صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 37

موضوع: عصر یخبندان

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    479
    تشکر شده 553 بار در 57 ارسال

Post عصر یخبندان

همه ی دوستان با شنیدن عصر یخبندان یاد انیمیشن زیبای عصر یخبندان با شخصیت واقعا دوست داشتنی سیت می افتن.الان هم حتما تعجب کردین از اینکه من این موضوع رو اینجا بیان کردم.از امروز می خواهیم راجع به این موضوع و ارتباط اون با نجوم صحبت کنیم.از دوستان تقاضا دارم هرکس هر چیزی راجع به این موضوع می دونه بگه من هم قول میدم هر روز حداقل یک پست در باره ی این موضوع داشته باشم.

چیزی که از لحاظ زمین شناسی اثبات شده اینه که حداقل دو بار عصر یخبندان رو زمین رخ داده و سرما به مدت طولانی روی زمین حکم فرما شده.انیمیشن ساخته شده نیز به هیچ وجه خیالی نیست و نسل ماموت ها و دیگر گونه های جانوری در این عصر منقرض شدند.دو نظریه راجع به وقوع عصر یخبندان وجود دارد که هر دو هم ریشه ی نجومی دارد.

ویرایش توسط Kianoosh.S : 07-31-2013 در ساعت 11:56 AM

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5839
    تشکر شده 1,240 بار در 176 ارسال

خب ببینید اگر کره ی خورشید در یک لحظه خاموش بشه
    ینی مثلا کلا نباشه،خود کره کلا از کار بیفته
    حالا این یه فرض هست
    طبیعتا ما همان لحظه بودش رو احساس نمیکنیم
    و البته انرژی باقی مونده تو فضا موجوده
    و یه چیز دیگه فک کنیم آسمون یه شهر سه روز ابری باشه
    هیچ اشعه ای از خورشید به شهر نرسه آیا شهر یخ میزنه؟؟؟
    در ضمن اگر همه ی سیارات یک خط بشن این امر فقط تأثیر خیلی کمی روی جزر و مد دریا ها میذاره
    باعث افزایش مد میشه

یه پیشنهاد دارم
    اونم اینکه در این تاپیک بیشتر به خود یخبندان پرداخته شه تا انشالله تاپیک جالبی را داشته باشیم
    امضای ایشان
    I hope God grant you the serenity and power to struggle on

3. 8 کاربر مقابل از skynight عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

خب من اومدم یکم بحث زمین شناسانه بره جلو

ببینین همونطور هم که اشاره شده آخرین دوره یا عصر یخبندان حدودا 11000 تا 10000 هزار سال پیش پایان یافته است. به جدول زمین شناسی زیر نگاه کنین :

اگه ده یازده هزار سال پیش رو در جدول پیدا کنین (سمت چپ بالا) میبینید که آخرین عصر یخبندان در دوره کواترنر و دور پلیوستوسن رخ داده است. معمولا برای تجزیه و تحلیل آنچه که در دوره های یخبندان رخ داده با خبر شویم؛ از یخ قطبها یا یخچالهای طبیعی کوهستانها نمونه برداری یا Core گیری میشود.

سطح آب دریاها در آنزمان پائینتر از وضع فعلی بوده است. و خب این مسئله را میتوان حتی میلیون سال بعد (اگر بشری وجود داشته باشه ) نیز دریافت. چون همین بالا و پائین رفتن آب دریاها خود باعث تشکیل شدن یا نشدن رسوباتی خاص میشود.

از این مسائل برای سن یابی هم استفاده میشه. مثلا علاوه بر راههای دقیق آنالیز سنگ های آتشفشان دماوند سن آنرا مربوط به بعد از آخرین عصر یخبندان دانسته اند؛ حتی با در نظر نگرفتن این مسئله هم تنها با بررسی آثار یخچالی دماوند میتوان دریافت که این آثار متعلق به بعد از پلیوستوسن و مربوط به هولوسن میباشد.

البته ما در بین دو عصر یخبندان قرار گرفته ایم که خود جای بحث زیادی دارد.

شماتیکی از پیشرفت یخچالها در آخرین عصر یخبندان در شمال اروپا. امتیاز تصویر : ویکی پدیا
    امضای ایشان
    در خرابات مغان نور خـــــــــــــدا میبینم
    این عجب بیـــــن که چه نوری ز کــــــجا میبینم

Follow Me On YouPic

5. 15 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665

اینجا باید یک اصلاحی صورت بگیره. در حال حاضر 5 یخبندان اصلی و مهم در طول عمر 4.6 میلیارد ساله زمین شناسایی شده است. اما در دوره کواترنری تنها 7 بار عصرهای یخبندان رخ داده است که عوامل زمین شناسی و نجومی هر یک را عامل شده است. به جداول زیر دقت کنید.

عصرهای یخبندان شناسایی شده در دوره های مختلف تاریخ زمین

7 عصر یخبندان رخ داده در دور سنوزوییک. بر اساس نمونه های مختلف گرفته شده در مناطق مختلف زمین نام های گوناگونی به آن عصرها داده شده است. مثلا در آلپ به نام "Wurm" شناخته میشود و الی آخر ...

از جمله عواملی نجومی میشه به چرخه های میلانکویچ اشاره کرد. بطور خیلی اجمالی تغییرات محوری زمین (رقص محوری) میتواند بر روی افلیم زمین تاثیر به سزایی بگذارد.

شماتیکی از عصر یخبندان دوره کواترنر

مطالعه تاریخ زمین از راه های گوناگونی میسر است. برخی به مطالعه سنگها علاقمندن، برخی به مطالعه آثار یخچالی برخی شهاب سنگها، برخی فسیلها و موجودات دیرینه... برخی حرکات زمین و همه و همه نشان از وجود یک نظم خاص دارند. نظمی که فقط در ید قدرت خداوند رحیم است.

در ادامه از دوستانم میخوام که بیشتر و عمیق تر راجبه عوامل گوناگون بحث کنیم.
    امضای ایشان

Follow Me On YouPic

7. 15 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665

چرخه های میلانکوویچ

خب دوستان همونطور که گفتم بررسی عوامل ایجاد عصرهای یخبندان رو در دو گرایش مجزا میتوان دنبال کرد، البته گاهی اوقات ایندو همپوشانی هم دارن . میتوان عصر یخبندان رو از دید عوامل نجومی و تغیرات زمین دید و هم از دید عوامل زمین شناسی.

اگه موافق باشین میریم سراغ عوامل نجومی و با چرخه های میلانکوویچ شروع میکنیم

امضای ایشان

Follow Me On YouPic

9. 14 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665

همانطور که در پست قبل هم اشاره کردم چرخه های میلانکوویچ از جمله عوامل تاثیر گذار در پیدایش و یا پایان یک دوره یخبندان در کره زمین است.

میلانکوویچ یک ژئوفیزیکدان و اخترشناسی صربستانی بوده که در خلال جنگ جهانی اول روی این موضوع مطالعه کرد و به نتایج مهمی هم دست پیدا کرد. هر چند که قبل از او هم کسانی کار کردند. این طبیعت روش علمی هست . دانشمندان در یک شاخه علمی از صفر شروع نمیکنند و از مطالعات مربوط و نزدیک به اون حوزه مطالعاتی بهره میبرن.

این چرخه ها با تغییر در پارامترهای مداری زمین تاثیر میگذارند، مثل :

1) خروج از مرکز زمین

2) میل محوری

3) جابجایی اعتدالین و ...

بعنوان مثال میل محوری زمین در یک چرخه 41000 ساله بین دو بازه 22.1 تا 24.5 درجه در حال تغییر است. در حال حاضر این پارامتر 23.4 درجه و رو به کاهش است.

امتیاز تصویر : ویکی پدیا

تغییر در هر یک از عوامل فوق باعث تغییر در مقدار انرژی دریافتی زمین از خورشید میشود. اثر این تغییرات را در کلاهکهای قطبی و افزایش و کاهش دمای آب اقیانوسها میبینیم که خود اثری جهانی دارد.

دوستان این تاپیک و هم مثل تاپیکهای مباحثه بدونن و با مطالعه بیاین و این بحث و ادامه بدیم. ممنون از توجهتون
    امضای ایشان

Follow Me On YouPic

11. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665

در ادامه مطالب قبل به بررسی مدار حرکتی زمین میپردازیم.

بر همگان ثابت شده است که مدار حرکت سیارات و ... بدور خورشید بیضی است. بیضوی بودن یا دایره بودن را نیز با پارامتری که به خروج از مرکز معروف است میتوان اندازه گیری کرد.

این مقدار برای سیاره زمین ثابت نیست. و این عاملیست که سبب تغییرات اقلیمی در گذشته و آینده زمین میشود. در هنگام چرخش زمین بدور خورشید، نیروی گرانشی تغییراتی را سبب میشود.

میلانکوویچ نیز بر روی همین حرکات زمین، تغییرات بیضویت زمین و تغییر در میل محوری زمین مطالعه میکرد. این تغییرات در نواحی قطبی زمین، یعنی عرضهای 65 درجه تا 90 درجه قطبین زمین مهم میشود. مناطق خشکی زمین به این تغییرات دمایی زودتر نسبت به اقیانوسها واکنش نشان میدهند. چون ظرفیت گرمایی بالاتری دارند.

اما درباره شکل مدار زمین باید بگم که در طول زمان این مدار از شکلی نزدیک به دایره یا بعبارت ریاضی با خروج از مرکز 0.005 تا یک بیضی نسبتا کشیده با خروج از مرکز 0.058 در نوسان است.

بخش عمده ای از این نوسانات در طول زمانی حدود 413000 سال رخ میدهد. در این مدت تغییرات خروج از مرکز ±0.012 است.

حالت دایره ای مداره زمین

حالت بیضوی بودن مدار زمین

همانطور که در جدول بالا مشاهده میشه، روزهای یک فصل بطور دقیق حساب شده.
    دو سوال در اینجا پیش میاد. 1) چرا فصلهای سال 90 روز نیستن و با هم اختلاف دارن؟ 2) این قضیه چطور انقدر دقیق اندازه گیری شده است؟

امتیاز تصاویر : ویکی پدیا
    امضای ایشان

Follow Me On YouPic

12. 13 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665

من با این مطالب قصد دارم قدم به قدم فرآیندهایی را که به مرور زمان باعث تغییر در شرایط اقلیمی زمین و در نهایت باعث آغاز و پایان عصرهای یخبندان میشوند و با هم یاد بگیریم.

اطلاعات جدول بالا از دیتای رصدخانه دریایی ایالات متحده آمریکا استخراج شده است. یه راهنمایی میکنم. زمانیکه خروج از مرکز زمین در حال بیشینه و بیضوی است، حرکات مداری زمین غیر یکنواخت میشود و طول فصلها تغییر میکند.

بر اساس قوانین کپلر میدانیم که اگر کره ای در حضیض مداری خود باشد سرعت مداری آن بیشتر خواهد بود. این را نیز میدانیم که پائیز و زمستان نیمکره شمالی زمین وقتی اتفاق می افتد که زمین در نزدیکترین فاصله مداری خود از خورشید قرار دارد. یا بعبارت نجومی آن زمستان و تابستان در وضعیت انقلابین و بهار و پائیز در اعتدالین.

از مطالب بالا پس میتوان نتیجه گرفت که در پائیز و بخصوص زمستان زمین با سرعت مداری بیشتری به گرد خورشید میچرخد و این دو فصل نسبت به بهار و تابستان کوتاه تر هستند.

تابستان در نیمکره شمالی 4.66 روز طولانیتر از زمستان و بهار هم 2.9 روز طولانیتر از پائیز است.

نمایش فصلها
    پ.ن : 1) فک کنم فقط آقا محسن مطالب و میخونن. من به عمد پرسش آخر و اشتباه نوشتم. (البته الان پاکش کردم) بقیه فقط تشکر نکنن. دقت هم داشته باشن بد نیست

2) در ضمن این مطلب برای نیمکره شمالی صدق میکنه. نیمکره جنوبی زمستان و پائیز طولانی تری نسبت به بهار و تابستان داره.

ویرایش توسط Kianoosh.S : 08-26-2013 در ساعت 02:09 PM
    امضای ایشان

Follow Me On YouPic

14. 10 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط kianoosh.s نمایش پست ها
    اما چرا اطلاعات جدول فوق چیز دیگری را نشان میدهد؟؟؟

من منظورتونو از این سوال متوجه نشدم آقای ثابتی زاده. خب جدول هم دقیقاً همین هایی که گفتید رو داره نشون میده.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

16. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166
    تشکر شده 7,688 بار در 659 ارسال

سلام
    اول از آقای ثابتی زاده تشکر میکنم بابت مطالب مفیدی که در این تاپیک و دیگر تاپیک ها قرار دادند

این اختلاف روز ها که برای فصل ها رخ میده داخل این جدولی که گذاشتید تقریبا برای دو سال پیاپی 2006 و 2007 یکی بوده ( در حد 0.01 یعضی فصل ها اختلاف دارند )
    سوال من اینکه که اینجا تنها دو سال بررسی شده .. یعنی اگر به طور مثال بخوایم 10 سال و یا بیشتر رو بررسی کنیم این اختلاف ها به اندازه همون 0.01 هست یا نه ؟
    و
    اینکه اختلاف روز فصلها میتونه یکی از عوامل یخ بندان ها و تغییرات ناگهانی در طی دوره های مختلف بود باشه ؟

ممنون

18. 7 کاربر مقابل از رخساره روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665

عصر یخبندان         
    نقل قول نوشته اصلی توسط رخساره روشنی نمایش پست ها
    سلام
    اول از آقای ثابتی زاده تشکر میکنم بابت مطالب مفیدی که در این تاپیک و دیگر تاپیک ها قرار دادند

این اختلاف روز ها که برای فصل ها رخ میده داخل این جدولی که گذاشتید تقریبا برای دو سال پیاپی 2006 و 2007 یکی بوده ( در حد 0.01 یعضی فصل ها اختلاف دارند )
    سوال من اینکه که اینجا تنها دو سال بررسی شده .. یعنی اگر به طور مثال بخوایم 10 سال و یا بیشتر رو بررسی کنیم این اختلاف ها به اندازه همون 0.01 هست یا نه ؟
    و
    اینکه اختلاف روز فصلها میتونه یکی از عوامل یخ بندان ها و تغییرات ناگهانی در طی دوره های مختلف بود باشه ؟

ممنون
    سلام خواهش میکنم.

در مورد طول روز و اینا که خیلی بیشتر بحث خواهد شد و این رو هم بگم این تغییرات در یکی دو سال اندازه گیری شده و البته حدود تغیرات (مرز بالا و پائین تغیرات) هم مشخص.

اساسا زمین و تغیرات در آن به کندی در حال انجام. برای فعالیتی مثل عصر یخبندان حداقل چند ده هزار سال زمان لازم.

مدتها پیش دیرینه شناسان با استفاده از یک فسیل مرجان متوجه شدند که طول یکسال زمینی در زمان حیات آن مرجان برابر 400 روز بوده که این خود نشانی از همین تغییرات اندک اقلیمی در زمین .

مرجانهای حال حاضر به ازاری یک شبانه روز یه حلقه رشد روزانه تشکیل میدهند که با استفاده از این موضوع به طول سال 400 روزه پی برده اند.
    امضای ایشان

Follow Me On YouPic

20. 6 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع