صفحه 6 از 22 نخستنخست ... 234567891016 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 214

موضوع: گزارش های رصدی اعضا آوااستار

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    479
    تشکر شده 553 بار در 57 ارسال

smile گزارش های رصدی اعضا آوااستار

این تاپیک جهت ارسال گزارشهای دوستان از برنامه های رصدی ایجاد شده.

امیدواریم با ارسال این گزارش ها مکان های مناسب رصدی معرفی شده تا همه ی دوستان با این مکان ها آشنا شوند و نیز می توانیم از تجربیات شبهای رصدیشان استفاده کنیم.

2. Top | #51
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

دیشب مقارنه ماه وسیاره مشتری جلوه بسیار زیبائی داشت.زیبائی این مقارنه به خاطر وجود اجرام پیرامون آن زیباتر نیز مینمود از جمله خوشه پروین و ستارگانی پرنور همچون عیوق و دبران و غیره...

چند شبی هم هست که صورت فلکی زیبا و محبوب جبار یا شکارچی نیز طلوع کرده و آسمان صبحگاهی را زیباتر کرده است.دیروز برای اولین بار ستاره پرنور و زیبای سیروس یا شعرای یمانی را هم دیدم و به یاد اهالی مصر باستان افتادم که با دیدن طلوع این ستاره به همراه خورشید شروع دوره پربار کشاورزی و باروری زمین را به عنوان اولین روز سال جشن میگرفتند.

این شبها از اسمون شامگاهی تا آسمون صبحگاهی پر است از اجرام زیبای آسمان.از دست ندهید.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

3. 12 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #52
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    865
    تشکر شده 957 بار در 169 ارسال

رصد بارش شهابی برساووشی 1390 (انجمن نجوم آسمان مهر)

رصد بارش شهابی برساووشی 1390
    با توجه به رسم دیرینه انجمن آسمان مهر و همچنین علاقه شدید رصد گران بر آن شدیم تا در زمان بارش شهابی بسیار زیبای برساووشی تیمی از اعضای انجمن برای ثبت بارش به مکانی مناسب اعزام شوند.
    با وجود ماه کامل و طبیعتا نبودن آسمان تاریک مکان رصد روستایی با نام سیدان از توابع شهرستان درمیان ،واقع در 55 کیلومتری شهرستان بیرجند انتخاب شد.
    در ابتدای امر که وارد رصد گاه شدیم سرپرست گروه جناب آقای محسن روحانی نسب توضیحاتی در باره بارش شهابی، علل و ویژگی های یک شهاب و همچنین در مورد فرمی که برای ثبت هر شهاب در نظره گرفته شده بود ارائه دادند. فرم شامل 5 ستون با عناوین زیر بود:
    1- قدرشهاب
    قدر هر شهاب را با توجه به میزان درخشندگی و نور آن در مقایسه با برخی از ستارگان تعیین می کنند. برای مثال ستاره شباهنگ دارای قدر منفی 2 می باشد.
    2- طول رد
    طول رد را هم با توجه به درجه بندی و مقیاس های مشخص تعیین می کنند که دانستن آنها برای هر رصد گر امری ضروریست.
    3- دود
    دود شهاب ناشی ازسوختن مواد آن است و یک شهاب می تواند دود داشته باشد یا نداشته باشد.
    4- مدت دوام
    مدت دوام را هم بر سه مقیاس تند، متوسط و کند تعیین می شود.
    5- رنگ شهاب
    شهاب ها دارای رنگ های متفاوتی هستند. از جمله سبز، آبی ، سفید و زرد که بسته به مواد تشکیل دهنده آن و واکنش های شیمیایی حاصل از اصطکاک و سوختن شهاب، متغیر است.

بازه اصلی رصد تیم از ساعت 2:30 تا ساعت 4:26 دقیقه یا اذان صبح به وقت محلی بود. تیم شامل 9 نفر از قرار 2 راننده و 7 نفر رصد گر بودند که رصدگران به دو دسته دو نفره و یک دسته 3 نفره تقسیم شدند.
    تقسیم بندی آسمان نیز از این قرار است:
    از ستاره نوک قوس تا سیاره مشتری، از سیاره مشتری تا ذات الکرسی و از ذات الکرسی تا ستاره نصرطایر.
    در مدت زمان ذکر شده تعداد 35 شهاب مشاهده شدند که جزئیات آنها از قرار زیر است:

لطفا تا بارگذاری تصویر، شکیبا باشید.

آسمان مهرتان پر ستاره.

5. 9 کاربر مقابل از jooyande عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #53
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

یه سوال دوستان گرامی
    اوج بارش برساووشی امسال مصادف با ماه شبهای ۱۲ و۱۳ بود و کانون بارش هم فاصله زیادی با محل ماه در اسمان در هنگام اوج بارش نداره؛ اینا همش یعنی دیدن شهاب یکم سخته!!! پس ایا در شبی که دیدن ستاره های قدر ۲ و بیشتر ،سخته، دیدن شهابهایی با قدر ۲و ۳ امکان پذیره؟
    امضای ایشان

7. 9 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #54
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    949
    تشکر شده 1,855 بار در 238 ارسال

دیشب (31 مرداد) با دعوت اقای باقری برای افطار رفتیم اسلامیه.جاتون خالی.خیلی خوش گذشت.

ساعت 6 همه بچه ها دم پاساژ جمع شدیم و سوار مینی بوس شده راهی اسلامیه شدیم.ساعت 7 خانه اقای باقری رسیدیم تا افطار روضه خوانی داشتند و بعد نماز جماعت خواندیم و بعد افطار. جای شما خالی افطار خورشت قیمه بود.

ساعت 9:30 بعد از خداحافظی از اقای باقری و خانوادشون راهی محل رصد شدیم. تو راه محل رصد را یکم تغییر دادیم و رفتیم طرف صمصام اباد.

افق این منطقه باز بود ولی بعلت الودگی نوری یکم نورانیت ستاره ها کمتر بود.بهر حال تو دوساعت اول حسابی جرم گرفتیم و بعد رفتیم سراغ رصد دنباله دار گاراد.با تلسکوپ اقای نصیرزاده و اقای سراستاد اونو رصد کردیم.مثل یک توپ پرنور بود که اطرافش یکم مات تر بود.دیشب بچه ها از هر جرمی اسکچ کشیدن.خانم دشمن فنا از دنباله دار .زهرا خانم از خوشه پروین.خانم میر بیگی از دنباله دار و اچیوخی و....
    باکمک star82 محل سیارک وستا هم پیدا کردیم و لی خود سیارک را ندیدیم.کل اجرام قوری را گرفتیم.که زیباترینش ام 24 و 17 بود.به خانم شریفی هم در کشیدن اسکچ کمک کردم.
    نیم ساعتی استراحت کردیم.ودر پایان چند تا عکس از ماه و دست جمعی گرفتیم.تو راه برگشت برای سحری اش خوردیم خیلی خوشمزه بود. ساعت 3:30 رسیدیم دم پاساژ و برگشتیم خانه.جای بقیه دوستان خاله.

9. 9 کاربر مقابل از subaro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #55
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    894
    تشکر شده 1,000 بار در 114 ارسال

بالاخره تونستم یک دنباله دار رصد کنم!
    من قسمت اول را بیشتر دوست داشتم،اونجایی که برای مراسم شهادت حضرت علی(ع) رفتیم خونه ی ییلاقی آقای باقری(یکی از اعضای بسیار مهربان و مسن گروه مون که قبلا معلم علوم بودند و الان بازنشسته هستند) که در روستای اسلامیه تفت قرار داره و برای افطار اونجا دعوت بودیم و البته در این مراسم حدود 300 نفر دیگه هم بودند و البته دستشون درد نکنه آقای باقری که زحمت کشیدند و ما را هم دعوت کردند و باز دستشون درد نکنه که بهمون عناب تازه هم دادند که توی رصد بخوریم.واقعا ما را شرمنده کردند اما عنابها نرسیده به قصد توی مینی بوس تموم شد

آقای صمصامی راننده مینی بوس مون که مسئول سرویس مجتمع اختردانش هستند و ما با ایشون در مجتمع اختردانش آشنا شدیم ایشون هم یک مراسم در روستای صمصام آباد(اطراف روستاهای ییلاقی علی آباد و نصر آباد) داشتند و پدر ایشون آش گندم نذری میدادند.منم چون دیدم اگه بریم چشمه تامهر جای تکراری هست، با مشورت بچه ها رفتیم طرف علی آباد و نصر آباد، و صمصام آباد.ما تقریبا توی 4 کیلومتری جاده قدیمی مزرعه حاجی علی عسکر (مزرعه ای در مسیر نصرآباد) کنار یک چشمه وایسادیم و بچه ها را مستقر کردیم و با آقای راننده رفتیم دنبال گرفتن سحری و آش در صمصام اباد. تا حدود ساعت 11 شب این کار طول کشید(البته بچه ها از 9.30 رصد را شروع کرده بودند).وقتی برگشتیم من تلسکوپم را سوار کردم و شروع کردم به تدریس صورت های فلکی و شکار اجرام با خانم سوبارو و خانم شریفی،چون تلسکوپ من بازتابیه خانم ها خیلی قاطی کردن آخه تصویر توش برعکسه.خانم سوبارو که دوچشمی کار هستند که دیگه هیچی خیلی از تلسکوپم شکایت کردند
    نور در افق نسبتا زیاد بود خیلی نتونستم کار کنم چون چشمهام خیلی حساسه و دیر به تاریکی عادت میکنه ام 18 و ام 17 رو سه بار روشون رد شدم و آخر کار خانم سوبارو گفت خودشونه به خدا! منم نقشه را نگاهی کردم و همین که پشت تلسکوپ رفتم یکهو ام 17 پرید جلوم! و فهمیدم ای دل غافل چشمام دارند خیلی اذیت میکنن.منم گفتم خسته شدم و رفتم استراحت و وقتی برگشتیم بچه ها رافتند سراغ دنباله دار گاراد و کشیدن اسکچ
    بچه ها اسکچ دنباله دار و یک سری دیگه از اجرام را کشیدند و البته فلفلی من(تلسکوپ 114 میلیمتری نیوتنی که از فروشگاه آسمان کویر خریدم با کلیماتور لیزری هم هم خط شده) جلوی آپو 80 میلی متر یک خودی نشون داد که نگو
    اسکچ رسم کن ها مثل stargazer اومدند با فلفلی اسکچ زدن و آپو را ول کردند! شخصا که دیدم به نظر آپو فوق العاده کیفیت داشت اما به خاطر قطر دهانه کم تلسکوپ آپو دیدنش یک خورده مشکل بود
    بعد از بالا اومدن ماه و مشتری اول رفتیم سراغ عکاسی به روش آفوکال از مشتری (آفوکال روشی هست که تلسکوپ چشمی داره و دوربین هم لنز داره و دقیقا عین چشم انسان که پشت چشمی قرار میگیره،دوربین هم همین طور) به هر حال چون دوربینم روی پایه سوار بود نتونستم مشتری را عکاسی کنم(که نمیدونم چرا) و رفتم سراغ ماه و چندتا عکس عالی ازش گرفتم.
    حدود ساعت 2 تا 2.30 هم استراحت کردیم و باز رفتیم سراغ اجرام.حدود ساعت 3.15 هم چند تا عکس دسته جمعی و یک عکس از جبار پایان رصد مون بود. بعد توی ماشین آشی را که برای سحری گرفته بودیم خوردیم و من دیگه توی مینی بوس تا یزد خواب رفتم.
    جای همگی دوستان آوااستاریم از جمله سان رایز و محاق شدید خالی بود انشالاه میاید یزد و رصدهایی که بدون شما رفتیم را جبران کنیم

11. 10 کاربر مقابل از Ahmad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #56
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

خوش به حالتون .منم رصد می خوام . رصدی خاطره انگیز و فراموش نشدنیه . چون تو جمعتون بودم مطمئنم فوق العاده خوب بوده .
    پس حالا جای من خالی نباشه دیگه ؟ باشه!!!...
    امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

13. 4 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #57
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    865
    تشکر شده 957 بار در 169 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Rezatamehri نمایش پست ها
    یه سوال دوستان گرامی
    اوج بارش برساووشی امسال مصادف با ماه شبهای ۱۲ و۱۳ بود و کانون بارش هم فاصله زیادی با محل ماه در اسمان در هنگام اوج بارش نداره؛ اینا همش یعنی دیدن شهاب یکم سخته!!! پس ایا در شبی که دیدن ستاره های قدر ۲ و بیشتر ،سخته، دیدن شهابهایی با قدر ۲و ۳ امکان پذیره؟
    تا اونجایی که من می دونم، برای یک چشم تیزبین، مسئله ای نیست این مورد. اتفاقا اون چند موردی هم که دیده شد در اون حد قدر، توسط یکی از اعضای اصلی انجمن که رصدگر قهاری هستن و مسئول برنامه هم بودند، دیده شد.

ممنون از توجه شما.

15. 2 کاربر مقابل از jooyande عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #58
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط karimisss نمایش پست ها
    خوش به حالتون .منم رصد می خوام . رصدی خاطره انگیز و فراموش نشدنیه . چون تو جمعتون بودم مطمئنم فوق العاده خوب بوده .
    پس حالا جای من خالی نباشه دیگه ؟ باشه!!!...
    چرا karimiss جان.

البته که جای شمام خالی بود، جای همه دوستان آوا استار و تبیانی خیلی خالی بود مخصوصا شماها که تجربه رصد رفتن با هم رو داشتیم ایشالا خیلی زود بازم بیاین و ببریمتون رصد و بازم شب رصدی خاطره انگیزی رو داشته باشیم.

دوستان اکثر چیزها رو گفتن. منم کمی میگم. D:

از قبل با یکی از دوستان خانوم میربیگی هماهنگ کرده بودیم و برنامه ریخته بودیم که تو رصد چه کارایی رو انجام بدیم 1- نقشه ماهواره ها رو آوردیم بیرون 2- نقشه سیارک وستا و یه سیارک دیگه 3- نقشه مکان دنباله دار 4- اسکچ زدن

قرار شد ایشون فرم اسکچها رو پرینت بگیرن (اضافه هم بگیرن که اگه بچه های دیگه هم خواستن به اونام بدیم) و بیارن منم نقشه ها رو بیرون بیارم. خلاصه اونجا که رسیدیم یه عده رفتن سراغ رصد اجرام، یه عده هم یادگیری صور فلکی، یه عده هم مثل بنده و ایشون شروع کردیم به رسم اسکچها که با تلسکوپ آقای نصیر زاده این کارو انجام میدادیم (از ایشون خیلی ممنون) بعد وقتی دوستان دیگه رسم اسکچها رو دیدن مشتاق شدن اونام امتحان کنن که خب خانوم میربیگی به اونام برگه دادن شروع کردن (نکته خنده دار اینجا بود که قلم بنده خراب شد و همه فقط با یدونه قلم شروع کردیم اسکچ کشیدن اونم به نوبت که گاهی تو تاریکی یهو داد میزدیم کو این قلم آقای نصیر زاده هم با خودکار کشیدن D: ) خلاصه اسکچ ام 8، کهکشان آندرومدا، خوشه پروین، دنباله دار گاراد، خوشه اچ و خی، مشتری و قمرهاش توسط بچه ها ترسیم شد.

قبلش هم با استفاده از نقشه تونستیم با کمک تلسکوپ استوایی آقای نصیرزاده دنباله دار گاراد رو پیدا کنیم (البته همونطور که جناب rezash در تاپیک رصد اجرام منظومه شمسی گفتن هنوز گاراد به اوج درخشندگیش نرسیده و 29 بهمن به اوج میرسه، اونشب بیشتر شبیه یه خوشه کروی کم نور و محو بود ولی خب با دوچشمی، تلسکوپ بازتابی و آپو تونستیم بگیریمش ) من محدوده رو به ایشون نشون دادم و ایشون تلسکوپ استواییشون رو به اون محدوده هدایت کردن و با چشمی وقتی چک کردم دیدم همونجاست وقتی منو ایشون دیدیمش به دوستان دیگه هم نشون دادیم و خب واسه همه جالب بود مخصوصا دوستانی که دفعه اولشون بود میدیدن.

رصد ماهواره ها رو هم از دست دادیم به دو دلیل یکی اینکه عکس مشخصاتشون در موبایل بنده مشکل پیدا کرد و فقط مشخصات آی اس اس رو تونستیم نجات بدیم دوم اینکه وقتی آلارم موبایل رو تنظیم کردیم واسش زنگ نزد و خب ضایع شدیم

سیارک وستا رو هم هرچی محدودش رو میاوردم هرچی اینور اونور کردم نتونستم ببینمش حتی ستاره های دورش رو هم میدیدم اما خودش رو نه شایدم دیدم اما نتونستم تشخیصش بدم چون تجربه رصد سیارک رو نداشتم که بدونم چه شکلیه

ولی خب اون شب گروه منو خانوم میربیگی و آقای نصیر زاده، صور فلکی، مشتری، ماه، بعضی از اجرام رو رصد کردیم و اسکچهای خوبی هم کشیدیم به نظر خودمون . asemanekavir هم عکسهای خوبی گرفتن. بچه های دیگه هم اجرام رو رصد کردن مخصوصا گروه دو چشمی که گمونم 40/50 تایی جرم رو رصد کردن.

راستی چهارتا شهابم دیدم که یکیش خیلی زیبا و پر نور بود دنباله بلندی داشت و حدود 4/5 ثانیه دود ازش بجا موند. بعد از آذرگوی سال قبل این پرنورترین شهابی بود که دیدم البته قابل قیاس با اون نبودا، اما از شهابهای معمولی پرنورتر بود. نکته جالب اینکه من جیغ کشیدم که بچه ها ببیننش چون نسبت به اونای دیگه کمی مدت دار بود اما هیچکی ندید چون روی زیر انداز نشسته بودم همه فکر کردن چیزیم شده و بجای شهاب به من نگاه کردن ))

خدا رو شکر این چند رصد اخیر بجه ها خوب فعالیت کردن و رصدهای پر باری بوده. امیدواریم که این روند ادامه پیدا کنه .

همینجا از دوستانی که زحمت کشیدن جناب آقای باقری که خیلی بهشون زحمت دادیم و خانوم میربیگی که زحمت فرمها رو کشیدن و asemankavir که زحمت رصد رو کشیدن ممنونم همینطور از آقای نصیر زاده هم تشکر می کنم که کار با تلسکوپ استواییشون رو به بنده یاد دادن (من کلا کار باهاش واسم سخت بود D و اجازه دادن تلسکوپشون رو مدتی اشغال کنیم D:
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

17. 8 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #59
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

نزدیک به دو هفته است که آسمون تهران روزها تقریبا" صافه و شبها ابری میشه.شاید یکی دو شب هم صاف بوده باشه که من ندیدم.

امشب دیگه اگه خدا بخواد شاید بدون ابر بمونه.میخواستم دنباله دار گاراد رو رصد کنم.اخرین باری که دیدمش شبیه به یک ستاره معمولی با قدر حدودی 8+ بود.و در صورت فلکی فرس اعظم و نزدیکی ستاره ی "انیف" بود.

ولی از اونجا که دوستان با هاله ی اطرافش این دنباله دار رو رصد کردن خیلی راغب شدم دوباره این دنباله دار رو رصد کنم.البته نمیدونم در تهران بشه مثل استان یزد این دنباله دار رو دید؟ولی امیدوارم.
    امضای ایشان

19. 8 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #60
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

گزارش های رصدی اعضا آوااستار         
    متاسفانه دیشب دیر جنبیدم که باز ابر و باران با ترانه و رعد و برق و....بماند!

ولی امشب حتما" باید رصد بشه.یک موضوعی که در مورد موقعیت فعلی دنباله دار گاراد باید بگم اینه که در حال حاضر و طبق نقشه ها این دنباله دار در صورت فلکی سهم یا پیکان قرار گرفته که رد یابی این دنباله دار رو راحت تر میکنه.

صورت فلکی "سهم یا تیر" در میان مثلث تابستانی و باکمی دقت مشخصه و ستارگان بارز آن آلفا و بتا دم پیکان رو نشان میدهند.و گاما راس پیکان میباشد و همینطور ستاره دلتا که در خط واصل دم و راس پیکان میباشد که همکنون دنباله دار گاراد در نزدیکی این ستاره قرار دارد.

شناسائی این صورت فلکی در آسمان کار رصد رو بسیار راحت تر میکنه.در ضمن در این صورت فلکی خوشه ی ستاره ای ام 71 قرار دارد .که فکر کنم در حال حاضر باید این دنباله دار در حال گذر از کنار آن باشد.

من هنوز عکسی از این دنباله دار ندیدم اگر کسی داشت برامون بذاره.ممنون.

امضای ایشان

21. 8 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 6 از 22 نخستنخست ... 234567891016 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع