صفحه 2 از 8 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 72

موضوع: درباره وضعیت نجوم در ايران ...

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

درباره وضعیت نجوم در ايران ...

انتقاد،نظر،نصیحت،تذکر،درد و دل و ... نجومی در مورد وضعیت نجوم در کشور

در مورد وضعیت نجوم در کشور خیلی حرف هست و هر کسی هم نظر و عقیده و ... داره! این تاپیک برای گفتگو در مورد این موضوع است!(خودم خیلی حرف دارم!)

تذکر 1 : احترام یکدیگر رو نگه دارید!
    تذکر 2 : عقیده اتون رو تحمیل نکنید!

منتظرم حرفاتون هستم و هستیم...

ویرایش توسط 169 : 04-12-2011 در ساعت 01:27 AM
    امضای ایشان
    .

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537
    تشکر شده 3,013 بار در 352 ارسال

سلام
    لطفاً نظرتان را راجع به گروه اختفا و iota/me بفرمایید. تصور میکنم به بحث کمک کند. و اما چند نکته:
    1. با بسیاری از صحبت های دوستان موافقم. ولی عزیزان می دانند که یک به اصطلاح منجم آماتور تعریفی دارد. اکثر فعالیت ها در ایران در حیطه نجوم ترویجی است و نه نجوم آماتوری هدف مند و علم گرا. این قضیه ترویج نجوم بسیار فرسایشی است و فرد پس از مدتی کار با انبوهی از فعالیتهای تکراری مواجه شده و نهایتا دلسرد می شود.
    2. این صحبت های دوستان چند سال است که در جریان است ولی کو عمل. ما بسیاری از منجمانی داریم که روی بارش شهاب تجربیات مناسبی دارند ولی هیچ کار منسجمی در کشور در این خصوص مشاهده نمی شود.
    3. متاسفانه البته حاشیه ها هم بسیار کمر شکن هستند و یکی از دلایل آن اتفاقا افرادی هستند که سواد نجومی کمی دارند ولی متاسفانه اسمی بهم زده اند.

3. 5 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    431
    تشکر شده 258 بار در 55 ارسال

تو این زمینه سرمایه گذاری خیلی کمه خصوصا در قشر سنی 15 تا 30 سال.
    ویرایش توسط Sunrise : 04-13-2011 در ساعت 07:41 PM
    امضای ایشان
    انسان قسمتی از کل است،
    که ما به آن می گوییم جهان ، قسمتی که محدود است در زمان و مکان. او خودش را،
    افکارش را و احساسش را مثل چیزی جدا از بقیه تجربه می کند- نوعی فریب بصری از
    هوشیاریش. این اغفال برای ما نوعی از زندان است، مهر و عاطفه منحصر میشود به
    امیال خودمان و اندکی اشخاص نزدیکتر به ما. وظیفه ما باید این باشد که از این
    زندان "با فراختر کردن دایره مهربانیمان برای در آغوش گرفتن همه مخلوقات و
    زیبایی طبیعت" خودمان را آزاد کنیم. (
    آلبرت انشتین)

5. کاربر مقابل از Hooman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

169

6. Top | #13
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    712
    تشکر شده 239 بار در 34 ارسال

با این حرفایی که زده شد دیگه 100% واجب است که مسیرمون رو انتخاب کنیم، که می خوایم نجومی باشیم یا نه.
    من که خیلی خوشحالم که جمع علاقه مند و با شعوری مثل دوستان آوااستار پیدا کردم.
    ویرایش توسط *sh : 04-14-2011 در ساعت 12:40 PM
    امضای ایشان
    چرا ما فراموش کاریم؟

7. 5 کاربر مقابل از saba asemi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط Atila Poro نمایش پست ها
    سلام
    لطفاً نظرتان را راجع به گروه اختفا و iota/me بفرمایید. تصور میکنم به بحث کمک کند. و اما چند نکته:
    1. با بسیاری از صحبت های دوستان موافقم. ولی عزیزان می دانند که یک به اصطلاح منجم آماتور تعریفی دارد. اکثر فعالیت ها در ایران در حیطه نجوم ترویجی است و نه نجوم آماتوری هدف مند و علم گرا. این قضیه ترویج نجوم بسیار فرسایشی است و فرد پس از مدتی کار با انبوهی از فعالیتهای تکراری مواجه شده و نهایتا دلسرد می شود.
    2. این صحبت های دوستان چند سال است که در جریان است ولی کو عمل. ما بسیاری از منجمانی داریم که روی بارش شهاب تجربیات مناسبی دارند ولی هیچ کار منسجمی در کشور در این خصوص مشاهده نمی شود.
    3. متاسفانه البته حاشیه ها هم بسیار کمر شکن هستند و یکی از دلایل آن اتفاقا افرادی هستند که سواد نجومی کمی دارند ولی متاسفانه اسمی بهم زده اند.
    سلام آقای پرور و خوشحالم که شما هم به این بحث اومدید و شرکت کردید
    در مورد گروه اختفا که توسط خودتون پایه ریزی و شروع به فعالیت رسمیش کرد من شخصا خیلی خیلی خوشحال شدم و دلیل اصلی خوشحالم فقط وجود(فقط وجود این گروه منظورمه وگرنه فعالیت و هدف مند شدن و ... ارزش خودشون رو دارن!) این گروه در کشور بود! چون این گروه باعث ایجاد یه تخصص نجومی در بخشی از نجوم کشور شده و باعث شده که تعدادی هدف از خوندن نجوم همین پیگیری مباحث اختفا و موضوعات مرتبط باشه که این فوق العاده اس برای نجوم کشور! من واقعا خوش حال شدم از ایجاد این گروه و البته در جواب هایی بالای که در مورد رقابت بین منجم ها زدم یه گوشه از از حرفام هم در مورد همین انجمن های بین المللی نجوم بود(فکر کنم زیاد تابلو نبود!)! شروع خیلی خوبی داشته و تا چند سال دیگه ، همین منجم های کشور که به سطح قابل ملاحطه ای با مطالعه و تجربه کافی در مورد اختفا رسیدند اون موقع فعالیتتون فوق العاده جدی تر و شدیدتر میشه! چون اختفا زمینه ای گسترده تری رو داره و تنوع فعالیت توی این زمینه بیشتره یه مسیر اصلی توی نجوم کشور میشه! همین که رقابت بین منجم ها در زمینه اختفا صورت میگیره فوق العاده اس و اگه تعداد علاقه مندان جدی این کار بیشتر شد مطمئنا جدیت فعالیت انجم بیشتر میشه!!

درمورد نکات 1 و 2 و3 که گفتید من نظرمو میگم :
    1- چون همیشه بحث بین منجم اماتور و حرفه ای مطرح بوده و هیچ وقتم به نتیجه نرسیدند چیزی در این مورد نمی گم! دقیقا درست میگید نجوم ایران فقط و فقط الان ترویجی است! ترویج نجوم رو باید کسانی که دوست دارن در این سطح فعالیت ترویجی کنن خیلی عالیه و اجر دنیا و اخرت هم محفوظه! حالا کسانی که میتونن خیلی خیلی بالاتر از فعالیت های ترویجی در کشور فعالیت کنن چرا باید بازم( اشتباها یا به زور!) در کنار اون افراد برن توی زمینه ترویج! حالا این نکته خیلی خوب بود که باعث شد یه موضوع مهم رو بگم!
    موضوع مهم : کسانی که نجوم رو می خوان شروع کنن و به سطخ بالاتری برن اول که باید خودش بره مطالعه کنه و بگرده! بعد کسانی (اکثرا) پیشنهاد میکنن که برن در انجمن های نجومی شهرشون فعالیت کنن ولی اینو هم نمیگن که اگه بری اونجا فقط میتونی توی همایش ها مقاله ارائه بدی!در برنامه های عمومی برنامه های رصدی بزاری! رویت هلال بری!در کل کار ترویجی کنی! وقتی که اون فرد وارد مراکز میشه انتظار اولیه اش براورده میشه ولی بعدها به اون فعالیت های انتظار داشته عادت میکنه و دیدن اطرافیانش اونو از فعالیت های جدی تر و مطالعات خیلی بیشتر و تخصصی تر باز میداره!
    شاید یکی از دلایل اصلی این انجمن ها وجود ابزار های به نسبت گرون قیمت است که باعث اعضا گیری مخاطبان میشه! ولی این ابزار ها به هیچ عنوان نمی تونه در دسترس مستقیم اعضاء قرار بگیره! چون این ابزارها برای انجمن است و همه باید در یک جا ازش استفاده کنند نه اینکه تنها به منظور یه رصد هدفمند انجام بشه! کسانی که تمایل دارن که یک ابزار رو برای یه کار هدفمند نجومی به امانت بگیرن باید هفت خان رستم رو بگذرونن! مگه این که خیلی خیلی خیلی مورد اعتماد مسئولینش باشی یا اینکه بعد از کلی زحمت و سختی بتونی از مراحل قانونی ابزارهارو امانت بگیری اونم با تمام تعهد و .. !
    پس این مراکز نجومی یه حسن هایی دارن و یه معایبی! متاسفانه من نظرم اینه که معایبش در بلند مدت خیلی خیلی بدتر از حسن های کوتاه مدته!

2- عمل هست ولی به نسبت به حرف ها خیلی کمه! در مورد این موضوع که میگید بسیاری از منجم ها تجربه های رصدی حالا بارش شهابی و ... دارند درست ولی چند نکته در این مورد به نظرم هست:
    اول : این منجم ها سعی در منتشر کردن جدی فعالیت هاشون ندارن! میتونن گزارش هاشون رو در سایت های انگلیسی زبان منتشر کنن یا در گرو ه های رسمی منتشر کنن و ... ! توی این همه وب گردی من پارسال فقط یه گزارش از بارش های شهابی که فکر کنم آقای میلاد نیک روان گذاشتن در این تالار رو دیدم که خوشبختانه به خوبی(نه خیلی خوب) منتشر شد و در مجله نجوم هم چاپ شد! یکی از گزارش های موفقی که در ایران انجام شد!
    دوم : کاراشون رو جدی نمی گیرن! باید بدونن که فعالیتی که میکنن، یه فعالیت جدی و تخصصی و تخصصی تری است که ارزش علمی دارد و باید روی کاراشون برنامه ریزی کنن! این مورد در راه مسیر حرف نکته اولم بود!
    سوم : این تعداد منجم ها چرا گرد هم نمیان که یه سایت مختص فعالیت خودشون راهندازی کنن!؟ اکثرا اطلاعات نجومی ما و ارتباطات و همه چی(اکثرا) از طریق اینترنت میگیریم! اینترنت راحت ترین،ارزانترین،بهترین،گست رده ترین،و بسیار بسیار بهترین های دیگه در زمینه نمایش و منتشر کردن فعالیت هاست که کمتری توی کشور (منظورم توی نجوم) جا افتاده! گه این منجم ها یه گروه بزرگ بشن و همه با هم مطالب و تجربه هاشون رو قرار بدن بی شک فعالیت این گروه ها همگانی میشه و یه گروه رسمی هم زیر نظر یه مرکزی شکل خواهد گرفت! راه برای موفقیت این افراد هست ولی دنباله راه نبودن یا اگه هم بودن خیلی کم و البته دوستانه!

3- حاشیه ها! حاشیه ها به خاطر بحث برانگیز بودن، داغ بودن و رو بورس بودن، جذاب بودن،سرگرم کننده بودن و توی کشور هم باب میل خیلی ها بودن باعث شده که بچسبیم به هر حاشیه ایی! البته اینو دیگه کاریش نمیشه کرد چون عادت کردیم! باید کاری کرد که این حاشیه ها روی اصل موضوع تاثیر مستقیم نگذاره!
    در مورد حاشیه ایجاد شدن که به قول شما بعضی افراد کم سواد باعث و بانیش میشه بهترین راه حل اینه که افراد منجم کشور سطح اطلاعاتشون رو بالا ببرن چون باعث میشه به همین راحتی یه مطلب نجومی رو قبول نکنن! دلیل بخوان! جلوگیری کنن با گفتن اشتباهات!و ... و گرنه نمی تونید مستقیم جلوی این افراد رو گرفت!بالاتر شدن سطح عمومی اطلاعات نجومی منجم ها یه سد محکم و قوی در برابر این افراده که نمیزاره دیگه اون افراد به راحتی اون حرف رو بزنن و خوش بین باشیم این میشه که سطح اطلاعات اون افراد هم بالا ببره!!
    امضای ایشان
    .

9. 4 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط علی ابراهیمی سراجی نمایش پست ها
    جناب astronomer169 با سلام
    جوان بودن يك جامعه بسيار خوب و مفيد است. اكنون نسل ايران هم واقعاً جوان است. ولي دقت كنيد كه مسئولين الان چقدر براشون سخت است تا با آن همه برنامه‌ريزي مثلاً ايجاد اشتغال كنند. نجوم هم از اين قاعده مستثني نيست. وقتي در رأس امور برنامه‌ريزاني براي هموار كردن راه جوانان در نجوم وجود نداشته باشد مسلماً جوان آن‌قدر استقلال در زندگي ندارد تا بتواند براي موفقيت خود در نجوم تصميم‌گيري كند. خانواده‌ها اكثراً به پيشرفت درسي و مادي فرزندانشان در زندگي اهميت فراواني مي‌دهند و يك منجم نوجوان هم از درس و مشق مي‌افتد و هم آينده شغلي ندارد و لذا اهالي منزل دائماً كودتا مي‌كنند تا او را از علاقه‌ي خويش منصرف كنند. البته جوان با برنامه‌ريزي مناسب جلوي حرف و حديث‌ها را مي‌گيرد. لذا اولين راهكارها براي اين قشر از منجمان بايستي ارائه شود تا با موفقيت خود در امور زندگي خانواده را متقاعد سازد كه نجوم نه تنها براي او مفيد است بلكه باعث پيشرفت او در زندگي نيز شده است.

به ياد دارم كه در سال 1384 با يك برنامه‌ريزي مدون منجمان علاقه‌مند جوان بسياري را به كمك سازمان دانش‌آموزي شهر تهران گرد هم جمع كرديم و طي يك همايش 2 روزه آنها را با نجوم آماتوري بيشتر آشنا ساختينم. من قصد داشتم تا روي اين نسلي كه از تهران گرد هم آمدند كار كنم و جلسات زيادي را براي تاپ‌ترين افراد برجسته در اين همايش برگزار كرديم. از درون اين نشت‌ها و همايش‌ها افرادي قدم به نجوم اماتوري گذاشتند كه بعضي از آنها اكنون نيز موفقند. در واقع من خودم از مخالفان ترويج بي‌رويه نجوم در بين مردم هستم. يعني اگر دستم باز بود و حمايت مالي مي‌شدم الان مطمئن باشيد كه گروه‌هاي موفق از منجمان نخبه‌ي جوان را گرد هم مي‌آوردم تا با آموزش آنها و تعيين هدف باعث موفثيت آنها در نجوم باشم تا بتوانند از تأثيرات نجوم در برنامه‌هاي زندگي خود براي نيل به موفقيت در زندگي نيز استفاده كنند. پس من صرفاً آدمي نيستم كه فقط دست روي دست بگذارم. الان هم حاضرم كه فعاليت‌هاي زيادي براي موفقيت منجمان جوان انجام دهم. مانند آن‌جه كه آقاي امام سال‌ها است انجام مي‌دهند.
    در پايان عرض كنم كه نجوم آماتوري ايران به علت حضور بيش از اندازه جوانان بار تجربي كمي دارد و جوان تا آزمون و خطا انجام ندهد نمي‌تواند در آينده راه صحيح را پيدا كند. چون نجوم ايران بزرگتر موفقي در سطح موفقيت‌هاي اماتورها در دنيا ندارد كه بتواند از او راهنمايي بگيرد.

آقای سراجی اون طوری که فهمیدم شما به طور کلی می خواید که دولت دست منجم ها رو بگیره! آره؟!

- من حرفام به طور کلی غیر از اینه! میگم که خوده منجم ها و نجوم تنهای کشور با هم کاری کنن!

در جواب بخش اول حرفتون :

یه کم فلسفی تر حرف بزنم( لغت فلسفی نیاز بود وگرنه ممکنه فلسفی نباشه!)
    انسان ذاتا به یه چیز علاقه درونی داره!(از وقتی که بهش فکر کنه!) اگه این علاقه درونی نجوم( به طور کلی گفتم!) باشه اون موقع نجوم محور زندگیش میشه! شرایط بیرونی ( به تصادف یا مشخص شده) باعث میشه که اینو از علاقه اش دور کنه ولی این چیزها نباید باعث بشه که اون فرد چیزه دیگه ای رو بر علاقه اش ترجیچ بده مثلا پول! پول وسیله اس برای رسیدن نه هدف یا علاقه!(وای وای بر این پول که خیلی خطرناکه!)
    کسی که منجمه ذاتا فعالیت نجومی رو دوست داره!میخونه!تجربه میکنه! خرج میکنه! و ... به هیچ کسی هم نباید اجازه بده که علاقه درونیش رو تغییر بده! کسی که فعالیت نجومی میخواد کنه نباید حتما دانشگاه بره و حرفه ای بشه! یه نکته : نجوم حرفه ای با وجود دانشگاه تعریف میشه! به فرض هیچ دانشگاه ی نیست و می خوایم فعالیت نجومی کنیم! این باید مد نظرمون باشه نه پول و شغل و ...
    (خودم رو بگم من شخصا به این علاقه به نجوم خیلی خیلی بها میدم و حاظرم برای ارضاء این علاقه ام خیلی خیلی وقت بزارم،خرج کنم،تلاش کنم و ... و البته این ها برای شخص خودمه ولی دوست دارم که بیشتر روی بالاتر بردن فعالیت های نجومی کشور کار کنم تا خودم!تعریف نباشه!)
    چون اینو خیلی دیدم میگم به منجم ها که : اگه عاشق نجوم هستید بدون هیچ انتظاری فعالیت کنید و نزارید چیزی بر علاقه تون تاثیر منفی بزاره! هر کسی از وقتی فهمید به چی علاقه داره باید بره سمت علاقه اش چون انسان یه بار به دنیا میاد و لذت زندگی انسانی دست یابی در مسیر علاقه درونیس و خدای نکرده هر لحظه اتفاق افتاد که شما دیگه در این دنیا نبودید به هیچ عنوان حسرت نمی خورید!
    - یه موضوع روی هم بگم این که هنوز با خودمون مشخص نشده که ما عاشق نجوم هستیم یا نجوم رو دوست داریم!
    اگه بدون نجوم نتونی زندگی کنی عاشقشی اگه تونستی فقط دوست داشتیش!
    چیزی که من دیدم الان منجم های کشور بیشتر دوستدار نجومن تا عاشق نجوم!

در مورد بخش دوم حرفتون :
    بسیار کارتون عالی بوده ولی خودتون هم گفتید که نداشتن حمایت مالی و بسته بودن دست تون در امور باعث شد که نتونید به موفقیت برسید! حالا اگه بازم کسی بخواد این کارو کنه احتمالش زیاده که موفق نشه!
    به نظرتون اگه تعداد منجم عاشق نجوم گرد هم بیان و فکر کنن و برای خودشون هدف های کوتاه و بلند مدت تعیین کنن و خودشون هم برای گروه شون خرج کنن و شروع به فعالیت کنن به نظرتون موفق میشن یا نه!؟ یعنی نیازی به یک مدیر و حمایت مالی از ازموسسه و سازمان خاصی نباشه!
    - من خودم نظرم اینه که موفق میشن اگه با هم همکاری کنن و هدف تک تکشون ارتقا سطح گروه شون باشه!
    امضای ایشان
    .

11. 4 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط saba asemi نمایش پست ها
    با این حرفایی که زده شد دیگه 100% واجب است که مسیرمون رو انتخاب کنیم، که می خوایم نجومی باشیم یا نه.
    من که خیلی خوشحالم که جمع علاقه مند و با شعوری مثل دوستان آوااستار پیدا کردم.
    دقیقا درسته! باید انتخاب کرد ولی اول باید ببینیم که عاشق نجوم هستیم یا دوستدار نجوم! اگه دوستدارش باشیم به همون اندازه که دوست داریم و به خودمون اجازه میدیم فعالیت کنیم! اگه عاشق نجومیم و بدون نجوم نمی تونیم زندگی کنیم باید یه هدف اصلی انتخاب کنیم + هدف های کوچکی که در مسیر هدف اصلی قرار داره! اون موقع از جون و دل کار کنیم و نگذاریم چیزی اونو مختل کنه!
    ویرایش توسط *sh : 04-16-2011 در ساعت 12:27 PM
    امضای ایشان
    .

13. 3 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428
    تشکر شده 1,974 بار در 166 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها

آقای سراجی اون طوری که فهمیدم شما به طور کلی می خواید که دولت دست منجم ها رو بگیره! آره؟!

یه کم فلسفی تر حرف بزنم( لغت فلسفی نیاز بود وگرنه ممکنه فلسفی نباشه!)
    انسان ذاتا به یه چیز علاقه درونی داره!(از وقتی که بهش فکر کنه!) اگه این علاقه درونی نجوم( به طور کلی گفتم!) باشه اون موقع نجوم محور زندگیش میشه! شرایط بیرونی ( به تصادف یا مشخص شده) باعث میشه که اینو از علاقه اش دور کنه ولی این چیزها نباید باعث بشه که اون فرد چیزه دیگه ای رو بر علاقه اش ترجیچ بده مثلا پول! پول وسیله اس برای رسیدن نه هدف یا علاقه!(وای وای بر این پول که خیلی خطرناکه!)

چیزی که من دیدم الان منجم های کشور بیشتر دوستدار نجومن تا عاشق نجوم!

به نظرتون اگه تعداد منجم عاشق نجوم گرد هم بیان و فکر کنن و برای خودشون هدف های کوتاه و بلند مدت تعیین کنن و خودشون هم برای گروه شون خرج کنن و شروع به فعالیت کنن به نظرتون موفق میشن یا نه!؟ یعنی نیازی به یک مدیر و حمایت مالی از ازموسسه و سازمان خاصی نباشه!
    سلام
    من هيچ‌وقت بحثم نجوم دولتي يا غيره نيست. هر كسي مي‌تواند روي داشته‌هاي خود سرمايه‌گذاري كند. ولي اين مشكل در ذات برنامه‌ريزي كشورمان نهفته است. در واقع ما نمي‌توانيم به بودجه‌هاي دولتي دلخوش باشيم. ولي ناچاريم به سمت آن برويم. چون نسل جوان هنوز استقلال مادي لازم را براي خرج در اين راه نيافته تا روي علاقه‌اش هرگونه كه بخواهد سرمايه مالي بريزد.

ما منجم‌ها بايد واقع‌بينانه به زندگي نگاه كنيم. روزگاري من هم مثل شما فكر مي‌كردم همه زندگي و عشقم نجوم است. اكنون با بالاتر رفتن سن و تجربه مطمئن هستم كه نجوم علاقه‌ي خوبي است و با آن‌كه خيلي خوشحالم كه به ان از كودكي علاقه‌مندم ولي براي زندگي تا زماني كه خودم دستم به جيبم نرسد نمي‌توانم براي بهترين علاقه‌ام خرج كنم. پس پول آن‌طور كه مي‌فرمائيد بد نيست.

اين مشكلي كه وجود داره يعني منجم‌ها بيشتر دنبال تفريح تو نجوماً تا كار در اون. ولي اونايي كه با هدف در نجوم بمونن مسلماً رفته رفته وقت و انرژيشون رو صرف موفقيت در نجوم و كار علمي مي‌كنند.

مطمئن باشيد كه كار گروهي در ايران بسيار سخت و مشكله. اونم بين چندتا جوان برنامه‌ريزي كردن. باز هم مي‌رسيم به يك برنامه‌ريز با تجربه كه بتواند برنامه مناسبي براي جوانان با آن همه اشفتگي ذهني بريزد. اكنون نمونه‌ي بارز ان را مي‌توانيد در راه‌اندازي همين گروه توسط منجمان قديمي كشور آقاي اسديان و امام را ببينيد.
    ویرایش توسط *sh : 04-16-2011 در ساعت 10:32 PM

15. 6 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط علی ابراهیمی سراجی نمایش پست ها
    سلام
    من هيچ‌وقت بحثم نجوم دولتي يا غيره نيست. هر كسي مي‌تواند روي داشته‌هاي خود سرمايه‌گذاري كند. ولي اين مشكل در ذات برنامه‌ريزي كشورمان نهفته است. در واقع ما نمي‌توانيم به بودجه‌هاي دولتي دلخوش باشيم. ولي ناچاريم به سمت آن برويم. چون نسل جوان هنوز استقلال مادي لازم را براي خرج در اين راه نيافته تا روي علاقه‌اش هرگونه كه بخواهد سرمايه مالي بريزد.

ما منجم‌ها بايد واقع‌بينانه به زندگي نگاه كنيم. روزگاري من هم مثل شما فكر مي‌كردم همه زندگي و عشقم نجوم است. اكنون با بالاتر رفتن سن و تجربه مطمئن هستم كه نجوم علاقه‌ي خوبي است و با آن‌كه خيلي خوشحالم كه به ان از كودكي علاقه‌مندم ولي براي زندگي تا زماني كه خودم دستم به جيبم نرسد نمي‌توانم براي بهترين علاقه‌ام خرج كنم. پس پول آن‌طور كه مي‌فرمائيد بد نيست.

اين مشكلي كه وجود داره يعني منجم‌ها بيشتر دنبال تفريح تو نجوماً تا كار در اون. ولي اونايي كه با هدف در نجوم بمونن مسلماً رفته رفته وقت و انرژيشون رو صرف موفقيت در نجوم و كار علمي مي‌كنند.

مطمئن باشيد كه كار گروهي در ايران بسيار سخت و مشكله. اونم بين چندتا جوان برنامه‌ريزي كردن. باز هم مي‌رسيم به يك برنامه‌ريز با تجربه كه بتواند برنامه مناسبي براي جوانان با آن همه اشفتگي ذهني بريزد. اكنون نمونه‌ي بارز ان را مي‌توانيد در راه‌اندازي همين گروه توسط منجمان قديمي كشور آقاي اسديان و امام را ببينيد.
    ابی : ما مجبور نیستیم سمت دولت بودجه های دولتی بریم! اگه همکاری و همفکری بین منجم های کشور صورت بگیره و هدف مشخص بشه هر کسی برای پیشرفت در حد توانش کمک میکنه! منجم های کشورمون عده ای در وضعیت اقتصادی پایین،عده ای در متوسط و عده ای هم در بالا قرار دارن! اگه این منجم ها گرد هم بیان و ابزارهاشون،تجربه هاشون،اطلاعاتشون و ... رو مشترک کنن نیازی به کسی ندارن!
    داشتن ابزارهای پیشرفته و علمی و ... خرج داره ولی همه قرار نیست این چیز هارو داشته باشن! تا اونجایی که سطح یه فعالیت علمی بالاست تا اون بالا با همون ابزارها فعالیت می کنن! اون هایی هم که ابزار های تخصصی دارن طبیعتا فعالیت های تخصصی تری انجام میدن! جدای از بحث بودجه و ... منجم ها رو باید به هم فکری و همکاری(بدون سوءاستفاده) و مطالعه راهنمایی کنیم! مهم این استارت کاره!
    در مورد پول هم بله پول داشتن چرا بد باشه ولی اینم هست که کسی از پول در اوردن بدش نمیاد ولی طمع پول در اوردن اونو در اخر عمر همراهی میکنه!اینش خیلی بده!

قرمز : دقیقا درسته!

سبز : دقیقا اینو هم درست میگید! البته تنهایی کاری رو کردن هم خیلی خوبه چون ایرانی میتونه تنهایی پیشرفت کنه! ولی توی نجوم الان تنهایی کم فایده است و کم عمر! و اینکه اصلا نجوم و نمیشه تنهایی بالا برد چون خیلی سنگینه!روحیه ی همکاری هم باید اجرا بشه! البته چند گروه موفق خودشون رو نمایان کنن یه انرژی مثبتی برای دیگه ی منجم هاست!

یه چیزی در مورد این تاپیک و حرفای که رد و بل میشه میخواستم بگم :
    شاید اصلا وجود این تاپیک و حرفایی که زده میشه اصلا مناسب و راست نباشه!ولی خواهشا نیمه ی پر رو اینبار ببینید! این حرفا باید زده بشه! شاید باعث یه جرقه ای شد برای ذهن یه کسی!شاید باعث فکر کردن بعضی ها بشه! ذهن منجم ها رو اشنا به این مسائل کنه! مشکلات مطرح بشه! دیدگاه ها مطرح بشه!
    فکر میکنم مشکل اصلی مون اینه که در مورد چیزهایی که باید بدونیم، نمیدونیم و در مورد چیزهایی که نباید بدونیم خیلی زیاد میدونیم!
    امضای ایشان
    .

17. 6 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537
    تشکر شده 3,013 بار در 352 ارسال

ممنون از همه دوستان. بنظرم بحث جالب و راه گشایی هست امیداورم تعداد بیشتری در بث شرکت کنند. در حال حاضر درگیر کارگاه دامغان هستم که آخر همین هفته است و انشاا... پس از آن حرف های زیادی که در دلم هست را اینجا مطرح میکنم.

19. 5 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    367
    تشکر شده 1,202 بار در 151 ارسال

درباره وضعیت نجوم در ايران ...         
    نظر من اینه که تا وقتی مردم ندونن نجوم چیه و وقتی هم بهشون بگیم علم ستاره شناسیه براشون این سوال پیش بیاد که مگه ستاره رو هم میشناسن؟؟؟
    ویا فقط برای تشخیص اذان و ماه رمضان بدوننش!!
    هیچ وقت مسئولی براش نمی زارن و کسی هم در پیشبردش کمک نمی کنه...

اگه دنبال مسئول و دولتی ها هستین بهترین کار شناسوندن و ترویج دادن اونه برای مثال همین... (البته میدونم مقایسه کردن بخش ورزشی و علمی اصلا درست نیست ولی برای مثال عرض میکنم...) فوتبال، یه توپ میندازن وسط 20 نفر می افتن دنبالش... 100000 تا هم مسئول ، برنامه ، اخبار و روزنامه و ... داره!!!
    و اون همه مسئول و برنامه و ... بخاطر وجود همون طرفداراش و بازار سیاه شه...!!!
    پس اگه دنبال همچین چیزی هستین (مسئول و برنامه و...) بهترین کار ترویج نجومه(البته به پای فوتبال نمی رسه به امید روزی که برسه...)

اگر هم دنبال دولتی ها نیستین و به فکر پیش برد علم هستین بهترین کار فرهنگ سازی کردن مطالعه ست اینکه چه جوری میشه فرهنگ سازی کرد رو باید از خلاقیت خودتون کمک بگیرین... ولی اگه از من می پرسین به نظر من بهترین کار اینه که وقتی 4 نفر نجومی یا علاقمند به نجوم می بینین ازشون سوالای نجومی بپرسید البته سوالاتی که جوابش رو خودتون میدونید رو بپرسید( بهتره از تازه وارد ها سوالات جالب بپرسین که از نجوم زده نشن و بر عکس بیشتر علاقه مند شن...) و وقتی کسی ندونست و دانسته هاتون به روخشون کشیده شد... نکته ی اموزنده رو میگین ، میگین: برین مطالعه کنین!
    اینجور وقتی اطلاعاتتون به رخشون کشیده میشه هم شما ترغیب میشین بیشتر مطالعه کنین هم اونا خجالت میکشن و می رن مطالعه میکنن که دفعه ی بعد به قول جوونا کم نیارن
    اینجوری کم کم رقابت پیش میاد و هر کس سعی میکنه توجمع سوالات بیشتر و علمی تر و متقابلا سخت تر ی رو مطرح کنه اینجوری هم به قول 169 رقابته و هم اطلاعات علمی رد و بدل می شه و همه هم یاد می گیرن و اموزنده هم هست
    در اخر...
    - فکر می کنم بهترین کار اینه که هم زمان هم نجوم رو ترویج بدیم هم مطالعه کنیم

ازastronomer169 هم ممنونم بابت ایجاد این تایپک خوب و مفیدشون
    امضای ایشان
    حوض نقاشی تان پر ماهی باد

21. 4 کاربر مقابل از tahoo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 8 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)