صفحه 22 از 22 نخستنخست ... 121819202122
نمایش نتایج: از شماره 211 تا 214 , از مجموع 214

موضوع: گزارش های رصدی اعضا آوااستار

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    479
    تشکر شده 553 بار در 57 ارسال

smile گزارش های رصدی اعضا آوااستار

این تاپیک جهت ارسال گزارشهای دوستان از برنامه های رصدی ایجاد شده.

امیدواریم با ارسال این گزارش ها مکان های مناسب رصدی معرفی شده تا همه ی دوستان با این مکان ها آشنا شوند و نیز می توانیم از تجربیات شبهای رصدیشان استفاده کنیم.

2. Top | #211
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    949
    تشکر شده 1,855 بار در 238 ارسال

موسسه نجوم آسمان شب در تاریخ جمعه 7 شهریور ماه 1393 رصد آسمان شب و اجرام غیرستاره ای برگزار کرد.

ابتداسه گروه رصدی به همراه به اپتیک تشکیل شد. این گروه ها شامل رصد اولی ها، اهالی روستای دشت ده و شکارچیان اجرام عمقی آسمان و عکاسی نجومی می شد.تصویر به اندازه 19% (650x156) کوچک شده است. برای دیدن تصویر در اندازه واقعی (800x191) روی این نوار کلیک کنید. برای باز شدن در پنجره جدید روی تصویر کلیک کنید.

هر سه گروه ابتدا به رصد کره ی ماه، سیاره مریخ و سیاره ی زیبای زحل پرداختند.

با تاریک شدن هوا، رصدگران مشغول تماشای آسمان با ابزارهای خود شدند.

عکسی از دنباله دار ژاکس که به کمک تلسکوپ 80 میلی متر آپوکروماتیک گرفته شده است. متاسفانه موتور پایه EQ3 خراب بود و نتوانستیم عکسی بدون حرکت ستارگان از دنباله دار ثبت کنیم.
    تصویر به اندازه 19% (650x434) کوچک شده است. برای دیدن تصویر در اندازه واقعی (800x533) روی این نوار کلیک کنید. برای باز شدن در پنجره جدید روی تصویر کلیک کنید.

امضای ایشان
    yazdsky.com

3. Top | #212
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10251
    تشکر شده 66 بار در 12 ارسال

تور رصدی انجمن نجوم هلال نو زرقان

تیم انجمن نجوم هلال نو شهرداری زرقان با توجه به پیشبینی ها که نشان از ساده بودن رویت هلال ذی القعده امسال میداد اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی رویت هلال و رصد شبانه در منطقه امامزاده سلطان ولایت مرودشت کرد. در این کارگاه که 40 نفر از دوستان و همشهریان عزیز شرکت کردند. از قبل از غروب خورشید شروع به آموزش پیش نیازها و پارامترهای رویت هلال شد. در ادامه با برنامه ریزی انجام شده برای این کارگاه تا صبح مسایلی از قبیل آموزش صور فلکی جهتیابی رصد اجرام آسمانی با تلسکوپ آموزش عکاسی نجومی و نشست دوستانه دور آتش با موضوع تاریخ علم برگزار شد.
    گزارش این برنامه در پایگاه اینترنتی انجمن به نشانی www.helaleno.blog.irآمده است.

امضای ایشان
    خدا بیامرز انیشتین همیشه میگفت : سعی نکن انسان موفقی باشی سعی کن انسان ارزشمندی باشی ...

«مدیریت انجمن نجوم و رصدخانه هلال نو شهرداری زرقان»

بازتاب برنامه های انجمن نجوم هلال نو زرقان در وبلاگ www.helaleno.blog.ir

4. 16 کاربر مقابل از علیرضا رحیمی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #213
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4446
    تشکر شده 451 بار در 99 ارسال

سلام .
    من ، چهارشنبه (26 ام ) و پنج شنبه (27 ام ) رفتم رصد .
    محل رصد ویلای یکی از اقوام نزدیک رودهن بود .
    نمیتونم بگم آسمون فوق العاده ای بود ولی برای من که 4 ماه رصد نرفته بودم خیلی عالی بود .
    قبل از رصد برنامه ریخته بودم که سریع کلی کار بکنم ، ولی وقتی رفتم پشت تلسکوپم متوجه شدم اصلا نمیتونم باهاش کار کنم .
    تا الان من با تلسکوپ دوستم ، ستاره ، که 8 نیوتونی بود کار میکردم و وقتی تو فایندر نگاه میکردم تعداد خیلی بیشتری ستاره معلوم بود (حتی یه سری جرم ها هم تو فایندر معلوم بود ) ، و وقتی دفعه اول پشت تلسکوپ خودم ،که 6 نیوتونیه،رفتم اصلا بهش عادت نداشتم و خیلی خورد تو ذوقم .
    از یه ورم چون تلسکوپم پیچ میکرو نداشت و من عادت داشتم با میکرو کار کنم اولش حتی تو تکون دادن تلسکوپ هم مشکل داشتم تا اون موقع هم با مدرسه میرفتم رصد و دوستام بودن و خوش میگذشت .
    خلاصه ی همه ی این حرفا اینه که من دو ساعت اولی که پشت تلسکوپ وایسادم واقعا برام عذاب آور بود چون تنها وایساده بودم پشت تلسکوپی که حتی نمیتونستم تکونش بدم ؛ ولی بعد از دو ساعت هم آسمون تاریک تر شد هم من به تلسکوپ عادت کردم و در همین موقع بود که ابر شد ولی من این قدر جو گیر شده بودم میگشتم اگه یه صورت فلکی که هنوز روش ابر نیومده پیدا میکردم سریع جرمشو میگرفتم (که خوب این یه دروغ محضه چون من از بس تو جرم گرفتن کند هستم که تا میخواستم تکون بدم تلسکوپو ابر میومد روش و من مجبور میشدم برم سراغ یکی دیگه ) از ساعت دو آسمون ایده آل شد ، من هم جرمای ام 57 ، 34 ، 15 ، 29 ، 74 ، 52 ، 77 ، 33 ،31،32،110، 42 ، 45 حتی :-" ، 103 ، 79 ، دوتایی 15 مثلث ، 35 و 41 رو گرفتم ( لازم به ذکر است یه ماهکی هم شب در اومد که خوب خیلی تاثیر نداشت ولی باعث شد سرطان رو نبینم و نتونم ام 44 رو بگیرم ( واقعا دوست داشتم ببینمش ! ) افق جنوب غرب و جنوب شرق هم یه مقدار بسته بود ( یه مقدار که چه عرض کنم جلوش خونه بود ) برا همین قوس و عقرب رو از دست دادم .
    الان میرسیم به قسمت خوب ماجرا
    وقتی من در حال تلاش برا گرفتن دوتایی مثلث بودم ، دیدم از لب افق یه نور با سرعت داره حرکت میکنه اول دقت نکردم فکر کردم ماشینه ولی بعد یه صدایی شنیدم . دیدین وقتی ماشین داره حرکت میکنه سرتونو میکنین بیرون چه صدایی میاد ؟ یه صدایی شبیه هواپیما نگاه کردم دیدم نوره تو آسمون حرکت میکنه با سرعت خیلی خیلی بیشتر از هواپیما ولی خیلی خیلی کمتر از شهاب عادی ، و از افق شمال غرب در اومد و کل آسمون رو دور زد وقتی حدود سی درجه بالای افق جنوب شرق بود سرعت و نورش کمتر شد و کم کم محو شد . یا اون نور و ابعادی که داشت من فکر نمیکنم هواپیما باشه . هرچی بود کلی بهم انرژی داد و تا طلوع آفتاب بیدار موندم و لذت بردم . (به تمام معنا داشتم لذت میبردم ؛ چون یاد گرفته بودم با تلسکوپ کار کنم) . وقتی هم که خورشید طلوع کرد تلسکوپمو جمع کردم یکم نشستم فکر کردم و از هوای تمیز لذت بردم بعد رفتم زیر پتو خوابیدم تا ساعت 10 .
    شب دوم میخواستم رصد رو از ساعت 9 شب شروع کنم ولی نشد چون هنوز شام نخورده بودیم نمیتونستیم چراغارو خاموش کنیم برا همین من در اون مدت سه تا دو تایی دیگه گرفتم ؛ سای دراکو ، بتا دجاجه ، بتا جدی . وقتی شام رو خوردیم حدود ساعت یازده چراغا خاموش شد ، من یه سری جرما رو از دست دادم مثه ام 11 ، 26 ،13 ، 92 ، ولی علاوه بر جرمای دیشب ام 1 ، 2 ، 72 ، 73 ، 30 ، 56 ، ان جی سی 7027 ، 663 و 253 رو گرفتم ( البته تعداد کمی از این جرما تو تلسکوپ معلوم بود ، من جرم گرفتن رو دیدن آرایه ستاره ای میدونم ) متاسفانه شب دوم همه ی چراغا تو افق روشن بود و آسمون به مقدار زیادی قرمز شده بود ( جوری روشن بود که رو زمین سایه داشتم ) و نمیتونستم تلاش بیشتر واسه جرم گیری کنم چون ماه هم در اومده بود .
    برا همین دستم رو کالیبر کردم ( و چقدر از این کار متنفرم ، دستم درد گرفت :| )
    ولی همه ی اینایی که گفتم چیزای غیر مهم این رصد بود .
    اصل کاری که تو این رصد انجام دادم و باعث شد حالم خوب شه این بود که به یه بچه ی یازده ساله ی افغانی که بهش اجازه نمیدادن بره مدرسه نجوم یاد دادم . و چقـــــــــــــدر بچه ی باهوش و مشتاقی بود تا صبح کنار من نشست و گوش داد .
    نکته اخلاقی این رصد این بود که واقعا باید برا تک تک نعمتایی که داریم خداروشکر کنیم .
    حداقل سه تا خواهر برادرمون تو جنگ نمردن و میتونیم درس بخونیم و به آسمون فکر کنیم .
    ویرایش توسط tina : 09-19-2014 در ساعت 11:55 AM
    امضای ایشان
    هرگز به تو دستم نرسد ماه بلندم، اندوه بزرگی است چه باشی چه نباشی

6. Top | #214
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    949
    تشکر شده 1,855 بار در 238 ارسال

گزارش های رصدی اعضا آوااستار         
    اعضا موسسه نجوم آسمان شب کویر موفق به ثبت و عکاسی از دنباله دار زیبای لاوجوی شدنند.

روز جمعه 3 بهمن ماه با همراهی آقایان مصدق ،سراستاد،شاهدی و خانمها دهقانی زاده و شریفی دنباله دار لاوجوی رصد شد و از آن عکسهای زیبایی ثبت گردید.در حال حاضر این دنباله دار در صورت فلکی مثلث و در منطقه سرسو قرار دارد.قدر این دنباله دار 4 تا 5 و به رنگ سبز است.
    در این رصد تخصصی صورتهای معروف زمستانی رصد شد و درپایان سیاره مشتری و اقمار آن از پشت تلسکوپ رصد گردید.در این شب آرایش اقمار مشتری بسیار زیبا ودیدنی بود و همگی در یک سمت قرار گرفته بودنند.

امضای ایشان
    yazdsky.com

7. 8 کاربر مقابل از subaro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 22 از 22 نخستنخست ... 121819202122

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع