صفحه 18 از 22 نخستنخست ... 8141516171819202122 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 171 تا 180 , از مجموع 214

موضوع: گزارش های رصدی اعضا آوااستار

 1. Top | #1
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 2011
  شماره عضویت
  479
  نوشته ها
  58
  تشکر
  0
  تشکر شده 553 بار در 57 ارسال

  smile گزارش های رصدی اعضا آوااستار

  این تاپیک جهت ارسال گزارشهای دوستان از برنامه های رصدی ایجاد شده.


  امیدواریم با ارسال این گزارش ها مکان های مناسب رصدی معرفی شده تا همه ی دوستان با این مکان ها آشنا شوند و نیز می توانیم از تجربیات شبهای رصدیشان استفاده کنیم.


 2. Top | #171
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  785
  نوشته ها
  72
  تشکر
  1,300
  تشکر شده 679 بار در 70 ارسال

  راستی یه چیز رو فراموش کردم بگم زمانی که تلسکوپ ها اماده منتظر عبور سیارک بودن تو مسیر رد سیارک سمت صورت فلکی کلاغ که همه نگاهشون به اون سمت بود یهو شهاب خیلی پرنوور باسرعت زیاد به همراه جیغ دوستان رد شدکه فکر کنم بی ربط به سیارک نبود!!!
  امضای ایشان
  گفتم:خدیاازهمه دلگیرم گفت:حتی ازمن؟
  گفتم:خدایاتنهاترینم! گفت:پس من؟
  گفتم:خدایاکمک خواستم گفت:ازغیرمن؟
  گفتم:خدایاچقدردوری؟ گفت:تویامن؟
  گفتم:خدایادوستت دارم! گفت:بیش ازمن؟ 3. 14 کاربر مقابل از golaftab عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #172
  کاربر ممتاز
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  737
  نوشته ها
  699
  تشکر
  3,631
  تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

  دیشب با سه تا از بچه ها رفتیم رصد ، بالای همین روستای خودمون گفتم گزارشی هم بنویسم !

  کلا چهار نفربودیم ، کمی از غروب گذشته بود که به محل رسیدیم ، کنار کوه بود ولی خوب نور شهر همچنان آسمان رو از نواحی جنوب و کمی به سمت غرب و شرق روشن میکرد . من خودم یه 20.80 داشتم ، یه تلسکوپ8اینچ دابسونی که یه چشمی25mm هم بیشتر نداشت با خودمون برده بودیم .

  اوایل شب ماه و مشتری اولین چیزی بود که توجه آدم رو به خودشون جلب میکرد و خب صحبت کردن از زیباییهاشون هم که دیگه فکر میکنم جاش اینجا نیست ! ولی خب نحوه ی قرار گرفتن قمر های مشتری بسیار زیبا بود دو قمر در یک طرف نزدیک بهم در فاصله ی نسبتا دوری از مشتری و طرف دیگه هم دوقمر دیگر به همین شکل .

  سحابی های درون صورت فلکی جبار هم که زیبایی خودشون رو داشتن ، ,ولی خب باید با این چشمی کمی هم عذاب کشید ، سر رصد کردن ngc1788نزدیک بود کمرم بشکنه ! m79 هم که چشم آدم و کور میکنه ! m1 با وجود این بزرگنمایی اونقدر ها توی چشم نمیزد ولی تماشا کردنش باز هم لذت خاص خودش رو داره .

  خوشه های باز هم که عمده ی رصد های ما رو تشکیل دادن ، و فکر کنم بیش از رصد خوشه های باز فهرست مسیه NGCهای غیر مسیه رو دیدیم.در ناحیه ی جنوبی جبار m41 , m93رو دیدیم ، که برای اولین بار بود 93 رو میدیدم و بسیار هم زیبا بود . همچنینNGC2362که من خودم از این بیشتر خوشم آمد . قبل از اینکه از این ها بگذریم ، باید بگم 1647 هم در ثور از نگاه من یکی از زیباترین های این شب بود .
  اینکه یه خوشه باز با دوچشمی به سختی دیده میشه ولی با تلسکوپ که نگاه میکنی در کمال حیرت ستاره های اون رو درخشان میبینی بسیار جذابه ، چون من خودم انتظار دارم وقتی نمیتونم خوشه ی بازی رو با دوچشمی ببینم ، با تلسکوپ هم که نگاه میکنی باید ستاره های کم فروغی رو داشته باشه !

  خوشه های کروی هم که اوایل شب فقط تونستیم M79ولی خب ما تا زمانی که نیمه های اسد به سرسو برسه و هرکول به بالای کوه برسه همچنان رصد خودمون رو ادامه دادیم تا بتونیم بار دیگه خاطارت قدیم رو از آسمان تابستان با یاد بیاریم .M13,M39رو دیدم و کم کم برگشتیم .

  در نهایت رصد باید بگم که درسته که بزرگنمایی زیادی نداشتیم ولی خب دیدن همزمان M65،M66,NGC3628 در یک میدان همه ی اون افسوس ها رو از یاد میبره ، واقعا این که همزمان اون ها رو ببینی حس خوبی داره به خصوص اینکه در بالاترین ارتفاع باشند .

  در نهایت که میخاستیم برگردیم که فکر کنم ساعت12.30بود حد قدر رو گرفتم. هرچند چشمم زیاد توی تاریکی نمونده بود چون تازه برای کاری چراغ روشن کرده بودیم . از صورت فلکی اسد ستاره ها رو شمردم ، روش کارم این بود که اسکچ بزنم از ستاره ها و بعد که اومدم خونه نگاه کردم ببینم اون واقعا ستاره هست یا نه ! نگاه که میکردم دیدم بعضی از ستاره هایی که دیدم مثلاقدر 5.45 دارن تقریبا یه چیزایی دستم اومد ، ولی با شمارش و مطابقت با مقاله ای که که دوستان در سایت ASTROMAPگذاشتن و با توجه به شمارش صحیح 11ستاره قدر 5.5 رو برای آسمان تخمین زدم .

  اجرام دیگر:

  چیزهایی دیدم که مطمعن نیستم ماهواره باشند چون قصدی برای رصدشون نداشتم ، ولی مطمعنم هواپیما نبودن ، از این اجرام 4 تا دیدیم . هواپیما هم که نگیم بهتره ولی برای بچه ها جذابه ! وضع جالبی بود، یکی فایندر رو میگرفت یکی چشمی رو بعد تعویض میکردیم !

  اما در مورد شهاب که واقعا شب عجیبی بود ، در مجموع شش شهاب بود که چهار تاشون در نزدیکی های قطب بودن که اگر بارشی بوده باشه که من نمیدونم، احتمالا مرکزی در اون نواحی داشته .

  کلا من خودم خوب شهاب میبینم که هیچ ، ولی دو تا از دوستان من هستن که واقعا خوب شهاب میبینن ، طوری که من میتونم بگم که حتی اگه دونفری برای رصد شهاب، آسمون رو پوشش بدن با گذشتن هر شهاب بیشتر از 90 درصد گرفتنش . (یاد بارش برساووشی افتادم !)

  اما اتفاق عجیب و نادر برای ما از لحاظ شهاب سنگ دو شهابی بود که هر دو از مشتری پرنورتر بودن و تقریبا هر دو اویل شب اتفاق افتادن .که البته من فقط یکیشون رو دیدم ، یکی از بچه ها گفت نگاه کنید چه شهابی ، در حالی که فکر میکردم برای ندیدنش باید تاسف بخورم سرم رو که برگردوندم شهاب پرنور هنوز به شدت میدرخشید و ناگهان دو تکه شد ! (البته قبل از اینم تکه ای کوچک جداشده بود که من ندیده بودم)

  برای همین شهاب من تخمینی در حدود 3-رو براش دارم و برای شهاب دوم که دوستم میگفت و توصیف میکرد قدر 2.5-رو فکر میکنم مناسب باشه ، شهاب سوم که باز هم یکی از دوستان دید میگفت به اندازه ی عیوق بودن و من هم قدر 0.5رو براش مناسب میدونم در حالت اولیه .

  ویرایش توسط solh : 03-17-2013 در ساعت 10:33 PM
  امضای ایشان
  مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
  تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها


 5. Top | #173
  کاربر ممتاز
  مدیر ارشد

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  900
  نوشته ها
  1,223
  تشکر
  8,822
  تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

     تلفیق چارشنبه سوری و رصد

  سلام به عزیزان اوایی و دوستان عزیزم
  یکی از شبایی که اصلا دلم نمیاد نرم کویر چارشنبه سوریه! همیشه با اقای سلطانی(البته بجز شبایی که خونه بشون مرخضی نمیدن ) میریم کویر واسه چارشنبه سوری
  خب تو شهر که نمیشه اتیش بزرگ روشن کرد و شیطونی کرد که! هم خطرناکه هم مخل اسایش مردمه...


  (زیرنویس: این عکس رو توی توی حیاط کاروانسرا گرفتیم متاسفانه عکس های ترقه فشفشه ایمون خراب شد )


  امسالم چون چارشنبه سوری مصادف شد با 29اسفندو یزد پراز مسافرای نوروزی بود و رصدهای نوروزی ما هم شروع شده بود تصمیم گرفتیم که چارشنبه سوریمون رو با رصد تلفیق کنیم(فکر کنم بشه سور رصدی )

  خلاصه با حدود 70 تن از دوستان و مهمانان گرامی دیار بادگیرها راهی کویر شدیم! راستش اول قرار بود بریم کویر شمالی یزد منطقه چاه سید ولی بعدش بخاطر سردی احتمالی وبادخیر بودن منطقه منصرف شدیم و رفتیم کاروانسرای دوست داشتنی زین الدین! مکانی که همیشه برای من تازگی داره! یه جای دوست داشتنی و فوق العاده!

  وقتی درحال ترک یزد بودیم یه طوفان گرد و خاک عجیب غریبی شد در حدی که از برگزاری رصد داشت منصرفم میکرد ولی وقتی به زین الدین رسیدیم هوا صاف صاف بود ولی مطمئن بودم که طوفان به زین الدین میرسه دیر یا زود

  اقای سلطانی Arian soltani(بابای آرین ) بهم گفت سریع رصد رو انجام بدیم تا از طوفان جلو باشیم که انصافا همینم شد... اواخر رصد بود که طوفان به زین الدین رسید و ماکه بالا پشت بوم بودیم تبدیل به کپه ای از گرد و خاک شدیم

  البته قبل ازبرگزاری رصد اتیش روشن کرده بودن دوستان و بازار ترقه و فشفشه هم به راهبود حسابی!!
  خیلی خوش گذشت
  جای دوستان خالی...


 6. Top | #174
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  شماره عضویت
  4783
  نوشته ها
  206
  تشکر
  1,036
  تشکر شده 1,158 بار در 208 ارسال

  با سلام
  دیروز به بهانه تفریح رفتیم سلطان ولایت برای رصد
  قبل از ظهر هوا ابری بود ،نا امید شده بودم که نزدیک های عصر هوا صاف شد
  حدود ساعت 6 عصر به مکان رصد رفتیم و پس از نماز به مکان رصد رفتیم که حدود 100 متر بالاتر از امام زاده هست و از آلودگی نوری دور هست
  اون شب حد قدر 6 بود تقریبا.
  پس از رصد چند جرم مسیه و اسکچ کشیدن از آن ها حدود ساعت 11 نزدیک طلوع ماه برگشتیم  این یک منظره از مکان رصد هست ،ارتفاعش از زمین زیاده و جاده هم شیب زیادی داره ولی طبیعتش زیباست

  این هم تصویری از امام زاده ست

  این تصویر رو هم موقع غروب خورشید گرفتم که رد کوتاهی از هواپیما هم بالای خورشید افتاده
  امضای ایشان
  من برگشتم


 7. Top | #175
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  شماره عضویت
  6290
  نوشته ها
  58
  تشکر
  1,833
  تشکر شده 703 بار در 62 ارسال

  سلام به همه
  دیشب مطابق همه شبای عید گروه رصدی آرشیدا برای برگزاری رصد ویژه مهمونای عید راهی کاروانسرای زین الدین شدیم .
  حدود 80 نفر از استانهای مختلف کشورمون واسه رصد اومده بودن تا زیر یک آسمون زیبا یه برنامه زیبا داشته باشیم .
  خوشبختانه برنامه 2 ساعته رصد به خوبی و خوشی برگزار شد و تمام دوستان با رضایت کامل به محل اقامتشون برگشتن .
  و اما بعد از رصد دیشب برنامه ویژه ای داشتیم که باعث شد فراموش کنم از رصد عکس بگیرم . ( البته قراره عکسای رصدی نوروزه گروه رو )آقای طامهری بعد از تعطیلات بزارن تا دوستان شور و شوق رصد رو ببینن .
  اما برنامه دیشب ویژگی دیگه ای هم داشت که جای همهتونو خالی کردیم .
  دیشب شب تولد مدیرمون آقای طامهری بود که در یک جمع کاملا دوستانه و شاد برگزار شد .
  ببخشید اگه عکسامون کیفیت لازم رو ندارن . دیگه باید با حداقل امکانات کار کرد .


  اینم آقای مدیر توی یک فضای شاعرانه با اون شمع کج که بیانگر 26 سالگی ایشون هست .  این هم منم (بابای آرین ) که مدیر افتخار نشستن در کنارشون را به من دادن .
  این هم جمع بسیار صمیمی و دوستانی که این ایام عید رو با ما همراه بودن تا رصد خوبی رو برای مهمونای عزیز هم وطن انجام بدیم .
  از راست : محبوب( یکی از لیدرهای گروه ) ، فرزاد از تبریز ، صبا (یکی دیگه از لیدر های گروه )، آقای امامی ( مدیر کاروانسرا ) ، آقای طامهری ( مدیر گروه رصدی آرشیدا و مدیر تالار ابزار آوا استار )، سجاد از ارومیه ، پگاه لطیفی ( راهنمای تورهای رصدی آرشیدا ) ، و بابای آرین سلطانی .
  خب کسایی که میخوان کادو بدن عجله کنن .
  امضای ایشان
  پرواز را به خاطر بسپار ، پرنده مردنیست .
  "فروغ"


 8. Top | #176
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  شماره عضویت
  3514
  نوشته ها
  35
  تشکر
  1,144
  تشکر شده 500 بار در 49 ارسال

  تولدتون مبارک، همیشه شاد باشین
  ایشاللا تولد 126سالگی
  ببخشید که اینجا تبریک گفتم دیگه...
  ولی تنهاخوری کار خوبی نیست ؛)

 9. 8 کاربر مقابل از sama.ara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #177
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  مدير تقويم نجومي ایران
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  98
  نوشته ها
  1,914
  تشکر
  20,232
  تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

  دیروز صبح پس از مدتها دنباله دار پان استارز رو رویت کردم.

  البته خیلی وقت هم بود که یا شرایط جوی مناسبی نداشتیم و یا خودم مشغله داشتم.

  یکشنبه صبح پس از بارش پراکنده شهر تهران,آسمان دلپذیری به وجود آمد و من صبح زود و قبل از خروج از منزل متوجه صورتهای فلکی قوس و عقرب شدم که به شکل زیبائی رخنمائی میکردند.

  با اینکه مدت زمان کمی تا طلوع خورشید مانده بود زحمت به پشت بام رفتن و برپائی تلسکوپ رو به جان خریدم و حدود چند دقیقه کوتاه به رصد دنباله دار پان استارز پرداختم.

  چند ثانیه ای تونستم این دنباله دار را که حالا بیشتر شبیه به یک ستاره مات شده بود را ببینم.

  بیشتر شبیه به یک خوشه ستاره ای محو به نظر میرسید.

  بزرگنمائی تلسکوپ هم کارساز نبود و خیلی زود روشنائی روز غلبه کرد.(حدود ساعت پنج ونیم صبح)

  امروز صبح امیدوارم زودتر بیدار شم و بیشتر فرصت رصد پیدا کنم.

  در حال حاضر به دلیل مقارنه این دنباله دار با ستاره بتای ذات الکرسی راحت تر میتوان آنرا پیدا کرد و تلسکوپ ابزار مناسب تری برای دیدن خواهد بود.

  در پیشنهاد رصدی این هفته تقویم نجومی موقعیت این دنباله دار مشخص شده است.

  http://almanac.avastarco.com/detail....631&modal=true
  ویرایش توسط rezash : 04-23-2013 در ساعت 12:06 AM
  امضای ایشان

  وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

 11. Top | #178
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  مدير تقويم نجومي ایران
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  98
  نوشته ها
  1,914
  تشکر
  20,232
  تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

  نیمه شب برای دیدن ماه گرفتگی خیلی جزئی مشغول رصدی مختصر شدم.

  نسبت به ماه گرفتگی نیم سایه ای دفعه قبل خیلی فرق داشت.

  به این جهت که در ماه گرفتگی نیم سایه ای,ماه تازه از افق شرقی سر بر آورده بود و هم بزرگتر به نظر می آمد و هم اینکه پس از طلوع قرمزتر به نظر می رسید.

  ولی امشب ماه تقریبا به نصف النهار رسیده بود و روشنائی خیره کننده ای ایجاد کرده بود و تقریبا همه جا را روشن کرده بود.

  ستاره پرفروغ سماک اعزل در سمت راست ماه مشاهده میشد و همینطور سیاره زحل در نزدیکی ماه بود و جلب توجه می کرد ناچارا از این سیاره زیبا نیز عکسی آماتوری گرفتم.

  به هر حال چند عکس از این پدیده(ماه گرفتگی خیلی جزئی) گرفتم که اینجا قرار میدم.


  گزارش های رصدی اعضا آوااستار-dsc_2921h-jpg  گزارش های رصدی اعضا آوااستار-dsc_3004h-jpg


  گزارش های رصدی اعضا آوااستار-dsc_2991h-jpg
  امضای ایشان

  وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

 12. Top | #179
  کاربر طلایی عکاسی

  عنوان کاربر
  كاربر طلايی عكاسی
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  254
  نوشته ها
  258
  تشکر
  2,233
  تشکر شده 3,054 بار در 218 ارسال

     گزارش ماه گرفتگی انجمن ستاره شناسی اراک

  امضای ایشان
  "ارزش واقعی هر تلسکوپ به این است که چند نفر با آن به عالم نگریسته اند." جان دابسون

 13. 18 کاربر مقابل از محمد مهدی عسگری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #180
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  80
  نوشته ها
  566
  تشکر
  10,004
  تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

  گزارش های رصدی اعضا آوااستار         
  خدا حافظ پن-استارز

  گزارش ارسالی از آقای majid elahi از اعضای عکاس آوااستار که به مشهد آمده بودند:

  دنباله دار معروف پن-استارز در نیمه اول اسفند وارد آسمان شام‌گاهی جنوب ایران شد و از اواسط اسفند ماه در افق غربی ایران دیده می شد و در روزهای پایانی اسفند ۹۱ (۲۴-۲۱ ) به اوج درخشش خود رسید. متاسفانه به دلایلی از جمله نامساعد بو دن آب و هوا و شرایط جوی در روزهای اوج درخشش دنباله‌دار برنامه رصد و عکاسی از آن حدود ده روزی به تاخیر افتاد و در نهایت در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین به همراه ۲ تن از دوستان خوبم به نامهای آقایان معین سلیمانی و مرتضی پولادی برای رصد و عکاسی از این پدیده‌ی زیبای نجومی عازم منطقه‌ای تقریبا تاریک در ۳۰ کیلومتری شمال قوچان به ارتفاع ۱۹۰۰ متری شدیم واین زمانی بود که دنباله‌دار در نزدیک‌ترین فاصله از کهکشان آندرومدا قرار داشت. قبل از غروب خورشید در منطقه بودیم و بعد از استقرار و نصب تجهیزات که عبارت بودند از: تلسکوپ ۱۲۰ میلیمتری اسکای واچر، مقر ای کیو سیکس ، دوربین عکاسی کانُن ۵ دی مارک ۲، لنزهای مربوطه و یک عدد دوربین دو چشمی ۲۵×۱۰۰؛ کار رصد و عکاسی از پن- استارز را شروع کردیم (قدر دنباله دار در آن شب ۴٫۵ بود).

  دیدار بعدی ما با پن- استارز حدود دو ماه بعد یعنی در ۱۶ خرداد ۹۲ بود. در این تاریخ دنباله دار با قدر حدود ۹٫۷، با ارتفاع زیادی از سطح افق در صورت فلکی خرس کوچک قرار داشت. در این برنامه که با همراهی آقایان احمد نظام و اسماعیل مرادی انجام شد عازم منطقه ای بکر، تاریک و کوهستانی در ۵۰ کیلومتری شمال شرق قوچان به ارتفاع ۲۱۰۰ متری شدیم. در این برنامه پیشنهاد ثبت دنباله دارازطرف آقای مرادی مطرح وبه همین منظور دوربین عکاسی ۵ دی را با لنز ۳۵ میلیمتری سامیانگ بر روی مقر سوار کردیم و بعد از ۲۴۰ ثانیه نور دهی در ایزوی ۱۶۰۰ و ، پن- استارز در فاصله ی ۹ درجه ای از ستاره قطبی در تصویر ثبت شده نمایان شد. شاید این آخرین دیدار ما با این دنباله دار و به نوعی خداحافظی با آن بود.

  در ادامه تعدادی از تصاویر تهیه شده از این دنباله‌دار توسط آقای مجید الهی آورده شده است:صفحه 18 از 22 نخستنخست ... 8141516171819202122 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد