صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 35

موضوع: پاك كردن آيينه ها و عدسي هاي تلسكوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

پاك كردن آيينه ها و عدسي هاي تلسكوپ

يه مدتي بود كه آيينه ها و عدسي هاي تلسكوپم كثيف شده بود يعني گرد و غباري روش نشسته بودو چندين بار خواستم تميزش كنم ولي نتونستم يه طرحي بريزم كه آيينه ته تلسكوپ تميز بشه و از طرفي بايد با دقت تمام اين كار رو انجام ميدادم كه روي آيينه ها و عدسي ها هيچ خراشي نيفته!!!

بالاخره چندي پيش از آقاي امام و محمدرضا صادقيان اين سوال رو پرسيدم و اونا هركدوم جوابهايي دادن و امروز هم تو مجله نجوم يه مقاله بود كه مي خوندم،در مورد تميز كردن آيينه هاي تلسكوپ نيوتني بود ولي بازهم به مشكلاتي برخورد كردم!!!
    اعم از:چگونگي باز كردن آيينه،چگونگي بستن آيينه،چگونگي هم خط كردن تلسكوپ و.....

ميشه دوستان لطف كنن در مورد تميز كردن هرچه راحتتر آيينه ها و عدسي ها يه راه حلي كه براي خودشون قابل استفاده است رو بگن كه همه استفاده كنن؟؟؟؟!!!!!؟؟؟؟

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

روش تقریباً ابداعی تمیز کردن اپتیک!

من از روش تقریباً ابداعی خودم استفاده میکنم. همونطور که میدونین فقط ماده ای میتونه ماده ی دیگه رو خط بندازه که در مقیاس سختی موهس بالاتر از اون باشه. در بین مواد ارزون قیمت پنبه جزو نرمترین مواده و نمیتونه شیشه رو خط بندازه. بهیچ وجه از دستمال کاغذی و پارچه استفاده نکنین چون ممکنه حاوی الیاف مصنوعی با مقیاس سختی بالا باشن. سختی الیاف رو براحتی میتونین با کشیدن پارچه روی صورتتون حس کنین (بشکل زبری احساس میشه) در حالی که کشیدن پنبه روی صورت دلنشینه. بنابراین من در روش خودم پنبه رو انتخاب کردم (سایت های معتبر نجوم هم این ماده رو تأیید کردن). خب حالا میمونه شوینده ای که باید استفاده بشه. من با اسپری کردن مقدار کمی شیشه شور داخل یه نعلبکی آب جوشیده سرد شده محلول شویندم رو تهیه میکنم. بهیچ وجه نباید از محلول غلیظ شیشه شور استفاده بشه. این محلول هم توسط سایت های نجومی تأیید شده ولی از طرف دیگه تو همون سایت ها توصیه شده بهیچ وجه از الکل استفاده نشه در حالی که شیشه شور الکل داره. حالا من خودم هم موندم از شیشه شور استفاده کنم یا نه؟! ولی بهرحال چون رقیق میشه نباید خطری داشته باشه ضمناً بنظر من بقیه شوینده ها بدترن. صابون ها معمولاً به ترکیباتشون مواد ساینده اضافه میکنن (مثل پودر اکسید تیتانیوم که بلور های میکروسکوپی اون براحتی رو شیشه خطوط میکروسکوپی میندازن) بنابراین همین شیشه شور باید انتخاب مطمئن تری باشه.

خب بعد از تهیه مواد بالا حالا نوبت تمیز کردنه. لازم نیست حتماً آینه تلسکوپ رو در بیارین و همون داخل لوله هم میشه پاکش کرد ولی اگه تلسکوپتون لوله بلندی داره ناچاراً باید اینکار رو بکنین. زیاد سخت نیست. فقط پیچ های تنظیم رو تا آخر بپیچونین و در بیارین. آینه رو هم میتونین با بستن سه تا نخ شیرینی به شاسی زیرش از بالا راحت در بیارین (فقط حواستون باشه که خیلی باید محکم گره بزنین). البته نیوتنی های لوله بسته فکر کنم از ته در بیان چون از بالا آینه ثانوی مزاحمه (مال من لوله بازه از بالا در میارم). من تو روش خودم اول با سشوار گرد و خاک رو از روی لنز یا آینه تلسکوپ برمیدارم. البته با فاصله دور و گرمای کم. یادتون باشه سشوار داغو اگه به آینه نزدیک کنین گرمای اون براحتی باعث شکسته شدن اون میشه. بعد با یه تکه پنبه بدون اینکه حتی دستم به آینه بخوره (فقط خوده پنبه تماس داشته باشه بدون هیچ فشاری) باقی گرد و غبار ها رو میگیرم. کنار زدن گرد و غبار قبل از شستشو خیلی مهمه چون همین ذرات موقع کشیدن پنبه خیس روی آینه میتونن مثل سنباده عمل کنن. در مرحله غبار گیری بهیچ وجه به آینه یا لنز دست نزنین و فقط غبار رو کنار بزنین چون ممکنه با اینکار عملکرد سنباده ای ذرات غبار رو آغاز کنین. هیچ وقت با دهان روی آینه فوت نکنین حتی پیشنهاد میکنم موقعی که سرتون رو داخل لوله تلسکوپ واسه تمیز کردن میکنین (تلسکوپ های بزرگ لوله باز) از ماسک یا پارچه برای بستن بینی و دهان استفاده کنین. البته من خودم وقتی سرمو میکنم داخل لوله نفسم رو نگه میدارم که روش بهتری هم هست! اگر هم آینه رو خارج کردین مراقب نفس کشیدن و فاصله بینی و دهانتون با آینه باشین. هیچ وقت از ها کردن برای تمیز کردن ابزار اپتیکی استفاده نکنین. تمیز تر که نمیشه هیچ بدتر هم میشه. چون بخار دهان همیشه مقدار کمی مواد روغنی هم داره.

حالا آب جوشیده سرد شده (اگه آب مقطر استفاده کنین نتیجش بهتره) روی آینه بریزین و یدور با پنبه آروم بشورینش تا مابقی ذرات هم جدا بشن. با یه پنبه دیگه آب اضافی رو بگیرین. پنبه بعدی رو در محلول شوینده خیس کنین و باهاش آینه رو بشورین. دوباره با یه پنبه دیگه خشکش کنین. بعد دو یا سه بار مرحله اول (شستن با آب خالی و خشک کردن) رو تکرار کنین تا ماده شوینده کاملاً حذف بشه. با سشوار مابقی آب رو خشک کنین. من هر دفعه به اینجا میرسم لکه های آبی رنگ روی آینه باقی میمونه که نمیدونم چیه؟ (فک کنم همون لایه ضد انعکاس آینه باشه که داره دهنش سرویس میشه! البته هر مدل دیگه ای پاک کنین همین بلا سرش میاد (حتی آب خالی) و چه بهتر مراقب باشین تا تلسکوپتون زیاد کثیف نشه و دم بساعت هم الکی پاکش نکنین مگه اینکه واقعاً کثیف شده باشه). در انتها من یه روش ابتکاری و البته تکنیکی رو هم برای از بین رفتن لایه آبی و هم تمیز شدن کامل آینه و غبارزدایی اون (رشته های جدا شده خود پنبه) انجام میدم و اون به این شکله که با یه پنبه خشک و البته مطمئن (کاملاً تمیز و بدون ذرات اضافی) با فشار کم و بسرعت روی آینه یا لنز میکشم. سرعت خیلی مهمه و تند تند حرکتش میدم البته همونطور که گفتم با فشار خیلی کم. این باعث میشه که الکتریسیته ساکن در داخل آیینه و یا لنز القا بشه در نتیجه رشته های جدا شده پنبه روی آینه هم در اثر مجاورت با آینه باردار بار همنام با آینه پیدا میکنن و بعد خوبخود از آینه جدا میشن. با کمک سشوار به جداشدن اونها کمک کنین (همش یه باد لحظه ای کوتاه چون خود سشوار ممکنه ذرات اضافی رو بسمت آینه بفرسته). در مورد لنزها این روش مالش سریع بسیار خوب جواب میده و بدجور اونو برق میندازه. حتماً امتحان کنین. در آخر سریع درب لنز یا لوله تلسکوپ رو ببندین و اگه آیینه رو خارج کردین روش یه ظرفی چیزی قرار بدین و بذارین بمرور بار الکتریکیش رو از دست بده. وگرنه اینهو آهن ربا غبار جذب میکنه.

لطفاً هرکجای روش ابداعی من اگه ایراد داشت بهم بگین. مخصوصاً در مورد لایه آبی!
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 12 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4275
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

با سلام به تمامی دوستان خوبم برای پاک کردن آیینه ها وعدسی های تلسکوپ
    اول با یک تکه پارچه ای نرم گرد و غباری که روی آیینه وعدسی ها تلسکوپ هست رو آروم پاک می کنید
    دوم بایک پارچه جدا گانه (با استفاده از شیشه پاکن) کمی از شیشه پاکن را رو پارچه ی جدید می ریزید و پاک می کنید.
    خدا حافظ

5. Top | #23
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط hesam نمایش پست ها
    با سلام به تمامی دوستان خوبم برای پاک کردن آیینه ها وعدسی های تلسکوپ
    اول با یک تکه پارچه ای نرم گرد و غباری که روی آیینه وعدسی ها تلسکوپ هست رو آروم پاک می کنید
    دوم بایک پارچه جدا گانه (با استفاده از شیشه پاکن) کمی از شیشه پاکن را رو پارچه ی جدید می ریزید و پاک می کنید.
    خدا حافظ
    با سلام خدمت دوست گرامی مون hesam
    نکته ای بارها و بارها در تمیز کردن آینه ها و لنزها به اون اشاره میشه استفاده نکردن از موارد تمیز کننده خانگی مثل شیشه پاک کنه!
    اولین و مهمترین دلیل اونهم اینه که تقریبا تمامی آینه ها و لنزها به ویژه در اپتیکهای حرفه ای تر دارای پوشش هستند و استفاده از مواد پاک کننده این چنینی بشدت این پوشش ها رو به خطر میندازه
    امضای ایشان

6. 14 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #24
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

سلام دوستان عزیز اواستاری

مهمترین قسمت یک تلسکوپ یا هر اپتیک نجومی، اینه یا عدسی اونه! کلا قسمتهای اپتیکی تلسکوپ شما هم خیلی حساسند و هم زود کثیف میشن و با کثیف شدن به علت اینکه شکست نور به صورت درستی صورت نمیگیره شما نمیتونید شاهد تصویر صاف و اصطلاحا شارپی باشید

البته برای تمیز کردن هم نباید به هر روشی روی اورد! هر نوع تلسکوپ بهتره که با مواد شوینده خاص خودش تمیز بشه از اینرو در چند پست اینده این تاپیک به بررسی انواع مواد شوینده برای تمیز کردن قسمتهای اپتیکی تلسکوپ خواهیم پرداخت
    امضای ایشان

8. 11 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #25
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2987
    تشکر شده 19 بار در 3 ارسال

ببخشید اگر انگشت آدم به عدسی بخوره و جاش بمونه هم باید همین جوری (با آب و الکل ) تمیزش کرد؟

10. 4 کاربر مقابل از ELAHE77 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #26

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ELAHE77 نمایش پست ها
    ببخشید اگر انگشت آدم به عدسی بخوره و جاش بمونه هم باید همین جوری (با آب و الکل ) تمیزش کرد؟
    بله از کشیدا مستقیم دستمال جدا خوداری کنید
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

12. 8 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #27
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

تمیز کردن اینه ها

خب اول بریم سراغ اینه ها... قطعه اصلی تلسکوپهای بازتابی. تلسکوپهایی که بیشترین کمیت رو در بین ابزارهای نجومی منجمان دارند.
    برای اینکار ابتدا باید اینه تلسکوپتون رو باز کنید. کار سختی نیست اگر مشکلی در بازکردن اینه داشتید در تاپیک "تاپیک جامع سرویس و تعمیر ابزارها" مطرح کنید

کمی پودر صابون را درون آب مقطر حل کنید. درابتدا اب را کمی گرم کنید تا پودر صابون خوب درون آن حل شود. به هیچ عنوان از ظروف فلزی برای اینکار استفاده ننمایید. اگر اب مقطر در دسترس نبود میتوانید اب را بجوشانید و از ان استفاده کنید ولی ترجیحا از اب مقطر تجاری استفاده کنید.

در هنگام کار تمامی اجرام نوک تیز را از خود دور کنید. به ویژه انگشتر...

اینه را که از تلسکوپ جدا نموده اید از درون حلقه های نگه دارنده نیز خارج نمایید. اگر این کار برایتان سخت است یا از خارج شدن هم خطی احتمالی هراس دارید میتوانید با حلقه ها قرار دهید گرچه این کار توصیه نمیشود

اینه را درون ظرف حاوی اب و پودر صابون به ارامی قرار دهید. با دست کمی روی اینه بکشید تا لکه های چربی احتمالی پاک شود. البته استفاده از پارچه های نرم پنبه ای هم اشکالی ندارد.

10 تا 15 دقیقه اجازه دهید اینه درون اب غوطه ور باشد سپس انرا خارج نموده و روی جایی ماند سینک ظرفشویی به آرامی قرار دهید و روی آن آب مقطر بریزید تا مواد شوینده ازروی آن پاک شود.

سپس اینه رو روی حوله یا پارچه پنبه ای قرار دهید تا اب آن خشک شود.

میتوانید آینه ثانویه را نیز مانند همین تمیز کنید فقط در یاد داشته باشید که انرا درون اب رها ننمایید چون ممکن است سانزدگان برای چسباندن قطعات آن از چسب استفاده کرده باشند که درون اب حل میشود!

نکات قابل توجه:
    1- از پودر لباسشویی استفاده ننمایید زیرا لکه های سفید آن روی سطح اینه باقی میماند
    2- برای خشک کردن از شسوار استفاده نکنید حرارت ممکن است کوتینگ الومینیومی اینه را تحت تاثیر قرار دهد
    3- لطفا فقط از پودر صابون استفاده نمایید، استفاده از مایع دستشویی توصیه نمیشود
    ویرایش توسط رضا طامهری : 05-17-2013 در ساعت 08:15 PM
    امضای ایشان

14. 14 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا طامهری نمایش پست ها
    3- لطفا فقط از پودر صابون استفاده نمایید، استفاده از مایع دستشویی توصیه نمیشود
    ولی آقای طامهری بنظر من صابون شوینده مناسبی نیست. به صابون ترکیبات ساینده مانند دی اکسید تیتانیوم اضافه میکنن که فکر میکنم به مرور باعث ساییده شدن سطح آینه میشه. بنظر من شیشه شور محلول بسیار مناسبتریه. البته شیشه شور غلیظ کاملاً برعکس اصلاً توصیش نمیکنم اما بنظرم شیشه شوری که خیلی رقیق شده باشه باید مناسب باشه. خودم محلول شویندم رو با یک اسپری کوتاه شیشه شور داخل یک نعلبکی آب تهیه میکنم و بعد از شستشو سریع اونو با آب جوشیده سرد شده (آب مقطر بهتره) میشورم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

16. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #29
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    ولی آقای طامهری بنظر من صابون شوینده مناسبی نیست. به صابون ترکیبات ساینده مانند دی اکسید تیتانیوم اضافه میکنن که فکر میکنم به مرور باعث ساییده شدن سطح آینه میشه. بنظر من شیشه شور محلول بسیار مناسبتریه. البته شیشه شور غلیظ کاملاً برعکس اصلاً توصیش نمیکنم اما بنظرم شیشه شوری که خیلی رقیق شده باشه باید مناسب باشه. خودم محلول شویندم رو با یک اسپری کوتاه شیشه شور داخل یک نعلبکی آب تهیه میکنم و بعد از شستشو سریع اونو با آب جوشیده سرد شده (آب مقطر بهتره) میشورم.
    ببینید توی این روش ما زیاد قرار نیست شیشه رو تحت سایش و شستشو قرار بدیم بلکه خاباندن اینه در محلول کار خودشو میکنه

برعکس نظر شما من با شیشه شوها کاملا مخالفم.... درسته خط و سایش افتادن شیشه خیلی مضره و ماباید حواسمون بهش باشه ولی کوتینگها رو فراموش نکنیم

مثلا در سری skyprodigy ما کوتینگ جدید sio2 رو داریم که شیشه شوهای خانگی بسیار براش مضره و اپوکروماتها هم همینطور!

البته دوستان در ذهن داشته باشید روش ارائه شده در پست ۲۷ برای اینه ها مطرح شده و برای عدسی ها روش دیگری معرفی خواهد شد
    امضای ایشان

18. 7 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #30
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

پاك كردن آيينه ها و عدسي هاي تلسكوپ         
    خب دوستان قبل از اینکه به ادامه بحث بپردازیم لازم میدونم یه نکته رو عرض کنم:

متاسفانه برخی از منجمها خیلی در مورد اپتیکشون وسواسی هستن! خیلی به شستن و تمیز کردن لنزها و اینه ها با مواد شوینده اقدام میکنن که این خیلی بده! علاوه بر از بین بردن کوتینگ ممکنه به خش افتادن اینه یا عدسی هم منجر بشه!

و اما چه کار کنیم؟! ببینید دوستان؛ تا وقتی که واقعا سطح لنز یا اینه کثیف یا لکه نشده با شستن اون اقدام نکنید! خیلی وقتا غبارها رو با یه باد مه توسط دمنده های خونگی یا سشوار سرد وزیده میشه، پاک کنید و یا اگه لکه سطحی و ساده است با یه پنبه بهداشتی اون رو تمیز کنین و فقط وقتی به شستن اقدام کنین که دیگه نشه با روشهایی که گفتم لنز رو تمیز کرد

شستن لنزها و اینه ها خوب و موثره اما به وقتش
    امضای ایشان

20. 6 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع