صفحه 10 از 22 نخستنخست ... 6789101112131420 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 214

موضوع: گزارش های رصدی اعضا آوااستار

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    479
    تشکر شده 553 بار در 57 ارسال

smile گزارش های رصدی اعضا آوااستار

این تاپیک جهت ارسال گزارشهای دوستان از برنامه های رصدی ایجاد شده.

امیدواریم با ارسال این گزارش ها مکان های مناسب رصدی معرفی شده تا همه ی دوستان با این مکان ها آشنا شوند و نیز می توانیم از تجربیات شبهای رصدیشان استفاده کنیم.

2. Top | #91
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

امروز صبح زود كه به آسمان نگاه كردم بسيار صاف و تميز بود.از آن شبهائي بود كه نه از ابر خبري بود و نه از آلودگي.

البته نور ماه كه به تازگي بدر را طي كرده وبه تربيع دوم نزديك ميشود بر كيفيت و رويائي شدن اين آسمان تاثير گذار بود.و اگر ماه نبود آسمان به مانند روزهاي 7 و 8 آبان سال جاري ميشد كه هنوز كيفيت نادر آن به خصوص در شهري مانند تهران از يادم نرفته است.

ولي با اينحال افق جنوبي و شرقي فوق العاده به نظر ميرسيد به طوريكه جوگير شده و هوس رصد اجرامي همچون خوشه ستاره اي امگا قنطورس به سرم زد.اين جرم بسيار به افق جنوبي نزديك است و در مناطق مركزي و جنوبي ايران رويت ميشود.هر چند من اعتقاد دارم در آسماني مناسب ميشود در تهران نيز آن را ديد.

مثلث تابستاني كه قاعدتا در تابستان و در اوائل شب به بالاي سر ميرسد در حال حاضر كاملا طلوع كرده است و روز به روز بر ارتفاع اين قسمت آسمان كه چند صورت فلكي را دربر ميگيرد افزوده ميشود.همينطور صورت فلكي قوس كه در جنوب شرقي آسمان و در كنار عقرب قابل تشخيص بود.

دو جرم عمقي آسمان در عقرب (ام 6 و ام7 ) به راحتي ديده شدند و دب اكبر نيز در بالاي آسمان حضور داشت.كم كم به صور فلكي بهار نزديك ميشويم.

از دو سياره زحل و مريخ نيز ديدار كردم و عكسهائي گرفتم كه زياد مقبول نيست.دنباله دار گاراد را نتوانستم ببينم چون وقت كم بود و روشنائي روز در حال استيلا برشب.

اميدوارم امشب هم آسمان همينطور مناسب باشد كه حداقل در ساعات ابتدائي شب كه ماه نيز حضور ندارد بتوان از اجرام عمقي آسمان و نيز صورتهاي فلكي زمستاني را بازديد كرد.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

3. 15 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #92
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

امروز غروب ساعت حدود 6،20 که منزل رو به مقصد پشت بوم برای دیدن iss ترک کردم.
    تو این هوای سرد تهران داشتم از شدت سرما می لرزیدم و چون تا حالا iss رو ندیده بودم داشتم به دقت به آسمون نگاه می کردم،مشتری و زهره در قسمت غربی آسمون خود نمایی می کردن ،ساعت 6،26 دقیقه شد ولی به دلیل ساختمون های بلند اطراف هنوز خبری از iss نبود.دیگه کم کم داشتم از دیدن iss نا امید می شدم و فکر کردم که یه اشتباهی توی تاریخ یا ساعت عبور رخ داده که حدود چند ثانیه بعد چشمم به یک شئ درخشان و متحرک افتاد،iss از مشتری درخشان تر بود،دیدن iss خیلی با شکوه بود و با سرعت آسمون رو دور زد و بعد از حدود 1 دقیقه از میدان دید من خارج شد،جالبه که iss تقریبا از روی ستاره دبران صورت فلکی ثور عبور کرد.
    ویرایش توسط مسعود فرح بخش : 02-13-2012 در ساعت 11:06 PM

5. 18 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #93
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

امشب شنبه شب است و آسمان تهران به شدت تمييز است.به جز لكه ابرهائي كه از بارش ديشب باقي مانده اند.

دو ساعت پيش كه به آسمون نگاه كردم چشمم به ماه بعد از تربيع افتاد كه عوارض و درياهاي آن نسبت به روزهاي ديگر و در روشنائي روز بسيار واضح تر بود.

پس حتما يك رصد كوچولو را در برنامه بگنجانيد كه لذت بخش است.البته اگر از سردي هوا فاكتور بگيريم.

احتمالا بعد از نيمه شب كه ماه كم كم غروب خواهد كرد بهترين فرصت براي رصد آسمان و به خصوص سياره سرخ فام مريخ ميباشد.اين سياره در حالت مقابله قرار دارد و بهترين شرايط رصدي را در حال حاضر داراست.

در شبهاي آينده كه ماه كامل شود رصد اين سياره به خاطر مهتاب دشوارتر است و شايد آسمان نيز به پاكي امشب نباشد.

موفق باشيد.
    امضای ایشان

7. 13 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #94
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2925
    تشکر شده 5,203 بار در 502 ارسال

امروز غروب ساعت 18:15دقیقه ماه رو نگاه کردم دیدم یک ماهواره در حد روشنایی مشتری داشت از سمت ماه به سمت مشتری میرفت درست نفهمیدم چی بود با برنامه استلاریوم دیدم یک ماهواره بود به اسم opsتعجب کردم چی جوری انقدر نورانی بود در هوای روشن؟
    امضای ایشان

9. 5 کاربر مقابل از mohammad_reza عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #95
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210
    تشکر شده 1,220 بار در 140 ارسال

زیر آسمان تهران- شنبه 13 اسفند 1390

از این اینکه گزارشمو با 2 روز تاخیر ( البته الان دیگه 3 روز! ) می نویسم عذر می خوام .
    از اونجایی که چند روزیه باد شدیدی در تهران در حال وزیدنه طبیعتاً فرصت رو مناسب دیدم برای دیدن آسمون تهران که خیلی کم پیش میاد تا این چنین شفافو پر ستاره باشه و این بهونه خوبیه برای مبارزه با سرمای همراه با باد این روزها و شبهای تهران. ای نشد که زودی به پشت بام رفتم ( ساعت 22.30 )
    تصمیم گرفتم حالا که آسمون تهران وضعیت خوبی داره کمی هدفدارتر به رصد اون بپردازم.
    این رو هم بگم که وسیله رصدیم تنها یه دوربین شکاری 8x30 روسی بود ( امیدوارم نخندید!)
    هدفهارو به ترتیب نوشتم: ( در انتخاب سوژه ها از کتاب شناخت مقدماتی ستارگان کمک گرفتم )
    صورت فلکی کلب اکبر و دیدن ستاره های سه گانه نو کلب اکبر، صورت فلکی اسد و تشخیص احتمالی مولفه دوم قلب الاسد و دیدن مریخ سرخ گون با چشم غیر مسلح! صورت فلکی ثور و خوشه پروین و قلائص، و دیدن رنگ ستاره آلفا عوا ( سماک رامح ). و طبق معمول صورت فلکی جبار و .......
    از صورت فلکی کلب اکبر، سه گانه نو کلب اکبر رو با دوربین مورد توجه قرار دادم که بین شعرای یمانی و بتا کلب اکبر قرار دارندو ترکیب قرارگیریشون کنار هم زیبایی خاصی داره.
    از اسد بعد از دیدن مریخ حیرت انگیز. توجهم رو به سوی قلب الاسد با دوربین جلب کردم که خوب با اون دوربین ضعیف نتونستم مولفه دوم رو تشخیص بدم.
    دیدن خوشه پروین با دوربین خالی از لطف نبود و مثل همیشه زیبا بود. خوشه قلائص و شکل هفت مانند اون هم بسیار جالب بود..
    از دیگر زیباییهای اون شب رنگ سماک رامح بود که با توجه به اون ساعت از شب، 11-11.30. تازه طلوع کرده بود و با دوربین، رنگ نارنجی سماک رامح آدم رو بیشتر تو اون سرما موندگار می کرد.
    صورت فلکی جبار هم که آشنا ترین یار آسمون برای هر رصدگره اما با اون دوربین نمی شد سحابی جبارو علارغم شفافیت آسمون و کمی تاریک بودن محله ما دید ولی انبوه ستاره های نزدیک کمربند جبار ،دیدنی جلوه می کرد.
    در آخر هم با وجود ماه، طبیعتاً نمی شد حد قدر گرفت. البته تشخیص حد قدر آسمون تهران زیاد سخت نیست.
    دیگه سرما امون نمی داد.
    این گزارش بیشتر برای اون دسته از افرادیه که دل خوشی از آسمون تهران ندارن و فکر میکنن واقعاً چیزی از اون معلوم نیست و نا امید میشن، نوشتم. کافیه تو این شبها یه بار سرمونو بالا بگیریم، فراموش می کنیم که واقعا اینجا تهرانه!!
    در آخر از کارکشتگان شبهای رصدی به خاطر تکراری بودن سوژه های رصدی پوزش می طلبم.
    امضای ایشان
    هر لحظهُ آسمان جایی برای شگفتی است

11. 12 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #96
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

امشب آسمان خيلي صاف و تمييز است.حداقل در تهران اينطوريه.

با توجه به وجود سيارات پرفروغي كه در آسمان وجود داره ميشه يك شب رصدي كوتاه رو بررسي كرد.

اين رو از اين جهت ميگم كه حدود ساعت 10 شب ماه طلوع خواهد كرد و كمي بر شرايط رصدي تاثير گذار هست.

سيارات پرفروغ مشتري و زهره و مريخ و زحل كه گل سرسبد هستند و در اين شبها ميتوان در مدت زمان كوتاهي همه را رصد كرد(حدود يك تا دو ساعت)

همزمان ميتوان زهره و مشتري را ديد.عطارد هنگامه غروب قابل ديدن هست و مريخ نيز همينطور.زحل نيز بعد از غروب زهره و مشتري در حال طلوع ميباشد.

اين 5 سياره از اين جهت حائز اهميت هستند كه همه با چشم غير مسلح به راحتي ديده خواهند شد.
    امضای ایشان

13. 13 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #97
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210

چه شانسی فردا شب آسمون تهران ابری بارونیه. شانس دیدن مقارنه رو از دست میدیم.........
    درسته در شبهای قبل زهره و مشتری نزدیک هم بودن ولی دیدن نزدیکترین فاصله زاویه ای خیلی دیدنی تره.
    فقط می تونیم به این امید باشیم که پیش بینی هواشناسی اشتباه باشه.......
    امضای ایشان

15. 6 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #98
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2925
    تشکر شده 5,203 بار در 502 ارسال

بابل 1 هفته بارونی . 1 هفته ابری و الان هم ابری هست یعنی از 8 اسفند تا الان
    کلا رصد تعطیله
    امضای ایشان

17. 6 کاربر مقابل از mohammad_reza عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #99
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210

آخرین شب رصدی سال 90:

امشب 28 اسفند در حالی که شمارش معکوس آغاز سال جدید شروع شده. فرصت رو غنیمت شمردم و به پشت بام منزل رفتم برای آخرین شب رصدی در سال 90.
    هوا بسیار سرد بود و باد سوزناکی هم درحال وزش. اما این چیزها مانع نشد.
    اپتیکم یه دابسونی کلاسیک 8 اینچ بود. ساعت 20 رصد رو شروع کردم البته تقریبا 1 ساعت زودتر رفتم بالا به خاطر همدما کردن تلسکوپ و کارهای دیگه.
    ابتدا دو نگین این شبهای آسمان، زهره و مشتری رو رصد کردم. با چشمی 10 mm بخوبی وضعیت تربیع زهره نمایان بود، اما کمربندهای مشتری مشخص نبود ، علیرغم صاف بودن هوا، دید آسمان اصلا خوب نبود و همچنین غیر از چشمی 25 و 10 mm چشمی دیگه ای نداشتم. این باعث شد که جزییات مریخ رو هم نتونم تشخیص بدم، اما مولفه دوم ستاره قلب الاسد رو رصد کردم که جالب بود (آخه دو سه هفته پیش موفق نشده بودم با دوربین شکاری 8 در 30 اونو تشخیص بدم)
    به سراغ جرم همیشه پرطرفدار آسمان زمستان یعنی سحابی جبار رفتم که رنگ سبز و محو اون مثل همیشه زیبایی خاصی داشت. سپس با چشمی 25 خوشه پروین رو از نظر گذروندم.
    به کمک ستاره شعرای یمانی کمی تلسکوپ روبطرف چپ ( شرق ) گردوندم و به خوشه باز و زیبای M47 رسیدم. چند دقیقه ای در اون ناحیه توقف کردم.
    کم کم سردی هوا داشت بهم غلبه می کرد. خیلی تلاش کردم برای دیدن خوشه کندوی عسل. درسته جرم بسیار راحتی برای دیدنه. حتی با چشم غیرمسلح هم دیده میشه. اما چون اپتیک من دابسونی بود و چون این جرم تقریبا در سرسو بود و چون دیگه تحمل سرمارو نداشتم و...... ( چقد بهونه!!! ) نتونستم از پشت چشمی ببینمش.
    یه چیز خیلی جالب هم که نظرمو جلب کرد، حوالی ساعت 19.30 بود که یه شی سرخ رنگ درحال حرکت دیدم که از سرسو می گذشت و سپس به سمت صورت فلکی اسد رفت. و کمی بعد از اون یه شی دیگه در همون حوالی که خیلی زود محو شد. الان که از استاریت نایت دیدم.اولیش ماهواره مخابراتی iridium بود و دیگری ماهواره سوزاکو!
    در آخر باید بگم که درسته وضعیت جوی آسمون از لحاظ دید، خوب نبود ولی به عنوان حسن ختام سال 90، تجربه خوبی بود.
    ویرایش توسط Mehrzad-jupiter : 03-19-2012 در ساعت 12:46 PM
    امضای ایشان

19. 10 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #100
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210

گزارش های رصدی اعضا آوااستار         
    دیشب ( 2 فروردین 91 ) از آنجا که هوا مطبوع و آسمان صاف بود در ساعت 21.30 ( تقریبا ) باز به پشت بام منزل رفتم. نکته بسیار جالب توجه، دید نجومی نسبتا خوب آسمون و نبود تلاطم در جو در مقایسه با 28 اسفند بود که همانند آن شب ( 28 اسفند ) خبری از شرایط بد رصدی علارغم آسمون صاف نبود. ( البته منظور از نسبتا خوب در مقایسه با آسمان داخل شهر است ) ابتدا به رصد مریخ پرداختم. جزییات اون رو باز هم تشخیص ندادم
    کم کم زحل از افق شرق فاصله میگرفت و با چشمی 10 mm رصدش کردم. حلقه ها در زاویه بسیار خوبی قرار داشتند که از دیدنش سیر نمی شدم اما شکاف کاسینی به خاطر نا مناسب بودن فاصله کانونی چشمی من مشخص نبود. قمر تیتان و رئا هم به صورت نقاط کم نور مشخص بودند. سپس در سرسو آسمون به رصد خوشه کندوی عسل پرداختم که علارغم دشواری رصد اجرام در سرسو با اپتیک پایه دابسونی ولی بالاخره تونستم رصدش کنم. شب رصدی جالب و مطبوعی بود که بیشتر به تماشای زحل و حلقه های اون و محاسبه حد قدر آسمون گذشت.
    امضای ایشان

21. 9 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 10 از 22 نخستنخست ... 6789101112131420 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع