماست آقا احسان.
    بنظر من دیسک شدن همون پخ شدگیه که تا مرحله پخت شدگی پیش رفته! نیروی گرانش ضعیفه اما در مقیاس بالا اتم رو میشکنه چه برسه به پخ شده کردن سحابی! ( آخر دستور زبانم من بخدا )
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    .....

در این مورد من نظرم کاملاً برعکسه نظر شماست آقا احسان.
    بنظر من دیسک شدن همون پخ شدگیه که تا مرحله پخت شدگی پیش رفته! نیروی گرانش ضعیفه اما در مقیاس بالا اتم رو میشکنه چه برسه به پخ شده کردن سحابی! ( آخر دستور زبانم من بخدا )
    حرف من این نبود که نیروی گرانشی ضعیفه، بلکه این بود که نیروی ِ بین اتمی توی کهکشان هایی سحابی وار بسیار ضعیفه، نیست؟ (همین ضعف باعث میشه فشار به عنوان یک عامل اساسی نباشه در حالی که در پخ شدگی، این فشاره که نقش اصلی رو بازی می کنه)

ــــــــــــ
    در ضمن نیروی جانب مرکز چه ربطی به دیسک شدن داشت؟؟!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

5. 3 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

حرف من این نبود که نیروی گرانشی ضعیفه، بلکه این بود که نیروی ِ بین اتمی توی کهکشان هایی سحابی وار بسیار ضعیفه، نیست؟ (همین ضعف باعث میشه فشار به عنوان یک عامل اساسی نباشه در حالی که در پخ شدگی، این فشاره که نقش اصلی رو بازی می کنه)
    شرمنده آقا احسان ولی من اینبار مخالفم شدید!
    پخ شدگی به واکنش متقابل بین گرانش و نیروی جانب مرکز بستگی داره. فشار هم که خب همون نیروی گرانشه دیگه که فشار میاره. نیروی بین مولکولی هم هیچ تأثیری تو پخ شدگی نداره و تازه بیشتر باعث جلوگیری کردن از پخ شدن میشه. مثل جزر و مد در هایدروسفر و لیتوسفر زمین که لیتوسفر بخاطر نیروی بین مولکولی قویتر در اثر جاذبه ماه کمتر دچار جزر و مد میشه.

در ضمن نیروی جانب مرکز چه ربطی به دیسک شدن داشت؟؟!
    خب این نیروی جانب مرکزه که باعث قرار گرفتن ستارگان در داخل یک دیسک بدور محور گردش میشه دیگه. ستارگانی که در داخل دیسک هستن بردار نیروی گرانش و جانب مرکز اونها همدیگه رو خنثی میکنه و سرجاشون میمونن اما ستارگانی که خارج از دیسک هستن بردارهای نیروی گرانش و جانب مرکزشون با هم زاویه دار میشه و در نتیجه نیروی برآیند اونها رو بسمت صفحه دیسک هل میده. نتیجه اینکه هیچ ستاره ای نمیتونه خارج از صفحه دیسک کهکشان پایدار بمونه و در اثر این نیرو به مرور بداخل دیسک کشیده میشه.
    ویرایش توسط mohsen4465 : 12-12-2012 در ساعت 06:02 PM دلیل: بدون ---> بدور
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

7. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

خب این نیروی جانب مرکزه که باعث قرار گرفتن ستارگان در داخل یک دیسک بدون محور گردش میشه دیگه. ستارگانی که در داخل دیسک هستن بردار نیروی گرانش و جانب مرکز اونها همدیگه رو خنثی میکنه و سرجاشون میمونن اما ستارگانی که خارج از دیسک هستن بردارهای نیروی گرانش و جانب مرکزشون با هم زاویه دار میشه و در نتیجه نیروی برآیند اونها رو بسمت صفحه دیسک هل میده. نتیجه اینکه هیچ ستاره ای نمیتونه خارج از صفحه دیسک کهکشان پایدار بمونه و در اثر این نیرو به مرور بداخل دیسک کشیده میشه.
    بله حول دیسک نوسان میکنه ، اما مطمئنید که دلیلی برای میرا بودن این نوسان آوردید ؟ چه اشکالی داره همیشه نوسان کنه ؟
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

9. 3 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

اولا فشار برای سیستم غیر استاتیکی مثل کهکشان (که هر تیکه اش با یه سرعت می چرخه و هنوز مثل ستاره ها پایدار نشده ) بسیار بد تعریفه و نمیشه ازش به این راحتی استفاده کرد.

ثانیا اتفاقا نکته اینه که ستاره ها همیشه نوسان می کنند و به این خاطر هرگز درون دیسک پایدار نمیشن!!! (یادمه یکی از سوالات ِ یکی از دوره ی ِ المپیاد نجوم این بود که دوره ی ِ این نوسان رو حساب کنیم!)
    امضای ایشان

11. 4 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    بله حول دیسک نوسان میکنه ، اما مطمئنید که دلیلی برای میرا بودن این نوسان آوردید ؟ چه اشکالی داره همیشه نوسان کنه ؟
    اولا فشار برای سیستم غیر استاتیکی مثل کهکشان (که هر تیکه اش با یه سرعت می چرخه و هنوز مثل ستاره ها پایدار نشده ) بسیار بد تعریفه و نمیشه ازش به این راحتی استفاده کرد.

ثانیا اتفاقا نکته اینه که ستاره ها همیشه نوسان می کنند و به این خاطر هرگز درون دیسک پایدار نمیشن!!! (یادمه یکی از سوالات ِ یکی از دوره ی ِ المپیاد نجوم این بود که دوره ی ِ این نوسان رو حساب کنیم!)
    راست میگید ها؛ آره وقتی رسید به صفحه کهکشان سرعتش زیاد شده و بنابراین از اونور میزنه بیرون و دوباره وایمیسته و بازم سقوط میکنه... کلاً هی بالا پایین میره!!!

خب بیاین رو این مسئله فکر کنیم که چطور میتونیم نگهش داریم!
    شما چیزی به ذهنتون نمیرسه؟!
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

13. 2 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

البته توی اون سوال ذکر شده بود که :

اولا دامنه ی نوسان خیلی کوچیکه ؛
    دوما بر روی دیسک برایند نیروهای وارد ، صفره (در واقع داده شده بود که تعادل ستاره حول محور عمود بر دیسک پایداره .به طوری که حرکت ، به شکل نوسانگر ساده در میومد) .

اما خیلی از ستاره ها رو دیسک نسبتا پایدارن ... چرا پایدار نباشن ؟
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

15. 4 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوا استار
    مدال برنز كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    941
    تشکر شده 1,006 بار در 247 ارسال

یعنی توی اون سوال ما یه بار باید حالت تعادل رو می گذاشتیم و یک بار حالت کلی با فرض دلتای فشار و شعاع کوچک و ساده سازی با کمک بسط تیلور تا مرتبه ی 1 اینا می کردیم و... یا این اون سوالی که من فکر می کنم نیس؟اگه اون طوری نیس میشه صورت دقیق مساله رو بگید روش فکر کنیم؟
    ممنون!
    امضای ایشان
    نبیند مدعی جز خویشتن را
    که دارد پرده ی پندار در پیش
    گرت چشم خدابینی ببخشند
    نبینی هیچ کس عاجزتر از خویش

#سعدی

17. 2 کاربر مقابل از المپیاد نجوم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط arashgmn نمایش پست ها
    البته توی اون سوال ذکر شده بود که :

اولا دامنه ی نوسان خیلی کوچیکه ؛
    دوما بر روی دیسک برایند نیروهای وارد ، صفره (در واقع داده شده بود که تعادل ستاره حول محور عمود بر دیسک پایداره .به طوری که حرکت ، به شکل نوسانگر ساده در میومد) .

اما خیلی از ستاره ها رو دیسک نسبتا پایدارن ... چرا پایدار نباشن ؟
    آره خوب اگر دامنه ی نوسان کوچک نباشه که اصلا نمیشد سینوسی گرفت و حلش کرد امــــــا
    بحث این نیست که ستاره ی ِ روی دیسک پایداره یا نه، بحث الان اینه که ستاره ی ِ بیرون ِ دیسک نهایتا به درون دیسک کشیده شده و اونجا پایدار میشه یا نه، به نظرم اگر بیرون ِ دیسک قرار داره (غیر از مواردی که از دیسک موقتا رد میشه) داخل دیسک کشیده نمیشه و درونش پایدار نمیشه. در غیر این صورت شکل نهایی کهکشان ها باید دیسک باشه نه بیضوی
    امضای ایشان

19. 6 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلاي كشوري المپياد نجوم
    مدال نقره جهاني المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1840
    تشکر شده 665 بار در 49 ارسال

خوشه های کروی ِ متقارن! چرا؟         
    اما چرا نوسان کوچک؟
    به نظر من اولا این حرکت تحت اثر گرانشی برآیند کل ستاره های کهکشانه که این ستاره ها با یه انرژی اولیه که دارند در سه بعد حرکت می کنند که یه حرکتشون حول مرکزشون تو صفحه است که همون حرکت شبیه بیضیه. اما حرکت عمودی هم وجود داره چون از همون اول یه سرعت عمودی داشتند و این دامنه کوچیکه چون از همون زمان شکل گیری احتمالا کهکشان خیلی پخ بوده که به مرور زمان جهت ایجاد تعادل دینامیکی به صورت شکل فعلی درآمده است. و در ثانی این نوسان هماهنگ ساده کامل نیست بلکه حرکت میرایی دارد یعنی حرکتی مثل حرکت نوسان آونگ که بعد مدتی می ایستد که به دلیل اصطکاک است. در این مورد هم اصطکاک اندکی وجود دارد که ناشی از عدم تقارن است و احتمالا به مرور زمان شکل کهکشان به صفحه میل خواهد کرد که دامنه نوسان هم کمتر خواهد شد.

اما با تقریب میشه دوره تناوب نوسانات رو با یه معادله دیفرانسیل ساده حساب کرد. یه نکته اینکه: هر حرکت نوسانی رو میشه با تقریب مرتبه اول به صورت هماهنگ ساده نوشت.

21. 2 کاربر مقابل از ata moradi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 8 نخستنخست 12345678 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)