صفحه 1 از 8 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 72

موضوع: درباره وضعیت نجوم در ايران ...

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

درباره وضعیت نجوم در ايران ...

انتقاد،نظر،نصیحت،تذکر،درد و دل و ... نجومی در مورد وضعیت نجوم در کشور

در مورد وضعیت نجوم در کشور خیلی حرف هست و هر کسی هم نظر و عقیده و ... داره! این تاپیک برای گفتگو در مورد این موضوع است!(خودم خیلی حرف دارم!)

تذکر 1 : احترام یکدیگر رو نگه دارید!
    تذکر 2 : عقیده اتون رو تحمیل نکنید!

منتظرم حرفاتون هستم و هستیم...

درباره وضعیت نجوم در ايران ...-iran-astronomy-jpg
    ویرایش توسط 169 : 04-12-2011 در ساعت 01:27 AM
    امضای ایشان
    .

2. Top | #2
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    712
    تشکر شده 239 بار در 34 ارسال

سلام. به نظر من تو ایران به خیلی چیزا توجه نمیشه. مخصوصأ نجوم. سطح اطلاع رسانی هم پایینه و البته گاهی اوقات اشتباه! نجوم هم مثل چیزهای دیگه (مثلأ یک رشته ورزشی خاص) باید توسط علاقه مندانش پیگیری بشه. فقط علاقه است که میتونه آدم ها رو تو این جور رشته ها نگه داره وگرنه نه چیزی به نتیجه میرسه و نه کسی به جایی.
    امضای ایشان
    چرا ما فراموش کاریم؟

3. 6 کاربر مقابل از saba asemi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

اول خودم شروع میکنم ...

اول چیزایی که خیلی مشخصه رو میگم!
    متاسفانه منجم های آماتور اهل تلاش و وقت گذاشتن برای ارتقاع سطح نجوم در کشور نیستند! ممکنه خیلی ها بگن اره ما فعالیت ترویجی نجوم داریم در پژوهش سراها، مراکز نجومی و ... ولی اینا فقط و فقط ترویج نجوم نه ارتقاع سطح نجوم! سطح نجوم در کشور در زمینه آماتوری در همون حد نجوم به زبان ساده!! البته الان دارن تلاش میکنن به سطح نجوم دینامیکی برسونن و البته در راه رسیدن بهش هم هست! ولی سطح نجوم باید خیلی بالا تر بره! حالا چرا نمیره به نظرم دلایلش اینه که : اول تبلی منجم هاست! دومی از این شاخه به اون شاخه پریدن و نداشتن هدف در نجومه که بسیار بسیار بده!

- منجمی که ادعا میکنی چرا وضعیت نجوم در کشوره اینه!چرا این همه پایینه! و ... بهم جواب بده که خودت چرا کاری نمیکنی؟! چرا منتظر کسی هستی که بیاد بگه بیاد این کارو کنیم! تا وقتی که منتظر کسی باشی وضعیت همین طوره!! تبلی خودته اول!هدف نداشتنت! برای نجوم وقت نزاشتنت! و ... پس اینم توجه نکن که نباید بگی چرا وضعیت این طوریه!!
    - اصلا به این فکر کردی که به چیه نجوم علاقه شدید داری؟! اگه اره پس کو نتیجه اش!؟ اگه فکر نکردی بگو چرا فکر نکردی؟! منجم آماتور(منجمی که دانشگاه و رشته نجوم نرفته منظورمه!خودش داره میخونه حتی تا کتاب های دانشگاهی) باید توی یه زمینه ی از نجوم تخصص پیدا کنه! عکاسی نجومی تخصص نجومی نیست! (منظورم عکاسی بدون دوربنی های مخصوص سی سی دی ست!) عکاسی نجومی یه جور تفریجه که انتخاب کردی و لذتشم میبری!! من خودم اکثر منجمهارو دیدم و بررسی کردم که فقط میخوان نجوم یاد بگیرن!! تعداد کمیشون میخوان یه بخشی از نجوم رو حرفه ای یاد بگیرن! مثلا حرفه ی ساخت تلسکوپ اپتیکی حالا یا رادیویی! تخصص مطالعات فراخورشیدی! و ..

فکر کنید دانشگاهی نیست و نجوم یعنی نجوم! نه نجوم حرفه ای و نه آماتوری!! این طوری بهتر میتونیم حرف بزنیم! نجوم در کشورمون واقعا خرابه! با حرفای که از کسانی شنیدم و خودم به چشم دیدم و بررسی کردم، دیدم که واقعا خرابه!

توی نجوم کسی اون بالا (مسئول کلی نجوم) نباشه و به کارش وارد نباشه نجوم همینه! حالا این مسئول کی میاد و ... خدا میدونه!!! ولی منجم های اماتور میتونن کاری کنن که اون مسئول خیلی زود و به ناچار بیاد! چطوری بیاد اینطوریه : منجم اماتور باید در همه ی زمینه های اخترفیزیک تخصص پیدا کنه! ( موارد از قبیل به وجود اومدن مراکز نجومی و رصد و رویت هلال و ...... میتونه خیلی کم کمک کنه!) باید اون قدر تخصص پیدا کنید که الان دانشجویان اخترفیزیک در دانشگاه ها این تخصص رو پیدا می کنند! یعنی شما باید نجوم رو بخونید اگه میخواید سطح نجوم توی کشور شدیدا بهبود پیدا کنه! تخصص پیدا کنید اون موقع میتونید دست به فعالیت بزنید و به رخ بکشید!(این به رخ کشیدن مهمه توی کشور! ) اون قدر که رقابت ایجاد بشه! رقابت ایجاد شد همه خودشون رو موظف به یادگیری میکنن برای پیشی گرفتن!
    دولت و مسئولین کشور هم این رقابت و این رخ کشدن هارو ببینن دست بکار میشن! یه جورایی نجوم کشور باید از درون منفجر بشه تا اینکه یکی بیاد روشنش کنه!چون همچین کسی نمیاد!(البته احتمال داره با اومدن رصدخانه ملی یه امیدی خوبی داشت ولی کسی چیزی نمی دونه!) البته هر کسی راه بهتری داره بگه!!(دوستانه حرفامو زدم!)

یه چیزه خوب اونایی که دوست دارن مطرح بشن بدونن که اگه الان زودتر شروع به مطالعه کنن زودتر به جایگاه خوب در اینده میرسن! چون الان توی نجوم کسی نیست که حرفی بزنه، جا برای کسانی که بخوان بالا بیان هست!! فردا که سطح نجوم بهبود پیدا کرد خیلی سخت میتونید خودتون رو جا بدید!(البته این حرفم کلا مشکل داشت ولی برای کسانی لازم بود! )

- همه ی حرفایی که میزنم فقط برای مشخص شدن و یه کم به خودمون بیام بود و با هیچ کسی و مرکزی و ... مشکلی ندارم!
    ویرایش توسط 169 : 04-12-2011 در ساعت 01:06 AM
    امضای ایشان
    .

5. 11 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط saba asemi نمایش پست ها
    سلام. به نظر من تو ایران به خیلی چیزا توجه نمیشه. مخصوصأ نجوم. سطح اطلاع رسانی هم پایینه و البته گاهی اوقات اشتباه! نجوم هم مثل چیزهای دیگه (مثلأ یک رشته ورزشی خاص) باید توسط علاقه مندانش پیگیری بشه. فقط علاقه است که میتونه آدم ها رو تو این جور رشته ها نگه داره وگرنه نه چیزی به نتیجه میرسه و نه کسی به جایی.
    - اره به خیلی خیلی چیزا توجه نمیشه! ولی همی نطور باید منتظر بمونیم که بیان بهمون توجه کنن!؟ نه، بهتره خودتون باعث و بانی توجه پیدا کردن بشید!
    - سطح اطلاع رسانی و شایعات و اشتباهات هم درسته! اگه به مسئولیت منجم بودنمون برسیم خود به خود مرکزی برای اطلاع رسانی ایجاد میشه! چون همیشه منتظریم، به خاطر همین این طوری شده توی این بخش! حالا برای اطلاع رسانی الان توی منجم های اینترنتی مشکلی نیست! الان سایت پارس اسکای (اسمان پارس) کفاف اطلاع رسانی نجومی رو میکنه!مجله نجوم هم برای اطلاع رسانی برای کسانی که نمی رن اینترنت کافیه!!(این دوتا رو مثال زدم چون سابقه اشون بالاتره تو این زمینه!)

ببین من چندصد بار دیدم (بیتشر توی نت فعالیت میکنم تا بیرون) که منجم ها ابراز علاقه به نجوم می کنن ولی اون علاقه برای پیشبردشون به نجوم کافی نیست! مثلا گروه ترجمه ی که الان توی همین فروم شکل گرفته از افرادی تشکیل شده که علاقه مند به نجوم هستند! حالا سال دیگه دقیقا بیا ببین ایا این تعداد افراد هستن یا نه!؟ شک نکن که تعداشون میرن و دیگه نیستن!(ناراحت نشید دوستان گروه ترجمه، خیلی ها این طوری هستن!) خب اینا علاقه مند واقعی نجوم نیستن!(البته شاید این حرفم باعث شد که تا سال دیگه باشن! :d )

دوستان منجم ناراحت نشید ولی واقعیت رو دارم میگم که از هر 100 نفر شاید یکی علاقه مند واقعی نجوم پیدا بشه! برای نمونه یه دانش اموز علاقه مند به نجوم دبیرستانی که تو نجوم فعالیت میکنه و بهش میگن یه روز بیا پژوهش سرا امشب یه اتفاق خیلی زیبا (حالا مثلا اختفا و هر چیزه جالب دیگه ای) می افته( البته اون دانش اموز فردا امتحان درسی داره!) میگه نمیام فردا امتحان دارم و اصلا نخوندم!(یکی از دلایلی که خیلی بارزه همین بهانه ی درس خوندنه! :d ) خب این دانش اموز یه نمره حالا 18 رو به علاقه اش ترجیح داد!

همین مراکز نجومی خودمون رو نگاه کنید!( مراکز عزیز ناراحت نشید!) چقدر فعالیت دارن خدایش؟! من میگم ! اول مهر استارت تشکیل گروه نجومی می خوره! بعد از یکی دو ماه گروه تشکیل میشه و ابزارها خریده میشه و یه ماهی فعالیت می کنن! بعد خب زمستونه هوا سرده و کی میاد تو هوای سر رصد کنه و عکاسی هدفمند کنه!پس 2-3 ماه زمستون تعطیله!(فعالیت خیلی خیلی کم!) بعد از بهار هم که تعطیلات نوروز و گرد هم اومدن اعضا، ماه اول فروردین رو تعطیلی(فعالیت به نسبت خیلی کم!) داریم دوباره! بعد تا اوایله خرداد(معمولا دو سه هفته قبل از شروع خرداد البته!) فعالیت می کنند و دیگه وقت امتحاناته!درس واجب تر از علاقه اس!(البته این جارو حق میدم که فعالیت نکنن چون اگه بیوفتن اون موقع سه ماه تابستون تعطیل میشه! از بد و بدتر باید بد رو انتخاب کرد!:d ) اینم از این تعطیلی! خب فقط تابستون می مونه که فعالیت ها به نسبت از حالت نرمالم بیتشره که خیلی خوبه! در کل5-6 ماه فعالیت نسبتا خوب دارن! این از مراکز نجومی !! یه نکته هم بگم که بیشتر مراکز نجومی در پژوهش سراها شکل میگیره که به لطف آمزوش پرورش در هفته 2-3 رو بازه! دیگه چی از این بهتره!! حالا دیگه فعالیت های گروه رو نمیگم که زیادی خراب نشه!
    ویرایش توسط 169 : 04-12-2011 در ساعت 01:02 AM
    امضای ایشان
    .

7. 9 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

کاملا با آقای astronomer169 موافقم . مخصوصا با این بخش پژوهشسراها که داغ دل من تازه می شه واسشون کلاس گذاشته بودیم تو پژوهشسرامون هزینش فقط پنج تومن ، سیوپنج نفر بودن حالا جلسه چهارم نشده شدن پونزده نفر . حالا بری بگی بیاین ترم بعد پنج نفرم نمیان . **عده ی زیادی که مخصوصا انفرادی کار می کنند نشستن ببینن کی چیکار می کنه؟ در صورتی که هر کس باید به خودش نگاه کنه و از خودش انتظار انجام کاری رو داشته باشه .من به عینه دیدم و تجربه کردم که اگه تو پارک ها تلسکوپ ببرین مردم چه استقبالی می کنن و واقعا دوست دارن آشنا بشن و اجرام رو ببینن .بیاین این فرصت رو بهشون بدیم . **عده ای از ما مخصوصا خودم فراموش کردیم که علم هر روز داره پیشرفت می کنه و ما هم باید با اون جلو بریم این که یه چندتا صورت فلکی تو آسمون پیدا کنیم و بدونیم سحابی چیه که آخرش نیست .(البته اصلا قصد جسارت به دوستان تلاشگر و پیگیر نجومیمونو ندارم) باید هر کس به خودش یه تلنگری بزنه ، بیدار شه و دوباره فعالیت و تلاشش رو برای عشقی که داره آغاز کنه.
    امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

9. 9 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

من با دوستان عزیز موافقم. اما یه نکته هم باید در نظر بگیرین.
    همونطور که می دونین نجوم چند شاخه هست که هر کسی بنا به علاقه اش وارد یک زمینه اش میشه. اینکه شما می گین باید بری در حد اختر فیزیک بخونی یا مثل منجم حرفه ای بلد باشی تا یه حدی درسته اما نه واسه همه. ببینین یه عده ای هستن که نجوم رو علاقه ای دنبال می کنن تا جایی که بهشون لذت بده و احساس خوبی داشته باشن ازش اما وقتی باید و اما و اجبار اومد رو کار دیگه بحث علاقه میره کنار و بعد از مدتی زده میشه. واسه کسی که میخاد تخصصی پیش بره آره، ولی کسی که علاقه ای میره جلو باید بر حسب میزان و شدت علاقه اش هم عمل کنه. نمیدونم بازم شما بهتر میدونین ولی خودم میدونم اگه بخام باید و نبایدِ دیگرانو قاطی علاقه ام بکنم دیگه اون لذتی که از نجوم و رصد میبرم رو نمیبرم. باید بر حسب حسو علاقه ام پیش برم تا پیشرفت کنم. گمونم کسایی که مثل منن هم کم نباشن. اما خب حرفتون درسته که یه منجم باید منابع اطلاعاتیشو ببره بالا نجوم بزبان ساده و نجوم دینامیکی هم از پایه های اطلاعاتی واسه هر منجمی هستن. و باید بخونیمشون. با کلیت حرفاتون کاملا موافقم.
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

11. 9 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428
    تشکر شده 1,974 بار در 166 ارسال

سلام دوستان
    خوشحالم كه بحث بسيار خوب و مفيدي را جناب astronomer169 باز كردند كه درد حال اوضاع نجوم ماست.
    دوستان دقت كنيد كه نجوم آماتوري ايران سن و سال زيادي در افزايش حجم فعاليت‌ها ندارد. تقريباً با راه‌اندازي مجله‌ي نجوم در سال 1370 اين راه آغاز شده و با كسوف سال 1378 و آن همه تبليغ به يكباره حجم انبوهي از خانواده‌ها به خصوص جوانان به نجوم علاقه‌مند شدند. مسلماً طي اين سال‌ها نجوم نوپاي آماتوري ايران قوام نيافته بود و ساختاري نداشت. سال 1380 با تأسيس شاخه‌ي آماتوري انجمن نجوم ايران سعي شد اين قوام و استحكام به نجوم آماتوري ايران بخشيده شود. ولي اكثر جمعيت منجمان ايران نوجوان و جوان هستند و بالطبع در اين سن با توجه به سنين مدرسه و دانشگاه، جوان نمي‌توان براي نجوم هدف بلندمدت تعيين كند. در واقع يكي از علت‌هايي كه اكثر منجمان آماتور دنيا سن بالا هستند به همين دلايل بستگي دارد. انتخاب راه و روش زندگي و تطبيق علاقه‌اي مانند نجوم با موفقيت در زندگي براي يك جوان كار بسيار دشواري است. جوان شور و هيجان و انرژي زيادي دارد و لذا پس از ورود به نجوم و علاقه‌مند‌شدن به آسمان در عرض چند ماه انرژي او به كل تخليه مي‌شود. در واقع ساختار نجوم آماتوري ايران طرح مدوني براي ارتقاء سطح دانش و ايجاد انگيزه جوان ندارد و پس از مدتي يك جوان عاشق نجوم تبديل به جوان بي‌انگيزه‌اي مي‌شود كه ديگر نام او را بايستي در پستوي خاطره‌هايمان جستجو كنيم!
    دليل تخليه اين انرژي به خاطر نبود برنامه‌هاي مدون و كارآمد در كشورمان به خصوص نجوم آماتوري است. نجوم آماتوري مستلزم هزينه، كار و برنامه‌ريزي است. براي مثال منجمان ما يك رصدگاه مناسب براي اقامت چند شبانه‌روزي براي رصد و مطالعه در آسمان شب ندارند. بالطبع بايستي كيلومترها راه را با خستگي مفرط براي يك شب اقامت شبانه متحمل شوند و خسته و كوفته به رصدگاه رسيدن با برنامه‌ترين منجم را بي‌برنامه مي‌كند. مسلماً در چنين شرايطي هدفي نيز براي رصد و مطالعه و كشف و ارتقاء سطح دانش نجوم در ايران وجود نخواهد داشت و تا زماني كه نجوم آماتوري با برنامه‌ريزي‌هاي بلندمدت ساماندهي نشود همين روند ادامه خواهد داشت.
    براي بهبود اين اوضاع بايستي در مرحله‌ي اول سمينارهايي بابت كشف و علت و ريشه‌يابي عوامل طرد يك منجم در نجوم برگزار شود و اطلاع‌رساني باعث حضور بيشتر افراد متفكر در اين‌گونه برنامه‌ها و بالطبع جرقه‌هاي لازم براي برنامه‌ريزي و از خواب خفته بيدارشدن منجمان كشورمان خواهد شد.
    در مرحله‌ي بعدي بايستي هيئتي منتخب از منجمان باسابقه‌ي كشور گرد هم بيايند و براي اجراي طرحي مدون براي افزايش دانش و اطلاعات و ايجاد انگيزيه و كارايي در نجوم آماتوري را مورد تصويب قرار دهند و علاوه بر شناسايي منجمان برتر در ايران و شناسنامه‌دار كردن فعاليت‌هاي گروهي در ايران ضمن حمايت از اين‌گونه فعاليت‌ها قدم‌هاي مثبتي براي افزايش بار علمي در نجوم آماتوري ايران به ياري خدا برداشته شود
    در مرحله‌ي سوم بايستي رصدگاه‌ها و تفرج‌گاه‌هاي مناسبي در ايران براي افزايش برنامه‌هاي پربار رصدي ايجاد شود تا منجم با خيالي آسوده و به دور از خستگي به كنكاش در آسمان شب و پروژه‌هاي خويش بپردازد.
    به اميد پيشرفت رو به بهبود نجوم آماتوري در ايران

13. 13 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط stargazer1389 نمایش پست ها
    من با دوستان عزیز موافقم. اما یه نکته هم باید در نظر بگیرین.
    همونطور که می دونین نجوم چند شاخه هست که هر کسی بنا به علاقه اش وارد یک زمینه اش میشه. اینکه شما می گین باید بری در حد اختر فیزیک بخونی یا مثل منجم حرفه ای بلد باشی تا یه حدی درسته اما نه واسه همه. ببینین یه عده ای هستن که نجوم رو علاقه ای دنبال می کنن تا جایی که بهشون لذت بده و احساس خوبی داشته باشن ازش اما وقتی باید و اما و اجبار اومد رو کار دیگه بحث علاقه میره کنار و بعد از مدتی زده میشه. واسه کسی که میخاد تخصصی پیش بره آره، ولی کسی که علاقه ای میره جلو باید بر حسب میزان و شدت علاقه اش هم عمل کنه. نمیدونم بازم شما بهتر میدونین ولی خودم میدونم اگه بخام باید و نبایدِ دیگرانو قاطی علاقه ام بکنم دیگه اون لذتی که از نجوم و رصد میبرم رو نمیبرم. باید بر حسب حسو علاقه ام پیش برم تا پیشرفت کنم. گمونم کسایی که مثل منن هم کم نباشن. اما خب حرفتون درسته که یه منجم باید منابع اطلاعاتیشو ببره بالا نجوم بزبان ساده و نجوم دینامیکی هم از پایه های اطلاعاتی واسه هر منجمی هستن. و باید بخونیمشون. با کلیت حرفاتون کاملا موافقم.
    ممنون از این نکته جدی و خوب ولی جوابش ساده است!
    کسی که خودشو منجم میدونه یا تشنه ی دانستن نجوم مططئن باش بهش هر مطلب سخت و اسون نجومی رو یاد بدی، با کمال میل قبول میکنه!( این قبول کردن بسته به علایق اون فرد توی شاخه ای از نجوم فرق میکنه!) منجم های اماتوری که الان هستن(یکیش خودم!) که دونستن اطلاعات پایه نجومی براشون لذت بخشه ولی خیلی لذت بخش تر از اون دانستن تخصصی بخصی موضوعات است! من خودم شخصا به اپتیک و تلسکوپ علاقه دارم! هر مطلبی در مورد این بخش باشه و گیر بیارم میخونم!حتی مطالب تخصصی!(تخصصی تر از اینم هست که اونم وقت کنم میخونم والبته در اینده میخونم!)
    منجم ها دوست دارن یه رشته ی اخترفیزیک رو در دانشگاه ها بخونن( بحث بازار کار و ... رو بیخیال فعلا!) یعنی میخوان که مطالب تخصصی نجوم رو یاد بگیرن! اگه زمینه ی مطالعاتی برای همه فراهم بشه مطمئن باش همه سعی میکنن از مطالب استفاده کنن و بخونن! ولی چون الان مطالب مون در حد چند کتاب اماتوری و پایه اس از این رو همه توی یک سطح موندن و واقعا هم نمیدونن باید چیکار کنن! کسی که به نجوم علاقه منده نیازی به زور و اجبار نیست که بگیم بیا این کتاب های دانشگهای اخترفیزیک رو بخون! خودش،خودشو موظف به دونستن میکنه! اون موردی هم که گفتی تا اونجایی که خودشو راضی کنه سمت نجوم میره کاملا درسته این برای کسانی درسته که نجوم رو دوست دارن و بیشتر یه جور تفریح میدونن تا علم! من با این جور آدم ها کار ندارم! با ادم هایی که خودشون رو منجم و علاقه مند به نجوم می دونم کار دارم! درمورد لذت بردن از نجوم یه نکته ای هم بگم که :
    بیشتر سمت المپیادی ها بریم! المپیادهای نجوم باید منابع مختلف و به نسبت پیچیده ای از نجوم حرفه ای رو یاد بگیرن و اول یه کم بد به قضیه نگاه می کنن!حالا سختی و استاد و ... وقتی که میرن و واقعا میشینن میخونن و چندتا مسئله رو حل میکنن در خودشون یه لذت خاصی می برن!(البته یه کمی هم غرور بهشون دست میده ولی اطلا عیب نیست چون غرور هم داره! ) این لذت به مراتب از لذت رصد سیارات براشون بیشتره!(یا اینکه رصد با تلسکوپ و گردش و ... دارای تنوعات خیلی زیادی نسیت به کتاب و ... است!) منجم های آماتور الانمون لذت رو در رصد کردن و کویر دونستن میدونن ولی لذت بیشتر در دانستن و کاربردی کردن دانستشون میدونن!(اگه باور نمیکنید امتحان کنید!) حالا منجم آماتور اگه بخواد مطالب تخصصی یاد بگیره مطمئن باشید لذتشم به همون اندازه که میخواد میبره!از طرفی هم علمی بودن و بالاتر بودن سطح دونستن مطالب تخصصی یه عامل محرک کننده برای این موضوع است! پس یه منجم علاقه مند مطالب تخصصی رو یاد بگیره،لذتشم میبره! حالا توی کشور عزیزمون که وضع نجوم این طوری و همه منتظرن، این دونستن مطالب تخصصی باید دوبرابر جدی گرفته بشه!
    امضای ایشان
    .

15. 7 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط علی ابراهیمی سراجی نمایش پست ها
    سلام دوستان
    خوشحالم كه بحث بسيار خوب و مفيدي را جناب astronomer169 باز كردند كه درد حال اوضاع نجوم ماست.
    دوستان دقت كنيد كه نجوم آماتوري ايران سن و سال زيادي در افزايش حجم فعاليت‌ها ندارد. تقريباً با راه‌اندازي مجله‌ي نجوم در سال 1370 اين راه آغاز شده و با كسوف سال 1378 و آن همه تبليغ به يكباره حجم انبوهي از خانواده‌ها به خصوص جوانان به نجوم علاقه‌مند شدند. مسلماً طي اين سال‌ها نجوم نوپاي آماتوري ايران قوام نيافته بود و ساختاري نداشت. سال 1380 با تأسيس شاخه‌ي آماتوري انجمن نجوم ايران سعي شد اين قوام و استحكام به نجوم آماتوري ايران بخشيده شود. ولي اكثر جمعيت منجمان ايران نوجوان و جوان هستند و بالطبع در اين سن با توجه به سنين مدرسه و دانشگاه، جوان نمي‌توان براي نجوم هدف بلندمدت تعيين كند. در واقع يكي از علت‌هايي كه اكثر منجمان آماتور دنيا سن بالا هستند به همين دلايل بستگي دارد. انتخاب راه و روش زندگي و تطبيق علاقه‌اي مانند نجوم با موفقيت در زندگي براي يك جوان كار بسيار دشواري است. جوان شور و هيجان و انرژي زيادي دارد و لذا پس از ورود به نجوم و علاقه‌مند‌شدن به آسمان در عرض چند ماه انرژي او به كل تخليه مي‌شود. در واقع ساختار نجوم آماتوري ايران طرح مدوني براي ارتقاء سطح دانش و ايجاد انگيزه جوان ندارد و پس از مدتي يك جوان عاشق نجوم تبديل به جوان بي‌انگيزه‌اي مي‌شود كه ديگر نام او را بايستي در پستوي خاطره‌هايمان جستجو كنيم!
    دليل تخليه اين انرژي به خاطر نبود برنامه‌هاي مدون و كارآمد در كشورمان به خصوص نجوم آماتوري است. نجوم آماتوري مستلزم هزينه، كار و برنامه‌ريزي است. براي مثال منجمان ما يك رصدگاه مناسب براي اقامت چند شبانه‌روزي براي رصد و مطالعه در آسمان شب ندارند. بالطبع بايستي كيلومترها راه را با خستگي مفرط براي يك شب اقامت شبانه متحمل شوند و خسته و كوفته به رصدگاه رسيدن با برنامه‌ترين منجم را بي‌برنامه مي‌كند. مسلماً در چنين شرايطي هدفي نيز براي رصد و مطالعه و كشف و ارتقاء سطح دانش نجوم در ايران وجود نخواهد داشت و تا زماني كه نجوم آماتوري با برنامه‌ريزي‌هاي بلندمدت ساماندهي نشود همين روند ادامه خواهد داشت.
    براي بهبود اين اوضاع بايستي در مرحله‌ي اول سمينارهايي بابت كشف و علت و ريشه‌يابي عوامل طرد يك منجم در نجوم برگزار شود و اطلاع‌رساني باعث حضور بيشتر افراد متفكر در اين‌گونه برنامه‌ها و بالطبع جرقه‌هاي لازم براي برنامه‌ريزي و از خواب خفته بيدارشدن منجمان كشورمان خواهد شد.
    در مرحله‌ي بعدي بايستي هيئتي منتخب از منجمان باسابقه‌ي كشور گرد هم بيايند و براي اجراي طرحي مدون براي افزايش دانش و اطلاعات و ايجاد انگيزيه و كارايي در نجوم آماتوري را مورد تصويب قرار دهند و علاوه بر شناسايي منجمان برتر در ايران و شناسنامه‌دار كردن فعاليت‌هاي گروهي در ايران ضمن حمايت از اين‌گونه فعاليت‌ها قدم‌هاي مثبتي براي افزايش بار علمي در نجوم آماتوري ايران به ياري خدا برداشته شود
    در مرحله‌ي سوم بايستي رصدگاه‌ها و تفرج‌گاه‌هاي مناسبي در ايران براي افزايش برنامه‌هاي پربار رصدي ايجاد شود تا منجم با خيالي آسوده و به دور از خستگي به كنكاش در آسمان شب و پروژه‌هاي خويش بپردازد.
    به اميد پيشرفت رو به بهبود نجوم آماتوري در ايران

سلام آقای سراجی و ممنون از اینکه در این بحث شرکت کردید!
    خب بخش اول توضیحتون کاملا درست!در مورد کارهای که باید کرد در مرود توضیحتون نظرم رو بگم!

اینکه نجوم الانمون افرادی جوان داره و نوجوان درست!خب نباید ناراحت این باشیم که منجم های جوانی داریم(منظورتون احتمالا این بوده که بزرگتری نیست که به کوچکتری اموزش بده!) خیلی هم خوشحال باید باشیم که جوان های علاق مند به نجوم رو داریم و میتونیم روشون(البته خودشون رو خودشون ) سرمایه گذاری کنیم! خداروشکر الان هر کسی هر چی بخواد میتونه یاد بگیره! نیازی به اموزش دیدن از بزرگتری نداره!(بزرگتر فقط راه رو هموار و زمان رو کاهش میده!) الان به قول آقای دکتر منصوری 99درصد منابع اطلاعاتی دنیا به رایگان در اختیار همه ی مردم نیست از جمله ایرانی ها! کسی با دانستن حرفه ی برنامه نویسی میتونه زمان فعالیت کارهاشو به مقدار زیاید کاهش بده! دسترسی به منجم های دنیا از طریق اینترنت! و . .. پس مشکلی در آموزش دیدن جوان و نوجوان های نجومی کشورمون در سطح تخصصی نداریم!
    الان وضعیت مدیریتی نجوم کشور خیلی بده و همون طور گفتم همه منتظر هستیم (حرف شما آقای سراجی هم در کل داره منتظر بودن رو نمایش میده!) که یکی(منظورمون دولت و نهادهای دولتی است!) به عنوان منجی بیاد بالا و بخواد در سطح کشور( حالا از هر استان) منجم هایی رو گرد هم بیاره و بخوان فعالیت کنن و ... همین امدن و دست به کار شدن و اصلا زمان اومدن فعلا نا مشخصه و کسی هم امیدی به اومدن این منجی در سال های نزدیک نداره! خب این یعنی باید بشینیم و دستمون رو بزنیم زیر چانه و منتظر بمونیم!هیمن منتظر بودن یکی از همون عواملی است که باعث تخلیه انرژی منجم های علاقه مند مون میشه که خودتون چند نمونه آوردید! حالا این تخلیه انرژی و کاهش علاقه کلی و ... همه دست به دست هم میدن که بشه وضعیتی مثله الانمون! نمونه اش همین روز نجوم،هفته فضا،مارتن و ... فکر میکنم چند سال دیگه روز نجوم معنی نداشته باشه! ولی الان یه چیزی داره زیر پوستی توی نجوم کشور حرکت میکنه و کم کمکی داره نجوم رو جلو میبره! اونم رقابت احساسی بین منجم های اماتوره! البته بهتر بگم عذاب وجدان نجومی! همین که باعث میشه به روز نجوم فکر کنید و نزارید برگزار نشه!سعی می کنید که به نوعی نجوم رو سرپا نگه دارید! این جور فعالیت ها بازم برای سرپا نگه داشتن نجوم خوبه ولی ماندگار نیست!
    این راهی که شما توضیح دادید فکر میکنید اگه به وجود بیاد جواب میده!؟ فکر میکنید منجم های با سابقه قدیمی استان ها میتونن یکجا گرد هم بیان!؟(کنایه وار گفتم تابلو بود!:D ) فکر میکنید توی همین تهران بزرگ منجم ها به راحتی گرد هم میان!؟
    الان آینده نجوم کشور دست همین منجم هاست!کسی بهتر از خوده همین منجم ها نمیتونه اینده نجوم رو ترسیم کنه! کسی نمیتونه هدف کوتاه و بلند مدت نجومی و به خوبی تعیین کنه جزء همین منجم ها! حتی فعالیت منجم هیا حرفه ای توی کشور اصلا به چشم نمیاد ولی فعالیت منجم های آماتور بسیار واضح و کامل به چشم میاد! فقط الان به طور کلی نجوم اماتوری کشور توی یه گودالی افتاده که خودشونم نمی دونن افتادن و با اینکه نمیدونن بازم منتظرن!:D این یعنی فعالیت کلی صفر!

همین راه و روشی که شما پیشنهاد قبلا(سال پیش) بهش فکر کردم و توی همین فروم یه اشاره ای کردم ولی بعدا(بعد از چند ماه فهمیدم که جواب گو در اینده ی نزدیک نیست!

فکر کردم و یه راه بهتری پیدا کردم که به نظرم جواب میده!(تا حد خیلی زیادی مطمئن شدم ولی صد در صد نیست چون کمی منجم ها غیر قابل پیش بینی میشن!)
    راه حلم اینه که زمینه رو برای ارتقا دانستن بالا ببریم!حالا اینجا ابزار و سایل هم خیلی کمک میکنه که خوشبختانه آوااستار هست!:D البته این فراهم کردن در چند سال اینده خیلی بهتر میشه(ایشالله) که اون ووقع البته نیاز داریم! به این دلایل میگم که زمینه برای مطالعه ایجاد بشه چون نقطه ضعف اصلی پیشرفت توی کشور ایجاد کردن حس رقابته! چیزی که خیلی خوب توی چند موضوع از نجوم کشور خیلی خوب جوب داده!نمونه اش : 1- عکاسی نجومی! چون عکاسی یه فن یا یه هنریه که به طبع خیلی ها میخوره و مخصوصا نجومیش باشه! الان بهترین عکاسان نجومی توی کشورمون هستن و اینک به خاطر رقابتی ای که بین منجم هاست! 2- ماراتن ها! وقتی لیست برنده ها رو توی چند سال گذشته میدیدم، میدیدم که سال به سال مهارت جرم گیری شرکت کننده ها بیشتر میشه و نفرات اول با تعداد جرم بیشتری اول میشن!تا اینکه الان به جرم گیری 140 به بالا در یک شب رسیده! سال های اینده زمان ملاک اول شدن میشه (البته الانم هست ولی بارز نیست!)! منظورم مهارتی که به خاطر رقابت بالا رفته و گرنه برگزاری ماراتن منظروم نیست! 3- به طور کلی در کشور افراد دنبال موضوعات نجومی هستن که یه جورایی مطرح بشن و اعلام حظور کنن و البته با بقیه یه جور رقابت کنن!( دوستان مهمان که مطلب رو میخونن ناراحت نشن!این قدر مسات مالی کردیم همه چی رو که تا چیزی میگیم به کسی بر می خوره!ناراحت نشید کلی گفتم!) برگزاری و ایجاد کارگاه های ماهانه!تشکیل و گروه بندی مراکز نجومی،برگزاری نمایشگاه های نجومی،تشکیل انجم های بین المللی،ایجاد وب سایت های نجومی(جنبه رقابتی کمتری داره ولی جدا از رقابت نبوده!) فروشگاه های نجومی،انتشار کتاب و مجله و ...

در کل کشور هم رقابت سازنده خیلی خیلی به ارتقا سطح و توانایی کمک کرده! نمونه اش همین کنکور(!)
    المپیاد ها و ...

- به طور کلی ایجاد رقابت سازنده(کوبنده هم باشه خوبه تا یه حدی:d شوخی کردم!) بین منجم های کشور خیلی خیلی عالیه!چون رقابت خودجوش ایجاد میشه و کسی نیست بگه این کارو کن،این کارو نکن!اینجا باش،اونجا نباش! برو،نرو! و ...
    کار اصلی "رقابت بر سر دانستن در حیطه ی نجومه" و امیدوارم منجم ها با دیدن این راه خودشون رو به خواب نزنن که هیچ کاری نمیشه کرد جزء خودکشی!
    امضای ایشان
    .

17. 7 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428
    تشکر شده 1,974 بار در 166 ارسال

درباره وضعیت نجوم در ايران ...         
    نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها
    اینکه نجوم الانمون افرادی جوان داره و نوجوان درست!خب نباید ناراحت این باشیم که منجم های جوانی داریم(منظورتون احتمالا این بوده که بزرگتری نیست که به کوچکتری اموزش بده!) خیلی هم خوشحال باید باشیم که جوان های علاق مند به نجوم رو داریم و میتونیم روشون(البته خودشون رو خودشون ) سرمایه گذاری کنیم!
    جناب astronomer169 با سلام
    جوان بودن يك جامعه بسيار خوب و مفيد است. اكنون نسل ايران هم واقعاً جوان است. ولي دقت كنيد كه مسئولين الان چقدر براشون سخت است تا با آن همه برنامه‌ريزي مثلاً ايجاد اشتغال كنند. نجوم هم از اين قاعده مستثني نيست. وقتي در رأس امور برنامه‌ريزاني براي هموار كردن راه جوانان در نجوم وجود نداشته باشد مسلماً جوان آن‌قدر استقلال در زندگي ندارد تا بتواند براي موفقيت خود در نجوم تصميم‌گيري كند. خانواده‌ها اكثراً به پيشرفت درسي و مادي فرزندانشان در زندگي اهميت فراواني مي‌دهند و يك منجم نوجوان هم از درس و مشق مي‌افتد و هم آينده شغلي ندارد و لذا اهالي منزل دائماً كودتا مي‌كنند تا او را از علاقه‌ي خويش منصرف كنند. البته جوان با برنامه‌ريزي مناسب جلوي حرف و حديث‌ها را مي‌گيرد. لذا اولين راهكارها براي اين قشر از منجمان بايستي ارائه شود تا با موفقيت خود در امور زندگي خانواده را متقاعد سازد كه نجوم نه تنها براي او مفيد است بلكه باعث پيشرفت او در زندگي نيز شده است.
    نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها
    خداروشکر الان هر کسی هر چی بخواد میتونه یاد بگیره! نیازی به اموزش دیدن از بزرگتری نداره!(بزرگتر فقط راه رو هموار و زمان رو کاهش میده!) الان به قول آقای دکتر منصوری 99درصد منابع اطلاعاتی دنیا به رایگان در اختیار همه ی مردم نیست از جمله ایرانی ها! کسی با دانستن حرفه ی برنامه نویسی میتونه زمان فعالیت کارهاشو به مقدار زیاید کاهش بده! دسترسی به منجم های دنیا از طریق اینترنت! و . .. پس مشکلی در آموزش دیدن جوان و نوجوان های نجومی کشورمون در سطح تخصصی نداریم!
    الان وضعیت مدیریتی نجوم کشور خیلی بده و همون طور گفتم همه منتظر هستیم (حرف شما آقای سراجی هم در کل داره منتظر بودن رو نمایش میده!) که یکی(منظورمون دولت و نهادهای دولتی است!) به عنوان منجی بیاد بالا و بخواد در سطح کشور( حالا از هر استان) منجم هایی رو گرد هم بیاره و بخوان فعالیت کنن و ... همین امدن و دست به کار شدن و اصلا زمان اومدن فعلا نا مشخصه و کسی هم امیدی به اومدن این منجی در سال های نزدیک نداره!
    به ياد دارم كه در سال 1384 با يك برنامه‌ريزي مدون منجمان علاقه‌مند جوان بسياري را به كمك سازمان دانش‌آموزي شهر تهران گرد هم جمع كرديم و طي يك همايش 2 روزه آنها را با نجوم آماتوري بيشتر آشنا ساختينم. من قصد داشتم تا روي اين نسلي كه از تهران گرد هم آمدند كار كنم و جلسات زيادي را براي تاپ‌ترين افراد برجسته در اين همايش برگزار كرديم. از درون اين نشت‌ها و همايش‌ها افرادي قدم به نجوم اماتوري گذاشتند كه بعضي از آنها اكنون نيز موفقند. در واقع من خودم از مخالفان ترويج بي‌رويه نجوم در بين مردم هستم. يعني اگر دستم باز بود و حمايت مالي مي‌شدم الان مطمئن باشيد كه گروه‌هاي موفق از منجمان نخبه‌ي جوان را گرد هم مي‌آوردم تا با آموزش آنها و تعيين هدف باعث موفثيت آنها در نجوم باشم تا بتوانند از تأثيرات نجوم در برنامه‌هاي زندگي خود براي نيل به موفقيت در زندگي نيز استفاده كنند. پس من صرفاً آدمي نيستم كه فقط دست روي دست بگذارم. الان هم حاضرم كه فعاليت‌هاي زيادي براي موفقيت منجمان جوان انجام دهم. مانند آن‌جه كه آقاي امام سال‌ها است انجام مي‌دهند.
    در پايان عرض كنم كه نجوم آماتوري ايران به علت حضور بيش از اندازه جوانان بار تجربي كمي دارد و جوان تا آزمون و خطا انجام ندهد نمي‌تواند در آينده راه صحيح را پيدا كند. چون نجوم ايران بزرگتر موفقي در سطح موفقيت‌هاي اماتورها در دنيا ندارد كه بتواند از او راهنمايي بگيرد.

19. 5 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 8 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)