صفحه 28 از 30 نخستنخست ... 1824252627282930 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 271 تا 280 , از مجموع 299

موضوع: چیزهای یک منجم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61
    تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

Wink چیزهای یک منجم

چیزهای زیادی هستند که نباید باشند.
    چیزهای زیادی هم هستند که باید باشند.
    چیزهای زیادی نیز هستند که چه باشند و چه نباشند فرقی ندارند.
    در اینجا می خواهم به بعضی از این چیزها که خیلی جالب هستند و برای خودم سوال هستند بپردازم.

پیش از نوشتن مطلب در این تاپیک، لطفا به لینک زیر مراجعه کرده و آن را مطالعه کنید:

2. Top | #271
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3948
    تشکر شده 1,128 بار در 87 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط hasti نمایش پست ها
    با سلام خدمت شما

بنده اهل بحث و صحبت های طولانی و کش دار نیستم ، فقط محض اطلاع دوستان عرض کردم که بدونن که ماجرا از چه قرار بوده ؛ و عرض بنده این هست که به جای انتقاد و یا به سخره گرفتن کسی یا جایی ، در جایی که مورد بازدید افراد مختلف با طرز فکرها و سطح اطلاع مختلفی هست ( و قطعاً ممکنه اکثریت از موضوع خبری نداشته باشند که دوره ای برگزار می شده و این کار در ادامه ی آن است ) ؛ بهتر است که آدم با خود آن مرکز یا شخص تماس بگیرد و موضوع را جویا شده و هرگونه انتقاد و نظری دارد با خودشان مطرح نماید ! ( شما که لطف کردید و تماس گرفتید ، بهتر بود مطالبی را که در اینجا فرمودید ، با خودشان مطرح می کردید و هرگونه انتقادی داشتید به خودشان می گفتید ، مثلاً لطفاً متن پیام را عوض کنید ؛ و به نظر بنده مطلبی نبود که در اینجا گفته شود ؛ چرا که می شود گفت تقریباً همه روزه چنین پیامک هایی آدم دریافت می کند که مثلاً فلان گروه نجومی ، کلاس فلان یا گشت فلان گذاشته است ! آیا باید هرکسی تابلویی در دست گیرد و در همه جا اعلام کند ؟! )

پاینده باشید
    سلام
    هستی عزیز، متاسفانه ساختار مدیریتی مرکز نجوم جایی برای دفاع باقی نگذاشته!!!! و کسی هم پذیرای هیچ انتقادی نیست... فعالیت های مرکز با وجود امکانات فراوانش در زمینه نجوم واقعا کمرنگه... من از نزدیک شاهد این قضیه بودم، با اینکه اونجا مرکز نجومه، ولی در زمانهای برگزاری کلاس طب سنتی اونجا پر از جمعیت بود نه کلاسهای نجوم!!!!!
    برای ارسال یک پیامک گشت رصدی از طریق مرکز نجوم نیاز به کلی دوندگی و هماهنگی بود، اما چنین پیامهایی به راحتی ارسال میشه...
    اگر ما به تمام اشتباهات دیگران احترام بگذاریم که خوب دنیا پر می شه از اشتباه...
    من با گفته های آقای امام کاملا موافقم، اگر قراره کل فعالیت های مرکز معطوف به چندتا کلاس و سالی یک سمینار باشه، خوب اسمش رو بزارن مرکز طب سوزنی و در کنارش یه سری فعالیت نجومی هم انجام بدن که از اون تلسکوپ های بیچاره!!! و سایر امکانات هم یه استفاده ای شده باشه...

البته من هم قصد ادامه دادن نداشتم، فقط خواستم بگم تذکر جدی و انتقاد یه وقتایی لازمه

3. 13 کاربر مقابل از elahe rafiei عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #272
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

البته در قدیم طب و نجوم رابطه تنگاتنگی داشته است. طبیبان از روی منازل ماه زمان برخی درمانها و جراحی و حجامت را تشخیص می دادند بطوریکه هر طبیب لازم بوده که منجم هم باشد.
    به نظرم اگر مرکز نجوم می اومد دوره ای تحت عنوان « نجوم و طب سنتی» برگزار میکرد بهتر و مناسبتر بود. اما دیگه ماساژ درمانی را نمی دونم چقدر به نجوم می تونه ربط داشته باشه!

5. 11 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #273
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3948
    تشکر شده 1,128 بار در 87 ارسال

با سلام

بعد از انتقاد وارد شده به پیامکی که دیروز از جانب مرکز نجوم به خیلی از دوستان ارسال شده بود و بحث های مختصری که در این باره شد، امروز آقای دانشیار (از مسئولان مرکز) با من تماس گرفتند و گفتند جواب انتقاد رو روی وبلاگشون گذاشتند و چون در سایت آوا استار عضو نیستند من از طرف ایشون این جواب رو اینجا بیارم ...
    http://daneshyar.blogfa.com/post-770.aspx

سلام خدمت دوستان در سایت آوا استار

ضمن تشکر توجهتان به مرکز نجوم و عمق نگرانیتان برای مراکز مشابه دورادور از زحمات بی دریغتان در راه ترویج نجوم کشور قدر دانی وتشکر ویژه می نمایم

در مورد انتقاد فوق الذکر لازم است به نکاتی اشاره کنم که شاید دوستان توجهی به آن ندارند اولا مرکز نجوم آستان مقدس مرکز دولتی یا نیمه دولتی نیست که بودجه دولتی یا غیره داشته باشد و همان طور که میدانید مرکز نجوم علاوه بر گزاری کلاسها و سمینار وکنفرانهای بزرگ نجومی در تهران شهره است و بهترین وبا ارزش ترین کلاسها در این زمینه را سالهاست که برگزار می نماید

و ستاد استهلال استان تهران دفتر رهبری در این مرکز مسقر است که وظیفه تجهیز 18 استان غرب کشور را نیز داراست کسانی که در جریان کار هستند می دانند چه کارگاهها ودوره هایی در مرکز برگزار شده و می شود

کتابخانه مرکز نجوم جز پر بار ترین کتابخانه های تخصصی تهران است

تابه حال 111 نشست علمی در این مرکز برگزار شده که چند نمونه از آنها دز سطح ملی بوده

1- همایش ابوریحان بیرونی

2-همایش خواجه نصیرالدین طوسی

3- همایش نقش دانشمندان اسلامی در پژوهشهای ماه

4 –بزرگداشت آقای محمد رضا صیاد

5- تجلیل از رکوداران رویت هلال

و.....

وجایزه علمی ترویجی حضرت عبدالعظیم به مروجین علم نجوم از ابتکارات مرکز می باشد.

مردمی کردن تقویم - علمی کردن رویت هلال نیز در راستای اهداف مرکز بوده به البته تاحدودی به آن دست یافته است

چاپ عناوینی از کتب نجومی نیز از جمله کار های این مرکز است

که می توانید گزارش کار های مرکز نجوم را در سایت آسمان عظیم ببینید

به هر حال امکانات خوب مرکز نجوم جای این قبیل کارها را دارد و مرکزنجوم درراستای پشتیبانی از تقویم قمری گامهایی را بر داشته است

اما لازم به ذکر است قسمت عمده هزینه کلاسها وهمایشهای مرکز نجوم باید توسط خود مرکز تامیین شود و بودجه خاصی ندارد لذا همان طور که مطلع هستید با هزینه های سرسام آور کنونی خود تامینی بار بزرگی را بر مووسسات وارد می کند که باید به گونه ای آن را حل کند در چند سال اخیر با رویکرد کم دانشپژوهان به کلاسهای جانبی از جمله نجوم هزینه تامین این هزینه ها از برگزاری کلاسهای صرف نجومی و کارگاههای آن بیرون است لذا مرکز نجوم با برگزاری کلاسهای جانبی از جمله طب سنتی تامین قسمتی از هزینه ها را می کند که البته ماساژدرمانی در دوره تکمیلی مقدماتی می باشد

جای بسی تعجب است که مراکز دیگر برای تامین هزینه هادست به اردوهای به ظاهر رصدی می زنند که چیزی که در آنها مطرح نیست رصد است متاسفانه در اردویی که هفته گذشته به مرنجاب داشتیم گروه های رصدی قم از شب تا صبح را به صورت پارتی آلوده به فساد گذراندند چطور این اعمال از چشم عزیزان دور است حتی در تبلیغات خود به آن اشاره می کنند شاید عدم استقبال از رصد های برون شهری مرکز نجوم به خاطر مذهبی بودن آن است که علی رغم تبلیغ ومبلغ کمتر از جاهای دیگر استقبال خوبی صورت نمی گیرد با تعداد کم رصدهای برون شهری هزینه زیادی را به همراه دارد که علاقمندان از عهده آن خارجند به همین خاطر طی تجربیات گذشته به علت عدم استقبال مرکز سیاستی در برگزاری رصد برون شهری ندارد حال از عزیزان دلسوز منتقد در خواست داریم که در راهبر مسائل علمی علاوه بر انتقاد پیشنهاد هم ضمیمه کنید که راهگشای مراکز باشد تا بتوان با چنگ ودندان از وجود چنین مراکز یمحافظت کرد و با حمایت از برنامه ها رصد ها همایشها ووزمینه برای گسترش آن فراهم شود به هر حال مدیریت مرکز نجوم از انتقادات وپیشنهادات سازنده شما استقبال می کند و اگر به نظرتان بر گزاری کلاس ماساژدرمانی حیثیت نجوم را خدشه دار میکند حتما این کلاس را حذف خواهیم کرد و چنین کلاسی را برگزار نمی کنیم باز هم تشکر از حسن انتقادات شما

مهدی دانشیار

7. 17 کاربر مقابل از elahe rafiei عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #274
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

سلام به همه دوستان و با تشکر از خانم رفیعی بابت ارسال این مطلب

البته بنده به لینکی که داده بودبد سر زدم ؛ اما متآسفانه برای من باز نشد ، انشاالله این متن را در وبلاگ جناب دانشیار هم درج خواهم کرد :

----------------------------------

دوست و همراه قدیمی جناب آقای مهدی دانشیار

با سلام و عرض ارادت

فعالیت های مثبت و مفید مرکز نجوم آستان بر کسی از اهالی نجوم پوشیده نیست و افزون بر آن حسن سابقه جنابعالی در فعالیت های نجومی که ظاهرآ هم

اکنون در مقام مدیریت این مرکز قرار دارید مزید توفیق آن مرکز به شمار می رود .

البته بنده تا قبل از مطالعه این متن از مدیریت جنابعالی در آن مجموعه بی خبر بودم و تصور می کردم که مدیریت کلان مجموعه آستان ، مدیریت مرکز نجوم را

نیز بر عهده دارد .

غرض از مطالب قبلی و این مطلب ، فقط و فقط عرض این نگرانی است که بدانید مرکز معتبری مثل مرکز نجوم آستان( هرچند که به فرمایش شما بودجه دولتی

نداشته باشد ) برای ما ارزشمند است و اگر مطلبی به عرض می رسانیم در جهت جلوگیری از وهن آن مرکز است .

وگر نه همانطور که جنابعالی هم به درستی اشاره فرمودید ، هستند مراکزی که با برگزاری برنامه هایی به نام "نجوم" ، در جهت آنچه شما فرمودید حرکت میکنند .

البته معمولا این موارد از گروه ها و مراکز کم مخاطب و کم اثر دیده می شود که چندان جای نگرانی نیست ( هرچند که همین مقدار هم به هیچ وجه

شایسته نیست )

اما در مورد مرکز نجوم آستان قطعآ کار جنابعالی و همکارانتان بسیار سخت تر از مراکز دیگر (مخصوصآ مراکز خصوصی ) است ، چراکه به دلایل مختلف

کانون توجه علاقمندان به نجوم است .

البته بحث سنگینی هزینه های اداره مرکز ، مطلب درستی است که قطعآ لازم است تدابیر ویژه ای در این خصوص اندیشیده شود .

اما عرض بنده این است که می توان در کنار " مرکز نجوم " بخش دیگری با عنوانی مرتبط ایجاد کرد و سایر فعالیت ها را ( مانند طب سنتی که ذاتا فعالیت های

مفیدی هستند) تحت نام آن مرکز ثانی برگزار نمود .

چون به هر حال دریافت پیامکی به موضوع " آموزش ماساژ درمانی در مرکز نجوم آستان مقدس " طبیعتآ نامتجانس است ، علی الخصوص که مخاطبین این پیامک ها

، اکثرآ بر مواردی که جنابعالی اشاره فرمودید واقف نیستند .

ضمن اینکه معتقدم می شود برخی از فعالیت ها را به گونه ای اداره کرد که ضمن بازدهی علمی برای اعضا ، از مشکلاتی که فرمودید هم مصون بمانیم

( کما اینکه همین فروم آوااستار با بیش از 8000 عضو از سراسر کشور ، به طور مستمر و با این حجم از اعضا در حال فعالیت است و بنده می توانم با قاطعیت

عرض کنم که به لطف تلاش شبانه روزی تیم مدیریتی دلسوز و همکاری اعضا ، یکی از سالم ترین فضاهای مجازی فارسی زبان است )

به هر حال غَرَض ، عرض این دغدغه بود و انشاالله با توان ویژه مدیریتی جنابعالی مسائل به گونه ای پیش خواهد رفت که هم مشکلات مرکز نجوم آستان

برطرف شود و هم دقت بیشتری در برنامه ریزی ها و اطلاع رسانی برنامه ها از سوی همکارانتان لحاظ گردد .

عطف به مواردی که در خصوص مشکلات مرکز فرمودید ، موارد دیگری هم هست که انشاالله حضورآ به عرض خواهم رساند

لطف عالی مستدام

سید مصطفی امام

9. 20 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #275

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8290
    تشکر شده 55 بار در 8 ارسال

با سلام خدمت دوست عزیزم جناب آقای مصطفی امام

با تشکر لازم به ذکر است من در حال حاضر مدیریت مرکز نجوم را بر عهده ندارم بلکه کما کان مدیریت با جناب آقای حجه الاسلام تقدیری می باشد البته اسم مرکز نجوم با عنوان مرکز نجوم و معرفی علوم تغییر کرده این اس ام اس هم قرار بود فقط برای کسانی ارسال شود که طب مقدماتی را طی کرده اند و به اشتباه اپراتور برای سایر دوستان نیز ارسال شد
    دوست گرامی خوشحالم که عضو آوا استار شدم و همین تربون خوبی برای مرکز نجوم خواهد بود من یکی از دلایل به وجود آمدن این سو تفاهم هارا عدم تبلیغات مرکز نجوم می دانم همین اسفند ماه گذشته ما بزرگترین سمینار در زمینه ماه را در سالهای گذشته داشتیم که گفته خاص وعام از موفق ترین سمینارها از نظر محتوی در این زمینه بود آقایان علی ابراهیمی- آتیلا پرو - حسین شیرازی- دکتر موحد نزاد-سرفراز غزنی- دکتر چاووشی- و... سخرانی داشتند آقایان دکتر بلوری ودکتر کنعانی از اساتید دانشگاه برلین آقای دکتر ملایری از پارس در آن مقاله داشتند و قریب به 500 نفر دانش پژوه در آن شرکت داشتند ولی متاسفانه از سوی هیچ شبکه خبری حتی آسمان شب تحت پوشش قرار نگرفت و امثال ذالک زیاد است که از فرصت مقال خارج است به هر حال ارتباط گروه های موثر نجومی می تواند زمینه ساز بسیاری از فعالیتهای بعدی در این دوران وانفسا باشد
    دوست ارجمند در اینجا نظر شما را به یک مساله مهم جلب می کنم که سر نوشت رصد خانه ملی ایران است مطلب آقای آرش فروهر را در وبلاگ من بخوانید
    به نظر من باید با اتحاد جلوی این مسائل گرفته شود چرا که وقتی در مسائل کلان نجومی با چنین مسائلی روبرو هستیم چگونه به مسائلی چون آینده نجوم آماتوری خوش بین باشیم

من الله توفیق
    مهدی دانشیار

11. 10 کاربر مقابل از مهدی دانشیار عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #276
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

انتقاد: چرا و چگونه؟

خب دوستان من لازم دیدم با توجه به مسائلی که در زمان مدیریتم در این تاپیک دیدم مطالبی را عرض کنم

اول اینکه این تاپیک از ابتدای پیدایش قرار بوده محلی باشه برای نقد مسائل مختلف مربوط به جامعه نجومی کشور. اگر صفحات گذشته را بخوانید نقدهای متفاوتی درباره مشکلات جامعه نجومی، مراکز، سازمان‌ها، مجلات، برنامه‌ها، سایت‌ها، همایش‌ها، گروه‌ها و ... پیدا خواهید کرد. به نظر من نقد یک جامعه و مسائل و مشکلات مربوط به آن بسیار برای پیشرفت و بهبود آن لازم است و اگر نقدی نباشد، جامعه پیشرفت مناسبی نخواهد کرد. در حال حاضر متاسفانه تقریبا ندیدم که نقدهای مناسبی در مورد وضعیت جامعه نجوم آماتوری انجام شود. اکثر نقدها به صورت گفت و گوهای در گوشی و پشت پرده است که به نظرم برای جامعه چندان مفید نیست چون تاثیری در بهبود مشکلات ندارد و صرفا باعث بد بینی و ایجاد کدورت می‌شود.

اما در این شرایط چاره چیست؟ من به عنوان مدیر سایت آوا استار دو راهکار پیش رو دارم:

1- فضایی برای نقد فعالیت مراکز و گروه‌ها در فروم ایجاد کنم که افراد در مورد مسائل و مشکلات گفت و گو کنند.
    2- اجازه هیچ نقدی ندهم و کلیه مباحث انتقادی را حذف کنم.

راه دوم بسیار برای من راحت تر است ولی با توجه به اینکه به دموکراسی و آزادی بیان در چارچوب مشخص اعتقاد دارم، آن را نمی‌پسندم. به نظرم این فروم فضایی به وجود آورده است که منجمان بتوانند درباره مسائل و مشکلات جامعه‌شان صحبت کنند و اگر این بحث‌ها مفید باشد و به نتیجه برسد، و اگر افراد جامعه و به خصوص مسئولان و مدیران نقدپذیر باشند، آنگاه بسیاری از این انتقادات باعث پیشرفت و بهبود خواهد شد و اگر هم باعث پیشرفت و بهبود نشود، حداقل باعث شفاف سازی می‌شود.

اما هر انتقادی که اینجا صورت می‌گیرد، اگر شیوه درستی نداشته باشد معمولا بازخوردها و عواقبی دارد که مستقیما به مدیریت سایت بر می‌گردد. لذا حتما باید نکاتی را رعایت کرد که باعث ایجاد مشکل نشود. ابتدا توجه شما را به برخی از قوانین مهم سایت که باید در تمام تاپیکها (از جمله این تاپیک) رعایت شوند جلب می‌کنم. چون حس می‌کنم بعضی از دوستان اصلا قوانین را مطالعه نکرده‌اند و یا آنها را فراموش کرده‌اند. قوانینی که در زیر نوشتم از تاپیک اساسنامه و قوانین سایت است و شماره آنها نیز به همان ترتیب است:

3. استفاده از تصاویر یا کلمات رکیک و نامناسب در پروفایل کاربر(شامل نام کاربری، آواتار، امضا و ...) همچنین در پست‌ها، تاپیکها، پیام خصوصی،پروفایل کاربران دیگر، آلبوم عکس و . . . تحت هیچ شرایطی مجاز نیست.

5. هر مطلب صرفا بیانگر نظر و عقیده نویسنده آن است و بیانگر نظرات مسئولان سایت و یا تفکر حاکم بر این انجمن نیست. بدیهی است مسئولیت تمامی مطالب و نوشته ها بر عهده شخص نویسنده آنهاست.

10. طرح منازعات و مشکلات شخصی و همچنین اتهام به افراد حقیقی و حقوقی تحت هیچ شرایطی مجاز نیست.

پیشنهاد می‌کنم دوستان یک بار دیگر قوانین را مطالعه نموده و این نکته را مد نظر داشته باشند که مدیران سایت وظیفه اجرای قوانین را بر عهده دارند

و اما ادامه صحبت در مورد نقد:

اما از نظر من نقد کردن یک مهارت است و حتما باید نکات زیر را در نقدها در نظر داشته باشیم:

1- در نقدها هرگونه توهین، اتهام زدن و تمسخر افراد حقیقی و حقوقی و یا مراکز ممنوع است. انتقادات باید با رعایت ادب و احترام باشد.

2- انتقادها باید از رویه‌های نادرست، اتفاقات و مشکلات پیش آمده و چنین مواردی باشد نه از خود افراد حقیقی. (برای مثال من می‌توانم از عملکرد مدیریت آوا استار در مورد مساله‌ای خاص انتقاد کنم اما حق ندارم به بیان مشکلاتم با شخص مدیر بپردازم)

3- در این تاپیک فقط افرادی حق منتشر کردن انتقادات خود را دارند که مشخصات آنها معلوم باشد. یعنی یا آیدی آنها به نام خودشان باشد و یا اگر آیدی آنها نام خودشان نیست، از افرادی باشند که مدیران سایت آنها را می‌شناسند. مقصودم این است که صرفا یک آیدی مجازی که مشخصات فرد نویسنده آن نیز معلوم نیست، نمی‌تواند به نقد بپردازد.

4- در کنار انتقاد، در صورت امکان راهکارهایی نیز برای بهبود ذکر شود. به نظر من انتقاد بدون ارائه راهکار معمولا چندان مفید نخواهد بود.

5- برای مراکز یا گروه‌هایی که نقد آنها اینجا صورت گرفته است، حق انتشار جواب به نقد در همین تاپیک وجود دارد.

مواردی که ذکر کردم نظر خودم بود. اگر به نظر شما مشکلی در آنها موجود است بیان کنید تا بر طرف شود. ضمنا ما همیشه سعی کردیم به عنوان مدیران سایت، خود انتقاد پذیر باشیم و از همه درخواست می کنم در تاپیک از آوا استار انتقاد کنید، همواره انتقادات خود را نسبت به خود ما مطرح کنید

امیدوارم که با نقدپذیر شدن جامعه، نقدهایی که دوستان انجام می‌دهند باعث پیشرفت شود

یک بار دیگر همه شما عزیزان را به خواندن کامل قوانین و اساسنامه فروم دعوت می‌کنم. ضمنا بیان این نکته هم ضروری است که ما در فروم به هیچ عنوان به دنبال حواشی نیستیم و این تاپیک هم صرفا در راستای انتقادات سازنده و پیشرفت جامعه نجومی ادامه خواهد یافت.

با تشکر از همه دوستان گرامی

13. Top | #277
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

جعفریان در ابتدا گفت: در این سخنرانی کتابی را مبنا قرار می دهم با عنوان «عجایب المخلوقات» که نسبتا اثر مهمی در تمدن و علم اسلامی محسوب می شود و به لحاظ زبان فارسی نیز اهمیت دارد
    ...
    این اثر در قرن ششم که حاصل تمدن اسلامی بود نوشتهشد. در آن دوران علوم طبیعی و ریاضی وجهه خود را به دست آورده بودند. ایناثر در واقع دایره المعارفی است که...

ظاهراً این آقا، از همه تاریخ تمدن اسلامی فقط همین یک کتاب به چشم اش رسیده و آن را خلاصه و چکیده همه علوم دانشمندان ما می داند.!!! هر چند بعید میدونم همین یک کتاب را هم تا آخر خوانده باشد.

یک چیز جالب دیگه:
    وجود اندیشمندان نادر در تمدن اسلامی را نباید به منزله وجود جریان های فکری در آن دوران بدانیم. ابن هضم اندلسی ... یک استثنا در دوران خود بود... ابن خلدون ... حتی یک وارث به درد بخور هم ندارد... ابوریحان نیز...

بسیار خوب. پس طبق این نظریه باید گفت ظهور فرهنگ و تمدن در یک جامعه ربطی به دانشمندان آن ندارد. آنها فقط استثناء هستند.!! بلکه این مردم عوام هستند که باید خودبخود دانشمند و فرهیخته باشند تا تمدن بوجود آید. البته صرفنظر از اینکه همین عوام هم وقتی دانشمند شدند دیگه عوام نیستند و داخل گروه استثنائات قرار میگیرند.

پس نتیجه آنکه در یک جامعه هیچگاه تمدن بدست نمی آید.!!

مثلا ما در حوزه پزشکی چند هزار نسخه کتاب داشتیم، در حالی که بیش از نود درصد این کتابها جز مشتی خرافات و مزخرفات نیستند.

ای بابا، یکی نیست به ابن سینا بگه بنده خدا این چرندیات چیه تو کتاب قانون در طب نوشتی.!! یا به جرجانی بگه این مزخرفات چیه تو کتاب ذخیره خوارزمشاهی نوشتی!! یا به زکریای رازی بگه اینهمه دارو و گیاهان دارویی که یکی یکی رفتی تو بیابون پیدا کردی و خواصشون را بدست آوردی و در کتاب الحاوی نوشتی این چرندیات چیه؟!!! ...

" تامل جدی در نظام آفرینش نداشتیم زیرا گمان می کردیم که تفکر در نظام آفرینش ممکن است باور دینی مارا متزلزل کند"

ما که چنین گمانی را نداشتیم و نداریم.
    دانشمندان ما با وجود اعتقاد راسخی که به اسلام داشتند به راحتی از حرکت زمین و کروی بودن آن سخن می گفتند و هیچ کس هم آنها را تکفیر نکرد.
    ظاهراً جناب استاد، عقاید اسلام را با عقاید کلیسا و جریان گالیله اشتباه گرفته است.

" جعفریان در ادامه گفت: باید ببینیم چرا انقلاب علمی در تمدن اسلامی اتفاق نیفتاد."

راستی چرا؟
    من نمی دونم این دانشمندان ما دیگه باید چیکار میکردند که نکردند تا در نظر جناب استاد، انقلاب علمی محسوب شود.
    به نظر من کاری که دانشمندان اسلامی کردند چیزی فراتر از انقلاب علمی بود چون فقط یک گوشه از ترجمه کتابهای آنها، انقلاب علمی (رنسانس) را در اروپا رقم زد.

" معرفت شناسی صدرایی ما را در مواجهه با دنیا و در واقع نمایی تفکر کمک نمی کند"

من نمیدونم اصلا جناب استاد، معنی فلسفه را فهمیده است یا نه و چه انتظاری از علم فلسفه دارد؟!
    شاید از نظر ایشان، فلسفه باید احکام شرعی و دستورات مواجه با دنیا را برای ما شرح دهد.!!

" وی افزود: ما تا پیش از اینکه دکارت بحث معرفت شناسی خود را مطرح کند خواب بودیم."

ای ملاصدرا، ای حکیم متأله، راحت بخواب که ما به برکت افرادی چون دکارت بیداریم.

" مشکل ما این است که فکر می کنیم بحث علم و دین را حل کرده ایم."

این یکی را انصافاً درست گفته.
    مشکل این چنین افرادی این است که خود را در بحث علم و دین صاحب نظر می دانند در حالیکه نه حقیقت علم را درک کرده اند و نه شناخت درستی از دین دارند.

پ.ن:
    با عرض پوزش از دوستان و کسب اجازه از آقای اکبرنیا مدیر محترم که تأکید دارند از اشخاص انتقاد نشه. اما به نظرم این یک انتقاد شخصی نیست بلکه انتقاد به اصل سخن است بدون اینکه گوینده مهم باشد.

14. Top | #278

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8290
    تشکر شده 55 بار در 8 ارسال

پاسخی به جناب آقای جعفریان-زینب(پریسا)علیرضا

آنچه شاخصا درباره ی این مقاله قابل ذکراست، تنها 1نکته و 2نکته نیست. بلکه هزار نکته ی باریکتر از موست! ازاین روست که این قدر از خود مقاله مفصل تراست!
    *نخستین نکته: که بیانش نمایانگر کلیت اظهارات این مقاله است، انتخاب نام عنوان مقاله است.!
    اگر بپذیریم که یک نقد حرفه ای و آگاهانه، شیوه ای است صرفا برای سازندگی و با نیت کاملاعلمی برای اصلاح اشکالات موجود، فقط و فقط به هدف روشنگری در راستای رسالت علم،در میابیم که عنوان این مقاله عبارتیست که حتی در نقد یک دشمن هم قابل استفاده نیست!چه رسد به قضاوت و نقد درباره ی تاریخ مملکتی چون ایران؛ حتی اگر بخواهیم تمام این تاریخ پربار را به باد نکوهش بگیریم بازهم این عنوان بی رحم و غیرقابل قبول است.!
    *نکته ی دوم: آن است که ارتباطات گسترده ی جهان امروزی که درآن هر "هایی" بلافاصله از سرتاسر جهان "هویی" میشنود، همه ی ما را دعوت به احتیاط و مراقبت میکند. با این دایره ی وسیع ارتباطات، هر فرد از یک کشور، ملیت و قومیت به نوعی نماینده ی مسلک خود میباشد. وقتی تیم مس کرمان با الاهلی امارات 90دقیقه بازی فوتبال دارند همه ی مردم ایران از کوچک تا بزرگ دست به دعا میشوند که نکند باخت تیمی که حتی بود و نبودش تفاوتی در کلیت ورزش فوتبال ندارد ،موجبات آبروریزی برای ایران شود!!!! اما وقتی تمام هویت ملی یکی از عظیم ترین و تاثیرگزارترین تمدن های دنیا زیر پا میرود، سکوت جامعه ی علمی، گوش آدمی راکر میکند!
    در چنین فضای سیاسیِ غیرانسانی و مغرضانه ای که حتی کسی جواب سلام دیگری را بدون چرتکه انداختن پاسخ نمیگوید و کوچکترین حرکتی گوی شجاعت را از دشمن می رباید تا در زمین بی مهری و ایران ستیزی، کباده ی دانایی و روشنایی بکشند، با چه اندیشه ای میتوان دست به نقدهای اینچنینی زد!؟
    همچنین استفاده از واژه هایی چون: چرندیات و مزخرفات نیز به هیچ وجه در مرام یک مقاله و نقد علمی نمیگنجد!
    گریه هم خوب است بعضی وقتها! مثلا وقت هایی که نمیدانی به حال مجهول جامعه بخندی یا گریه کنی؟!مثل حالا! چون وقتی گلشیفته ی فراهانی برهنه شد، عالم و آدم، از کوچک و بزرگ، مرد و زن، با سواد و بی سواد، زیر تازیانه ی نقد کبودش کردند؛ حال آنکه برهنه شدنش تاثیری در عالم هستی نداشت و سود یا زیانش به روح و جسم خودش بازمیگردد! اما وقتی تمام تمدن و فرهنگ سرزمینمان را در مقابل جهانیان برهنه میکنیم، آب از آب تکان نمیخورد و باز هم سکوت جامعه ی فرهنگی و علمی، گوش آدم را کر میکند! و از همیشه، ناامیدتر...
    *نکته سوم: این است که در ابتدای ورود به بحث ، از عبارت افول تمدن اسلامی یاد شده است.
    اگر منظور دقیقا همین عبارتی است که ذکرشده، خب مفهومش آن است که تمدن اسلامی زمانی طلوع داشته و بعد ها باتوجه به دلایلی که ذکر شده، افول کرده؛ اما کلیت مقاله این برداشت را متبادر میکند که تمدن اسلامی اساسا کاری برای علم نکرده است !! در صورتی که این دو نوع مفهوم کاملا متفاوتند و ضرورتا نیاز به ابهام زدایی کلامی وجود دارد.
    *چهارم آنکه: در ادامه به ضعف در حوزه فرهنگ و تولید علم اشاره شده: مباحث مربوط به انحطاط تمدن اسلامی در دو دسته جای می گیرند که یک دسته از آن معطوف به مبحث ضعف در حوزه فرهنگ و تولید علم است و دسته دیگر معطوف به عوامل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است. درباره مباحث دسته نخست مطالب فراوانی مانند جنگ های داخلی، نظام های سیاسی متشتت یا ملوک الطوایفی بیان شده است. حال باید دید تمدن اسلامی به دلیل ضعف حکومت ها دچار انحطاط یا پیشرفت شده یا به دلیل عدم درک علم در مدارس چنین شده است جا که در اینجا:"بحث من معطوف به ضعف شناخت علم در تمدن اسلامی است."
    این ادعا به توضیح بسیار عمیق تر و موشکافانه تری نیاز دارد. زیرا که تقریبا جمعیت قریب به اتفاق علمای تاثیرگذار تاریخ ایران در دوره ی اسلام، حاصل شخصیت های دانشمندانی بوده که ملبس به لباس روحانیت بوده اند و از دل عرفان با گرایشات اسلامی برخاسته بودند!حال چه شیعه بودند چه سنی، و چه در فرقه های منشعبه از این دو، در راستای عرفان شریعی قدم برداشته اند، بااین حال چطور میشود اشکال را به ضعف شناخت علم در تمدن اسلامی وارد کرد؟
    *پنجمین نکته: ای که در این مقاله شاید بیشتر از هر وجه دیگری توجه را جلب میکند، نظر کوتاهی است که درباره ی کار های سید حسین نصر اظهار شده: نخستین کسی که فلسفه و تاریخ علم را مطرح کرد سیدحسین نصر بود و به همین دلیل شاید این رشته به نوعی رنگ و بوی سیاسی نیز به خود گرفته باشد.(!!!!!!)
    این سوال برای هر کسی که با کارهای استاد بزرگ(سیدحسین نصر) آشنایی حتی اندکی داشته باشد به وجود می آید که : دقیقا کجای 50و اندی سال خدمت بی بدیل حسین نصر دارای رنگ و بوی سیاسی است؟؟؟
    با اندک مطالعه ای در احوال این فیلسوف بزرگ درمیابیم که شاید هیچکس به اندازه ی حسین نصر، محقّ اعتراض و انتقاد با گرایش های سیاسی نبوده و نیست!! اما با این حال سکوت را به کلام ترجیح دادند؛ زیرا هم به ایرانشان پایبندندو هم به اسلامشان! چرا که هدفشان از نگاشتن مقالات علمی، صرفا روشنگری علمی و تاریخی است، نه خودنمایی و خراب تر کردن این اوضاع خراب !
    برای اثبات این موضوع میشود از میان شمار کتاب ها و مقاله های بسیار ارزشمند دکترنصر، که در سطح جهان (و متاسفانه خارج از ایران) بسیار مشهور تر میباشند، به کتاب: درجستجوی امر قدسی که مصاحبه ی ایشان با آقای رامین جهانبگلوست مراجعه کرد.
    *ششم آنکه: در جایی دیگر از این مقاله گفته شده است که: بیشتر کتاب هایی که در تمدن اسلامی درباره نجوم نوشته شده اند، موضوعات غیرعلمی مانند احکام نجوم، تنجیم، پیشگویی و حرف های بی اساس را شامل می شوند. حال ما به دنبال چاپ های احتمالی این کتابها در اروپای قدیم نیز می گردیم تا بگوییم این آثار در اروپا نیز تدریس می شدند تا از این طریق بیشتر از خودمان تعریف کرده باشیم.
    بنده صرفا به عنوان یک دانشجو (و نه بیشتر) عرض میکنم که اگر اندکی، و فقط اندکی (ونه بیشتر) با دیدگاه تخصصی به مطالعه ی ریاضیات و ستاره شناسی پرداخته شود، متوجه تاثیرشگفت ریاضیدانان و ستاره شناسان ایرانی در دنیای ریاضیات و ستاره شناسی میشویم! اگر چشم بگشاییم، ساده ترین و در عین حال یکی از تاثیرگذارترین کار های فوق العاده ی علمی در این زمینه را محاسبات عمر خیام در تقویمی که همین امروز و همین لحظه با آن کار میکنیم می یابیم که به زعم بزرگترین تقویم دانان جهان(و نه براساس نظریات متخصصان تاریخدان دوره ی صفویه!) دقیق ترین تقویم جهان به حساب می آید.
    *هفتم آنکه در این مقاله بیان شده است: در واقع ابن خلدون را اروپایی ها فهمیدند و به مسلمانان معرفی کردند، مانند ما که یونانی ها را به آنان معرفی کردیم؛ چطور است که ما در معرفی یونانیان به اروپایی ها کار بزرگی نکرده ایم اما اروپاییان در معرفی ابن خلدون به ما خدمت بزرگی کرده اند!!!
    *هشت آنکه: درجای دیگری گفته شده: مجموعه علم نجوم در تمدن اسلامی در حدتاثیرگذاری اختراع تلسکوپ نبوده است!!
    این قیاس مع الفارغ ، مثل آن است که بگوییم اختراع ترانزیستور در علم برق قابل مقایسه با لامپ خلا نیست! بله ، از لحاظ پیچیدگی سیستم اولی بسیار پیچیده تر از دومی است، اما آن کجا و این کجا! درست است که هر دو در یک رَسته ی علمی قرارمیگیرند، اما هرکدام ویژگی خاص خود رادارند ، به یک هدف جداگانه ای اختراع شدند و در دوره ی خود گامی موثر بوده اند! آنچه از محاسبات عددی،تحلیل مداری،هندسه و اصول عملی ساخت رصدخانه از دوران تمدن اسلامی برجامانده اساس بزرگترین اختراعات ستاره شناسی و کشفیات ریاضی در شرق و غرب است!
    * نُه: در این مقاله درباره ی پاسخ به امتناع تفکر دینی گفته شده: آرامش دوستدار کتابی با عنوان «امتناع تفکر دینی» نوشت که البته کتابی سیاسی است. وی در این کتاب بیان می کند که در نظام دینی جایی برای تفکر نیست و صرف اینکه متدین باشیم فکری باز نخواهیم داشت. به اعتقاد وی ما متهمیم به جهت اینکه در هزار سال گذشته به دلیل تحکم آرای کلامی و فلسفی که رنگ دینی داشت، تامل جدی در نظام آفرینش نداشتیم زیرا گمان می کردیم که تفکر در نظام آفرینش ممکن است باور دینی ما را متزلزل کند. ما باید برای ادعاهای این نویسنده جواب پیدا کنیم اما به نظرم تا حالا کار جدی برای پیدا کردن این جواب انجام نداده ایم.
    حال دونکته قابل طرح است: نخست آنکه وقتی گفته میشود: "ما باید برای ادعاهای این نویسنده جواب پیدا کنیم اما به نظرم تا حالا کار جدی برای پیدا کردن این جواب انجام نداده ایم". چرا خود نویسنده ی مقاله برای این سوال جوابی نیافته اند و اگر اظهارات آقای دوستدار عمیقا دغدغه ی جدی برای نویسنده بوده، چرا در طی سالیان در صدد برآمدن جواب به تفکر وی برنیامده اند که حالا مجبور نباشند از کلمه "ما" در این رابطه استفاده کنند!
    فکر میکنم تلاش برای نقدکتاب:امتناع تفکر دینی لااقل کار سودمندتری از نقد کتاب: عجایب المخلوقات آنهم بدین شیوه است!
    جالب است که مقاله همانجا که به اشتباه درباره حسین نصر سخن میراند و سیاسی بودن مکتوبات نصر را دلیلی بر غیرقابل استفاده و استناد بودن آثار آقای نصر میداند و فقط با دو جمله پرونده ی تحقیقات نصر را به دلیل سیاسی بودن(قبلاتعجب کردیم) میبندد، صراحتا اظهارمیکند که این کتاب برخوردی کاملا سیاسی داشته اما معتقداست باید بدان پرداخت!! چگونه است که میشود به آرامش دوستدار سیاسی پرداخت اما به نصر سیاسی،نه! و درادامه بلافاصله بیان میشود:به هرحال افراد متدینی نیز بودند که راه را برای تفکر باز کردند.
    کاش نویسنده هم جزو آندسته از متدینینِ راهگشا بودند!
    *ده : در جای دیگری بیان شده: حمله غزالی به تحصیل علم، استدلال و همچنین ترویج تصف از سوی دیگر کمتر از حمله مغول به ما ضربه نزد. فلسفه صدرایی در معرفت شناسی بر مساله وجود ذهنی تاکید می کند، اما تاکید بر این مساله هیچ مشکلی را حل نمی کند. شاید بر من خرده بگیرند که فلسفه صدرایی را نمی شناسم اما به هر حال برخی مسایل بدیهی است. معرفت شناسی صدرایی ما را در مواجهه با دنیا و در واقع نمایی تفکر کمک نمی کند.
    باید گفت که هیچ فیلسوفی – چه شرقی و چه غربی- نیست که جهان را به صورت کامل و اکمل توصیف کرده باشد؛ بلکه هر فیلسوف، بخشی از فلسفه را نمایان کرده است. نباید توقع داشت که ملاصدرا همه ی وجوه عالم را شناخته باشد! چرا که او نیز مانند دیگرانِ شرقی یا غربی، مانند هر انسانی، شیوه ی تفکر خود راداشته و بر اساس آن شیوه، به تبیین هستی پرداخته. همانگونه که کانت،دکارت،نیچه،هایدگر ،فروم و بسیاری دیگر... اگر معرفت شناسی صدرایی ما را در مواجه با دنیا و واقع نمایی تفکر کمک نمیکند، با این دیدگاه باید بخش عظیمی از عرفان تصوف قرن 2و3و4 را که حاصلش بزرگانی چون:حلاج جنید،بایزیدبسطامی و دیگران است را به چوب عدم واقع گرایی راند . در این صورت همه ی عرفانِ نه تنها ایرانی و اسلامی، بلکه همه ی عرفانِ شرق را که مترصّد جنبه ی روحی آدمی نسبت به جنبه ی جسمی است را زیر سوال برد! حال آنکه جنس فلسفه و عرفان شرقی(چه از نوع طریقی باشد چه شریعی) از اساس، متفاوت با فلسفه و عرفان غربی است ، به حدی که حتی در مقایسه نمیگنجد! درمقاله ذکر شده است که شرقی و غربی کردن علوم و تفکرات، مشکلی را حل نمیکند! برهمین اساس غزالی هم مانند دیگر فیلسوفان، دیدگاه خود راداشته که اتفاقا تاثیرات خاصی را هم درشیوه ی نگرش فیلسوفان بعد از خود به جای گذاشته.
    1500سال مردم دنیا فکر میکردند زمین مرکز عالم است! حال ما در سال 2013 میتوانیم بطلمیوس را زیر سوال ببریم و نظریه اش را اشتباه تلقی کنیم!؟؟ نظریه ای که خود، اساس خورشیدمرکزی و کیهانشناسی بعد از آن شد و مسلما اثر خود را تا همین امروز بر علم گذاشته است!
    و امایازه : آنچه درباره ی هرمونوتیک گفته شده نیز قابل تامل است:
    ما تا پیش از اینکه دکارت بحث معرفت شناسی خود را مطرح کند خواب بودیم، تا پیش از آن جز بحث وجود به هیچ بخشی از معرفت شناسی توجه نکرده بودیم. ما تازه حدود پنجاه سال پیش بحث گفتمانی مانند هرمنوتیک را مورد توجه قرار دادیم و اکنون بر سر فهم و نقد آن مسابقه گذاشته ایم. بیندیشیم شرقی و غربی کردن علوم به ابهامات ما پاسخ می دهند؟
    پرواضح است که هر سوالی که در ذهن بشر بوجود میآید برگرفته از نیاز اوست؛ حال این نیاز را عوامل متعددی شکل میدهند ازجمله جغرافیا وتاریخ. اندیشه،کشف،شهود و اختراع شخص، منوط به زمان و مکانی است که در آن زیست میکند. این که هرمونتیک را ایرانیان در 800یا1000سال پیش درنیافته اند مثل این است که بگوییم چرا اتومبیل در سال نخست میلادی اختراع نشد یا چرا کسی به وجود الکتریسیته در زمان مسیح پی نبرد تا زودتر برق اختراع شود!!! این روح زمانه است که تعیین میکند درچه دوره ی تاریخی ای چه اندیشه ای حاکم شود. این دیدگاه مثل این میماند که بگوییم اگر خواجه نصیرالدین طوسی در سال92 میزیست آیا میتوانست با بیل گیتس همکاری موفقیت آمیزی داشته باشد یا اینکه اگر حافظ در این عصر میزیست شعر سپید میسرود یا نیمایی؟؟!!
    *دوازده: در ادامه گفته شده: چندین سال پیش مرکزی در قم با هدف بومی سازی علوم تاسیس شد که سعی در اسلامی کردن فیزیک و شیمی داشت! یادم هست که عده ای به طنز بحث تراکتورسازی اسلامی را هم مطرح می کردند. هنوز هم این مباحث جریان دارند. باید با خود بیندیشیم که با شرقی و غربی کردن علوم ابهامات ما درباره علم حل شدند یا به ابهامات اضافه شد.
    دراین باره باید گفت حق کاملا با نویسنده است. تاسیس چنین مرکزمضحکی با رویکردعلمی، حقیقتا هم جای خنده و تمسخر دارد! اما خودنویسنده به دلیل جایگاه و پایگاهشان، حق رای در رد صلاحیت چنین اِعمال نظرهای بی خردانه و اجازه و فرصت و قدرت پیشگیری چنین جریانات انحرافی رادارند نه نسل جوان که نه قدرتش را دارد و نه رسالتش ایجاب میکند! کاش خودنویسنده در این سالها با مراکز اینچنینی که به جای اسلام گروی، فی نفسه و در لباس اسلام، اسلام ستیزی میکنند، ستیزه میکردند و اثری هرچندآهسته اما پیوسته برپیکر هم اکنون بیجان فرهنگ این سرزمین میگذاشتند. چرا که این تفکر و اجحافات از این دست سالهاست که در حوزه های مختلف در جریان است. همانطور که سال های مدید است این اجحافات با هاله ای از ابهامات و ضد و نقیض های بیشمار در هنر والای موسیقی رواج داشته شده! کاش نویسنده به جای نقد کتب " العجایب و المخلوقات"در نقد این کج روی های حاکم بر جامعه چاره ای می اندیشیدند و تاثیربسزایی میگذاشتند!
    *سیزده آنکه: در پاسخ به این نکته که چرا در 30سال گذشته علممان به آبادانی منجر نشد و کاری نکردیم هم باید عرض کنیم که پرواضح است که این سوال را باید از سردمداران حکومت و دولتمردان بپرسید نه از ما و نه از دانشمندان مدفون در خروارهاخاک!!!
    *نکنه ی چهارده: در قسمت های انتهایی مقاله میخوانیم:
    ... این اثر یک طبقه بندی و معرفی از علوم ارایه شده است. این کتاب ها نگاه خاصی به مخلوقات و عالم دارند و بسیار هم مورد قبول عام هستند. نویسنده کتاب «عجایب المخلوقات» خرافات را هم در کتابش بیان کرده است و البته اذعان به خرافات بودن آنها دارد. حیوان شناسی، جواهرشناسی، پزشکی و نجوم بخش های مختلف این کتابند که البته خواندن بسیاری از مطالب آن ما را به تعجب وامی دارد. کتاب دیگری با عنوان «الحیوان» در علم پزشکی در قرن هفتم نوشته شد که حتی یک کلمه از آن به وجهه علمی ندارد. همین کتابها دست مردم می چرخید و منبع معارف آنها می شد. مردم ما عقایدشان را از پای منبر می گیرند نه از مدارس.
    این اثر که ما آن را به عنوان نمونه ای از دایره المعارف های آن دوران برگزیده ایم، به لحاظ روشی نیز مشکل دارد و برخی مطالب غیرعلمی را با متصل کردن آنها به احادیث باور می کند.
    نخست آنکه در ابتدای مقاله از این کتاب با عنوان: کتاب نسبتا مهم در تمدن اسلامی یاد شده و در آخر صراحتا اشاره شده که این کتاب بسیار مورد قبول عام بوده است!حال آنکه انتخاب تنهایک جلد کتاب از یک تمدن وسیع و آنهم یک کتاب عامه پسند، کاری اساسا عبث و بیهوده است!این درحالیست که در این مقاله ذکر شده بخش عظیمی از این کتاب تا حدی خرافه پرداز است که آدمی را به تعجب وا میدارد و باز در ادامه، این اشتباه تاریخی تکرار شده و از کتاب دیگری که به باز هم با عنوان : "اراجیف" یادشده، تحت عنوان منبع علمی کار یاد شده است!!! اینکه از میان ای ی ی ی ی ی ن همه کتاب معتبر و قابل استناد اسلامی که هم در بین شیعه و هم در بین سنی از اعتبار یکسانی برخوردار است، کتابی که صرفا در حد 1فرهنگ عامه ، دم دستی است و از لحاظ اعتبار، حکم شوخی دارد انتخاب شود، جای بسی تامل دارد!!
    بااین اوصاف و با تکیه بر عین مطالب و کلمات ذکر شده در مقاله، چه اصراری است که برای پژوهش و نقد،روی اراجیف تاریخ، تفحص و بررسی شود؟؟!!
    نخستین گام هر پروسه ی علمی در هر سطح و مقطعی ، اعتبار انتخاب منابع پژوهش است . قراردادن کتاب منبع این تحقیق برای قضاوت تاریخ علمی ایران، مصداق یافتن جرجیس درمیان همه ی یپیامبران است!
    *پانزده آنکه : در ادامه به بیان این نکته پرداخته شده که: شیخ صدوق در پایان «الاعتقادات» بیان می کند که بسیاری از احادیث که مورد استناد اباری ها بودند پایه و اساس ندارند، اما ما اکنون هنوز هم بسیاری از این احادیث را جزو دین می دانیم.
    در پاسخ متقن به این مطلب باید گفت که درست است و ما متاسفانه واقعا در برخی متون مذهبی خود به احادیث و روایاتی برمیخوریم که نه تنها سندیت تاریخی ندارند، بلکه حتی احادیث معتبر را در مفهوم نقض میکند! اما مقصر این به واقع فاجعه ی دینی، خواجه نصیرالدین طوسی است یا زکریای رازی و یا همان شیخ صدوق؟؟؟ آنچه امروز از اسلام محمدی در دست ما ایرانیان است، حاصل جمع آوری و تلاش چه کسانی است؟؟ نقد به این موضوع در واقع انگشت اشاره نویسنده را به سمت خودشان بر میگرداند!
    *شانزده : در دوپاراگراف آخر مقاله بیان شده که:
    مشکل ما این است که فکر می کنیم بحث علم و دین را حل کرده ایم. ما در علوم انسانی بسیار بسته تر عمل کرده ایم و با وجود نگاه شگفتی که به این حوزه داریم هنوز مبانی جامعه را نشناخته ایم. هنوز هم گمان می کنیم در شناخت جامعه باید حتما نگاه دینی داشته باشیم، در حالی که نباید عشق بیش از حد به یک امر مانند دین سبب شود که همه چیز را در قالب آن قرار دهیم. ما هنوز در بحث جوهر و عرض مانده ایم.ما هنوز در بحث جوهر و عرض مانده ایم و نتوانستیم یک دوچرخه بسازیم. هنوز عده ای پیدا می شوند که سعی دارند بگویند هر یک از علوم توسط پیامبران آغاز شد و برای مثال کشتی سازی با حضرت نوح و خیاطی با فلان پیامبر آغاز شد. برخی ماند نویسنده همین کتاب به دلیل اراداتشان به دین مدام سعی دارند همه چیز را به دین نسبت دهند تا از این طریق دینداری خود را ثابت کرده باشند.
    باید گفت که این اظهارنظر هم کاملا صحیح است و هیچکس منکر آن نیست . اما اگر ما از این اوضاع مذکور ناراضی هستیم راهش تیشه به ریشه ی خودمان زدن نیست! ایران امروز چیزکی بیش در چنته ی علم ندارد ، هنرمان هم که در دعوای عبارت " ایران اسلامی یا اسلام ایرانی" در سال های اخیر به فنا رفته. از لحاظ سیاست هم که ما را تروریست و عقب مانده و میراث خورِ فرهنگِ بهت زده ی عربِ قبل از 1400سال پیش میدانند. در حال حاضر هر چه برای عرض اندام داریم تاریخ مان است که آنهم به لطف مقالاتی از این دست گویا قرار است موردعنایت قراربگیرد. این یک قلم هم اگر از کف برود، رسما آمادگی خود را به جهانیان برای انقراض اعلام داشته ایم...
    باز هم به قول عطار بزرگ:
    میان مسجد و میخانه راهی است بجویید ای عزیزان کین کدام است؟
    مراکعبه خرابات است امروز حریفم ساقی و قاضی امام است!
    برو عطار کو خود میشناسد که سرور کیست، سرگردان کدام است... ؟؟!!

مقاله فوق از سرکارخانم زینب علیرضا می باشد.

15. 3 کاربر مقابل از مهدی دانشیار عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #279
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6374
    تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

وقتی دانشگاه شریف سمینار طالع بینی برگزار می کند...

یعنی می خوام سرمو بکوبم به دیوار.

امضای ایشان

17. 18 کاربر مقابل از |Alireza| عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #280
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61
    تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

چیزهای یک منجم         
    بعد از چندین پست بی ربط بالاخره این تاپیک به مسیر اصلی خودش برگشت
    دمت گرم علیرضای عزیز
    امضای ایشان
    Moha ی سابق!

19. 11 کاربر مقابل از م.ح.اربابی فر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 28 از 30 نخستنخست ... 1824252627282930 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)