صفحه 14 از 22 نخستنخست ... 4101112131415161718 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 131 تا 140 , از مجموع 214

موضوع: گزارش های رصدی اعضا آوااستار

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    479
    تشکر شده 553 بار در 57 ارسال

smile گزارش های رصدی اعضا آوااستار

این تاپیک جهت ارسال گزارشهای دوستان از برنامه های رصدی ایجاد شده.

امیدواریم با ارسال این گزارش ها مکان های مناسب رصدی معرفی شده تا همه ی دوستان با این مکان ها آشنا شوند و نیز می توانیم از تجربیات شبهای رصدیشان استفاده کنیم.

2. Top | #131
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

Lightbulb گزارش رصد

سلام دوستان

یک نکته برای دوستانی که بعدا این تاپیک را می خونند :

در پی پست های خانم Flare star و آقای sasan20oo20 ، بنده گزارش رصد را در همین تاپیک نوشتم ولی به دلیل اینکه تاپیکی مجزا برای بارش های شهابی هست ( تاپیک : " گزارشهای رصدی از بارشهای شهابی " ) ، به تاپیک مربوطه انتقال پیدا کرده ؛ لطفا برای مطالعه ی گزارش بارش شهابی برساوشی به اینجا مراجعه نمایید .

با سپاس ...........

3. 13 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #132
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166
    تشکر شده 7,688 بار در 659 ارسال

رصد .... عکاسی

درود بر شما
    به خاطر ناکامی در رصد قبلی تصمیم گرفتم که دوباره برای ثبت شهاب و همچنین کمی عکاسی با پدرم دوباره به میدان میشان همدان برم....
    ساعت 6 عصر پس از 1 ساعت کوهنوردی به بالای کوه رسیدیم یعنی اینجا :

بعد از صرف شام مختصر و گشت و گذار برای تاریک شدن هوا متوجه شدیم که ابر ها خیال رفتن ندارند
    مجبور شدیم در همین حال به دنبال اندک شهاب بگردیم ..... که فکر کنم بابا یه دونه دید اما من نه
    بنده مشغول عکاسی بود
    اما خوب عکسهام بد نشدن ....! اگه پارسال میرفتم خیلی خوب بود در عرض تقریبا یک سال این منطقه بکر تبدیل به یکی از محل گردشگری مسافران شده که آلودگی نوری شدیدی داره واقعا بده !!!!
    ساعت 9 شب هم نزدیک بود من و دروبین عزیزم و دوتایی بمیریم ...... یه آقایی وایساده بود جلوی من عین جن ظاهر شد ...... به من می گفت تو شب از چی عکس میگیری ؟؟؟..... من که اصلا داشتم سکته میکردم به خدا شبیه قاتل ها بود ...... بعد اومد به بابام گفت من حراست اینجام
    خلاصه به خیر گذشت دیگه ......
    اینم همدان از اون بالا :

بعد هم ساعت 10:30 با تله کابین اومدیم پایین !

حد قدر 26 امرداد : 5.9 به خاطر ابری بودن سرسو ، با استفاده ار مقیاس بورتل

5. Top | #133
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوا استار
    مدال برنز كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    941
    تشکر شده 1,006 بار در 247 ارسال

سلام اینم گزارش رصدی من،ترگل بیات ،مریم طلوع و کیمیا م از اعضای آوااستار:
    روز پنج شنبه 26 مرداد از مدرسه با آقای ایرجی ،کوکرم و الماسی به مقصد دماوند(آینه ورزان)ساعت 5 بعدازظهر راه افتادیم.تعداد بچه ها 13 نفر بود و 5 تلسکوپ داشتیم که خیلی خوبه.تلسکوپ ها یک دابسونی و ماکستوف مال مدرسه و 2 شکستی مال آقای کوکرم و الماسی و یک نیوتونی پایه استوایی مال ترگل بودند.
    خلاصه راه افتادیم و فکر کنم 2 ساعت بعد اونجا بودیم.یکم تا خودمونو آماده کنیم طول کشید ولی قبل از افطار تلسکوپ هارو دیگه آماده کرده بودیم و بعد از افطار رفتیم برای شروع کار.
    اول صورت فلکی گفتیم وهمین باعث شد که جرم های قوس و عقرب رو تا حد خوبی از دست بدیم.بعد پشت تلسکوپ ها رفتیم و یک ساعتی با چن تا از بچه ها تلاش می کردیم دابسونی رو هم خط کنیم و در نهایت فهمیدیم ایراد اپتیکی داره و هم خط نمیشه! جرم گرفتیم .بچه ها یواش یواش کم می شدند و می خوابیدند و در نهایت من و ترگل تا خود طلوع و کمی بعد از آن بیدار بودین و زهره و اینا می گرفتیم!:-)
    روز دوم هم خیلی نخوابیدیم و بازی کردیم و از یک کوهی هم با مشقت فراوان بالا رفتیم که یک آبشار رو ببینیم و در نهایت به یک لوله ی سیاه رسیدیم که از آن آب می آمد وحیفمان آمد که آب بازی نکرده از این آبشار بزرگ (!!!)دور شیم و فکر کنید که همه خیس بودیم در حالیکه شب قرار بود رصد کنیم!خلاصه نیاز به آتش شدیدا حس شد و ما (کوزت ها)رفتیم از باغ سیبی که اون اطراف بودیم چوب برداشتیم(یخ حوض شکستیم) و یکمم سیب دزدیدیم!و خلاصه آتش روشن کردیم و کنار آتش هندونه خوردیم و خلاصه ساعت 9 اینا شد گفتیم به نجنبیم باز امشبم بی قوس و عقرب می مونیم.
    رفتیم جاتون خالی قوس و عقربم زدیم و سهم هم که به خاطر غبار زیاد آسمان یکم سخت گرفته می شد رو هم به سختی 2 تا جرمشو گرفتیم و چیزایی که شب قبل گرفته و نگرفته بودیمم گرفتیم.البته من خودمو کشتم و همه جای مثلثو دیدم ولی بازم نتونستم خودم m33رو بگیرم!بعد دوباره بچه ها رفتن خوابیدن و من و ترگل باز بودیم.یکم اون موقع حجار رو کار کردیم و جبار و جوزا و خلاصه دم صبح دیگه خرگوشم در اومده بود ولی چون آسمون روشن شده بود نتونستم جرمشو بگیرم!:-(( در کل آسمون خوبی بود و خیلی هم خوش گذشت!
    ویرایش توسط Setare KOchOlO : 08-19-2012 در ساعت 11:10 PM
    امضای ایشان
    نبیند مدعی جز خویشتن را
    که دارد پرده ی پندار در پیش
    گرت چشم خدابینی ببخشند
    نبینی هیچ کس عاجزتر از خویش

#سعدی

6. 12 کاربر مقابل از المپیاد نجوم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #134
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    785
    تشکر شده 679 بار در 70 ارسال

ازمجازی تاحقیقی شدن

روزهاقبل منتظرروزیکشنبه بودم بالاخره رسید وقتی باخبرشدم که قراره از راه اهرم به سمت روستای خون بریم خانواده مجبورشدن منو ببرن ودربوشهر بمونن توراه دل تو دلم نبود تجربه اولم از رصد بود اشنا شدن با گروه نجوم رصدخانه مهر, باهماهنگی های خانم مهیمنی بالاخره من رسیدم بوشهر دوستان درحال جمع اوری وسایل بودن وشورعجیبی درگروه نهفته ظاهرادوستان براشون سوال بود ببیند من کیم اونجابودکه من ازمجازی بالاخره حقیقی شدم گروه صمیمی وپرشورونشاط که ادم توش احساس غریبی نمیکرد درراه سوالایی که داشتیم رو میپرسیدم واعضاباصبوری پاسخ میدادن ومن بیش از پیش مشتاقتربرای رسیدن بودم تصوراتی از شهاب باران تو ذهنم ساخته بودم حدودای ساعت7ونیم اگه اشتباه نکنم رسیدیم به محل اسکان که نزدیک روستای خون بود یجای دنجو ساکتو باصفا.تا اذان به طبیعت گردی با دوستان درروستا پرداختیم نوع زندگی لباس پوشیدن سکوت ارامش روستابرام جالب بود

اینم چندتاعکس ازمحیط اونجا
    گزارش های رصدی اعضا آوااستار-1-jpg

گزارش های رصدی اعضا آوااستار-3-jpg

گزارش های رصدی اعضا آوااستار-8-jpg

این شکل یکی ازقبرای گورستانی که تو روستا بود تواون قسمته انگار فانوس میزاشتن قدیما

گزارش های رصدی اعضا آوااستار-12-jpg

بعداز اذان سفره افطاری که زحمتشو دوستانی که مونده بودن کشیده بودن جاداره ازشون تشکر کنم هواتاریکترشد وهیجان شب با ارامشو همهمه دور سفره, فضایی دلشنشینو خاطره انگیز ایجاد کرد شاید بیادماندتی ترین ساندویج عمرمو درکناردوستان زیر اسمون شب خوردم بعد افطاراقای باغبانی وزاهدی توصیه های لازم وروند برنامه رو بیان کردن
    اقای باغبانی
    گزارش های رصدی اعضا آوااستار-img_4199-jpg
    عکس از:www.liansky.ir

وقت رصده اجرام پشت تلسکوپ دابسونی بود برای من هیجان زیادی داشت برای اولین بار, اقای زاهدی وخانم هاشمی نصب باصبوری زیااااد اجرام رو نشون دادن تونستم سحابی پروانه سه پاره اندرومدا اون خوشه دوقلو پایین ذات الکرسی نمیدونم اسمش چی بود یکی دیگه که یادم نمیاداطراف دب اکبر, دوستان کمک کنندرورصد کردم اسمهازیادادم نمیمونه چیز جالبی که برام بود خیلی ذوقیدم این بود که پایین ذات الکرسی یه چیز به قول دوستان چپه مانند حس کردم خیلی راحت تلسکوپو بردم روش ودیددم اههه یه چی اینجا هست تا نگو اون دوقلوهه چون خودم تونستم بگیرمش برای اولین بارخیلی ذوقیدیم خلاصه
    بعد این قسمت برنامه مرور صورتای فلکی بود که با شمشیربازی های ازجنس لیزر به هم نشون میدادن.
    ساعت حدودای23ونیم بود نوبت رسید به درازکشیدن زیر اسمان وانتظار برای شهاب اینجابود که حسرت ,افتخار, ذوق ,جیغ, معنی پیدا کردحسی که تاحالا تجربش نکرده بودم برخی دوستان به بحث ازاد میپرداختن وبرخی به عکسای برخی هم دس ازتلسکوپ برنمیداشتن وبرخی هم منتظر شهاب
    منم رفتم بساطمو اوردم قلمو کاغذم تو مدت یک ساعت تو اسمون باقدرفکرکنم حدود4.5وباالودگی نوری(موتورسیکلتهای کنجکاو,نورچراغای روستا ونزدیکی به جاده)حدودا25شهابی رودیدم چندتاییش هم ازدست دادم وبصورت حدودی یهاسکیجکشیدم پرنوری شهابها هم بستگی داشت به میزان جیغ کشیده شده رنگشون هم سبز زرد وسفید,ردهاشون هم گاهی خیلی طولانییی ,یکی از شهابهاهم درسمت مخالف بقیه شهابها رد شد که خیلی هم پرنوربود
    خیلی زود ساعت 2شد ونداداند که وقت حرکتهه دل کندن سخت بود اماباید میرسیدم به سحری همگی سوار شدن من فکر میکردم الان همه میخوابن اما انگار تازه انرژی گرفته بودن دوستان به خواندن شعرهای محلی دست زدن تقلید صدا کردن پرداختن ازهمه دوستان تشکر میکنم که تا رسیدن لبخندوشادی رو هدیه کردن
    توراه ماه ومشتری وناهید رو از پشت پنجره دیدیم تا رصدمون کاملترشه
    ووقتی به بوشهر رسیدیم همه رو تادم خونشون همراهی کردند ازشون ممنونم
    از همه دوستان بخصوص مسئولین رصد ممنونم که باعث شدن من به یکی ازآرزوهام برسم امیدوارم بازم این برنامه هاباشه وبتونم شرکت کنم
    آسمون مثه دلتون صاف وپاااک
    ویرایش توسط golaftab : 08-19-2012 در ساعت 05:16 AM
    امضای ایشان
    گفتم:خدیاازهمه دلگیرم گفت:حتی ازمن؟
    گفتم:خدایاتنهاترینم! گفت:پس من؟
    گفتم:خدایاکمک خواستم گفت:ازغیرمن؟
    گفتم:خدایاچقدردوری؟ گفت:تویامن؟
    گفتم:خدایادوستت دارم! گفت:بیش ازمن؟

8. Top | #135
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط golaftab نمایش پست ها
    وقت رصده اجرام پشت تلسکوپ دابسونی بود برای من هیجان زیادی داشت برای اولین بار, اقای زاهدی وخانم هاشمی نصب باصبوری زیااااد اجرام رو نشون دادن تونستم سحابی پروانه سه پاره اندرومدا اون خوشه دوقلو پایین ذات الکرسی نمیدونم اسمش چی بود یکی دیگه که یادم نمیاداطراف دب اکبر, دوستان کمک کنندرورصد کردم اسمهازیادادم نمیمونه چیز جالبی که برام بود خیلی ذوقیدم این بود که پایین ذات الکرسی یه چیز به قول دوستان چپه مانند حس کردم خیلی راحت تلسکوپو بردم روش ودیددم اههه یه چی اینجا هست تا نگو اون دوقلوهه چون خودم تونستم بگیرمش برای اولین بارخیلی ذوقیدیم خلاصه
    اون خوشه دوقولو اسمش h و x هست (اِچ و خی! چون یونانیه اسمش!)

اون کهکشان اطراف دب اکبر هم احتمالا کهکشان گرداب M51 هست یا کهکشان M101 (چون این دو تا پرنور ترین اجرامی هستند که اون طرفا میتونید ببینید!

اگه بگید پایین دسته ی دب اکبر بود یا بالاش بهتر میتونم بهتون بگم کدوم بود!

9. 10 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #136
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    785
    تشکر شده 679 بار در 70 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomy نمایش پست ها
    اون خوشه دوقولو اسمش h و x هست (اِچ و خی! چون یونانیه اسمش!)

اون کهکشان اطراف دب اکبر هم احتمالا کهکشان گرداب m51 هست یا کهکشان m101 (چون این دو تا پرنور ترین اجرامی هستند که اون طرفا میتونید ببینید!

اگه بگید پایین دسته ی دب اکبر بود یا بالاش بهتر میتونم بهتون بگم کدوم بود!
    ممنون ازشما الان اسمشون رو گفتید یادم اومد کهکشانm 51ولی ممطئن ینستم اون کهکشانm 101روهم رصد کردیم یانه
    امضای ایشان
    گفتم:خدیاازهمه دلگیرم گفت:حتی ازمن؟
    گفتم:خدایاتنهاترینم! گفت:پس من؟
    گفتم:خدایاکمک خواستم گفت:ازغیرمن؟
    گفتم:خدایاچقدردوری؟ گفت:تویامن؟
    گفتم:خدایادوستت دارم! گفت:بیش ازمن؟

11. 4 کاربر مقابل از golaftab عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #137
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4379
    تشکر شده 2,609 بار در 166 ارسال

درود بر شما...
    یک گزارشی دارم که تو شب نیست و اسمان پر ستاره نداره دیگه!!! به جاش یک ستاره ی پر نور موضوع بحثه! بله! خورشید
    دیروز با چند نفر از دوستای نجومی توی پژوهشسرای اسرار سبزوار قرار گذاشتیم به همراه استاد مشرقی تا ارتفاع خورشیدو حساب کنیم...خیلی هیجان انگیز بودو هوا گــــــــــــــــــــرم!!!
    به راحتی و با استفاده از یک چوب!!! و خط کش و یک جدول تانژانت همه چی حل شد!!!
    اینم از عکسامون....کسی که نشسته و در حال محاسبه هست خودم هستم (شادی) که افتاب تو چشامه... وسطی دوست نجومیم (مبینا زارع) و اخری هم دوست صمیمیم (رها موسوی) هست! خیلی خوش گذشت!! جای همه خالی
    http://www.astroupload.com/uploads/13457494021.jpg

http://www.astroupload.com/uploads/13457494032.jpg

با سپاس
    امضای ایشان
    اسمان بار امانت نتوانست کشید

قرعه کار به نام من دیوانه زدند

13. 13 کاربر مقابل از شادي شهراييني عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #138
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1668
    تشکر شده 689 بار در 92 ارسال

دیشب بعد مدت ها (تقریبا 9 ماه) دوری از آسمون دوربین دوچشمی رو برداشتم و رفتم رو پشت بوم خونمون تا رصد کنم نمی دونید چه لذتی داشت واقعا دلم واسه آسمون یه ذره شده بودگاهی وقت ها رصد یه نفرم ،خیلی خوبه خودتی و آسمون و ستاره ها

شروع کردم به گشت زدن تو عقرب و قوس و مار افسای و اجرامی که دیدم :

ngc6231،m22،m25، m8 ،m20، m6 ،m7، m4، ngc6281، ngc6242 ،m17

و چند تا جرم دیگه تو بقیه صورت فلکی ها

ngc869وngc884 ،چند تا ستاره دوتایی و m13

به دلیل طلوع ماه و خستگی گردنم موفق به ادامه رصد نشدم
    و در پایان
    خدا می دونه که ترتیب تلوزیون کدوم یک از همسایه هامونو دادم ! باید امروز منتظر بمونم ببینم کی نگهبان ساختمون میاد پشت در خونمون تا گله و شکایت کنه!

خدااا به خیر بگذرونه

15. 16 کاربر مقابل از دختر ستاره عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #139
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

Cool رصد انفجاری(بر وزن انتحاری)!!!!!!

با سلام به همه دوستان عزیز آوااستاری
    جای همه دوستان خالی هفته پیش برای اولین بارسفری داشتم به شهر زیبای یزد، در این سفر خیلی به مدیر گرامی اقای طامهری زحمت دادم و همین جا ازشون تشکر میکنم.
    تصمیم بر این شد که در یکی از شب ها به رصد بریم، بعد از انجام هماهنگی های لازم با اینکه آقای طامهری مشغله زیادی داشتند اما ما رو بردن رصد، من به همراه دوست عزیزم استارگیزر و آقای طامهری و دوستشون آقای پرنیان حدود ساعت 8 شب به سمت کاروانسرای زین الدین که تقریبا یک ساعت تا یزد فاصله داشت رفتیم.....فکر میکنم طرفای ساعت 8:50 رسیدیم به کاروانسرا و یواش یواش تلسکوپ و دوربین دوچشمی که همراهمون بود رو به بام بردیم....هوا بهاری و دلنشین بود.
    اجرام زیادی رو رصد کردیم که بارز ترین اونها خوشه ستاره ای اردک وحشی،کهکشان آندرومدا،M13،M57،خوشه پروین بودن که البته اواخر رصد هوا ابری شد و دیگه هیچی توی آسمون معلوم نبود.
    چیزای جالب حین رصد دیدن یه ماهواره ، دیدن یه آذر گوی خیلی باحال که ارتفاعش هم خیلی کم بود و نزدیک به افق که هممون دیدیمش و کلی ذوق کردیم و همچنین حضور یک خانم و اقای اسپانیایی در کاروانسرا که اواخر رصد اومدن پیش ما و آقای طامهری کلی واسشون توضیح داد و اونها هم که خیلی خوششون اومده بود ما رو به خوردن هندوانه دعوت کردند عجب خوردن هندوانه لذت داشت با دست کثیف و همچنین با تخمه(قابل توجه آقای یکانی)، یه چیز دیگه هم بود، اقای طامهری یه چشمی داشتن که 3تا چشمی بود، یعنی 3 چشمی در یک چشمی....خیلی باحال بود
    موقع برگشتن هم که آقای طامهری جاهای قشنگی از کاروانسرا رو نشونمون دادن.
    تشکر ویژه از آقای طامهری و دوستشون آقای پرنیان که با بیان خاطراتشون با اجنه ما را مستفیض فرمودند

اینم چند تا عکس از این رصد انفجاری:

آقای طامهری در تلاش برای یافتن ذرت....

خانم و آقای اسپانیایی:

ما 4 نفر:

تشکر خیلی خیلی زیاد از دوست عزیزم استارگیزر که با مشغله زیادی که داشت همراه من اومد
    ویرایش توسط آسمون : 09-20-2012 در ساعت 02:23 PM
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

17. Top | #140
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693
    تشکر شده 2,158 بار در 242 ارسال

رصد نافرجام

گزارش های رصدی اعضا آوااستار         
    آقا پرهام Astronomy پنج شنبه گذشته که 30 شهریور ماه بود با دوستان نجومی که در فروم هم عضو هستند (محمدرضا . سروش . علی احمدی) برنامه رصدی رو ترتیب دادند و مکانش هم محل کار من بود . متاسفانه با ورود دوستان به مکان رصدی ابرها از چند سو هجوم آوردند و رصد نافرجام شد . امید به این بود که ابرها پراکنده بشن اما اینطور نشد و بدتر و بدتر شد . به همراه دوستان بعد از شام حدود 4 کیلومتری پیاده روی کردیم و به سمت رودخانه در داخل دره رفتیم تا حوصله اونها سر نره و تنوعی بشه.

دوستان در مسیر رودخانه
    از راست:
    سروش soroush s.محسن.صادق ذلیکانی.پرهام Astronomy.ایمان صادقی.محمدرضا mohamad_reza.علی احمدیAli ahmadi. خودم(عکاسم)

و بعد از بازگشت هم با دیدن فیلم و عکسهای نجومی سرگرم شدند.
    حدود ساعت 4 صبح که بیدار شدم هنوز آقا پرهام و علی احمدی و سروش بیدار بودند و هوا هم طبق پیش گویی آقا سروش که گفته بود ساعت 3 هوا خوب میشه کمی از ابری بودن اون کاسته شد و در بعضی نقاط آسمون هوا صاف بود و میشد قسمتهایی از آسمون رو دید .
    به هر حال تا صبح دوستان خودشون رو با آسمون سرگرم کردند و دم صبح هم عکسهایی یادگاری گرفتند .
    مخصوصا علی احمدی که خیلی بفکر عکس گرفتن بود.البته محمدرضا که دوباره تشریف بردند و خوابیدند و 5 نفری که در زیر عکسشون هست بیدار موندند.

بترتیب از راست : محسن که عضو فروم نیست.علی احمدی . پرهام. سروش و خودم
    ویرایش توسط Mojtaba Gholami : 09-27-2012 در ساعت 02:45 PM
    امضای ایشان
    حافظ از مشرب قسمت گله بی انصافیست
    طبع چون آب و غزل های روان ما را بس ...

18. 14 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 14 از 22 نخستنخست ... 4101112131415161718 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع