صفحه 5 از 13 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 122

موضوع: شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

Post شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي

سلام دوستان ...

معمولا بعضي سال هاي ميلادي رو بنام شاخه اي از علم نام گذاري مي كنن ... البته اگه سازمان هاي ذيربط پيشنهادات لازم رو بدن ... مثل سال گذشته كه بنام سال نجوم قرار داده شده بود ...

امسال (2011) ساله چيه ؟!؟!؟!؟!؟! ... آره خب ... تيتر اين تاپيك داره داد ميزنه ...امسال رو بنام سال علم شيمي قرار دادن ... انتخاب سال 2011 به عنوان سال شیمی مصادف هست با صدمین سال اهدای جایزه نوبل به ماری کوری، شیمیدان برجسته برای کشف عناصر رادیواکتیو رادیوم و پولونیوم ... و يه جورايي ادای احترام به این علم و تلاش بی‌وقفه محققان برای خدمت به بشریت . . .

از طرفي نزدیکی شيمي با سایر علوم پایه مانند : فیزیک و زیست‌شناسی هستش ... ضمنا صدمین سال دریافت جایزه نوبل فیزیک توسط ماری کوری مبنای نامیده شدن سال فيزيك (2005)بود ...

اهيم اهيم :
    "تلفیق این علم در سایر علوم در تحقیقات سال‌های اخیر به مراتب ملموس‌تر است، علم شیمی بخش باارزشی از تلاش‌ها برای ذخیره انرژی در سال‌های اخیر، شناخت مولکول‌های زیستی حیاتی یا بهبود بازده فرایندهای صنعتی و مبارزه با آلودگی هوا و گرمایش جهانی(اينجا يه خرده ما دخيليم) بوده است."

ودر اين سال تصميم دارن در زمينه مثه محيط زيست و نقش اين علم در اون بررسي هايي بشه ... تا ببينن آخر سال به چه نتيجه اي ميرسن ... با اين شعاره كه :

شيمي علمي است كه زندگي بشريت را نجات خواهد داد...

(اصولا ماست بند هم نميگه ماست من ترشه نه؟!؟!؟!؟!؟)

اين سال رو به همه ي شيميدانا،مهندسين شيمي وكسايي كه يه جورايي با اين علم درگيرن

(ازجمله خودم... هرچند تنفرمن ازش ضرب المثل شده ولي خب ... ) تبريك مي گويـــــــــــــــــــم ...

به هرحال من قصد دارم باكمك شما در اين زمينه يه صحبت كوتاهي بفرماييم كه شيمي برا نجوم چه كرده ؟!؟!؟!؟!؟!؟ يا اينطور بگيم بهتره (مهربون تره ):

[CENTER]
    شيمي در نجوم چه نقشي داره ؟!؟!؟!؟

منتظر نظرات شمام ...

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

راستش با گفتن کمه یا زیاده خیلی حق مطلب ادا نمیشه. برای هر ماده نمودارهایی وجود داره که بیان میکنه در هر دما و فشاری ماده چه حالتی داره! پس باید دما و فشار سطح را بدونیم و بریم از روی جدول ببینیم ماده چه حالتی داره.به این نمودارها نمودار فاز میگویند. مثلا در لینک زیر نمودار فاز آب و چند ماده دیگه را میتونید ببینید:

http://bhs.smuhsd.org/science-dept/m...s_diagram.html

3. 5 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1139
    تشکر شده 1,972 بار در 268 ارسال

ببینید مثلا در سطح مشتری فشار برابر فشار هوا در سطح دریاست و دما در حدود 145- درجه سانتیکراده ولی باز عناصر گازیند

5. کاربر مقابل از Tara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

6. Top | #43
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1139

نقل قول نوشته اصلی توسط Setare KOchOlO نمایش پست ها
    سلام دوستان ...

خوشحالم كه اين تاپيك مورد توجه مديريت سايت هستش ... واز همه دوستاني كه در اين بحث شركت ميكنن...

اصلا نميخواستم اسم مورد خاصي بيارم ... هرچند دليل داشت كه آوردم ولي به هرحال...

بله اصل اين بحث ... نميدونم چقد به عنوان دقت كرده باشين يا نه !!! ولي اينكه نوشتم ميخوام ببينم درسته يا نه ؟؟؟؟؟ حالا واقعا شيمي چه كمك هايي به نجوم كرده ؟؟؟؟ من آماتور چقد ازشيمي بدونم ؟؟؟؟

ممنون از كاربر m.aryayi كه به مواردي اشاره كردن .

يكي هم من ميگم : اونم بحث نظام تناوبي عناصره ... درسته ؟؟؟؟
    خوب حداقلش اینه که به کمک شیمی میشه واکنشهای تولید انرژیو داخل خورشید توجیه کرد تبدیل ییدروژن به هلیوم هم همچنین

7. کاربر مقابل از Tara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

8. Top | #44
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489
    تشکر شده 1,408 بار در 275 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Tara نمایش پست ها
    خوب حداقلش اینه که به کمک شیمی میشه واکنشهای تولید انرژیو داخل خورشید توجیه کرد تبدیل ییدروژن به هلیوم هم همچنین
    بررسي تبديل هيدروژن به هليم مربوط به فيزيك هسته اي است ... كوچكترين مقياسي كه شيمي باهاش كار داره اتم است ... مقياس هاي كوچكتر از اون در چنگال علم مقدس فيزيك است
    امضای ایشان
    من به اندازه يك ابر دلم مي گيريد
    وقتي از پنجره مي بينم جوري
    -دختر بالغ همسايه-
    پاي كمياب ترين نارون روي زمين
    فقه مي خواند .

سهراب سپهري

9. 2 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

به نظر من اين تقسيم بندي ها كار درستي نيست ، من كه دوست دارم بگويم علوم فيزيكي(شامل تمام عرصه هاي فيزيك و شيمي و...)، به هر حال چه دوست داشته باشيم چه نه اين دو در واقع يكي هستند .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

11. 3 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1139

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    به نظر من اين تقسيم بندي ها كار درستي نيست ، من كه دوست دارم بگويم علوم فيزيكي(شامل تمام عرصه هاي فيزيك و شيمي و...)، به هر حال چه دوست داشته باشيم چه نه اين دو در واقع يكي هستند .
    من با نظر شما موافقم چون این واکنشها و نظایر اونو ما تو رشته شیمی چند سال خوندیم.

13. 3 کاربر مقابل از Tara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489
    تشکر شده 1,408 بار در 275 ارسال

يكي از رشته هايي كه چند ساله وارد ايران شده رشته فلسفه علم است و صد البته فرنگي ها خيلي در اين زمينه از ما پيش تر اند ... در اين رشته به ذات علم پرداخته ميشه ... مثلا در مورد روش علمي كه همه باهاش آشناييم در اين رشته و گرايش هاش بررسي ميشه
    يكي از كار هايي كه حكماي اين رشته انجام ميدن همينه كه به تقسيم بندي علوم مي پردازن ... همه آمپر رو مي شناسيد ... كسي كه اسمش الان روي واحد جريان الكتريكي است او خودش يكي از پيشروان اين كار بود ... شايد در نگاه اول اين طور به نظر بياد كه چه فايده اي داره ولي اين درست مثل تعيين مرز براش كشور هاست ... اگه مرز درست تعيين نشه ميشه شبيه قرار داد گلستان و اون وقت جنگ و خونريزي و قرار داد ديگه اي رو به دنبال داره ! ... البته مسلم كه در علم خون از دماغ كسي نمياد ولي خطر چيز هايي مثل شبه علم اگه بيشتر نباشه كمتر نيست !
    اين از اينكه اصلا چرا بايد علوم رو تقسيم بندي كرد

اما Tara ... ما توي مدرسه ضرب برداري رو اول تو فيزيك ياد گرفتيم پس مي تونم بگم كه ضرب برداري مربوط به فيزيك است ؟ يا آنتروپي در دبيرستان فقط در شيمي تدريس ميشه ولي آيا يك معلم شيمي ميتونه ادعا كنه آنتروپي براي شيمي است ؟ (اگه كلازيوس شب نيومد بخوابش!!) ... ببرسي واكنش هاي هسته اي بدون بررسي نيرو هاي هسته اي كاري پوچ و ابتر است ! ... و اگه بخوايم به تعريف شونصد سال پيش فيزيك و شيمي كه اولي رو علم بررسي نيرو و دومي رو علم بررسي ماده مي دونستن اقتدا كنيم ... نتيجه ميگيريم كه واژه "فيزيك هسته اي" به درستي وارد رشته هاي دانشگاهي شده!
    امضای ایشان
    من به اندازه يك ابر دلم مي گيريد
    وقتي از پنجره مي بينم جوري
    -دختر بالغ همسايه-
    پاي كمياب ترين نارون روي زمين
    فقه مي خواند .

سهراب سپهري

15. 3 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

بايد بگم كه خوشبختانه علم يكي است و مرز بندي ندارد ، و هيچ وقت هم نخواهد داشت ، اين جور بحث ها خاص ايراني هاست كه مدام دنبال ارزش هاي كمي و زباني هستند تا ارزش هاي حقيقي ، ايراني ها همانطور كه با هم در مورد جدايي فيزيك و شيمي و ... بحث ميكنند همانگونه نيز به دنبال رتبه بندي علمي هستند! مطمعنا شما تا كنون هزاران بار از اين و آن شنيده ايد كه دانشگاه ها را رده بندي كنند و با هم از بهترين دانشگاه ها صحبت كنند. و كلا به دنبال يك جور رده بندي و تفكيك هستند . كم پيش مي ايد كه به خود موضوع بپردازند و از اين مباحث بيهوده دوري كنند .
    حالا ما هم از همين فرهنگ ايرانيمان از اين صحبت ها ميكنيم !
    كسي اينجا هست كه بتواند فيزيك را بدون كوانتوم درك كند ، و ايا كسي هست كه بتواند شيمي را بدون كوانتوم تصور كند ؟
    ولي حال تعجب من ازين است كه چطور كساني هستند كه فيزيك را دوست ميدارند و از شيمي دوري ميكنند(حال كه هر دو يكي است !).
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

17. 4 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1139

صلح عزیز منم با نظر شما موافقم الان علوم مخصوصا علوم پایه رو نمیشه از هم تفکیک کرد.

19. 2 کاربر مقابل از Tara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي         
    نقل قول نوشته اصلی توسط Tara نمایش پست ها
    ببینید مثلا در سطح مشتری فشار برابر فشار هوا در سطح دریاست و دما در حدود 145- درجه سانتیکراده ولی باز عناصر گازیند
    بله دقیقا به همین دلیل گاز است. الان نمودار هیدروژن را هم میگذارم که خیالتون راحت بشه:

شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي-image3_hs-jpg

همان طور که مشخصه در فشار 1 اتمسفر(1 بار) و دمای منفی 145 درجه سانتی گراد(حدود 130 کلوین) هیدروژن به صورت گازی وجود داره.

21. 6 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 13 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع