صفحه 3 از 12 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 116

موضوع: مباحثي پیرامون شناخت نور

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334
    تشکر شده 1,431 بار در 143 ارسال

Post مباحثي پیرامون شناخت نور

سلام
    هدف از ایجاد این تاپیک بحث پیرامون تمامی موضوعات مرتبط با نور و امواج الکترومغناطیس می باشد. سوالات و آموخته های خود در مورد نور را در این تاپیک مطرح نمایید.
    با تشکر و سپاس فراوان.

طبق معمول اولین سوال رو خودم می پرسم. وقتی نور از شیشه رد میشه اصطلاحا شکسته میشه. و این به دلیل تغییر در سرعتش به و جود میاد. چون به دلیل غلظت محیط، سرعتش کم میشه. حالا من می خوام سوال کنم چه عاملی باعث میشه که نور بعد از خروج از شیشه دوباره به همون سرعت قبلی برسه؟

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

خواهش می کنم،یه چیزی می گم ولی این چیزیه که به ذهن خودم می رسه اگه اشتباهه دوستان بگن که درستش کنم.
    فوتون هایی که به شیشه می رسند دارای انرژی خاصی هستند،بنا بر انرژی که دارند(که فکر نمی کنم اینجا زیاد باشه)تاثیرات متفاوتی دارند و همچنین به ماده ای که به آن می تابد نیز بستگی دارد،مثلا اگر به فلز بتابد،به الکترون لایه ظرفیت برخورد می کند و آن را جدا می کند،یا الکترونی را از یک لایه به لایه دیگر می برد و الکترون در برگشت ،فوتون ساطع می کند.ولی در این حالت، فوتون فقط مقداری از انرژی خود را به ساختار اتم می دهد و باعث گرم شدن کلی ماده می شود.(فکر می کنم)
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

3. 3 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334

نقل قول نوشته اصلی توسط fila نمایش پست ها
    خواهش می کنم،یه چیزی می گم ولی این چیزیه که به ذهن خودم می رسه اگه اشتباهه دوستان بگن که درستش کنم.
    فوتون هایی که به شیشه می رسند دارای انرژی خاصی هستند،بنا بر انرژی که دارند(که فکر نمی کنم اینجا زیاد باشه)تاثیرات متفاوتی دارند و همچنین به ماده ای که به آن می تابد نیز بستگی دارد،مثلا اگر به فلز بتابد،به الکترون لایه ظرفیت برخورد می کند و آن را جدا می کند،یا الکترونی را از یک لایه به لایه دیگر می برد و الکترون در برگشت ،فوتون ساطع می کند.ولی در این حالت، فوتون فقط مقداری از انرژی خود را به ساختار اتم می دهد و باعث گرم شدن کلی ماده می شود.(فکر می کنم)
    پاسخ شما دقیقا درست می باشد، تمامی فوتون ها از شیشه عبور نمی کنند. بلکه تعدادی بازتاب، تعدادی جذب و قسمت بیشتر عبور می کنند. حالا اون تعداد جذب شده و یا به قول شما گیر افتاده باعث گرم شدن جزیی ماده (شیشه) می شود. اما آن مقدار که عبور می کند در درون شیشه نیز سرعتش کم شده و پس از خروج از شیشه دوباره به سرعت می رسد، ولی شما بیان می کنید که شدتش یا تعداد فوتون ها کم می شود یعنی سرعت فوتون ها در درون شیشه تغییر نمی کند؟!
    امضای ایشان

5. 4 کاربر مقابل از geologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

چون ضریب شکست شیشه متفاوته مسلما سرعت حرکت آنها کم میشه،آقا چرا حرف تو دهن ما میذاری
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

7. 3 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334

چون ضریب شکست شیشه متفاوته مسلما سرعت حرکت آنها کم میشه،آقا چرا حرف تو دهن ما میذاری
    خوب، حالا چه عاملی باعث میشه که هنگام خروج از لبه شیشه دو باره سرعتش زیاد بشه؟؟؟
    امضای ایشان

9. 3 کاربر مقابل از geologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

به خاطر اینکه میرن تو هوا،اونجا هم که دیگه ضریب شکست شیشه رو نداریم،فقط شدت نوری که اونور شیشه در یافت می کنیم متفاوته،ولی سرعت همون فوتون های باقیمونده،سرعت نوره.مثل جریان الکتریسیته هست دیگه،سیم هایی که داریم مقاومت دارند،اما وقتی کلید برق رو می زنیم بلافاصله چراغ روشن میشه.
    نمی دونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه.یواش یواش خودم هم دارم گیج می شم.

گفتم گیج می شم ولی اگه سوالی هست بپرسین هااااا
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

11. 3 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334

به خاطر اینکه میرن تو هوا،اونجا هم که دیگه ضریب شکست شیشه رو نداریم،فقط شدت نوری که اونور شیشه در یافت می کنیم متفاوته،ولی سرعت همون فوتون های باقیمونده،سرعت نوره.مثل جریان الکتریسیته هست دیگه،سیم هایی که داریم مقاومت دارند،اما وقتی کلید برق رو می زنیم بلافاصله چراغ روشن میشه.
    نمی دونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه.یواش یواش خودم هم دارم گیج می شم.
    اول از هر چیز بگم هدفم بیشتر از ایجاد این تاپیک به چالش کشیدن ذهن افراد هست و بالا رفتن اطلاعات خودم توسط نظرات اعضا (اینو گفتم یه موقع سوء تفاهم پیش نیاد، چون احساس می کنم داره شبیه پرسش و پاسخ میشه، البته همچین بدهم نیست)

بذارید صورت مسئله رو کمی به صورت مادی تر بیان کنم، فرض کنید یک ماشین در حال حرکت با سرعت 80 کیلومتر بر ساعته حالا به یک سرعت گیر میرسه و سرعت خودش رو کم میکنه حالا بعد از گذشتن از سرعت گیر راننده دوباره باید روی پدال گاز فشار بیاره تا به همون سرعت 80 کیلومتر بر ساعت برسه. حالا همین موضوع برای نور در شیشه اتفاق میافته. اینکه بگیم چون ضریب شکست هوا از شیشه کمتره پس باید وقتی وارد محیط هوا میشه سرعتش بیشتر بشه اشتباه هست، مثل اینه که بگیم چون بعد از سرعت گیر مانعی جلوی راه ماشین وجود نداره دوباره ماشین باید خود به خود به سرعت 80 کیلومتر بر ساعت برسه.
    امضای ایشان

13. 8 کاربر مقابل از geologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

همون طور که گفتین این مثال مادیه و با ماهیت فوتون کاملا متفاوته
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

15. 4 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334

همون طور که گفتین این مثال مادیه و با ماهیت فوتون کاملا متفاوته

از جناب آقای امام و مدیر فنی سایت خواهش میکنم یه شکلک اضافه کنن با این مضمون که آدمکه نشسته کف زمین و داره دو دستی میزنه تو ی سر خودش!

(سر کار خانم fila(البته اگه اشتباه نکرده باشم) شوخی کردم لطفا به دل نگیرید).
    امضای ایشان

17. 3 کاربر مقابل از geologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

خودم متوجه شدم که می خواید به چالش بکشید،خواهش می کنم،نیازی به این همه گریه و زاری نیست.
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

19. 4 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    196
    تشکر شده 77 بار در 22 ارسال

مباحثي پیرامون شناخت نور         
    با سلام
    در باره ماهيت نور دو نظريه وجود داره :موجي و ذره اي
    نظريه ذره اي :
    در سال 1665 توسط رابرت هوك مطرح شد وبعد از ان توسط هويگنس هلندي تكميل شد بنابر اين نظريه نور حركات ارتعاشي بصورت موج است كه ميتواند در خلا ونيز در محيط مادي منتشر ميشود . در سال 1873 ماكسول ثابت كرد كه نور از جنس امواج الكترو مغناطيس است كه به كمك اين نظريه پديده هاي تداخل و تفرق وپلاريزاسيون نور توجيه ميشود
    نظريه ذره اي:
    بنا بر اين نظريه نور از ذرات بسيار كوچك كه از چشمه نور با سرعت بسيار زياد گسيل شده ودر فضا منتشر ميشود .در محيط شفاف و همگن نور به خط راست منتشر ميشود . در برخورد به سطح اجسام بازتابش ميشود.از انجاييكه نيوتن طرفدار اين نظريه بود به نام او شهرت يافت.
    پديده هاي شكست وبازتابش نور توسط نظريه ذره اي نور توجيه ميشود
    در سال 1905 انيشتين نظريه اي جديد ي ارائه كرد كه ميگفت نور از بسته هاي كوچكي به نام فوتون تشكيل شده .در سال 1924 دوبري اعلام كرد هر ذره اي كه با سرعت زياد در حركت باشد هميشه با موجي همراه است . پس فوتون هاي با سرعت زياد و حامل انرژي است
    ضريب شكست مطلق:
    ضريب شكست يك محيط نسبت به خلا . وبرابر با نسبت سرعت نور در خلا به سرعت نور در ان محيط شفاف.n=c/v
    رابطه ي بين سرعت نور با ضريب شكست :
    هنگاميكه نور از يك محيط شفاف به محيط شفاف ديگري وارد ميشود بسامد و دوره تناوب و انرژي فوتون هاي ان تغيير نميكند اما طول موج و سرعت نور با ضريب شكست محيط رابطه ي عكس دارند
    اميدوارم گفته هام تا حدي بتونه پاسخ چراهاي ذهن جستجو گرتونو بده!

21. 8 کاربر مقابل از f aslanzadeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 12 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع