صفحه 11 از 22 نخستنخست ... 78910111213141521 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 214

موضوع: گزارش های رصدی اعضا آوااستار

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    479
    تشکر شده 553 بار در 57 ارسال

smile گزارش های رصدی اعضا آوااستار

این تاپیک جهت ارسال گزارشهای دوستان از برنامه های رصدی ایجاد شده.

امیدواریم با ارسال این گزارش ها مکان های مناسب رصدی معرفی شده تا همه ی دوستان با این مکان ها آشنا شوند و نیز می توانیم از تجربیات شبهای رصدیشان استفاده کنیم.

2. Top | #101
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693
    تشکر شده 2,158 بار در 242 ارسال

با سلام . شب 13 بدر با دوربین دو چشمی یک گشت و گذاری در آسمان داشتم اما فقط تونستم سحابی جبار m42 رو ببینم . کندوی عسل در صورت فلکی خرچنگ و خوشه چوب لباسی کمی جلوتر از دم ماکیان رو . خوشه پروین هم همینطور .کهکشان اندرومدا رو که نتونستم ببینم. در کل برای اولین بار بود و جالب بود . زیبایی آسمان رو تونستم بوضوح ببینم . موضوعی که هست اینه که اگر امکان داره یک برنامه رصدی عالی برای دوربین های دوچشمی نوشته بشه تا افرادی که دوربین دارند بتونن یک شب رصدی خوب داشته باشند.
    امضای ایشان
    حافظ از مشرب قسمت گله بی انصافیست
    طبع چون آب و غزل های روان ما را بس ...

3. 10 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #102
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210
    تشکر شده 1,220 بار در 140 ارسال

گزارش رصدی از کاروانسرای پاسنگان استان قم

قبل از عید بود که تصمیم گرفتم بچه های دانشگاه رو کمی با آسمون آشنا کنم قرار گذاشتم یکی از 5شنبه های فروردین رو برای گشت رصدی خارج از تهران انتخاب کنم با بررسی کوتاه، 31 فروردین 91 رو انتخاب کردم که ماه هم تو آسمون نباشه. مشکلات زیادی سر راهمون بود اینکه اکثر کاروانسراهای استان قم زیر نظر میراث فرهنگی رفته بود به جز کاروانسرای پاسنگان که نیاز به مجوز نداشت چون بحث پول و هزینه اقامت مطرح بود! جالب اینجاست که ابتدا 7-8 نفر بودیم که ناگهان در هفته گذشته تعداد علاقه مندان به 30-35 نفر رسید . مشکل اصلی پیشرو، هوای هفته گذشته بود که نوسانات زیادی داشت اما من نا امید نشدم با بررسی از یکی از سایتهای معتبر دیدم که هوای قم در روز 5شنبه، 31 فروردین تا ساعت 7 بعد از ظهر ابریه ولی جالب اینجا بود که از ساعت 8 شب تا 4-5 صبح قرار بود صاف بشه. حتی یکی از بچه ها شب قبل فال حافظ گرفت تا ببینه اوضاع از چه قراره!! در آخر تصمیم به رفتن گرفتیم با تعداد دقیق 32 نفر از دانشگاه پیام نور و آزاد تهران- غرب. حوالی ساعت 7 رسیدیم و مستقر شدیم.

سر در کاروانسرا

بچه ها مشغول شام خوردن شدند و منم به سرهم کردن تلسکوپ مشغول شدم. اپتیکم یه داب 8 اینچ sk بود.
    کم کم هوا تاریک می شد مسئول کاروانسرا اول نمی خواست چراغارو خاموش کنه!!! ولی بعد توجیه شد. بعد از هم خط کردن تلسکوپ همه پشت بام کاروانسرا جمع شدند.
    این رو هم اضافه کنم که حتی خود مسئول کاروانسرا می گفت شما چطوری یه روز ابریو انتخاب کردین ولی من بهش اطمینان دادم.

توضیحاتی پیرامون مسائل تاریخی کاروانسرا در حضور استاد مربوطه

تا اینجا حاشیه ماجرا بود اصل قضیه در مطلب بعدی...........
    عکسها: خودم
    امضای ایشان
    هر لحظهُ آسمان جایی برای شگفتی است

5. 10 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #103
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210

ادامه ( گزارش شب رصدی در کاروانسرای پاسنگان استان قم )

پس از تجمع دوستان در پشت بام و تاریک شدن هوا اکثر بچه ها که اولین بارشون بود آسمون خارج از شهرهای بزرگ رو با دقت میبینن متحیر شدند. خودم چندان لذت نبردم چون که می دونستم آسمون اینجا تعریفی نداره ولی برای آموزش و همچنین به علت مسافت کم با تهران، زیاد بدک نیست. در طرف شرق ما، نور جاده قم کاشان مزاحمت ایجاد می کرد. در افق شمال هم اندکی آلودگی نوری بود، کمترین آلودگی رو سرسو وجنوب کاروانسرا داشت.
    ابتدا به کمک پوینتر صورتهای فلکی شاخص رو با هم کار کردیم از جمله دب اکبر، دب اصغر و ستاره قطبی، صوت فلکی جبار که کم کم داشت غروب می کرد، صورت فلکی جوزا، اسد در بالا سرمون، صورت فلکی سگ بزرگ و ارابه ران و مثلث زمستانی در حال غروب. بچه ها خصوصاً دخترها این شکل صور فلکی خیلی براشون جذاب بود.
    نوبت رسید به گرفتن جرم با تلسکوپ ابتدا با چشمی فابریک 25 mm سحابی جبار رو براشون نشون دادم چون داشت غروب می کرد. حاله محو سحابی به خوبی معلوم بود اما زیاد تعریفی نبود اونم به خاطر در افق قرار گرفتن. زمان زیادی برد تا همه سحابی جبار رو رصد کنند.
    جرم بعدی سیاره زهره بود که اکثراً فکر می کردن ستاره قطبیه. از پشت چشمی 10 mm، زهره، هلال زیبایی رو به نمایش میذاشت و برای همه جذاب بود.
    بعد از اون به سراغ سیاره مریخ رفتیم که در صورت فلکی اسد جا خشک کرده چون چشمی مناسب برای رصد این سیاره رو نداشتم از نظر من جالب نبود ولی بیشتر بچه ها لذت بردن.
    سرانجام نوبت رسید به زیباترین سیاره آسمون یعنی زحل. بچه ها بی صبرانه منتظر دیدنش بودن.
    اولین نفری که با چشمی 10 زحل رو دید بسیار حیرت زده شد. نفرات بعدی دوست نداشتن از پشت چشمی کنار برن، هرکسی جمله کوتاهی میگفت، یکی می گفت انگار نقاشیه، یکی گفت: جلوی تلسکوپ عکس چسبوندی؟!
    باید بگم خودم هم از تعجب بچه ها هم حیرت زده شدم هم لذت بردم. زیبایی زحل باعث شد کسی خواستار رصد جرم دیگه ای نشه. تا ساعت 12 همه این جرمو نگاه می کردن و بعد مشغول صحبت می شدند. منم به محاسبه حد قدر پرداختم.
    ( پوزش بابت زیاد شدن مطلب )

بخش آخر در مطلب بعدی
    ویرایش توسط Mehrzad-jupiter : 04-26-2012 در ساعت 12:55 PM
    امضای ایشان

7. 8 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #104
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210

ادامهُ گزارش شب رصدی در کاروانسرای پاسنگان استان قم ( بخش آخر )

از نیمه شب به بعد عاشقان واقعی آسمون خودشونو نشون دادن چون تونستن با خواب مبارزه کنن و بیدار بمونن.
    فک کنم حدود 9 نفر پاکار بودیم. کمی صبر کردیم تا صورت فلکی جاثی طلوع کنه، ابتدا شکل جاثی رو با بچه ها تمرین کردیم و بعد خوشه کروی m 13 رو به بچه ها نشون دادم براشون خیلی جالب بود یه توده محو در آسمون که معلوم بود تک ستاره نیست.
    بعد از اون دوتایی بودن ستاره عناق در دب اکبر رو نشونشون دادم. خودم این دوتایی رو خیلی دوست دارم که همراه سها، سه گانه زیبایی رو درست می کنه.
    پس از گذشت 2ساعت بچه هایی که رفته بودن دوباره برای دیدن زحل تک و توک میومدند بالا، زحل شده بود تنها دغدغشون!
    یکی از دخترا مشتاق دیدن صورت فلکی ماه تولدش بود یعنی قوس. در این لحظه بحث جالبی هم پیرامون طالع بینی و خرافات شکل گرفت که بیشتر بچه ها قانع شدند.
    صورت فلکی عقرب و پشت سرش قوس طلوع کرده بود و در سمت شمال شرق، مثلث تابستانی هم طلوع کرده بود.
    پس از نشون دادن عقرب و خصوصاً قوس، اون دختر بی نهایت حیرت زده بود از قوری شکل بودن قوس و سر چشمه گرفتن دود ( راه شیری ) از سر قوری، راه شیری معلوم بود ولی مانند مکانهای تاریک دیگه زیبا جلوه نمی کرد اما برای اشخاصی که اولین بارشون بود میبینن خیلی جالب به نظر اومد.
    از صورت فلکی قوس سحابی مرداب و سحابی m20 و خوشه کروی m22 رو دیدیم که برای همه مرداب و در درجه بعدی m 20 بسیار دل انگیز بود. پس از دیدن خوشه m6 و m7 کم کم دیگه ردپایی از خواب در چشم بچه ها نمایان می شد و حتی خود من. ساعت تقریبا 4:30- 5 بود که برای استراحت پایین رفتیم تا دوباره برای طلوع بازگردیم.

من و دوستم

حوالی سحر

طلوع در پاسنگان

زمان طلوع همه بچه بالا اومدن برای تماشا و از سرعت زیبای بالا اومدن خورشید لذت بردن در آخر همه برای بازگشت آماده شدیم، کم کم هوا داشت ابری می شد. با گرفتن یه عکس دسته جمعی شب رصدی جالبمون رو به پایان رسوندیم.
    زیبایی آسمون یه طرف، لبخند ناشی از رضایت اکثر بچه ها هم یه طرف که خستگی از تن آدم به در می کنه.

ببخشید سرتون رو درد آوردم
    راستی چون سر رشته ای از عکاسی در نجوم نداشتم عکسهایی از آسمون اونجا نشد تهیه کنم، بر ما ببخشید.

عکسهای تکمیلی در مطلب بعدی........
    امضای ایشان

9. 7 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #105
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210

عکس های تکمیلی از شب رصدی در کاروانسرای پاسنگان استان قم

جمعی از دوستان
    امضای ایشان

11. 11 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #106
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693

با سلام.
    شب 10 اردیبهشت تصميم گرفتم يک دوري در آسمان بزنم . مکانش رو که احتمالا ميدونيد, اگر هم نميدونيد عکسش رو در زير براتون گذاشتم.

گزارش های رصدی اعضا آوااستار-01-jpg

وسیله رصدی هم دوربین 80*20 که تونستم با ور رفتن با پیچای ریگلاژش درستش کنم.
    براي اينکه بدونم شب در رصد بايد دنبال چي بگردم با مطالعه کتاب شناخت مقدماتي ستارگان اجرامي رو که فکر کردم ميتونم با دوربين ببينم يادداشت کردم.

چون دیدم که نمیتونم اجرام جبار و آندرومدا و خوشه پروین رو ببینم , تصميم گرفتم سراغ صورتهاي فلکي خرچنگ, سنبله, هرکول برم و دنبال اجرام M44, M104 , M13 , M92 بگردم و سپس در صورتهاي فلکي عقرب , عقاب , دجاجه , قوس بدنبال اجرام M6 , M7 , M80 , M11 , M24 , M8 و چند NGC دور و بر دجاجه بگردم.

لامپهای محوطه و اتاقها رو خاموش کردم . البته تاریکی مطلق نداشتم چون نمیشد لامپ سالنها رو بخاطر بودن جوجه ها خاموش کرد.

ابتدا سراغ M44 در خرچنگ رفتم که با کلی مکافات تونستم پیداش کنم , دلیلشم این بود که دقیقا کنار ماه قرار داشت و نور ماه نمیگذاشت پرنور ببینم و کمی محو میدیدمش.به هر حال بد نبود.
    البته نمیدونم دلیل اینکه بهش میگن کندوی زنبور عسل چیه آخه کندوی زنبور عسل دارم .نه زنبورش این شکلیه نه کندوش نه کندو با زنبورش .
    کارگر مرغداری هم اومد ببینه من چی میبینم , نمیدونم چه دردی داشت که میله بالا پایین بردن هد رو دست زد و چی شد که کلا هد پایه , اتومات بالا پایین میشد , باید همونجا خفش میکردم که بیخیال شدم و دوربین رو به گردن انداختم تا بدون پایه تو آسمان چیزی پیدا کنم .

ادامه دارد.
    امضای ایشان

13. 11 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #107
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693

سلام مجدد.
    تایپیک قبلی یادم رفت بگم که شروع رصد ساعت 11 بود و بنده بدلیل بادسردی که میزد با پالتو رصد رو شروع کردم.
    همینطور بگم که در پس زمینه هم صدای زیبای بلبل فضا رو پر کرده بود (آخه تو مرغداری و کنار سالنها لونه دارن و شب های بهار که میشه رو تخم میشینن جوگیر میشن صداشون فضا رو پر میکنه).

در ادامه رفتم تا خوشه چوب لباسی رو که کمی جلوتر از بتای دجاجه و ظاهرا در نزدیکی صورت فلکی روباه هست پیدا کنم با نام cr399 که با کلی گشتن نتونستم پیداش کنم ظاهرا بدلیل نزدیکی با افق امکان دیدش نبود.خواستم زودتر از موعد سراغش برم که کنف شدم (من این صورت فلکی رو در دجاجه در نظر میگیرم چون پیداکردنش برام راحتتره)
    بعد از اون سراغ صورت فلکی دب اکبر و دوتایی زتای اون رفتم که بدلیل تاریکی هوا براحتی با چشم غیرمسلح قابل دیدن بود. با دوربین بسیار جالب و پر نور و با فاصله خوبی از هم دیده میشدن که قابل توجه هست.

سراغ صورت فلکی سنبله رفتم تا ببینم میتونم کهکشان M104 رو ببینم . البته من از نرم افزار mobilestartchart هم استفاده میکردم و طبق نرم افزار M104 نزدیک به دلتای کلاغ هست .

به هر حال من در مکانی که گفتم جز چندستاره نورانی در کنارهم که هاله ایی اونو پوشونده چیزی ندیدم .اصلا شبیه کلاه مکزیکی نبود شاید بدلیل تکان خوردنهای شدید دوربین در دستم
    بود و یا شاید اشتباه دیده باشم. لکه نورانی دیگه ایی هم بالاتر از جرمی که دیدم بود البته بسیار کوچیک که نمیدونم ستاره دوری بود یا کهکشانی که من کشف کردم.

با stellarium من تونستم تصویر زیر رو ببینم احتمال داره من دو ستاره سه تایی پرنور رو دیده باشم.

گزارش های رصدی اعضا آوااستار-104-jpg

بعد از ماساژ گردن که حسابی درد گرفته بود سراغ دو خوشه کروی M13 و M92 رفتم که خوشه M13 رو براحتی پیدا کردم که تقریبا شبیه یک نقطه نورانی به اندازه یک تیله بود (امیدوارم درست دیده باشم چون در اون منطقه چیز دیگه ایی نبود)
    خوشه M92 رو البته با کمی دردسر پیدا کردم . که اونم تقریبا شبیه بالایی بود (برام پیدا کردن این اجرام بسیار جالب اما دیدنشون با دوربین بدلیل کوچکی اصلا جذابیت نداره )

دیگه عقرب از پس کوه سر برآورده بود و دجاجه هم بالاتر از افق رفته بود و من دوباره سراغ خوشه چوب لباسی رفتم که اینبار براحتی پیداش کردم . برام دیدنش با وجود سادگی که داره بدلیل بزرگی و وضوح دیدی که داره بسیار جذاب بود و چند بار در طول شب سراغش رفتم . دیگه جاشو خوب پیدا کردم و با یک چشم هم خیلی راحت پیداش میکنم.

سراغ صورت فلکی دجاجه رفتم و دورتادورش رو با دوربین ورنداز کردم که ستاره های بسیاری در کنار هم دیدم که مطمئنا NGC هایی هست که نام گذاری شده که چون نامشون رو ننوشته بودم تا ببنیم هر گوشه کدومشون رو میبینیم فقط بدیدن اونها بسنده کردم.

M6 , M7 , M80 اجرام مسیه عقرب هستند که چون هنوز کامل بالا نیومده بود من نتونستم
    M6 , M7 رو پیدا کنم اما در فاصله کمی سمت چپ اون چند کهکشان دیدم که اول فکر کردم همون اجرام مورد نظرم هستند که بعدا معلوم شد متعلق به قوس هستند .عکسشون رو با stellarium گرفتم که در زیر میبینید و چیزی هم که من دیدم دقیقا همین دو تا بودن.که پایینی M8 بود.

گزارش های رصدی اعضا آوااستار-8-jpg

سراغ M80 در عقرب رفتم و با کمی بالا پایین بردن دوربین پیداش کردم که بنظرم شبیه سحابی جبار و با همون وضعیت نوری بود . (دوستانی که با دوربین دیدن آیا من درست دیدم؟)

M6 , M7 رو دوباره جستجو کردم و اینبار پیداشون کردم که برام جالب بودند.

گفتم که M8 رو از قبل دیده بودم اما باز هم دنبالش گشتم (فکر نمیکردم اونیه که قبلا دیدم) و با گشتن در ناحیه صورت فلکی قوس از بس سحاب و خوشه و کهکشان دیدم هنگ کردم و فقط نگاه میکردم و بهتر دیدم که کلا با دوربین اطراف صورتهای فلکی رو بگردم و برای دفعه بعد بهتر و با داشتن تصویر از کهکشانها دنبالشون برم.

ساعت حدود 3 صبح شده بود و صدای شغالها هم در اومده بود احتمالا بوی من رو باد براشون برده بود و بهتر دیدم برم بخوابم البته قبلش یک بار دیگه خوشه چوب لباسی رو دیدم.

نکته دیگه اینکه بعد از پایین رفتن ماه که حدود 1 و نیم شب بود میشد کهکشان راه شیری رو دید که از عقرب شروع و به سمت شمال کشیده شده بود.

داخل اطاق رفتم و یادم اومد که قصد داشتم M11 در صورت فلکی عقاب رو ندیدم که دوباره دوربین بدست وارد محوطه شدم . لامپها روشن و چشمم که قبل از اون در بالای سر براحتی هزاران ستاره میدید بزور میتونست چیزی رو پیدا کنه اما با کلی گشت زدن در حول و حوش لاندای عقاب تونستم تصویر محوی ببینم که دیگه بیخیال شدم و رفتم سراغ خواب.

من اون شب تونستم کلی جرم با دوربین ببینم از اجرام اطراف عقرب و قوس تا اطراف دجاجه اما تابحال برام با دوربین فقط دیدن M6 , M7 در عقرب و M8 در قوس و cr399 در روباه و M44 در خرچنگ و خوشه پروین جذابیت داشت و البته اینکه تونستم کهکشانهای بسیاری که نام اونها رو نمیدونم رو ببینم برام جالب و سرشار از شگفتی بود.چند تایی از اونها هم بزرگ و قابل توجه بودن که نماشون رو نمیدوم.

خیلی طولانی نوشتم اگه با تلسکوپ بودم احتمالا چند صفحه ایی مینوشتم.
    پایان
    امضای ایشان

15. 8 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #108
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

در تاریخ 6 و 7 اردیبهشت سفری دو شبه به روستای رینه داشتیم!! و در خوابگاه مدرسه ای اقامت کردیم!

7 نفر از دوستان المپیادی تمام استان مازندران به همراه جناب آقای احمد برابریان (دارنده ی مدال برنز المپیاد نجوم) به رصد کاملا المپیادی پرداختیم!

ابزار رصدی:

1- تلسکوپ 6" نیوتونی - فاصله کانونی 750mm - لنز 25mm - پایه و مقر استوایی

2- تلسکوپ شکستی آکروماتیک 5" - فاصله کانونی 600mm - لنز های 32mm و 5mm - پایه و مقر سمت-ارتفاعی AZ4

دوربین عکاسی آنالوگ زنیت هم همراه داشتم که متاسفانه یادم رفت رابطش به تلسکوپ رو بیارم! و فقط به عکاسی از آسمان شب پرداختم!

در این دو شب ده ها ماهواره و 24 شهاب هم دیدم (از بارش شهابی شلیاقی مونده بود!)

خوب، روز چهارشنبه 6ام که رسیدیم (حدودا غروب بود) همون اول تا هوا روشن بود تلسکوپ ها رو سر هم کردیم! دوربین عکاسی رو هم آماده عکس گرفتن کردم!

کم کم هوا تاریک میشد، ماه هلال باریک در آسمان بود، اول از همه با تلسکوپ ها به رصد ماه و مشتری و زهره پرداخیتم! دیدن زهره به صورت هلال برای بعضی از دوستان که اینگونه ندیده بودند جالب بود!

سپس سری به صور فلکی در حال غروب زدیم، جبار و ثور پر از اجرام زیبا! دیدن m41 , m42 در جبار و m45 و خوشه باز هیاد ها (قلائص) هم خالی از لطف نبود!

تا ماه غروب کند به عکاسی پرداخیتم! سوژه های جالبی بود و با گرین لیزر و چراغ قوه نور قرمز هم اشکال زیادی درست کردیم!

ماه که غروب کرد، آسمانی کاملا بدور از آلودگی نوری شهر با قدر 6.3 مشاهده کردیم!! فوق العاده پر ستاره!

رصد زحل! واقعا حلقه هاش دیوانه کننده هست! و سپس رصد مریخ!!

چیز هایی که اینجا مینویسم اجرامی هست که خودم گرفتم و کارهایی که خودم انجام دادم!

به سراغ دب اکبر رفتم، m51 - m63 - m94 - m106 - m101 - m102 - m109 - m40 - m97 - m108 - m81 - m82 و بعد از اینکه حسابی این صورت فلکی داغون شد،

جاثی (هرکول)، m13 - m92 خوشه های کروی ای بودند که در این صورت فلکی یافت میشدند!!

خلاصه نوبت گیسو های برنیکه و صورت فلکی سنبله شد!! خوشه باز شامل 13 ستاره ی گیسو ها بسیار جالب بود! m3 - m53 - m64 - m85 - m91 - m88 - m100 - m90 - m60 - m59 - m89 - m58 - m87 - m99 - m98 - m86 - m84 -m49 - m61 - m5 هم به دام شکستی ما افتادند! و از همه قشنگ تر m104 (کهکشان کلاه مکزیکی یا سیمبرو) بود!! m68 و m83 هم اون دوروبرا دیده میشدند!

هوا یکم ابری شد!! از فرصت استفاده کردیم! دستمون رو کالیبره کردیم و به زاویه سنجی پرداختیم! فک نکنم اگه پام به دوره برسه تو زاویه سنجی از 20، 5 هم بگیرم !!

هوا که خوب شد دوباره، رفتیم سراغ خرچنگ، m44 و m67 هم دیدیم و اسد رو نشونه گرفتیم!! m66 - m65 - m105 - m96 - m95 هم به راحتی دیده شد!

اجرام مسیه ی دیگری که گرفتم در صورت فلکی های مختلف: m39 - m29 - m56 - m71 - m15 - m11 - m26 - m72 - m73 - m2

که گل سرسبد همه ی اونها سحابی های حلقه (m57) و دمبل (m27) بودند!

و منابع مسیه یعنی قوس و عقرب و سپر و مار و مارافسای هم به ارتفاع خوبی رسیدند! و دیسک کهکشان هم به راحتی دیده میشد!

اجرامی که در این صور فلکی دیدیم: m11- m26 - m14 - m12 - m10 - m16 - m17 - m18 - m25 - m23 - m9 - m107 - m75 - m22 - m21 - m20 - m28 - m8 - m55 - m54 - m70 - m69 - m19 - m80 - m6 - m4 - m62 - m7

و آندرومدا و ذات الکرسی هم طلوع کردند! m31 - m32 - m76 - m110 - m103 - m52

چندین NGC هم گرفتم که یادم نیست چیا بودن!!

سپس حدود ساعت 5 شروع به جمع کردن تلسکوپ ها و وسایل کردیم و ساعت 6 بود که چشم ها رو روی هم گذاشتیم!!

در روز بین دو رصد بیشتر روی رصد تئوری کار کردیم و با White Sky استاری نایت از خودمون امتحان گرفتیم!!

شب بعد یک سری معلم برای اردو (!) اومده بودند و به جز آلودگی نوری زیادی که ایجاد کرده بودند، تا ساعت 2-3 ما رو مجبور به برگزاری رصد عمومی کردند!! بهشون اجرام پر نور رو نشون دادیم و بحث های نجومی باهاشون کردیم!!

سپس بعد از رفتن آنها برای خوابیدن به تمرین قدرسنجی و زاویه سنجی پرداختیم و کلی هم اسکچ کشیدیم!!

کلا با گرفتن 94 تا مسیه، و چندین NGC، و بسیاری اجرام دیگر، رصد خوبی بود! مخصوصا شب اول!! ایشالله بهترش نصیب همه بشه )))

17. Top | #109
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

امشب برام يك اتفاق رصدي خوب افتاد.

و اون اينكه براي اولين بار از تهران تونستم خوشه ستاره اي معروف قنطورس رو ببينم.

اغلب منابع رصدي اجرام اعماق آسمان, ديدن اين خوشه ستاره اي را, از مناطق جنوبي و مركزي ايران ممكن ميدونند.

خودم بارها از تهران تلاش كرده بودم كه هر بار موفق نميشدم.

البته شايد از بعضي مناطق تهران نشه اين خوشه را رصد كرد.به اين دليل كه افق جنوبي مناسب نباشه.

ولي به نظرم به اين دليل كه من از منتهي اليه شرقي تهران رصد كردم, موفق شدم ببينمش.قسمت جنوبي منطقه ما جنگل سرخه حصار و تعدادي كوه قرار گرفته و آلودگي نوري كمتري داره.

جالب اينجا بود كه با دوچشمي, خيلي بهتر ميشد اين خوشه را ديد و با تلسكوپ هم با بزرگنمائي كم رويت ميشد.

اين خوشه نسبت به ام13 بزرگتر بود ولي به مانند ام13 تفكيك نميشد.كه البته به دليل نزديكي به افق ميتونه باشه.بيشتر شبيه به يك لكه ابر ديده ميشد.

البته اگر فردا زودتر رصد را شروع كنم و اين جرم متمايل به شرق باشه.شايد بشه در لبه هاي كوه با وضوح بهتري ببينمش.

به هر حال ديگه رصد شد.فردا تلاش ميكنم ببينم ميشه كهكشان قنطورس آ رو كه كمي بالاتر قرار داره رو هم ببينم.

اين كهكشان كمي بالاتر از خوشه قنطورس قرار داره.و اينطور كه شنيدم ويژگيهاي خاصي داره.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

18. 15 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #110
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

گزارش های رصدی اعضا آوااستار         
    سلام جناب شعبانی تبریک میگم اگر تونستید کهکشان قنطورس A رو رصد کنید حتما یه گزارش مفصل (خواهشا)در این باره بگذارید.

همان طور که گفتید این کهکشان ویژگی های خاصی داره و خیلی جذابه .

و این هم عکس و اطلاعاتی در باره ی این خوشه :

یک کهکشان با تابش قوی امواج رادیویی در فاصله یازده میلیون سال نوری .در طول موج دیدگانی به صورت کهکشانی عادی از نوع بیضوی که خطی از گاز وغبار تیره کننده آنرا نصف کرده دیده می شود.عکس های طولانی مدت گستره آنرا در حدود یک درجه نشان می دهند در حالیکه در طول موجهای رادیویی گستره آن بیشتر است.ظاهرا" این کهکشان از برخورد دو کهکشان بیضوی بزرگ ویک کهکشان مارپیچی غباری کوچک که در طول موج مادون قرمز قابل مشاهده است تشکیل شده است امواج شوک ناشی از برخورد موجب براه انداختن عصر جدیدی از تولد ستاره های جوان شده است.این کهکشان دارای تابش قوی اشعه ایکس ودر طول موجهای دیدگانی هم می باشد.
    این کهکشان نزدیکترین کهکشان با هسته فعال به کهکشان راه شیری به حساب می آید وشامل سیاهچاله ای بزرگ در مرکز خود است که جتهایی از گازهای سوزان از خود بیرون می دهد.

دانشنامه
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

20. 5 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 11 از 22 نخستنخست ... 78910111213141521 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع