صفحه 5 از 22 نخستنخست 12345678915 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 214

موضوع: گزارش های رصدی اعضا آوااستار

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    479
    تشکر شده 553 بار در 57 ارسال

smile گزارش های رصدی اعضا آوااستار

این تاپیک جهت ارسال گزارشهای دوستان از برنامه های رصدی ایجاد شده.

امیدواریم با ارسال این گزارش ها مکان های مناسب رصدی معرفی شده تا همه ی دوستان با این مکان ها آشنا شوند و نیز می توانیم از تجربیات شبهای رصدیشان استفاده کنیم.

2. Top | #41
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

قرآن و آسمان

همیشه پنجشنبه اول ماه رمضان، یکی از خیرین روستای فخرآباد(در nکیلومتری جنوب یزد) نمیدونم بخاطر نذر سالیانه یا عشق به قران، جمعی از قاریان و قران دوستان یزد را دعوت میکنه و در مسجد روستای دوردست فخرآباد همه رو به افطار پذیرا میشه و بعد از اون یه جلسه زیبای انس با قران.

این بار منم به این جمع دعوت شدم. یکی از دوستان و شاگردان سابقم چند روز قبل از شروع ماه مبارک باهام تماس گرفت و گفت: رضا میخوایم بریم فخراباد جلسه انس با قران، تو هم میای! میتونی یه رصد مختصر هم واسه جمع برگزار کنی!
    کور از خدا چی می خواد؟ ....
    خلاصه!
    بعد از افطار انصافا مفصل و تعقیبات بعد از افطار (همون چایی،زولبیا و میوه و...) جلسه انس با قران شروع شد. مسجد پربود از ادم. جلسه کم و جمع و جور بود ولی پربار و پرمغز. از تفسیر قران تا قرائت.
    راستش بدجوری تو خودم وا رفتم. جمع قاری ها خیلی پرشور بودند و خیلی خوش لحن و خوش سلیقه! بزرگترین دغدغه ام این بود که آیا توضیحات من از آسمون میتونه اون همه توقع رو مرتفع کنه
    بعد از مراسم و خروج از روستا، یه جا که آسمون تاریک بود و ستاره ها کاملا در آسمون پیدا بودند، اتوبوس وایساد و برای رصد پیاده شدیم.

خداییش همونقدر که متوقع بودن همونقدرم سلیقه داشتن. گرچه زبان از توضیح زیبا قاصر بود اما دلبری آسمون خدا کار خودش رو کرد.
    فرصت زیادی نداشتم. پس رصد رو خلاصه کردم. کمی جهت یابی و اصول قبله یابی و از همه مهم تر محل دقیق قبله در شهرستان یزد. صور فلکی معروف آسمان، رصد راه کاهکشان و از همه زیباتر کهکشان اندرومدا که پشت تلسکوپ غوغا میکنه!
    از همه بیشتر راننده عجله داشت! با سرعتی بالغ بر نور تلسکوپ رو جمع کردیم و دقیقا پریدیم تو ماشین. ولی خب انگار ذهن دوستان به اون چند کلمه راضی نبود خیل سوالات رصدی در اتوبوس تا یزد بنده رو راحت نذاشت

آسمون دلتون پرستاره

امضای ایشان

3. 15 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

سلام خدمت دوستان عزیز

این گزارش مربوط میشه به رصد 5 شنبه 13 مرداد 90 که سعی کردم خلاصه گزارش رو از زبان بچه های انجمن آسمان کویر براتون نقل کنم:

خودم:

بعد از مدتها دوباره یه رصد تخصصی خوب با بچه های انجمن برگزار شد که خیلی خوش گذشت به دو دلیل هم اکثر بچه هایی که معمولا با هم بودیم جمع بودیم هم اینکه تونستیم به رصد خودمون برسیم. هرچند آسمونش جالب نبود به نظرم مخصوصا افق شرق و شمال شرقی بخاطر آلودگی نوری تفت. فعلا که هیچ جا اسی آباد (همون اسلام آباد D: ) خودمون نمیشه.

بعد از گفتمان همه راهی خانه شدیم. و ساعت 9 بعد از جمع آوری وسایل و اپتیکها از جلوی پاساژ شقایق به سمت چشمه تا مهر راه افتادیم.

در مسیر سعی کردیم خودمونو با بازی و حرف زدن و همینطور شیرینی خوردن (شیرینی تولد و ازدواج یکی از دوستان که البته با همسرشون هم اومده بودن) سرگرم کنیم.

وقتی رسیدیم بعد از استقرار تلسکوپها دو گروه کلی شدیم یک گروه رصد اولیها که asemanekavir بهشون صور فلکی و جهت یابی رو آموزش میدادن و یک گروه هم مشغول کار با اپتیکها و رصد اجرام. گروه رصدی اجرام هم چند گروه دوتایی و سه تایی شدیم و مشغول به رصد.

کارهای مفید کلی که انجام شد:

آموزش به رصد اولیها، مرور صور فلکی و رصد اجرام مسیه در گروههای مختلف که هر کسی هرچی میگرفت به اونای دیگه هم نشون میداد و مابین اپتیکهای مختلف اینور انور میرفتیم D: به نظرم لذت بخشه که یک جرم رو با بزرگنماییهای مختلف و با اپتیکهای مختلف بتونی ببینی و امتحان کنی

اما کارهای مفیدی که خودم انجام دادم :

1- رصد اجرام m4-m80-m19-m62-m8-m22-m28-m20-m21-m30-m31-m33-m71-m27-m45-m13-دوتایی دجاجه- خوشه اچ و خی- (طبعا به خاطر آلودگی نوری سمت شرق نمیشد خیلی از اجرام رو بگیری، آندرومدا و مثلث هم فقط در حد یه لکه میدیدی، کلا این آلودگی نوری حالمو گرفت ) دوتا نکته هم اینکه واسه رصد ام 8، 20و 21 یه خورده دچار شک شده بودیم که با همکاری خانوم هاشمی و آقای صحتی بالاخره از شک اومدیم بیرون و تونستیم پیداشون کنیم ازشون ممنون
    راستی آقای صحتی سحابی آمریکای شمالی رو هم گرفتن که خب با اینکه من بجز تاریکی چیزی ازش ندیدم ولی خب واسم جالب بود. سعی می کنم دفعه بعد یاد بگیرم

2-آموزش و آشنا کردن خانواده فلاح با صور فلکی و جهت یابی.

3- آموزش نحوه استفاده از آبزرور و نقشه برای پیدا کردن اجرام به خانوم ثناجو. که بعدش تونستن واسه اولین بار یه جرم رو با موفقیت بگیرن

4- این بین هم مجبور شدیم چند جرم رو چند بار بگیریم چون رصد اولیها از آموزش صور فلکی فارغ شده بودن و میخاستن اجرام رو ببینن و قرار شد هر اپتیک یکی رو بگیره تا ببینن و خب سعی کردیم بزرگترها و زیباتر ها رو بگیریم تا دوستان بیشتر لذت ببرن

در آخر هم عکسهای دست جمعی گرفتیم و راهی خانه شدیم برای سحری.

آقای rosokh2004:

وقتی پیاده شدیم وسایل رو پیاده کردیم و تلسکوپا و دوربینا رو سوار کردیم و آماده شدیم واسه رصد . من چون صورت فلکی ها رو فراموش کردم رفتم پیش asemanekavir که داشت صورت فلکی ها رو توضیح میداد و بعد از اینکه یه ذره یاد گرفتم رفتم پیش خانم subaro تا با هم و مثل سنوات گذشته که تو گروه آقای مهاجان به رصد اجرام مسیه مشغول بودیم اونا رو رصد کنیم ولی خانم subaro چون مدرس هم بودن هی مجبور بودن برن و به بچه های دیگه کمک کنن یادم نره بگم که من با دوربین 15 *70 asemanekavir کار میکردم دستشون درد نکنه خیلی عالی بود
    بعد از یه مدت یه گروه کوچیک تشکیل دادیم. توی گروه ما که به غیر از خانم subaro که یه جورایی معلم ما بودن آقای M111 و خانم شریفی هم تو گروه ما بودن. اول که شروع کردیم رفتیم سراغ قوری که داشت میرفت پشت کوه به غیر از دو تا بقیه جرماشو گرفتیم که اون وسط ام 8 و ام 22 خودنمایی میکردن بعد همه یه چیزایی از باقیمونده عقرب که از بیمارستان سوانح سوختگی میومد گرفتیم و بعد هم با راهنمایی خانم subaro و آقای asemanekavir از بقیه صورت فلکیا جرم گرفتیم
    سخت ترینش یه جرم بود که تو صورت فلکی تیر قرار داشت چون تقریبا عمودی بود گردنم داغون شد تا گرفتمش او وسطا یه چیز خوشکل گرفتم که بعد از اینکه آقای asemanekavir دیدن بهم گفتن اون ای سی ---- هست. عددش یادم رفت خوشه پروین و اچ و خی هم از اون دسته از جرمای ضایع بودن که همه گرفتنشون.
    خانم شریفی که اولین تجربه خودشون تو اجرام رو داشتن هم چند تا جرم خوب گرفتن.
    حدود ساعت 1:30 که دیگه داشتم از خستگی می افتادم آقای باقری مثل یه سوپر من با چایی و انجیر و خرما ازمون پذیرایی کردن که واقعا چسبید و کلی به جونشون دعا کردم بعدش کارمو ادامه دادم که با کمک گروه آخر کار تونستیم حدود 30 تا جرم بگیریم.
    اما asemanekavir ماشالا توی ده دقیقه هفت هشت تا جرم گرفتن. خیلی چیزا از ایشون و خانم subaro یاد گرفتیم. دستشون درد نکنه واقعا که رصد خوبی بود.

خانوم subaro:

حدود ساعت 10:30 به مقصد رسیدیم. وقتی پیاده شدیم باکمک بچه ها یک طرف اپتیکا رو سوار کردیم یک طرف دیگر جاده هم روفرشی پهن کرده و وسایلو روش گذاشتیم. تو این رصد بچه ها دو گروه شدند. asemanekavir صورت فلکیها رو اموزش دادند. و بقیه بچه ها اجرام کار میکردند. گروهها: آقایان صحتی و اقای soroush - و rosokh2004 و M111 - خانمها stargazer و هاشمی. حدود 20 تا30 جرم گرفتیم.
    هر کس جرم میگرفت به بقیه هم نشان میداد. وقتی هم شهاب میدیدیم با هم جیغ میکشیدیم.
    از بین جرمهای گرفته شده 8 MوM 21 و M22 و مشتری و اقمارش و خوشه پروین زیباترینشان بودند.
    در طول رصد اقای باقری و اقای فلاح با خانواده به ما ملحق شدند که زحمت آموزش صور فلکی و نشان دادن اجرام به خانواده فلاح که دفعه اولشون بود میومدن رصد رو خانم stargazer کشیدن.
    تا ساعت 2 جرمها را رصد کردیم. 45 دقیقه آخر هم وسایل رو جمع کردیم و با هم عکس دست جمعی گرفتیم. دست asemanekavir درد نکنه.
    ساعت 3 راهی یزد شدیم. و حدود ساعت 4 صبح رسیدیم دم پاساژ و همه رفتند خانه.
    یک شب رصدی دیگه هم به خوبی و خوشی به پایان رسید.

آقای M111:

همون طور که بچه ها گفتن رفتیم رصد و نمیدونید که چه رصدی شد؟!!!
    بله دیگه بعد از مدت ها یه 20 نفر باهم جمع شدند و باهم دیگه یه رصدی رو ترتیب دادن که بیشتر بچه های انجمن حضور داشتند خلاصه بعد از افطار حدود ساعت 9:15 راه افتادیم به طرف چشمه تامهر.
    ساعت حدودا 10:20 بود که رسیدیم و بعد از سوار کردن اپتیکها شروع به جرم گرفتن کردیم در این حین هم اقای asemanekavir داشتن زحمت اموزش صورت های فلکی رو میکشیدند که یه 1 ساعتی طول کشید.
    خب من با rosokh2004 و یکی دیگه از بچه ها رفتیم رصد اجرام رو شروع کنیم. یه چند تا جرم rosokh2004 با دوربین گرفتند من هم همون جرما رو بعد از این که یاد میگرفتم با تلسکوپم میگرفتم برای من حدودا یه17-18 تایی شد ولی rosokh2004 یه 30 تایی گرفتند همین کار تا ساعت 2:30 ادامه داشت که بعد از اون خسته شدیم و رفتیم وسایل رو جمع کردیم و یه چند تا عکس هم asemanekavir گرفتند و دیگه رفتیم خونه برا سحری.

اینم عکسهایی که asemanekavir گرفتن:

عکسی از آلودگی نوری منطقه

عکس دست جمعی (البته به همراه ثور و پروین به گفته asemanekavir حیفشون اومده اونا رو هم نندازن تو عکس. با هم دیگه گرفتن )

عکس دست جمعی (البته به همراه ثور و پروین )
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

5. 14 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    949
    تشکر شده 1,855 بار در 238 ارسال

سلام دوستان
    روز جمعه 21مرداد یک برنامه محفل انس با قران به همت شهرداری در پارک کوهستان یزد برگزار گردید. طبق هماهنگی انجام شده با شهرداری انجمن نجوم اسمان هم در این برنامه شرکت داشت.این برنامه از ساعت 9 شب تا 12 ادامه داشت.
    طبق هماهنگی قرار بود برنامه نجوم در قران در انجا برگزار شود.ساعت 9 شب یک گروه از بچه های انجمن با مینی بوس راهی پارک شدیم. حدود ساعت ده شب رسیدیم پارک.با کمک بچه ها وسایلو بردیم محل برگزاری برنامه.
    و در کنا غرفه های دیگه مستقر شدیم.تا اپتیکهارو سوار کردیم جمعیت دورمان حلقه زدنند و بچه هارو محاصره کردنند.به همین خاطر من با اقای پارساییان تماس گرفتم و از ایشان در خواست یک مامور و میزو صندلی کردم.
    ایشان هم لطف کردنند و یک میزو یک مامور به ما دادند.البته در وسط برنامه دوتا از نور افکنهارو خاموش کردنند.انهایی که نزدیک ما بودنند.

در این برنامه اقای پارسائیان مسئول بحث نجومی و پخش عکسهای نجومی به مردم و اقای مصدق و صحتی و فردزاده مسئول تلسکوپها و اقای پارساییان کوچک عکس میگرفتند.
    قرار بود اقای مصدق بحث نجوم در قران را ارائه بدهند ولی بعلت بی هماهنگی شهرداری این برنامه انجام نشد.
    به همت دوستان واعضاء انجمن برنامه رصد عمومی بسیار خوب برگزار شد و بسیار مورد استقبال مردم از کوچیک تا بزرگ قرار گرفت.
    این برنامه به مناسبت ماه مبارک رمضان و تولد امام حسن مجتبی از طرف شهرداری ترتیب داده شده بود.خدا راشکر این برنامه به خوبی برگزار شد.

7. 9 کاربر مقابل از subaro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط subaro نمایش پست ها
    سلام دوستان
    روز جمعه 21مرداد یک برنامه محفل انس با قران به همت شهرداری در پارک کوهستان یزد برگزار گردید. طبق هماهنگی انجام شده با شهرداری انجمن نجوم اسمان هم در این برنامه شرکت داشت.این برنامه از ساعت 9 شب تا 12 ادامه داشت.
    ...............
    این برنامه به مناسبت ماه مبارک رمضان و تولد امام حسن مجتبی از طرف شهرداری ترتیب داده شده بود.خدا راشکر این برنامه به خوبی برگزار شد.
    اینم عکسهای این برنامه که خانم سوبارو خواستن بنده قرار بدم چون نتونستن بزارن :

امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

9. 10 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    894
    تشکر شده 1,000 بار در 114 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط stargazer نمایش پست ها
    اینم عکسهای این برنامه که خانم سوبارو خواستن بنده قرار بدم چون نتونستن بزارن :
    منم چون خانم سوربارو نتونسته بودند بیان آوا گزارش رصد عمومی را که توی سایت yazdsky.com زده بودند را میگذارم که به سمع و نظر دوستان برسه

subaro : پنجشنبه شب از طرف شهرداری یک برنامه محفل انس با قران در پارک کوهستان یزد گذاشته شد. در کنار این برنامه گروههایی برنامه داشتند مثل گروه انجمن ما.
    پس از هماهنگی قرار شد ساعت 9 شب با یک مینی بوس بریم پارک کوهستان.بالاخره ساعت 9:40 راه افتادیم. بچه هایی که ما رو همراهی کردنند:اقایان پارساییان (مسئول برگزاری برنامه) و پارساییان کوچک_صحتی _فردزاده و احسانو خانمها هاشمی _شریفی_پارساییان و خودم.
    ساعت 10 رسیدیم پارک.وسایلو خودمان بردیم به محل برگزاری برنامه.پس از هماهنگی اقای پارساییان معلوم شد که اصلا به ما غرفه ندادند و گفتند باید زودتر می امدید.بهر حال ما امدیم کنار غرفه ها که یکدفعه مسئولین شهرداری رو دیدم. بعد از مشورت با انها قرار شد کنار غرفه ها برنامه را اجرا کنیم و یک میز و یک انتظامات هم به ما دادن. چون همین که بچه ها اپتیکارو سوار کردنند جمعیت دور بچه ها حلقه زدن و انها رو محاصره کردنند.
    در این زمان اقای مصدق و اقای بخشایش و خانمها اسماعیلی به ما ملحق شدنند.متاسفانه برنامه نجوم در قران برگزار نشد ولی استقبال مردم از جنبه نجومی برنامه شهرداری خیلی خوب بود.
    اقای پارساییان مسئول توضیح در مورد عکسها و نشاندادن کلیپ به مردم شدن. اقای بخشایش مسئول تبلیغات و اقایان مصدق و فردزاده و احسان اپراتور تلسکوپ بودنند.اقای پارساییان کوچک هم از همه عکس گرفتند.
    در پایان برنامه حدود ساعت 11:40 اپتیکها و وسایلو جمع کرده و با مینی بوس برگشتیم. خدارا شکر برنامه بخوبی برگزار شد.
    راستی ما خانمها در طول این مدت کارتهای انجمنو پشت نویسی کردیم.
    از همه دوستان به خاطر همکاریشون تشکر میکنم.
    ویرایش توسط Sunrise : 08-20-2011 در ساعت 12:07 PM

11. 9 کاربر مقابل از Ahmad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    894

هرساله رؤیت هلال رمضان و شوال برای ما منجمینی که همیشه از ماه و نور ماه فرار میکنیم موقع خوبی که باز ماه را رصد کنیم.به همین علت قرار شد با بچه های انجمن گروه های رصدی ستاد استهلال را همراهی کنیم و ما هم در برنامه استهلال شرکت کنیم. صبح ساعت 11 از استانداری یزد آقای مصدق باهام تماس گرفت که بیا دفتر حاج اقا بستانی برای توجیه برنامه امشب. منم سریع رفتم و اونجا بقیه دوستام آقای بهرامی و مهاجان هم بودند و آقای صحبت بخش، اطلاعات هلال را گرفتیم و من پیگیر بچه ها شدم و متاسفانه فقط سه نفر برای برنامه اعلام آمادگی کرده بودند.پس به این ترتیب حضور اعضا در برنامه منتفی شد.آقای مصدق هم گفت شما را با گروه های اصلی میفرستیم و به این ترتیب ما هم همراه گروه های استهلال شدیم.حالا بماند که من گله کردم که سه ساله درخواست عضویت در ستاد استهلال را دادیم اما هنوز نتیجه ای نیومده. به هر حال حدود ساعت 6 حرکت کردیم و رفتیم تفت و از راه روستای نصرآباد رفتیم توی جاده ندوشن(که تهش به قلعه خرگوشی و باتلاق گاوخونی میرسه) رسیدیم به روستای خود سفلی و رفتیم بالای تپه های مجاور اون.افق اونجا -1 یا -2 درجه است.رفتیم سراغ شکار هلال که هلال دم به تله نداد و شب شد. رفتیم مسجد روستا نماز خوندیم و همین که 2کیلومتر از روستا زدیم بیرون چشممون به آسمان افتاد و اصرار در اصرار به آقای مصدق که دیگه این آسمون گیرمون نمیاد و میخوایم رصد کنیمو عکس بگیریم..بنده خدام هم قبول کرد و کنار جاده وایسادیم که رصد کنیم. 5 کیلومتر از روستا که دور شدیم و چراغهای روستا هم کتملا محو شد راه شیری را دیدیم واقعا دیدنی بود اطراف هم هیچ نوری نبود و تاریکی مطلق! گاهی فقط چند تا ماشین سواری یا کامیون رد میشد که همه چراغها را برای اینکه بدونن آدم کنار جاده است.(عکس دسته جمعی مون دقیقا به خاطر عبور دو تا کامیون پشت سر هم یکخورده خراب شد که پایین میتونید ببینید) مجبور بودیم روشن کنیم.اینم عکسهاش را توی پست بعدی میزارم

13. 7 کاربر مقابل از Ahmad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    894

از سمت چپ: من،آقای شریت،آقای مصدق،آقای نمکیان،آقای بهرامی،آقای مهاجان که داره میدوه بیاد سرجاش وایسه و آقای راننده

اینم عکسهایی که من توی اون شب گرفتم.

آقای مصدق (smhm) در حال جستجوی هلال با تلسکوپ آپو 80 ای دی

15. 15 کاربر مقابل از Ahmad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    894

ما پنجشنبه 3 مرداد هم یک رصد رفتیم

ما پنجشنبه 3 مرداد هم یک رصد رفتیم (من شخصا 3مرداد،6مرداد،9مرداد،13مرداد ،19 مرداد،20 مرداد، 21مرداد رصد رفتم و باز امشب 25 مرداد یک رصد با شاگردهای کانون پرورش فکری دارم. ببخشید اگه بعضی از گزارشها دیر گزارشش به سمع و نظرتون میرسه(

گزارش این رصد را به زبان خود اعضا که توی سایت انجمن آسمان کویر yazdsky.com نوشتند را براتون میزارم

خودم Ahmad: رصد فوق العاده خوبی بود. رفتیم تامهر و خوشحالم از اینکه بازده رصد برای من بالای 80% هست. البته کسایی که همراه ما بودند هم از مختصر و مفید بودن برنامه لذت بردند.ما واقعا سه ساعت رصد کاملا مفید داشتیم.
    خانم دهقانیزاده که همکارهاشون با خانواده اومده بودند تدریس عالی داشتند و این اولین تدریس مستقل و کامل ایشون بود. خانم میر بیگی به خانم شریفی که اولین رصدشون زیر آسمان تاریک بود صورتهای فلکی یاد دادند و بعد با هم دیگه و با کمک خانم دهقانیزاده چند تا جرم را رصد کردند که خودشون توضیح میدهند.
    منم تا جایی که تونستم جرم گرفتم و به بچه های خودمون در رصد کمک میرسوندم.با 114 میلی مترم رصدبسیار خوبی کردم.واقعا ب تلسکوپ به این کوچیکی نمیاد که اینقدر خوب تصویر وضوح داشته باشه.این حرف را همه اذعان داشتند و منم گفتم فلفل نبین چه ریزه.بشکن ببین چه تیزه!
    و بدین ترتیب اسم تلسکوپ من شد فلفلی
    در کمال ناباوری توی رصد کتاب observer من گم شد!هرچی دنبالش گشتم پیدا نشد.اصلا انگار آب شد رفت توی زمین!خیلی ناراحتم.از دوستان همراه میخوام وسایلشون را بگردند چون احتمالا وقتی داشتم تلسکوپها را برمیداشتم کتاب را روی وسایل گذاشتم و بعد هرچی گشتم پیدا نشد که نشد.
    مجبور شدم اطلس راجر سینات(pocket sky) را بردارم.اصلا به زیبایی کتاب observer نیست.zhr تقریبا 30 بود
    دیشن شهابهای فوق العاده ای را دیدیم.انکار بارش شهابی بود.با
    به هرحال اجرام زیر را رصد کردیم.
    m108,m4.m80.m22.m8,m21,m3,m20 و ....
    آقای نصیر زاده هم دو سه تا ngc گرفت. خوشه چوب لباس و ام 27 و ام 71 هم را یادمه که گرفتیم.
    آقای باقری هم به همراه جمعی از اعضای خانواده شون از جمله پسر خودشون و برادرزاده شون و ... اومده بودند رصد که باز مثل همیشه ما را با محبت های خودشون شرمنده کردند

خانم subaro : دیروز ساعت 8 پس از گفتمان راهی چشمه تامهر شدیم. در این رصد اقای سراستاد و نصیرزاده و خانمها میر بیگی و شریفی و دختر خاله اقای نصیرزاده و من بودیم.
    تو این رصد هر نفر برای خودش یک اپتیک داشت.رصد تخصصی و بسیار خوبی بود.ساعت 9 به چشمه طامهر رسیدیم.در بین راه دوتا از همکاران من با خانوادهاشون به ما ملحق شدن.
    ما به سرچشمه نرفتیم و یکم دورتر از چشمه و توی جاده ایستادیم چون از انجا منطقه جنوب اسمان قابل رویت بود.
    بچه ها پیاده شدن و اپتیکارو سوار کردنند.
    ان منطقه اسمان خوبی داشت و فقط افق جنوب بسته بود.
    من یک ساعت اول رصد را برای همکاران از اسمان و زیباییهاش و صورت فلکیها گفتم.یک منظره جالب اونجا بود که همکاران من یک رو فرشی پهن کرده بودنند وسط جاده و بعضی از اونا در حالت خوابیده به حرف من گوش میدادند.
    در وسط صحبتهای من هم از همه چیز سئوال میکردنند.ساعت ده شب بود که اقای باقری هم با خانواده به ما ملحق شدنند.
    از ساعت 10 تا 11 با کمک بچه ها جرم گرفتیم و هر فرد یک جرم جدید میگرفت بقیه رو صدا میزد تا اونو ببینند .تقریبا 20 جرمی گرفتیم.اجرامی که گرفتیم:M22_M20_M28_M108_ M79_قلب العقرب_زحل و...
    دیگه یادم نمیاد. خیلی عالی بود.
    نیم ساعت اخر برنامه همگی با هم عکاسی کردیم.عجب شبی بود. حسابی خوش گذشت. جای شما خالی.
    ساعت 12 شب بعد از چند تا عکس دسته جمعی اپتیکارو جمع کردیم و برگشتیم.همکاران من همه را به خوردن هندوانه دعوت کردنند ولی به علت نداشتن وقت نرفتیم و به یزد برگشتیم.
    راستی تو این رصد زحل و قلب العقرب وM 22 و M108 و M22 و ......رصد کردیم.

آقای M111: اول بگم عجب رصدی بود! به معنای واقعی کلمه رصد علمی بود حدودا از ساعت 9 که رسیدیم اونجا تا 12 فقط داشتیم رصد میکردیم منم که تازه فهمیده بودم رصد چیه اونقدر کم اورده بودم که نمیدونستم چه کار کنم
    خدارا شکر اقای سراستاد و بقیه بچه ها بودند که خیلی به من کمک کردند
    خب من تو این رصد من یه چندتا جرم وصورت فلکی جدید رو یاد گرفتم البته من یه خوشه باز هم پیدا کردم که اسم نداشت احتمالا NGC بود
    اسمون که خیلی عالی بود شهاب هم که تا دلتون میخواست میبارید عکس های قشنگی هم اقای سراستاد ازد ما با پس زمینه راه کاهکشان گرفتند فقط شیرینی فلفلی مونده که اونهم ان شاالله زحمتشو اقای سراستاد میکشند
    خلاصه با این که رصد علمی بود باز هم خیلی بهمون خوش گذشت

خانم Hesaby2012 : من راس ساعت 7 رسیدم انجمن اول گفتمان نجومیو که ارائه دهندش هم خانوم دهقانیزاده بودن و موضوعش هم لباس فضایی بود برگزار کردیم بعد هم آقای سراستاد و اقای نصیرزاده و خانم دهقانیزاده و خانم عباسی و خانم شریفی و از جمله من رفتیم شدیم سوار ون(عجب قافیه ای داره ها!)
    بعدش هم که تا نماز معرب و عشاء رو بخونیم و اینا تا رسیدیم اونجا ساعت 9 شده بود آسمون قشنگی داشت حیف که افق جنوبش بسته بود یعنی درکل دمب عقرب و پایین قوس رو که یه عالمه جرم خوشگل مامانی توشه رو نداشتیم(واقعا حیف شد)
    بعد رفتیم تلسکوپا رو برپا کردیم منو خانم شریفی هم az4رو رو هم کردیم بعد من یه خرده صورت فلکی به خانم شریفی گفتم وقتی گفتن صورت فلکیا تموم شد خواستم زحلو بگیرم که فایندر و تلسکوپو هم خط کنم هرکاری کردم هیچی پیدا نبود یعنی دریغ از یه دونه ستاره من هی این چشمیو نگاه میکردم ببینم درش بازه بستس چه جوره ولی درش باز بود دیگه به اینجام رسیده بود(اشاره به گلو!)که خانم دهقانیزاده رو که تدریسشون تموم شده بود رو صدا زدم که بیان یه کمکی به ما بکنن چندتا از همکاراشونم کنار من وایستاده بودن وقتی خانم دهقانیزاده اومدن که زحلو بگیرن گفتن خانم میربیگی در تلسکوپتون بسته ست یعنی سوتی 2011 رو خودم به شخصه که استاد سه کردنم(!)تو کفش مونده بودم کل کسایی که اونجا بودن از این گاف خوشگل من باخبر شدن ولی خداییش خیلیاز دست خودم خندم گرفته بود چون خیلی سوتی باحالی داده بودم
    حالا از این حرفا گذشته من و خانم دهقانیزداه بیشتر جرمای توی چنگکای عقربو گرفتیم درضمن قبل از اینکه قلب العقرب غروب کنه من گرفتمش یه چندتاهم جرم توی در قوری گرفتیم که همشون خوشه کروی بودن

عکسهاش را توی پست بعدی میزارم

17. 12 کاربر مقابل از Ahmad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

رصد مدرسه فوتبالی

گل مدرسه فوتبالی، پاس مدرسه فوتبالی، بازی مدرسه فوتبالی و حالا رصد مدرسه فوتبالی
    ساده است؛ به رصدی که برای مدرسه فوتبال برگزار بشه میشه رصد مدرسه فوتبالی!!!!!
    اولین بار این برنامه رو پارسال انجام دادیم و امسال باز هم این مدرسه فوتبال خواست تا این برنامه دوباره برگزار بشه.

داستان از این قراره که یکی از مدارس معروف فوتبال یزد، هرسال در خلال کلاسهای تابستانه، یه اردوی گردشی و تفریحی رو برای فوتبال آموزهاش در روستای ییلاقی منشاد یزد برگزار میکنه. بعداز ظهر راه میفتند و بعد از حدود یه ساعت به این روستا رسیده و در یکی از کمپهای تفریحی این روستا اتراق میکنن. پارسال و به پیشنهاد من(دورا دور البته) مدیر این مدرسه(جناب هاشمی) برای شبهای این اردوها یک برنامه رو ترتیب داد بنام" رصد ستارگان".
    دوشنبه 24 امرداد قرار بر این شد که باز هم برنامه برگزار بشه.
    حدودا صد تا آقا پسر قد و نیم قد منتظر ما در اردوگاه بودند! حدود ساعت 10 بود که رسیدیم که رسیدیم اردوگاه! درباز بود و رفتیم تو یهو یکی از آقا پسرها داد زد:" آقاااااااا هاشمی اومممممددددددن" بلا به دور تاحالا انقد پسربچه ندیده بودم
    بخاطر وجود ویدئوپرژکتور حدودا 50 عکس نجومی رو به همراه توضیحات مختصری از اونها رو واسه فوتبال دوستان اون شب توضیح دادم(روال این عکسها از اسپوتنیک شروع میشه و به عکسهای هابل با حفظ روال زمان ختم میشه) البته میدونید که کلا پسرها خیلی ارومن، خیلی خیلی (برعکس دختر خانومها). بخاطر تعداد بالای بچه ها قرار شد که چهاردسته سنی بشن(از 6، 7 سال تا 14 سال) و دسته دسته بیان واسه رصد اجرامی همچون ماه و کمی جهت یابی در حدی خیلی کم و مناسب سنشون.
    یه مشکل بزرگ اینجا بوجود اومد؛ خیلی از بچه ها قدشون نمیرسید!! راه حلی به ذهنی آقای هامشی مدیر مدرسه فوتبال اومد: از پاکتهای سیمانی که کنار گذاشهت بود برای هردوتلسکوپ یه پله کوچیک درست کردیم تا قد کوچولوها برسه

اینم پاکت سیمان:

اما بعضی ها دیگه خیلی کوچیک بودنو باید اینجوری به تلسکوپ می رسوندیمشون:

شانس اصلی ما در اون شب حضور زیبای ماه و اخرهای برنامه (که همانا حضور گروه بزرگسال بچه ها بود) طلوع مشتری، پادشاه سیارات، بود که زیبایی رصد رو دوچندان کرد.

آسمون دلتون پرستاره
    امضای ایشان

19. 10 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    894

گزارش های رصدی اعضا آوااستار         
    گزارش رصد بارش شهابی 22 مرداد که آقای بهرامی(yazdsky) ازم خواستند به سمع و نظر دوستان برسونم و نکته جالب اینه که به قلم خود ایشون هم هست. عکسها را هم بنده بعدا براتون میزارم.

گزارش بارش شهابی برساوشی 21 امرداد در روستای تاریخی خرانق
    همه چیز خوب بود بجز هوا .هوایی که لحظه به لحظه بر ابرهایش افزوده میگشت و ما را چون همیشه نگران آنکه نتوانیم زیبایی های اسمان را به مشتاقان آسمان شب نشان دهیم.بخصوص امشب که بارش شهابی برساووشی را نیز داشتیم و اوج ان درست در هنگامی بود که ابرها اسمان را چون پیله ای که پیرامون پروانه ای را میپوشاند پوشانده بود.
    مدتها بود که با دوستانم در کنسرسیوم رصد یزد که حالا میرود تا بزرگترین مجموعه برگزار کننده تورهای گردشگری با تخصص در بحث گردشگری نجومی در دل کویر باشد آنهم در جایی که هرکه آهنگ خوشی میشنود سازی بدست میگیرد و به گمان خود نوازنده ای زبر دست است!!! مقدمات برنامه ای را پی ریزی میکردیم تا بتوانیم در روز جمعه 21 امرداد جمع کثیری را به روستای زیبایی ببریم که سالیان سال خاطرات رصدیم در آنجا موج میزند و دومین رصد زندگیم در انجا بوده است.
    تنها یک نگرانی وجود داشت و آن حضور ماه نزدیک به تربیع بود که شاید نتوان کاری برای ان انجام داد.البته این موضوع کاملا مورد قبول ماست که در هنگامی که ماه پرافروغ در آسمان است نمی توان چندان کار با کیفیتی انجام داد اما برای گروهی که نخستین بار است در دل کویر می ایند و زیر اسمانی تاریک ؛دیدن خود ماه از درون چشمی تلسکوپ خود حکایتی است جدا علاوه بر انکه ما راه حلی برای جبران حضور ماه در اسمان اندیشیده بودیم و آن خاموشی برق روستا بود.
    با پیگیری ها ی انجام شده توسط اقای مهاجان و همکاری اداره برق اردکان و بخصوص مساعدت سروان رحمانی و پیگیری اقای سراستاد و دستور مسقیم مدیریت محترم عامل برق استان توانستیم با خاموشی معابر، روستا را به خاموشی مطلق فرو ببریم و بجز چند چراغ کوچک روشنایی درروستا روشن نماند.
    اتفاقی که بعد از برگزاری ماراتن مسیه پنجم در خرانق دیگربار تکرار نشده بود.
    ساعت حرکت را 21:30 پیش بینی کرده بودیم تا علاوه بر فرصت کافی برای خواندن نمازوصرف افطار کسی تماشای سریال رمضانی شبکه سه را نیز از دست ندهد که خود حکایتی است مفصل این سریال های رمضانی.
    استقبال از برنامه بسیار گسترده بود و حدود 100 نفر در این برنامه ثبت نام نمودند که خوب مسولیت ما را در قبال کیفیت سنگین تر نموده بود. اما تجربه بسیار عالی برنامه های نوروز امسال و برگزاری شبهای رصدی برای حدود 2500 نفر انهم در کمتر از 10 روز(که به گفته بسیاری از اشنایان به امربزرگترین برنامه اموزشی نجوم از منظر تعداد شرکت کنندگان و کیفیت اموزشی در سطح کشور بود) و همینطور برنامه بسیار باشکوه خسوف 25 خرداد که با 700نفر شرکت کننده رکورد دار کشور شد از رصدگران کنسرسیوم افرادی همه فن حریف ساخته چنانکه نه جمعیت زیاد نه وجود ماه نزدیک به بدر و حتی اسمان ابری هیچکدام آب را در دل بچه های ما تکان نداد.
    پس از پیمودن مسافتی در حدود 85 کیلومتر به خرانق رسیدیم روستایی بسیار زیبا نه از منظر ما که شاید تعریف کنیم از خود بلکه از دید تمای انانکه که بارها و بارها به یزد امده اند فقط برای دیدن خرانق. سفر در روستا باستانی و فرسوده انهم در تاریکی شب خود حکایتی دیگر دارد.بخصوص که نور ماه فضا را جور دیگر کرده بود.آنقدر تابش نور ماه بر دیوارهای گلی زیبا بود که تنها صدای بلند اقای مهاجان از پشت بی سیم که فریاد میزد بچه ها شولی را خورده اند و میخوان به پشت بام کاروانسرا بروند پس شما کجایین؟ ما را از حال خود به در اورد و تازه فهمید گروه 100 نفره بازدید خود از بافت کهن و پل ابراه را بپایان رسانده و تازه شولی که برایشان تدارک دیده بودیم را نیز میل کرده و اماده رصد کردن هستن!!!
    بگذریم :امیدمان برای صاف شدن هوا را ازدست دادیم ولی برای ان نیز چاره ای اندیشیده بودیم شرکت کنندگان را به گروههای تقسیم کردیم و بوسیله لپ تاپ بحث اموزش نجوم بصورت دیجیتال را شرع کردیم و جالب انکه فکرنمیکردیم اینقدر این بحث برای شرکت کنندگان مهیج باشد تا جایی که نفهمیدیم کی وقت سحری خوردن رسیده است!!البته در این میان هر از چند گاهی گوشه ای از اسمان باز میشد و ما فرصت رصد ماه و مشتری را پیدا میکردیم و البته چند شهاب بسیار درخشان که صدای ووووووااااای از جمعیت به اسمان بلند میشد.
    و پس از صرف سحری مفصلی که اقای بهجو مدیر اژانس ایران ویج در تهیه ان سنگ تمام گذاشته بود و مساعدت تمام و کمال مسولین کاوانسرا ؛برنامه خاطره انگیزی را بپایان رساندیم و بشهر خود بازگشتیم تا شبی دیگر و خاطره ای دیگر.
    بپاس زحمات دوستانمان در کنسرسیوم انانکه در این برنامه بودند:اقایان مهاجان، سراستاد، نصیر زاده و خانمها ستون زاده، میربیگی و عباسی زاده و آنانکه در این برنامه نبودند: آقایان شاه بندری ،شایق، بخشایش، صحتی، فرد زاده، باقری،همتی، طامهری، سلطانی و خانمها: دهقانی زاده ،هامانیان،دشمن فنا، کربلایی
    همیشه اسمانی باشید
    بهزاد بهرامی تابستان 90

21. 11 کاربر مقابل از Ahmad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 22 نخستنخست 12345678915 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع