صفحه 2 از 13 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 122

موضوع: شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

Post شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي

سلام دوستان ...

معمولا بعضي سال هاي ميلادي رو بنام شاخه اي از علم نام گذاري مي كنن ... البته اگه سازمان هاي ذيربط پيشنهادات لازم رو بدن ... مثل سال گذشته كه بنام سال نجوم قرار داده شده بود ...

امسال (2011) ساله چيه ؟!؟!؟!؟!؟! ... آره خب ... تيتر اين تاپيك داره داد ميزنه ...امسال رو بنام سال علم شيمي قرار دادن ... انتخاب سال 2011 به عنوان سال شیمی مصادف هست با صدمین سال اهدای جایزه نوبل به ماری کوری، شیمیدان برجسته برای کشف عناصر رادیواکتیو رادیوم و پولونیوم ... و يه جورايي ادای احترام به این علم و تلاش بی‌وقفه محققان برای خدمت به بشریت . . .

از طرفي نزدیکی شيمي با سایر علوم پایه مانند : فیزیک و زیست‌شناسی هستش ... ضمنا صدمین سال دریافت جایزه نوبل فیزیک توسط ماری کوری مبنای نامیده شدن سال فيزيك (2005)بود ...

اهيم اهيم :
    "تلفیق این علم در سایر علوم در تحقیقات سال‌های اخیر به مراتب ملموس‌تر است، علم شیمی بخش باارزشی از تلاش‌ها برای ذخیره انرژی در سال‌های اخیر، شناخت مولکول‌های زیستی حیاتی یا بهبود بازده فرایندهای صنعتی و مبارزه با آلودگی هوا و گرمایش جهانی(اينجا يه خرده ما دخيليم) بوده است."

ودر اين سال تصميم دارن در زمينه مثه محيط زيست و نقش اين علم در اون بررسي هايي بشه ... تا ببينن آخر سال به چه نتيجه اي ميرسن ... با اين شعاره كه :

شيمي علمي است كه زندگي بشريت را نجات خواهد داد...

(اصولا ماست بند هم نميگه ماست من ترشه نه؟!؟!؟!؟!؟)

اين سال رو به همه ي شيميدانا،مهندسين شيمي وكسايي كه يه جورايي با اين علم درگيرن

(ازجمله خودم... هرچند تنفرمن ازش ضرب المثل شده ولي خب ... ) تبريك مي گويـــــــــــــــــــم ...

به هرحال من قصد دارم باكمك شما در اين زمينه يه صحبت كوتاهي بفرماييم كه شيمي برا نجوم چه كرده ؟!؟!؟!؟!؟!؟ يا اينطور بگيم بهتره (مهربون تره ):

[CENTER]
    شيمي در نجوم چه نقشي داره ؟!؟!؟!؟

منتظر نظرات شمام ...

2. Top | #11
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489
    تشکر شده 1,408 بار در 275 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط narges ghalambor نمایش پست ها
    به نظر من اگه نجوم یه چهارپایه بدونیم یکی از این پایه ها قطعا شیمی هست و اگه شیمی نبود میشه گفت در بعضی جاها به مشکل های بزرگی برمیخوردیم!
    خيلي از مشكلاتمون هم حل ميشد!!
    مثلا ديگه نيازي نبود سازمان هايي بيان مخصوص تاريك كردن اسمون ساخته بشن
    همين شيمي دان ها بودن كه اتيش رو اختراع كردن تا با روشن كردن اسمون بشه بلاي جون منجمين اماتور !!

(البته اين مزاح بود و هدف بر گردوندن تايپيك به موضوع اصلي اش بود!‌ )

3. 3 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330

سلام دوستان ...

من با اين مخالفم كه علم شيمي رو فن بدونيم ... چرا كه شيمي ، چيميستري(Chemistry) كه ريشه كلمه ايش از كيميا گري هستش گرفته شده ... كيميا گري هم اينطور تعريف ميكنن كه

چي كار كنيم كه فلز سرب رو به طلا تبديل كنيم ؟!؟!؟!؟!؟

اين خودش علم ميخواد ... هر چند کیمیاگری از همون اول ، رابطه نزدیکی با اخترشناسی ونجوم داشته‌ ... در جهان اسلام و در اروپا، كيميا گري همون مکتب اخترشناسی بابلی یونانی بوده ...

نظام‌های کیمیاگری اغلب بر این فرض استوار بود که هر یک از هفت سیاره که قدیمیان از آن تحت عنوان نشان اخترشناختی یاد می‌کردند با فلز خاصی در ارتباط بود.

اتفاقا به نظر من شيمي يك علم آپ تو ديديتي هستش ... هرروز تناقض براش پيدا ميشه يعني اين كه داره اتفاقاتي مي افته !!!!!!!!!!! حالا درسته ما يه خرده تعصب فيزيك رو بايد بگيريم ولي نبايد از نقش شيمي هم غافل شد ...

بحث تابش هاي آلفا و بتا ، در طيف بيني ها براي مشخص كردن ماهيت ماده اي يك ستاره و ... كم نيستن ...

شيمي برا نجوم چي كار كرده ؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟
    امضای ایشان
    یه کتاب شعر دیدم با عنوان " صبح از ساعت ۱۰ آغاز می شود".
    من نخونده با هاش موافقم! شما چطور؟
    اصلا به همچین شاعری باید نوبل ادبیات داد. مگه نه؟؟؟؟

5. 9 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489

تابش الفا و بتا چه ربطي به شيمي داره ؟ قرار نيست چون تو كتاب هاي شيمي نوشته شده مربوط به شيمي باشه ، طيف سنجي رو هم كه از صدقه سر فيزيك دان ها داريم اصلا همون سرب رو هم فيزيك دان ها طلا كردن

تا اونجايي هم كه من مي دونم لاوازيه (مطمئن نيستم) اولين بار فلز ها رو تعريف كرد و طبق مكتب ارسطويي مواد سيارات از اتر است مگر اينكه چيزي تو احكام نجومي باشه و من بي خبر باشم

دوستان لطفا يك چيزي رو بگن كه واقعا مربوط به شيمي باشه

7. 5 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

من فکر میکنم خارج از تعصبات فیزیک یا شیمی اگر برخورد کنیم بهتر باشه .

لطفآ اجازه بدید خانم Setare Kocholo بحثشون رو ادامه بدهند تا تاپیک به نتیجه برسه .

دوستانی که خیلی در این مورد حساس هستند میتونند هرجا نوشته بود "شیمی " بخونند " فیزیک " !!

اینکه تابش آلفا و بتا زیر مجموعه شیمی طبقه بندی شود یا فیزیک زیاد مهم نیست !

مهم این است که دوستان در بحث شرکت کنند و بحث را از نظر علمی پربار تر نمایند .

موفق باشید

9. 13 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489

نقل قول نوشته اصلی توسط mostafa نمایش پست ها
    من فکر میکنم خارج از تعصبات فیزیک یا شیمی اگر برخورد کنیم بهتر باشه .
    لطفآ اجازه بدید خانم setare kocholo بحثشون رو ادامه بدهند تا تاپیک به نتیجه برسه .
    دوستانی که خیلی در این مورد حساس هستند میتونند هرجا نوشته بود "شیمی " بخونند " فیزیک " !!
    اینکه تابش آلفا و بتا زیر مجموعه شیمی طبقه بندی شود یا فیزیک زیاد مهم نیست !
    بحث در مورد تاثير شيمي در نجوم است پس مواردي كه نام برده ميشه بايد از شيمي باشند نه فيزيك ، با استدلال شما ميشه اين مورد رو اضافه كرد كه شيمي با اختراع كامپيوتر به نجوم كمك كرده !!

در زمينه شكل گيري حيات روي زمين و نظريات مختلف اش ( سوپ داغ ، گلوله برفي و ...) شيمي (و زيست) خيلي به نجوم كمك مي كنه و راه رو براي كشف حيات در خارج از زمين هموار تر مي كنه

11. 3 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط m.aryayi نمایش پست ها
    بحث در مورد تاثير شيمي در نجوم است پس مواردي كه نام برده ميشه بايد از شيمي باشند نه فيزيك ، با استدلال شما ميشه اين مورد رو اضافه كرد كه شيمي با اختراع كامپيوتر به نجوم كمك كرده !!

از قضا دقيقآ درست ميگيد آقاي آريايي ...

امروز با گسترش علوم واقعآ نميشه مرز قابل تفكيكي براي خيلي از علوم قائل شد .

در هر عرصه اي از علم كه جستجو كنيد ، كمي از هر كدام از علوم ديگر را خواهيد يافت .

اكثر پروژه هاي علمي روز دنيا ديگر پروژه هاي صرف يك علم خاص نيستند و همكاري همه علوم در اكثر پرو‍ژه ها به چشم ميخورد .

بحث سر محتوا است نه تعصب روي نام فيزيك يا شيمي !

شايد اگر قرار باشد طرفداران(!) علوم مختلف بر سر اينكه كدام علم جهان شمول تر و علم مادر است با يكديگر كشتي بگيرند ، در اين شرايط احتمالآ طرفداران رياضيات از بقيه محق تر خواهند بود !!

پس لطفآ فارغ از بحث تسميه و تعصب فيزيكي ! اجازه دهيد اصل بحث پيش برود .

از خانم ستاره كوچولو هم خواهش ميكنم بحث رو زود تر به مسير اصلي برگردونند و ادامه بدهند .

ممنون

13. 12 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489

(رياضيات كه اصلا قابل مقايسه با فيزيك نيست !! صد تا انيشتين بايد جلوي گاوس كبير لنگ بندازن !! )

منم با ادامه بحث موافقم اون مورد رو هم براي همين گفتم

شيمي در مسئله يافتن حيات فرازميني كه يكي از بزرگترين هدف هاي ستاره شناسي است حيلي نقش پر رنگي ايفا مي كنه

15. 5 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330

سلام دوستان ...

خوشحالم كه اين تاپيك مورد توجه مديريت سايت هستش ... واز همه دوستاني كه در اين بحث شركت ميكنن...

اصلا نميخواستم اسم مورد خاصي بيارم ... هرچند دليل داشت كه آوردم ولي به هرحال...

بله اصل اين بحث ... نميدونم چقد به عنوان دقت كرده باشين يا نه !!! ولي اينكه نوشتم ميخوام ببينم درسته يا نه ؟؟؟؟؟ حالا واقعا شيمي چه كمك هايي به نجوم كرده ؟؟؟؟ من آماتور چقد ازشيمي بدونم ؟؟؟؟

ممنون از كاربر m.aryayi كه به مواردي اشاره كردن .

يكي هم من ميگم : اونم بحث نظام تناوبي عناصره ... درسته ؟؟؟؟
    امضای ایشان

17. 8 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330

يه چيز ديگه هم ميخواستم بگم در مورد تعاريف هر کدوم بود ... خودمون از شيمي ، فيزيك ، نجوم چي فهمیديم؟؟؟؟

خودمون... شما شيمي رو چي تعريف مي كنين ؟؟؟؟؟ چرا بعضيا علم ميدونن بعضيا فن؟؟؟؟؟؟ حالا اگه فنه چي ربطي به نجوم داره؟؟؟؟؟
    ویرایش توسط *sh : 03-01-2011 در ساعت 10:24 PM دلیل: یه ذره املا یه ذره انشا
    امضای ایشان

19. 6 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489

شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي         
    نقل قول نوشته اصلی توسط m.aryayi نمایش پست ها
    تا اونجايي هم كه من مي دونم لاوازيه (مطمئن نيستم) اولين بار فلز ها رو تعريف كرد و طبق مكتب ارسطويي مواد سيارات از اتر است مگر اينكه چيزي تو احكام نجومي باشه و من بي خبر باشم
    من اشتباه مي كردم
    حق با Setare KOchOlO بود در كيمياگري بر حسب زمانه الگو دسته بندي فلزات يك نظام همانندي و تناظر داشت
    و هفت فلز شناخته شده به هفت سياره و هفت روز مربوط ميشد
    طلا : خورشيد - نقره : ماه - جيوه : مشتري - مس : زهره - آهن : مريخ - قلع : مشتري - سرب : زحل

نظام اثير يا اتر رو افلاطون بنيان گذاشته بود و ارسطو هم تا حدي تابع اون بود و اصلا ربطي به اين بحث نداره (!!)

21. 5 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 13 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع