صفحه 8 از 13 نخستنخست ... 456789101112 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 80 , از مجموع 122

موضوع: شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

Post شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي

سلام دوستان ...

معمولا بعضي سال هاي ميلادي رو بنام شاخه اي از علم نام گذاري مي كنن ... البته اگه سازمان هاي ذيربط پيشنهادات لازم رو بدن ... مثل سال گذشته كه بنام سال نجوم قرار داده شده بود ...

امسال (2011) ساله چيه ؟!؟!؟!؟!؟! ... آره خب ... تيتر اين تاپيك داره داد ميزنه ...امسال رو بنام سال علم شيمي قرار دادن ... انتخاب سال 2011 به عنوان سال شیمی مصادف هست با صدمین سال اهدای جایزه نوبل به ماری کوری، شیمیدان برجسته برای کشف عناصر رادیواکتیو رادیوم و پولونیوم ... و يه جورايي ادای احترام به این علم و تلاش بی‌وقفه محققان برای خدمت به بشریت . . .

از طرفي نزدیکی شيمي با سایر علوم پایه مانند : فیزیک و زیست‌شناسی هستش ... ضمنا صدمین سال دریافت جایزه نوبل فیزیک توسط ماری کوری مبنای نامیده شدن سال فيزيك (2005)بود ...

اهيم اهيم :
    "تلفیق این علم در سایر علوم در تحقیقات سال‌های اخیر به مراتب ملموس‌تر است، علم شیمی بخش باارزشی از تلاش‌ها برای ذخیره انرژی در سال‌های اخیر، شناخت مولکول‌های زیستی حیاتی یا بهبود بازده فرایندهای صنعتی و مبارزه با آلودگی هوا و گرمایش جهانی(اينجا يه خرده ما دخيليم) بوده است."

ودر اين سال تصميم دارن در زمينه مثه محيط زيست و نقش اين علم در اون بررسي هايي بشه ... تا ببينن آخر سال به چه نتيجه اي ميرسن ... با اين شعاره كه :

شيمي علمي است كه زندگي بشريت را نجات خواهد داد...

(اصولا ماست بند هم نميگه ماست من ترشه نه؟!؟!؟!؟!؟)

اين سال رو به همه ي شيميدانا،مهندسين شيمي وكسايي كه يه جورايي با اين علم درگيرن

(ازجمله خودم... هرچند تنفرمن ازش ضرب المثل شده ولي خب ... ) تبريك مي گويـــــــــــــــــــم ...

به هرحال من قصد دارم باكمك شما در اين زمينه يه صحبت كوتاهي بفرماييم كه شيمي برا نجوم چه كرده ؟!؟!؟!؟!؟!؟ يا اينطور بگيم بهتره (مهربون تره ):

[CENTER]
    شيمي در نجوم چه نقشي داره ؟!؟!؟!؟

منتظر نظرات شمام ...

2. Top | #71
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1139
    تشکر شده 1,972 بار در 268 ارسال

نمودار فاز دی اکسید کربن گونه‌ای از نمودار فاز موادی است که در فشار معمولی به جای جوشیدن و ذوب شدن تسعید میشوند.در فشار ۵.۱۱ اتمسفر نقطه سهٔ گانه سیستم دی اکسید کربن،۵۵.۶- درجه سانتیگراد است.دی اکسید کربن مایع،تنها در فشار‌های بالاتر از ۵.۱۱ اتمسفر وجود دارد.اگر دی اکسید کربن جامد (یخ خشک) را تحت فشار یک اتمسفر گرم کنیم،در دمای ۷۸.۵- درجه سانتیگراد مستقیماً به گاز تبدیل میشود.فشار بخار جامدات با افزایش دما بیشتر میشود.منحنی تغییرات فشار بخار بر حسب دما نشان میدهد که این منحنی در نقطه انجماد،منحنی فشار بخار آب را قطع می‌کند.فشار بخار جامد در نقطه انجماد برابر با فشار بخار مایع است.
    امضای ایشان
    نه به مسجد بردم شیخ و نه در دیر کشیش

مژده ای عشق که کافر شده ام در همه کیش

3. 6 کاربر مقابل از Tara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #72
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1466
    تشکر شده 2,065 بار در 223 ارسال

نشانه های پنهان از وجود ا کسیژن در فضا

تلسکوپ و آشکارساز پیشرفته فرو سرخ رصد خانه فضایی هرشل نخستین مولکول اکسیژن را در فضا که در سحابی جبار پیدا شد را کشف کردند.حضور اتم های اکسیژن به ویژه در اطراف ستاره بزرگ امری عادی است که اما مولکول های اکسیژن ،که تقریبا 20 % از هوایی را که تنفس میکنیم را تشکیل میدهند،تا بحال از نظر منجمان دور مانده بودند.دانشمندان چندین دهه برای یافتن این مولکول ها از بالن ها و تلسکوپ های زمینی و فضایی استفاده کرده اند.تلسکوپ ادین سوئدی در سال 1386مولکول ها رایافت ولی تائید نشد.پل گلدسمیت،دانشمند این پروژه در ناسا،وگروهش پیشنهاد دادند که اکسیژن را در یخ آبی یافت که با ذره های کوچیک غبار پوشیده شده است.به هرحال دانشمندان به جست و جوی اکسیژن در فضا و نواحی شکل گیری ستاره ها ادامه میدهند.اکسیژن سومین عنصر فراوان در عالم و شکل گیری مولکولی آن در فضا باید فراوان باشد.برای حل کردن این معما ابزار قدرتمند هرشل زمینه خوبی برای دانشمندان فراهم کرده است تا انواع طول موج های اکسیژن را بررسی و امضای پنهان اکسیژن را پیدا کنند.

منبع مجله نجوم
    امضای ایشان
    آفاق را گردیده ام، مهر بُتان ورزیده ام

بسیار خوبان دیده ام، امّا تو چیز دیگری

5. 3 کاربر مقابل از hadi soleimani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #73
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489
    تشکر شده 1,408 بار در 275 ارسال

اتم كلر (كلا هالوژن ها) به صورت تك اتمي و آزاد ، راديكال محسوب ميشه؟ سديم (فلزات قليايي) چه طور؟
    امضای ایشان
    من به اندازه يك ابر دلم مي گيريد
    وقتي از پنجره مي بينم جوري
    -دختر بالغ همسايه-
    پاي كمياب ترين نارون روي زمين
    فقه مي خواند .

سهراب سپهري

7. 5 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #74
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1139

بله مولکول کلر رادیکال ازاد میده ولی سدیم نه چون فلرات و یونهای فلزی و ترکیبهای مختلط فلزی رادیکال ازاد نمیدن علت هم به بیوندهای بین ملکولی بر میگرده اگه خواستین میتونیم بحثو باز تر کنیم
    امضای ایشان

9. 8 کاربر مقابل از Tara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #75
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489

آره ... ممنون ميشم (فقط لطفا در حد شيمي دبيرستان !!) ... البته بگم كه من منظورم از لحاظ ساختاري و نظري بود نه چيزي كه در عمل اتفاق ميافته

يك سوال ديگه هم داشتم تركيب XeF4 با چه انرژي توليد ميشه؟ ... اگه انرژي اش رو زياد كنيم مي تونيم به XeF8 هم برسيم؟
    امضای ایشان
    -دختر بالغ همسايه-
    فقه مي خواند .

سهراب سپهري

11. کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

12. Top | #76
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1139

باسخ سوال اول:

چون فلزات نمیتوانند بیوند کووالانسی بر قرار کنند در یک گروه هشت تایی قرار میگیرند و الکترون در انها به راحتی حرکت میکند که به ان دریای الکترون گفته میشود.فلزاتی مثل لیتیم و سدیم و اهن هم دارای بیوند فلزی هستند.وقتی این بیوند شکسته میشود الکترون در دریای الکترونی بین اتمها باقی مانده و اتم سدیم بصورت Na+ یعنی 1 الکترون کمتر از Na بوجود میاید.ولی کلر چون بیوند کووالانسی دارد وقتی میشکند بصورت Cl- با یک الکترون اضافه در میاید که تمایل شدیدی به دادن این الکترون اضافه دارد تا به ارایش گاز نجیب بعد از خود برسد. به همین علت بسیار فعالتر است.
    امضای ایشان

13. 4 کاربر مقابل از Tara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #77
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1139

در مورد سوال دوم:منظورتون از "با چه انرزی تشکیل میشود" چیه؟منظورتون مقدار دقیق انرزیه؟
    امضای ایشان

15. 4 کاربر مقابل از Tara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #78
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489

سوال اول:
    من متوجه نشدم ! ... تعريف من از راديكال اتمي است مثل هيدروژن كه فقط يك الكترون داره يا كلر در حالت اتمي كه 7 الكترون داره و در ساختار لوويسش يك الكترون منفرد وجود داره ولي يون كلر كه شما گفتيد الكترون منفرد نداره ! ... ميشه راديكال رو تعريف كنيد !!!

سوال دوم:
    Xe براي اينكه با فلوئور تشكيل پيوند بده بايد برانگيخته بشه ديگه؟ خوب برانگيخته شدن نياز به انژي داره ! ... انژري هم به هر حال مقداري گرما است !
    امضای ایشان
    -دختر بالغ همسايه-
    فقه مي خواند .

سهراب سپهري

17. 2 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #79
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1139

در مورد سوال اول:تعریف و مراحل تشکیل رادیکال کلر همون بود که گفتم که Cl. میده که طبق قرارداد الکترون اضافه رو بصورت نقطه جلوی نماد نشون میدن.
    سوال دوم:این واکنش گرماگیره به همون دلیل که گفتین برای تشکیل هگزافلویور زنون مسلما انرژی بیشتری لازمه.بزای محاسبه انتالبی هم بهتره از طریق محاسبه انرژی بیوندها اقدام کنین.
    امضای ایشان

19. 2 کاربر مقابل از Tara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #80
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489

شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي         
    سوال اول :
    راديكال كلر چند الكترون داره؟ 7 يا 8؟

سوال دوم:
    من نيازي به مقدار انرژي ندارم مي خواستم ببينم آيا ميشه وقتي زئون رو برانگيخته مي كنيم و با 4 تا فلوئور پيوند تشكيل ميده ميشه از نظر تئوري يا عملي با 8 فلوئور هم پيوند ايجاد كنه؟ ... دليل اصلي كه اين سوال رو پرسيدم اين بود كه آيا ميشه در اطراف يك اتم 8 حوزه الكتروني وجود داشته باشه يا به عبارتي در اطراف يك اتم 8 اتم قرار بگيره كه باهاش پيوند ايجاد كنند ؟ (جا كم نمياد؟)

@};-
    امضای ایشان
    -دختر بالغ همسايه-
    فقه مي خواند .

سهراب سپهري

صفحه 8 از 13 نخستنخست ... 456789101112 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع