صفحه 6 از 8 نخستنخست ... 2345678 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 72

موضوع: درباره وضعیت نجوم در ايران ...

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

درباره وضعیت نجوم در ايران ...

انتقاد،نظر،نصیحت،تذکر،درد و دل و ... نجومی در مورد وضعیت نجوم در کشور

در مورد وضعیت نجوم در کشور خیلی حرف هست و هر کسی هم نظر و عقیده و ... داره! این تاپیک برای گفتگو در مورد این موضوع است!(خودم خیلی حرف دارم!)

تذکر 1 : احترام یکدیگر رو نگه دارید!
    تذکر 2 : عقیده اتون رو تحمیل نکنید!

منتظرم حرفاتون هستم و هستیم...

ویرایش توسط 169 : 04-12-2011 در ساعت 01:27 AM
    امضای ایشان
    .

2. Top | #51
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10306
    تشکر شده 88 بار در 25 ارسال

من که تصمیم خودموگرفتم هدفم برای رشته ی نجومه میدونم خیلی وقت دارم تاتصمیم گیری قطعی ولی هدفمواین گذاشتم چون احساس میکنم غیرازنجوم هیچ چیزدیگه ای نمیتونم بخونم نمیتونم درباره ی چیزدیگه ای فکرکرنم وبراش زحمت بکشم...حتماآقای پوخرسندی خوب عمق حرفای بنده رامیفهمندچون خودشونم همینوانتخاب کردن ممنون ازراهنماییهاتون
    امضای ایشان
    سربه هوا باشید

3. Top | #52
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479
    تشکر شده 11,960 بار در 1,080 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Z78Khosrow نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان من میخواستم درباره نجوم از شماها که وارد این رشته شدید پرسوجوکنم.. میشه از موقیعت های شغلی این رشته برام بگیدتابدونم وازاینایی نباشم که یه هووویی پشیمون شم
    لطفا....
    سلام.

بنده الان دانشجوی ارشد اخترفیزیک هستم و با نهایت علاقه پا به این عرصه گذاشتم ولی باید خدمتتون عرض کنم که درصورتی میتونید موقعیت شغلی مناسب داشته باشید که تحصیلات تکمیلی تون رو در خارج از کشور انجام دهید و یا در کشور خودمون تا مرحله دکتری پیش بروید تا شاید! عرض کردم شاید در دانشگاهی ظرفیتی بود تا بشه تدریس کرد و اگر شد نهایتا هیئت علمی بشید که بسیار امر دشواری است، اینم از روی تجربه میگم و دیدی که از دانشجوهای دکتری دانشکدمون دارم.

البته اکثرمون تجربه تدریس در مدارس و آموزشگاه هارو داریم که اصلا نیازی به مدرک تحصیلی ما ندارن با آماتور بودن هم میشه تدریس کرد!

البته در صورتی که خودتون بسیار پر تلاس باشید که به دنبال کارهای تحقیقاتی باشید در رصدخانه ها و ... شاید با جدیت پیش برید بتونید کار تحقیقاتی پیدا کنید.

ولی امید زیادی در کشور ما نیست جز تدریس! و یا ایده پردازی کنید و کارهای جدیدی رو انجام بدید.

بنده هم قبل ورود به دانشگاه با جدیت تمام پافشاری میکردم که این رشته رو بخونم ولی دوران ارشد باعث میشه دید آدم کلا عوض بشه و انگار صرفا دارید علاقتون رو ادامه میدید، جز شرایطی که در بالا اشاره کردم که در این صورت
    موفق هم خواهید بود .

طبق صحبت هایی که با هم گرایشی هام داشتم و بیشترشون با علاقه این گرایش رو انتخاب کردن، باید عرض کنم 99 درصد آنها پشیمون بودن و میگفتن ای کاش رشته ای می خوندن که پول توش بود!!

پس هدفتون رو انتخاب کنید یا علاقه یا پول البته علاقه هم منجر به پول میشه وقتی که بسیار پرتلاش و جدی این راه رو ادامه بدید.

در کل رشته ای نیست که کار حتما بعد فارغ التحصیلی براتون مهیا باشه. بسیار باید تلاش کنید و به اندک درآمدی که در ابتدا داره قاتع باشید.

البته اینم عرض کنم که در اکثر دانشگاه ها باید در کارشناسی رشته فیزیک رو بخونید و گرایش واقعیتون در دوره ارشد انتخاب میشه ولی برخی دانشگاه ها هستن که از کارشناسی نجوم دارن، که باید به دفترچه انتخاب رشته مراجعه کنید.

موفق باشید

امضای ایشان
    وقتی خدا را دیدم که مشکلم را حل می کرد، من به توانایی او ایمان می آوردم

و وقتی حل نمی کرد

می فهمیدم او به توانایی من ایمان دارد...

4. 11 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #53
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

وقتی طرح احداث رصدخانه ملی ایران به دلیل کمبود بودجه سالهاست که مشکل پیشرفت داره و جدیدا هم داره رو به تعطیلی میره، میشه جایگاه علمی مثل نجوم رو در افکار سیاستمداران ما حدس زد. متاسفانه ما هنوز در سپهر سیاست و اقتصاد ایران کوتاه مدت فکر می کنیم. کلی دانشجوی فوق لیسانس و دکتری نجوم داریم که به دلیل نداشتن ابزار رصدی و بودجه پژوهشی و نبود همکاری بین المللی یا بیکار خواهند بود و یا از ایران می روند و در گوشه ای دیگر از جهان پژوهش و زندگی می کنند و هرگز باز نمی گردند یا اینکه با مدرک بالای تحصیلی خودشون مشغول تدریس نجوم در مدارس هستند. یعنی کشور کلی هزینه کرده برای تربیت نیروی متخصص و ازشون استفاده ای نمیشه.

رصدخانه ملی ما تنها به 100 میلیارد تومان برای تکمیل احتیاج داره. و همین وسیله 100 میلیاردی از خروج مغرهایی جلوگیری می کنه که برای پرورش هر کدام از آنها در نظام آموزشی از دبستان تا دکتری ده‌ها میلیون تومان هزینه شده.

هفته پیش اولین فضاپیمای بین سیاره‌ای هند با هزینه 230 میلیارد تومن به مریخ رسید!

6. 10 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #54
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    572
    تشکر شده 1,037 بار در 121 ارسال

خب منم دوست دارم که یه سری حرف ها رو بزنم:
    یادمه زمانی که من نجوم رو شروع کردم دوران مدرسه، با یه شور و اشتیاق عجیبی کلاس ها رو دنبال میکردم حتی خیلی وقت ها از کلاس هام خیلی هم جلوتر بودم و با بودن در یه مقطع منتظر مقطع و بهتره بگم کلاس بعدی بودم...
    اما الان شرایط مراکز آموزشی کاملا عوض شده؛ (حداقل اون چیزی که جلوی چشمام هست) مسئولین امر هم نسبت به مراجعینشون بی برنامه هستند و دچار سردرگمی عجیب...
    حتی نمیدونن که بعد از اینکه یه نفر تمام کلاس های ارائه شده ی اون مرکز رو گذروند بعدش اون رو قادر به انجام چه کارهایی میکنه و این مورد باعث دلزدگی و بی انگیزه ای افراد میشده و نتیجه میشه که عده ی زیادی صرفابرای تفریح و گذروندن فراغت خود که البته چیز بدی هم نیست سراغ نجوم بیان... اما چقدر خوبه که روی این افراد جوری دیگه سرمایه گذاری بشه...
    دومین مورد نمیدونم چه توصیفی رو به کار ببرم که گویای درد دل عمیقم باشه و اون شیوع بی رویه ی مدرسان نجوم در هر سطح درهر مکانی هست...
    یادمه تو یه جلسه بودیم که از یکی از مدرسان سوال شد که شما برای این ترم پیشنهاد میدید خودتون چی تدریس کنید...
    جواب اون فرد:
    اخترفیزیک
    کیهان شناسی
    نجوم مقدماتی/ پیشرفته
    نجوم رصدی
    تقویم
    و....
    وقتی داشتم میشنیدم با خودم فقط به این فکر میکردم که یه نفر تو سن اون فرد واقعا تونسته به درجه ای از علم برسه که بعد تدریس کنه و از نظر بنده این حرف ها نشانگر علم زیاد اون فرد نبود بلکه نشانگر این بود که علم این فرد اقیانوسی است به عمق یک وجب...
    مورد سوم اینکه مد شده هرکس از یه جا اومده و خودش رو صاحب ( به معنای واقعی) برای یک موضوع به همه معرفی کرده و هرکسی به جز بادمجون دورقاب چین های اون فرد حق ورود در این مبحث رو ندارن و اگه داشتن اول باید از ایشون اجازه بگیرن اگه نگرفتن منتظر هرگونه بد وبیراه و زیرآب زدن که در حد شعور و فرهنگ یک انسان نیست باشند...
    به معنای واقعی انحصار طلبی محض یک سایه ی خیلی وسیع روی نجوم و جامعه ی نجومی ما این روزها احساس میشه.
    البته نگذرم از تعداد اندکی افراد علمی و باتجربه که همیشه و همیشه دلگرمی جامعه آماتوری ایران بودند.
    امیدوارم که به زودی یه اندیشه ی کارامد به جای انحصار طلبی سایه بندازه رو نجوم آماتوری ایران و همه ی آماتور ها برای انجام فعالیت یه حاشیه امن و آرام و بدون دغدغه احساس کنند.
    امضای ایشان
    فانتزی این روزام شده اینکه استادمو ببینم بهم بگه استاتیک 20 شدی....
    اون امتحان سختو گرفتم که عمقی درسو فهمیده باشی...

امتحانو بیخِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِیی ییییییییییییییییییییییییی یییییییییال

8. 11 کاربر مقابل از fampersi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #55
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    10957
    تشکر شده 173 بار در 38 ارسال

حالا که حرف از رصد خونه ملی شد،چند روز پیش پشت یه کتاب درسی این تصویرو دیدم.

به امید روزی که قبل از عمل پز کارهای نکرده رو ندیم و به جای عکس کامپیوتری تصویر واقعی رصد خونه ملی ایران رو پشت کتابا ببینیم
    امضای ایشان
    از آسمان نهراس و پرواز را باور داشته باش،
    آنگاه این زمین است که به تو دو بال هدیه می دهد

10. 8 کاربر مقابل از dark galaxy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #56
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102
    تشکر شده 838 بار در 229 ارسال

سلام.
    خیلی ها میگند که نجوم در ایران یک علم مظلوم واقع شده و توجه خاصی به اون نمی شه.
    حتی بعضی افراد نمی دونند که اصلا نجوم چی هست.
    اما به نظر من نجوم یک علم خیلی محبوبه و میان مردم محبوبیت خاصی داره.
    این حرف هم بدون سند نمی زنم.مدرک من برای این که این حرف را می زنم ،روز جهانی نجوم هستش.
    روز جهانی نجوم قرار بود توسط بچه ها و مسئولان مرکز نجوم ادیب برنامه های مختلفی در این باره تدارک ببینیم.خوب بعد از هماهنگی ها،قرار شد که برنامه ها در میدان امام (نقش جهان)برگذار بشه.
    خوب ما به محل رفتیم و آماده شدیم.
    منتظر حضور مردم بودیم،اما مردم واقعا گل کاشتند و همه ی ما را کلا متحیر کردند.
    انتظار حضورشون را داشتیم اما نه دیگه این طوری

من که اون روز شکه شده بودم.
    اما حالا حرف من این وسط اینه که اگه ما این همه علاقه مند به نجوم داریم پس چرا اقدام های اساسی در زمینه ترویج این علم و ترویج رشته های دانشگاهی این علم نمیشه؟
    البته مطمئن هستم که در شهر های دیگر هم علاقه مندان نجوم بسیارند و اگر هر چه زود تر در عرصه ی این علم زیبا قدم هایی برداشته بشه حتما ما یکی از کشور های برتر در حوضه ی نجوم خواهیم بود.
    امضای ایشان
    همیشه شروع سخت ترین مرحله‌ است...

12. 6 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #57
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4446
    تشکر شده 451 بار در 99 ارسال

خیلی زیادن
    ولی خوب چه فایده ...
    تو مدرسه به ما هیــــــــــــچی نجوم یاد نمیدن ، علوم چهارم (؟)دبستان یه درس داشت که معلممون گفت این حفظی و آسونه خودتون بخونین باهامون ریاضی کار کرد ، علوم دوم راهنمایی (؟) هم گفته بود ستاره چیه ، سیاره چیه ، ستاره دنباله دار چیه که تعریف هاش هم فقط به درد خودش میخورد
    خودم هم دیدم ، واقعا تعداد خیلی کمی از آدما فرق نجوم و فالگیری رو میدونن ، به هرکی میگی نجوم میخونم میگه ماه تولد من صورت فلکیش چیه ( این قسمتش که خوبه ) بعدشم میگه تعبیرش چیه ؟
    بخوای درستش رو هم توضیح بدی میبینی وسطش طرف پاشد رفت واسه خودش چایی بریزه :|
    تو بقیه علما مردم یه حد وسطی دارن ولی تو نجوم ... :|
    من فردا برم تو مدرسه پخش کنم خورشید قراره تیکه تیکه شه دور زمین بچرخه بچه ها باور میکنن

14. 5 کاربر مقابل از tina عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #58
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9130
    تشکر شده 139 بار در 20 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط tina نمایش پست ها
    خیلی زیادن
    ولی خوب چه فایده ...
    تو مدرسه به ما هیــــــــــــچی نجوم یاد نمیدن ، علوم چهارم (؟)دبستان یه درس داشت که معلممون گفت این حفظی و آسونه خودتون بخونین باهامون ریاضی کار کرد ، علوم دوم راهنمایی (؟) هم گفته بود ستاره چیه ، سیاره چیه ، ستاره دنباله دار چیه که تعریف هاش هم فقط به درد خودش میخورد
    خودم هم دیدم ، واقعا تعداد خیلی کمی از آدما فرق نجوم و فالگیری رو میدونن ، به هرکی میگی نجوم میخونم میگه ماه تولد من صورت فلکیش چیه ( این قسمتش که خوبه ) بعدشم میگه تعبیرش چیه ؟
    من فردا برم تو مدرسه پخش کنم خورشید قراره تیکه تیکه شه دور زمین بچرخه بچه ها باور میکنن
    به طور وحشتناکی موافقم!!
    خیلی از دوستان من که المپیاد فیزیک هستند، به من میخندیدند و میگفتن نجوم که آسونه ( به شوخی البته! :| )
    اما بالاخره این رو هم باید قبول کرد که جدیدا" عده ی انگشت ناشماری (!) به نجوم علاقه ی خاصی پیدا کرده اند!!
    شاید بشه این امید رو داشت که در چند سال آینده نجوم جزو علوم دست و پا شکنداننده باشه
    امضای ایشان
    “Logic will get you from A to Z; imagination will get you everywhere”

16. 4 کاربر مقابل از Arta.kh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #59
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102

نقل قول نوشته اصلی توسط tina نمایش پست ها
    خیلی زیادن
    ولی خوب چه فایده ...
    درسته.من هم قبول دارم که نجوم در افکار مردم قدری بد جا افتاده و دید مردم از نجوم یک چیز دیگه هست.
    اما باید گفت که چند سالی هست مراکز نجوم مختلف و شهرداری ها شدیدا دارند به ترویج نجوم می پردازند.
    حداقل در اصفهان که این طوره.
    شما کم تر کسی را می تونید پیدا کنید در اصفهان که مرکز نجوم ادیب را نشناسه؛یا حتی اگر به اسم نشناسه به محل و فعالیت ها می شناسه.
    خود ما هم که اسم منجم را یدک می کشیم باید در زمینه ی ترویج این علم تلاش کنیم.
    خود من در کلاس سوم راهنمایی که یکی از فصل ها در مورد نجوم بود،از معلم علوممون اجازه گرفتم تا این درس را من تدریس کنم.
    معلممون هم قبول کرد.
    من هم از فرصت استفاده کردم و طی دو جلسه کامل و با اطلاعات اضافه این فصل را درس دادم.
    به نظرتون نتیجه چی بود؟
    بعد از اون دو جلسه تغریبا ۸۰درصد کلاس می خواستند بدونند که اگه بخواهند نجوم ادامه بدهند باید کجا برند یا چه کاری انجام بدهند؟
    حتی معلم من مجبور کرد که به ۳کلاس دیگه هم درس بدم!
    حالا میشه نتیجه گرفت که اگر نجوم درست تحویل مردم داده بشه باعث میشه که این علم خیلی گسترده تر بهش پرداخته بشه و نتایج خیلی خوبی هم به همراه داره.
    امضای ایشان

18. 4 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #60
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102

درباره وضعیت نجوم در ايران ...         
    سلام.من چند سوال داشتم.
    اگر من بخواهم نجوم را تو دانشگاه هم ادامه بدم،بعد از دیپلم ریاضی و کنکور چه رشته ای باید انتخاب کنم؟
    دیگه این که بازار کار این رشته ای که گفتید چطوریه؟با چه رتبه ای در کنکور میشه به این رشته رفت؟
    کدام دانشگاه ها رتبه ی بالاتری دارند وسطح اونا بالا تره؟و سوال هایی از این قبیل که اگر پاسخ بدید ممنون می شم.
    با تشکر
    امضای ایشان

20. کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 6 از 8 نخستنخست ... 2345678 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)