صفحه 16 از 22 نخستنخست ... 6121314151617181920 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 151 تا 160 , از مجموع 214

موضوع: گزارش های رصدی اعضا آوااستار

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    479
    تشکر شده 553 بار در 57 ارسال

smile گزارش های رصدی اعضا آوااستار

این تاپیک جهت ارسال گزارشهای دوستان از برنامه های رصدی ایجاد شده.

امیدواریم با ارسال این گزارش ها مکان های مناسب رصدی معرفی شده تا همه ی دوستان با این مکان ها آشنا شوند و نیز می توانیم از تجربیات شبهای رصدیشان استفاده کنیم.

2. Top | #151
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6290
    تشکر شده 703 بار در 62 ارسال

سلام به دوستان اسمونی .
    اول عذر خواهی میکنم که هیچ عکسی از این گزارش ندارم که بذارم .
    و اما بعد :
    دیشب اقای طامهری تماس گرفتن که اگه میتونی یه تور 10 نفره رو واسه رصد ببر کاروانسرای زین الدین .
    منم که سرم واسه رصد درد میکنه واسه رفتن اماده شدم .
    ساعت 8:30 از یزد راه افتادیم ، با یه جمع 40 نفره از دوستان میانسال اصفهانی . (قابل توجه اقای طامهری)
    توی راه تا برسیم اول اشنایی با دوستان بود ، بعد هم پیش درامد رصد تعریف یه افسانه از اساطیر اسمونی که با هماهنگی با اقا رضا افسانه ارفيوس و چنگ مسحور کننده او، که باعث شد همگی مشتاق دیدار و رصد اسمون بشن .
    حدود ساعت 9:45 به کاروانسرا رسیدیم . هوای نسبتا سردی بود ولی اسمون به توصیف خانم لطیفی (لیدر گروه) مخملی بود پر از الماس که گهگاه الماسهای اتشین بر روی اون ظاهر میشدن .
    تا دوستان چای نوش جان کنن منم ابزار و وسایل رصد رو اماده کردم ، ولی صدای دلنشین اواز یکی از دوستان منو به پایین کشوند .
    به تالار اومدم ، محفلی گرم با اوازخوانی دوستان و صدای زیبای سه تار اقای رمضانی شب بسیار زیبایی رو برای دوستان رقم زد .
    ساعت حدود 10:30 بود که به پشت بام رفتیم . (اقای طامهری قانون 90 ، 10 شما به درد این جمع نمیخورد).
    بعد از توضیحاتی راجع به جهت یابی و تماشای صور فلکی نظیر ذات الکرسی ، جبار ، ارابه ران، اسد ، جوزا ، سرطان (من متولد تیر ماهم ) ، کلب اکبر و اصغر و....... ونیز توضیحاتی راجع به دایره البروج (که این اخری شور و اشتیاقی رو به جمع اورد تا همه تا اخر رصد بالا بمونن ) دیدن اجرام رو شروع کردیم .
    مشتری که به توصیف خانومای جمع با قمراش به شکل یه دستبند زیبا خودنمایی میکرد ، کهکشان زیبای اندرومدا ، خوشه پروین ، سحابی جبار ، ام 1 ،36، 37 ، 38 ، کندوی عسل ، دو قلوی اچ و خی و چند تا ستاره دوتایی هم واسه کسانی که سرما رو تحمل کرده بودن پایان شب رصدی رویایی ما بود . ساعت 12:45 هم وسایلو جمع کردم و برای برگشت اماده شدم . کاش میشد تا صبح میموندیم .
    راستی بارش جوزایی رو هم به این زیبایی اضافه کنین . طبق براورد من به راحتی تا 120 شهاب در ساعت رو میشد دید .
    البته بعضی از اونا باعث میشد صدای خیلیها سکوت شبمونو بشکنه و به به و چه چه همه رو در اورد .
    بازم ببخشید که عکسی برای نمایش نداشتم اونقدر مسحور اسمون شده بودم که یادم رفت حتی با موبایلم عکس بگیرم .

3. Top | #152
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783
    تشکر شده 1,158 بار در 208 ارسال

با سلام
    این گزارش اولین رصد عمر نجومیه منه(رصد شبانه خارج شهر)
    این رصد در مکان امام زاده سلطان ولایت در نزدیکی مرودشت هست که به اتفاق اعضای انجمن نجوم زرقان به اونجا رفتیم واقعا سرد بود ولی خیلی کیف داشت
    در ابتدا هوا اندکی ابری شد و بعد از خوردن شام هوا صاف شد . اون شب بارش شهابی جوزایی بود . موقعی که رفتیم به محل رصد گاه یک شهاب پر نور قدر -2 را از جبار به سمت افق دیدیم .پس از آن با راهنمایی های دبیر انجمن جناب آقای هاتفی چند تا از صورت فلکی های کم نور را فرا گرفتیم
    کار مت از ساعت 1 شروع شد و تا ساعت 2 در قالب 3 گروه به رصد شهاب ها و ثبت جزییات پرداختیم .
    پس از آن با نصب تلسکوپ 6 اینچ شکستی انجمن به رصد چند جرم مسیه ،مشتری و زحل پرداختیم.
    به عنوان اولین رصد خارج از شهر تجربه جالبی بود
    آسمانتان پر ستاره
    امضای ایشان
    من برگشتم

4. 21 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #153
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

با سلام
    دیشب یه شب رصدی جالب داشتم . نزدیک منزل مسکونیمون یه جایی هست که بعضی وقتا میرم برای رصد . دیشب هم رفتم و ماه مشتری خوشه پروین و ام 42 در صورت فلکی جبار و ام 78 را رصد کردم .
    جالب اینجا بود که سرما ادم رو از پا درمیاورد و سرما نمیزاشت دیگه سر پا وایسم وگر نه دوست داشتم چیز های بیشتری رو ببینم که نشد . یه نقاشی هم از چیزی که دیدم کشیدم که فکر کنم زیاد قشنگ نشده .

ویرایش توسط stargazer : 12-24-2012 در ساعت 01:29 PM دلیل: تصحیح لینک عکس
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

6. Top | #154
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3514
    تشکر شده 500 بار در 49 ارسال

طولانی ترین رصد سال

با سلام خدمت دوستان عزیز. از اونجا که قرار بود اول دیماه بیگ ینگ دوم اتفاق بیفته و البته این بار عکس عمل کنه و جهان بشریت رو نابود کنه، خانواده اومدن یزد تا در کنار هم آخرین روز زندگی رو سپری و در کنار هم با ستاره ها وداع کنیم. تور کوچیک 9 نفرمون طبق برنامه ای که آقای طامهری(Rezatamehri) ریخته بودن ساعت 15 به طرف سریزد حرکت کرد. ارگ تاریخی سریزد رو دیدیم و بعد به طرف کاروانسرای زیبای زین الدین راه افتادیم.(متاسفانه آقای سلطانی(arian soltani) کار داشتن و برگشتن یزد)

حدود ساعت 5 رسیدیم کاروانسرا. پس از دیدن کاروانسرا و پذیرایی کم کم رصد رو شروع کردیم. ابتدا آقای طامهری مختصری از آسمون برای جمع توضیح دادند و اطلاعات پایه من جمله جهت یابی رو گفتن

و بعد رفتیم سراغ رصد اجرام با تلسکوپ، ماه ، مشتری با کمربند های زیبا و اقمارش و همچنین خوشۀ پروین(البته با دوربین دوچشمی سلسترونا! :D) رو رصد کردیم.

دیگه کم کم باید برمیگشتیم. دوباره رفتیم قسمت شاه نشین کاروانسرا. شب خیلی سردی بود. دور هم جمع شدیم و چایی گرم با گز اصفهان خوردیم( جاتون خالی بعد از اون سرما خیلی چسبید، البته با افسانه زیبایی که آقای طامهری تعریف کردن شیرین تر و دلپذیرتر هم شد)
    جای همه دوستان خالی... شب بیاد ماندنی بود. از آقایان سلطانی و طامهری سپاس بابت همه زحماتشون

7. Top | #155
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114

سلام
    من یه سوال دارم . اگر من بخوام بدون گروه خاصی برای رصد به کاروان سرای پاسنگان تو قم برم (یا هر کاروانسرایی)باید با جایی یا کسی هماهنگ کنم یا نه . البته اگر از امنیت و وسایل موجودش خبر بدین ممنون میشم
    امضای ایشان

8. 10 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #156
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط SAEED560 نمایش پست ها
    سلام
    من یه سوال دارم . اگر من بخوام بدون گروه خاصی برای رصد به کاروان سرای پاسنگان تو قم برم (یا هر کاروانسرایی)باید با جایی یا کسی هماهنگ کنم یا نه . البته اگر از امنیت و وسایل موجودش خبر بدین ممنون میشم
    سلام سعيد آقا

در اين مورد خاص بنده جواب سوال شما رو نمي دونم ( چون تا حالا كاروانسراي پاسنگان نرفتم )

البته ظاهرآ به مجوز سازمان ميراث فرهنگي نياز داريد

اما انشاالله با راه اندازي سايت نقشه آسمان تاريك ( به زودي ) جواب همه اين سوالات و بسياري از اطلاعات ديگر درباره هر رصدگاهي را در آن خواهيد يافت

10. Top | #157
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

در پاسنگان الودگی نوری قم بسیار بارز است .
    امضای ایشان

11. Top | #158
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166
    تشکر شده 7,688 بار در 659 ارسال

رصد یک ساعته !

درود بر تمام دوستان هم آوایی

به سلامتی امتحانات ترم ما هم تموم شد دیشب بعد از گپ و گفتگو با دوستان آوایی رفتم که دیگه بخوابم خیلی اتفاقی از کنار پنجره رد شدم چشمم به جبار افتاد واقعا بعد از چند روز هوای ابری آسمون رو که این شکلی دیدم کلی ذوق زده شدم و به زحمت تلسکوپو آوردم لب پنجره تا شاید بتونم سحابی جبار رو ببینم
    رصد از داخل پنجره خیلی سخت یود ولی تونستم سحابی رو به زحمت از پشت چشمی ببینم که تمام خستگی امتحانات رو از تنم در آورد

چند تا عکس هم گرفتم

دیگه عکس ها خیلی خوب نیستند به بزرگی خودتون ببخشید

ولی خوب چون پنجره اتاقم به مدت یک ساعت باز موند اتاقم تبدیل به یخچال شد اما به دیدن جیار بعد از مدت ها می ارزید

متاسفانه دیگه فرصت نشد که حد قدر رو تعیین کنم

12. Top | #159
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    6788
    تشکر شده 140 بار در 22 ارسال

سلام, حالتون رو کاملا درک میکنم! این اتفاق دقیقا هفته ی گذشته برا من افتاد؛ بااین تفاوت که من بار اولم بود چنین زیبایی حیرت انگیزی میدیدم: فکر کنم جبار پنجره ی ما با اون کمربند وسحابی شگفت انگیزش به مراتب جذابتر باشه, فقط خوش بحالتون ساختمون روبروی پنجره ساخته نشده...

13. 16 کاربر مقابل از tasnim عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #160
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114

گزارش های رصدی اعضا آوااستار         
    سلام
    امشب بعد از غروب افتاب درست وسط خیابون محل کارم شروع به رصد اسمون کردیم .
    قضیه از این قرار بود
    بعد از اینکه تلسکوپ رو از خونه با اژانس فرستادن به محل کارم ساعت نزدیک 6 عصر بود . با گذاشتن تلسکوپ دقیقا جلوی محل کارم و نصب کردن اون با چشمهای کنجکاوی روبرو شدم که از خودشون میپرسیدن اینا چی کار میخوان بکنن خلاصه تلسکوپ رو نصب کردیم و شروع به دیدن ماه کردیم. دوستانم تا به حال از پشت یه دستگاه با بزرگنمایی ماه و اجرام اسمونی رو ندیده بودند و با دیدن ماه کلی تعجب کردن بعداز زیر و رو کردن ماه و سوالهای رگباری که این چیه چرا این طوریه حالا چی میشه و غیره رفیم سراغ سیاره مشتری و نزدیک نیم ساعت روی این سیاره استپ کردیم و بعد با جمع شدن مردمی که دوست داشتن ببینن چه چیزی از پشت چشمی می تونن ببینن تا ساعت 7/30 رصدمون طول کشید . البته این زمان برای دیدن اسمان کم است ولی بنده قصد دارم با این تلسکوپ کوچیک دوستان زیاد تری رو به اسمون اشنا کنم و قصدم اینه که تو شهر اگر خدا خواست این کارو انجام بدم .
    امضای ایشان

15. 17 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 16 از 22 نخستنخست ... 6121314151617181920 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع