صفحه 7 از 22 نخستنخست ... 3456789101117 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 214

موضوع: گزارش های رصدی اعضا آوااستار

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    479
    تشکر شده 553 بار در 57 ارسال

smile گزارش های رصدی اعضا آوااستار

این تاپیک جهت ارسال گزارشهای دوستان از برنامه های رصدی ایجاد شده.

امیدواریم با ارسال این گزارش ها مکان های مناسب رصدی معرفی شده تا همه ی دوستان با این مکان ها آشنا شوند و نیز می توانیم از تجربیات شبهای رصدیشان استفاده کنیم.

2. Top | #61
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

دیشب که برای رصد رفتم.هوا خیلی سرد بود و دوباره برگشتم و کاملا لباسهای گرم و زمستانی پوشیدم.

ولی آسمون شهری مثل تهران در موقعیتی که دیشب داشت باید نمره عالی داد.فکر کنم بارشهای دیروز حسابی هوا رو تمییز کرده بود.

مدتی رو بدون ابزار فقط به آسمون نگاه کردم و صورتهای فلکی و جایگاه شون رو سنجیدم.ضلع کوچک صورت فلکی مثلث تقریبا در سر سو بود و صورتهای فلکی برساووش و ذات الکرسی در جلوی دیدم بودند.

چند تا شهاب هم دیدم.بیشتر میخواستم دیدم رو بسنجم که آیا میتونم ستاره های صور فلکی رو به قدر تشخیص بدم یا نه.در این خیالها بودم که یاد ستاره اتا-ذات الکرسی افتادم. ستاره ای دوگانه که اولین بار توسط هرشل کشف شد.

بنابراین مجبور شدم با تلسکوپ ببینمش و با رنگهای تقریبا زرد و نارنجی دو ستاره آشنا شدم.البته این ستاره دوگانه به زیبائی ستاره بتای-دجاجه نیست ولی خالی از لطف هم نبود.

همینطور مدتی از صورت فلکی ثور دیدن کردم و در کنار ستاره زتای این صورت m1 یا سحابی خرچنگ رو با استفاده از تلسکوپ دیدم.من این سحابی رو اغلب در تهران موفق به دیدنش نمیشدم و دیدن این سحابی در شب گذشته نشان از آسمونی مناسب نسبت به شبهای دیگر سال بود.البته با بزرگنمائی پائین بهتر میشد این سحابی رو دید.

همینطور سحابی جبار نیز بسیار زیباتر و بزرگتر مینمود.البته این جرم به همراه مشتری جزء آخرین اجرام رصدی من بودند.

همینطور ستاره بتای برساووش با نام غول را هم رصد کردم که ستاره متغییر از نوع گرفتیهاست.و فکر میکنم در زمان رصد من در حالت گرفته بود چون بسیار بی رمق و کم نور بود.

کلا" چند وقتیست که به ستاره های متغییر علاقه مند شدم.و اگر کوتاه مدت باشند جذاب تر هستند.مثلا" ستاره میرا در صورت فلکی قیطس یا نهنگ متغییری دراز مدت است و برای رصد و ثبت تغییرات آن 330 روز وقت لازم است که تغییرات را کاملا" دید.ولی ستاره هائی که نهایتا" در چند روز تغییرات چشم گیر میکنند به نظرم برای رصد جذاب ترند هستند.از جمله همین بتای برساووش.

m34 یا خوشه دوقلو هم که همیشه زیباست و آدم یاد دو تا چشم زل زده میفته که دارن به آدم نگاه میکنند.

کلا" دو ساعتی وقت گذاشتم که جالب ولی خیلی سرد بود.راستی مدتیه رصدهام رو ثبت میکنم خیلی کمک میکنه.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

3. 11 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #62
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    949
    تشکر شده 1,855 بار در 238 ارسال

روز شنبه عصر یک جلسه تو فروشگاه برگزار شد .طبق اون جلسه قرار شد همان شب چند ساعتی بریم رصد.
    قرار شد تو این برنامه چند تا کار انجام دهیم.1.رصد ماه پیر.2.رصد عطارد.3.ثبت ساعت فجر کاذب و حقیقی فجر.4.اموزش صورت فلکیهای سحر.

ساعت 2:30 صبح یکشنبه اماده حرکت شدیم.ساعت 3 رسیدیم به محل رصد (نزدیک روستای دوربید).متاسفانه هوا ابری بود. اپتیکارو سوار کردیم و بین اون ابرها شروع کردیم به جرم گرفتن.هر موقع یک جرم رو بچه ها میگرفتن به بقیه هم نشان میدادند.

تو این رصد 3 تا مهمان داشتیم.پسر دایی من و خانمش و دختر داییم.یکم براشون صورت فلکی هارو توضیح دادم.بعضی اجرام هم دیدن.تو این رصد 15 نفر بودیم.

ساعت 4 سحری خوردیم.و دوباره شروع کردیم رصد. اقای مصدق و اقای سراستاد هم شروع کردن به عکس گرفتن تا به زمان دقیق فجر کاذب و حقیقی دست پیدا کنند.ابرها کمتر شده بود و صورت فلکیهای زمستانی خود نمایی میکردنند.

ساعت 5/5 شروع کردیم به جستجوی ماه.تو افق هم ابر بود و هم غبار.تقریبا زیر جوزا و سگ کوچک و تو صورت فلکی خرچنگ را جاروب کردیم و هیچی پیدا نکردیم.دیگه نا امید شده وبعضی اپتیکارو جمع کردیم که یکدفعه اقای مصدق گفتن: گرفتم.

همه به طرف دوربین دویدیم.من هم ماهو با دوربین خودم گرفتم.باید بگم ماه به این قشنگی ندیده بودم.باریک و بلند که بین ابرها ظاهر میشد.

متاسفانه نتونستیم عطاردو بگیریم.به علت غبار.بعدش هم اپتیکارو جمع کردیم و ساعت 6:30 یزد بودیم.جای بقیه دوستان خیلی خالی بود.

راستی شکل این هلال تو دوربین دو چشمی مثل یک کلاه بود ولی تو تلسکوپ اقای سراستاد چون بازتابی بود به شکل یک کاسه بود که بین ابرها سرک میکشید.خیلی قشنگ بود.
    ویرایش توسط Setare KOchOlO : 08-30-2011 در ساعت 03:17 PM

5. 10 کاربر مقابل از subaro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #63
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    54
    تشکر شده 8,442 بار در 878 ارسال

از مهمانی تا رصد

نمی دونم تا حالا براتون پیش اومده یا نه! این گزراش یه ذره آنورم هست ببخشید ولی چون تجربه ی جالبی بود به عنوان گزارش می ذارم.

همه چی از مهمانی در حیاط مامان بزرگ شروع شد! من و امیر مهدی(8ساله) و پرنیان (4ساله) توی حیاط نشستیم و شروع کردیم به دیدن آسمون.

بعد سوال های عجیب و غریب امیر مهدی شروع شد {. از همان هایی که می دانم شما هم با آن برخورد کرده اید } و کار به گرین لیزر و گردونه ی آسمون کشید ( که اتفاقی همراهم بود!) یواش یواش بقیه مهمان ها هم به حیاط منتقل شدند و محفل خصوصی 3 نفره ی ما تبدیل شد به شب رصد عمومی!

ماجرای سها و سوی چشم برای همه خیلی هیجان انگیز بود چون ابتدا فقط من و امیر مهدی که چشم مون به تاریکی کمی عادت کرده بود می دیدیمش ولی بعد یواش یواش بقیه هم اظهار دیدن کردند..
    تماشای آسمان آنقدر برای همه لذت بخش بود که پیشنهاد دادن به کویر برویم !!

نکته: محل برگزاری مهمانی (شهر اراک ) بود و کویر میقان به اراک خیلی نزدیکه!

خلاصه مهمانی از خانه مامان بزرگِ امیر مهدی و پرنیان به کویر میقان منتقل شد.

دیدن نوار کهکشان، خوشه پروین و آندرومدا (بایک 80 در 30 کوچک) همه را به شدت به وجد آورد.

اما سفر علمی ما به دیدن آسمان ختم نشد و به دیدن اثار باستانی در روستای میقان هم رفتیم .

یک مهمانی که بیاد ماندنی شد

بخشی از گروه رصدی
    امضای ایشان
    گاهی ستاره هدیه کن به مشت پوچ شب ها ...

7. 16 کاربر مقابل از ستاره بنیادی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #64
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

سلام خدمت دوستان عزیز آوا استار

پنج شنبه 10 شهریور رصدی رو برای اعضای انجمن برگزار کردیم که گزارشش رو براتون مینویسم

ساعت تقريبا 7/7.15 از يزد حرکت کرديم و راهي محل رصدي يعني اسلام آباد کالمند کوه شديم. در مسير هم براي گذران وقت به گفتگوها و کارهای جانبی مشغول شديم. وقتي به

مقصد رسيديم هوا تاريک شده بود و جناب medman و برادرزادشون در تاريکي انتظار ما رو ميکشيدن، که خب در اين انتظار هم بيکار نمونده و به گفته خودشون به رصد صور فلکي و ماهواره هم پرداخته بودن

وقتی از ماشین پیاده شدم و همه جا تاریک شد از دیدن آسمونش ذوق کردم، خیلی وقت بود که نرفته بودم اسلام آباد و با دیدن مجدد آسمونش حسابی به ذوق اومدم مخصوصا وقتی

با آسمونهای قبلی که تو این مدت دیده بودم مقایسش کردم واقعا عالی بود، یه آسمون صاف و پرستاره که از دیدنش کیف می کردی. خدایی دلم واسش تنگ شده بود. بعضی از

جرمها رو هم با چشم غیر مسلح می تونستی ببینی.

بعد از اون به استقرار اپتيکها پرداختيم و هر گروهي شروع کرد به رصد با اپتيکش. من، خانوم شريفي، خانوم ثناجو و خانوم هامانيان هم با تلسکوپ بازتابی پایه AZ4 شروع کرديم به

رصد و تلاش کرديم اجرام رو بگيريم. و به شخصه سعي کردم دوستان رو تشويق کنم به گرفتن اجرام (چون بعضي از دوستان فکر مي کنن کار سختيه و دست به اپتيک نميزنن و بخاطر

همين سعي کردم تشويقشون کنم که خودشون جرم رو پيدا کنن و چيزايي رو که بلد بودم بهشون ياد دادم و خب خدا رو شکر سعيم نتيجه داد و بچه هاي ديگه هم تونستن اجرامي

که به نظرشون سخت ميومد رو پيدا کنن )، خلاصه 4 نفري به نوبت اجرام صور فلکي رو رصد مي کرديم و از عقرب هم شروع کرديم و ادامه دادیم. اما اين بين یکی از دوستانی که

مسئول بودن و دوستان تازه وارد، ميومدن و ميخاستن با اپتيک ما يه جرم رو نشون بدن يا ببينن اين ميشد که ما از ترتيب مورد نظرمون چندباري خارج شديم، و وقفه ايجاد ميشد،

اجرامي که گرفتيم هم اينا بودن: ام4، ام80، ام62، ام19، ام6، ام7، ام8، ام20، ام21، ام22، ام28، ام22، ام54، ام70، ام69، ام71، ام27، ام30، ام31(کهکشان آندرومدا)، ام33(کهکشان

مثلث)، ام15، ام103، ام40، ام13، ام57، ام 56، ام29، خوشه اچ و خی، ام1، خوشه قلائص، ام79، ام3، دوتایی دجاجه.

مرور برخی صور فلکی، رصد دنباله دار گاراد و ایستگاه فضایی بین المللی هم کارهای دیگه ای بود که انجام شد. نزدیک 20 شهاب هم بچه ها دیدن که من فقط 4/5 تاشو دیدم و

بقیشو با صدای جیغ بچه ها متوجه شدم.

نکته جالب دیگه مشتری و قمرهاش بودن با یه آرایش خاص که من بار اولم بود اینطوری میدیدمشون، سه قمر در سمت راست اما نه در یک خط، یکیش هم به مشتری چسبیده بود

یک قمر هم در سمت چپ، کمربندهاشم با همون اپتیک ما و چشمی 25 دیده میشد، منم تونستم با موبایلم ازش عکس بگیرم.

(این بین اجرامی رو که گروههای دیگه هم رصد میکردن از اپتیکشون میدیدیم مثل ام81، ام82 با دوچشمی subaro ، چندتا ان جی سی، ام42، ام43 با اپتیک m.mahajan که زیبا هم بود ).

در طول مدت زمانی که اونجا بودیم تقریبا ساعت 12:30 به بعد هوا رو به سردی رفت تا جایی که رسید به وقتی که واقعا میلرزیدیم و یخ زدیم، گروهی میخاستن برگردن ولی ما

پافشاری کردیم برای موندن، برای گرم شدن هم دوستان رفتن چوب پیدا کردن و پشت یه دیوار کنار محل رصد بقول دوستان یه 100 تومنی خرج کردن تا آتیش روشن کنن ، یه گروه هم

رفتن دورتر به یه محل دیگه برای عکاسی، ما هم یه خورده استراحت کردیم و چای و بیسکوییت نوش جان نمودیم و همینطوری میلرزیدیم (راستش دوستان فکر نمیکردن این قدر سرد

بشه هوا بخاطر همین لباس گرم نیاورده بودن، من هم که احتمال میدادم سردمون بشه و ژاکت و پتو و دستکش هم با خودم برده بودم، با وجود اینا و پتویی که دورم گرفته بودم بازم

سردم بود- تجربه ای که به شخصه داشتم تو رصدها اینه که اگه بشینی بیشتر سردت میشه، اصلا اگه وایساده بودی می تونستی تحمل کنی، در حالت نشسته سرما رو بیشتر

احساس می کنی، و اگه بری کنار آتیش و برگردی باز بیشتر سرما رو احساس می کنی اما اگه بتونی در حال فعالیت باشی و نشینی زودتر بدنت عادت می کنه با سرمای هوا)، موقع

استراحت هم من یه صورت فلکی جدید یاد گرفتم و اون درنا بود، بعد از قدری استراحت و گرم شدن هم باز رصد رو ادامه دادیم. یه چیز بامزه هم این بود که یدفعه آقای m.mahajan گفت

اا این تلسکوپ یخ زده آینش شبنم زده، من میگم چرا همه ستاره ها رو سحابی می بینما .

خلاصه تا حدود ساعت 3.30 که جبار هم بالا اومده بود دیگه و ما هم از دیدنش ذوق میکردیم، رصد ادامه پیدا کرد بعد از اونم چندتا عکس دست جمعی گرفتیم کنار آتیش و همینطور کنار

اپتیکها. و دیگه پافشاریمون جواب نداد واسه موندن و جمع کردیمو برگشتیم یزد.

ناکامی رصدی : قرار بود بچه ها این رصد رو به شکل گسترده تر و جدیتر به طراحی بپردازن اما به خاطر مشکلی برگه ها آماده و آورده نشده بود، بخاطر همین قید طراحی رو

زدیم (البته خانوم شریفی یه طرح از اچ و خی روی یه برگه ای که یکی از دوستان داشتن زدن که خوب هم شده بود). اما خب بکارهای دیگه تونستیم بپردازیم.

جای همگی خیلی خیلی خالی بود.اونجا به یاد دوستان بودیم وگفتم کاش آواییها هم اینجا بودن و با هم رصد می کردیم،ایشالا یه روزی بیاین یزد وبا هم بریم رصد.

ایشالا به محض رسیدن عکسها به دستمون اونا رو روی سایت قرار میدم
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

9. 13 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #65
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    54
    تشکر شده 8,442 بار در 878 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    من هنوز عکسی از این دنباله دار ندیدم اگر کسی داشت برامون بذاره.ممنون.

عکس از : Jeanette Dunphy - Kilcoy, Queensland, Australia

عکس از : Rolando Rigustri - New Mexico , USA

عکس از : Kosma Coronaios - Louis Trichardt, Limpopo Province, South Africa
    امضای ایشان
    گاهی ستاره هدیه کن به مشت پوچ شب ها ...

11. 11 کاربر مقابل از ستاره بنیادی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #66
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1345
    تشکر شده 9 بار در 2 ارسال

گزارش رصد

در 22مرداد امسال ما با گروه انجمن نجوم شهرمون خارج از شهربه دیدن بارش شهابی برساووش رفتیم.به نظر من بارش شهابی برساووش پر شهابترین و زیبا ترین بارش شهابی در طول سال هست چون هرشهابی که میاد 5الی20ثانیه ردش باقی میمونه وکه ممولن نارنجی وسبز بودن توصیه می کنم به عنوان یک منجم هر بار به دیدن بارش شهابی ها خارج از شهر برین و از این نمایش خدادادی لذت ببرین.راستی بارش شهابی جباری در29شهریور به اوج میرسه با متوسط 20شهاب در هر ساعت.  

13. 7 کاربر مقابل از roya rassoli عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #67
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

سلام ...
    حدود چند ماه قبل منطقه ای در نزدیکی فیروزکوه را شناسایی کرده بودم که فکر می کردم جهت عکاسی ، بسیار مناسب باشد ، چه از نظر امنیت و چه از لحاظ پارامترهایی که باعث بهبود در کار میشن .
    بعد از حدود 2 ماه ، بعلت بیماری یکی از نزدیکان ، بالاخره پنجشنبه
    حدود ساعت 3 ظهر به همراه 2 تن از دوستان ، به سمت فیروزکوه به راه افتادیم ...
    حدود ساعت 7 ابزار در منطقه ای مناسب برپا شد . ابزار شامل 2 دستگاه تلسکوپ آپو 100و 80 یک دستگاه دوربین 90*20 ، مقرهای ای کیو 6 و ای کیو 5 گوتو ، دوربینهای 40-60و 7 d کنون
    لنزهای 15-85 و 18-135 کنون و فیلر اچ الفا و متعلقات عکاسی بود .

وضعیت جوی رصد گاه کاملا مناسب و فقط مقداربسیار کمی الودگی نوری درافق غربی وجود داشت که با این وجود مشکلی پیش نیامد ...
    رصد اجرام مسیه شروع شد و در این بین سعی کردیم تا جایی که ممکن است ابزار به درستی قطبی شوند تا خطاها به حداقل ممکن برسند .
    حدود ساعت 2 متوجه شدم دستگاه سین اسکن به جای نشانه روی به سمت شرق ، غرب را در می پیماید !
    هر چه سعی در بر طرف کردن مشکل کردیم ، نشد و مجبور به استفاده از مقر تنها به عنوان موتوررد یاب شدم ...
    به هر حالا هوایی کاملا مناسب و اسمانی تاریک ، باعث شد بتوانیم در حد قابل قبولی عکاسی از اسمان شب را تجربه کنم و البته به علت کار نکردن درست مقر ، به عکاسی از مناظر طبیعت و اسمان شب پرداختم و در این بین ، دوست خوبم جناب م . ر .ن هم به عکاسی از اعماق اسمان پرداخته و لذتی بیاد ماندنی را تجربه کردیم .

15. 12 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #68
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1292
    تشکر شده 814 بار در 96 ارسال

سلام قصد ندارم گزارشه از رصدی که رفتم بگم چون گزارشش توی مجله نجوم 210 نوشته شده !!!!!!!!!!!!
    رفتیم بارش برساووشی ببینیم بارش باروون دیدیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    اما روز بعد که برای طبیعت گردی به روستای خمین رفتیم متوجه شدم در قسمت بالای روستا جایی که به اون میل خمین میگن مکان عالی برای رصد هستش.
    علاوه بر seeingخوب آسمون افق بازی هم داره گفتم خوبه که شما دوستان عزیز رو در جریان این مکان برای رصد بزارم.
    با تشکر از تاپیک خوبتون
    صدف خادم
    امضای ایشان
    NEVER NEVER NEVER GIVEUP

17. 6 کاربر مقابل از hermes عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #69
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    894
    تشکر شده 1,000 بار در 114 ارسال

به همت کنسرسیوم رصدی و گردشگری یزد وباهمکاری پایگاه اطلاع رسانی آسمان شب و انجمن نجوم آسمان کویر یزد گردهمایی ستاره شناسان ایرانی در روزهای 17 و 18 شهریور 1390 در یزد و در محل کاروانسرای زین الدین برگزار شد.
    اهداف این گردهمایی که در دو بخش رصد و همایش برگزار گردید معرفی پروژه‌های ستاره شناسی آماتوری در ایران،حرکت بسوی ستاره شناسی با اهداف مشخص و منظم علمی و معرفی گروه های فعال نجومی استان یزد بود.
    گردهمایی درمدت دو روز با حضور شرکت کنندگانی که عمدتا از شهرهای تهران، سنندج، شیراز، اصفهان، اهواز، دزفول و بندرعباس بودند؛ در تاریخ 17 و 18 شهریور و در کاروانسرای زیبای زین الدین ،یکی از مکانهای رویایی منجمان برای رصد و معروف به قصر منجمان در 60 کیلومتری جنوب یزد و در جاده یزد به کرمان،برگزار شد.

سخنرانی های این برنامه که عمدتا بر روی موضوعات مرتبط با نجوم هدف گرا متمرکز عبارتند اند از :
    - دکتر محمد رضا نوروزی ( پروژه ای بر ماه)
    - خسرو جعفری زاده و احمد فتوحی ( معرفی پروژه گذر سیاره زهره در سال 2012 )
    - خسروجعفری زاده (معرفی آسمان تاریک)
    - حامد سلیمانی (طرح های نجومی اسکچ)

پس از پایان یافتن سخنرانی ها شرکت کنندگان به بالای پشت بام کاروانسرا رفته و برنامه رصدی را آغاز نمودند.رصدگران عمدتا کار خود را بر روی عکاسی،کشیدن اسکچ و تبادل نظر معطوف نموده بودند که البته با غروب ماه و ظهور اسمان تاریک بر تمرکز رصدگران بر روی عکاسی نجومی و رصد اندکی تخصصی تر افزوده گشت.

جمعه 18 شهریور

پس از پایان برنامه ها در صبح جمعه و پس از مراسم اختتامیه شرکت کنندگان راهی روستای تاریخی سریزد شد ند و از محل اجرای پروژه دهکده نجوم بازدید نموده و به بازدید از قلعه قدیمی، کاروانسرا، رباط نو و ... پرداختند.پساتمام برنامه موتورسواری و شتر سواری در سریزد و صرف ناهار در یزد، بازدیدی کوتاهی از مسجد جامع کبیر یزد،برنامه نخستین گردهمایی ستاره شناسان ایرانی در یزد به پایان رسید.
    شایان ذکراست دراین گردهمایی تصمیمات مهمی در جهت پیشبرد اهداف در نظرگرفته شده،توسط گروه های شرکت کننده اتخاذ گردیدکه امیدوار است نتایج آن را بزودی جامعه نجوم آماتوری کشور شاهد باشیم.

19. 11 کاربر مقابل از Ahmad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #70
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

گزارش های رصدی اعضا آوااستار         
    روز پنج شنبه 31 شهریور طبق قراری که با آقای نوری گذاشته بودیم برای رصد و عکاسی از آسمان شب به حوالی شهرستان زیبای فیروز کوه عزیمت کردیم.

اعضای اصلی این تور رصدی کوچک من و آقای نوری و دوست عزیز دیگرمان آقای نوروزی بودند که هریک از ما عضوی از اعضای خانواده را نیز همراه داشتیم که جمع کلی به شش نفر رسید.

واقعا" یکی از معدود تورهای رصدی پربار من بود چون علاوه بر رصد اجرام آسمان توسط دوستان نامبرده با عکاسی با تلسکوپ نیز آشنا شدم و تا حدودی به این کار تشویق شدم.

عکسهای بسیار زیبائی گرفتند که نشان از تجربه بالای این دوستان داشت.(البته آقای نوری قول داده اند که عکسی از این رصد قرار بدهند)و

پس از گذر از شهر زیبای دماوند و در نزدیکیهای شهر فیروز کوه منطقه ای را برای رصد در نظر گرفتیم و ساکن شدیم.آسمون به طور تقریبا" کامل ابری بود و همه ما به شدت نگران این وضع بودیم که پس از

کلی دلداری و دعا پس از ساعتی به طور کلی آسمون صاف شد و راه زیبای شیری نمایان شد.وما که ابزار رصدی را آماده کرده بودیم شروع به رصد و عکاسی نمودیم.

من از ابتدا فکرم رصد دنباله دار گاراد بود که موفق به رصد این جرم زیبا شدم.آقای نوری و نوروزی هم با عکاسی از اجرام مسیه و ngc ها من را به تعجب وا داشتند.عکسهای بسیار زیبا از اجرامی از جمله

سحابی جبار - کهکشان آندرومدا - ngc های بارز و دیگر دیدنیهای آسمان.این عکسها با تکنیکهای مختلفی گرفته شدند که آقای نوری در این مورد اطلاعات بیشتری دارند.

همینطور به رصد اجرام منظومه شمسی همچون مشتری و ماه نیز پرداختیم که بسیار جالب بود.

در آخر و نزدیک صبح نیز دوبار ایستگاه بین المللی فضائی را رصد کردیم(ساعت 4:27 و 6:05 صبحگاه ) که این نیز جالب بود.

از حاشیه های این رصد میتوانم به نزدیک شدن یک روباه به گروه اشاره کنم که بسیار جالب بود و در کنارمان کلی غذا خورد در حالیکه ما به رصد ادامه میدادیم.

همچنین هوای تقریبا" سردی را پشت سر گذاشتیم که باعث سرما خوردگی من شد و دو روز به استراحت مطلق گذشت.

این گونه رصدهای گروهی کوچک بسیار خوب و آموزنده است و در واقع تور رصدی کوچکی میباشد که در کنار تورهای رصدی بزرگ آوااستار به صورت مکمل عمل میکند.

واقعا" عکاسی از اجرام آسمان لذت بخش است.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

21. 11 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 7 از 22 نخستنخست ... 3456789101117 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع